Hartelijk afscheid van meester Veldhuis A. van der Schans verliet De Bolder Force 10 from Navarone" laiFMTvMIMI.kVEl „Paspoort voor Texel" ten doop gehouden Driedubbele botsing Diefstal werd tijdig opgemerkt Veel schade bij aanrijding Duitser mishandeld VERVOLG VAN PAG.l Autocross PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 JUU 1979 Op hartelijke wijze is donderdag en vrijdag afscheid geno men van de heer H. Veldhuis als hoofd van de CVO-school in Den Burg. Donderdag werd op en bij de school een genoegelijk feest gehouden door de kinderen en vrijdagmiddag was in hotel „De Lindeboom-Texel" de officiële receptie. De heer Veld huis legt zijn onderwijstaak neer en vertrekt naar Emmen waar hij per 1 augustus als hulpprediker wordt verbonden aan de Ned. Hervormde gemeente aldaar. In De Lindeboom opende de heer A. van Opstal van het CVO-bestuur de rij van sprekers, die de verdiensten van de het scheidende schoolhoofd schetsten. „Meester Veldhuis is 31 jaar aan de school verbonden geweest en heeft er in die tijd een waardevol stempel op ge drukt", aldus Van Opstal. De school is met name de afgelopen jaren aanmer kelijk gegroeid: tot zes lokalen plus een noodlokaal Van Opstal stelde vast dat de hper Veldhuis heel wat schoolbe stuursleden heeft versleten, maar met allemaal een harmonische verstand houding heeft gehad. Weemoed De heer A Rienstra, voorzitter van het schoolbestuur, zei dat de heer Veldhuis al enkele jaren geleden de wens had geuit om vervroegd op te stappen om zich te kunnen wijden aan zijn „hobby": de theologie, het voor gaan in kerkdiensten en het beoefenen van het pastoraat. Rienstra zei naast blijheid en dankbaarheid ook weemoed te voelen bij dit afscheid. Als persoon lijkheid was meester Veldhuis afstande lijk („Het personeel noemde u nooit bij de voornaam") maar hij kwam niettemin betrouwbaar en innemend over. ,,U hebt uw functie niet misbruikt door autoritair op te treden maar hebt u samen met de ouders verantwoordelijk gevoeld voor de opvoeding van de kinderen vanuit een Christelijke levens visie". Als geschenk overhandigde Rienstra de „Camera Obscura" van Nicolaas Beets. Burgemeester J. A. Engelvaart sprak ook woorden van erkentelijkheid, maar zei niet zo makkelijk te kunnen spreken, omdat hij nog maar een jaar op Texel is en met het scheidende schoolhoofd nog nauwelijks kontakten heeft gehad. Het was hem echter wel duidelijk ge worden dat de heer Veldhuis zich heeft gemanifesteerd als een prettige figuur die het vaak slopende werk met veel inzet heeft verricht. Honden van kinderen Na '<ifs persoonlijk geschenk „een stuk bakkershandwerk uit Den Hoorn" Met een receptie waarbij op luchtige wijze werd teruggeblikt op zijn loopbaan is door personeel en genodigden vrij dagmiddag in de kantine van de sociale werkplaats De Bolder officieel afscheid genomen van de heer A. van der Schans die wegens zijn pensionering het bedrijf vaarwel zei. Als werkmeester op de meubelafde ling is Van der Schans sinds 1966 bij De Bolder in dienst geweest. Vanaf maart 1970 trad hij tevens op als waarnemend directeur. Hij beëindigde zijn dienst verband als technisch ambtenaar B. In tegenwoordigheid van zijn naaste familieleden werden de scheidende werkmeester en zijn echtgenote vrijdag uitgebreid in de bloemetjes gezet en liet men Van der Schans' vele facetten nog eens de revue passeren. Lange loopbaan Burgemeester Engelvaart opende de rij. Hij memoreerde daarbij in de eerste plaats de periode die aan het werk bij De Bolder voorafging. De uit Oudeschild afkomstige Van der- Schans was toen samen met de heer D. (Dirk) Hemelrijk als stoffeerder en meubelmaker gedu rende ruim 35 jaar in dienst bij de firma Vlessing. Voordat hij bij De Bolder kwam werkte Van