Cjroen c£wartsjexeh in het hartL Commissies nog niet akkoord met voorstel Lindeboom-project Drukte viel mee KRAAKAKTIE NA DAG BEËINDIGD Realisering van dorpshuisplannen kwestie van ti|d Demonstralie van woningzoekenden on Groeneplaats M iKompletekluskist Gesprek bracht misverstand NAUTA DRINGT AAN OP SPOEDIGE BESLUITVORMING Zeetiengels ontvreemd Handtasje ontvreemd Rijverbod opgelegd Schedelbreuk bij valpartij Inde57bouwmarkten van !e JAARGANG NR. 9383 TEXELSE VRIJDAG 8 JUN11979 COURANT edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon (02220) 3543. oor advertenties, abonnementen etc. wende men zich it de uitgever Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /^l 1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Een inwoner van De Cocksdorp deed bij de politie aangifte van vermissing van twee hengels die hij had achtergelaten in een bootje van Th. Eilander dat nabij het sluisje van De Cocksdorp lag afge meerd. Het betrof een van een zeemo len voorziene gele zeehengel van het merk Mitchell en een bruine zeehengel, merk Robi. De uit Keulen afkomstige mevrouw A.K. raakte op Eerste Pinksterdag in De Koog haar handtas kwijt toen zij deze onbeheerd in een supermarkt had ach tergelaten. In de tas bevonden zich naast contant geld (ƒ100,— en DM 80, een tweetal paspoorten, een rijbewijs en een sleutelbos. De politie heeft op Tweede Pinkster dag in De Koog een rijverbod opgelegd aan de Duitse vakantieganger die er duidelijk blijk van gaf te veel alcohol tot zich genomen te hebben. De man werd betrapt op zijn onzekere rijstijl. Hij mocht bovendien een proces verbaal wegens te hard rijden in ontvangst nemen. Oe leden van de raadscommissies voor Financiën en Welzijn ebben het college woensdagavond in meerderheid laten /eten vooralsnog geen positief oordeel te willen geven over et voorstel om 3 ton extra toe te kennen ter realisering van et Lindeboom-project. Hoewel men tijdens de bespreking g et blijken het door B. en W. voorge- igde discussiestuk in principe een loed doortimmerd' geheel te vinden adden de commissieleden toch nog gveel twijfels dat ze zich pas op de erstvolgende raadsvergadering 119 ini) definitief willen uitspreken. Het was met name het VVD-raadslid laas Barendregt dat de mening van de ommissieleden verwoordde toen hij zei at de gehele materie mede gezien de erklarende toelichtingen die woens- agavond werden verstrekt veel te omplex is om direkt een oordeel te junnen vellen. Barendregt zei een der- lijke commissievergadering in de eer ie plaats als een adviserende bijeen- mst te beschouwen. Fridt Blanken 'akt) weigerde eveneens om nu al iet een oordeel te komen. Volgens em zou je op die manier de eigenlijke ijeenkomst van de gemeenteraad als et ware 'uithollen' en tot een formali- lit maken. De in de raadszaal gehouden bijeen komst werd voorgezeten door loco burgemeester Jaap Westdorp (Pakt) die na een vijftal maanden ziekteverlof burgemeester Engelvaart verving. In een nadere toelichting op de ter bespreking voorgelegde stukken deelde Jook Nauta (CDA) mee dat het momenteel zaak is flink vaart achter de besluitvorming te zetten. Hij wees er daarbij op dat het bedrag van 1,1 mil joen gulden dat de gemeente gezien de laatste ontwikkelingen op tafel zou moeten leggen tamelijk kritisch is. Het inmiddels in de arm genomen aanne mersbedrijf (Fa. Drijver) had volgens Nauta met behulp van een efficiënte computer berekend dat de nu gevraagde gemeentelijke bijdrage (1,1 miljoen gulden) toereikend zou zijn indien de bouwopdracht voor 1 juli binnen is. Er kan dan in september met de werkzaamheden worden begonnen. De Lindeboom zal daarom op 15 september gaan sluiten. De