landbouwgewas staat er goed voor ANJV-jongeren legden bloemen bij monument Keuringsresultaten Concours-Hippique DANKZIJ UITBLIJVEN VAN DROOGTE MET HOGE TEMPERATUREN Strandloop Den Hoorn trok 113 deelnemers NIEUWE STRAATNAMEN OOSTEREND EN OUDESCHILD Geslaagd Onder invloed Poppentheater in „De Schoterie" Wie helpt ons aan oude Teso-foto's? Bosbrandje juist op tijd geblust 9 NSDAG 24 JUL11979 TEXELSE COURANT PAGINA S or het uitblijven van een flinke logteperiode met hoge temperaturen, sben de landbouwgewassen zich er het algemeen gunstig kunnen ont- kkelen. Er zijn maar weinig percelen Texel waar duidelijk sporen van logte zijn te zien. Uiteraard zijn er wel vijkende plekken in percelen aardap- len, suikerbieten en mals maar daar- - n liggen de oorzaken meestal ergens ders. Gemiddeld genomen is er voldoende rwoer gewonnen van naar verwach- g redelijke kwaliteit. Na de voeder- ining is de groei nog weinig stagneerd hoewel een goede regen- li toch wel welkom zal zijn. Ook dit ir valt het weer op dat witte klaver seds meer in de percelen voorkomt als !t wat droog is. Voor een goede groei i n het grasland blijft het noodzakelijk it er steeds voldoende wordt bemest et zowel stikstof als fosfaat en kali eerdere veehouders hebben dan ook jnstige resultaten met een zomerbe- esting, waar naast stikstof ook fosfaat i kali wordt gegeven in de vorm van in mengstof. Er zijn ook dit jaar weer jrcelen grasland die voor een herinzaai aanmerking komen omdat er te veel ikruid en/of slechte grassen in voor reien. Voor de herinzaai is het nood- i ikelijk dat kweekgras wordt bestreden i dat de bemestingstoestand van de rond in orde is. Graslandpercelen met in te lage pH, dus te zuur, komen op exel nog steeds voor. Wanneer op eze percelen een goede grasmat wordt erwacht na de herinzaai is het nodig at eerst de kalkbemesting wordt gege- :en alvorens het graszaad wordt ge aaid. Bij de herinzaai gaat de voorkeur it naar het eerst fraisen van de oude iat met daarna ploegen en dan weer izaaien. Op deze percelen zullen de inge grasplanten gemakkelijker door lijven groeien omdat de wortels van de rasplanten geen storende laag tegen uilen komen en steeds kunnen be- chikken over voldoende vocht. Granen en graszaad Het graszaad staat er goed voor en dé erwachting is dan ook dat er goede iraszaadopbrengsten zullen komen als Ie omstandigheden tot en met de oogst lunstig blijven. Eveneens lijken de gra- len een goede korrelopbrengst te zullen leven. De meeste percelen hebben ioldoende stro met redelijk goede aren. Us er geen droogteverschijnselen in de lercelen komen en het donkere weer 3 log wat aanhoudt kunnen er goede orrelopbrengsten worden verwacht. 3 i/Vel staan er nog percelen granen waar ifwijkende plekken inzitten. Deels wor- ien die veroorzaakt door een te vaste rndergrond waardoor de structuur voor je beworteling zeer te wensen overlaat. Dok worden bepaalde plekken veroor- raakt door een te lage pH. De grond is daardoor niet in de juiste conditie om een goed gewas voort te brengen. In diverse percelen graan komen grote aantallen luizen voor op de bladeren. Wanneer het aantal te groot wordt kan een bestrijding wenselijk zijn om zuig- schade te voorkomen. De aardappelen Bij de pootaardappelen is de loofont- wikkeling zeer verschillend. Er staan