3olitiek in 1937 Jaws 2 Kees Riemens winnaar voorjaarscompetitie I ii I PM V,'-J IUITJ N. VAN HOORN-WESTDORP 10 JAAR BIJ BIBLIOTHEEK Registratie verenigingen bi] Kamer van Koophandel 3 Hotel Alpha in ebruik genomen is* L Siervelg vermist C. J. Huisman won viswedstrijd Wielervereniging besloot lenteprogramma I 197) |AG 29 mei 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 9-* 3-( 41- 35- 42- 36-1 10- weede Kamerverkiezingen bepa- 13-1 n'et a"een de activiteiten van tselijke afdelingen van de politie- tijen. maar mede die van de den en van levensbeschouwelij- leperingen. Ook veel van de organisaties worden direct of aangewend om de stemming komende Kamerverkiezingen te eden. 61- 29-1 25- 11-3 7-5, I05- 73-1 54-1 34-1' 28-2'erkiezingen worden door ieder- 34-2 n ook als zeer belangrijk gezien. 23-3 ndat de verdeeldheid zo groot is 10-4 leeft bijvoorbeeld de keuze uit 3 3-8 partijen en uit 6 protestants- 0-9 partijen) maar omdat de NSB bij tenverkiezingen in 1935 ineens in ras landelijk 8% van de stemmen /erven. Texel werden in 1935 zelfs 447 len (ruim 11%) van de stemmen 29-1 MSB uitgebracht. Ook elders was 9-2nhang toen soms buitensporig In Zandvoort zelfs 1 op de 4 maar ook Limburg, Drente, Den Enschede, Amsterdam, Utrecht, m en Rotterdam kwamen in 1935 het landelijke gemiddelde uit) r n wonder dat alle partijen zich er ver maken dat deze sympathie in og zal toenemen, mede gezien de t jje aanhang van het fascisme in WÉ ind en Italië. Mussert de NSB een verkiezingsver- ng met Ir. Mussert op Texel ndigt gooien de andere partijen er >g een schepje bovenop en vinden kopstukken uit de nationale k bereid naar Texel te komen. SDAP belegt twee vergaderingen i Burg (sprekers W. Drop en vlak Ie verkiezingen E. Kupers) en 1 in child met de heer Jagers, het 1-mei feest staat in het teken Ie verkiezingen. Hieraan werken e Stem des Volks en de toneel- ging Palvu (Proletariërs aller lan- erenigt u) uit Oudeschild mee. /aast vindt op de tweede pinkster- 3 het land van Roeper te Den Burg jen grote openluchtmeeting plaats ve liet minder dan 600 aanwezigen), ian ook het Helders fanfarekorps erkt. kiesvereniging 'Nederland en e' (ARP) houdt een vergadering te rend met oud-minister Van Dijk en Burg met de heer Van de Heuvel. HU houdt verkiezingsvergaderin- Öên Hoorn en in Den Burg. De ile Staatspartij trekt Ir. Louwes ils spreker. Burgemeester Bree- uit Zijpe is supporter, doch de gstelling is maar gering. De Vrij- bond houdt hier ook een vergade- loch trekt slechts 10 belangstellen- Deze partij heeft burgemeester ester van Den Helder als suppor- >e Vrijzinnig Democratische Bond d door Mr. Oud) beperkt zich tot s s ondememers-aktiviteitën' een grootse advertentiecampagne. Plaatselijk voorzitter is de heer A. Epe. Ook de Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspertij houdt hier een ver kiezingsbijeenkomst, doch trekt slechts een 20-tal belangstellenden. De plaat selijke voorman is de heer S. C. Eelman (bekend als de 'Spikerkoning'). In Oos terend houdt ook de Chr. Democrati sche Unie een bijeenkomst voor een goedgevulde zaal. Opmerkelijk De R.K. groepering organiseert een bijeenkomst met pater Borromeus de Greeve, welke een massaal bezoek trekt. Daarnaast organiseert de R.K. Staatspartij een propaganda-avond te De Cocksdorp. Opmerkelijk is dat de spreker hier de politiek van 'aanpassen' van het Kabinet Colijn hekelt en een samengaan met de SDAP bepleit. Hij komt aldus dicht bij de opvattingen van de plaatselijke 