der Schans ook nog enige tijd bij de firma Oosterhof. Een maal bij de gemeente Texel verrichtte hij zijn werk aanvankelijk in een aan de Burgwal gevestigd pand. Het salaris bedroeg toen 7747,— per maand. Zijn taak bestond ondermeer uit het begelei den van de werknemers, het bijhouden van de boekhouding en diverse met het werk samenhangende huishoudelijke ta ken. Uit hoofde van zijn werk vertegen woordigde Van der Schans zijn collega's in de personeelsvereniging van het gezamenlijke gemeentepersoneel. Vol gens de burgemeester hebben zowel collega's als de vele andere Texelaars met wie Van der Schans in zijn leven in contact kwam hem leren kennen als 'een gemoedelijke vent' die wist wat hij wilde en bij wie iedereen voor raad terecht kon. De heer Engelvaart ver strekte de heer Van der Schans de gebruikelijke envelop met inhoud. Namens het voltallig personeel zwaai de directeur J. Schot de heer Van der Schans lof toe. Hij had hem in de dertien jaar dat ze hadden samenge werkt leren kennen als een pracht kerel en een fijn collega. De heer Schot zei het vooral te waarderen dat Van der Schans er tenslotte in geslaagd was op te klimmen tot de functie van technisch ambtenaar B. Bij het ophalen van herinneringen ten aanzien van Van der Schans wilde de heer Schot toch nog even wijzen op enkele 'onaangename' trekjes van de vertrekkende werkmees ter. „Je vingers stonden als het ware naar het wegnemen van ballpoints en je nam vaak veel meer werk aan dan de meubelafdeling aan kon", aldus de heer Schot. Hij besloot zijn toespraakje met het overhandigen van een biljartkeu aan de heer Van der Schans en een bos bloemen aan zijn echtgenote. Ballpoints Er werd vrijdagmiddag namens de collega's op de meubelafdeling van De Bolder gesproken door de heer Stark die vooral het vele geduld van Van der Schans prees. Hij had het erg fijn gevonden met Van der Schans te hebben mogen samenwerken. Enkele andere collega's gingen wat verder in op zijn manier voortdurend tientallen ballpoints weg te nemen. Zij deden dit in de vorm van een gedicht en overhandigden na afloop daarvan een tableau waarop met talrijke pennen het getal 65 was aangebracht. Ër werd ter gelegenheid van zijn afscheid ook een 'monsterballpoint' aan Van der Schans overhandigd. Uit handen van J. Bos ontving hij tenslotte nog een ingelijst gedicht van J. A. Witte en J. Moerbeek gaf als waar dering voor de jarenlange samenwer king een verzilverde stoffeerhamer met inscriptie en een bos bloemen. In zijn dankwoord benadrukte Van der Schans zijn waardering voor directeur J. Schot. Ook voor zijn collega's waren er waarderende woorden voor de kame raadschappelijke sfeer die hij altijd had ondervonden. Tenslotte wenste Van der Schans zijn opvolger P. Koenen veel succes met zijn nieuwe functie. te hebben overhandigd, sprak de heer Jac. van Wolferen namens de school hoofden van Texel. Hij zei dat hij als gevolg van de opstelling van de heer Veldhuis veel sympathieker over het bij zonder onderwijs was gaan denken dan vroeger het geval was. Het was hem onder meer opgevallen dat Veldhuis er geen moeite mee had om rechtuit zijn mening te zeggen, ook als het ging om politiek netelige zaken. „En u houdt van kinderen. Dat is belangrijk in dit vak". Als geschenk overhandigde de spreker een waardebon, bestemd voor de aankoop van tuinartikelen. Oud-leeriingen Jan Joustra maakte vervolgens bekend dat de oud-leerlingen van de CVO-school gezamenlijk actie hadden gevoerd voor een afscheidsgeschenk. De heer Veldhuis mocht het onthullen; het bleek een geluidsinstallatie te zijn. De heer P. Arensman van de bejaar- denomroep „De Lichtboei" kwam zijn dank betuigen voor de medewerking die de heer Veldhuis aan dit radiowerk heeft gegeven, vooral