C/ro en ^warts jexels in het Toeristische toeloop werd goed verwerkt Lindeboom-projekl valt duurder uil Verpleeghuis kreeg nieuw autobusje AUTO'S STONDEN TOT AAN ZUID-HAFFEL Gemeente vraagt 3 ton extra Verkeerscontroles Visbootje gevonden Dwerggeiljes in de prijzen Lammerenmarkt I Geen krant na Pinksteren Foto-expositie Snelheidscontroles Nieuwe naamplaat in hall onthuld WOENSDAG 23 ME11979 e JAARGANG NR. 9381 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, elefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, 7en Burg, telefoon (02220) 3543. 7oor advertenties, abonnementen etc. wende men zich ot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het was in de afgelopen dagen weer „ouderwets" druk op Texel. Naast de vele vakantiegangers die zich sinds Hemel vaartsdag in zowel de dorpen als in bos en duin en op het strand lieten zien was dit tevens te merken aan de enorme toeloop van pleziervaartuigen (zo'n 240) in de haven van Oude- schild. direkt weer aan te sluiten voor de terugtocht. Voor dat het zover was waren er bijna vijf uur verstreken en had men van Texel uitsluitend herinne ringen aan files en asfalt.... De Teso-cijfers wat betreft de dagelijks overgezette personen auto's zagen er voor de afgelopen periode als volgt uit:Woensdag naar Texel 1962, naar Den Helder 644; donderdag: naar Texel 1593, naar Den Helder 542; vrijdag: naar Texel 972, naar Den Helder 836; zaterdag: naar Texel 928, naar Den Helder 1275. Zondag: naar Texel 508, naar Den Helder 2338. Veel drukte was er zowel op Hemel vaartsdag als op vrijdag in de haven van Oudeschild waar op een gegeven moment ruim 240 jachten lagen afge meerd. In de eigenlijke jachthaven rond het clubschip Wrijfhout" telde men er ongeveer 100. De anderen hadden in sommige gevallen zelfs tot 12 rijen dik afgemeerd tegen de kotters die langs de kade lagen. Deze drukte was het indirekte gevolg van de herstel- en vernieuwingswerk zaamheden aan de haven van Vlieland. Hierdoor raakte de haven van Terschel ling, waarnaar veel jachten koers hadden gezet, al spoedig overvol en ging dicht. Omdat men klaarblijkelijk toch graag op een eiland vertoefde, namen de meeste jachten daarop de wijk naar Texel. Toen de haven van Terschelling ook vrijdag dicht bleef, namen velen de gelegenheid te baat om op Texel een fiets te huren en de omgeving te verkennen. Eén botsing De drukte was in slechts één geval aanleiding tot een ongeluk zodat de Texelse politie beslist niet ontevreden is over het verloop van deze vier dagen. Voorla bij de kilometerslange files van zondagmiddag moest alle beschikbare mankracht worden ingezet om alles in goede banen te leiden hetgeen volgens plan lukte. Het enige ongeval dat zich in verband met de drukte voordeed, gebeurde donderdagochtend om ongeveer 2.00 uur ter hoogte van het Esso tankstation nabij de veerhaven. De in een Datsun rijdende Joh. de B. uit Leusden die met de laatste (woens dagse) boot vanuit Den Helder naar Texel was gekomen, meende ter hoogte van het punt waar de Pont- weg van een vierbaans weg in een tweebaansweg verandert dat hij daar Ook de file naar de Teso-boot die zondagmiddag ontstond, kreeg weer een behoorlijke lengte. De laatste auto's sloten op een gegeven moment ter hoogte van Zuid-Haffel (kruising 5) aan. De langste wachttij den waren ruim 6 uur. Wat betreft de opvang van deze eilandbezoekers hebben zich geen onoverkomelijke problemen voorge daan. Er werd veel gekampeerd, maar er waren ook veel automobilisten die de caravan hadden meegenomen. Volgens VW-direkteur Jaap Dekker waren vrijwel alle hotels en pensions goed bezet tot vol. In de bungalow- en particuliere sector was nog voldoende ruimte. Teso moest alleen op woensdag- en zondagavond