percelen pootaardappelen met een zware loofbezetting terwijl andere per celen het ,,veld" nauwelijks vol krijgen. Bij sterk drogend weer kunnen de gewassen met veel loof gemakkelijk uit elkaar vallen als niet voldoende vocht door de planten opgenomen kan wor den voor de verdamping en de produk- tie. De vochtvoorziening voor de poot aardappelen is van groot belang voor de uiteindelijke opbrengsten. Wanneer de percelen bekeken worden, waar de aardappelen lijden van de droogte dan liggen de oorzaken meestal bij een te oppervlakkige beworteling wat veroor zaakt kan worden door een storende laag direct onder het maaiveld of door vrijlevende aaltjes. De storende laag is veelal ontstaan bij het pootklaar maken van het land omdat de ondergrond nog te nat was en gemakkelijk ging versme ren. Vooral zware trekkers met aange dreven werktuigen kunnen op nog te natte gronden een verkeerde uitwerking hebben op de zwakke aardappelwortel. Een aardappelwortel kan maar een zeer kleine weerstand in de grond overwin nen en zal dan ook vrij snel boven in de grond blijven steken. De groei van een aardappelplant verloopt goed als er vol doende losse grond aanwezig is waarin ook steeds vocht voorradig is. Wanneer de regen weg blijft zal de plant het moeten hebben van water dat dieper in de grond aanwezig is. Hiervoor is nodig een vrij los profiel zonder storende lagen. Wanneer in de gronden vrijleven de aaltjes voorkomen is het nodig dat de grond een keer opgeschoond wordt door een ontsmetting. De suikerbieten De stand van de suikerbieten is wisselend. Er staan op Texel percelen suikerbieten met een zeer goed gewas maar er zijn er ook die nog erg slecht zijn. Oorzaken van de slechte stand; een te lage pH van de grond, de grond te dicht gereden bij het zaaiklaarmaken, schade door pyramin en vrijlevende bietencysteaaltje in het gewas. Suiker bieten verlangen voor een goede groei een grond met een goede pH op te zure gronden geeft dit gewas meteen afwij kingen te zien in de groei. Alleen met een kalkbemesting is dit euvel te verhel pen. Slechte structuur plekken zijn dan te voorkomen als de lucht en waterhuis houding van de grond goed is. De grond niet bewerken voordat deze voldoende droog isl Bij de onkruidbestrijding in het voorjaar de juiste dosering toepassen of misschien is het nog beter om na opkomst te spuiten wanneer de plant iets meer weerstand heeft. De vrijleven de en bietencysteaaltje zijn alleen maar te bestrijden door een grondontsmetting of een ruime vruchtwisseling en veel organische stof. Snijmaïs Dit gewas vraagt hoge temperaturen voor een goede groei. Wanneer de tem peratuur stijgt zal de mafs misschien nog een redelijke opbrengst kunnen geven. Dit gewas wordt nog te veel op percelen gezaaid waar het kweekgras niet te voren is bestreden. J. Koolhof „Wij leggen deze bloemen niet alleen als eerbewijs aan de Georgiërs die hier de heldendood stierven, maar ook ter nagedachtenis van de 120 Texelse burgers, die bij de opstand om het leven zijn gekomen en als hulde aan de Texelaars, die hun leven hebben gewaagd door de Georgische overleven den onderdak te bieden". Aldus Frans Werrij uit Eindhoven van het Alge meen Nederlands Jongeren Verbond (ANJV) gistermiddag op de begraaf plaats van de Georgiërs, waar 25 jongens en meisjes present