Cjroen c2wartsjexeh in het harL, Krappe meerderheid voor Lindeboom-plannen Pacht van f270.000,- per jaar vee,te hoog? Zeer veel animo voor derde fietsdriedaagse Hotel Tubant ia wordt gesloopt en vernieuwd u gamma# E wasemkap l Salon voor niet-rokers op TESO-veerboten RESTAURANT EN 26 WOONEENHEDEN Fietserskaravaan trof prachtig weer Rioolzuivering halve kilometer verder van dorp Bijlage Texeltoerist Bollen gestolen Inde58bouwmarkten van VRIJDAG 22 JUN11979 |2e JAARGANG NR. 9387 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Met 7 tegen 6 stemmen (de heren Schilling en Welboren waren met vakantie) heeft de gemeenteraad zich dinsdagavond akkoord ver klaard met de plannen voor hotel De Lindeboom-Texel. Dat beteken de dat de raad de oorspronkelijk toegezegde gemeentelijke bijdrage aan het project verhoogde tot 1,1 miljoen gulden en zich garant stelde voor een lening van 2 miljoen gulden. De totale kosten die met de realisering zijn gemoeid belopen f3.065.255, een bedrag dat mede is gebaseerd op de aanneemsom waarvoor de firma Drijver de bouw wil uitvoeren. Dat laatste is een vast gegeven. dat een grote som gemeenschapsgeld nodig is om behoud mogelijk te maken. Uit de burgerij had Blanken nogal wat geluiden van verontrusting vernomen. Men meende dat het geld beter aan een overdekt zwembad kon worden uitge geven. Blanken vond het daarom nuttig om duidelijk te stellen dat het hier om een éénmalige uitgave gaat. Met de exploitatie van het hotelbedrijf heeft de gemeente niets te maken. Het probleem van een overdekt zwembad is dat de gemeente opdraait voor de exploitatie tekorten en die zijn elk jaar weer enorm hoog. Blanken vond dat vóór en tegen van de 'De Lindeboom-Texel'-plannen behoorlijk zijn doorgesproken. Er zijn herhaaldelijk wijzigingen aangebracht, tegemoetkomend aan wensen. Blanken had vertrouwen in het onderzoek dat heeft uitgewezen dat het onmogelijk is het hotelgedeelte af te stoten zonder de exploitatie van de andere onderdelen van het complex in gevaar te brengen. In tegenstelling tot verschillende andere raadsleden had Blanken ook vertrouwen in de exploitatie-opzet. De verwachting dat gemiddeld per jaar een bezetting van 60% van de hotelbedden zal worden gehaald vond hij reëel want die ver wachting is gebaseerd op de huidige situatie. Deze situatie zal na de verbou wing eerder verbeteren dan verslech teren. Éénzijdig Jan van Asselt van Texels Belang had ernstige bedenkingen. Hij verweet het college eenzijdig te werk te zijn gegaan door alleen met de RST in zee te willen. Hij stelde een groot aantal vragen Prijsverhogingen achteraf zijn onmo gelijk omdat deze door het opnemen van een risicobedrag zijn afgekocht. De beslissing in de raad viel na een vrij uitgebreide discussie, waarbij (niet voor de eerste keer) een fundamenteel ver schil van mening opnieuw duidelijk werd. Vooral de heren Dros en Van Asselt verzetten zich tegen overdracht van het hotel aan de RST en pleitten ervoor het gebouw bij openbare inschrij ving aan een particulier te verkopen onder zodanige voorwaarden dat het karakter van het gebouw en de hotel functie in stand zouden blijven. Dit standpunt werd ook onderschreven door de heren Zegers en Jansen van het CDA, Barendregt van de VVD en Beumkes van het Pakt. Ate Rienstra van het CDA ging dus akkoord met de plannen, maar toonde zich wel bezorgd over de financiële gevolgen voor de gemeenschap. De gemeentelijke bijdrage van 1,1 miljoen zal tot in lengte van jaren op de begroting drukken. Het is de vraag of daarvoor dekking kan worden gevonden zonder dat het ten koste gaat van andere voorzieningen. Het is denkbaar dat de onroerend goed-belasting meer dan trendmatig zal moeten worden verhoogd. In ieder geval moet worden voorkomen dat Welzijnsvoorzieningen erdoor op de lange baan worden ge schoven. Zwembad Fridt Blanken van het Pakt stelde dat het een ramp voor Den Burg