pinksterdrukte die Texel in de (gelopen week te verwerken kreeg is amelijk meegevallen te meer daar het oeristische aanbod nogal geleidelijk wam. Zowel op vrijdag als op zaterdag wamen er per dag ruim 2.200 auto's laar het eiland. De topdag met vertrek- tende auto's was maandag met iets neer dan 2.500. Extreem lange files kwamen in het linksterweekend eigenlijk niet tot stand. )p Texel ontstond op Tweede Pinkster- lag tegen de avond een rij wachtende luto's die tot even voorbij 'De Roef' eikte. Er waren op vrijdag in Den Helder /vachttijden tot 3Vr uur en op Texel noesten de vertrekkende automobilis ten maandagavond ten hoogste 3 uur wachten. De TESO-boten hebben m.u.v. zondag vrijwel voortdurend ge pendeld. Vrijdag gebeurde dit tot na middernacht. De laatste veerboot ver trok toen om 0.45 uur uit Den Helder. Op Tweede Pinksterdag vertrok de laatste veerboot met terugkerende va kantiegangers om 23.17 uur vanaf Texel. Woensdagavond begon op de Groeneplaats voor de trappen van het gemeentehuis in Den Burg een demon stratie van woningzoekenden die daar mee uiting wilden geven aan hun ongenoegen over de volgens hen steeds nijpender wordende woningnood. Tot de demonstranten die de nacht van woensdag op donderdag in een drietal campingbusjes hebben doorge bracht behoorden ook de krakers die dinsdagmiddag door de politie uit de woning Warmoesstraat 48 werden gezet. Deze demonstratieve actie moet vol gens de betrokkenen in ieder geval voortduren tot donderdagavond. Ondertussen wil men aan de voorbij gangers stencils uitreiken waarop aan dacht voor hun situatie wordt gevraagd. Woensdagavond trok de demonstratie reeds behoorlijk belangstelling. Daar onder bevonden zich ondermeer de raadsleden, die deel uitmaken van de commissie Financiën en Welzijn, die juist deze avond in het raadhuis verga derden. De exacte overzetcijfers waren als volgt samengesteld: vrijdag naar Texel 2.332, naar Den Helder 675; zaterdag: naar Texel 2.239, naar Den Helder 484; zondag: naar Texel 1.117, naar Den Helder 734; maandag: naar Texel 519, naar Den Helder 2.530; dinsdag: naar Texel 738, naar Den Helder 1.866. Wat betreft het onderdakbrengen hebben zich geen onoverkomelijke moeilijkheden voorgedaan. Ook de Texelse politie had het met uitzondering van maandagavond, toen er plotseling een rush naar de boot ontstond, erg rustig. Er werd door vakantiegangers en Texelaars volop van de fiets gebruik gemaakt en vooral op de diverse strand- slagen heerste een gezellige drukte. Nauta lichtte verder toe dat hij onlangs de provinciale overheid in Haarlem had gepolst om er achter te komen hoe daar de vlag er bij hing. Gezien de positieve adviezen die daar zowel van de Kamer van Koophandel als van de provinciale technologische dienst waren binnengekomen had gedeputeerde Korte verzekerd dat men de komende ontwikkelingen op provin ciaal niveau met een gerust hart tegemoet kon zien. Het was Nauta hierbij duidelijk geworden dat de provincie het eventueel door de gemeente te fourneren bedrag (1,1 miljoen) geen beletsel zou zijn. Voor de provincie was het breekpunt de nieuwe constructie van het gebouw. Nauta zei het volste vertrouwen te hebben in de door de heer Korte gedane belofte zijn uiterste best te zullen doen het Linde boom-project op provinciaal niveau voor 1 juli voor elkaar te krijgen. Wel had de gedeputeerde gezegd het oordeel van de plaatselijke commissies voor Financiën en Welzijn en de voltalli ge Texelse gemeenteraad erg zwaar te zullen laten wegen. 