Vrouw zwaar gewond Dij aanrijding Show werktuigen was hoogtepunt concours Marsdiepzwemtocht halfweg gestaakt Drukte od Texel iets geminderd Prof. De Jager spreekt fn „De Schakel" Geslaagd hippisch festijn op speelweide Strandhuisjes opengebroken Vandalisme Zakkenrollerij Schietoefeningen Vechtpartij Recre-aktief- bijlage Paard dood na aanrijding dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, efoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, -m -m Verschijnt dinsdags en vrijdags. in Burg, telefoon (02220) 3543. r\ /i -s-i 7^n/ï«-f t i/\ jlf l/i /v ^*4~ Postgiro 652. Abonnementsprijs 71 1,50 per kwartaal lor advertenties, abonnementen etc. wende men zich l Tl l) r,71 fl I 7~ P Y P1 77# rir,! Vlll.lT 70 cent incasso; los 50 cent. t de uitgever Langeveld De Rooy BV.l, rf#" rlr\/V Fv %/VI Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 istbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. VRabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Tot dusver hebben maar weinig toeristen zich door het slechte weer laten wegjagen. Toch zijn het afge lopen weekend meer mensen ver trokken dan gekomen. Het aantal vreemde auto's op het eiland bedroeg zondagavond 8243, bijna 500 minder dan bij het begin van de bouwvakvakanties. Teso vervoerde vrijdag 1521 auto's naar Texel en bracht er 1412 naar het vasteland. Zaterdag gingen 1593 auto's richting Texel en vertrokken er 1303. Zondag bedroegen deze cijfers resp. 1048 en 1495. Zowel op de haven van Texel als Den Helder ging het er zaterdag rustig toe. In Den Helder werden de wachttijden niet langer dan 2 54 uur, zodat zelfs de betonbaan niet helemaal vol kwam te staan. Reeds om vijf uur 's middags kon van het pendelen naar de normale dienstregeling worden overgegaan. Vooral op de kampeerterreinen is de afgelopen dagen weer wat ruimte ont staan, zodat de noodcamping kon worden opgeheven. Herhaaldelijk worden aan het Texelse strand huisjes opengebroken. De Duitse toerist H. L. was een van de ge dupeerden. Hij stelde vast, dat uit het door hem bij paal 29 gehuurde huisje twee zwembroeken, twee badpakken, twee badhanddoeken, twee t-shirts, een pullover,, badjas, luchtbed, trainingspak, paar kousen, luchtpomp, hoofddoek, zonnebril, spiegel, lippe- stift, hoofdkussen en flesje zonne- brandcreme waren verdwenen. Totale schade 7800, Ook bij paal 19 werd een huisje open gebroken, dat was gehuurd door mevr. H. O. uit Duitsland. Zij miste een badmantel en en badpak ter waarde van 7300, In gebouw De Schakel houdt prof. C. de Jager, hoofd van de Utrechtse Sterrenwacht, op dinsdag 31 juli een lezing over het onderwerp "Het nieuwe heelal". De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is georganiseerd door de Texelse vereniging voor weer- en ster renkunde. Belangstellenden kunnen deze avond gratis bezoeken. Zij kunnen daartoe een gratis toeganskaart afhalen bij de secretaris van de TVWS, N.C. van Heeringen, Burgerhoutstraat 18, Den Burg, dagelijks tussen 18.30 en 20.00 uur. Zondag werd ontdekt dat de hoorns van de drie telefooncellen in de Dorps straat van De Koog waren losgerukt em meegenomen. Het moet na half twee 's nachts zijn gebeurd. Op Texel zijn mogelijk zakkenrollers actief. Een slachtoffer was een Duitse vrouw, die op de markt ontdekte dat een bedrag van bijna 7800,— uit haar tas was verdwenen. Achteraf realiseer de zij zich dat zij bij een van de markt kramen werd