zou zijn als 'De Lindeboom-Texel' zijn functie zou verliezen. Het is niet te vermijden Gezien het totale deelnemersaantal van rond de 950 ziet het er naar uit dat de jaarlijkse fietsdriedaagse die de Wie lervereniging Texel deze week organi seerde dit jaar meer deelnemers heeft getrokken dan enig ander Texels evene ment. Van druilerig weer zoals vorige week tijdens de avondvierdaagse van de wandelsportvereniging (900 deelne mers) was nu geen sprake en alle fiets- enthousiasten hadden voortdurend ge zelschap van een stralende namiddag zon. Het was dit jaar de derde keer dat de Wielervereniging Texel, in samen werking met de toerafdeling, dit evene ment organiseerde. Het eerste jaar verwelkomde men 300 deelnemers, in 1978 waren het er 700 en het had dit jaar niet veel gescheeld of de magische grens van duizend deelnemers was overschreden. Massaal De organisatoren telden ongeveer 80 deelnemers die de rit van 40 kilometer hadden gekozen terwijl het restant (zo'n 875) de rit van 25 kilometer aflegden. De korte fietstocht voerde de massale tweewielerkaravaan deze week achter eenvolgens in de richting van Den Hoorn (maandag), de Slufter (dinsdag) en de Dennen (woensdag). Donderdag avond werd opnieuw de rit van de eerste dag verreden. Een twintigtal deelnemers dat pas dinsdag voor de eerste maal kwam opdagen kon zodoende toch een volledige driedaagse uitrijden. waarmee hij wilde aantonen dat er wat betreft de exploitatie nog veel onzeker heden zijn. Zo staat nog niet vast of de bijdrage op grond van de Wet Investe- rings Rekening 15 of 23% zal bedragen. Vreemd vond Van Asselt het dat de pachter van 'De Lindeboom-Texel' de vakanties van het personeel wil opvan gen door het bedrijf in die tijd te sluiten. De bewering daarnaast dat het bedrijf uitgaat van een exploitatie van 360 dagen per jaar, klopt dus niet. Onzeker heid geeft ook het feit dat de rentestand zich in stijgende lijn bevindt terwijl in de exploitatie-opzet toch is uitgegaan van 8'A%. Het plan van de gemeente om hotel 'De Lindeboom-Texel' te behouden door middel van aankoop door de Recreatiestichting is destijds ingegeven door de vrees dat het gebouw anders door een particulier zou worden gekocht die er dan mogelijk een supermarkt van zou maken. Gezien de jongste ontwik kelingen op het gebied van vestiging van supermarkten in Den Burg achtte Van Asselt die vrees niet meer gegrond. De RST zal zich niet zelf met hotel De Lindeboom-Texel bezig houden maar dit formeel in handen geven van een daartoe op te richten BV. Van Asselt vond dat geen behoorlijke gang van zaken. Zo had hij meer bedenkingen en vraagtekens die hem brachten tot zijn voorstel om het hotel onder voorwaar den die het behoud van het karakter waarborgen te koop aan te bieden door middel van advertenties in landelijke dag- en horecabladen. Twijfelachtig De heer N. C. Barendregt van de WD noemde de exploitatie-opzet twijfelach tig. Bovendien komt de gemeente bij de nu voorgestelde constructie nooit hele maal van haar verantwoordelijkheid af en loopt de gemeenschap dus financieel risico. Ook hij was voor verkoop aan een particulier, desnoods met verstrekking van een forse gemeentelijke bijdrage. Dan zou men er tenminste in één keer af zijn en zou toch het uitgangspunt (behoud van het karakter) niet zijn verlaten. Veel vragen Het meest uitgebreid trok J. C. Dros tegen het 'De Lindeboom-Texel'-plan van leer. Hij had de dag tevoren een lijst met maar liefst 28 vragen ingediend. Hij vond de exploitatie-opzet belachelijk optimistisch en voorzag een spoedig faillissement. Met name de overeenge- (lees verder pagina 2) Het gemeentebestuur en het Hoogheemraadschap Uitwate- rende Sluizen hebben plannen om de rioolzuiveringsinstallatie van De Cocksdorp niet alleen uit te breiden maar ook te verplaat sen. De nieuwe installatie is ge pland op een terrein aan de Stengweg, op een halve kilome ter van