KTF/DEK en „Hohe Acht" hadden geslaagd weekend soos had succes mei kluchtig blijspel 4 1 Schoonmoeder j Achteruitlopers trokken veel bekijks Programma Europakoor Geslaagd VERVOLG VAN PAG.l Europa-avond Goede score voor cockerspaniels I - /OENSDAG 23 MEI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het Koninklijk Texels Fanfare- orps/DEK kan ongetwijfeld te ugzien op een zeer geslaagd ireekend, dat samen werd door- lebracht met de muziekverer ing 'Hohe Acht' uit Kaltenborn D.). Naast de vele activiteiten lie tijdens dit weekend waren ge- iland bleef er voldoende tijd om lechte vriendschapsbanden met Ie leden van de muziekvereni- |ing aan te knopen. Vrijdagavond 19.00 uur stond het roltallige KTF/DEK aangetreden aan de ieerhaven om eerst een rondgang te naken op het Horntje en aldus de lieuwe uniformen aan de bevolking te ihowen. Vervolgens werd bij het Ha renrestaurant opgesteld om de Duitse lasten muzikaal te verwelkomen. Door iet verschil in zomertijd met Duitsland >n Nederland en doordat de Duitse :hauffeur zich 'verreden' had, lieten de jasten zeer lang op zich wachten, zodat ia 154 uur wachten maar besloten werd iet korps te ontbinden. Omstreeks 22.00 uur kwamen de jasten in De Waldhoorn te Den Hoorn aan en werden toen muzikaal welkom geheten door de Boerenkapel, die voor deze gelegenheid o.l.v. Hans Mulder stond. De gasten werden aan hun pleegouders voorgesteld en al spoedig daarna werden de eerste contacten gelegd onder het genot van warme vis en een zeer geslaagd koud buffet, dat geheel was verzorgd door Annie Roze- boom-Rieswijk. Tijdens dit buffet zorg de de Boerenkapel voor tafelmuziek. Rondgang over Texel De zaterdag werd grotendeels be steed om Texel te keren kennen, 's Mor gens om 9.30 uur verzamelden de gasten zich bij het fanfaregebouw van waar zij een bustocht begonnen over Texel, waarbij Arie Blom en Hans Mulder als reisleider fungeerden. Via de haven in Oudeschild - De Waal - Oosterend werd naar de vuurtoren gereden waar een eerste stop werd gemaakt. Voor de meeste gasten was dit een openbaring omdat zij voor het eerst kennismaakten met de zee. De weergoden speelden voortreffelijk mee, zodat de gasten het niet konden nalaten om pootje te baden in het toch wel koude zeewater. Na deze stop werd verder gereden naar De Koog, waar de gasten enkele souvenirs konden kopen, waarna de tocht werd voortgezet via de Dennen naar de haven in Oudeschild waar een koffiepauze werd ingelast. Tegen de klok van twee werden de Duitse gasten naar de TX 88 van de gebroeders Boom genodigd op klanken van de Boerenkapel om aansluitend een vistocht over de Waddenzee te maken; een hoogtepunt op die dag voor de Duitsers. Concert Nadat de Duitse gasten bij hun pleeg gezinnen weer wat op verhaal waren gekomen kwam een ieder om 20.00 uur weer bij elkaar in De Waldhoorn voor het uitwisselingsconcert. De muziekver eniging Hohe Acht beet de spits af, waarbij bleek dat deze blaaskapel over een zeer groot repertoire beschikt. Wan neer met een Nederlandse muziekver eniging met een Duitse vergelijkt, valt op dat de Nederlandse muziekvereni gingen een concert voorbereiden door een aantal stukken te kiezen die dan tijdens het concert ten gehore worden gebracht. De Duitse blaaskapellen be schikken altijd over een repertoire van tenminste 60 stukken en spelen daaruit een aantal, afhankelijk van de toege stane tijdsduur. Voor deze avond werd gekozen voor een ouverture en een aantal marsen, polka's, landlers en een concertwals. Opvallend was dat de 23 muzikanten o.l.v. Willibald Grosz zeer gedisciplineerd speelden, maar