Drukke vergadering van Texelse paardenvrienden Tweetal maakte salto met personenauto Stikstofbemesting op akkerbouwgewassen GRASLAND EN VOEDERWINNING AGENDt Oppositievoorstellen werden afgestemd LAND BOUW KRUISWOORDPUZZEL Bromfietstank gestolen Restant prijzen bazaar Oosterend Inleveren kaarten schouwburgbezoek Niet volledig Autobotsing op Wilhelminalaan Ongenode gasten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 MEI 1979 Op de jaarvergadering van de Texelse Vereniging voor Vrien denvan het Paard heeft de meer derheid van de leden zich on danks de tamelijk hardnekkige te genstand van een tiental oppo nenten zich vrijdagavond toch volledig akkoord verklaard met de voorgestelde statuten. De bijeenkomst, die werd gehouden in hotel De Lindeboom-Texel trok veel belangstelling. Naast het vermoeden dat het er bij de bespreking hard aan toe zou gaan was dit mede veroorzaakt door de aanwezigheid van de bekende paarden kenner J. Ruiterkamp. Deze verzorgde na afloop van de eigenlijke vergadering een belangwekkende inleiding over 'Het beleren van de nieuwe jaargang WPN- hengsten'. Zoals ondermeer naar aanleiding van de eind vorig jaar in De Waal gehouden hoorzitting reeds verwacht kon worden ontstond vrijdagavond nogal wat vuur werk rond het nieuwe huishoudelijke reglement. Zoals bij alle andere vereni gingen het geval is, moeten deze worden aangepast in verband met de binnenkort verplicht wordende inschrij ving bij de regionale Kamers van Koop handel en Fabrieken. Onmin De onmin van de tegenstanders spit ste zich vrijdagavond met name toe op de punten die samenhangen met de bestuursverkiezingen. Vooral het in de nieuwe statuten onder artikel 10c gestel de vormde daarbij een belangrijk punt van discussie. Daarin stond namelijk dat een tegenkandidaat voor een bestuurs- funktie voor verkiezing in aanmerking te komen door tenminste 20 leden onder steund moest worden. In tegenstelling tot het bestuur en naar later zou blijken ook de meerderheid van de vergadering vonden de opponenten een ondersteu ning door 10 leden ruim voldoende. Het nu zittende bestuur (waaronder voorzit ter Joh. C. Roeper, waarnemend sec retaris Jaap Lap en penningmeester Piet-Wim Roeper) liet blijken invoering van dit voorstel een ongewenste zaak te vinden. Men achtte dit bij een ledental van meer dan 300 veel te weinig. Ter toelichting voegde men daar nog aan toe dat overname van dit voorstel zou kunnen betekenen dat dan voor een kandidaatstelling de steun van bijvoor beeld vijf echtparen al voldoende zou zijn. Bovendien meende men dat een voorgestelde kandidaat zich eerder ver kiesbaar zou stellen wanneer tenminste 20 leden achter hem of haar zouden staan in plaats van slechts 10. De beslissende stemming wees uit dat van de ongeveer 80 aanwezige leden onge veer een derde het tegenvoorstel steun de. Een ander voorstel waarbij de oppositie nogal wat stemmen trok (18) betrof het nieuwe artikel 12 van de statuten. Daarin was vastgelegd dat met uitzondering van de voorzitter en de secretaris alle bestuursleden een maxi male zittingsduur van vier jaar hebben. Het bestuur sleepte dus ook dit voorstel er ruimschoots door. Dit kwam mede omdat men ter toelichting liet weten dat door 'natuurlijk' verloop de zittingsduur van de bestuursleden over het algemeen toch niet hoger ligt dan ongeveer acht jaar en dat om dit punt te veranderen een vrij kostbare procedure (statuten wijziging) nodig zou zijn. Voor de pauze van deze vergadering werd door waarnemend secretaris Jaap Lap meegedeeld dat in het afgelopen jaar het ledental van de vereniging van ongeveer 250 was gestegen naar 310. Lap kon voorts melding maken van een aanzienlijk aantal activiteiten die in 1978 waren georganiseerd of waaraan door leden van de vereniging werd deelge nomen. Penningmeester Piet-Wim Roeper gaf bij zijn financieel verslag te kennen dat bij de afsluiting van de boeken een nadelig saldo van ƒ821,40 was geble ken. Het totaal aantal