Uitstekend orgelconcert van Piet Wiersma „DWERGGEITJES EINDELOZE DIEREN" mwuToiimw De kat van de melkweg Zon. maan en hoog water Woensdagochtend keuringen op Groeneplaats Met zang van Trienie Tuinder Keuringsresultaten concours-hippique Zuigelingenbureau Ontruiming Rey-stichting wèl in opdracht loco burgemeester Geld uit tent gestolen Explosieven opgeblazen Japans bessenwier wordt plaag PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 JUU 1179 Op deze door Frans T. Voskuil vervaardigde tokening is aangegeven hoe „de ideale dwerggeit" er uit moet zien. „Het meest opvallende aan dwerggeitjes is wel dat het zulke enorm rustige dieren zijn. Je kunt ze, hoe gék dat ook klinkt, in hun doen en laten het best vergelijken met poezen. Als je er een op schoot neemt, kun je er zeker van zijn dat hij blijft zitten, zo aanhan kelijk zijn ze". Frans T. Voskuil is op Texel dd grote animator van een hobby die de laatste jaren steeds meer beoefe naars krijgt, namelijk het fokken en houden van dwerggeiten. Om zowel de andere Texelaars als de gasten op het eiland er ook eens mee in kennis te brengen, organiseren Voskuil en enkele andere Texelse hobbyisten op woensdagochtend 1 augustus een speciale tentoonstelling op de Groeneplaats. Voor de daaraan ver bonden keuring komt keurmeester J. Poli naar het eiland. Ook Voskuil heeft het inmiddels tot het nationale keurmeesterschap gebracht. Hij zal zich wat dat betreft op de Groeneplaats echter niet manifeste ren. Het zou scheve gezichten kunnen geven en overigens hebben hij en enkele van zijn collega-hobbyisten het al druk genoeg met organisatorische beslommeringen. Hoewel hun dieren woensdagochtend wel aanwezig zullen zijn, dingen zij niet mee naar de te ver geven premies. ,,Dat zou niet collegiaal zijn tegen over de anderen", zegt Voskuil, die evenals de Texelaars De Boer en De Ridder met zijn dieren op tentoonstel lingen herhaaldelijk in de prijzen valt, en aanlokkelijke premies in de wacht sleept. Hij vindt het allemaal „leuk meegenomen natuurlijk" maar in prin cipe toch niet het belangrijkste wat hem m deze hobby trekt. Voskuil: „Wat ik nastreef is een ver betering van de kwaliteit van deze die ren en het geeft veel genoegdoening als dat lukt. Het zijn ook erg aantrek kelijke dieren waar je alleen al door ze gade te slaan veel genoegen aan kunt beleven. Dat is voor mij dan ook een reden om meer mensen ermee in con tact te brengen want het zijn eindeloze dieren". Het drietal Texelaars, dat zich van tijd tot tijd op nationale tentoonstel lingen manifesteert is slechts een klein gedeelte van de ruim zestig eilanders die momenteel met de „dwerggeithobby" bezig zijn. Texel telt naar schatting nu zo'n 150 van deze dieren. Toch zijn de geregi streerde leden van de nationale bond met een stuk of acht ruimschoots op de vingers van twee handen te tel len. Die bond is de in 1969 opgerichte Nederlandse Federatie van Verenigingen van Dwerggeithouders (NFD) die ondermeer toezicht houdt op de kwaliteit van de dieren, Kameroen Dwerggeitjes zijn oorspronkelijk af komstig uit het Middenafrikaanse land Kameroen en werden rond de eeuw wisseling voor het eerst in Nederland ingevoerd, waar ze vrij snel acclimati seerden. De invoer is op dit moment Vrijwel stopgezet. Niet alleen omdat het dirai-je maman' (Ook wel genaamd 'Altijd is Kortjakje ziek'), geschreven door Johann Christroph Friedrich (de Bückeburgse) Bach. Ook deze keer werden de variaties weer keurig uitge voerd op het goede Oosterender orgel. Na het 'Laudate dominum' van W.A. Mozart, dat goed gezongen werd, werd het tijd om het programma te besluiten met een van de onmisbare bewerkingen van Johann Sebastian Bach van werk van Antonio Vivaldi. Bach had grote bewondering voor Vivaldi en bewerkte veel van zijn werk. Zo is bijvoorbeeld een concert voor vier violen van Vivaldi identiek aan een concert voor vier clavecimbels van Bach. Ook het dins dagavond gespeelde concert in F mocht er wezenHet vertoonde de bekende drie deling, die in de tijd van Vivaldi gebrui kelijk was, maar tevens werd het duide lijk dat het door Bach was bewerkt. Zoals bijvoorbeeld in het tweede deel, dat met veel zware accoorden afgewis seld met appregio's, in het geheel niet