door zijn bijdra gen aan het programma „Groot nieuws voor u". Hij gaf een boekenbon, even als dominee Van Zijll Langhout, die dank bracht voor de vele keren, dat de heer Veldhuis voorging in kerkdien sten. De sprekersrij werd afgesloten door de personeelsleden van de CVO-school, die op originele en ondeugende wijze hun gevoelens bij het afscheid ver tolkten. Mevrouw Veldhuis werd niet vergeten: voor de vele keren koffiezetten kreeg zij een wandbord. Gevolg gevend aan het verzoek van Van Oldenbarneveldt („Maak het kort") dankte de heer Veldhuis voor de vele mooie woorden. Hij zei dat de laatste dagen op Texel ook voor hem gevoelens van weemoed hadden mee gebracht. De meeste indruk had een briefje van een van de kinderen op hem gemaakt: „Meester, ik zal u missen". Daags voor do afscheidsreceptie word op school 'n aanwezigheid von allo kindoron hot ofachold gov/ord. Bij d/o gologonho/d mookton we deze foto: hot echtpaar Veldhuis temid den ven do leerlingen. Drie auto's liepen vrijdag schade op toen omstreeks 12.00 uur een gecompli ceerde botsing plaatsvond op de Mari- coweg. Het ongeval ontstond toen de in een Saab rijdende J.W.L. uit De Koog achteruit een uitrit verliet en daarbij onvoldoende op het verkeer lette. De juist op dat moment naderende G.R. uit Den Burg, die over de Maricoweg reed, botste daarop met zijn Renault tegen de rechter achterkant van de Saab. In een schrikreactie raakte R. daarop van de weg en botste na een grasperk te hebben 'genomen' tegen een gepar keerde bestelauto. In de boekhandel van Langeveld en De Rooy werd maandagmiddag een Duitse toerist op heterdaad betrapt toen hij zonder te betalen wilde vertrekken met medeneming van een kostbaar fototoestel (7795, De man is later door de politie voor verhoor meegeno men naar het bureau. Hij had het fototoestel onder dekking van een groepje eveneens Duitse jonge lui uit de etalage gehaald en in een plastic tas gestopt. Het was aan de oplettendheid van het winkelpersoneel te danken dat de man in de kraag kon worden gevat. Op het kruispunt Witteweg, Klif, Rommelpotsweg botsten zaterdagmid dag twee auto's op elkaar waarbij behoorlijk wat schade optrad. Niemand kreeg letsel. Het ongeluk gebeurde doordat de uit het Friese Tietjerk afkomstige J.O. met zijn Taunus personenauto geen voor rang verleende. De andere partij was de in een Opel rijdende Duitse toerist M.H. uit Hagen. Zoals bij veel bekende films het geval is (neem bijvoorbeeld het onlangs op de markt gebracht Jaws 2) is het tenslotte toch gekomen tot een vervolg op het uit 1961 daterende 'Kanonnen van Navaro ne'. Het heeft als titel meegekregen 'Force 10 from Navarone' en hierin wordt met iets minder zwaar geschut geschoten maar het heldendom van een groepje mannen en één vrouw blijft gelijk. Net als in de eerste film moet ook in dit (tweede wereldoorlog) avontuur een onmogelijke klus worden geklaard. Met de manier waarop krijgen de toeschou wers in 'Force 10' uitvoerig en luidruch tig te maken. Onder commando van James Bond-regisseur Guy Hamilton werden in het vak geharde veteranen als Robert Shaw (na de productie in augus tus 1978 overleden), Edward Fox en Franco Noro gemobiliseerd. Harrison Ford (uit 'Star Wars'), Carl Weathers (de bokser uit 'Rocky') en Richard Kiel (de lange schurk uit de laatste Bond- aflevering) stammen van een jongere lichting. Voor de dame in dit mannen- gezelschap werd Barbara Bach (even eens van Bond afkomstiglgekozen. Zeventien jaar geleden moesten er ka nonnen worden opgeblazen en nu is het een brug over de rivier de Neretva in Joegoslavië. Daartoe gaat er eerst een kolossale stuwdam de lucht in en dat jukt allemaal feilloos omdat Edward Fox een uiterst Britse vernietïgingsexpert speelt. Dat hiervoor veel menselijke en materiële explosies aan vooraf gaan is logisch want daar komt de breed over het doek denderende film toch in hoodzaak op neer. 