'plancommissie' Eierland, bestaande uit vertegenwoordigers van de SDAP en de vakbonden, met als doel na te gaan in hoeverre men op plaatse lijk niveau tot een uitwerking van de ideeën uit het 'Plan van de Arbeid' kan komen. De commissie organiseert ook zelfstandig vergaderingen met als spre kers onder meer de heer J. Thomassen. Voorzitter J. Westdorp wekt in deze vergaderingen ook op tot strijd tegen het fascisme. Even ziet het er naar uit dat de commissie succes gaat boeken, want de Hollandsche Mij. van Landbouw afd. Eierland toont zich bereid over het landbouwhoofdstuk te gaan praten, mits evenwel ook de andere standsorga nisaties daartoe de bereidheid hebben. Deze weigeren evenwel, zodat de dia loog in feite niet tot stand komt. Ir. A. A. Mussert komt op 24 april naar Texel. De zaal van hotel Texel is nagenoeg geheel bezet, ook al werd de Katholieken ontraden er heen te gaan. Aan de entourage is alle aandacht besteed. Mussert heeft een zwart spreekgestoelte, tegen een achtergrond van oranje, met daarop in zilver de letters NSB. Bij binnenkomst van de leider gaat een aantal aanwezigen staan; één roept 'houzee', meerderen applau- diseren. In de zaal is de verkiezingsleus 'Mussert of Moskou' aangebracht. Er is gelegenheid schriftelijk vragen te stel len. Enkele opmerkelijke uitspraken van de 'leider'; 'Jodenhaat kennen we niet" 'Indië los van Holland is het ideaal van mensen zonder hersens'. 'leder zijn school, maar één dag per week zullen de kinderen samen op moeten marcheren'. Wilhelmus De vergadering verloopt vrij ordelijk. De happening wordt afgesloten met het Wilhelmus. Per vissersschuit verlaat Mussert het eiland weer. Na afloop vinden op de Groeneplaats ongeregeld heden plaats. Oosterenders roepen 'hang hem op', 'lyncht hem'. Als reactie op de boycot van R.K. kant wordt de NSB-ers en sympathi santen geadviseerd de R.K. midden stand te boycotten. Dit leidt tot discus sies tussen NSB-ers en een afvaardiging van de R.K. Staatspartij, hetgeen zelfs resulteert in een gezamenlijk dispuut en een communiqué in de krant. In feite worden hierdoor de verschillen evenwel niet opgelost. Vóór de stemmingsdag worden in De Waal schapenkribben, welke beplakt waren met de leus 'Stemt Mussert' verbrand. Het resultaat van de verkiezing is dat de NSB een forse nederlaag moet incasseren. Landelijk daalt het percen tage van bijna 8% naar 4.21% en op Texel van ruim 11% naar 7.19%. Toch nog altijd 307 personen, die dan hun heil van het fascisme ven/vachten. Tot slot een vergelijking van de procentuele verdeling van de stemmen op Texel in 1929, 1933 en 1937 voor wat de voornaamste partijen betreft. 1929 1933 1937 SDAP 25.08 23.85 21.23 R.K. Staatspartij 20.59 20.5 21.16 Vrijz. Democraten 14.22 10.82 18.26 CHU 8.94 8.87 8.31 ARP 10.07 10.50 14.51 NSB 0.00 0.00 7.19 Plattelandsbond 1.82 13.85 0.77 Chr. Dem. Unie 1.66 3.33 4.73 Vrijheidsbond 9.83 3.82 1.90 Overige partijen 7.79 4.46 1.94 G. A. Oskam *tVAV') "♦f'ftyvi s*£T»\* a tij- i 9 "ktej.- De Koog werd vorige week zonder iele poespas het splinternieuwe Alpha op het adres Boodtlaan 54 e' jbruik genomen. Het hotel is eigen- van en wordt geëxploiteerd door amilie D. van de Werken, die tot kort de scepter zwaaide over hotel LJV tje in Den Burg. Dn hi ptel Alpha is gelegen naast het g! jnalige pension De Lepelaar dat de familie Van de Werken als nhuis in gebruik is genomen. Ach- de woning bevindt zich de bij het il behorende eet/recreatiezaal waar- een gedeelte als receptieruimte in fuik is genomen. Deze zaal is door tc lotelgasten uitsluitend van buitenaf B< lereiken waardoor het geheel de uk van een klein motel maakt. B et nieuwe hotel bestaat uit drie inlagen met op elke verdieping een tal kamers. In totaal kan men 30 Igasten herbergen. Elk van deze alf kamers is dubbelwandig en zijn n voorzien van goed geoutilleerde kamers (met bad, toilet en wastafel), kamers zijn tevens uitgerust met koelkast en een televisietoestel. 