Cjroen ^warts jexeh in het hart-, frrie miljoen m3 zand op strand tussen vuurtoren en Slufter Kabelhaspel HEMA FEESTELIJK IN GEBRUIK GENOMEN jp—- Violen 't Noorden iaat weer draaien Vest ontvreemd F/owersty/ing Schuiling en enthousiaste medewerker Inde58bouwmarkten van a/V Foutparkeerders kregen een bon Snelheidscontroles Verkeersbord omgetrokken Bezorger gevraagd Munitie opgeblazen Autoruit vernield een medewerker voor onze keukenafdeling VRIJDAG 15 JUN11579 JAARGANG NR. 9385 actie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, foon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 Burg, telefoon (02220) 3543. ir advertenties, abonnementen etc. wende men zich de uitgever Langeveld De Rooy B.V., tbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Jog deze zomer zal wor- i begonnen met het aan- ngen van enorme hoeveelhe- zand op het strand tussen de landse vuurtoren en De Sluf- Totaal zal 3 miljoen kubieke ter zand worden opgespoten, irdoor het strand tussen paal en 31 ongeveer 414 meter |er wordt. Het is een groot en ir Texel uniek project waar- e vele miljoenen guldens zijn noeid en dat per 1 november moet zijn voltooid. Het werk op 13 juli in Haarlem worden besteed. eze 'zandsuppletie' is een dringende itregel die nodig is om de ernstige lafslag van de laatste jaren te her en. Het scheelt nog maar een rtje of er zal zoveel duin door de zee verzwolgen dat de duinvalleien vrij jankelijk worden voor de zee en irdoor er geen behoorlijke zeewering ir is tussen de Eierlandse polder en loordzee. Een van de meest bedrelg- lunten in de genoemde duinstrook bij de zg. Mandenvallei, waar het aan de zeekant praktisch is ver men. De heer C. P. Harting van de istkring Texel van Rijkswaterstaat is t geslaagd de autoriteiten in Den g te overtuigen van de noodzaak dat met spoed ingrijpende maatregelen iten worden genomen, zodat daar ngs het licht op groen werd gezet. m in de periode tussen bouwvak- intie en november ca 250.000 m3 I op het strand te kunnen spuiten is zandzuiger van grote capaciteit S gerestaureerde honderdjarige len van Polder 't Noorden zal deze zomer op de meeste zater- «n voor bezoek worden openge- d. Molenaar J. Keijzer hanteert rbij echter de regel, dat er vol- >nde wind moet zijn om de molen ■ten draaien. (t jaar bestaat niet de mogelijkheid de gehele molen te bezichtigen, jat het opgeknapte woongedeelte tijd tot tijd door personeel van de lerlandse Vereniging van Natuur- tumenten wordt bewoond. De rest het bouwwerk is gratis toeganke- Een gift ten bate van de stichting Hollandse Molen wordt evenwel bij- der op prijs gesteld. it de winkel van de familie Kunst de Kogerstraat ('t Swarte Schaep) tussen 6 juni en 11 juni een beide ipewollen vest met capuchon ont- imd. De waarde van het kleding- is 7225,-. nodig. Deze zal ligplaats kiezen ten oosten van Texels noordpunt, ter hoog te van het poldertje Wassenaar. Hier bevindt zich een sterk groeiende zand plaat, een uitloper van de Hengst en de Ballastplaat. Deze zandplaat groeit in de richting van de kust waardoor vlak onder de dijk van het poldertje Wasse naar een zeer sterke stroming is ont staan (vlak onder de dijk is het 18 meter diep) die voor het poldertje een reëele bedreiging inhoudt. Door de zandplaat gedeeltelijk weg te zuigen zal de stroom weer op grotere afstand van de kust komen te liggen, zodat veiligheid van oost- en westkust tegelijkertijd borden gediend. Zorgwekkend De heer Harting vertelde ons dat de situatie in het overgangsbebied Eier landse Gat-Noordwestkust van Texel zeer zorgwekkend is. Onderzoekingen in het zeegat hebben uitgewezen dat het hele geulenstelsel zich in zuidwestelijke richting verplaatst. Het snel stromende water vlak onder de kust heeft tot gevolg dat de duinafslag in dit gebied angstwekkend snel gaat. De afgelopen jaren werd de verharding van de duin voet bij de vuurtoren 600 meter in zuidelijke richting verlengd. Dat was nodig omdat het resterende duin de hoofdwaterkering van de achterliggen de polder vormt en zonder verdediging een extreem grote stormvloed niet zou kunnen weerstaan. Verwacht wordt dat deze verharding nog verder moet wor den verlengd. Nu stoppen Intussen wordt echter het aansluiten de duingebied tussen de strandpalen 25 en 31 aangevreten ten koste van uitge strekte natuur- en recreatiegebieden. Daaraan moet nu onmiddellijk een eind worden gemaakt, wat geleid heeft tot het zandsuppletieplan. Dat moet wor den gezien als een effectieve maar voorlopige maatregel. Het zand zal waarschijnlijk weer door de zee worden verzwolgen, maar dan zijn we een paar jaar verder