RAADHUIS J. van Maldegem won wedstrijd schanenmelken Juf"S. C. Hazewinkel verliet Thijsseschoo! Teso vervoerde veel auto's Brommers botsten Fietser brak been Auto geslipt i Mededelingen van B. en W. s Hoorzitting Fietser licht gewond Aanrijding op Pontweg Zangavond Advendo Diefstallen uit auto's Schuurtje in de as gelegd Geslaagd DINSDAG 10 JUL11979 TEXELSE COURANT PAGINA 6 Ter hoogte van de Amaliaweg vond donderdag op het fietspad van de Pontweg een botsing plaats tussen twee bromfietsen waarbij J.K. uit IJsselstein verwondingen opliep. Het ongeluk ontstond toen beide oromfietsen in de richting van de veerhaven reden en de vooroprijdende J.P. uit Apeldoorn plotseling remde. J.W. uit Apeldoorn reed hem daarop aan. De bij W. achteropzittende J.K. kwam hierbij op het wegdek terecht. De bromfietsen kregen lichte schade. Bij een botsing met een Duitse BMW personenauto heeft zaterdagochtend de bromfietser A.P. uit Den Burg op de Ruyslaan een gebroken been opgelo pen. Hij is per ambulance naar het Parkzicht ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Het ongeval vond kort na 9.00 uur plaats op de Ruyslaan. De met de BMW rijdende toerist uit Duisburg die in de richting van het dorpscentrum reed trapte plotseling op zijn rem. De juist door hem gepasseerde P. slaagde er niet meer in te stoppen. Hij schampte de auto en kwam voor de BMW ten val. Doordat zijn auto als gevolg van zand op het wegdek in een slip geraakte ramde H.C.H. uit De Koog vrijdagnacht rond 2.00 uur in de Kogerstraat een heg en reed hij een verkeersbord omver. Ter plaatse vinden momenteel recon structiewerkzaamheden aan het wegdek plaats. H. meldde het voorval de och tend er na zelf op het politiebureau. jjtmwiiw—üwmumi 0 W rrrrrn inrr Donderdag 12 juli om 20.00 uur wordt in hotel „De Lindeboom-Texel een openbare hoorzitting gehouden, waarvoor in het bijzonder de bewoners van de Gravenstraat en de Warmoes straat zijn uitgenodigd. In deze hoor zitting zal worden gesproken over de eventuele afsluiting voor doorgaand verkeer en de daaraan verbonden gevolgen voor het grootste deel van de Gravenstraat en de gehele Warmoes straat. Ook de aankleding van de straten zal de nodige aandacht krijgen. Binnenkort wordt met de herbestra- tingswerkzaamheden in de Warmoes- straat begonnen. Eventuele wijzigingen kunnen op korte termijn worden gerea liseerd. Het gemeentebestuur is van mening dat de eventueel te treffen voorzieningen wel in het belang van de bewoners en de aldaar gevestigde be drijven moeten zijn, zodat het belang rijk is dat zij deze hoorzitting bezoeken om hun wensen en/of bezwaren ken baar te maken. Omdat hij geen voorrang verleende aan de naderende automobilist I.D. uit Oudeschild werd vrijdag op de Nieuw- landerweg de Duitse fietser H.P. uit Essen aangereden. Zowel de fiets als de auto werden licht beschadigd. P. liep wat schrammen op. De heer J. van Maldegem is donderdagavond in Den Hoorn winnaar geworden van de aldaar gehouden wedstrijd schapenmel- ken. Tweede werd W. J. Bakker - en derde P. van Leeuwen. Het was de eerste keer dat een derge- l lijke wedstrijd werd gehouden op Texel. De belangstelling van het publiek was groot maar de animo van de deelnemers was minder indrukwekkend. Er meldden zich vijf kandidaten (allemaal Texelaars) en daar kwam te elfder ure ook nog een toerist bij. Enkelen hadden nog nooit van hun leven een schaap gemolken. Filmsterren De wedstrijd voltrok zich op de gemeentelijke verrijdbare podium dat voor deze gelegenheid naar Den Hoorn was gehaald en een plaatsje had gekre gen op het pleintje voor de supermarkt van Goënga. De te melken schapen, afkomstig van de heren Kees Kikkert en Piet Bakker, stonden allemaal op dit podium en waren voorzien van namen van bekende filmsterren, in het bijzon der vrouwelijke sterren die hun roem voor een niet gering deel aan hun royale boezem hebben te danken. Bij de wedstrijd kwam telkens één melker tegelijk aan bod. Hij moest twee schapen melken waarbij niet alleen werd gelet op de hoeveelheid melk maar ook op een aantal bijzaken. Wie verzuimde de uier tevoren schoon te maken of toeliet dat er mest of ander vuil in de melk terecht kwam verspeelde een flink aantal punten. Ook het gedrag van het dier (Staat het rustig? Heeft het een