1e totale bouw heeft ruim een jaar in lag genomen; op 10 april 1978 werd de realisatie begonnen. Deze, toch 'eme vertraging werd ondermeer orzaakt door moeilijkheden bij het irengen van de voorgeschreven dpreventieve maatregelen. Ook de langdurige winterperiode voor ïoorlijk wat stagnatie gezorgd. let inmiddels in gebruik genomen el werd gebouwd door aannemers- Injf Fa. Duin, terwijl architect E. de ser voor de bouwtekeningen zorgde, andere bedrijven die aan het tot id komen van hotel Alpha hebben egewerkt waren: Installatiebureau juijl (elektra), Verenigde Schilders nilderwerk en beglazing etc.), Fa. hoo/Bakker (centrale verwarmingsin- jatie), Fa. Veltkamp (loodgieters- rk). Meubelhuis Texel (stoffering en Fa. Westerlaken (bestrating Zwemmen in een zwembed is besJist gezonder a/s er haaien in de zee rondzwemmen. We waarschuwen maar alvast. Deze en volgende week loopt de niets ver moedende bioscoop-freak opnieuw de kans oog in oog te staan met een hoeveelheid vlijmscherpe haaiekaken want Jaws 2 is in het City theater. Gevaar voor bioscoopbezoekers is er uiteraard niet maar op het witte doek wordt dat wel even anders. Daar is het opnieuw de acteur Roy Scheider die het met een mensenverslindende haai aan de stok krijgt, en hij niet alleen Kortom, het is weer hetzelfde liedje als in de zomer van 1975. Toen was het zwemgenoegen aan de Amerikaanse kusten mooi verpest doordat miljoenen mensen de moeite hadden genomen bij een bioscoop in de rij te gaan staan omdat ze zonodig Jaws 1 moesten zien. Die grote schrik is inmiddels wel wat weggeëbd, maar toch. Oorspronkelijk was het agressieve zeedier geschapen aan de rustige schrijftafel van Peter Benchley. Omdat het boek, zoals dat heet 'lekker' liep kreeg de toen 26-jarige (I) Steven Spielberg de opdracht het verhaal te verfilmen. Daarmee kwam de bloederi ge geschiedenis van de witte haai en de bange bruingebakken vakantiegangers in zo'n veertig landen. De inmiddels door zijn regie in 'Close encouters of the third kind' nog beroemder geworden Spielberg dankte feestelijk voor de eer toen hem werd gevraagd een tweede Jaws te vervaardigen. Maar zijn wat minder bevlogen college Jeannot Szwarc (maker van 100 tv shows waaronder afleveringen van Kojak en Columbo) stond wel te jubelen bij deze kans, temeer omdat hij mocht beschik ken over dezelfde hoofdrolspeler Roy Scheiner. Maar hoe de tweede van de eerste Jaws te onderscheiden? Nog griezeliger maken was dan wel de boodschap, want de mensen die het theater uitkomen mogen nooit zeggen dat ze die eerste beter vonden. Wel dat nóg griezeliger maken hebben de pro ducenten dan ook zeer konsekwent uitgevoerd. Opnieuw zijn er mensen- etende monsters voor de kust van Florida en opnieuw baden argeloze bakantiegangers pootje en wagen over moedige jeugdige zeilers zich te ver op zee. Het monster slaat dan opnieuw en onverbiddelijk toe. Nog onverbiddelijker zelfs want niet alleen slokt hij af en toe een jonge zwemmer op en jaagt hij honderden badgasten de stuipen op het lijf, maar hij is nu zo fanatiek op jacht naar mensenvlees