'Niet tot elke prijs' Bij de discussie die hier woensdag avond op volgde deelde Ate Rienstra (CDA) in eerste aanleg mee dat hij best bereid was het reeds eerder door de raad onderschreven voorstel om hotel De Lindeboom-Texel en de daaraan gekoppelde horecafunctie te volgen maar 'niet tot elke prijs'. Hij vond de nu voorgestelde gemeentelijke bijdrage een 'hele hap geld' en voegde daar nog eens aan toe dat geld maar éénmaal uitgegeven kan worden. Rienstra kreeg vervolgens van wethouder Nauta een bevestigend antwoord op zijn vraag of het als gevolg van een dergelijke uitgave eventueel tot een belastingver hoging zou moeten komen. In zijn ant woord zei Nauta dat er voor de gemeente bij te hoog oplopende tekorten op wat voor gebied dan ook altijd een mogelijkheid is om plaatselijke belastingen te verhogen. Hij ging echter niet in op de suggesties van Rienstra dat daarvoor de belasting op onroerend goed naar boven zou moeten. (lees verder pagina 2) Op last van het gemeentebe stuur is door de politie dinsdag middag in Den Burg een einde gemaakt aan een kraakactie die amper 24 uur had geduurd. Het betrof de sinds ongeveer vijf maanden leegstaande woning Warmoesstraat 48, die eerder be woond was door de heer J. Smit en de familie A. Smit. De groep die zich op Tweede Pink sterdag via een snelle kraakactie toe gang tot het pand verschafte kreeg dinsdag rond 13.30 uur van de politie te horen dat men er weer uit moest. Het bestuur van de Welzijns- stichting Texel is woensdag avond tijdens de vergadering van de commissies voor Finan ciën en Welzijn door B. en W. gerustgesteld wat betreft de financiering van de (verlbouw- werkzaamheden van dorpshuis 'De oude ulo'. Naar aanleiding van het eventueel beschikbaaar stellen van een extra be drag voor de verbouw van het Linde boomproject had men daarover een brief gestuurd aan zowel B en W als aan de leden van de genoemde commissies. Men ging er daarin van uit dat de gelden die in De Lindeboom/Texel gestoken zouden moeten worden uit hetzelfde potje kwamen als de gelden voor de realisatie van de volgende fasen van het zogenoemde Ulo-plan. Daartoe had het dorpshuisbestuur van Den Burg enige tijd terug een onderhoud met burgemeester Jo Engelvaart gehad, maar dit gesprek had meer onzekerheid dan opheldering opgeleverd. De burge meester zou toen hebben gezegd dat ,,er geen ruimte was voor allebei". Toelichting Loco-burgemeester Jaap Westdorp verklaarde woensdag desgevraagd dat aan de eerder voor het Ulo-plan beschik baar gestelde 1,4 miljoen gulden niet getornd zal worden. Hij gaf daarbij nog eens aan dat het gemeentebestuur zich terdege bewust was van de belangen die met de realisatie van het dorpshuis samenhangen. Een nadere toelichting van wethouder Jook Nauta wees vervolgens uit dat er in het (besloten) gesprek tussen de burgemeester en de vertegenwoor digers van de Welzijnsstichting (c.q. het dorpshuisbestuur) sprake is geweest van een begripsverwarring. Het leek hem aannemelijk dat gesproken is over de overheveling van de toneelzaal, die aanvankelijk bij het Ulo-gebouw zou komen, naar het Lindeboomproject. Daar kunnen eventueel ook enkele kleine ruimtes bij horen. Hij stelde dat men wat betreft het dorpshuis pas definitief zal kunnen zeggen wat er allemaal in gevestigd wordt als het nu voorgestelde Lindeboomproject door de gemeenteraad is goedgekeurd. Kostenbesparing De administrateur van de Welzijns stichting G. Oskam leidde uit deze opmerkingen af dat indien het bedoelde bedrag (1,4 miljoen gulden) toch reeds gereserveerd is omwille van kostenbe sparingen de bouw/verbouw het best direct ter hand kan nemen. Hij wees er daarbij op dat aan de realisatie van de peuterspeelzalen op dit moment wordt gewerkt. De heer P.R. Blankevoort deelde daarop mee dat dit op ambtelijke pro blemen stuit, omdat op dit moment de exploitatieopzet van