naar Vivaldi klonk. Al met al was er sprake van een zeer geslaagde avond en Wiersma, toch al geen onbekende op Texel, zei er vrijwel zeker van te zijn volgend jaar weer terug te komen. Dat is dan alweer voor de vierde keer. Het volgend concert in deze serie wordt gehouden op 31 juli, als Philine Schou ten en Hansje Vlam in Oosterend een blokfluitconcert geven. W.B. Naast de reeds in de dinsdagkrant opgesomde resultaten zijn bij de WPN- keuringen die zaterdagochtend tijdens het Texelse Concours Hippique werden gehouden nog twee premies uitgereikt. In de rubriek Hengstveulens ging een 1e premie naar Vanphann eig. S. K. Plaatsman, type rijpaard, aangewezen voor der Centrale Keuring te Midden- Beemster. Bij de 1-jarige hengsten was er voor Ubérieux, eveneens van S. K. Plaatsman, De Waal, een 3e premie. Ook Ubérieux werd gerangschikt onder type rijpaard. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eisson, dinsdag 31 juli om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 1 augus tus om 13.30 uur. Dokter Bernard, woensdag 1 augustus om 15.00 uur. De ontruiming van de gekraakte woning Warmoesstraat 48 heeft wèi plaatsgevonden in opdracht van loco-burgemeester J. J. Westdorp. B en W hebben dit in een brief aan de gemeenteraad meegedeeld als een korrektie van de mededeling van Westdorp in de raadsvergadering, dat het bestuur van de Rey-stichting opdracht had gegeven. De waarheid is dat de loco-burge meester opdracht gaf na overleg met en op verzoek van het bestuur van de Rey-stichting. Dat kon ook niet anders want volgens artikel 23 van de woon- ruimtewet 1947 alleen mogelijk op last van de burgemeester of zijn plaatsver vanger. De Duitse vakantieganger M.B. deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn op de camping Kogerstrand staande tent, waarbij hij f250,— aan contanten kwijtraakte. Het voorval had maandagavond plaatsgevonden toen B. in een horecagelegenheid vertoefde. Woensdagmiddag werden door de Explosieven-opruimingsdienst weer enkele onlangs in de duinen aangetrof fen projectielen opgeblazen. Dat ge beurde in de nabijheid van strandpaal 23 ter hoogte van De Muy. Bij deze explosieven behoorde de brisant- granaat die 's morgens bij het Hoorn- derslag was gevonden. De zon komt 29 juli op om 4.56 uur en gaat onder om 20.36 uur; 1 aug. op om 5.00 uur en onder om 20.31 uur. Maan: 1 aug. E.K.; 8aug. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 juli 11,37en— Zaterdag 28 juli 0.08 en 12.05 Zondag 29 juli 0.36 en 12.33 Maandag 30 juli 1.02 en 12.58 Dinsdag 31 juli 1.27 en 13.24 Woensdag 1 augustus 1.51 en 13.52 Donderdag 2 augustus 2.25 en 14.37 Vrijdag 3 augustus 3.23 en 15.52 Zaterdag 4 augustus 4.44 en 17.18 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Deze week is van verscheidene kanten melding gemaakt van de aanwezigheid van Japans Bessen- wier langs de kusten van Texel. Deze woekerplant, die twee jaar ge leden voor het eerst in de Wadden zee werd gesignaleerd, kan bij verdere groei aanzienlijke last voor ondermeer de scheepvaart op gaan leveren. Biologen zijn momenteel doende verdere wildgroei tot staan te brengen. Japans bessenwier (Sargassum muti- cum) is een plant die bestaat uit lange soepele bossen. De stengels zijn vrij dun, maar erg taai. Opvallend zijn de kleine besvormige drijfblaasjes, waar het zijn naam aan dankt. Het wier kan tussen twee en vier meter lang worden. Het werd voor het eerst in Europa aangetroffen op het Britse eiland Wight in februari 1973, zodat moet worden aangenomen, dat het nu rond Texel groeiende wier daar zijn oorsprong heeft. Japans bessenwier kan vooral voor de scheepvaart erg lastig worden, omdat het zich om de schroeven kan gaan wikkelen en dan moeilijk los te krijgen is. Ter bestrijding is (voor zover bekend) nog geen andere methode dan het zeer zorgvuldig verwijderen van de planten; er mag geen stukje voetschijf blijven zitten. Wie concentraties Japans bessenwier aantreft, wordt verzocht contact op te nemen met het Rijksherbarium te Leiden, afd. Alpo- logie, Schelpenkade 6. Kinderen De dwerggeit is vooral de afgelopen zes jaar in ons land als hobbydier erg populair geworden. Voordien waren ze meestal te vinden in dierentuinen en bij