Texelse koren brachten hoogstaande avond Op eerste markt 64 lammeren vrouwenadviescommissie: positieve bedoelingen Veel openbaar groen niet altijd goed Recreatief zwemmen voor ouderen Bazaar bracht /5.000,— op Opgave logies en ontbijt Drietonige hoorn in beslag genomen WIJ MAAKTEN HET TE BONT 9 ENSDAG 23 MEI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 aterdagavond werd in een goedge- le Hervormde kerk in Den Burg een laagde concertavond gegeven door ichillende Texelse koren, georgani- rd door Jan Vissers dameskoor Den g. Verder werd medewerking ver- nd door de gemengde zangvereni- g Advendo, een Texelse zanggroep Ier leiding van Dyo Wassink, een (fluitensemble en tevens door enkele ale en instrumentale solisten. Het gramma besloeg twee uur en werd lewoond door ongeveer 200 mensen. i het openingswoord vertelde me- uw Broere dat deze uitvoerino al iele malen eerder zou worden gehou- maar dat weersomstandigheden vorige uitvoeringen waren gepland jktober en februari) er steeds voor gden, dat de datum werd verscho- fet programma werd geopend met i Allegro van C. Ph. Em. Bach, peeld door Dyo Wassink op het orgel i de kerk. Met behulp van twee iwame registrateurs (knoppentrek- s) wist deze aan het één-klaviersorgel allure van een tweeklaviers te geven. >1 werd het hele stuk wat houterig ;peeld en ook was het duidelijk dat t publiek het stuk niet helemaal igreep'. Formidabel Ma deze solo was de beurt aan het janiserende koor, het dameskoor Den rg onder leiding van organist Jan iser, dat het vocale gedeelte van het jgramma opende met een Sanctus in vijf-stemmige canon) van Jacobus imens non Papa. Dit was een formi- bel stuk, dat door het dameskoor op rkelijk voortreffelijke wijze werd ge- icht. Het 17 leden tellende koor lakte hierbij een geluid als van de zee, i een paar octaven te hoog ruist. Het irk gonsde door de kerk en deed de ligieuze omgeving veel eer aan. Daar tekst van het stuk (die uitsluitend uit inctus bestond) niet al te moeilijk was, nden de dames zich met hart en ziel jden aan de melodie en zodoende gon de avond al met een stemmig De volgende liederen die het meskoor ten gehore bracht, waren a opzet iets minder, maar werden ittemin eveneens schitterend uitge- erd. Toen het dameskoor het eerste ogramma-onderdeel had afgewerkt, is de beurt aan de gemengde zang- reniging Advendo, onder leiding van ins Kievits. Dit koor bracht een iderwetse koorklank, afgezien van ikele korte inzinkingen, waarbij men lidelijk enkele zangers boven het koor t hoorde. Maar dit moeten we maar ijten aan de zenuwen. Het gebeurt nslotte niet elke dag dat men op moet sden voor een volle zaal. Stemming Ans Starkenburg en Piet Tuinema 'achten een instrumentaal nummer, a een hinderlijk lange stemming ver- ilkten zij, op resp. dwarsfluit en gitaar ooi zuiver, een Largo en een Allegro in J. B. Loeillet. Enkele luisteraars ichten te vroeg dat het stuk af was en jgonnen alvast te applaudisseren. Toen het stuk werkelijk af was en men kon gaan klappen (applaus is overigens vrij ongebruikelijk in een kerk, zelfs bij concerten die daar worden gegeven) deed men dit met overgave. Inmiddels hadden beide musici plaatsgemaakt voor de soliste Bep van der Meer (uit het dameskoor) die, met pianobegeleiding van Marijke Ronday, twee Negro-spiri- tuals zong. Deze werden helaas met teveel vibrato gebracht. Jonge formatie De 'Texelse zanggroep' is een jonge formatie, die onder leiding staat van D. Wassink. De groep brengt 'n 'wereld lijk' repertoire en dat was dan ook een welkome afwisseling. De