waren bij het leggen van een bloemstuk bij het monument. De ANJV-leden brengen momenteel een vakantiekamp door op Texel; ze verblijven in „De Kletskeet" van S.V. Texel in Den Burg. De ANJV (ongeveer 10.000 leden) is een jeugdorganisatie, die nauwe banden heeft met de Communistische Partij Nederland. Op tal van plaatsen in binnen- en buitenland worden kampen In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Pontweg R.S. uit Koude- kerke aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. Naar aanleiding van het resultaat van de blaasproeven, onderging S. een bloedproef. In 'De Scholerie' in Eierland IPost weg 72) geeft het poppentheater 'Me- loe' (vroeger genaamd 't Strender pop pentheater) een aantal voorstellingen, bestemd voor kinderen tussen 5 en 8 jaar. Gebracht wordt het spel 'De droom van Jan Salie'. De voorstellingen zijn gepland op donderdagavond 26 juli, dinsdagavond 31 juli, donderdagavond 9 augustus en donderdagavond 16 augustus aanvang telkens om 19.00 uur. Toegangsprijs f3, Deze min of meer reaelmatiae voor stellingen in 'De Scholerie' worden dit jaar als experiment beschouwt. Als het aanslaat zal het theatertje in 'De Schol- lerie' een permanent karakter krijgen. De naam 'Meloe' hebben de poppen- speelsters Majella Reijnders en Coby de Visser ontleend aan een keversoort. Een bepaald kevertje vervult in het poppen spel altijd een kleine rol en is daardoor voor de kinderen zeer herkenbaar ge worden. 'Meloe' is overigens ook bereid bij allerlei andere gelegenheden op Texel voor poppenspel te zorgen. Belangstel lenden kunnen contact opnemen via telefoon nummer (02220) 3903 of (02223) 893. De keuringen voor het Warmbloed Paarden Stamboek Nederland (WPN) afd. Noord-Holland, die zaterdagoch tend tijdens het Concours Hippique Texel op de speelweide aan de Emmalaan in Den Burg werden gehouden, hebben redelijke tot goede resultaten opgeleverd. Er werden acht paarden van voldoende klasse geacht om deel te kunnen nemen aan de centrale keuring, die later dit jaar in Midden-Beemster worden gehouden. De ere-prijzen gingen dit jaar naar Vadim (beste hengstveulen) prijs Aankoopcentrale Texel Ulane (beste éénjarige merrie) prijs Bakkers Ijzerhandel Violina (beste veulen) prijs Paardenverzekering Holland Violina (beste merrieveulen) prijs gemeentebestuur Texel Tikita (beste tweejarige merrie) prijs Rabo bank Texel Sanna (beste driejarige merrie) prijs WPN afd. Noordholland Odrie (beste merrie met veulen) prijs NMB Texel Rente (beste guste merrie) prijs C. R. Keyser Co Odrie (kampioene van de dag) prijs Dierenartsenpraktijk Texel en Kenonja (best getoilletteerde merrie) prijs Aankoopcentrale Texel. De lijst met keuringsresultaten luidde als volgt: Hengsveulens Vadim, eig. mej. A. Kikkert, De Cocks- dorp, type rijpaard, 1ste premie; aan gewezen voor centrale keuring Midden- Beemster. Vico, eig. H. Gort, De Cocksdorp, type rijpaard, premiewaardig. Veulen, eig. R. D. Keijser, Den Burg, type rijpaard, lokaal 2de premie. Virtuoos, eig. P. Daalder, Oosterend, type concours tuigpaard, premiewaar dig. Merrieveulens. Vodiena, eig. C. J. Swaerts, Oude- schild, type rijpaard, 1e premie, aange wezen voor de centrale keuring Midden Beemster. Violina, eig. P. Daalder, Oosterend, type concours tuigpaard, beste merrieveulen, 1e premie, aangewezen voor centrale keuring Midden Beemster. Vonne, eig. F. J. Bakker, Den Hoorn; Verona, eig. P. Daalder, Oosterend, en Vita, eig. F. J. Bakker, Den Hoorn, allen premiewaardig bevonden. 