ronde rug tijdens het melken? Likt het met de tong?) werd beschouwd als een aanwijzing of men het met een goede of een slechte melker te doen had. Nadat de deelnemer zijn werk had gedaan werden de betreffende schapen nage- molken door een ervaren melker. Hoe groter de hoeveelheid 'namelk', des te meer punten kostte het. Schoolvakanties in volle gang Sinds het afgelopen weekend hebben alle Nederlandse scholen vakantie en dat heeft een flinke toeristische toeloop naar Texel tot gevolg gehad. Het aantal vreemde auto's op het eiland steeg daardoor tot 7.798 (zater dag) maar was zondag alweer ge zakt naar 7.249. Vrijdag werden 1.645 auto's naar Texel vervoerd terwijl er 1.031 richting Den Helder gingen. Zaterdag bedroegen deze cijfers resp. 1.739 en 1.254 en zondag 1.057 en 1.356. De bezetting van de diverse akkom- modatievormen op Texel is aanmerkelijk beter dan vorige week. De bungalows, (sta)caravans en gemeubileerde huizen zijn nu vrijwel allemaal vol. In de hotel- en pensionsector is nog wat ruimte. De meeste campings zijn vol of bijna vol. In de logies- en ontbijtsector is nog plaats. Het is te verwachten dat in het komende weekend (als de bouwvakvakanties be ginnen) de laatste gaatjes worden ge vuld. Wat betreft de bezetting van de kampeerterreinen zal veel afhangen van de weersomstandigheden. Op het punt waar de Pontweg kruist met de Keesomlaan en de Westerweg vond zaterdag tijdens het middaguur een autobotsing plaats waarbij een per sonenauto vrijwel total loss raakte en een ander behoorlijk werd vernield. Niemand werd gewond. Een Duitse Mercedes Benz, bestuurd door de uit Berlijn afkomstige K. ver zuimde hierbij voorrang te verlenen aan de uit de richting De Koog naderende Haarlemmer J.S. Hoewel K. wel voor rang verleende aan een voor S. rijdende automobilist merkte hij de Haarlemmer niet op. Toen K. op de Pontweg was reed S. in volle vaart in op de achterkant van de Duitse auto. De gehele achterzij de van de Mercedes raakte ontzet. De auto van S. liep aan de voorzijde schade ■op. Woensdagavond 11 juli organiseert zangvereniging Advendo een zang avond. Deze wordt gehouden in de Hervormde kerk te De Koog en begint om half negen. De bedoeling is dat er behalve door het koor ook met en door de gasten/bezoekers wordt gezongen. Een aantal door hen opgegeven liederen wordt ten gehore gebracht of gezon gen. Advendo hoopt op deze wijze een langzamerhand tot traditie geworden gebeuren nieuwe luister bij te zetten. Aan de uitgang wordt een inzameling gehouden die bestemd is voor het project van de Hervormde diakonieën op Texel: moeder- en kindzorg in Ghana. De toegang is vrij. Wedstrijdleider J. Blauw vertelde ons redelijk tevreden te zijn over het verloop van de wedstrijd. Maar hij vond dat toch nog wel verbeteringen kunnen worden doorgevoerd. Het commentaar dat bij de wedstrijd wordt gegeven zou nog wat instructie ver, serieuzer en leerzamer kunnen zijn en het zou ook wenselijk zijn dat volgend jaar over een wat groter aantal deelnemers kan worden beschikt die er niet al te onwennig tegenover staan. De kans dat een dergelijke wedstrijd ont aardt in een weinig verheffende verto ning is anders te groot. Dat zagen de organisatoren vrijdag al in. Van het plan om een ram op het podium te zetten met de naam „Herma Forieta" en een toerist te verzoeken deze te melken, was dan ook wijselijk afgezien. Tegelijk met de wedstrijd waren ook andere met het schaap verband hou dende activiteiten te zien. Jaap Lap was bezig met schapen scheren, Jan Zwan verkocht schapenhuiden en een aantal dames was druk aan het wolspinnen. Later werd een barbecue gehouden en kon worden meegedaan aan volksdan sen. De jeugd kon zich met disco vermaken in dorpshuis De Waldhoorn. Ook gedurende de rest van het seizoen zal elke donderdagavond wat te beleven zijn in Den Hoorn. Deze week staat onder meer tobbesteken op het programma. Op het parkeerterrein Vogelenzang te Den Burg zijn vermoedelijk in de loop van vrijdag op zaterdag goederen gesto len uit zowel een Duitse VW-bestel als een Nederlandse Ford. Het betrof in beide gevallen afgesloten auto's die vermoedelijk zijn opengemaakt door tochtraampjes te ontgrendelen. Uit de Duitse auto, toebehorend aan R.H. uit Dillenburg werden naast enkele kleine