Cjroen cZwartsJexeh in het harL, Autocross werd pas in laatste fase spannend P i k Zuidema-ronde herleeft in De Cocksdorp lp modderbaan geen sensatie mogelijk ft Jaap van der Vis werd winnaar Wie doel mee met de kantklosdemonstratie? Ringrijderij in Den Burg Dertig teveel Wijziging spreekuur maatsch. werk Hasjvangsten Snelheidsmaniak kreeg verbaal Auto schepte fietser Parachutist stierf natuurlijke dood Kans op nachtcafé in Den Burg rEXELSE™COURANT factie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, foon (022281 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, i Burg, telefoon (02220) 3543. ar advertenties, abonnementen etc. wende men zich de uitgever Langeveld De Rooy B.V., itbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De autocrossliefhebbers zijn zondagmiddag matig aan hun ekken gekomen. Het evenement had een heel wat minder >ectaculair verloop dan gewoonlijk als gevolg van de buiten- iwoon slechte gesteldheid van het Jerrein. Door regenbuien in i voorafgaande nacht en gestage motregen daarna was de ei-achtige bodem van het parcours in Harkebuurt veranderd in >ekgladde modder. De wielen van de wagens hadden daarop weinig grip dat geen snelheid kon worden gemaakt. Daarom één buitelingen, géén noemenswaardige botsingen. De ragens bleven hoogstens in de strobalen of de modder steken, oor het eerst in de geschiedenis van de Texelse autocross eiandde zelfs geen enkele deelnemer in de sloot. Het is maar goed dat lest 't beste eugt. Omdat het kort na het start- sin droog werd en omdat de natte tovenlaag van het terrein steeds neer gemengd werd met de drogere ndergrond, verbeterde de situatie ienderogen. Na een uitgesproken ervelend verloop van de oorrondes kwam de snelheid en de panning er bij de halve finales en de leverrace eindelijk in en kreeg het sibliek toch nog waar voor zijn geld. De race werd gewonnen door Jaap :an der Vis, tweede werd Wim Zijm in derde Freek van der Wal. De kever ace werd een zege voor een ^ouwelijke coureur: Lenie Kiewiet die evens tot beste dame" van dit onder- leel werd uitgeroepen. Tweede werd )an van Maldegem en derde H. Smit. Toegift Omdat het de tweede cross was zodat het niet hinderde dat de wagens verden stukgereden) werd als toegift ien kever-afvalrace gehouden, waarbij egelijkertijd 25 Volkswagens aan de itart verschenen. Om het niet al te lang :e laten duren werd na vijf minuten toen nog twaalf kevers in de baan varen) elke minuut een wagen afge- /lagd. De eerste prijs ging naar Wim Jegel, de tweede prijs naar Alfons Smit ;n de derde prijs naar Otto Goënga. Minder belangstelling Het regenachtige weer vlak voor en san het begin van de wedstrijd zal er vel de oorzaak van zijn geweest dat iet aantal toeschouwers heel wat lager vas dan bij de eerste cross. Er waren welgeteld 3622 bezoekers (2575 oude ren en 1047 kinderen). Bij de vorige ross waren 4725 toeschouwers. Een autocross trekt op I exei gemiddeld bijna 4600 belangstellenden, gerekend over de afgelopen zeven jaar. De exploitatie van de twee crosses van dit jaar is ongeveer sluitend, zo werd ons door het bestuur meegedeeld. In tegen stelling tot vroeger beschikt de club over een behoorlijke financiële reserve, zodat een verliesgevende cross geen ramp is. Prijzen Om te stimuleren dat de coureurs niet al te voorzichtig te werk gaan, zijn de prijzen en startgelden die de club uitlooft veel hoger dan vroeger. Voor de cross van zondag j.l. was daar een totaalbedrag van meer dan 76000, mee gemoeid. Maar zelfs bij veel hogere prijzen had het zondag niet veel attractiever kunnen worden dan nu het geval was, want de omstandigheden lieten het gewoon niet toe. Dat werd al direct aan het begin op onthutsende wijze duidelijk. De baan die was bedekt met een dertig centimeter dikke laag blubber was zo glad dat de crosswa gens de grootste moeite hadden om de startplaats te bereiken. En dan te bedenken dat baaneigenaar Niek Dros de dag tevoren nog flink wat water Winnaar Jaap van dar Vis. geflankeerd door twaada prijswinnaar Wim Zjjm Irechtsan darda prijswinnaar Fraak van dar Wal. Zij kra- gan geldprijzen van rasp. 1500,—. 