S.V. Texel moest illegale lichtmasten neerhalen Redmer iJskaschooi had barbecuemiddag „Vakantieperikelen met Louis de Funès" immmw Uitgebrande auto op Ruigendijk gevonden Verbouwing „Pakhuus nu veel minder lelijk #r Geslaagden RSG Doorgereden Rijverbod Schietoefeningen Geslaagd Boze Texelaar gooit barbecue omver Duo reed 132 km op Postweg PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 JUL11979 Van de lichtmasten die thans op de terreinen van S.V. Texel staan, zijn er vier illegaal. B. en W. willen meewerken aan het als nog verkrijgen van een vergun ning maar dan zullen de masten eerst moeten worden neerge haald. Burgemeester J. A. Engel vaart zei donderdagavond tijdens de betreffende hoorzitting in het raadhuis dat het geen zin heeft om bij Gedeputeerde Staten aan te komen met een verzoek waar op in feite al is vooruitgelopen. Vroeger was voor het plaatsen van lichtmasten e.d. geen bouwvergunning nodig. Tegenwoordig is dat krachtens de bestemmingsplannen wel het geval. Een lichtmast is een 'bouwwerk' dat aan bepaalde eisen v.w.b. hoogte e.d. moet voldoen. De oudste lichtmasten op het S.V. Texel-terrein dateren van 1957 toen nog geen regels werden gesteld en deze kunnen dan ook gewoon blijven staan. De vier die er onlangs werden bijgezet zijn door S.V. Texel zonder vergunning geplaatst, ondanks een waarschuwing van de Welzijnsstichting die er schriftelijk op had gewezen en het verkrijgen van subsidie ervan afhankelijk had gesteld. Het bestuur van S.V. Texel had daar niet zwaar aan getild en had de masten laten plaatsen, toen zich daar voor een gunstige gelegenheid voor deed. In de hoorzitting van donderdag werd het alvast plaatsen van de masten ernstig kwalijk genomen door de heer G. C. Cadée van de Werkgroep Land- schapszorg. Hij zei sterk de indruk te hebben dat het bestuur van S.V Texel op deze wijze haar zin doordrijft en pressie op de besluitvorming uitoefent. Aan de masten is zo'n 730.000,— uitgegeven. De heer Cadée zag zijn vermoedens gesterkt door het feit dat de masten uitgerekend in het 'lichte' deel van het jaar (er is voorlopig helemaal geen kunstlicht op het terrein nodig) zijn neergezet. ,,Dit is uitholling van de artikel 19-procedure. Had de gemeente dit niet kunnen voorkomen?" Echt nodig De heer P. Arensman zei de tegen de lichtmasten ingebrachte bezwaren van Landschapszorg te onderschrijven. Een belangrijk verschil was echter dat hij vooral persoonlijk last van de masten verwachtte in de vorm van storend licht, fluitende geluiden en storing op de radio. Hij was daarom vooral tegen de masten op het hoofdveld, dat vlak bij zijn woning ligt. Hij betwijfelde of verlichting hier wel echt nodig is. De 1100 leden tellende sportvereniging van Katwijk beschikt over vijf velden waar van er maar één is verlicht. Burgemeester Engelvaart vertelde dat het gemeentebestuur al had geconsta teerd dat de masten al zijn geplaatst. De vereniging was gesommeerd ze te strij ken maar dat was nog niet gebeurd, hetgeen de heer Engelvaart betreurde. Het zou in ieder geval alsnog en met spoed moeten geschieden. De sportver eniging had dat toegezegd: loonwerker Kikkert zou er de volgende dag aan beginnen. Oliebollen Voorzitter Bob Bakker van de sport vereniging leverde op nogal ludieke wijze commentaar op de beschuldigin gen. Tijdens zijn betoog liet hij ('op kosten van SVT') oliebollen uitdelen. Hij zei erbij dat dit niet gebeurde om B. en W. en de leden van de commissie ruimtelijke ordening gunstig te stem men, maar ter gelegenheid van de kermis die destijds vooral door toedoen van de sportvereniging weer een jaarlijks terugkerende gebeurtenis op Texel is geworden Bakker legde uit dat één verlicht veld onvoldoende is. Vooral in de wintertijd is sprake van overbelasting. Om dezelde reden is het gezamenlijk gebruik van een verlicht veld door meerdere sportvereni gingen onmogelijk. Het B-veld wordt thans per week 16 uur gebruikt, waar van 9 uur bij duisternis, dus met brandende lichten. Dat is teveel. Er is een tweede verlicht terrein