en zullen plannen zijn ge maakt voor meer definitieve oplossin gen. Het onderzoek ter zake kan pas over enige tijd worden afgerond. Door zandsuppletie blijven mogelijkheden voor andere definitieve maatregelen in de toekomst open. Door het aanbrengen van grote hoe veelheden zand, zo hoog mogelijk tegen de duinen maar ook tot in het water, wordt de hoogwaterlijn in de richting van de zee teruggedrongen. Het ver hoogde strand zal doorlopen tot de Slufteropening. Dat is nodig om tege moet te komen aan het natuurlijke zand- transport in noorderlijke richting. Het zand dat in de buurt van de Slufter wordt opgeslagen, komt voor een groot gedeelte enkele kilometers noordelijker weer aan land, waardoor het effect van de zandsuppletie zo langdurig mogelijk is. De kosten die met het werk zijn vraagt: van 18 jaar en ouder, in bezit van rijbewijs. Wij denken aan iemand, die, net als wij, bereid is de handen flink uit de mouwen te steken. Daar tegenover staat een zeer goede beloning. Inlichtingen: (02220) 4571, b.g.g. (02279) 2654, b.g.g. (02233) 1429. 10 meter Max. belasting 2200 watt 2 randgeaarde stopkontakten Gammaprijs ■n i Vuurtoren Q* Zandwinplaats TE os/'esi o'.ajft- Poldertje Wassenaar V t-3 k te vn n. Dit kaartje van da noordpunt van Texel geeft een indruk van het iet te voeren werk. Het hele strand tussen Slufter en vuurtoren wordt met een 4 J4 meter dikke landleeg overdekt. Ter hoogte van het poldertje Wasseneer in de Weddenree is de winpleets van het zend aange geven. Vanaf de zandzuiger wordt het zand via een 6 km lange pijp neer het strand geperst. gemoeid hangen voor een groot deel af van de winplaats van het benodigde zand. Door de lange aanvoerroute is zand uit de Noordzee erg kostbaar. Zand uit de Waddenzee op korte af stand is veel goedkoper eri heeft het reeds genoemde extra voordeel dat de stroomgeul van het Robbengat ruimer wordt zodat de druk op de Texelse kust afneemt. Rijkswaterstaat heeft de plan nen besproken met Staatsbosbeheer (beheerder van het zeehondenreser vaat), Natuurmonumenten en de Wad denzeevereniging. Door deze instanties werd tegen de zandwinning geen be zwaar gemaakt. Een ontgrondingsver gunning was niet nodig omdat het project wordt gezien als onderhouds werk waarbij getracht wordt een vroe gere toestand te herstellen. Maandagochtend heeft de politie een aantal langs het Achterom in Den Burg geparkeerde auto's van een proces-ver- baal voorzien omdat hun bestuurders het daar geldende stopverbod hadden overtreden. De politie kwam in aktie na klachten van buurtbewoners, die hun woningen niet meer konden bereiken. Bij in de loop van dinsdag op de Pontweg uitgevoerde snelheidscontroles heeft de politie in totaal 11 automobilisten bekeurd, 's Morgens werden vier rijders beboet omdat zij zich ter hoogte van de jeugd herberg Eyercoogh niet aan de vereiste 70 km per uur hielden. De snelste snel heidszondaar reed hier 85 km. 's Middags kregen bij de inrit van De Koog op een gedeelte waar een 50 km- grens geldt, 7 autobestuurders een be keuring. De snelste onder hen reed 76 km. Dinsdagavond constateerde een politiepatrouille, dat onbekenden in de loop van de avond een nabij de drie sprong Waalderstraat/Waalderweg geplaatst verkeersbord hadden omge trokken. Bovendien was een tweetal onverlichte schrikhekken dwars op de rijbaan gezet. De Texelse Courant zoekt nog een bezorger voor de route Hoomderweg - Zuid-Haffel - Pont- weg. Wij zoeken daarvoor ie mand die op dinsdag- en don derdagmiddag de kranten in Den Burg wil afhalen en daarna bij de ongeveer dertig abonnnees bezorgt. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het kantoor van de Texelse Courant, p/a Parkstraat 10, Den Burg. Woensdagochtend maakte de Explo sieven Opruimingsdienst op het strand bij Paal 8 een tiental explosieven on schadelijk. Het betrof voor het meren deel granaten uit de laatste wereld oorlog. Eén van de granaten was de dag ervoor nabij Den Hoorn in de dui nen aangetroffen. Dit projectiel had een totale lengte van 45 cm en een doorsnede van 10 cm. Woensdagochtend is door een in woonster van Haarlem bij de politie aangifte gedaan van vernieling van de voorruit van haar Renault personen auto. Zij had de wagen dinsdagmiddag op het parkeerterrein Sluftervallei neer gezet en constateerde woensdagoch tend dat er zowel links als rechts in de voorruit gaten zaten Met veel feestgedruis is woens dagochtend de Hema in de We verstraat in Den Burg geopend. Het lint voor de ingang werd doorgeknipt door loco-burge meester Jaap Westdorp, die de benodigde schaar kreeg aange reikt van de kinderen