vier liederen werden met veel vuur on spirit gebracht, hoewel ook hier de zenuwen wel enigs zins parten speelden. Het dameskoor van Jan Visser kwam opnieuw met een Sanctus. Ditmaal evenwel van een Engelse componist en voorzien van een uitgebreidere (Engel se) tekt. Hoewel hun volgende nummer ietwat aan de hoge kant was, brachten de dames het er goed af en zij endigden met een vrolijk operettemelodietje: 'Les Abeilles'. Karretje Het welbekende 'Karretje op de zand weg' werd door Advendo gezongen. Het was een niet zo denderende bewer king van Viotta's liedje, gemaakt door ene Strategier. Bovendien ging hier en daar wat mis met de inzetten en de stemming. 'Der Lindebaum' en 'Sei nun gnadig' gingen hen goed af. Bij deze stukken kon Hans Kievits zijn opvallen de wijze van dirigeren goed uiten. Soms tot hilariteit van het publiek, maar wel zeer effectief. Elgars 'evergreen' Land of Hope and Glory brachten zij ook ditmaal weer met veel esprit. Verrassing Omdat Jan Visser op het programma als pianobegeleider stond gewaarmerkt, keek het publiek wel vreemd op, toen ineens het orgel begon te spelen en de mezzo-sopraan Wil Anders (uit Loos duinen) niet voorin de kerk, maar achter op de orgelgalerij begon te zingen. Deze zangeres, de enige professionele van de avond, is via connecties op Texel terecht gekomen en bracht met veel verve enkele liederen uit de kerkgeschie denis. De beurt was aan de Texelse zang groep, ditmaal echt onder leiding van de heer Wassink, die bij de vorige nummers tussen de zangers stond. Gezongen werden twee Engelse en een Duits lied. Zij werden afgelost door een blokfluit ensemble bestaande uit Ans Starken burg, Dick Schermer, Hans Cadée en Piet de Wolf. Het is maar goed dat 't als 'blokfluitensemble' opgetekend stond, want als men zo vaak van fluit wisselt, is er nauwelijks meer sprake van een quar tet. Wel was, mede door het wisselen der fluiten en de opzet der stukken, het niet geheel duidelijk wanneer een stuk was opgehouden en er geapplaudiseerd kon worden of dat de rust alleen maar voortkwam uit een generale pauze. Onder begeleiding van Dyo Wassink (piano), Ans Starkenburg en Hans Cadée (dwarsfluit) en Fred Brücher (knievedel) zong toen het dameskoor nog twee liederen, waarna besloten werd met King all Glorious, dat 'met alle registers open' gezongen werd en het bloed van een koorzangliefhebber snel ler deed stromen. Al met al was het een zeer geslaagde avond, die zeer zeker voor herhaling vatbaar is. Op Texel is geen gebrek aan goede stemmen, hoewel ze weinig in de openbaarheid komen. Dit is volgens mevrouw Broere, in haar voorwoord, te wijten aan het publiek, dat verwend is met radio, tv en vooral grammofoon platen en daarom minder geneigd is een dergelijk amateurevenement te bezoe ken. Wat zaterdag wel storend was, was het herhaaldelijk slaan van de torenklok. Misschien kan de koster die de volgende keer even buiten bedrijf stellen? W. B De bazaar die zaterdag in dorpshuis De Bijenkorf werd gehouden ten bate van het Gereformeerde en Hervormde jeugdwerk van Oosterend heeft een prachtig resultaat opgeleverd: bruto ca ƒ5.000, Na aftrek van kosten zal daarvan ongeveer 74.500, overblijven. Er is geen twijfel aan dat de jeugdwerk commissie daaraan een goede bestem ming zal geven. De gezamenlijke Gere formeerde en Hervormde vrouwengroep waren belast met de organisatie van deze bazaar. Zij verzochten ons dank te willen overbrengen aan allen die op een of andere wijze aan het welslagen hebben meegewerkt. Er liggen nog enkele prijzen van de 