randweer De Gocksdorp bij Zaans eeuwfeest Diploma-uitreiking bij beroepsonderwijs Texel Schrijfavond van Amnesty Texel - Antiek spuitmateriaal gezocht SHOVEL Kerkdienst Baptisten OOSTERENDER JONGEREN VERKOPEN ARTIKELEN UIT DERDE WERELD Pluim zon. maan en hoog water Uit het handelsregister Badhotel houdt voetbaltoernooi VERVOLG VAN PAG. 9 Rampartij op Redoute ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Gecombineerde inzameling in Oosterend Gymdemonstratie in Oudeschild Het was geen diefstal Bootscholieren itftï Duitser viel in doornstruiken Verduidelijking OG-belasting Auto bekrast Zeehengel vermist Burgerlijke stand JDAG 15 JUN11979 TEXELSE COURANT PAGINA 11 r gelegenheid van het 100-jarig be- van de Zaanse Vrijwillige Brand- vereniging werd zaterdag in Zaan- een manifestatie gehouden van ik spuitmateriaal waaraan ook door Texelse brandweer is meegedaan, nam deel met de uit 1953 stam de Bedford brandweerauto uit De tsdorp. dit Zaanse evenement werden in al 34 voertuigen getoond. Daar- er bevonden zich enkele A-Fords, irds en met handkracht aangedre- brandweerspuiten. Er bestond hier- ter plaatse grote belangstelling. oudste deelnemende brandweer- was een uit 1897 daterende door den getrokken Zaanse stoomspuit mstig uit het Brandweermuseum te evoetsluis. Er was verder ondermeer tmateriaal te zien uit Gouda, Bergen I en Wormerveer. Texelse verzameling e Cocksdorper brandweerauto werd eleid door de heren A. van der Vis en Bosma, die de wagen in hun vrije tijd ben opgeknapt en reiswaardig ge- ikt. Beide heren zijn inmiddels ook nde met het bijeenbrengen van eriaal voor een specifiek Texelse idweer verzameling. Men zoekt hier naar op deze materie betrekking bende antieke bordjes, brandmel- lp het terrein aan de Nikadel in De ig wordt op zondag 17 juni een tbaltoernooi gehouden waaraan illen van verschillende Texelse hore- edrijven zal worden deelgenomen. earns die voor dit evenement heb- ingeschreven zijn bijvoorbeeld FC Zwaan, Question, Beerekuil, Capri, Smul en het organiserende Bad- el. De ploegen bestaan uit zowel Jewerkers als vaste bezoekers van de oemde etablissementen. espeeld wordt in twee poules van 3 ns en de duur der wedstrijden is 2 x ninuten. Ie prijsuitreiking is om 19.00 uur in De Beerekuil. De prijzen worden lereikt door de heer Aris .van Zeijlen, irzitter van de personeelsvereniging het Badhotel. r zijn twee poules samengesteld. In lie A zitten: FC De Zwaan, Badhotel Beerekuil en in poule B: Capri, estion en DT Smul. let programma luidt: 30 uur: De Zwaan-Badhotel 15 uur: Question-DT Smul OOuur: Beerekuil-FC De Zwaan 45 uur: Capri-DT Smul 30 uur: Badhotel-Beerekuil 15 uur: Question-Capri 00 uur: 5e - 6e plaats 45 uur: 3e - 4e plaats 30 uur: finale igespoelde vuil waait vanuit de Mok- li over de dijk heen, een verschijnsel langs de hele oostkust voorkomt. Andere Krimtoegang Het ziet er naar uit dat de bezwaren |en de toegang van het Krimterrein i de Krimweg resultaten zullen afwer- Zoals bekend vrezen met name de iwonenden voor grote problemen idat het verkeer van en naar het imterrein een overbelasting van de lalle Krimweg betekent. Wethouder n der Kooi vertelde dat plannen in idie zijn om de toegang van de Krim n de Vuurtorenweg te maken. Verbre- ig van de Krimweg is dan wellicht erbodig, hoewel het verkeer tussen imterrein en strand er wel gebruik van blijven maken. Jan van Asselt