nodig. Als provisorische oplossing werden de schijnwerpers van de masten zodanig gedraaid dat het aangrenzende terrein er door werd verlicht, maar dat was verre van ideaal. Te weinig verdiept ,,Wij verdiepen ons te weinig in wat er tegenwoordig zoal aan vergunningen nodig is", aldus Bakker als verklaring van het feit dat de jongste vier masten zonder toestemming werden geplaatst. Dat ze uitgerekend nu werden neerge zet, was volgens hem het gevolg van de lange levertijd van de masten. Ze hadden er feitelijk al in september vorig jaar moeten staan. En toen ze er eenmaal waren (in mei j.l.) wilde het bestuur niet langer wachten omdat nu gebruik kon worden gemaakt van de lange avonden. Het plaatsen van de masten en het uitvoeren van de bijko mende werkzaamheden zoals het ingra ven van kabels e.d. is voor een groot deel vrijwilligerswerk van eigen leden. Bakker erkende dat de vereniging op dracht had gekregen de vier illegale masten neer te halen. Men had aanne mer Drijver verzocht hiervoor te zorgen, maar Drijver had nog geen tijd gehad en daarom had men nu loonwerker Kikkert opdracht gegeven. De heer J. C. Dros noemde de bezwaren tegen de lichtmasten kleinzie lig en overdreven. Hij vond dat de sport zijn gang moet kunnen gaan. De burge meester herinnerde hem eraan dat de gemeenteraad nu eenmaal een bestem mingsplan heeft vastgesteld met regels waaraan men zich dient te houden. Grandioos De suggestie in een der bezwaar schriften om de masten telescopisch inschuifbaar of inklapbaar te maken, zodat ze niet permanent het landschap zouden schaden, werd door de S.V. Texel-voorzitter 'grandioos' genoemd. Het zou prima zijn, want het onderhoud van de masten zou er ook een stuk makkelijker door worden. Maar zulke masten zijn waarschijnlijk niet in de handel en laten maken is onaanvaard baar kostbaar. Oud-voorzitter Ten Cate van S.V. Texel zei dat hij al 25 jaar vlak bij het SVT-veld woont, maar dat hij de be staande masten nooit heeft horen flui ten Positief In de direct op de hoorzitting volgen de vergadering van de commissie ruim telijke ordening brachten de leden una niem positief advies uit op de masten. Op verzoek van de burgemeester wilden ze de situatie beoordelen alsof de masten er op het ogenblik niet staan (wat inhield dat ze wel direct verwijderd moesten worden). Toegezegd werd dat getracht zal worden voorwaarden te stellen waardoor de hinder zo gering mogelijk wordt, o.a. door het nauwkeu rig richten van de kappen van de lampen, zodat het licht alleen op het veld wordt gericht en niet op de verkeersweg en de woningen. Ook W. Helder van Landschapszorg ging uitein delijk mee, maar wilde toch wel kwijt dat juist de leden van de commissie ruimte lijke ordening de tegenwoordig gelden de planologische regels dienen te onder steunen. Waarmee hij doelde op Dros, die de indruk had gewekt daar niet zo ernstig tegenover te staan en daarmee de foutief handelende sportvereniging een steuntje in de rug had gegeven. De hoogte van de masten staat tegenwoor dig niet meer ter discussie. De mening heeft wel eens geheerst dat het 'lagere' voetbal op Texel best met kleine masten genoegen kan nemen, maar men houdt zich nu aan de officiële KNVB-norm: om goed te kunnen spelen en lastige scha duwen en scherp tegenlicht te vermij den moeten de masten 12-15 meter hoog zijn. In die zin zal het bestem mingsplan worden aangepast. De navolgende leerlingen van de Rijksscholengemeenschap Texel slaag den alsnog voor het diploma. Atheneum A: Marjette Drijver en Ries Maasdam. Havo: Mieke Cupido en Rob Kooi man. Mavo 4: Paul van Exel, Sandra Grootjen, Anita Lap, Karin Parlevliet, Theo Rutten, José van de Wetering en Jacqueline Wiersma. Mavo 3: Harry Blauw, Riewert Pol en Rudi van Sijp. - rL Vrijdagavond werd de politie te hulp geroepen naar aanleiding van een bot sing op de Texelse veerboot waarbij een van de betrokkenen had geweigerd zich bekend te maken. Omdat het hier een botsing betrof die niet op de openbare weg had plaatsgevonden kon de politie weinig meer doen