kinderboerderijen, waar ze veel succes hadden. De dieren gedragen zich namelijk nimmer agressief en laten zich vooral door kinderen vertroetelen en aanhalen. Volwassen dwerggeiten wor den niet groter dan ongeveer 60 cm. Indien ze aan de door de nationale Federatie gestelde standaard voldoen, dienen ze ietwat geblokt gebouwd te zijn met veel adel en soepelheid. Verder wordt een vlotte gang verlangd, die regelmatig en „vier kant" is. De horens moeten regelmatig van vorm zijn, licht naar achteren groeien en iets naar buiten uitbuigen. Aan enigszins korte, fijne horens wordt lijk wel meer maar de kwaliteit van de dieren was toen beduidend minder. We hadden toen namelijk te kampen met een behoorlijk aantal „broodfokkers", die zich van de door ons gestelde eisen weinig aantrokken. Dat had vaak funeste gevolgen voor de soort en de dieren die daardoor op de markt kwamen waren het best op hun plaats bij de slachthuizen. Gelukkig is daar nu een eind aan gekomen". Broodfokkers hebben zich hoofdza kelijk uit deze branche teruggetrokken omdat de opbrengsten niet opwogen tegen de kosten, die gemaakt moesten worden. Bovendien begonnen de afne mers hoe langer hoe meer in te zien dat je aan een kwaliteitsdier meer hebt. Voskuil: „Het is natuurlijk een Hobby waar geld bij moet, maar dat is bij zoveel liefhebberijen het geval. Ik lijk misschien wel een geluksvogel omdat ik nu keurmeester ben geworden, maar dat levert alleen een kilometervergoe ding op en als je, zoals ik, nogal in een uithoek van Nederland woont, wordt je daar beslist niet rijk van". Dinsdagavond viel in de grote Her vormde kerk van Oosterend een concert te beluisteren, gegeven door Piet Wiersma en de zangeres Trienie Tuin der-Kok, beiden uit Groningen. Deze avond, georganiseerd in het kader van de „Zomeravondconcerten in Texelse kerken", was de eerste die dit jaar in Oosterend werd gehouden. van doen tot zijn recht in de kerkaria van Alessandro Stradelli. Dit ietwat vrolijke stuk van deze 17e eeuwse Italiaan, werd zeer kunstig begeleid op het orgel, hoewel het aan twijfel onderhevig is, of de organist zich wel aan de noten hield. Bij de fuga in G van Conrad Friedrich Hurlbusch (op het programma vermeld als Hurkbusch) ging de organist hier en daar even in de fout, wat hij overigens keurig opving. 'Evergreen' Ook op dit concert kon natuurlijk Wiersma's 'evergreen' niet ontbreken: en ja hoor, als zevende op het program ma stonden vermeld de veertien varia ties over het Franse liedje 'Ah vous Na een voorwoord, waarin Ds. van Zijll Langhout de musici hartelijk wel kom heette, begon de organist met een sonate in C (nr. 10) van Philip Pool. Meteen al bleek de kunde van de organist en zijn beheersing van het instrument, door schijnbaar willekeurig geplaatste versieringen, iets dat type rend is voor Wiersma's stijl. Jammer was het, dat bij het tweede gedeelte de tremulant werd gebruikt, die meer la waai maakte dan zij nut afwierp. Het zou nog even duren, voor de organist dit door had en dit register niet meer zou gebruiken. De zangeres, Trienie Tuin der-Kok bleek bij het eerste zangstuk, „Der lieben Sonne Licht und Pracht" van J.S.Bach, over een goede stem te beschikken. Alleen was de vermelding 'sopraan' op het programmablad iets bezijden de waarheid; 'mezzo-sopraan' zou beter geweest zijn. Muzikale klok De 'Vijf stukjes voor een muzikale klok' van G.F.Handel, waarin de com ponist een speelwerkje probeert na te doen, vergden veel van de organist. De stukjes waren licht en moesten over het algemeen vrij snel worden gespeeld. Wel bleek hierbij duidelijk dat Wiersma met registratie (een van de moeilijkste dingen bij orgelspel) geen moeite meer heeft. Alle melodietjes werden zeer nauwkeurig en toepasselijk geregi streerd. Bij het moeilijke 'Bist du bei mir' van J.S.Bach, een zeer springerige me lodie, kon de zangeres zich heerlijk uit leven, een gelegenheid, die zij met beide handen aangreep. Hoewel de melodie hier en daar erg laag was, bracht zij het er goed af. Op de juiste plaatsen liet zij een klein beetje vibrato doorschemeren, net genoeg om het stuk meer kleur te geven. Nog beter kwam deze manier Dat het onderwerp science-fiction beslist niet ongeschikt kan zijn om er kinderen uit