verbaasde er zich over it het gevaarlijke kruispunt Pijpersdijk- - euwlanderweg in Waalenburg nog Beds niet is gereconstrueerd. Geruime d geleden was aangekondigd dat het oedig in orde zou zijn. Wethouder in der Kooi zei dat men destijds te itimistisch was geweest. Voor de constructie moet inzake verwerving grond overeenstemming worden ireikt met Natuurmonumenten en zo- r is het helaas nog niet. Van Asselt pleitte voorts voor het aken van een parkeerstrookje op de filhelminalaan ter hoogte van Arké en ipper Jan Prins. Dit ten behoeve van en uitladende vrachtauto's, die thans weg versperren. Dezelfde spreker vond dat de vuil- ortplaats bij de Mokbaai moet worden tgebreid. Dat zou volgens hem beter in dan het aanbrengen van een nieuwe erdieping'. De wethouder verwees eze vraag naar de commissie ruimtelij- ordening. ders en oude apparaten zoals blussers en dergelijke. Wat dit laatste aangaat richt men zich met name op brandweer materiaal dat nog in redelijke staat verkeert of opgeknapt zou kunnen wor den. Dodge Beep Er wordt in dit verband hiermee mo menteel overleg gevoerd met de exploi tanten van een standpaviljoen op het strand van Terschelling waar tot voor kort de sinds de oorlogsjaren in Ooster end gestationeerde Dodge Beep als spuitwagen in gebruik was. Men onder neemt pogingen om deze wagen op nieuw naar Texel te krijgen. Wie materiaal voor deze verzameling ter beschikking wil stellen wordt ver zocht contact op te nemen met A. van der Vis, Maricoweg 6, Den Burg, telefoon (02220) 2356. Op de Redoute ter hoogte van De Schans vond in de nacht van dinsdag op woensdag een aanrijding plaats waarbij (vermoedelijk) een personenauto betrokken was. Toen de politie na een tip om 05.00 uur ter plaatse verscheen, was het voertuig verdwenen. Een gedeelte van een daar geplaatste afrastering bleek flink vernield te zijn. Uit het natrekken van de achterge bleven sporen bleek dat de automo bilist langs de dijk in de berm is terecht gekomen en vervolgens tegen het hek botste. De politie meent uit de sporen, waaronder een stukje grill, te kunnen opmaken dat de auto aan de voorkant behoorlijk beschadigd moet zijn. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg begint op zondag 17 juni om 19.00 uur een kerkdienst van de Baptisten gemeente. Voorganger is de Helderse predikante. Molema. Er wordt muzikaal aan deze dienst meegewerkt door het Jongerenblazersensemble o.l.v. Piet Bakker. In het jeugdgebouw aan de Oranje straat in Oosterend wordt zaterdagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur een begin gemaakt met de verkoop van artikelen en producten die afkomstig zijn uit landen in de Derde Wereld. Deze Derde Wereld-winkel werkt samen met de Stichting Ontwikkelingssamenwer king S.O.S. De verkoping in Oosterend is het eerste project van een groep Texelse mensen die in de toekomst elke week op de maandagochtendmarkt in Den Burg wil staan. Daarnaast wil men ook bij andere gelegenheden met een verkoop stand aanwezig zijn om materiaal uit de Derde Wereld aan de man te brengen. Volgens de initiatiefnemers betreft het hier niet 'het zoveelste winkeltje' op dit gebied omdat men zelf geen finan cieel voordeel van de activiteiten heeft. De samenwerking met de stichting S.O.S. houdt namelijk in dat materiaal uit de Derde Wereld rechtstreeks van de producent aan de consument wordt geleverd. Er komen dus geen plaatselij ke