4- t/m 7-jarige gedekte stamboek- meniën met veulen. Patricia, eig. A. J. Goeman, De Waal, type veelzijdigheid, 1e premie, plus ster Pia, eig. F. J. Bakker, Den Hoorn, 2de premie. 4- t/m 7-jarige gedekte ster-meniën met veulen. Rosaline, eig. P. Daalder, Oosterend, type concours tuigpaard, Ie premie, aangewezen centrale keuring Midden Beemster. Nerida, eig. A. Brans, Oosterend, 2de premie. 4- t/m 7-jarige gedekte keurmeniën met veulen: Odrie, eig. P. Daalder, Oosterend, type concours tuigpaard, 1e premie, aange wezen voor centrale keuring Midden Beemster. Oudere gedekte stamboek-meniën met veulen voor ster-predikaat: Zieda, eig. mej. A. Kikkert, De Cocks dorp, en Hieja, eig. F. J. Bakker, Den Hoorn, kwamen niet voor ster in aan merking. Oudere gedekte ster-meniën met veulen voor deelname aan de keur- predikaatkeuring: Latona, eig. A. J. Goeman, De Waal, type veelzijdigheid, aangewezen voor centrale keuring Midden Beemster. 3-jarige meniën: Sanna, eig. C. J. Swaerts, Oudeschild, type rijpaard 1e premie, aangewezen voor centrale keuring Midden Beem ster. Sodina, eig. N. A. Swaerts, Oudeschild type rijpaard, 1e premie, aangewezen voor centrale keuring Midden Beemster Suzanne, eig. R. D. Keijser, Den Burg, type rijpaard, 3e premie. 2-jarige meniën: Tikita, eig. B. J. J. Wolf, 't Noorden, type rijpaard, beste tweejarige. Tamarinde, eig. R. D. Keijser, Den Burg, type rijpaard, lokaal 2e premie. Tosca, eig. R. D. Keijser, Den Burg, type rijpaard, 3e premie. 1-jarige meniën: Ulane en Uliandra, eig. R. D. Keijser, Den Burg, type rijpaard, lokaal 2e premie. 4- t/m 7-jarige guste of niet gedekte stamboekmeniën: Rente, eig. mevr. J. Kiljan-Goënga, type concours tuigpaard, 2e premie. Opgenomen in het stamboek. Pirouette, eig. J. H. Vosjan, Den Burg, type rijpaard, en Rosalinda, eig. R. D. Keijser, Den Burg, type rijpaard, beiden opgenomen in het stamboek. Ruins voor het WPN brandmerk: Shalom, eig. mevr. A. C. C. Luyckx- Bakker, Den Burg, type concours tuig paard, aangewezen voor het WPN brandmerk. Aan de Kust- en Binnenvaartschool te Harlingen slaagde Daniël van der Werve Oit Den Burg voor het diploma Binnen vaart. Hij maakte hiertoe een vierjarige opleiding in twee jaar af. In verband met een boek over de ge schiedenis van Teso, zijn wij op zoek naar aanvullend, nog weinig bekend fotomateriaal. In het bijzonder gaat de belangstelling uit naar opnamen van mensen: personeel aan dek, portretten van kapiteins e.d. Ook opnamen uit de tijd vóór Teso (de periode Bosman) zijn gewenst. In het bijzonder van personen die aan de bakermat stonden van de Texelse stoomvaart zoals leden van de raad van bestuur, dokter Wagemaker, de makelaar en scheepsbevrachter J. R. G. Coninck Westenberg, notaris J. L. Kikkert, W. H. Bruno Bok, Sijbrand Keijser Pieterzoon, burgemeester Pieter Keijser Sijbrandszn., gemeente secretaris A. D. Voigt e.d. Foto's van de verschillende Teso-sche- pen hebben wij voldoende, zodat wij daarvoor geen belangstelling hebben. Gaarne bericht aan H. van Wijk, p/a Langeveld de Rooy, telefoon (02220) 2741. De slechte weersomstandigheden in