aangesproken door een man, op het moment dat zij juist haar tas had geopend om te betalen. Een ogenblik later merkte zij dat het geld was verdwenen. Vrijdag 3 augustus 1979 wordt van 10 tot 19 uur te Breezanddijk gescho ten met 175 mm geschut. In de nacht van zondag op maandag deed zich in bar De Beerekuil in De Koog een handgemeen voor, waarbij toerist René C. uit Vianen in het gezicht werd gewond. Hij was bij het betreden van het etablissement in conflict gekomen met de portier. Volgens de portier stond de jongen in de weg en had hij niet opzij willen gaan. De portier had dat toen met harde hand gedaan, waarbij C. van de trap was gevallen en met het hoofd in het glas terecht was gekomen. Maar René C. beweerde dat de portier hem met een glazen asbak op het hoofd had geslagen. Het eindresultaat was in ieder geval dat René zich met een drietal snij- wonden in het gezicht onder dokters behandeling moest stellen. Om in de Recre-aktief-bijlage te kunnen worden vermeld, moeten evenementen een week voor de verschijningsdatum van de bijlage bij ons bekend zijn. Dat betekent dus dat wij vrijdag op de hoogte moeten zijn van de evenementen, die in de krant van een week later worden opgenomen. Voor kleine wijzi gingen en aanvullingen bestaat wat meer speling. Deze kunnen uiterlijk maandagavond nog worden verwerkt. Men wende zich tot Recreaktief-leider Piet Keijzer (p/a afdeling culturele zaken in het raadhuis, telefoon 1 102220) 3041 of de redaktie van de Texelse Courant, tel. 02220- 2741). Een paard van mevrouw J. de Graaf- Blom uit De Westen moest worden af gemaakt, nadat het op de Westerweg was aangereden door automobilist M. Bosma uit Heerde. Het paard liep on verwacht vanaf het erf de weg op, toen Bosma wilde passeren. Bij de aanrijding liep het paard een gewrichts fractuur op. De Opel van Bosma werd zwaar beschadigd. Een inzittend meisje klaagde over hoofdpijn en stelde zich onder doktersbehandeling. De Duitse mevrouw L. Platte-Welling liep zondagmiddag le vensgevaarlijk letsel op toen de auto, waarin zij zat bij het kruispunt IJsdijk-Dijkmanshuizen werd aangereden. Nog drie andere personen werden bij dit ongeval (waar totaal vier auto's bij waren betrokken) minder ernstig gewond. De Duitse vrouw had hersenletsel, gebroken ribben en inwendige kwetsuren. Via ziekenhuis Parkzicht werd zij naar het VU-ziekenhuis in Amster dam vervoerd. Volgens de laatste berichten zou haar toestand iets zijn verbeterd. De toedracht van het ongeluk was als volgt. Op de IJsdijk uit de richting Oudeschild naderde een Ford perso nenauto, bestuurd door de 23-jarige J. Dijksen (op Texel geboren) uit Goor. Uit tegengestelde richting kwam de Duitse BMW, bestuurd door F. Platte uit Bergisch Gladbach. Laatstgenoemde draaide ter hoogte van het kruispunt naar de parkeerstrook bij het surfstrandje, waardoor hij voor de snel naderende tegenligger de weg ver sperde. De Ford ramde de BMW in de flank. Laatstgenoemde wagen werd vervolgens tegen twee op de strook ge parkeerde andere personenauto's, beiden van vakantiegangers uit Duis burg, geslingerd. Afgezien van de zwaargewonde mevrouw Platte werd ook haar 11- Jarige dochter Eva zodanig geblesseerd, dat zij naar Parkzicht moest worden vervoerd. Dat was ook het geval met mevrouw M. Dijk- sen-Tïmmerman die in de Ford zat; haar man bleef ongedeerd. In een van de aangereden geparkeerde auto's zat mevrouw H. Cramers Murach (42) die na