dat groepen jonge zeilers gedecimeerd dreigen te worden en urenlang verstijfd en versteend op een vlot ronddobberen. Gevolg: een oeverloos gegil en spanning voor de toeschouwers. ,,Jaws 2" draait van donderdag 31 mei tot en met 5 juni en van donderdag 7 juni tot en met 12 juni. De minimum toegangsleeftijd is 12jaar. Uk handen van mevr. J. de V/as (r) ontvangt mevr. Van Hoorn een bos bloemen en daarmee de feBcétaties van de overige personeelsleden van de Texelse Openbare Bibliotheek. Vrijdagmiddag is in de Openbare Bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg officieel stilgestaan bij het feit dat precies 10 jaar geleden mevrouw N. van Hoorn-Westdorp als bibliothecaresse in dienst trad. Ter gelegenheid daarvan werd me vrouw Van Hoorn een receptie aange boden en ontving zij uit handen van de heren A. Welboren (namens het be stuur), D. Scheepstra (namens de Pro vinciale Bibliotheekcentrale) en me vrouw J. de Vlas (namens de collega's) enkele geschenken. Mevrouw Van Hoorn begon haar werk bij de Openbare Bibliotheek in de zomer van 1969 na een schriftelijke solli citatie en nadat ze op een wel zeer bijzondere wijze met het toenmalige personeel kennis was komen maken. Zij kwam namelijk, tussen haar sportieve activiteiten door, gekleed in trainings pak en voorzien van gymschoenen voor de eerste maal het gebouwtje binnen stappen. Sindsdien had zij geen afstand meer van het werk willen doen. Me vrouw Van Hoorn zei te hopen dat naast de samenwerking met het personeel ook de samenwerking met en tussen de bestuursleden zo goed zal blijven als deze nu is. Het nu uitgedeelde 'schou derklopje' had haar erg getroffen en mevrouw Van Hoorn wilde omgekeerd hierbij ook eens een pluimpje geven aan mevrouw J. de Vlas 'het motortje van de bieb, die de zaak altijd erg goed opjut'. Lectuurmand In zijn toespraakje schonk de heer Welboren nog eens met nadruk aan dacht aan de eerste jaren dat mevrouw Van Hoorn bij de bibliotheek in dienst was. Zij had daarin het uitleenwerk door verschillende omstandigheden meerma len moederziel alleen moeten doen, hetgeen (te meer daar men in die tijd ook met een groot ruimtegebrek kamp te) geen geringe opgave was. Welboren benadrukte dat in vergelijking met an dere beroepen tien jaar weliswaar geen bijzonder lange periode is maar dat het merendeel van de bibliothecaressen toch ruimschoots voor deze mijlpaal afhaakt. Hij moest enigszins spijtig concluderen dat er 'helaas niet zoveel E. J. Broekman uit Den Burg deed zaterdag op het politiebuereau aangifte van de vermissing van siervelgen en een sierdop van het rechter achter wiel van zijn personenauto. Het voer tuig (een Opel Manta) had hij de avond ervoor in Den Burg/NW voor zijn ouderlijke woning geparkeerd. C. J. Huisman is zondag winnaar geworden van de strandviswedstrijd die door sportvisclub Texel nabij het Hoorn- derslag (Paal 9) werd gehouden. Er waren 25 deelnemers, waaronder 7 jeugdleden, 16 senioren en 2 gastvis- sers. De totaalvangst bedroeg 1.587 cm. De vangsten waren als volgt verdeeld: 1.133 cm in de afdeling senioren (gem. 70,81 cm), 343 cm in de afdeling junioren (gem. 49 cm) en 111 cm voor de gastvissers (gem. 55,5 cm). Het totaal gemiddelde per deelnemer was 63,48 cm. Uitslag senioren: 1. C. J. Huisman 189 cm, 2. T. Buren 139 cm en 3. P. Verhagen 137 cm. Uitslag jeugd: 1. Ben Eelman 84 cm, 2. Eduard Bos 68 cm en 3. Jan Kalf en Martin Maat ieder 57 cm. De grootste vissen werden gevangen door M. Stevens en C. J. Huisman, ieder