voorwerpen het volgende ver mist: een radio, een cassetterecorder, twee luidsprekers (allen van het merk Blaupunkt) en een houder met cassette bandjes. De eigenaar van de Nederlandse auto (C.J.F.D. uit Den Burg) miste zijn porte feuille met daarin behalve 7350,— aan contanten, enkele TESO-kaarten, een paspoort, een rijbewijs en kentekenbe wijzen. Bij een betrekkelijk korte maar felle brand is donderdagavond een schuurtje aan de Mienterglop nabij De Koog volledig in de as gelegd. Van de inventaris kon vrijwel niets worden gered. Het verbrande schuurtje behoorde toe aan de familie Imhoff die het als 'rommelhok' in gebruik had. Er stonden ondermeer enkele fietsen in en er lag enig hooi opgeslagen. De oorzaak van de brand is onbekend maar de brand weer vermoedt dat enkele kinderen onvoorzichtig met vuur zijn geweest waardoor het hooi vlam heeft gevat. De heer P. J. Zoetelief uit Den Burg slaagde te Alkmaar voor het diploma instellingskok, uitgaande van de stich ting B.G.P. Na een onderwijsloopbaan van 42 jaar waarvan 33 jaar aan de Texelse Jac. P. Thijsseschool is donderdag afscheid genomen van 'juf' S. C. Hazewinkel. Ter gelegenheid daarvan vond 's middags in de aula een officiële bijeenkomst plaats en werd 's morgens'op het schoolplein door de kinderen een groots festijn aangericht. Juffrouw Hazewinkel verliet de Thijs seschool op 61-jarige leeftijd met ver vroegd pensioen na een periode waarop ze, zoals ze in haar dankwoord zei „met verbazend veel genoegen" terugziet. Haar betrokkenheid bij het wel en wee van de school bracht juffrouw Hazewin kel tot uiting door na het in ontvangst nemen van enkele geschenken zelf ook cadeaus uit te delen. Haar collega's en de leden van de oudercommissie kregen een tiental platenbonnen en de school ontving uit handen van de scheidende onderwijzeres een kast waarin de kleine muziekinstrumenten (triangels, bellen, trommels etc.) van de school een vaste plaats zullen krijgen. De gebeurtenis vormde de afsluiting van een aantal festiviteiten die, aldus juffrouw Haze winkel, „een onvergetelijke dag" vorm den. Kermis De feestelijkheden begonnen reeds 's morgens rond 9.30 uur toen ter opluis tering van het vertrek van 'juf' een speciale kinderkermis op het schoolplein werd gehouden. De kinderen hadden er veel werk van gemaakt. Er was onder meer een 'heus' spookhuis verrezen, en de 'klanten' konden terecht in een poffertjeskraam, een bowlingcentrum en bij een scrabbelbord. Ook was op het schoolplein een toneeltje neergezet waarop een show met muziekjes, dans jes en sketchjes werd gegeven. Het ging er 's middags rustiger aan toe, alhoewel ook nu de kinderen hun inbreng hadden. In de op de eerste Verdieping vart de schoot gelegen aula werd juffrouw Hazewinkel uit volle borst toegezongen op teksten die aan haar periode op de Thijsseschool herinner den. Daarbij werd bijvoorbeeld verwe zen naar het veelvuldig gebruik van pepermunt dat 'juf als een soort tover middel gebruikte en bij haar leerlingen als een speciaal soort krachtvoer werk te. In een lied werd ook ingegaan op de hoeveelheid kinderen die juffrouw Haze winkel de beginselen van het lezen en schrijven heeft bijgebracht. Dat moeten er beslist meer dan duizend geweest zijn. Positief Namens het gemeentebestuur woon de ondermeer burgemeester J. Engel vaart de bijeenkomst bij. Hij gaf te kennen dat zowel hij als de eveneens aanwezige wethouder J. J. Westdorp niet uit eigen ervaring konden spreken maar uit mededelingen van mensen die juffrouw Hazewinkel wel van nabij mee maakten niets dan positieve dingen over haar hadden gehoord. De burgemeester gaf donderdagmid dag een kort overzicht van haar in 1937 aangevangen loopbaan. Juffrouw Haze winkel slaagde in dat jaar voor haar diploma onderwijzeres na een opleiding aan de Rijkskweekschool in het Drentse Coevorden. De eerste school waarop zij les ging geven was de openbare lagere school van Tiendeveen. Zij bleef er ongeveer een' jaar waarna juffrouw Hazewinkel gedurende de oorlogsjaren werkzaam was in de plaatsen Wijster, Beilen, Zwartemeer, Emmercompas- cuüm, Nieuweroord en Dedemsvaart. In 1946 solliciteerde zij bij de Thijsseschool en werd direkt aangenomen. .Aan haar 25rjarig jubilegrpward.rnpaumbeH965 aandacht besteed en op 15 november 