M I SI A Nieuwe patrouillewagen dij Texelse Rijkspolitie Schoonmoeder i Buitenlandse valuta Hoornder feestmarkt trok veel bezoekers Jassen gestolen Opbrengst collecte Rode Kruis Opnieuw hasj aangevoerd Auto zwaar beschadigd Vechtpartij Veel gewonden en schade bij aanrijding Eierland Belgen botsten Ringsteken in Den Hoorn Burgerlijke stand Gestolen brommer teruggevonden Ondeugdelijke auto PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 JULI 1S79 Voor de toeristische evenementen zie de bijlage in de vorige krant. Dinsdag 24 juli: De sportvissersclub houdt een wed strijd aan het strand van De Koog (Badweglvan 19.30-21.30 uur. Piet Wiersma bespeelt het orgel van de Hervormde kerk van Oosterend: aanvang 20.15 uur. Woensdag 25 juli: De wielervereniging houdt op het par cours Zuid-Haffel een handicaprace over 38 km; start 19.00 uur. VASTE DATA Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaar ten. Iedere dinsdag om 19.00 uur start bij de Texelse Autocentrale aan het Schil derend een trainingstoertocht op de fiets, georganiseerd door de Wieler vereniging. NVSH-informatiecentrum, -middelen depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. Drie jonge toeristen kwamen vrijdag bij de politie melden dat in „Casino" hun jas was gestolen. De jassen waren van de kapstok gehaald. Iets dergelijks gebeurde van zaterdag op zondag in het Eierlandsche Huis, waar tijdens een disco-avond een suède jasje van een vakantieganger werd weggehaald. Westduitse marken 100 7 108,50 Belgische francs 100 7 6,37 Franse francs 100 7 46,00 Zweedse kronen 100 7 45,50 Zwitserse francs 100 f120,75 Deense kronen 100 7 36,75 Amerikaanse dollars 1 7 1,95 Engelse ponden 1 7 4,39 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,90 Italiaanse lires 10.000 7 23,25 Spaanse peseta's 100 7 2,90 De onlangs op Texel gehouden jaar lijkse inzameling van het Nederlandse Rode Kruis heeft dit jaar 711.337,56 opgebracht. Het bedrag is als volgt tot stand gekomen: Den Burg 75.308,11, Oosterend 71.412,50, Oudeschild 7815,30, Den Hoorn 7890,—, De Koog 7801,25, De Cocksdorp 7538,50, De Waal 7726,50, Eierland, Waalenburg en Het Noorden 7845,40. Texelse kotters blijven ijverig opge viste hasj aanvoeren. De TX 21 van P. v.d. Vis kreeg 60 plakken (totaal 40 kg) in de netten; de TX 19 van F. Krijnen voerde ruim 21 kg aan en ook de TX 5 van A. Ellen bracht een hoeveelheid hasj aan land: 43 kg. De politie heeft inmiddels voor vernietiging zorggedra gen. M. H. uit Duitsland moest op de Ni- kadel ter hoogte van hotel Dijkstra uitwijken voor een nogal links rijdende tegenligger en verloor daardoor de macht over het stuur. Met zijn Alfasud botste hij tegen de paaltjes langs het trottoir; de wagen werd zwaar bescha digd. H. bleef ongedeerd. De groep Texel van de Rijkspolitie heeft er sinds kort een nieuwe patrouil lewagen bij. Het is een opvallende van verscheidene moderne snufjes voor ziene witte Volkswagenbus. Het totaal aantal continue op het eiland gestatio neerde voertuigen is hiermee op vijf gekomen. Daarbij heeft zich gedurende het seizoen nog een van de Alkmaarse verkeerspolitie afkomstige auto ge voegd. Na de vakantieperiode zal de groep Texel bovendien de vaste be schikking krijgen over een motorfiets. De nieuwe patrouillewagen is aanzienlijk opvallender uitgevoerd dan beide ou dere (blauwe) wagens. Het voertuig is wit gespoten en voorzien van met fluor escerende verf aangebrachte dwang- strepen op de zijkanten. Dergelijke strepen lopen ook door tot op het dak waar binnenkort de roepnaam van de auto te lezen zal zijn. Dit laatste in verband met mogelijk contact met heli copters die bij calamiteiten zouden kun nen assisteren en op deze wijze zien welke roepnaam ze moeten gebruiken. In tegenstelling tot de andere patrouille wagens is de auto uitgerust met een aan de voorzijde geplaatste "stopbak". Het in spiegelbeeld aangebrachte opschrift luidt "STOP POLITIE" waarmee men dus de mogelijkheid heeft om voor de wagen rijdende auto's tot stoppen te manen. De apparatuur werkt op een automaatje en schakelt zichzelf na drie- In de nacht