handelaars of exporteurs aan te pas, «V04 Wi LUWS OLSTEN VtAANTWOOflDCLUKHLC «M 0€ REOWTl Omdat de Winkeliersvereniging van Den Burg ons onlangs op een wel erg geweldige manier heeft bedacht willen wij hen op deze wijze daarvoor graag dank zeggen. Het gaat hierom. Wij (de zes gezamenlijke peuterspeelzalen op Texel) mochten namelijk het niet afge haalde prijzenpakket van de jaarlijkse Sint Nicolaasactie (1978) in ontvangst nemen. Dat betekende een extraatje van f 1.750,— in de vorm van waardebon nen, en wij zijn bijzonder blij met dit gebaar. Niet alleen omdat de peuter speelzalen, die het financieel tamelijk moeilijk hebben, nu materiaal kunnen aanschaffen, maar ook omdat de Win keliersvereniging blijk geeft de peuter speelzalen als een belangrijke en nuttige instelling in onze samenleving te zien. Nogmaals bedankt. Wij hebben het zeer op prijs gesteld I Het overkoepelend bestuur Texelse peuterspeelzalen p/a Duinroosstraat 6, De Koog die met winsten gaan strijken. Boven dien wordt van de producent geëist dat die zijn artikelen maakt en verkoopt met het doel zijn achtergebleven situatie te verbeteren en ook zijn omgeving hier mee betere kansen te geven. Het door deze nieuwe Texelse S.O.S. geleverde materiaal wordt dan ook bijna altijd van een coöperatie betrokken. S.O.S. maakt bij de verkoop er van in het geheel geen winst. De organisatie heeft geen religieuze of politieke bindingen. Voor verdere informatie kunnen be langstellenden terecht bij het contact adres van S.O.S. Texel: mevrouw W. Vlaming, Ankerstraat 11, Oosterend, telefoon (02223) 884. Voor het eerst zal het inzamelen van de bijdragen voor het dorpshuis worden gecombineerd met de collecte voor de dorpscommissie (ten bate van koninginnedagviering, bejaardentocht, Sint Nicolaasfeest etc.). De mensen krijgen in de komende weken dus één keer bezoek voor het voldoen van beide bijdragen. Het is de bedoeling zaterdag te beginnen. Met de gecombineerde collecte zullen enkele weken zijn ge moeid. Ter gelegenheid van het 12 -jarig bestaan van de gymnastiekvereniging van Oudeschild wordt op zaterdag 16 juni in dorpshuis 't Skiltje een demon statie gehouden. Het evenement begint om 19.00 uur. Het betreft een iets verlate viering omdat op de juiste datum 4 april (een woensdag) door verschillen de oorzaken geen viering te plannen was. Ter afsluiting van het seizoen is er na afloop van de demonstratie een uurtje gezellig samenzijn voor de dames leden. De zon komt 17 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.03 uur; 20 juni op om 5.19 uur en onder om 22.03 uur. Maan: 18 juni L.K., 24 juni N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: In aanwezigheid van ouders, leer krachten en enige bestuursleden wor den deze week de diploma's uitgereikt aan de leerlingen die onlangs hun opleiding bij het Beroepsonderwijs Texel met succes afgesloten. De bijeenkomst vindt plaats in de kantine van de LTS aan de Emmalaan in Den Burg. Het betreft diploma's voor de afdeling Landbouw- en Technisch on derwijs. Deze laatste groep is onderver deeld in Mechanische techniek en Bouwtechniek. De namen van de geslaagden zijn als volgt: Afdeling landbouwonderwijs: C-diploma: H. J. Barendregt, A. J. L. Kok en D. J. Roeper. B-diploma: R. Abma, G. P. Grootjen, W. J. Koorn, H. P. Roeper en P. J. Uitgeest. 