de bebouwde kom. De bestaande installatie (vlak bij het kruispunt Stengweg-Langeveldstraat) grenst aan de bebouwde kom. Aanvan kelijk bestond het plan om deze installa tie ter plaatse uit te breiden, maar bij nader inzien vinden de betrokken in stanties het verstandiger om de RZI op een flinke afstand van het dorp aan te leggen 'uit planologische en milieu hygiënische overwegingen'. De kans op bezwaren van omwonenden is dan veel kleiner, zowel bij de procedure die moet worden gevoerd om het bestemmings plan aan te passen als bij de Hinderwet procedure. Het land aan de Stengweg waarop de keus is gevallen is ongeveer één hectare groot en wordt aangekocht van de familie Van Teteringen-jo- chems. Op het terrein zal in overleg met de consulent landbouwschap van Staatsbosbeheer beplanting worden aangebracht. Het gemeentebestuur vindt het niettemin noodzakelijk de plannen in het vroegst mogelijke sta dium voor te leggen aan mensen die zich betrokken voelen. Een openbare bijeenkomst zal daartoe donderdag (he den) worden gehouden in het Eierland- sche Huis te De Cocksdorp, aanvang 19.00 uur. Daartoe zijn uitgenodigd de dorpscommissie De Cocksdorp, de werkgroep Landschapszorg Texel, de twee eigenaars van aanliggende gron den, het actiecomité Eierland en de leden van de comïssie ruimtelijke orde ning. Andere belangstellenden zijn ech ter ook welkom. Op 28 juni a.s. verschijnt voor de eerste keer bij „Texeltoerist" een wekelijkse gratis bijlage „Rekreaktief Texel". In deze bijlage wordt onder meer een gedetailleerde opsomming gege ven van alle evenementen die voor de toeristen worden geor ganiseerd. De bijlage wordt niet alleen bij de Texeltoerist gevoegd maar wordt ook los verspreid en bovendien als bijla ge ingesloten bij de Texelse Courant. In de bijlage kan ook worden geadverteerd. Gelegenheid tot het opgeven van advertenties bestaat nog tot dinsdag a.s. bij de drukkerij van de Texelse Courant, Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Hel TESO-bestuur heeft besloten op beide veerboten een van de salons aan te wijzen voor niet-rokers. Aldus wordt tegemoet gekomen aan herhaaldelijke verzoeken van niet-rokers die het on aangenaam vinden om in de tabaksrook van andere te moeten zitten. TESO heeft bovendien de indruk dat het percentage niet-rokers onder de passagiers sterk toeneemt. Het aanwij zen van een salon voor niet-rokers betekent dat beide salons voortaan het hele jaar open zullen zijn. In de stille tijd zal het buffet in de niet-rooksalon echter onbemand zijn. Van de heer J. F. Jonkergouw uit Den Burg werden zondag ongeveer 5000 bollen gestolen. De bollen waren juist gerooid en lagen op een perceel bij de Kopjesweg nabij De Koog. De politie tracht de dader te achterhalen. Tubanda zoals hat er ongeveer vijfdg jaar geleden uitzag. De lange fietstocht over 40 kilometer bracht de deelnemers op de eerste dag naar De Cocksdorp en Oosterend, de tweede dag naar Den Hoorn en De Koog en de derde dag in de richting Oudeschild, Den Hoorn en De Waal. Ook hierbij werd op donderdagavond de maandagtocht opnieuw verreden. Bezemwagens Er werd dit jaar in totaal twee bezemwagens mee die waren ingezet door de families Wiersma (Antiekhuisje) en Vinke (Schoonmaakbedrijf). De firma Kooiman uit Den Burg reed met een materiaalwagen met reservefietsen en allerhande reparatiemateriaal. Opvallend was dat dit jaar vooral veel vakantiegangers van de fietsdriedaagse gebruik maakten om op deze manier het eiland goed te leren kennen. Dit laatste gold overigens ook voor vele inwoners van Texel die tot hun verwondering in stukjes Texel verzeild raakten waar ze nog maar zelden of nooit waren ge weest. Alle deelnemers ontvingen dit jaar als verrassing van de organiserende wieler vereniging (waarvan de toerafdeling zelf ook meereed) een appel. Deze werd aan de 25 km-rijders op de tweede dag uitgereikt en aan de 40 km-rijders