'spreiverloting' te wachten op de win naars. Het gaat om de lotnummers lichtgeel 868, 934; groen 1906, 1931 en (bruine sprei) 1934. De prijzen kunnen worden afgehaald bij familie Vlaming, Verlorenkost 13, telefoon (02223) 886. De WV Texel wil voor Hemelvaart en Pinksteren nauwkeurig op de hoogte zijn van de nog vrije akkommodatie in de logies met ontbijt-sector. De leden die logies en ontbijt willen verstrekken worden verzocht hiervan zo spoedig mogelijk opgave te doen. WV Texel De politie heeft zondag tegen de Texelaar B. proces verbaal opgemaakt omdat hij zijn Ford personenauto met een drietonige hoorn uitgerust had. De hoorn is in beslag genomen. Zoals gewoonlijk leverde de eer ste lammerenmarkt van dit seizoen een weinig indrukwekkend beeld op. Op de Groeneplaats stonden maandag slechts 64 lammeren die bij een matige handel 7150,— tot 7160,— opbrachten. De aanvoer stak nog gunstig af bij die van vorig jaar toen slechts acht lammeren (van één eigenaar) te koop werden aangeboden, maar is bepaald slecht in vergelijking met de eerste markt van 1977 (245stuks). De lammeren- prijzen blijven een dalende tendens vertonen. Twee jaar geleden werd 7150,— tot 7170,— genoteerd maar sindsdien zijn de kosten waarmee de schapenhouders te maken heb ben, flink gestegen. Ook de toe komstperspectieven baren zorgen, zodat de schapenhouderij er niet aantrekkelijker op wordt. Op woensdagavond 23 mei wordt in zwembad Molenkoog gestart met het jaarlijkse recreatief zwemmen voor ouderen. De training wordt geleid door mevrouw R. Keijser uit Den Burg en bestaat ondermeer uit het aanleren van verschillende zwemslagen. Dit recreatief zwemmen wordt geor ganiseerd door de Texelse zwem- en poloclub TX '71 en duurt ongeveer een half uur en begint om 20.00 uur. De kosten (72,— per keer) kunnen aan de kassa van het zwembad worden vol daan. Afwisselend met de koren werden instrumentale nummers gebracht „We zijn tegen te veel open baar groen, maar dat wil niet zeggen dat we tegen openbare groenvoorzieningen zijn. Plant soenen en dergelijke moeten niet 'als doekje voor het bloeden' die nen wanneer de architectuur minder geslaagd is. We zijn nog minder voor wooncentra waar auto's tussendoor razen. Dat is iets anders als er vóór zijn om de woningen zo te bouwen en de straten zo aan te leggen dat alles goed bereikbaar is. Ons idee is om de woningen in het Marsplan goede verbinding te geven met het centrum van Den Burg. Dat wil niet zeggen dat er alleen maar met auto's gerekend moet wor den. Je moet vandaar ook be trekkelijk vlot naar het centrum kunnen lópen". Aan het woord is mevrouw L. Licht- Lenkelma, lid van de Texelse Vrouwen adviescommissie voor de woningbouw. Graag maakt zij van de gelegenheid gebruik om wat meer over haar tot dusver nauwelijks bekende organisatie te vertellen. En dat naar aanleiding van de op schudding die is ontstaan na het Groen zwart commentaar in de vorige Texelse Courant, waarin de Texelse Vrouwen adviescommissie werd gedoodverfd als een weinig bewonderenswaardig clubje dat van Den Burg een steenwoestijn wil maken en zich weinig aantrekt van het lot van de spelende kinderen. Mevrouw Licht: Dat punt van de 'op straat spelende kinderen' moet je veel ruimer zien. Om het contact met de andere kinderen uit de buurt te bevor deren moeten ze op straat kunnen spelen. Zo'n straat is natuurlijk geen nauwe weg met volop verkeer. Kort gezegd zou volgens ons zo'n nieuwe wijk de vorm van een boomblad moeten hebben waarin de nerven de straten zijn. De hoofdnerf is de in- en uitvalsweg