men kon ook duidelijk horen dat deze vereniging pas 11 jaar bestaat en dit liet zich vooral gelden met de stemming. Mede door de typische bezetting van een blaaskapel was het even wennen voor de Texe laars, die alleen vertrouwd zijn met fanfareklanken. Een compliment voor de Duitse gasten is zeker op zijn plaats. Ook werd de mars 'Mit Hohe Ach- tung', die speciaal gecomponeerd was door Jan Wieten en die vorig jaar tijdens het bezoek van de boerenkapel aan de muziekvereniging Hohe Acht was over handigd. ten gehore gebracht. Een glimmende Jan Wieten kon met trots constateren dat de Duitsers veel werk aan deze mars hadden besteed. Tijdens dit optreden mocht KTF/DEK geschenken in ontvangst nemen, be staande uit twee muziekstukken en een ingelijst herinneringscertificaat. Na de pauze was het de beurt aan KTF/DEK dat het voor deze avond gezocht had in het lichte genre. Mis schien mede door invloed van de Duitse gasten speelde KTF/DEK opperbest, maar vooral dynamischer. Op uitnodi ging van dirigent Hans Mulder leidde de Duitse dirigent de combinatie KTF/DEK in de mars 'Over and Out'. Het optreden werd onderbroken door Jan Wieten, die enkele Duitse gasten in de bloemetjes zette en beloofde de komende herfst heel Kaltenborn van Texelse tulpen te voorzien. Na het concert werden enkele dia's vertoond en werd de avond beslo ten met een dansje. Zondags kwamen de Duitse gasten en hun pleeggezinnen om 11.30 uur bijeen in de aula van de Rijksscholengemeen schap. Hoewel niet gepland stelden de Duitse gasten zich nog een keer op om een aantal nummers ten gehore te brengen evenals de Boerenkapel. Men speelde om en om, maar ook een aantal nummers samen o.l.v. Hans Mulder. Jammer dat hiervoor geen reklame was gemaakt, want het werd een koffie concert van de bovenste plank. Het programma dat het Europakoor vrijdagavond a.s. in de Hervormde kerk van Oosterend ten gehore zal brengen, luidt als volgt: Wachet auf (J. S. Bach), Ave Maria (J. Arcadelt), Jubilate Deo (O. di Lasso), Ave verum (W. A. Mozart), Motette (E. Rabe), Alles was Odem hat (F. Silcher), Zur Feier (Ch. W. Gluck), Viele verachten (G. Wolters), Nun fangetan, Musica (Ch. W. Gluck), Echo (O. di Lasso), Innsbruck ich muss dich lassen (H. Isaak), O Taler weit (F. Mendelssohn-Bartholdy), Ich fahr dahin (J. Brahms), We shall overcome, La Montanara en Friedensvision (A. Rosen- stengel). Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. De toneelgroep van de schoolvereni ging Jacob Daalder bracht zaterdag avond met veel succes voor de tweede keer het blijspel ,.Zo'n heerlijk huisje buiten" op de zolder van de school. Ook nu waren er weer veel toeschouwers die met volle teugen genoten blijkens her haaldelijke open doekjes. „Zo'n heerlijk huisje buiten" werd al Scène uit rrZo'n heerlijk huisje buiten eens eerder op Texel opgevoerd: door de SVC-toneelgroep in De Cocksdorp. Het kolderieke verhaal heeft de conflict- stof tot onderwerp die zich kan voor doen als stedelingen zich op het platte land vestigen en daar in contact komen met een heel anders denkende boeren bevolking. Het stuk stond bol van de bekende vooroordelen jegens agrariërs en bewoners van de grote stad, maar als je de zaken zou voorstellen zoals ze werkelijk zijn, zou er weinig te lachen overblijven. Het verhaal gaat over een tandarts uit de stad die met zijn familie een boer derijtje op het land betrekt en daar al gauw kennis maakt met de buren: het zeer agrarische echtpaar Obbink. Pro blemen ontstaan als zich ook een schilderes aandient die uitsluitend blote mannen schildert en boer Obbink bereid vindt