op de derde dag. Er waren geen uitvallers zodat na afloop aan alle deelnemers een vaantje kon worden uitgereikt. plaatsgevonden. Zo was het na de periode waarin het als tuindersbedrijf in gebruik was enige tijd een kleine boer derij en werd het rond de eerste wereld oorlog tot een klein pension omge bouwd. De familie D. Hillen vestigde zich hier in 1953. Het toenmalige hotel (lees verder pagina 2) -i- v- Omdat het huidige gebouw niet langer aan de eisen bleek te voldoen zal het halverwege Den Burg en De Koog aan de Pont- weg gelegen hotel Tubantia be gin september worden gesloopt. Op deze plaats zal daarna een gloednieuw hotel-appartemen tencomplex met 26 wooneenhe den en een restaurant worden ge bouwd. Boven het restaurant komt een beheerderswoning ter wijl er ook al plannen zijn voor de bouw van een, via een onder grondse gang te bereiken, over dekt zwembad achter het nieuwe hotel. Met de realisering van het nieuwe hotel Tubantia zal (buiten het zwembad) in ieder geval een bedrag van 1,5 miljoen gulden gemoeid zijn. Wie de aannemer van dit project gaat worden is op dit moment nog niet definitief vastgesteld. Getracht zal worden het nieuwe hotel in het voorjaar van 1981 in gebruik te nemen. Zoals de zaken er momenteel voor staan zullen de 26 wooneenheden die het nieuwe hotel gaat tellen per jaar in ieder geval 711.000,— per stuk moeten opbrengen. Zowel eigenaar D. Hillen als architect J. Visser zijn evenwel van mening dat dit een haalbare kaart moet zijn gezien de ervaring bij andere projecten van dergelijke omvang zowel op Texel als in overig Nederland. De heer D. Hillen heeft het initiatief tot deze ingrijpende plannen genomen omdat het in 1968-'69 nieuw opgetrok ken huidige hotel (90 bedden) niet meer in deze tijd bleek te passen. Vooral het ontbreken van sanitair en badgelegen heid op de hotelkamers bleek bij poten tiële hotelgasten nogal eens problemen op te leveren. Daarnaast is het aantrek ken van vakbekwaam personeel de laatste jaren een steeds groter wordend struikelblok gebleken. Het nieuwe hotel zal daarom zo worden ingericht dat men alles met zo weinig mogelijk personeel kan bemannen. Bij het hotel zal een restaurant worden gebouwd waar de toekomstige hotelgasten 's morgens het ontbijt kunnen gebruiken maar wat ook aan toevallige passanten eetgelegenheid zal gaan bieden. Het is daartoe zo dicht mogelijk (30 meter uit de as) bij de Pontweg geprojecteerd en dus eenvou dig bereikbaar. Het nieuwe hotel Tubantia zal worden geëxploiteerd door een dochter van de heer D. Hillen en haar echtgenoot de heer U. von Holte. Zij zullen de boven het restaurant te bouwen bedrijfswo ning gaan bewonen. De heer Hillen zal Het voorgevelaanzicht van het nieuwe Hotel Tubantia aan de Pontweg. Rechts van de hoofdingang is het restaurant geprojecteerd. Tuindersbedrijf Hotel Tubantia bestaat al sinds de eerste jaren van deze eeuw. Het ont leent zijn naam aan een in vroeger dagen op deze plaats gevestigd tuin dersbedrijf dat was opgezet door de uit Twente afkomstige notaris Dikkers. De ze noemde het bedrijf Tubantia naar de oorspronkelijke bewoners van dit deel van de provincie Overijssel, de Tuban- ten. Er hebben in de loop van de tijd diverse verbouwingen aan Tubantia IIIMIIIUIIIIIIII lp 02207 - 18066 Hoorn, Protonweg 12, 02290 - 18970 Heerhugowaard, Edisonstraat 6, Specialisten in: personenwagenbanden, vrachtwagenbanden, tractorbanden, industriebanden, motorbanden, schokdempers, balanceren, uitlijnen. Do Bandenkeoer voor bedrijven en particulieren, met kortingen tot 55%. Kees Pol is afwezig van 19 juni tot 8 juli. Voor inlichtingen en spoedgevallen kunt U Heerhugowaard bellen. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiinl 1 Twee snelheden en j verlichting. L Geschikt voor recirculatie. ^MetKema-keui Gammaprijs Een week geldig. ïe snelheden en

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1