die zich in de wijk vertakt maar wel zo dat je geen doodlopende hofjes krijgt. Het moet wel met elkaar in verbinding staan om geen afzonderlijke op zichzelf staan de hoekjes te krijgen. Op die manier schep je mogelijkheden voor een opti maal functionerende gemeenschap. Kinderen en ouderen kunnen van de straat compleet met snelheidsremmen- de maatregelengebruik maken. Als men zich wil terugtrekken moet dat ook in eigen redelijk grote achtertuinen kunnen. Daar zijn we dus wèl voor en ook kleine voortuintjes wijzen wij niet af. Maar je moet geen scheidsmuren op trekken. Dat kan funest worden voor zo 'n buurt en wij doelen daarbij speciaal op de vrouwen omdat die het grootste deel van de dag thuis zijn". De vorig jaar opgerichte Texelse Vrouwenadviescommissie voor de wo ningbouw is geen op zichzelf staande organisatie. Er zijn er in Nederland zo'n 200. De leden zijn afkomstig uit verschil lende plaatselijke vrouwenorganisaties en hebben dus allemaal hun eigen 'achterban'. Men probeert om, namens de bewoners of de toekomstige bewo ners (en dan in het bijzonder de vrouwen onder hen) gesprekspartner te zijn van opdrachtgevers, ontwerpers en uitvoerders. „Daar is al jaren om geroepen. Want 'bouw' is helemaal een mannenaangele- genheid. En dat terwijl het meestal de vrouwen zijn die het meest met het huis te maken hebben. Tussen het wonen 'buitenen het wonen in een dorp be staan grote verschillen. In een dorp ben je een deel van een dorpsgemeenschap. Daar kom je niet onderuit. Je leeft niet meer op een eilandje, zoals in een alleenstaand huis. Je ziet elkaar, hoort elkaar, spreekt elkaar en dat is 'buiten' veel minder zo. Tot voor kort woonden bijna alle mensen in steden en dorpen. Men voelde zich daar prettiger, veiliger en comfortabeler. Met de komst van de auto, de telefoon, de radio en de tv is dat veranderd. Afstanden lijken niet meer belangrijk te zijn, en als we iemand willen spreken, grijpen we de telefoon. Ook de overlast, die vaak door de auto's, de brommers, de radio van de buren wordt ondervonden zal wel een reden geweest zijn, om het buiten wonen in de mode te brengen. En nu dromen heel velen van een huisje buiten. Maar niet iedereen! Er zijn ook op Texel heel veel mensen die met plezier in hun dorp wonen, deel nemen aan het dorpsleven, en het gevoel hebben, 'erbij te horen'. Dat 'erbii horen' mis je als je buiten woont, maar je kunt buiten wei je auto parkeren. Om de voordelen van stad en land te combi neren zijn de zg. tuinsteden ontstaan. Wijken dus met erg veel groen, open baar groen en in de tuinen. Dat lijkt heel mooi. Maar ook daar bleken grote bezwaren aan te kleven. Als zulke wijken heel groot worden, slorpen ze enorme gebieden op. Denk maar aan het Gooi. Dat moet vroeger een prachti ge natuur gehad hebben. Daarom wil den daar veel mensen wonen. En toen kwamen er zoveel mensen een stukje van die natuur voor zichzelf opeisen, dat er weinig overbleef. En toen hadden ze met z 'n allen dus niet veeI meer. Tuinsteden zijn ook duur voor de gemeenschap. Er zijn langere straten nodig, want de afstanden worden gro ter. En ook langere leidingen, veel onderhoud van het openbare groen, enz. Omdat de afstanden groot worden, wordt het autorijden weer in de hand gewerkt. Het contact met medemensen wordt door de ruimere bouw bemoei lijkt. Het gevoel 'erbij te horenkan dus ook minder worden. En hoe meer openbaar groen, hoe groter de kavels, hoe breder de straten en hoe meer deze bezwaren zich doen gelden. Daarom pleiten wij voor smallere straten, minder openbaar