van eige naar Peter M. Bakker. Vervol gens stapten geüniformeerde winkelmeisjes naar buiten en toonden het toegestroomde pu bliek de letters 'geopend'. Een en ander voltrok zich volgens een standaard procedure. Alle Hemavesti- gingen in Nederland worden op deze wijze in gebruik gesteld. De Hema in Den Burg is de 151e in Nederland en het 80e zg. aangesloten bedrijf. De Hema-organisatie kent nl. twee soorten winkels: de eigen vestigin gen (in de grihere steden) en de kleinere Aangesloten Bedrijven, die eigendom zijn van particuliere ondernemers die het Hema-assortiment voor eigen rekening en risico aan de man brengen. De klanten die woensdag direkt na de opening in grote drommen binnen stroomden konden zich er van overtui gen dat Hema zijn aankondiging heeft waargemaakt: een warenhuis met het zelfde assortiment en dezelfde prijzen als in andere Nederlandse plaatsen. Ook wat betreft de presentatie is sprake van uniformiteit. Tot de genodigden die de openings plechtigheid meemaakten hoorden on der meer de bestuursleden van de Texelse vrouwenverenigingen. Zij kre gen allen een presentje. Ze waren echter niet de eersten die de volledig ingerichte Hema konden bekijken. De avond tevo ren waren ook al diverse genodigden rondgeleid, waaronder de familieleden van de 14 medewerkers(sters). Geschenk Eigenaar-directeur Peter M. Bakker voerde woensdag als eerste het woord waarbij hij dank bracht aan de velen die bij de voorbereiding en bouw betrokken waren geweest. Als blijk van erkentelijk heid voor het verrichten van de ope ningsdaad overhandigde hij aar loco burgemeester Westdorp een ingelijste kaart van Noordholland uit 1750, afkom stig uit de Atlas van Tirion. De kaart zal een plaatsje krijgen in het raadhuis. De heer L. D. Lieman sprak als hoofd Loco-burgemeester Westdorp knipt het lint door, terwijl het wachtende pidiliok op straat toekijkt van de Aangesloten Bedrijven Organisa tie van Hema B.V. Hij noemde de komst van de Hema op Texel een verrijking voor het eiland. Gebleken is dat het winkelen in de Hema als een aangename tijdspassering wordt ervaren. De heer Lieman benadrukte ook dat een Hema in een wijk of dorp een versterking van de detailhandelfunctie veroorzaakt. In het geval Texel is het een voordeel dat de eilandbewoners die regelmatig de Hema in Den Helder bezochten, dezelf de boodschappen nu in Den Burg kunnen doen. Lieman vertelde verder dat de Hema de grootste werkmaat schappij is van het KBB (Koninklijke Bijenkorf Beheer) concern met een omzet van 1 'A miljard gulden. Andere werkmaatschappijen van KBB zijn De Bijenkorf, Maxis, Praxis, Perry Sport en Galerie Modernes. Groot publiek Het Hema-assortiment is afgestemd op het grote publiek, in tegenstelling tot De Bijenkorf die meer op de avant garde mikt. Het merendeel van de artikelen wordt speciaal voor Hema gemaakt, nauwkeurig volgens op dracht. Daarbij worden vrij hoge kwali teitseisen gesteld; de tijd dat Hema de naam had minder goede (en daarom goedkope) waar te leveren aan een sociale onderlaag is al lang voorbij. Het systeem waarbij een particuliere onder nemer voor eigen rekening en risico het complete assortiment volgens nauw keurige richtlijnen verkoopt voor een centrale onderneming (franchising) is in feite door Hema geïntroduceerd. De heer Lieman overhandigde het gebrui kelijke Hema-openingsgeschenk aan de familie Bakker: een wandbord dat de openingsplechtigheid in de herinnering houdt. Op de vlakte Loco-burgemeester Westdorp sprak vriendelijke woorden, maar hield zich opvallend op de vlakte wat betreft het al dan niet gewenst zijn van een onder neming als Hema op Texel. Het is een feit dat Texel ook zonder Hema al een goede 'neringdoende afdeling' had. Of de werkgelegenheid met de Hemavesti- ging is gediend staat niet vast. Er zijn weliswaar 14 medewerkers, maar nog onbekend is welke gevolgen de Hema voor de bestaande bedrijven zal hebben. Westdorp sloot echter helemaal niet uit dat de Hema een overwegend stimule rend effect zal hebben op het bestaande winkelapparaat, een mening die in ieder geval door tal van plaatselijke onderne mers wordt gehuldigd. De naaste buren zijn in hun nopjes met de 'zuigende' werking die een Hema over het alge meen heeft. In ieder geval achtte Westdorp voldoende redenen aanwezig om de familie Bakker van harte met de opening te feliciteren. (lees verder pagina 2) Gevraagd voor onmiddellijke indiensttreding: voor berekenen en begeleiden van offertes. J. C. Rab b.v. Oudeschild telefoon (02220) 3341 na kantoortijd (02220) 2974

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1