extra lange diensten varen om de bezoekers respectievelijk heen en weer terug over het Marsdiep te zetten. Op woensdag vertrok de laatste Teso-boot om 1.20 uur uit Den Helder. Lange wachttijden hebben zich vooral zondagmiddag op Texel voorge daan. Omdat de rij wachtenden op de Pontweg tegen 15.00 uur was aange groeid tot zo'n duizend auto's bereikten de wachttijden toen een hoogte van bijna 7 uur. Naast de vele eilandbezoekers die na een verblijf van vier dagen naar huis terugkeerden, bevond zich daarbij ook een Duitse familie, die in Den Helder had gebivakkeerd. Zondagochtend waren zij alvorens naar hun eigen land te vertrekken voor een rondritje ,,even" naar Texel gegaan. Op 't Horntje werd hen door de politie aangeraden maar Zaterdagochtend werden door politie mensen van de verkeersgroep Alkmaar en de douane in totaal 90 auto's gecontroleerd op eventuele gebreken en de aanwezigheid van de voorgeschre ven papieren. De oogst was procentueel heel be hoorlijk omdat een tiental auto's en/of automobilisten op een of andere wijze niet volledig aan de eisen voldeed. Geconstateerd werden, een defecte handrem, een niet toegestane claxon, een niet toegestaan model ruitenwisser, een stoplicht, twee auto's met lekke uitlaten, een auto met gladde banden en een inferieure LPG-installatie. Een auto mobilist werd gesnapt wegens het rijden zonder rijbewijs. Door do vele zeilboten, die donderdag en vrijdag in Oudeschild een ligplaats zochten, was de haven voller dan ooit. linksaf kon in de richting van Den Hoorn. Een achter hem rijdende Duitse volkswagen, die de linksafslaande Nederlander juist wilde inhalen, kon de botsing niet meer vermijden. De Datsun werd in de linkerflank gedeukt en de Volkswagen had schade aan de voorzijde. Ter hoogte van Nieuweschild werd zondagochtend langs de Waddenzeedijk een ruim drie meter lang bruingelakt visbootje aangetroffen. Het vaartuigje was voorzien van een compleet ankergerei bestaande uit twee ankers en ongeveer 50 meter anker touw. Het had grijsgeverfde vlonders, maar geen enkel speciaal merkteken of naam. Gezien de vrijdag en zaterdag heer sende zuidelijke wind is het aanneme lijk dat het visbootje ergens in Noord holland is losgeraakt en naar Texel ge dreven. De Rijkspolitie te Water is van de vondst op de hoogte gesteld. Bij een in het Brabantse Made gehou den open dwerggeitenshow zijn op 24 mei vijf Texelse inzendingen met eerste prijzen naar huis gegaan. Alle vijf waren eigendom van F. T. Voskuil uit De Koog. Bij de lammeren betrof het een 1D en IE premie, bij de jeugd een 1A en een 1F premie en bij de jonge geitjes een 1B premie. Er waren in totaal 344 ingezonden dieren van 61 deelnemers. Op de tweede lammerenmarkt van dit seizoen die gisteren op de Groeneplaats werd gehouden werden in totaal 166 lammeren aangevoerd. De verkoopprij zen varieerden van 7150|- tot 7165, De handel was vlot. In verband mat het als werkdag uitvallen van maandag 4 juni komt de Texelse Courant van dinsdag 5 juni te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Directie en redactie Texelse Courant 5 in 11111111111111111111111111111111111111111111111 n 11111111111111111111111 iTi In het Texelse Arbeidsbureau aan de Thijsselaan te Den Burg wordt voorlopig tot en met 8 juni een expositie gehouden met foto's, gemaakt door leden van het WAO- en het MZW-project. Het betreft een twintigtal afbeeldingen die in de afgelopen winter op Texel zijn gemaakt. De expositie is voor iedereen gratis toegankelijk. Bij snelheidscontroles in de Dorps straat te De Koog werden vrijdagmiddag in totaal tien automobilisten betrapt op te snel rijden. Op het gedeelte waar slechts 50 km/ph mag worden gereden reed de snelste snelheidszondaar 75 km/ph