groen en minder brede kavels. Er zijn oude huizen genoeg in de dorpen, die grote eigen tuinen hebben en waarin het goed wonen is. ledereen kent daar voorbeelden van. Alles pleit ervoor om wéér zo te bouwen. Temeer, daar het zin heeft om zuinig met De Mars om te springen, omdat het zo'n mooi stuk van Texel is. En ook het naderende energietekort maakt het lo gisch in die richting te denken. Dus: zuiniger met de grond en smallere straten lijkt een goede oplossing.Maar die straten hoeven niet zo te worden als we gewend zijn: trottoirs, rij auto's, rijdende auto's, rij auto's, trottoir. Het is logisch, dat men in zulke straten liefst een zo groot mogelijke voortuin wil hebben. Er is de laatste jaren een andere manier van straat-inrichting ontstaan, waarin auto's in groepjes op vaste plaatsen geparkeerd worden, de trot toirs zijn afgeschaft. De hele straat is het domein van voetgangers en van spelen de kinderen. Dit is een zg. woonerf. In een goed ingericht woonerf moeten alle bewoners zich prettig voelen. In een goed woonerf moet men gewoon op straat bij elkaar kunnen zitten en kinde ren moeten er rustig en veilig kunnen spelen". De Vrouwenadviescommissie consta teert dat vooral de laatste jaren de huizen buiten de bebouwde kom veel duurder zijn geworden dan er in. Dat is een van de oorzaken dat men gedwon gen is zich in een dorp te vestigen. Volgens de VAC is het mede daarom zaak het de mensen in een nieuw op te zetten 'dorp' zo gezellig mogelijk te maken. De dames menen dat je dat niet doet door de huizen ver uit elkaar te zetten. „Evenmin als het landelijk contact van de VAC's en de provinciale verte genwoordiging wil de Texelse afdeling als pressiegroep optreden. De VAC registreert wensen van bewoners, kana liseert die en zet zich in voor de oplossing ervan. Voor zover dit mogelijk is wordt tevens geadviseerd maar alleen aan de mensen die dit aangaat en die dit wensen. Zonder op de stoel van de architect te willen gaan zitten, beoorde len we nieuwbouw- en vernieuwbouw- plannen op Texel. Die bekijken we vooral op praktische bewoonbaarheid. Vervolgens wordt advies uitgebracht of wordt een rapport gestuurd naar de instanties die het aangaat. Er wordt ook meegedaan met inspraakbijeenkomsten zoals die van vorige week dinsdag. Om dat allemaal te doen moet door de leden van de Vrouwenadviescommissies vaak veel werk worden verzet en dat gebeurt allemaal belangeloos. Nogmaals: wij vinden dat eigenlijk niemand beter dan de huisvrouwen, die meer dan wie ook met 'wonen' te maken hebben, kunnen oordelen over bewoonbaarheid van hui zen. Omdat de leden van de VAC's bovendien een permanente scholing krijgen waardoor hun kennis zich ver diept, kunnen zij zich heel goed over deze materie uitspreken". In get Groen-zwart commentaar in de vorige krant hebben we het te bont gemaakt. De VAC-dames maar ook andere lezers waren er terecht boos over dat wij verkeerde conclusies hebben getrokken en hun streven in een kwaad daglicht hebben gesteld. Het mag waar zijn dat de woordvoerdster van de VAC in de hoorzitting van vorige week dinsdag ongelukkige uitlatingen heeft gedaan, maar de journalist had meer op de bedoelingen dan op de letterlijke woorden moeten letten en zou dan zeker tot een ander oordeel zijn geko men. Afgezien daarvan getuigden de zeer persoonlijke uitlatingen en het woordgebruik van een weinig genuan ceerde benadering. De kwestie is inmid dels met de betrokken dames uitgepraat en thans hopelijk rechtgezet. Redac tie.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9