van donderdag op vrijdag raakten in Casino enkele groepjes jon gelui slaags. Bij het treffen werd de bril van een van de jongens stukgeslagen wat een schadepost van 7400,— betekende. Na bemiddeling van de politie werd geregeld dat de schade door alle betrokkenen gezamenlijk werd vergoed. Een van de groepen had zich al eerder zodanig gedragen, dat ze op hun camping niet meer welkom waren. Omdat de jongens ook op andere campings niet werden toegelaten, waren ze genoodzaakt het eiland te verlaten. kwart minuut uit. Iets dergelijks is ook achterop de auto geplaatst. Bovenop de wagen is een zogenoemde "Ameri kaanse zwaaibak" gemonteerd waar mee, indien noodzakelijk, met twee dubbele blauwe zwaailichten alarm kan worden gegeven. Wat betreft het interi eur heeft men nu de beschikking over een aan de radioinstallatie gekoppelde recorder. Tevens bestaat de mogelijk heid om via de als centrale post werkende radiozender in de auto in het veld per portofoon contact met het bureau op te nemen. Evenals dat reeds bij de oude auto's het geval was heeft men in deze nieuwe patrouillewagen de beschikking over een uigebreide hulpset waaronder gereedschappen, dekens, halogeenlampen etc. De traditionele feestmarkt die door de sportvereniging ZDH vrijdag en zater dagavond werd gehouden is een groot succes geworden. Het was duidelijk dat vele vakantiegangers die door het min der goede strandweer de kust waren ontvlucht hun heil in Den Hoorn hebben gezocht. Met name vrijdagavond was het als gevolg daarvan (tot grote vreugde van de organisatoren en de ruim zestig medewerkenden) op het ZDH-terrein zwart van de mensen. Hoewel de juiste opbrengst nog niet precies bekend is staat het inmiddels wel vast dat het nagestreefde doel, de aanleg van een aardgasverwarming in kleedkamers en kantine ruimschoots gehaald is. Vooral de rommeltjesmarkt trok zowel op vrij dag als op zaterdag veel belangstelling terwijl de visverkopers en verkoopsters als gevolg van het tamelijk kille weer goede zaken deden. Enkele program- mapunten die de revue passeerden waren een demonstratie schapen sche ren, een optreden van de drumband KTF/DEK, en een demonstratie van de ZDH-gymnastiekafdeling. Onder leiding van het Texelse Rekreaktiefteam werd tevens aan volksdansen gedaan. Zaterdagmiddag om vijf uur deed zich op het kruispunt Hoofdweg-Muyweg in polder Eierland een ernstig verkeers ongeluk voor. Vier personen werden gewond en twee auto's werden totaal vernield. De aanrijding ontstond toen pastor A. J. G. uit De Cocksdorp, die met z'n Opel uit oostelijke richting van de Muy- weg kwam, verzuimde voorrang te geven aan de op de Hoofdweg rijden de Datsun personenwagen van H. Kragt uit Bathmen. De Datsun werd in de flank geramd, schoot daardoor in de berm en botste daar tegen een trans formatorhuisje. Beide automobilisten en twee dochtertjes van de familie Kragt werden met ambulances naar het ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Hun toestand is redelijk. Op do voorgrond do Opol van pastor G op de achtergrond togen hot transformator huis/a do Datstot van do familie Kragt. Baide wagons waren total loss. Twee Belgische vakantiegangers kwamen op camping ,,De Robbenja- ger" met elkaar in aanrijding en konden het over het regelen van de schade niet eens worden. De politie bemiddelde met succes. In Den Hoorn begint donderdag avond om 19.00 uur de tweede ringsteekwedstrijd in het kader van de dit jaar te houden competitie georgani seerd door de Middenstandsvereniging van Den Hoorn. De deelnemers hieraan kunnen zich tot uiterlijk 19.15 uur opstellen en laten inschrijven bij hotel Op Diek. De eigenlijke wedstrijd begint om 19.30 uur. De ringen staan opge steld in de Herenstraat ter hoogte van café-bar ,,'t Kompas" en bar-dancing „De Spyker". van4t/m 17 juli 1979 Geboren: Gerbrand Emiel, zv. Ger- brand T. Zoetelief en Maria W. H. Ingelaat; Tobias Jacob, zv. Hedrikus J. F. van der Zee en Jannie Eelman; Benno, zv. Douwe de Boer en Sijke Kingma; Bauke Ruerd, zv. Hindrik E. Dijkstra en Anneke van der Haak; Rhoman, zv. Harry Hillen en Nelda J. van