hetgeen hem een boete van 760,— opleverde. B en W hebben de raads commissies voor Financiën en Welzijn laten weten dat de verbouwing van hotel „De Lin- deboom-Texel" gezien de laat ste ontwikkelingen ruim 3 ton meer zal gaan kosten dan aan vankelijk was gepland. Samen met de reeds eerder door de raad (op 19 dec.) toegezegde 8 ton betekent dit voor de gemeente een post van 1.1 miljoen gulden. Hst totaalbedrag dat voor de ver betering van dit complex moet worden uitgetrokken, is hiermee ge komen op 73.065.255,—. Op woensdagavond 6 juni zullen de leden van beide commissies zich over dit voorstel beraden, waarna de gemeenteraad op 19 juni een definitieve uitspraak zal doen. Het leeuwendeel van het extra bedrag zal worden besteed aan de ver betering van de toneelvoorzieningen in het hotel en enkele nader gestelde eisen aan de uitvoering van de ver bouw. Om hiervoor voldoende geld vrij te maken heeft het college voorgesteld een vijftal minder urgente investerin gen een jaar uit te stellen. Gistermiddag werden in en nabij het Verpleeghuis Texel door de directrice mevr. W. de Vries-Panthus binnen een half uur twee officiële handelingen verricht. De eerste was de onthulling van een nieuwe naam plaat in de hall van het gebouw en de tweede het in ontvangst nemen van de sleutels van het nieuwe auto busje, waarmee bewoners van het Verpleeghuis binnenkort uitstapjes zullen kunnen gaan maken. Ter gelegenheid van deze beide gebeurtenissen, werd in het Verpleeg huis een gemoedelijke en gezellige bijeenkomst gehouden, die ongeveer een uur in beslag nam. Daarbij werd gesproken door de waarnemend voorzitster van de stich ting „Samen Eén", mevr. T. Krijnen- Bays, die (de overigens wel op de bijeenkomst aanwezige) voorzitter J. J. Westdorp verving. Drie namen In het kort ging zij in op de geschie denis die aan beide officiële gebeurte nissen vooraf waren gegaan. Wat betreft de nieuwe en volledige naam plaats noemde zij in de eerste plaats de inmiddels 91-jarige heer P. de Jager. Deze had het stichtingsbestuur er destijds op gewezen dat naast de erfe nis van mevr. A. Bakker-Keijser de rea- -lisering van het Verpleeghuis ook financieel mogelijk was gemaakt door de inbreng van mevr. N. Lap-Garrit- sen. Het was volgens de heer De De direktrice van het Verpleeghuis Texel, mevr. W. de Vries-Pantus, ontvangt uit handen van de heer J. Bonne de sleutels van het nieuwe busje. Jager, als executeur-testamentair van mevrouw Lap, alleszins redelijk dat ook haar naam op een in het oog lopende plaats werd vermeld. Later bleek tevens dat naast de financiële inbreng van mevr. Bakker-Keijser ook de betrokken heid van haar echtgenoot, de heer P. Bakker Azn. niet ongenoemd mocht blijven. Op een nieuwe plaat zijn deze drie namen van de mengen die recht streeks aan de stichting van het Verpleeghuis Texel hebben bijgedragen nu bijgeschreven. Aparte lift Het nieuwe busje werd door mevrouw De Vries ingewijd via het in ontvangst nemen van de sleutels uit handen van de leverancier, de heer J. Bonne van de fa. Jan Rey. Het voertuig is speciaal ingericht voor het vervoer van minder-validen in rolstoelen die met een aparte liftinstallatie via de achterdeur in de auto kunnen komen. De capaciteit van het busje bedraagt twee rolstoelen en daarnaast met de bestuurder meegerekend zes zitplaat sen. De aankoop ervan werd mogelijk ge maakt door de kapitaalopbrengst van de Stichting tot verlening van steun aan de stichting Verpleging en verzorging „Samen één". Daarin zijn de gelden ondergebracht van het echt paar Bakker-Keijser, mevr. Lap-Garrit- sen en de gelden en bezittingen van het voormalige Algemeen Weeshuis. Eerder werden uit deze „Steunstich ting" zaken bekostigd als de extra kosten die