aanmerking nemend, kan de belang stelling voor de zondag bij paal 9 gehouden strandloop bijzonder goed worden genoemd: er waren 113 deelnemers. De regen, harde wind en het hoge water hadden duidelijk invloed op de genoteerde tijden. Uitslag 8 km: 1. M. Schoeneberg, Dortmund, 30.26 min., 2. Udo Knodt, Dortmund, 30.36 min., 3. Arie de Ridder, De Koog, 30.45 min., 4. Michaël Joekel, Lauter- bach, 31.07 min., 5. Niek Welboren, Eierland, 31.57 min., 6. Werner Lueck, Gutersloh, 32.02 min., 7. Kees Hin, Den Hoorn, 34.20 min., 8. Daan Wel boren, Den Hoorn, 34.22 min., 9. Pim Wolvekamp, Vianen, 35.15 min., 10. Jaap Slikker, Oudeschild, 36.25 min. Uitslag 4 km t/m 14 jaar: 1. Franck Buytenhuys, Den Hoorn, 17.45 min., 2, Nico Kikkert, Den Burg, 17.50 min.,3. Jos v.d. Bij, Drachten, 17.55 min., 4. Jeanette Lueck, Guters loh, 19.52 min., 5. Ralf Knodt, Dortmund, 19.52 min., 6. Biem Troost, Den Hoorn, 20.45 min., 7. Simon Troost, Den Hoorn, 20.47 min., 8. Eric Hin, Den Hoorn, 21.15 min., 9. Bruno Buytenhuys, Den Burg, 22.05 min., 10. R. Detlev, Duitsland, 22.12 min. georganiseerd. Op Texel komen ze al sinds tien jaar. Bestrijding van het fas cisme en het steunen van progressieve ontwikkelingen rekent de ANJV tot haar taak. In dat kader moet de her denking op de begraafplaats van de Georgiërs worden gezien. Vorig jaar werd hier ook een plechtigheid georga niseerd; toen werden gezamenlijk anti fascistische liederen gezongen. Spreker Herdenking van de Georgiërs in deze tijd van het jaar is een hoogst zeld zame gebeurtenis. Bijzonder was het ook dat op de begraafplaats vooraf gaand aan de bloemlegging het woord werd gevoerd. De bekende jaarlijkse plechtigheid op 4 mei voltrekt zich altijd zwijgend. De verzamelde groep jongeren kreeg van Frans Werrij uitvoerig te horen welk drama zich in april 1945 op Texel ANJV-leider Jaap Meijer uit Arnhem legt bloemen bij het momanent Op het lint staat „Nooit weer fascisme/" heeft afgespeeld. De nadruk werd ge legd op de trouw aan het Sowjet- vaderland en de anti-fascistische ge zindheid van de Georgische opstande lingen, die hen tot de opstand hadden gebracht. Met waardering werd melding gemaakt van de rol die de Texelaars bij de opstand hebben ge speeld. ,,Dit eiland heeft niet alleen een prachtig landschap maar ook pracht- mensen!" Aan snel en massaal optreden van een aantal kampeerders is het te danken dat vrijdagmiddag bij De Koog niet een stuk\bos is afgebrand. Een begin van bosbrand ontstond bij Mauwerke, ter hoogte van de camping Maas. Het is vrijwel zeker aangestoken door kinderen. Tussen de bomen langs het zandpad hadden zij een hut ge bouwd en daar veel droge takken en hooi in verwerkt. Deze hut werd in brand gestoken, waardoor een vuur met metershoge vlammen ontstond. Om het moment dat het ontdekt werd, hadden de droge (dode) onderste takken van de dennenbomen al vlam- gevat. De kampeerders blusten het vuur met emmers water. De snel gearri veerde brandweer rondde het karwei af door terrein en bomen flink nat te spuiten. De leden van de commissie Algemene Zaken zullen zich op dins dag 31 juli buigen over een aantal ambtelijke voorstellen omtrent de straatnaamgeving in Oosterend en Oudeschild. Indien de commissieleden en vervol gens de gemeenteraad met de plannen instemmen zal vooral de straatnaam