uitgaven beliep ruim 73.300, terwijl er aan inkomsten ongeveer 72.500,— was geboekt. Er werd daarbij door voorzitter Joh. C. Roeper toegelicht dat het tekort in hoofdzaak ontstaan was doordat er bij de herfstrit geen goede afspraken ten aanzien van de daarbij behorende maal tijd waren gemaakt. De betreffende hoteleigenaar had geen reductie willen verstrekken voor de aanwezige kinderen terwijl men daar wel op had gerekend. Verder waren de prijzen van enkele 'kleine dingetjes' (zoals linten, docu mentatiemateriaal, portokosten en extra vergaderingen) wat duurder uitgevallen. Men meende evenwel dat dit tekort mede gezien de toeloop van nieuwe leden spoedig weggewerkt kon worden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende en herkiesbare bestuursle den mevrouw M. Goeman-Smit en (penningmeester) P. W. Roeper Mzn herkozen. In de vacature J. Uitgeest werd mejuffrouw L. Roeper ('t Noor den) benoemd. Tegenkandidaat P. Blom (Westerweg, Den Hoorn) die door de oppositie naar voren was geschoven behaalde bij de drie gehouden stemmin gen respectievelijk 18, 1 en 8 stemmen. Bij de stemming voor de opvolg(st)er van J. Uitgeest haalde mevrouw J. Kiljan-Goënga 28 stemmen. Als lid van de financiële commissie werd H. Kuip benoemd. Hij kwam op de plaats van de scheidende P. Beers. Eigen manege? Toen bestuurslid Wim van der Linde vervolgens de eventuele stichting van een eigen manege ter sprake bracht zag hij zijn voorstel door applaus onder steund. Voorzitter Roeper die daarop eens peilde waar men een dergelijk paardencentrum het liefste zou zien kreeg van de vergadering te horen dat men de omgeving van het aan de Akenbuurtsweg gelegen kartingterrein wel zag zitten. Volgens Roeper hadden B. en W. bij een principe-overleg naast Akenbuurt (eerste keus van het college) als tweede mogelijkheid de omgeving van De Koog genoemd. Of iets derge lijks op korte termijn van de grond zou kunnen komen leek de vergadering overigens gezien de kosten vooralsnog onhaalbaar. Jan Kiljan jr. was van mening dat een afzonderlijke manege niet haalbaar is. Hij meende dat de stichting van een bijbehorend café het eventueel zou kunnen goedmaken maar had ook daar zijn bedenkingen over. Henk Spigt jr. en Piet Daalder stelden voor om het jaarlijkse concoursprogram ma nu eens met tandems en andere meerspannen-nummers van eigen bo dem uit te breiden. Frans Bakker pleitte vervolgens voor het inzetten van paar den bij een zogenoemd invulnummer. Vooral de paarden die in de andere concoursonderdelen niet aan bod kun nen komen daar met verschillende land bouwmachines eens aan mee kunnen doen. Rondvraag Tijdens de rondvraag informeerde Piet Daalder naar de relatie tussen het Agrarisch Museum en de vereniging. Hij kreeg daarop als antwoord dat het Agrarisch Museum een stichtingsvorm heeft. Het bestuur van de vereniging kan ieder lid voordragen als lid van het stichtingsbestuur. Jan Kiljan dankte vervolgens alle leden van de vereniging voor hun mede werking bij het doen slagen van de landelijke menwedstrijden voor meer spannen die onlangs op Texel werden gehouden. Bij een bezoek aan Beek (bij Arnhem) was hem gebleken dat talrijke deelnemers daar bijzonder goede herin- ringen aan bewaren. Wat betreft het eerstvolgende con cours pleitte P. Zijm Hzn voor 'betere' muziek. Hij had zich de laatste keren nogal geërgerd aan de daarbij ten gehore gebrachte populaire muziek. Traditionele muziek, zoals polka's en marsmuziek zouden volgens Zijm veel beter bij een dergelijk evenement passen. Suggesties Piet Daalder die aan het slot van de vergadering nog eens inging op de besproken statuten en er daarbij op aandrong om de herfstvergadering voortaan als een buitengewone leden vergadering op de agenda te zetten ondervond daarbij in principe de steun van de voorzitter van de statutencom missie P. C. Hin. Toen Daalder daarna suggereerde dat het bestuur diverse voorstellen betreffende het inmiddels aangenomen nieuwe