moesten worden gemaakt voor de aangeschafte speciale hoog/laag bedden, de aanleg van de tuin, duurdere meubilering en vloerbe dekking (ook voor Huize Irene) en een hoog/laag bad om de ruggen van de verpleegsters te sparen. De aanschaf van de bus was een idee geweest van mevrouw De Vries, die dit dè oplossing vond om de bewo ners van het verpleeghuis wat meer naar de natuur te brengen. Als extraatje werd gistermiddag door de fa. Jan Rey bij het nieuwe busje gratis een radio-installatie geleverd. Om diverse bijkomende kosten (zoals renteverlies tijdens de bouw en perso neelskosten bij een tijdelijke sluiting) te kunnen drukken, is voorgesteld het hotel in een afzonderlijke BV onder te brengen. Hierdoor wordt een moge lijkheid geschapen om in aanmerking te komen voor een zogeheten WIR-premie (Wet Investeringsrekening). Verbetering hotelfunctie Het gemeentebestuur heeft zich bij dit alles gebaseerd op een rekensom en de daarbij gevoegde conclusies van de RST-direktie. De Recreatiestichting schat de totale kosten (verwerving plus bouwkosten) op ongeveer 2,8 miljoen. Voor inrichtingskosten is 7280.000,— uitgetrokken. Het totaal komt daarmee iets boven 3 miljoen gulden, waarvan bijna 2 miljoen door leningen kan worden gedekt. Het resterende bedrag (71.106.255, zal door de gemeente moeten worden verstrekt In het pre-advies van B en W wordt er op gewezen dat in vergelijking met het eind vorig jaar aangenomen „Plan 8 - herzien" een wezenlijke verbetering van de hotelfunctie is verkregen. De afzonderlijke nieuwbouw van vier hotel kamers aan de Gravenstraat heeft men laten vallen en deze kamers alsnog in het eigenlijke hotelgebouw opgeno men. Daarvoor heeft men één van de twee vergaderruimten op de bovenver dieping weggelaten. De totale exploitatieopzet is onge wijzigd gebleven. Zowel in Plan 8 als in het gewijzigde plan wordt voor de be rekening uitgegaan van 22 hotelbed den. Daarbij behoren nu wel twee grote hotelkamers, die eventueel allebei als 3- persoonsslaapkamer kunnen worden gebruikt. Indien noodzakelijk kan dus aan 24 gasten onderdak worden geboden. De Recreatiestichting meent dat in de exploitatie-opzet de inkom sten niet voor verhoging en de uitgaven niet voor verlaging in aanmerking ko men. Wat dat betreft acht men een verandering in vergelijking met de hui-" dige situatie dus niet aannemelijk. Risico Het college herinnert er nog eens aan dat de Recreatiestichting haar op 19 december gedane toezegging het ex ploitatierisico te zullen dragen, hand haaft. Daarbij wordt overigens ver meld dat de gemeente uiteindelijk toch een bepaalde financiële verantwoorde lijkheid houdt. De RST is immers een gemeentelijke stichting, waarvoor de raad diverse geldleningen heeft gega randeerd en in het kader van dit project vermoedelijk nog zal moeten garande ren. Er wordt aan toegevoegd dat ook de pachter van het hotel bepaalde risico's draagt. Om het aanvullende bedrag op tafel te krijgen hebben B en W voorgesteld de benodigde 3 ton (exact 7306.255, uit de gemeentepot te halen. Bij af schrijving van het bedrag in 40 jaar (2'/i% per jaar) en een rentevoet van 8'A% bedraagt de kapitaalslast voor het eerste jaar dan 733.688, Dit betekent dat in totaal vijf minder urgente projekten minimaal een jaar langer op realisatie moeten wachten. Iets waarover het college overigens zijn spijt betuigt. Het gaat daarbij om de eerste fase van de verbouw van de Doopsgezinde kerk te Oosterend (76.244, de ver betering van sportvelden in Den Burg (76.215, de derde fase van de ver betering riolering Oudeschild (710.263, de bermverbetering Oosterweg (76.827, en de subsidiëring investeringen verenigingen e.d. (76.938,-).

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1