geving in Oudeschild tamelijk veel ver andering ondergaan. Er zijn in totaal maar liefst twaalf voorstellen gedaan. Wat betreft Oosterend ligt slechts één voorstel ter tafel. Dat behelst de naamsverandering van het verbindings weggetje tussen de Mulderstraat en de Peperstraat. Omdat de volgens het bestemmingsplan geprojecteerde straat niet geheel uitgevoerd is, zijn daardoor in Oosterend momenteel twee Botter- straten. Bij het zoeken van adressen en het bezorgen van bestellingen ont staan daardoor nu nogal eens proble men. De bewoners hebben de gemeente hier vorig jaar reeds op geattendeerd en in overleg met de Dorpscommissie Oosterend is voor de meest noordelijke Botterstraat de benaming Robbepad voorgesteld. Deze naam is door de be woners voorgesteld en voorlopig door de gemeente overgenomen. Robbepad is gekozen omdat de kleuterschool De Robbedoes er haar uitgang op heeft en tevens omdat met deze naam verband wordt gelegd tussen de zeehonden in de Waddenzee. Oudeschild Door de aanleg van het industrieter rein te Oudeschild is tussen de Schilderweg en de Laagwaalderweg een verbinding ontstaan, die momenteel nog naamloos is. Er worden voor deze weg twee suggesties ge daan. Met het oog op het voormalige Klarepad, dat in deze omgeving liep, heeft de Dorpscommissie van Oudeschild de naam Klareweg voorge steld. Het zou tevens mogelijk zijn deze nieuw aangelegde weg Schilderweg te noemen, omdat hij een feitelijke verlen ging van de huidige Schilderweg vormt. De Dorpscommissie van Oudeschild deed tegelijkertijd ook de volgende voorstellen De bestaande „Laagwaalderweg", die eindigt bij het bord bebouwde kom te laten eindigen op de Barentszstraat. De naam „Van Neckstraat" voor de straat die aanvangt bij de Laagwaal derweg en doodloopt tegen de IJsdijk. De naam „Barentszstraat" lopende vanaf het Bolwerk tot deze doodloopt voorbij de Heemskerckstraat. De naam „Heemskerckstraat" voor de weg die aanvangt bij de Klareweg of Schilderweg tot aan de Barentszstraat. De naam „Loodssingel" te laten aanvangen bij de Heemskerckstraat en te laten eindigen bij de De Ruijterstraat. De naam „Wijde Steeg" te laten aanvangen bij de Trompstraat en te laten eindigen bij de De Ruijterstraat. De naam „De Houtmanstraat" te laten aanvangen bij de Trompstraat en te laten eindigen bij de Barentszstraat. De naam „Trompstraat" te laten be ginnen bij de Loodssingel en te laten eindigen bij het Buurtje. Het zou echter ook denkbaar zijn de Trompstraat te laten aanvangen bij de Heemskerck straat en te laten doorlopen tot aan het Buurtje. De Loodssingel zou dan begin nen bij de De Ruijterstraat en eindigen bij de Heemskerckstraat. De naam „De Ruijterstraat" te laten aanvangen bij de Barentszstraat en te laten eindigen bij het Bolwerk. Tevens wordt gesteld dat het te overwegen zou zijn om de De Ruyterstraat te laten aanvangen bij de Barentszstraat en te laten eindigen nabij perceel 138. Het Buurtje zou dan kunnen aanvangen bij Bolwerk en eindigen bij het Skille- paadje. De naam „Redoute" te laten aan vangen bij de Pontweg en te laten ein digen bij Het Buurtje of de De- Ruijterstraat. de naam „Bolwerk" te laten aan vangen bij Het Buurtje of de De Ruijter straat en te laten eindigen bij de 8arentszstraat.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5