1976 was er feest omdat juffrouw Haze winkel toen 30 jaar aan de Thijsseschool verbonden was. Eén van de schoolkinderen (Martin Bakker) had in verband met het vertrek van 'juf' Hazewinkel iets aan haar geschreven en burgemeester Engelvaart las de brief voor omdat hij deze bij een afscheid als dit het meest vond passen. Hij voegde er nog aan toe te hopen dat juffrouw Hazewinkel een dure klant van het pensioen zal worden. Fabelachtig Er waren uitsluitend positieve be woordingen van de kant van de ouder commissie. Voorzitter D. Zegel Kzn. vond het een enorme gunst dat hij over de fabelachtige loopbaan van juffrouw Hazewinkel iets mocht zeggen. Haar kennende kon hij zich goed voorstellen dat het besluit om het onderwijs vaarwel te zeggen haar talrijke slapeloze nachten bezorgd moet hebben. Zegel vergeleek juffrouw Hazewinkel met de goede fee die met haar rustige manier van optre den het kwade steeds wist te keren. Hoewel Zegel zelf nooit bij haar in de klas gezeten had zei hij toch betrekkelijk Juffrouw HozewlnkoI was letterlijk middel punt van het afscheidsfeest op het school plein. goed op de hoogte te zijn omdat zowel zijn echtgenote als zijn kinderen les kregen van juffrouw Hazewinkel. „U was en bent slechts zelden boos, hebt op iedereen invloed, stelt jong en oud op zijn gemak en bezit de gave mensen een gevoel van eigenwaarde te geven". Dat juffrouw Hazewinkel niet alleen in de school maar ook er buiten zich voor haar oud-leerlingen bleef interesseren bleek volgens Zegel eens te meer uit het feit dat het bij geboortes van kinderen van haar oud-leerlingen het vaak juf frouw Hazewinkel was van wie men een felicitatiekaartje ontving. Collega's S. Bakker het voormalige hoofd van de Thijsseschool sprak enkele woorden namens 11 oud-collega's die juffrouw Hazewinkel in haar Texelse onderwijs periode hebben meegemaakt. Zelf had hij in totaal 24 jaar met haar samenge werkt. 'Meester' Bakker noemde juf frouw Hazewinkel een van de prettigste collega's die hij had gehad en het speet hem dat hij onvoldoende woorden tot zijn beschikking had om alles op te kunnen noemen wat zij heeft gedaan. Hij wenste haar het allerbeste met haar pensionering („Ik ben er zelf ook goed doorheen gekomen") en bood namens de 11 collega's een boekenbon aan. Het hoofd van de lagere school Midden Eierland H. de Ruyter sprak namens de ABOP (Alg. Bond van Onderwijzend Personeel) en memoreer de daarbij dat een staat van dienst zoals juffrouw Hazewinkel deze heeft opge bouwd langzamerhand een unicum is geworden. „Als vervroegd uittreden een plicht wordt halen wij te zijner tijd die 40 jaar niet eens", aldus De Ruyter. Hij herinnerde voorts aan de betrokken heid van juffrouw Hazewinkel bij de bond waarin zij verscheidene jaren bestuurslid wasgeweest. Haar kennen de verwachtte De Ruyter niet dat juf frouw Hazewinkel na haar pensionering zou gaan 'zitten en niks doen'. Volgens hem zou ze zich in ieder geval bezig gaan houden met haar talrijke planten en overhandigde haar daarom een boek dat haar daarbij van dienst zou kunnen zijn. Sfeer Schoolhoofd J. Heethuis sprak ten slotte zijn waardering uit voor de wijze waarop juffrouw Hazewinkel haar ken nis placht over te brengen en de sfeer die ze daarbij in de klas wist te scheppen. „U heeft de kinderen niet alleen schoolse kennis bijgebracht maar ook begrip en waardering voor de ander. Dat deed u via speciale recepten en eigenschappen die je in geen enkel boek over didaktiek en psychologie kunt terugvinden maar die toch uitstekend werkten". Heethuis prees ook haar bijkans spreekwoordelijke netheid waar van de schoolschoonmaker altijd had gezegd dat hij er weinig meer aan toe te voegen had. Namens alle betrokkenen (waar-' onder collega's, oudercomissie en ge meente) overhandigde het schoolhoofd de scheidende onderwijzeres tenslotte een enveloppe met f1.000,— die was verborgen in een kostbare kom van Makkumer aardewerk. Dë fësïïviteitenrond het afscheid van juffrouw Hazewinkel werden donder dagavond besloten met een receptie voor oud-leerlingen waarvoor erg veel belangstelling bestond. Het fanfare korps KTF/DEK zorgde rond 21.00 uur voor een speciale muzikale hulde op het schoolplein van de Thijsseschool.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5