dan uitsluitend assis tentie verlenen bij het opsporen van de doorgereden man. Het bleek P.H.F.F. uit Heithuizen te zijn die in een Audi personenwagen reed. De schade bij deze botsing was toegebracht aan de Datsun van J.M.C.L. die zo attent was geweest om het autonummer van de ander te noteren. In verband met het 25-jarig jubileum van de Waalder Redmer IJska-school zijn de leerlingen vrijdagmiddag onthaald op een uitgebreid barbecuefeest, dat werd gehouden op de speelplaats aan de Langwaal. Het evenement vormde het slot van de feestelijkheden, die op 22 en 23 juni werden ingezet. De barbecuemiddag stond oorspronkelijk voor een week eerder op het program ma, maar kon in verband met de voorbereidselen voor de toen gehouden avond lijke festiviteiten niet doorgaan. De kinderen waren toen ondermeer bezig met de toneelstukjes, die zowel vrijdagavond tijdens de schoolavond als zaterdagavond bij de goedbezochte reünie van de jubilerende school door hen werden opgevoerd. Op de foto een overzicht van het barbecuefeest met schoolkinderen en onder wijzend personeel. Lachen, gieren en brullen is deze week aan de orde van de dag in het City theater wanneer daar de Franse grap penmaker Louis de Funès weer eens op het witte doek verschijnt. Hij doet dat deze keer in de gedaante van Papa Bosquier die het in 'Vakantieperikelen met funeste gevolgen' aan de stok heeft met zijn omgeving. Belangrijkste oppo nent van Bosquier (alias De Funès) is daarbij zijn (film)zoon Philippe. Papa Bosquier is directeur van een welvarende jongenskostschool die er gens in Frankrijk staat. Waar dat precies is wordt niet helemaal duidelijk maar gezien de zonnige omgeving zal dat waarschijnlijk in de Province of de Ardèche zijn. Als de vakanties naderen neemt Papa Bosquier zich voor zijn zoon Philippe eens een 'nuttige vakantie' te bezorgen. Hij komt daartoe met de Schotse whiskyfabrikant MacFarrell een ruil overeen: Philippe zal bij MacFarrell gaan logeren om Engels te leren en Shirly, de dochter van MacFarrell, zal haar vakantie bij het echtpaar Bosquier doorbrengen om haar Franse kennis te verbeteren. De plannen van Papa vallen niet in de smaak bij Philippe, want hij had met vrienden afgesproken, dat zij in de vakantie zouden gaan varen. Dus bepraat Philippe zijn vriend Michennot om zijn plaats in te nemen en als Philippe Bosquier te gaan logeren bij Mac Farrell. Kort nadat Philippe klande- stien met zijn vrienden is gaan varen, arriveert Shirley bij de Bosquiers, terwijl Papa Bosquier kort daarop ontdekt wat zijn zoon hem heeft geleverd. Beducht voor zijn goede naam als directeur van een inrichting voor onderwijs, durft Papa Bosquier niets te berichten. Dit stort hem in een onvoorziene reeks opwindende en lachwekkende avontu ren en een aantal onvoorziene gevolgen, waardoor hijzelf uiteindelijk met Philippe in Schotland terecht komt. (Alle leeftij den). Woensdagavond draait de derde wes tern van dit seizoen waarin het er (naar oud gebruik) weer eens bloederig toe gaat. Wie zich voorneemt de film 'Django' te gaan zien weet dus wat hem (of haar) te wachten staat. Een zekere Junior gaat zich te buiten aan een behoorlijk aantal aanslagen met dode lijke afloop en zijn illustere vader Scott is op het eerste gezicht al niet veel beter. De figuur waar om in deze film alles draait is Tom Corbett. Hij is een avontuurlijke goedzoeker die zich in de bossen nabij de Mexicaanse grens op houdt. Corbett wordt daar opgezocht door een kennis van zijn vriend Carra- dine. Deze duistere figuur deelt Corbett weliswaar mee dat er problemen in zijn woonplaats zijn maar hoe de vork in de steel zit, wordt niet duidelijk. De man blijkt het zelf ook niet helemaal te weten maar insinueert wel lugubere zaken. Corbett trekt daarop terug naar huis en bemerkt daar dat vrijwel alles, inclusief de ranch van zijn broer Jeffrey, het eigendom is geworden van een zekere Scott, een man waar iedereen voor siddert. Tom bemerkt dat zijn broer inmiddels danig is verandert omdat hij zich met grote zorg op het