'Force 10 from Navarone' draait donderdag t/m dins dag en is toegankelijk voor personen vanaf 12jaar. 'A fistful of dollars' is de naam van de western die woensdagavond in het City theater draait. Na het overweldigend succes van de films 'For a few dollars more' en 'The good, the bad and the ugly' (dié de eerstkomende weken draaien). Nu opnieuw een dergelijk spektakel met de Amerikaanse acteur Clint Eastwood en de (Italiaanse) regis seur Sergio Leone. De muziek is op nieuw van Ennio Morricone. 'A fistful of dollars' speelt zich af in San Miguel, een stadje aan de Mexicaanse grens waar misdaad en verwarring aan de orde van de dag zijn. Er zijn twee families die om de macht strijden: de Morales en de Rojo's. Uiteindelijk moeten de Rojo's het onderspit delven. In een twee-ge vecht waarin Joe (Eastwood) tegenover Ramon (Rojo's) komt te staan, zegt Ramin tegen Joe: „Wanneer een man met een geweer een man met een pistool tegenkomt, is de man met het pistool de dode". Joe: „Laten we eens zien of je gelijk hebt". Ramon grijpt zijn geweer, laadt het en richt.. een rode vlek op zijn borst wordt snel groter Joe's pistool was sneller. „Zo moeilijk is het niet om de rust in deze stad te handhaven" zegt hij. Toegang 16 jaar. Wm. ondememers-aktiviteiten Sinds het afgelopen weekend is op Texel een 'paspoort' verkrijgbaar. Het is uiteraard geen echt paspoort dat nodig is om op het eiland te worden toegela ten, maar een boekje met allerlei we tenswaardigheden over Texel. Het wordt voor 73,25 aan de man gebracht bij allerlei gelegenheden waarbij veel mensen op de been zijn. Een soortgelijk paspoort werd jaren geleden voor Friesland uitgegeven en heeft in toeristische gebieden elders in het land navolging gevonden. Het aan trekkelijke van het Texelse paspoort schuilt in het feit dat er zich reductie bonnen in bevinden waardoor voordelig gebruik gemaakt kan worden van goe deren of diensten van een negental Texelse ondernemers. Het paspoort is een initiatief van 'Texpresse', een uitge verij waarvan de heer L. W. ('Pim') Decnop uit Den Burg de enige firmant is. Zijn partner I. de Vries is onlangs uitgetreden omdat dit werk niet langer gecombineerd kon worden met zijn hoofdberoep. 'Texpresse' heeft het pas poort slim opgezet. Financieel risico van betekenis is bij voorbaat uitgebannen omdat de negen adverteerders om in het paspoort opgenomen te worden niet alleen korting geven aan hun klanten, maar ieder bovendien een bedrag heb ben gestort. Bovendien moeten ze adverteren in de toeristenkrant 'Texel- telex', waarin voor het paspoort reklame wordt gemaakt. Het Texelse paspoort is een keurig verzorgd boekje geworden, vooral door de aardige tekeningetjes die Arend Nij- kamp uit Den Burg erin maakte. Voor de kinderen onder de vakantiegangers moet het een leuke sport zijn bij de ondernemingen die aan het paspoort meedoen, stempels te halen en het boekje, waarin ook een pasfoto kan worden geplakt, tenslotte als souvenir te bewaren. 'Texpresse' heeft heel wat meer on dernemers benaderd dan er uiteindelijk wilden meedoen. De musea wilden niet deelnemen en ook de VW Texel heeft zijn naam niet aan het paspoort willen verbinden. Decnop heeft echter goede hoop dat dit volgend jaar anders zal liggen omdat het paspoort zijn nut dan zal hebben bewezen. Mogelijk wordt het paspoort dan ook op Texel gedrukt zodat het dan een 'echt-Texels' product wordt. Vrijdagavond werd het paspoort (met champagne) gedoopt in het visrestau- rant De Coogh van Kees Sluijter. Bij die gelegenheid werden vriendelijke woor den gesproken door Kees Sluijter (als vriend van de initiatiefnemer), de heer R. Kalusche (die zakelijk aan het initia- tief meewerkt) en wethouder J. Nauta. Laatstgenoemde hoopte dat het paspoort een extra aansporing zal blij-r' ken te zijn om op Texel allerlei attracties te bezoeken. 