met een exemplaar van 46 cm. De kleinste vis van deze wedstrijd was voor W. Verhagen (16 cm). De volgende wedstrijd is op 10 juni (aanvang 8.00 uur) bij de Hornt achter de teermolen. Op 22 juni organiseert de sportvis sersclub een vrije geep-wedstrijd bij de Hornt (aanvang 19.00 uur). Bij deze wedstrijd telt alleen de gevangen geep. zijn die het zolang volhouden'. Met het uitspreken van de hoop dat mevrouw Van Hoorn haar taak nog geruime tijd zal verrichten overhandigde de heer Welboren haar een lectuurmand die voor deze gelegenheid met een aanzien lijke hoeveelheid fruit gevuld was. Kapstok Namens de PBC was voor deze gelegenheid de heer D. Scheepstra uit Haarlem naar Texel gekomen. Hij prees in mevrouw Van Hoorn haar grote liefde voor dit vak waarin zij altijd vooraan had gestaan. De heer Scheepstra herinnerde er nog eens aan dat mevrouw Van Hoorn een van de eersten was die zich opgaf voor de cursus Boek en Biblio theek en deze vervolgens ook met succes afsloot. Tevens sprak hij zijn dank uit voor het vele werk dat me vrouw Van Hoorn als bestuurslid van de Openbare Bibliotheek heeft verzet. Na mens de Provinciale Bibliotheekcentrale ontving mevrouw Van Hoorn uit handen van de heer Scheepstra een uittrekbare ruwhouten kapstok. Mevrouw J. de Vlas overhandigde de jubilaresse tenslotte een bos bloemen als dank voor de collegialiteit die alle overige medewerklstlers in de loop der tijd van mevrouw Van Hoorn mochten ervaren. Zoals bekend, dienen verenigingen en stichtingen zich vóór 26 juli a.s. te laten registreren bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Laten ze dit achterwege, dan verliezen ze hun rechtspersoonlijkheid. Stichtingen zijn zonder meer tot deze registratie ver plicht; verenigingen hebben een keuze mogelijkheid. Verenigingen, die voorheen Koninklijk goedgekeurd waren, dienen zich even eens te laten registreren. Voor wat betreft de andere verenigingen is de registratie in de eerste plaats noodza kelijk voor verenigingen die onroerende goederen in eigendom hebben, terwijl de inschrijving is aan te bevelen voor verenigingen die personeel in dienst hebben of een omvangrijk jaarbudget hebben. Verenigingen, die in het verleden behoorlijk konden functioneren zonder rechtspersoonlijkheid, zullen dat ook —bij een ongewijzigde situatie voor wat hun vereniging betreft— in de toekomst kunnen doen. Er zijn geen redenen om dan tot registratie bij de Kamer van Koophandel over te gaan. Verder blijkt in de toekomst toch de behoefte te ontstaan aan rechtspersoonlijkheid (in het nieuwe verenigingsrecht wordt in dit verband gesproken van 'volledige rechtsbevoegdheid' dan kan dit alsnog gebeuren. Medio maart werd over dit onderwerp een voorlichtingsvergadering gehouden door de Stichting Cultureel werk Texel. Aanvankelijk zou hieraan ook de Kamer van Koophandel meewerken. De weers omstandigheden maakten dit even wel onmogelijk. Daarom zal de Kamer van Koophandel nu nog een speciale zittingsdag op Texel organiseren en wel op dinsdag 29 mei a.s. n.m. van 3-8 uur ten raadhuize. Hier zullen de inschrijf- plichtige stichtingen en verenigingen zich kunnen melden en kunnen de bestuursleden rekenen op assistentie bij de invulling van de daarvoor noodzake lijke formulieren. Voor nadere informatie ovr dit punt kan men bovendien terecht op het bureau Culturele zaken ten raadhuize. Door het behalen van een gedeelde eerste plaats (met Guus Barhorst) in de laatste wedstrijd van de voorjaarscom petitie is Kees Riemens definitief