door de dokter te zijn behandeld naar haar vakantie adres C.Vredelust") kon worden teruggebracht. De ravage op de IJsdijk Goed ia te zien hoe de Ford van de familie Dijksen (rechts) de geweldige deuk in de Hank van de BMW van de famiHe Platte heeft veroorzaakt ii/s ÏTEXELSE COURANT Bij de show van door paarden getrokken iandbouwwerktiagen en wagens was onder meer een door twee paarden getrokken oude zeHbinder. Het naast zijn moeder meelopende vetdentje was zaterdag precies óén week oud. en ber. mej. A. Rotteveel), Rente (eig. J. Kiljan-Goënga en ber. P. Beers jr.), Odrie (eig./ber. P. Daalder), Miranda (eig. J. Kiljan-Goënga en ber. J. Kiljan), Rosaline (eig. P. Daalder en ber. J. Dijker) en Nerida (eig./ber. A. Brans). Sjiek Voor het damesnummer kwamen negen deelnemers in de baan. Dit altijd weer bijzonder sjiek aandoende onder deel kwam eveneens op naam van het paard Kenonja, dat nu werd bereden door mevr. C. Spigt-Witte. Vooral de gang van het paard was voor de jury reden deze combinatie als nummer één op de ranglijst te plaatsen. Bovendien ontving mevrouw Spigt de prijs voor het schoonste geheel. De kleuren van haar kleding kwamen namelijk nauw keurig overeen met die van het rijtuig. Op de tweede plaats kwam het paard Al win (eig. J. N. Witte) bereden door mevr. G. Stiggelbout-Witte. Deze com binatie deed op sommige momenten zeker niet onder voor nummer één. Als derde klasseerde zich de 21 jaar oude merrie Zina (eig. P. Daalder), bereden door mej. A. Rotteveel. Dit paard toonde op haar oude dag nog steeds over uitstekende capaciteiten te be schikken maar had volgens de jury „iets te veel steekgang in de voor hand". De resterende plaatsen werden als volgt verdeeld: Lambiek (eig. Jac. Lap) ber. mevr. N. Bruining-Verwer, Miranda (eig. J. Kiljan-Goënga) ber. mevr. A. J. v.d. Peet-Koomen, Hanno (eig. Jac. Lap), ber. mevr. G. Roeper- keijser, Manuela (eig. J. C. Roeper) ber. mej. A. Roeper, Nonja (eig. A. C. C. Luyckx-Bakker) ber. mevr. A. C. C. Luyckx-Bakker en Leona (eig. P. Goën- ga) ber. mevr. N. Agter-Drijver. Nieuwelingen Bij de nieuwelingen presenteerden zich zaterdag twaalf deelnemers. De 3-jarige Sinatra (eig. St. Tjepke- ma) bereden door H. Spigt sr. werd daarbij als eerste opgesteld. Naar het oordeel van de jury betrof het hier een goedgaand paard met goede houdin gen, dat bij de heer Spigt merkbaar in vertrouwde handen was. De eveneens van erg goede manieren voorziene Ren te (eig. J. Kiljan-Goënga) bereden door P. Beers jr. werd als tweede geklas seerd en Rosalinda (eig. P. Daalder) bereden door J. Dijker, werd derde. Dat laatste was te wijten aan het feit dat dit dier nogal eens in galop sprong. Desondanks waren er toch zoveel goede momenten dat men het tenslotte toch een derde plaats waard achtte. (Lees verder op pagina 7] Omlijst door regenbuien, die 's morgens kort na het begin en middags kort voor het eind over de aanwezigen neergutsten and zaterdag onder grote puhlteka belangstelling het jaarlijkse ancours hippique plaats, dat op de speelweide langs de Em- idlaan werd gehouden. Hoogtepunt van het programma >as dit jaar een uitgebreide show in oude en antieke door paarden 9trokken landbouwwerktuigen en agens, hetgeen getuige het vele Dplaus bijzonder werd gewaar- eerd. Zoals gebruikelijk stond voor de och- induren een aantal WPN-keuringen op et programma. Daarbij ging de prijs oor de kampioene van de dag naar de lerrie