2 leerlingen werden afgewezen. Afdeling technisch onderwijs: Mechanische techniek: C-diploma (overwegend theoretische opleiding): C. W. Bakker, R. M. Bakker, E. Bos, A. J. v. d. Brink, H. C. Dros, F. W. Dijt, N. H. Reij, J. G. F. Strick, W. van Tatenhove, H. H. Veldman, G. Vlaming, H. v. d. Voort, P. J. Wetsteen en B. C. Witte. 1 leerling zal in juni een herexamen afleggen. Vrijdag 15 juni Zaterdag 16 juni Zondag 17 juni Maandag 18 juni Dinsdag 19 juni Woensdag 20 juni Donderdag 21 juni Vrijdag 22 juni Zaterdag 23 juni Aan de Pedagogische Academie (v/h Kweekschool) te Den Helder slaagden 0.26 en 13.00 vorige week de volgende op Texel 1.03 en 13.39 woonachtige kandidaten. 1.43 en 14.23 Voor het diploma kleuterleidster: Siet- 2.33 en 15.23 s^e Bakker en Henny Dekker en voor 3.50 en 16.42 ^et diploma kleuterleidster met hoofd- 5.16 en 18.12 a'c,e: Tineke Bakker, Jos van Dalen, Lia 6.46 en 19.27 Goënga, Yvonne Nat, José Rijkers, 7 55 en 20 26 Anneke Terpstra, Ria Zwanenburg en 8^49 en 2T15 Marijke Zijm. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vele goede herinneringen kwamen in mij op bij het zien van de foto boven het verslag in de Texelse Courant dat handelde over 'De oude garde' die TESO inmiddels verlaten heeft. Als bootscholier van de eind-veertiger jaren heb ik vooral goede herinneringen aan het drietal dat op deze foto prijkte. Ervan overtuigd zijnde, dat velen uit de rijen der bootscholieren van toen, net als ik, een gevoel van weemoed en van dankbaarheid hebben gekregen bij het lezen van bovengenoemd verslag, wil ik mede namens hen, grote waardering uitspreken voor alles wat zij voor ons deden we waren vaak niet makkelijk voor ze en voor wat ze hebben opgebracht aan geduld, humor en wijs heid. Via een 'boot-revue' konden wij destijds iets van onze erkentelijkheid jegens hen, hun collega's en de TESO uiten, maat nu bij het afscheid van de 'Oude Garde' mag een dankwoord van onze groep passagiers niet ontbreken. Moge het zo zijn dat Klaas Schagen, Jan de Vries, Bertus de Jong en Piet Veenstra lang mogen genieten van een welverdiend pensioen. W. Boon, Frans Mentonstraat 6, Alkmaar. In de Jan Drijverschool te Den Hoorn wordt door de Texelse afdeling van Amnesty International op maandag 18 juni een schrijfavond gehouden. Daarbij zal aandacht worden besteed aan men sen in Irak, Equador en de DDR. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. In de Jan Drijverschool zijn maandag enkele leden van Amnesty aanwezig die aanwijzingen zullen geven hoe de brie ven geschreven moeten worden. Ër zijn voorbeelden in Engels, Frans of Duits aanwezig. Amnesty hoopt door het schrijven en versturen van deze brieven een bijdrage te leveren bij het bevrijden van gevangenen. Ook pro beert de organisatie op vreedzame wijze iets te doen om het lot van gevangenen, die beslist geen geweld hebben ge bruikt, dragelijk te maken. Irak De organisatie richt zich ditmaal onder andere op Irak waar geregeld doodstraffen worden uitgesproken en executies worden uitgevoerd. De Iraak- se regering verklaart voortdurend dat de toepassing van de doodstraf 'strikt beperkt' is maar uit de beschikbare informatie blijkt dat in een tijdsbestek van januari 1977 tot april 1978 alleen al 130 Koerden om politieke redenen zijn geëxecuteerd. Waarschijnlijk krijgen deze mensen geen eerlijk en openbaar proces. Amnesty is tegen alle gevallen van de doodstraf. En omdat Irak het Internationaal Verdrag inzake Burger rechten