Hoorn; Patrick Dominique, zv. Jozef T. van der Gracht en Simone M. Hemelrijk; Jasper Adam Anton, zv. Jan Keizer en Johanna J. van Beek. Ondertrouwd: Johannes G. Huigens en Josina L. Coersen; Leendert van de Vis en Maria Boersen; Abraham G. J. Kruithof en Helena J. Glas; Hendrikus D. van Maldegem en Yvonne Smidt. Overleden: Johanna Thomassen, ev. Van Harn, oud 78 jaar, wonende te De Koog;Pieter Plaatsman, oud 95 jaar, wonende te Den Burg; Barend J. N. van Doorn, oud 62 jaar, wonende te Zeist; Cornelis Witte, oud 75 jaar, wonende te Den Burg; Abraham H. van Houte, oud 67 jaar, wonende te Oosterend. Do nieuwe aanwinst van de Texelse rijks politie voor het bureau aan de Keosomlaan. Kampeerder V. M. uit Emmeloord miste zondag zijn Yamaha bromfiets, die hij vlak bij zijn tent op camping „Kogerstrand" had achtergelaten. De brommer werd later teruggevonden in Den Burg. De daders hadden het kon- taktslot geforceerd. De politie nam zondag de auto (Opel Kadett) van Texelaar A. W. B. uit het verkeer. Geconstateerd werd dat de wielen van de wagen verder uit elkaar waren gezet en dat de stuurinrichting en remmen niet deugden. FEUILLETON Door L. van Schooten K XX Hld 13. Midden in het verhaal klonk gestommel in de gang, de deur ging open en vader Polderman keek verbaasd naar binnen. „Zo, visite?" vroeg hij en ging, in het minst niet geschokt, zijn jas ophangen. „Ja weet je" zei hij „de vergadering was al vroeg afgelopen en d'r wilden een paar nog een potje biljarten, maar ik dacht: morgen is 't weer vroeg dag ik drink thuis wel koffie. Zo, meneer eh „Hoornwijck Bert van Hoorn- wijck" stelde Bert zich voor. „Zo, heb je visite meegenomen, Jits? Gezellig, een manskerel over de vloer. Moeder, ik dorst naar koffie". „Hou je gemak" adviseerde moeder Geertje „de wereld is niet razende gemaakt". Bert bekeek Jitskes vader opmerk zaam. Net zo'n man als Bruynen. En dat zei hij tegen Jits. „Bruynen?" vroeg Polderman. „Nou da's me d'r eenl Laat ik die goed kennenl" En meteen was het gesprek weer op gang. Bert leerde allerlei over z'n vroegere tijdelijke werkgever en leerde zo en passant vader Polderman kennen. Hij vond het bar gezellig en zag met schrik dat het al half elf was. „M'n moeder zal niet weten waar ik blijf" zei hij verontschuldigend. „Jits" vond moeder „Jij hebt 'em binnengebracht, jij laat 'em maar weer uit ook". Samen stonden ze weer in het kleine portaaltje. „Reuze gezellig bij jullie" zei Bert. „Je lijkt op je moeder, weet je dat?" „Is dat een compliment?" viste ze ondeugend. „Voor jou en voor haar, ja. Wanneer zie ik je weer?" „Volgende week woensdag". „Da's zo lang". „Zaterdagmiddag, goed?" „Twee uur bij de rotonde?" Ze keek hem na, toen hij het tuinpad langs de regen infietste. Aarzelend ging ze naar binnen. „Aardige vent was dat" zei haar vader „hij kijkt je recht aan en geeft een flinke hand. Dat zijn de twee dingen, waar ik altijd het eerst op let". Geen wonder, dacht Jitske, je bent zélf netzol En daar bleef het bij. Tenminste voor die avond. Toen Bert thuiskwam, vond hij z'n moeder nog op. Eigenlijk moest hij dat prettig vinden, maar nu irriteerde het hem een beetje. Hij had, terugfietsend naar huis in het lauwe regenweer, overdacht, dat hij vanavond een belangrijke stap had gedaanhij was bij Jitske thuis geweest, had kennis gemaakt met haar ouders. Niet officieel en ze hadden ook die indruk niet gegeven. Maar dat ze hem mee had genomen was het bewijs, dat zij dat wel met hem aandurfde en zijn hart werd warm als hij daar aan dacht. Maar diezelfde warmte verkilde, wan neer hij dacht aan de consequenties dacht. Hij was nu bij Jitske thuis geweest en het allerliefste zou hij gezegd hebben: En nu ga jij eens met mij mee. Maar hij moest zichzelf eerlijk bekennen: dat durfde hij niet goed. Hij vertrouwde er niet op, dat haar een even hartelijk en onbevangen ontvangst ten deel zou vallen als hemzelf bij de Poldermannen. Bert was een moederskindje, door de loop der omstandigheden. Als kind reeds was hij de enige man in huis, door zijn moeder met alle liefde en zorg omringd. Met een slapper karakter en minder