het dorpshuis nog niet bekend is. Ook hij bevestigde evenwel dat de benodigde gelden klaar liggen en benut kunnen worden zodra het dorpshuis bestuur met een exploitatieopzet komt. Er zijn zes ton beschikbaar voor een nieuwe muziekschool, zes ton voor andere faciliteiten en twee ton die reeds enkele jaren klaar liggen voor een dorps huis in uen Burg en desgewenst ge- kan worden benut. Verteld werd dat het huis direct ont ruimd diende te worden. Het was namelijk juist diezelfde dag tijdelijk aan twee andere woningzoekenden toege wezen. Om te tonen dat het echt menens was ging de politie er vervol gens toe over de huisraad eigenhandig in de achtertuin en op straat te zetten. Het betreffende pand behoort evenals het naburige Warmoesstraat 46 toe aan de J. J. Reystichting die, zoals uit een gevelsteen blijkt de woningen in 1925 liet bouwen. Evenals enkele andere objecten in Den Burg werden deze huizen gefinancierd uit het legaat van de heer J. J. Rey die in 1900 overleed. In zijn testament had de heer Rey bepaald dat een gedeelte van zijn nalatenschap moest worden besteed aan de bouw van deze woningen. De bewoning daarvan diende 'een weldaad' te zijn, hetgeen inhield dat de bewoner(s) slechts een bescheiden inkomen mocht(en) heb ben. Verder was een ristrictie gemaakt wat de aangehangen levensovertuiging betrof. Lacune Toen de laatste vaste bewoner van het pand Warmoesstraat 48, de heer J. Smit, wegens zijn gevorderde leeftijd kort na Kerstmis 1978 naar het bejaar denhuis Sint Jan verhuisde en ook de familie A. Smit vertrok ontstond er rond de woning een lacune, met als gevolg dat er tot deze week niemand woonde. Het bestuur van de stichting is namelijk van mening dat de in de stichtingsacte neergelegde punten niet langer op de huidige maatschappij van toepassing zijn. Men heeft daarom bij de Alkmaarse rechtbank een verzoek ingediend om de Bin van da krakers in gesprak mat da politie tijdens da ontnÉmtng. J. J. Rey-stichting te mogen ontbinden. Daarna zullen de overgebleven bezittin gen, waaronder de woning Warmoes straat 48 openbaar worden geveild. De procedure is inmiddels op gang ge bracht, maar het ingediende verzoek ligt reeds geruime tijd bij de recht bank in Alkmaar. Als gevolg daarvan is het huis in de tussentijd onbewoond gebleven. Knoop doorgehakt Volgens de gemeente heeft men gezien deze nu al veel te lang durende procedure een week of drie geleden de knoop doorgehakt. De woning zou gevorderd wordn en ter bewoning voor een beperkte periode worden aangebo den. Indien het pand mettertijd van eigenaar verandert, moeten de nieuwe bewoners (tenzij zij de kopers zijn) de woning verlaten. Omdat er een vakan tieperiode van de betrokken ambtenaar (P. Arensman) tussenkwam is de feite lijke toewijzing na deze beslissing nog enige tijd opgehouden. Toevalligerwijs bleek de betrokken woning dinsdag gekraakt toen de nieuwe bewoners hun nieuwe onderkomen in ogenschouw kwamen nemen. De 23-jarige Duitser Winfried B. uit Essen moest zaterdag even na het middaguur met spoed naar het Park zicht ziekenhuis in Den Helder worden overgebracht nadat hij bij een val in de Parkstraat met zijn hoofd op de rand van het trottoir was gevallen. De jongeman liep vermoedelijk een schedelbreuk op. Vermoed wordt dat de valpartij, die ter hoogte van Rijwielhandel Zegel plaatsvond, is ontstaan doordat B., die op klompschoenen liep, onverwacht uitgleed. 400 Watt varitoer klopboormachine 1473H, met schroef set, metaal-, steen-, beton-en machine- houtboren+ grote assorti- I mentsdoosmet schroeven, pluggen en boorboekje. Gammastuntprijs van 255.- ^oor Eèn week geldig.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1