en Politieke Rechten van de Verenigde Naties heeft ondertekend is het de moeite waard om verontruste brieven naar de regering en ambassade te sturen. Bij de toe rit naar de camping Ko- gerstrand vond zondagmiddag een valpartij plaats waarbij de Duitse fietser E.H.G. in enkele doornstrui ken terecht kwam en daarbij licht gewond raakte. De (huurffiets liep een verbogen voorvork op. De man was per fiets uit de richting De Cocksdorp gekomen en in De Koog de (afgesloten) Bad weg opgereden. Toen hij boven op het duin was bleken de remmen van zijn tweewieler niet voldoende te werken zodar G. met grote snelheid naar beneden suisde en pas in de doornstruiken tot stilstand kwam. Omstanders hebben de onfor tuinlijke vakantieganger EHBO verleend waarbij een grote hoeveelheid doorns uit zijn hoofd gehaald moest worden. Maandag schrijft de groep ook voor de familie, Tsamaraints. Dit zijn leden van de Shuar-indianenstam uit het oer woud van Equador. Op beschuldiging van moord op een veehandelaar werden alle Shiar-indianen uit het Yawints- reservaat gearresteerd en gefolterd. Twee broers van de familie Tsamaraints werden beschuldigd. Bij de jongens werden alle vingers gebroken en zij werden bedreigd met verbranding. Daarna arresteerde men m.b.v. een valse schuldverklaring hun vader en oudere broer. Verontwaardigd wil Am nesty nu brieven schrijven naar de des betreffende autoriteiten. DDR Ook aan de zaak van Kurt Bansimir wordt aandacht besteed. Deze 35-jarige radiotechnicus uit de DDR probeerde in 1975 op legale wijze te emigreren. Als reactie hierop werd zijn paspoort inge trokken. Hij kreeg ontslag en werd met arrestatie bedreigd. Bansimir schreef hierna brieven naar de partijvoorzitter (hij had geen wet overtreden) en uitein delijk naar de 'Commissie voor de Rechten van de Mens' van de V.N. Op 7 april 1977 werd Bansimir wegens 'Hetze tegen de staat' gearresteerd. De licha melijke en geestelijke toestand van de Oostduitser is volgens de laatste berich ten tamelijk slecht, mede doordat Bansi mir in hongerstaking is gegaan om toch nog recht te vinden. De Texelse afdeling van Amnesty probeert door de brieven zijn vrijlating te bewerkstelligen. Het gemeentebestuur heeft aange kondigd op korte termijn een wijziging in de verordening van de Onroerend Goed- belasting te willen invoeren. Het gaat daarbij om een verbetering van de gebruikte terminologie. In de praktijk zullen er geen veranderingen optreden. Het gaat dus niet om een eventuele verhoging of verlaging van de aanslag. Toegevoegd wordt een reeds in de gemeente Schiermonnikoog gehanteer de (koninklijk goedgekeurde) formule ring die als volgt luidt: ,,Voor de toepassing van de verordening op de OG-belasting wordt gebruik van recre atiewoningen aangemerkt als gebruik voor degenen die van de recreatiewo ning het eigendom heeft". Men wil hiertoe overgaan omdat het ambtelijk apparaat met talloze misverstanden wordt geconfronteerd. Dit vereist nogal wat tijd die volgens de gemeente beter besteed kan worden. Er wordt momen teel nog overlegd of deze toelichting door middel van een bijsluiter bij de verstuurde aanslagen kan worden ge voegd. Het verdwijnen van enkele tassen (van de speelweide aan de Ploegelan- derweg (tijdens het volleybaltoernooi aldaar) blijkt niet het gevolg te zijn van diefstal. Een vrouw uit Medemblik had LWJ de_ tassen per ongeluk meegenomen en heeft ze