3 3 In de nacht van vrijdag op zaterdag moest de Duitse vakantieganger J. per ambulance met een extra boot naar het Helderse ziekenhuis Parkzicht worden vervoerd nadat hij bij een handgemeen - een karateklap in zijn gezicht had gekregen. Hij liep daarbij een flinke hoofdwond op. Het treffen vond plaats in de Dorps straat te De Koog, en volgens J. had hij geen enkele aanleiding gegeven. Hij kon - ook geen signalement geven van het groepje aanvallers dat uit ongeveer zes Hollandse mannen bestond. Naar aanleiding van dit voorval zoekt de politie naar getuigen die op het genoemde tijdstip in de Dorpsstraat zijn geweest. manches waarin steeds vijftien wagens aan de startlijn verschenen. De deelne mers, waaronder een opvallend groot aantal dames, konden door middel van het 'nemen' van een schansje het parcours enigszins verkorten en daar mee voorsprong opbouwen. Dat dit veel effect kon hebben bewezen de eersten in de uiteindelijke finale van dit onder deel. Zowel Cees Duin als Jan Vonk, Hans van Etten en Kees Zijm namen de schans herhaaldelijk en bezorgden zich daarmee een redelijk ruime voorsprong. In de zevende ronde werd de keverfinale evenwel gestaakt omdat in de voorlaat ste bocht de onder nummer 51 rijdende Lenie Kiewiet haar wagen in de sloot stuurde. Ze kwam daarbij zodanig in 'de klem' te zitten dat de race stilgelegd moest worden om haar uit de auto te - bevrijden. Behoudens een nat pak en,-, een grote hoeveelheid blubber in ogen-, en oren liep zij evenwel geen schram- metje op en behoefde de aanwezige,. EHBO-dienst geen assistentie te verle- - nen. Ter hoogte van de jurywagens werd" daarna opnieuw gestart om de overigel: drie rondes vol te maken. De daarbij" achter Hans van Etten op de tweede plaats gestarte Wim Zegel toonde zich echter zo belust op de eindzege dat hij op exact dezelfde plaats als Lenie Kie-"-' wiet ook uit de bocht vloog. Hij ging-' daarom nauwelijks vijf minuten later "l eveneens te water en verspeelde dec' titel. Omdat hij wel kans zag zijn voertuig snel te verlaten behoefde dit maal de race niet gestaakt te worden. Lenig Kiewiet maakte een forse duik in de sloot langs de Genteweg en kon na afloop tock nog lachen..... Outsider ,i Het zou de volledige out-sider Anton Witte (Hoornderweg) worden die der titel greep. Na in de eerste zeven rondes achter in het veld gebivakeerd te hebben had hij zijn positie via de her-start"1 (overigens volkomen legitiem) zodanig verbeterd dat hij op de vijfde plaats terecht kwam. Kundig manoeuvreren bezorgde hem een tweede positie in de negende ronde en tenslotte ook de titel. 1 Henk Smit (Marsweg) werd in deze race tweede en Jan Vonk derde. Paul Wuis (winnaar van de vorige cross) passeerde - de finshlijn weliswaar als tweede maar werd gediskwalificeerd. 3' De prijsuitreiking na afloop van het gehele festijn werd zondagmiddag te gen 18.00 uur verricht door de voorzitter van de Texelse MAB-club, Henk Gieze. 'A Gelouwerd met een forse bloemen- krans en geflankeerd door zijn prijswin nende collega's maakte winnaar Maar ten Koorn zijn ereronde op de cross wagen (annex ambulance) van de als derde gefinishte Harry de Porto. r De winnaars van de eerste MA B-cross van dit seizoen op het dak van de „crossambidance waarmee Harry de Porto frj in de finale derde werd. Naast hem winnaar Maarten Koom en Maarten Koom Czn. die tweede werd. Op de voorgrond staat Anton Witte, die in tie keverrace de titel voor zich opeiste.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2