verwerken van flinke hoeveelheden drank heeft geworpen. Eenmaal op onderzoek volgt het onheil Tom Corbett op de hielen. Eerst wordt Carradine door Scotts zoon Junior doodgeschoten, dan wordt Cor bett op de ranch ernstig mishandeld en tenslotte moet Mercedes, de vrouw die zowel Tom als Jeffrey heeft opgevoed haar aanwezigheid met de dood beko pen. Het duo laat het er echter niet bij zitten. Scott en zijn bloeddorstige zoon krijgen wel hun trekken thuis Toe gang 16jaar. Na door zijn onzekere rijstijl de aandacht op zich te hebben gevestigd, legde een politiepatrouille zondagoch tend omstreeks 03.30 uur na een blaasproef, een rijverbod op aan A. C. v.d. S. uit Den Burg. Hij werd op de Pontweg aangehouden. Op 10 juli van 10.00 tot 17.00 uur ari, op 13 juli van 10.00 tot 19.00 uur wordt met diverse wapens te Breezanddijk, geschoten. De Texelse politie heeft Interpol ingeschakeld bij het opspo ren van de eigenaar(s) van een uitgebrande Volkswagen model kever, die donderdagochtend op de Ruygendijk nabij De Koog werd aangetroffen. Uit blauwe verfsporen, die niet alleen bij het geblakerde vehikel, maar ook elders op de Ruygendijk werden aangetroffen, heeft de politie opgemaakt dat men zich ver moedelijk na een botsing van de auto heeft willen ontdoen. Beide nummerplaten werden vermist én ook de beschadigde blauwe auto is nog niet gevonden. Later vond men langs de Ruygendijk nog wel een losse autoruit met dezelfde blauwe verfsporen. Ook de verklaringen van omwonen den wijzen er op dat het hier om het wegwerken van sporen gaat. Omdat de politie zich moeilijk kan voorstellen dat alleen een botsing voldoende reden zou zijn, vermoedt men dat er meer achtet de nachtelijke vuurzee zit. Nader onder zoek aan het geblakerde wrak heeft uit gewezen, dat de VW geen officieel in Nederland geïmporteerde wagen van het bouwjaar 1968 is. De politie denkt ■daarom dat men hier te maken heeft met een Duitse auto. Het is echter ook mogelijk dat men met een illegaal in Nederland geïmporteerde Volkswagen te maken heeft. Bij de verbouwing van het 'Pakhuus' in Oudeschild zal be langrijk worden tegemoet geko men aan de bezwaren die door de Werkgroep Landschapszorg te gen dit plan zijn aangebracht. De bouw zal nu zodanig worden uit gevoerd dat het oorspronkelijke karakter zoveel mogelijk in stand wordt gehouden. Bij het eerste ontwerp dat in verband met de artikel 19-vergunning ter visie was gelegd, was dat juist niet het geval. Mede door deze gunstige verandering kon de commissie ruimtelijke ordening donderdagavond met de verbouwing (die voorziet in het maken van vier appartementen op de bovenste twee verdiepingen) akkoord gaan. De Werk groep Landschapszorg was ook blij met de wijziging maar bleef bezwaar maken tegen het stichten van appartementen buiten de toeristische concentraties op Texel. Vertegenwoordiger W. Helder vroeg om een konsekwent en algemeen gel dend beleid in deze. In andere bestem mingsplannen heeft men nu paal en perk gesteld aan de appartementen- bouw; dat zou ook in een dorp als Oudeschild moeten gebeuren. Want er zijn nog veel meer gebouwen die hun oorspronkelijke functie hebben verloren en waarvan de eigenaar appartementen wil maken. Twee visies Bij de hoorzitting werd duidelijk dat bij het eerste ontwerp ook nauwelijks is gepoogd het karakter te bewaren. Ar chitect J. Visser zei dat het mogelijk is volgens twee visies te werken: duidelijk laten zien dat een gebouw een woonbe stemming heeft of het juist zoveel mogelijk verbergen daarvan. Op verzoek van het gemeentebestuur is men nu de laatstgenoemde weg ingeslagen. Bij de discussie kwam verder naar voren dat het toestaan van appartementen op de twee bovenste verdiepingen van het 'Pakhuus' niet strijdig is met de geest waarin het bestemmingsplan is ge maakt. Voor het 'Pakhuus' geldt, als gevolg van de planologische aanpak van zaken in het havengebied, een ^-be stemming. Dat betekent dat alleen de onderste verdiepingen een horeca- bestemming hebben. Het is echter nooit de bedoeling geweest het