Odrie van P. Daalder uit Ooster- nd. De prijs voor de beste guste lerrie was voor Rente van mevr. J. iljan-Goënga. De door het gemeentebestuur van 'exel beschikbaar gestelde Zilveren weep werd dit jaar door burgemees- er J. A. Engelvaart uitgereikt aan H. ipigt jr. met de tien jaar oude Kenonja. (olgens het juryrapport kenmerkte leze combinatie zich door de goede lewegingen en dito houding. Er hadden zich voor dit onderdeel, het concours van éénspannen land- bouwtuigpaarden voor luxe rijtuig (open klasse) elf combinaties laten in schrijven. Na winnaar H. Spigt jr. met Kenonja mocht J. N. Witte zich met de achtjarige Alwin als tweede in de rij voegen. Dit paar toonde eveneens een erg goede beweging en houding, maar had juist iets minder kracht dan de win naar. De zesjarige vos Nora werd derde. Dit paard werd bereden door de heer P. Dros Nzn, de oudste deelnemer aan dit concours. Voor hem was tevens een extra prijs, namelijk een door „De Marktvrienden" beschikbaar gestelde beker. Wat betreft deze combinatie oordeelde de jury, dat het paard over goede manieren en een goede houding beschikte zij het ten opzichte van de eerste twee toch minder klasse. De overige deelnemers werden als volgt opgesteld: Sina (eig. P. Daalder De jaarlijkse zwemtocht van Den Helder naar Texel, waarvoor laterdagmiddag in totaal 37 deelne- ners te water gingen, is op gezag ran de wedstrijdleiding halverwege iet Marsdiep gestaakt. Hiertoe noest worden overgegaan in rerband met de te hoge zeegang. Men achtte de risico's daardoor te groot. Ondanks deze annulering van de rolledige tocht hebben alle deelnemers ia afloop toch een medaille in intvangst mogen nemen. Onder de rwemmers en zwemsters, die na onge- reer een uur zwemmen door de rolgbootjes werden opgepikt bevonden iich zes Texelaars. Het was de eerste maal in de ge schiedenis van dit inmiddels traditionele gebeuren dat de reeds gestarte deelne- ners tussentijds terug moesten. Vorig aar was deze wedstrijd een maal ge annuleerd, maar dat gebeurde ruim schoots voor dat de start plaats vond. Het toen heersende koude weer zorgde er voor dat de watertemperatuur vermoedelijk niet boven de veertien graden zou zijn. Wind Dit maal was de temperatuur, zij het niet al te hoog, met ongeveer zeventien graden toch nog zodanig dat men wat dat betreft de tocht wel kon laten door gaan. De wind bleek nu de grootste spelbreker te zijn. Nadat het geduren de de ochtenduren al flink had gere gend en gewaaid, luwde de wind omstreeks het middaguur enigszins. Men hoopte daarom dat op het moment van de tijwisseling, die rond 13.30 uur moest plaatsvinden de wind rustig genoeg zou zijn om het zwaar ste deel van de route te overbruggen. In tegenstelling tot deze verwachtin gen wakkerde de wind echter aan toen men halfweg was. Daardoor ontstonden golven van ruim twee meter hoogte, die vanuit westelijke richting zowel deelnemers als volg- bootjes in moeilijkheden begonnen te brengen. Texelaars De Texelse deelnemers die zaterdag een poging waagden om het Marsdiep zwemmend te „nemen" waren Jannie de Koning, Mariette Smit, Annette Harting, Nel Collou, Joke Tuinema en Erna Kuip. De eerstvolgende zwemtocht van een dergeljk kaliber die op het program ma staat, is er een van Den Helder naar de Razende Bol op 11 augustus. Mogelijk wordt daarna nog een tocht Den Helder-Texel-Den Helder gezwom men.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1