wilskracht zou hij een vervelende snijboon geworden zijn, voorbestemd om hetzij een eeuwige vrijgezel, hetzij een vervelende lastige echtgenoot te zijn. Als hij nu maar niet zoveel van zijn moeder hieldl Maar hij kon niet ruw tegen haar zijn, kon haar geen verdriet doen of zijn wensen, dwars tegen de hare in, doorzetten. Zij zelf had zoveel voor hem over, dat hij nimmer kon weigeren als zij hem vroeg, eens iets voor haar over te hebben. Wat hij nog niet besefte, was dat deze moederliefde een sterk inbezitnemend karakter droeg, dat Maria van Hoornwijck vond dat zij rechten op haar zoon had en hoopte dat die zoon haar nog eens deuren in de maatschappij kon openen, die tot nog toe voor haar gesloten waren gebleven, eerst door de kluizenaarsnatuur van haar man, daarna door haar weduwe- staat. Maar wat Bert inmiddels deksels goed besefte, was dat zijn moeder zich een duidelijk beeld had gevormd van het meisje, dat zij als vrouw van haar zoon wou welkom heten. Mocht het dan niet Majorie van Besoyen zijn of desnoods Mia Loman, dan toch zoiets. Van goede familie, liefst een beetje gefortuneerd, met heel veel relaties en een druk gezelschapsleven, waaraan Maria straks, als de schoonmoeder, weer deel zou kunnen krijgen. De tweede helft van haar leven wilde ze toch van dat leven genieten, en het huwelijk van Bert zou haar daarheen de weg banen. Zij zag daar zelf niets egoïstisch in. Er waren in alle rangen en standen lieve meisjes te over, en dus ook in de stand waarin ze Bert zijn keus wilde doen maken. Bert was een knappe intelli gente, aardige jongen, die zeker een goede boterham zou kunnen verdienen, mettertijd het bescheiden kapitaal van zijn moeder erven, dat hem in staat zou stellen in een of andere zaak deelgenoot te worden. Het moest een meisje uit de 'betere kringen' zijn, en de naam Van Hoornwijck zou daardoor weer nieuwe glans krijgen. Bert was niet de eerste de bestehij zou ook niet met de eerste de beste trouwen, voor zover zij daar iets aan kon af of toe doen. En al had ze dit nooit met één woord uitgesproken, Bert wist het zo goed of het op een aanplakbiljet in de kamer met grote letter stond gedrukt. En nu Jitske Poldermanl Ze deed zeker in niets onder voor Marjorie en Mia, en was honderd procent natuurlijker en charmanter dan de laatste met haar volwassen flirtfi guurtje. Wat Marjorie betreft, ze had hem nog nooit laten merken dat ze hem bijzondere aandacht waard vond Marjorie was sportief en een gezellige meid, meer niet. Jitske was behoorlijk ontwikkeld, ze was vrolijk en opgeruimd, eerlijk, han dig, lief gunst, wat was ze niet? Hij mocht z'n handen dichtknijpen, dat ze hem wilde hebben. En de familie Polder man? De moeder was een eerste-klas- vrouw, heel wat anders dan zijn eigen moeder, maar zeker niet minder. En vader Polderman, verweerd door het werk in de buitenlucht, met zijn pientere grijze ogen en zijn verstandige praat een man waarvoor je je nergens be hoefde te generen, omdat men met één oogopslag zag wat en wie hij was, en hij zich nooit anders voordeed. Maar die toch uit de toon viel in de kring, waarin zijn moeder zo graag zou verkeren, die niet tenniste en geen lid was van de golfclub en de sociëteit, en die liever een goed glas bier dronk dan een whisky en soda. Bert kende z'n moeder. Ze kon lief zijn als ze wilde, maar ze verstond bij uitstek de kunst om afstand te scheppen. Hij kon zich levendig voorstellen hoe ze zou reageren op zijn mededeling dat hij het eens was met Jitske Polderman. Bij het horen van de naam zou ze het voor hoofd fronsen op zo'n grappig-verbaas- de manier. Pölderman? met honderd pond nadruk op polder. Ze zag kans iedere bezoeker meteen op zijn gemak te stellen, ais die in haar smaak viel,, maar ook om hem (in het omgekeerde geval) de ganse tijd als op spelden te laten zitten, zonder ook maar een moment onbeleefd of ongastvrij te zijn. Ze zou, bedacht hij met een halve glim lach, het echte type van de slotvrouw, de chatelaine, zijn geweest.jammer dat het lot haar die rol immer onthouden had. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 4