eerste geworden in de A-poule van de Wieler vereniging Texel. Guus Barhorst kwam met een verschil van slechts drie punten op de tweede plaats. Edo Kooiman behaalde de eerste plaats in de B-poule en Niels Collou werd (ongeslagen) de nieuwe voorjaars kampioen bij de jeugd. Tijdens de laatste wedstrijd die woensdagavond op het Hogeberg-cir- cuit werd verreden koos vooral de met drie punten achterstand aan de start verschenen Guus Barhorst de aanval. Op tien ronden voor het einde van de 39 kilometer tellende wedstrijd sprong hij van zijn voornaamste rivaal Kees Rie mens weg om via een lange ontsnap ping kansen op de zege te scheppen. Riemens liet zich evenwel niet zo gemakkelijk uitschakelen en na twee rondes was hij weer bij Barhorst terug. Door deze nek-aan-nek race werd Arie Huisman tussentijds gelost. Het vanaf dat moment op kop rijdende tweetal gaf elkaar geen duimbreed toe ondanks felle demarages van bedide renners. In de achterhoede was Jos Huisman na een blessure weer in de strijd terug maar hij liep door de gemiste training een be hoorlijke achterstand op. Pas aan het eind van de race had hij het wedstrijd ritme weer in de benen. Drie ronden voor het einde dichtten Huisman en Peter Tromp het gat van meer dan 1 minuut op Arie Huisman, die in de eindsprint de langste adem had en de derde plaats bezette. Peter Tromp die als vierde over de streep ging liet zich als vijfde klasseren ten voordele van Jos Huisman. Reden van deze verschuiving was dat Peter Tromp 2 ronden later was gestart, omdat hij wegens het pendelen van de boot niet eerder kon komen. B-poule In de B-poule won Hans van Tunen door in de sprint van Edo Kooiman te winnen. Edo die genoeg punten in de voorgaande ritten had verzameld liet het initiatief aan Hans van Tunen over. Met nog 6 ronden te gaan reden beiden uit het peleton weg. Albert Winter en Jan Huydink wisten de schade te beperken tot 57 seconden achterstand. Jan Buis die halverwege de wedstrijd werd los- gereden wist nog eenmaal aan te sluiten, maar deze extra krachtsinspan ning was te veel voor hem. Niels Collou ding bij de jeugd onbe dreigd over de finish zodat hij zich in zijn klasse voorjaarskampioen mag noemen. Robert Visser werd tweede. Jef Schuur finishte met een gering verschil op Sidney de Haan als derde. Uitslagen dagklassement: A-poule 39 km: 1. Guus Barhorst 65.30 (35.8), 2. Kees Riemens z.t. 3 Arie Huisman 67.12 (34.9), 4. Jos Huisman z.t., 5. Peter Tromp z.t., 6. John Huydink 70.17 (33.4), 7. Gerard Koorn op 1 ronde. B-poule, 26 km: 1. Hans van Tunen 45.22 (35.5), 2. Edo Kooiman 45.26, 3. Albert Winter, 4. Jan Huydink 46.19 (33.8), 5. Jan Buis 46.52 (33.4), 6. Ronald van Boven 51.40 (30.3). Jeugd, 7,8 km: 1. Niels Collou 16.14 (28.9), 2. Robert Visser 17.18 (27.1), 3. Jef Schuur 17.41 (26.5), 4. Sidney de Haan z.t. Eindstand Eindstand voorjaarscompetitie: A-poule: 1. Kees Riemens 73, 2. Guus Barhorst 71, 3. Jos Huisman 65 54, 4. Arie Huisman 63, 5. Hans Koorn 51 54, 6. Peter Tromp 33, 7. Siman Appel 32, 8. Leen van Elk 20 549. Gerard Koorn 19, 10. Douwe Dros 17, 11. John Huydink 10%, 12. Siep de Boer 7 54 B-poule: 1. Edo Kooiman 88, 2. Hans van Tunen 7654, 3. Albert Winter 70, 4. Jan Buis 49, 5. Ronald van Boven 40, 6. Jan Huydink 39, 7. Nico Boon 36 54, 8. John van Halderen 10, 9. Willem Jan Riemens 6, 10. Paul van Sambeek 3. Jeugd beneden 13 jaar: 1. Niels Collou 6154, 2. Robert Visser 52, 3. Jef Schuur 26, 4. Sidney de Haan 14.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7