huishoudelijke re glement onder de tafel had gewerkt en dat hij dit voor de toekomst wilde vermijden was voor mevrouw B. Kees- om-Karsten de boot aan. Voordat voorzitter Roeper kans zag de zaak te sussen zei mevrouw Keesom dat ze dergelijke opmerkingen allerminst op prijs stelde. Volgens haar kon er voor het huidige bestuur en vooral voor de heer Roeper ook wel eens een bedankje af in verband met het vele werk dat in het belang van de vereniging door het bestuur wordt verzet. J. P. Slik uit Oudeschild deed bij de politie aangifte van de vermissing van zijn bromfietsbenzinetank. De tank moet zijn ontvreemd in de nacht van donderdag op vrijdag toen Slik zich tussen 21.00 en 00.30 uur in bar-dancing Casino ophield. De verdwenen tank heeft een blauwe kleur en is van enig chroom voorzien. In zilveren letters staat er het woord Yamaha op. De waarde van de tank is 7280, Van de op zaterdag 19 mei te Oosterend gehouden bazaar ten bate van het jeugdwerk zijn twee prijzen nog niet afgehaald. Het betreft groene loten met de nummers 1931 en 1934 waarop een rookworst en een beddesprei zijn gevallen. De winnaars wordt verzocht zich te melden bij C. Vlaming, Verloren- kost 13, Oosterend, telefoon (02223) De inzendingstermijn voor de kaarten van het schouwburgbezoek in Den Helder eindigt op 1 juni a.s. Dan moeten alle kaarten binnen zijn bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis. Omdat er aanwijzingen zijn dat een deel van de na begin maart in de akkerbouwgronden aanwezige bodem stikstof verloren is gegaan kan in een aantal gevallen een aanvullende stikstof gift nodig zijn. Het probleem hierbij is dat in het algemeen een richtlijn voor wat betreft de hoeveelheid moeilijk te geven is. Daarom volgen hierbij enkele opmer kingen die voor de betreffende agrariërs wellicht van eminent belang kunnen zijn. Om een stikstoftekort in de bodem op te merken is het in de eerste plaats zaak op de kleur van de rijpende granen te letten. De voorlijkste percelen winter tarwe hebben thans stadium 7 van de Feekeschaal bereikt. Dit betekent dat de 1e knoop (van de halm) duidelijk zicht baar is en dat men de 2de knoop vlak boven de grond kan voelen. Bij een gedeelde stikstofbemesting is dit ook de tijd voor de 2de gift. Als algemeen advies geldt voor de tweede gift een hoeveelheid van 200 250 kg kalkammonsalpeter per ha. We advise ren de teler het gewas goed te observe ren en aan de hand daarvan met behulp van eigen ervaring en eigen omstandig heden deze gift zo nodig te corrigeren. Een ander advies is om bij een royale stand van het gewas de hoeveelheid te verminderen of nog even te wachten. Bij een normale tot lichte bladkleur kan men de bovengenoemde hoeveelheid stikstof per ha strooien. Gewassen die stadium 7 nog niet hebben bereikt en toch reeds duidelijk te schraal zijn moet men zo spoedig mogelijk een extra stikstofbemesting geven. Echter in verband met dat jongere stadium en het daarvoor wat grotere gevaar voor een alsnog te royale bladontwikkeling dient men hier maxi maal 150 200 kg kalkammonsalpeter per ha te strooien. Blijkt daarna dat het gewas toch nog iets te weinig stikstof heeft gekregen dan kan tot het in aar komen. Alleen als het gewas ziektevrij is kan men een goede kans op succes nog een overbemesting met 150 kg kalk- Naar aanleiding van ons artikel over het optreden van de toneelgroep van de schoolvereniging Jacob Daalder uit Oosterend (Texelse Courant 23 mei) werden wij er door de betrokkenen op geattendeerd dat een van de tonelisten ongenoemd bleef. Dat was mej. Ria Schuyt die met veel verve de rol van de dienstbode Dientje vertolkte. Overigens is de benaming SOOS, die in de kop van het bericht stond, inmiddels afgeschaft. Zo is dat ammonsalpeter per ha worden gegeven. Voor de volgende gewassen volgt hier een kort overzicht van de te nemen maatregelen. Zomergranen. Met behulp van de ervaringen bij de wintertarwe kunnen reeds spoedig maatregelen getroffen worden wat