voor haar te poseren. Dat leidt tot echtelijke twisten bij zowel Obbink als de schilderes en het komt zelfs tot een duel. Mooie misverstanden spruiten verder voort uit het feit dat het boeren echtpaar tweelingzoons heeft: Jan Hen drik en Hendrik Jan, elk met een zeer verschillend karakter. De toneelgroep bracht het stuk met vaart voor het voetlicht. Ce rol van de tandarts was in handen van Ch. van Velthuijsen en als zijn vrouw speelde Millie Schuppers. Ger de Jong zorgde voor een mooie karikatuur door lekker te overdrijven en zijn spel als boer Obbink. Rie Koorn zagen we als Zwaan tje Obbink. Wim Helder had een dubbel rol. Hij speelde de tweeling Jan Hendrik en Hendrik Jan. Flora Brouwer bracht de rol van de schilderes Mary Ferguson en haar dochter werd verbeeld door Ina Schrama. Verder werd meegewerkt door Ben Doornekamp als Aaldert Fer guson. De regie was in handen van Rie Koorn, voor de grime zorgde Gerard Monen en Truus Zijm souffleerde voor zover dat nodig was. FEUILLETON Door L. van Schooten. ,,Gaat u tóch in Beerlo wonen?" vroeg het blonde nneisje, toen Bert de volgende middag weer bij de bushalte stond. Die morgen had hij op kantoor verslag uitgebracht en meneer Besoyen vond het prima. ,,Je gaatje gang maar, jö, maak de boel daar tiptop in orde, hou me op de hoogte en zorg dat het een reclame wordt voor ons bureau. Als je ergens mee zit, geneer je niet, van vragen word je wijs. Maar het moet 100 procent ziijn. Als je dit goed opknapt, wie weet, is er méér zulk werk voor je". Bert was dus in glanzende stemming naar de bus gestapt en die stemming verminderde niet, toen hij het blonde meisje-in-uniform tegen de bus zag leunen. Hij vond het leuk dat ze hem meteen herkende en haar vrijmoedigheid hinder de hem niet. Die behoorde bij haar per soonlijkheid en degradeerde niet tot vrij postigheid. ,,Nou wonen niet", vertrouwde hij haar toe, „maar ik heb er wel een paar weken werk". „Bij Bruynen?" „Ja". „Als u elke dag gaat, kunt u beter een weekkaart nemen". „Da's nog niet zo'n gek idee". De zon scheen op haar haren en deed ze glanzen als zilver. Bert betrapte er zich op dat hij dit praatje nog wel even wilde voortzetten. „Vindt u dit leuk werk?" vroeg hij. Als zij vrijmoedig was, mocht hij het ook zijn. „Niet altijd", bekende ze, „maar 't is een goeie leerschool." „Voor wat?" „Nou, misschien later.... reisleidster of stewardess op een boot of zoiets. Hier krijg je zeebenen, je leert met mensen omgaan en je hersens bij elkaar houden, ook al is het nog zo druk en zo vol. En.... het is altijd beter dan een hele dag op een kantoor te hangen of achter een toonbank te staan". „Dat doe ik," zei hij, „de hele dag op een kantoor hangen." „Hóngen?" vroeg ze. „Dat geloof ik niet". Haar blauwe ogen namen hem schattend op, hij voelde dat hij kleurde bij die blik. „Nou ja, hangen is het woord niet," legde hij snel uit. „Nee hoor, ik heb leuk werk, ik moet een hele administratie op poten zetten". „Iets op poten zetten is altijd leuk," zei de blonde conductrice. „Maar daar komt de chauffeur al." Bert stommelde de schemerige bus in, op zoek naar een goed plaatsje. En hij dacht aan het gesprek met zijn moeder, de avond tevoren. „Een béétje beschaafd meisje doet dat werk niet". Wat was er onbeschaafd aan dit kind? En, onbewust aandachtiger, nam hij haar op, toen ze weer haar weg nam door de bus, opgewekt, schertsend met de „vaste klantjes". Vóór hem zat een verweerde tuinder.... het was vast een tuinder, want Bert zag het Tuinbouw blad uit zijn jaszak steken. „Zo Jitske," zei de man en lachte zijn door de pijp gebruinde