gebruik van de bovenste verdiepingen te verbieden. Concentratie Over wat nu precies 'concentratie' is bleken de meningen uiteen te lopen. De heer Cadée zag het als een streven van het gemeentebestuur om toeristische verblijfsakkommodatie alleen in de be staande toeristische centra (voorname lijk De Koog en omgeving) toe te laten, terwijl wethouder Nauta het meer zag als het weghouden van recreatieve bebouwing in het buitengebied. De recreatief belangrijke haven rechtvaar digde volgens hem wel enige toeristi sche verblijfsmogelijkheden. Het ge meentebestuur heeft daar nooit twijfel over laten bestaan. Het toelaten van beperkte recreatieve bouwmogelijkhe den op enkele punten aan de oostkust is onderdeel van het beleid. Interessant was de opmerking dat puur bouwkundig gezien er bij de Pakhuusverbouwing geen reden is om de vergunning te weigeren. Het veranderen van ramen, de bouw van een trappenhuis e.d. is op zichzelf niet strijdig met het geldende bestemmingsplan, maar wel het gebruik van de gecreëerde eenheden als appar tement. Om die reden hoeft de nieuwe tekening ook niet opnieuw ter visie te worden gelegd, zoals door enkele leden van de commissie ruimtelijke ordening werd verondersteld. Onzin De commissie adviseerde unaniem positief over het bouwplan, zodat B. en W. de procedure nu verder kunnen afwerken en G.S. om een verklaring van geen bezwaar kunnen verzoeken. Commissielid Jan C. Stolk had zich geërgerd aan enkele zinnen in het be zwaarschriftvan Landschapszorg. Daar in werd o.m. gesteld: Naast wat brokkelige agrarische herinneringen rest Texel maar weinig aan historisch be langwekkende bedrijfsgebouwen". Hij vond dat een onzinnige bewering en veroordeelde het ook dat Landschaps zorg wel bezwaar maakt tegen recrea tieappartementen en niet tegen soort gelijke bouw als deze voor permanente woning is bestemd. W. Helder wees die kritiek van de hand, maar er ontstond geen discussie. Helder merkte nog wel op dat de bestaande hoogte tussen de balklagen van het Pakhuus onvoldoende is voor het maken van vertrekken die aan de eisen van de bouwverordening voldoen. Want die schrijft een hoogte van tenminste 2,60 meter voor. De burgemeester zei dat de bevoegdheid om van de voorgeschreven maten af te wijken bij B. en W. berust. Zoiets is geen aangelegenheid van ruimtelijke ordening en kan dus niet aan de orde zijn. Helder stelde vast dat B. en W. in dit geval het hoogtevoorschrift soepel toepassen maar hij zou dan wel graag zien dat ook andere mensen die een oud gebouw restaureren zo tegemoetkomend wor den behandeld. In oude huizen is het plafond vaak te laag. Volgens Helder was het voorgekomen dat in dergelijke gevallen verplicht werd gesteld de hele balklaag te vervangen, wat zeer ingrij pend en kostbaar is. De burgemeester liet blijken dergelijk beleid af te keuren. ,,We moeten in zulke gevallen niet letten op een afwijking van een paar centimeter". Aan het Hoger Technisch Instituut te Amsterdam slaagde de heer L. F. Trap uit Oosterend voor het diploma Bouw kundige. Texelaar J. K. heeft gistermiddag in de drukke Dorpsstraat van Ds Koog een daar opgestelde en in wer- king zijnde barbecue omver gegooid. Het was de grote barbecue van slager Ott. In een poging het kante lende ding nog tegen te houden, liep een dochter van de heer Ott lichte verwondingen op aan de schouder. De brandende houtskool kwam met een hoeveelheid worstjes op de straal terecht en veroorzaakte grote opschud ding. K. heeft blijkbaar in woede gehandeld. De politie onderzoekt wal aan het incident vooraf is gegaan. Er wordt rekening mee gehouden dat K. zich heeft laten „opjutten" door mensen die last hadden van de door de barbecue veroorzaakte rook. Donderdag verbaliseerde de politie een automobilist en een motorrijder, die met een snelheid van 132 km over de Postweg reden. Het betrof een in Oost woonachtige Texelaar en een van Terschelling afkomstige vriend. Beide jongelui mochten een proces-verbaal in ontvangst nemen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 4