en te na mee te confron teren heeft Walt Disney weer eens bewezen met de film „De kat van de melkweg". Jack is de hoofdpersoon in dit verhaal dat begint met de noodlan ding van een vliegende schotel in de buurt van een Amerikaanse lucht machtbasis. Hij heeft weliswaar de gedaante van een alleraardigste Cyper se kater, maar blijkt over onvermoede vermogens te beschikken. Deze vrien delijke ruimtereiziger ontleent zijn pla netaire macht aan een kristallen arm band. Hij heeft daardoor de beschik king over een menselijke stem en eenmaal in contact gekomen met de aardse beschaving, blijkt dat het men selijk intellect een stuk op hem achter is. Het biedt allemaal geweldige moge lijkheden en Jack laat zich daarbij niet onbetuigd. Samen met een geflipte natuurkundige (Ken Berry) en diens vriendin (Sandy Duncan) bokste de ruimtekat met succes op tegen boevenstreken die hem op de planeet Aarde geleverd worden. „De kat van de Melkweg" draait zondagmiddag om 15.00 uur en de toegang is voor alle leeftijden „Vrolijke hoogstandjes in Tirol" is de titel van de voorstelling waar de lief hebbers van dit genre zich vrijdagavond om 23.00 uur weer eens aan kunnen verlustigen. De strekking van het ver haal mag bekend verondersteld worden al is de inhoud weer eens „echt wat anders". Zowel Willi, als Sepp en de burgemeester, de drie hoofdfiguren uit de talrijke dolle Tiroler avonturen gaan er weer eens fiks tegenaan als Sepp van een oude tante een vervallen hoeve heeft geërfd. In de schuur staat een overjarig vliegtuig en onmiddellijk wordt het idee geboren een vliegschool te stichten. Wat daaruit allemaal voort vloeit is niet mis. Wie er getuige van wil zijn, dient de leeftijd van 16 jaar bereikt te hebben. nauwelijks lucratief te noemen is maar bovenal om te vermijden dat zich via deze „wilde" dieren allerlei ziektes zouden openbaren. Het is overigens nog maar de vraag of het in Nederland gefokte kwaliteitsdier door dergelijk buitenlands bloed nog wel te verbeteren valt. De dieren stellen over het algemeen weinig eisen aan de voeding, het zijn alleseters maar ze zijn al uitstekend onderhouden met (volop) goed hooi en runderbrokjes. Daarnaast zijn ze bijzonder gesteld op vers koel water. Als het enigszins mogelijk is laat men dwerggeitjes buiten in een weitje lopen, waarin ze wat vers gras kunnen vinden. Per geit moet men daarvoor rekenen op zo'n 10 15 vierkante meter. De huis vesting vraagt geen dure stallen. De geitjes moeten wel in een tochtvrije en droge stal onderdak kunnen vinden. Ze hebben een gruwelijke hekel aan regen en wind en er behoeven maar een paar druppeltjes te vallen of ze rennen al naar binnen. Voor wat betreft hun buitenverblijf zijn dwerggeitjes bijzonder gesteld op mogelijkheden waar ze naar hartelust kunnen klauteren en gezien hun oor sprong, het Afrikaanse heuvelland, is dat niet zo verwonderlijk. Frans T. Voskuil tussen enkele van zijn dieren de voorkeur gegeven. De hals moet kort en stevig zijn, voldoende gespierd en bevleesd. De borst moet voldoende breedte hebben, diep zijn en goed ont wikkeld. De rug wordt recht en vlak verlangd, en in rechte lijn verlopend met schoft en lendenen. Aldus enkele punten over het uiterlijk uit een brochu re van het NFD. Goed verzorgd kunnen de dieren leef tijden van rond de twintig jaar bereiken, hetgeen in de vrije natuur uiteraard on mogelijk is. Wilde dwerggeiten worden meestal niet ouder dan een jaar of tien. De reden daarvan ligt hoofdzakelijk in het verliezen van het gebit als ze een jaar of acht oud zijn. Omdat ze dan niet meer in staat zijn voldoende gevarieerd voedsel tot zich nemen, takelen ze daarna snel af. Ze kunnen zich hoe langer hoe slechter tegen hun natuur lijke vijanden verweren en vinden de dood. „Bakermat" De georganiseerde dwerggeithobby telt in Nederland nu zo'n 2500 NFD- leden. In Noordholland zijn momenteel ongeveer 200 leden. Dat cijfer is aanmerkelijk hoger in Oost- en Zuid- Nederland, volgens Frans T. Voskuil „de bakermat van de betere dieren". Hij schat dat er onder de leden van de federatie nu zo'n 12.000 geregistreerde dwerggeiten en bokken in beheer zijn. „Eerlijk gezegd waren dat er aanvanke-

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2