tanden bloot, „en hoe gaat het zo met me?" „Zo'n gangetje", zei ze luchtig, „nog een uurtje en ik ben er weer af." „Jij hebt het maar makkelijk," vond de man, „altijd maar lekker meerijen voor niks. Ik moet maar betalen." „Maar u zit en ik sta," zei Jitske, „hoe is 't met Mieneke?" „O, die wordt al veel beter. Gisteren was ze voor 't eerst op." „Zegt u haar van me gedag? Da's vijfentachtig." ,,'k Zal 'et doen. Zo, precies gepast. Dag Jits." „Dag Barends. Menéér? O ja, retour tje Beerlo. Met die weekkaart kunt u beter tot maandag wachten". „Dat dacht ik ook al," zei Bert. En toen opeens zich vermannend: „Heet u Jitske? Wat 'n leuke naam." „Ja," zei ze, en opeens was haar gezicht gesloten en bijna onvriendelijk, „zo heet ik thuis." "Ziezo, dacht Bert. Als je ze maar proe ven wiltl Zo heet ik thuis, voor u, me neer, in de bus, ben ik de conductrice. Géén familiariteiten. „Alstublieft, juffrouw", zei hij beleefd en zeer vormelijk, en toen zag hij opeens haar glimlach. „Dank u wel, menéér." Gevoel voor humor had ze zéker. Toen hij de bus uitstapte, knikte ze hem glimlachend toe. Gelukkig, ze was niet boos, ze verdacht hem niet van goedkope grapjes en vrijpostigheden. Want Bert wist niet waarom, maar hij wou in géén geval dat déze conductrice hem aanzag voor iemand die maar met ieder meisje aanpapte. Bij Bruynen ging het dak zowat van het huis, want de baas zei dat hij nu helemaal niet meer wijs uit de boel kon. Maar Bert en de boekhouder brachten hem tot bedaren en maakten hem duidelijk dat hij niet zonder rijstebrijberg in het luilekkerland van een tip-top-ad- ministratie kon aanlanden. Toen het werk afgelopen was, moesten ze maar mee naar huis en een borrel drinken, en hem es vertellen of ze al opschoten. De bus interesseerde Bert niet, want Jitske was toch al vrij van dienst. De jongelui die op 1 juni in Waddinx- veen een poging zullen doen om het wereldrecord achteruitlopen te verbete ren door het op een afstand van 35 kilometer te brengen, hebben geen gebrek aan belangstelling. Het afgelo pen weekend werd op Texel getraind waarbij de groep een afstand van maar liefst 32 kilometer aflegde in 7)4 uur. Gestart werd in bungalowpark De Parel aan de Gerritslanderdijk. Vandaar ging het naar De Waal en (via de Ruigendijk) naar De Koog. Vervolgens dwars door het bos naar de Jan Ayeweg en Loods mansduin. De terugweg werd gemaakt via Den Hoorn en de Nattevlaksweg en Randweg. Het merkwaardige tafereel van de achteruitlopende wandelaars trok heel wat bekijks en lokte veel leuke reacties uit. In Den Haag rondde de 19-jarige Ria van Egmond uit De Waal haar studie af voor het vakdiploma Binnenlands Be- roepsgoederenvervoer met het behalen van het behalen van het praktijkdiplo ma. Vorig jaar slaagde zij reeds voor het administratieve gedeelte van deze twee jarige cursus. ling van de vrouw voor wat betreft haar positie op de arbeidsmarkt, betaling e.d. Dat daarmee ernst wordt gemaakt blijkt uit het feit dat binnen zes jaar een eind moet komen aan het nog bestaande onderscheid in het sociale verzekerings stelsel. De weg naar het verenigd Europa is lang en moeizaam. Dat men 22 jaar na het verdrag van Rome nog lang niet zo ver is, vond de heer Bussemaker van de VVD begrijpelijk. De geschiedenis leert dat groei naar eenheid zich nooit plotse ling voltrekt, waarbij de spreker wees op de eenheid van de Nederlanden die 100 jaar geleden ook moeizaam tot stand kwam, maar wel leidde tot een in de toenmalige wereld zeer machtige natie. Ook de liberalen uit de verschillende lidstaten zijn er in geslaagd eenstem migheid te verkrijgen