betreft een evenuele aan vullende gift op zomergranen. Hier kan ook een te lage gift bijgestuurd worden en dat dan volledig afhankelijjk van de ontwikkeling van het gewas. Bij gerst moet (in verband met door- wasgevaar) het liefst zo vroeg mogelijk een extra gift verstrekt worden. Hakvruchten. Waar blijkt dat de gra nen duidelijk meer stikstof nodig hebben dan was verwacht, zal dat, onder dezelfde omstandigheden, ook gelden voor de hakvruchten. Aardappelen. Uit onderzoek is geble ken, dat tot half juni (wegens de late ontwikkeling dit jaar, waarschijnlijk zelfs tot eind juni) een te lage begingift aan consumptie-aardappelen nog goed kan worden gecorrigeerd. Een stikstoftekort is dan aan het gewas dan meestal nog niet te zien. Voor pootaardappelen dient de teler met een overbemesting voor zichtig te werk te gaan. Dit wegens de korte groeiperiode die pootaardappelen hebben. Bij het lengen van de dagen en het korten van de nachten hebben de planten toch al de neiging om meer in het blad te gaan groeien wanneer de poot- en zaaidatum naar verhouding laat is geweest. Suikerbieten. Ook aan suikerbieten zal iets meer stikstof gegeven dienen te worden dan de laatste jaren gebruikelijk was. In verband met het suikergehalte moet een eventuele aanvulling niet later dan eind mei worden gegeven en moet men de gift niet overdrijven, j Koolhof In tegenstelling tot het vaste land kunnen de veehouders op Texel direct niet klagen over de hoeveelheid gras die er op de graslandpercelen staan. Uiter aard zijn er uitzonderingen. De grote hoeveelheid neerslag in de voorjaars maanden en de vroege aanwending van de stikstof geven nu goede grasop brengsten per ha te zien. Op meerdere bedrijven is dan ook reeds een begin gemaakt met het maaien van voordroogkuilgras terwijl anderen op beter en standvastiger (dro ger) weer wachten. Te lang wachten geeft het gevaar dat de sneden gras extra zwaar worden, hetgeen de volgen de nadelen met zich mee brengt: Lagere kwaliteit. De kwaliteit kan snel met 10% teruglopen. Vooral als er ongeveer 5.000 kg droge stof per ha geoogst wordt. Hergroeivertraging. Bij een te zware snede loopt het gras minder snel weer uit en kan het voorkomen dat er 10 dagen langer moet worden gewacht op een weidesnede. Langere veldperiode. Zware sneden gras drogen doorgaans minder snel waardoor een langere veldperiode nodig is om het produkt voldoende en homo geen droog te krijgen. Achteruitgang van de zodekwaliteit. De zwaarte van de snede is eveneens van invloed op de kwaliteit van de grasmat. Gaat een te zware snede In de omgeving van de kruising Pontweg-Elemert werd door voorbij gangers zaterdagnacht een op zijn kop in het weiland staande Opel Ascona aangetroffen. De wagen was total loss. De politie ontdekte korte tijd later dat de personenauto aan de militair C. van B. uit Den Helder toebehoorde. Samen met zijn vriend en collega A. C. van O. werd Van W. om ongeveer 3.00 uur langs de Pontweg aangetroffen terwijl het tweetal in zuidelijke richting liep. Behoudens diverse builen en schram men had geen van de twee aan het ongeval ernstig letsel overgehouden. Van de bestuurder (Van B.) werd een blaasproef afgenomen die tot het on dergaan van een bloedproef leidde. Bij het ongeval dat rond 2.30 uur moet zijn gebeurd is het tweetal dat na Op de Wilhelminalaan ter hoogte van de Julianastraat botsten gistermiddag een Volkswagen en een Opel Rekord, waarbij beide voertuigen plaatschade opliepen. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de Volkswagen (P. C. M.) stopte en een ogenblik later de andere automobilist (R. van N. uit Erp) zijn auto achter die van M. zette. Van N. wilde M. om een inlichting vragen. Voordat hij echter kans zag dat te doen reed de Volkswagen met volle vaart achteruit en ramde de Opel. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben ongenode gasten zich toegang verschaft tot de kantine van camping De Krim nabij De Cocksdorp. De onbe kenden moeten het gebouwtje zijn bin nengekomen via het raampje van het herentoilet. Ze maakten zich meester van een hoeveelheid sigaretten (40 60 pakjes) van diverse merken. Bovendien werden door de exploitant van de kan tine een aantal pakjes saté en enkele slaatjes vermist. cafébezoek van Den Burg in de richting van de veerhaven wilde rijden vermoe delijk wegens de hoge snelheid uit de bocht gevlogen. Daarbij werd een langs de Pontweg staande lantaarnpaal zoda nig geveld dat deze in drie stukken op de weg terecht kwam. Vervolgens was de auto via een greppel en een hek omgekeerd in een weiland terecht geko men. Dinsdag 29 mei In het raadhuis houdt de Kamer van Koophandel van 15.00 - 20.00 uur zit ting voor het geven van informatie over registratie van verenigingen in het Handelsregister. Woensdag 30 mei De wielervereniging Texel houdt op het parcours Zuid-Haffel een criterium over veertig kilometer. Aanvang 19.00 uur. VASTE DATA Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebo! aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaar ten. Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur worden in 'De Lindeboom-Texel' open bridgedrives gehouden. Deel nemers moeten zich uiterlijk 19.45 uur - aanmelden en betalen 77,50 per paar. Iedere dinsdag om 19.00 uur start bij de Texelse Autocentrale aan het Schil derend een trainingstoertocht op de fiets, georganiseerd door de Wieler vereniging. gepaard met een lange veldperiode en is er bovendien korter dan 5 cm gemaaid dan worden de kale banen in de graslandpercelen zichtbaar na het rui men van het product. Later worden deze banen wel weer groen maar dan bestaat het grasbestand meestal uit tuintjesgras en kweek evenals vele onkruiden. Geen homogeen product Het is raadzaam om direct na het maaien het gras meteen te schudden zodat het product gelijkmatig over het veld verspreid ligt. De wind en de zon krijgen dan alle kans om het gras vrij snel maar ook gelijkmatig te drogen. Dagelijks herhalen van het schudden is noodzakelijk. Voor een goede slaging van de kuil is het nodig dat het gras homogeen, dus geen natte dotten, is voorgedroogd. Als het gras niet homo geen is voorgedroogd kunnen de scha delijke boterzuurbacteriën zich in de kuil ontwikkelen. Bij het voeren bij winter dag aan de melkkoeien geeft dit weer gevaren voor de melkverwerking. Wanneer het gras door wisselvallig weer niet voldoende droog is te krijgen laat het gras dan niet op het land zwerven. Besluit dan tijdig een toevoeg middel te gebruiken zodat er een goede kans bestaat dat de kuil kan slagen. Probeer bij goed weer zoveel mogelijk gras binnen een week van het land te krijgen. J. Koolhof Horizontaal: 1groente 4. rivier in Nederland 7. huis 9. modern hulpmiddel op schepen 11. vreemde munt 12. waterplantje 13. vaartuig 15. meisjesnaam 17. kloosteroverste 19. goud (Frans) 20. treiter 23. plaats op Ameland 24. zangnoot 25. niet raak 27. met naam onderschrijven 28. hoofddeksel 29. boom 30. waardebriefje 31. dun 32. onverstandig 33. rond voorwerp 35. roofdier 37. kostbare stof 38. onderdanig 40. bevel 42. in oprichting (afk.) 43. kledingstuk 44. drank 46. en anderen (afk.) 47 jongen 51vent 53. bij 54. Germaanse godheid 56. boom 57. buigzaam 59. olienootje 61strik 62. grote groep bomen Verticaal: 1sedert 2. laatst leden (afk.) 3. vogel 4. verbinding 5. jongensnaam 6. verlichtingsartikel 7. afgelegen 8. deel der wet (afk.) 9. bedorven 10. gebouw in Amsterdam (afk.) 11reeks 14. heilig boek 15. plakmiddel 16. wilde haver 17. schrijfgerei 18. opschudding 21. ordenen 22. snijwerktuig 23. handel 26. kussenovertrek 28. gevaarte 33. haarkleur 34. droog (van wijnen) 36. prik 37. boom 38. wolpluisje 39. schoorsteenkap 41. vis 43. kleinood 45. plaats in Engeland 48. ouderwetse meisjesnaam 49. deel van een naald 50. bete 52. meisjesnaam 54. gedekte tafel 55. gebogen been 58. bijwoord 60. windrichting (afk.)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2