intussen bij de eigenaar bezorgd. René Wesselius uit Oudeschild heeft vrijdag bij de politie aangifte gedaan van vernieling van zijn auto die hij op de Burgwal had geparkeerd Onbeken den hadden het betrekkelijk nieuwe voertuig (een Citroen) met een scherp voorwerp dermate bewerkt dat de lak op meerdere plaatsen had losgelaten. De schade bedraagt vermoedelijk onge veer duizend gulden. Vanuit zijn tent die hij op het kam peerterrein Kogerstrand had neergezet werd vorige week de hengel ontvreemd van de heer A. C. M. van Dijk. De waarde van deze uit donkergroen fiber glas vervaardigde hengel is enkele hon derden guldens. Het visgerei was bo vendien voorzien van een kostbare zwarte molen. Het merk van de molen is Bam en de ontvreemde hengel meet 5 meter. Mechanische techniek (overwegend praktische opleiding): B-diploma: R. M. Bakker, C. J. Bar- horst, M. van Benthum, J. Eelman, P. H. Eelman, E. J. de Graaf, J. D. Hopman, J. W. Jas, A. Jongejan, R. Keijser, T. J. Kuip, K. J. Modder, T. J. Reij, A. de Ridder, L. D. Roeper, C. Slik, J. Y. Stapersma, E. Vermeulen en M. A. Wijsman. 2 leerlingen werden afgewezen. Bouwtechniek (overwegend theoreti sche opleiding): C-diploma: P. F. Buysman, J. C. Dijker, C. Niehof, H. L. Ploeger, F. Stark en B. Verijzer. Bouwtechniek (overwegend praktische opleiding): B-diploma: W. J. Bakker, P. C. Bruyn, R. A. L. v. d. Maden, L. R. Pieterse, M. J. C. Schraag, Z. W. Stolk, S. J. Visser en J. R. Wetsteen. 3 leerlingen werden afgewezen. Nieuwe inschrijvingen B V. Gasbedrijf Texel, Stationsweg I, Culemborg. Gasbedrijf en verrichten van werkzaamheden die daarmee ver band houden. Filiaal Gasbedrijf Texel B.V., Hollewal, Den Burg, onder recht streeks beheer hoofdzaak. Tuinderij De Pimpernel, Waalder- straat 19 (Postbus 14), Den Burg. Ven nootschap van F. C. Timmer, J. J. Witte en J. E. Haag (beperkende bepa lingen). van 9 tot en met 29 mei 1979 Geboren: Hendricus Josephus, zv. Hendricus J. Pennings en Christina M. van Es; Jeroen Willem, zv. Cornelis W. Smit en Maria A. Witte; Frouwke, dv. Hendrikus F. Arendsen en Edith Mes man; Menno, zv. Boijen D. Rienks en Bianca Holthuis; Marianne, dv. Cornelis Vlaming en Janny van Groenigen; Jan Wouter, zv. Michiel Lok en Jansje Achterberg; Robert Hendrik, zv. Hen drik P. J. Schraag en Froukje J. Heer schap; Arnold, zv. Popke van Bruggen en Janny A. de Jong. Ondertrouwd: Jelle Brunia en Marian ne A. Talman; Bernardus van Heer waarden en Willemke A. Huisman; Arthur P. van Schaik en Warlina K. Visser; Peter J. Agter en Janneke Goënga. Overleden: Maria Keijser, oud 64 jaar, wonende te Den Burg; Matheus J. Bakker, oud 51 jaar, wonende te Hem- merkooi; Grietje van der Vis, oud 51 jaar, wonende te Den Burg; Klaas C. Geus, oud 43 jaar, wonende te Den Burg. van 30 mei t/m 12 juni 1979 Geboren: Colette Diana, dv. Gerardus T. C. Zijerveld en Emma C. Boekei; Alexander Jaco, zv. Cornelis Schaap en Adriaantje van Beelen. Ondertrouwd: Jan J. Rijk en Cathari- na J. van der Vis; Gerrit J. Betsema en Tiny Boonman; Huibert Eelman en Neeltje J. Waaijer. Overleden: Paula A. Bartl, wv. De Jonge, oud 80 jaar, wonende te Den Burg; Hermannes Bronsvoort, oud 33 jaar, wonende te Hattem; Baukje Smidt, wv. Van Westen, oud 78 jaar, wonende te Den Burg. Onze agent: Fa C en J. Visser, Dorpstraat 146, Wervershoof Telefoon 02288-1232

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 11