over een program ma. Nederland heeft er veel invloed op gehad. Spreker tilde er niet zo zwaar aan dat het te kiezen parlement voorlo pig weinig bevoegdheden heeft. Dat is een kwestie van tijd. „Ons eigen natio nale parlement heeft ook 75 jaar voor zijn bevoegdheden moeten vechten". Visserij Na de pauze ontspon zich een geani meerde discussie. Die werd geopend door Ben Daalder uit Oosterend die zich beklaagde over het Europees visserij beleid. Dat pakt onrechtvaardig uit ten opzichte van de Nederlandse (consump tie) visserij en laat de industrievisserij van andere landen te veel ongemoeid. Ook vroeg hij zich af of het beleid voor het Waddengebied erin zal resulteren dat de visserij aldaar wordt terugge drongen. Dat laatste achtte Daalder zinloos. De vissers zijn op de Wadden zee altijd actief geweest en het is niet hun schuld dat het milieu aldaar is aangetast. Volgens Daalder was van overbevissing van de Noordzee (wat betreft tong en schol) geen sprake meer. Zelfs de biologen geven dat toe, maar inmiddels iser een politieke zaak van gemaakt waarvan de vissers de bittere vruchten mogen plukken. Daalder was vooral bevreesd dat Engeland te veel wordt tegemoetgekomen in zijn niet altijd redelijke verlangens. De heer Dan- kert gaf als zijn mening dat de kwestie met Engeland tactisch moet woreen Eerste hulp bij ongelukken „Is hier nog een plaats vrij?" vroeg de bedaagde juffer nogal scherp aan de man, die op de plaats naast zich een grote kartonnen doos met gereedschap had staan. „Ja... jawel dame" zei dn man schut terig. Hij had al benauwd zitten kijken, waar hij met de doos naar toe moest, want het werd al voller. En nu kwam die juf en waar moest hij dat ding zetten? Bert, die achter hem zat, boog zich naar voren. „Zet u 'em in het rek", adviseerde hij. „Ja, maar het is zo'n bakbeest, straks valt ie er uit". „Welnee", zei Bert optimistisch, „geef maar hier, dan mikken we 'em er samen in". De juffrouw bleef met opeengekne- pen lippen de gevaarlijke manoeuvre be kijken, schatte de situatie en pas toen ze uitgerekend had dat èls de doos uit het rek viel, die bovenop Bert z'n schedel en niet op haar zondagse hoed zou neerko men, zeeg ze neer. Bert was in een goed humeur, want nadat de dag slecht begonnen was met 'n wildvreemde conductrice op de bus, had hij toen hij nog bij de halte stond, naast de chauffeur de zilverglans van Jitske's haar ontdekt. Aha, nu had ze ze- zeker de late dienst, en trof hij haar op de thuisreis. Ze groette hem reeds als vaste klant, knipte met zwier de weekkaart die hij zich aangeschaft had, oogde bedenke- Bij de op zaterdag 19 mei in 's Herto genbosch gehouden clubmatch van de Nederlandse vereniging van Amerikaan se cocker spaniels hebben de Texelse inzendingen behoorlijke resultaten be haald. In totaal 130 honden) waaronder vier Texelse, namen aan dit in de Brabanthallen georganiseerde evene ment deel. De resultaten die door deze 'Texe laars' werden behaald waren als volgt: In de puppy-klas reuen kreeg Noëll van 't Jenfri's Hof van Gré van Hinthum een tweede plaats. De jeugdklas teven met een inschrijving van 40 teven leverde voor Lilian van Heerwaarden met haar Dark 'N' Delightful van Texalmore een in deze erg sterke klas een welverdiende Zeer Goed op. Bij de jeugdklas reuen (22 inschrijvingen) werd Tri 'N' to Please van Texalmore beloond met een Uit muntend, plaatsing 4. Eigenaren van deze hond zijn Joke Koopman en Jenny Lagerveld. In de fokkersklas reuen be haalde de inmiddels 5)4 jaar oude kampioen Silver Amigo van Texalmore een tweede plaats met Uitmuntend. De twee jeugdklas honden zijn beide kinde ren van Silver Amigo en gefokt door Jenny Lagerveld. opgelost. Men is daar gefrustreerd. Het arme Engeland moet naar verhouding veel aan Europa bijdragen en reageert daarop nationalistisch. Als Engeland genoegdoening zou krijgen op land bouwgebied, zou over de visserij waar schijnlijk beter zijn te praten. Mevrouw Kraaijeveld zei dat het CDA gemeenschappelijk beheer van de visgronden wil waarbij rekening wordt gehouden met landen met bijzondere economische afhankelijkheid van de visserij of historische rechten. De spre kers bleken echter onvoldoende deskun dig te zijn om bevredigend op de vragen van Daalder te kunnen antwoorden. De heer N. C. Barendregt ging in op het sectorbeleid in de Europese land bouw. (Daarmee wordt bedoeld dat de produktie zal worden gestimuleerd in gebieden die daarvoor het best geschikt zijn) en het 'pakken' van de Nederlandse melkveehouderij om de zuivelproduktie in te perken. Hij vond het een strijdig met het ander. Dankert zei dat Neder land een belangrijk aandeel levert in het groeiende productieoverschot. Er is nu 15% teveel. Met het indammen van de melkplas zijn miljarden gemoeid en er moet dus wat gebeuren. Een flink verschil van mening bleken de sprekers te hebben over de vraag of een 'dubbelmandaat' (zitting in zowel het nationale als het Europese parle ment) gewenst is. Dankert vond die combinatie juist goed maar mevrouw Kraaijeveld achtte de dubbele taak verwerpelijk, alleen al door de zware belasting die er voor de betrokken mensen uit voortvloeit. Ook de heer Bussemaker vond het dubbelmandaat ongewenst. Op de vraag van Kees Koorn waarom Zwitserland niet in de EEG zit, werd geantwoord dat Zwitserland in principe neutraal is en zich vrijwel bij geen enkele internationale organisatie aansluit. De heer Dankert noemde Zwitserland 'een vervelend land' in monetair-financieel opzicht. Het biedt ongecontroleerde mogelijkheden aan mensen om hun vermogens veilig te stellen. Vragensteller Erik Hooijberg begon over het protectionistische karakter van de EEG die hij nadrukkelijk omschreef als West-europese gemeenschap. Dit werd niet ontkend. De landen streven inderdaad naar bescherming van hun gezamenlijke markten. Dankert: „De EEG is puur protectionistisch". lijk naar de kartonnen doos, maar meteen werd haar aandacht getrokken door een schoolmeisje dat haar kaart vergeten had. Soezend zat Bert in de bus, die door verscheidene dorpen heen de weg koos naar de stad. Hij zag niet de hond, die levensmoe, eens wilde zien of hij nog voor de bus langs kon, maar de chauffeur zag de mensenreddeer wèl en stond op zijn rem. Alle passagiers scho ten verschrikt voorover en uit het bagagenet maakte zich onheilspellend de grote kartonnen doos wankelend los en kwam terecht precies waar de bedaagde juffrouw het reeds had ver moed.... Toen allen bekomen waren van de schrik, behalve de eigenaar van de doos die zichzelf allerlei verwijten deed, liep er een dun straaltje bloed van Berts voor hoofd over zijn wang. „Die doos stond daar ook wel erg ge vaarlijk". Dat was de gestrenge stem van de conductrice. „Juffrouw" verzachtte Bert „ik heb hem er zélf in helpen tillen. Meneer, zo erg is het niet. Heus, maak u niet ongerust." Daarmee suste hij meteen het gemop per van passagiers die hun kritiek uitstortten over de ongelukkige eigenaar van de doos met woorden als „levens gevaarlijk", „meneer had wel dood kenne zijn" en wat dies meer zij. Toen ze zagen dat „meneer" het zo gemak kelijk opnam, deden ze er het zwijgen toe. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5