1300,— en 1150,— alsmede bloamen, bakers an premies. over de baan had uitgestort om het ge vreesde stuiven tegen te gaan.... Maar hij kon ook niet weten dat moeder natuur hem zo overdadig te hulp zou komen. Schoonste geheel Voordat de wedstrijd begon, maakte een deskundige jury een ronde langs de in het rennerskwartier gereedstaande wagens om te bepalen welke het predi kaat „mooiste crossauto" zou krijgen. De keus viel op nummer 22 van Maarten Koorn. Deze okergeel en azuurblauw geschilderde wagen was een voorbeeld van ingetogen schoonheid, aldus de jury. De uitverkiezing hield een premie van 7100,— in. Naast de prijzen die de MAB-club had uitgeloofd, waren er zoals gebrui kelijk weer talloze premies in geld en natura, uitgeloofd door bedrijven en particulieren. Het rondbazuinen van hun goedgeefsheid via de luidsprekers was voor hen een mooi meegenomen reclame. Voor Piet Zijm uit De Cocks- dorp was het de tiende keer dat hij een autocross van commentaar voorzag. De lustrumcross was niet makkelijk voor Piet, want het is de taak van de commentator om niet alleen informatie te geven, maar vooral ook om de span ning erin te houden, ook op momenten dat er op de baan weinig is te beleven. Bij een cross als die van zondag wordt dus heel wat van de speaker verlangd. Voorrondes De eerste manche werd zondag ge- (lees verder pagina 2) In de Parkstraat te Den Burg wordt woensdagavond om 19.00 uur begon nen met een wedstrijd ringsteken, ge organiseerd door de Vereniging voor Vrienden van het Paard in samenwer king met de stichting Texelse Folklore. De ringen zijn opgesteld ter hoogte van Frans Zegel Kzn. en Rijwielhandel Zegel en er wordt deelgenomen door twee- en vierwielige voertuigen. De route van deze wedstrijd is Parkstraat, Elemert, Keesomlaan en Weverstraat. Het opstellen van de deelnemers vindt plaats op het parkeerterrein bij Garage Kaczor. In verband met deze ringrijderij zullen de genoemde straten woensdagavond van 18.30 tot 21.00 uur voor alle verkeer afgesloten zijn. Woensdagmiddag 1 augustus wordt in het kader van het folkloreprogramma een demonstratie kantklossen gegeven op de Groeneplaats in Den Burg. Van 14.00 tot 16.00 uur zal hier een zo groot mogelijk aantal dames laten zien hoe dit ouderwetse handwerk wordt geoefend. In het bijzonder wordt een beroqp gedaan op de leerlingen van mevrouw Laan-Kistemaker om aan de demonstratie mee te werken. Zij worden verzocht zich op te geven bij mevrouw D. van Sambeek-Schrama, telefoon (02220) 3839 (liefst 's avonds). In ons artikel over het optreden van de gemeente tegen het te grote aantal tenten op campings bij de Grensweg is een fout geslopen. Ten aanzien van de camping van Pranger schreven wij dat hier zestig tenten extra stonden in plaats van de toegestane dertig. Dat was op zichzelf wel juist (want Pranger mag bij ontheffing dertig tenten plaat sen boven het aantal, waarop hij zonder ontheffing recht heeft) maar toch verwarrend. Wij hadden moeten schrijven: Pranger had ongeveer zestig tenten, twee keer zoveel als was toege staan. In de periode van dinsdag 7 tot en met vrijdag 17 augustus zijn de spreek uren van het bureau maatschappelijk werk op Texel tijdelijk gewijzigd, in deze periode is het spreekuur op woensdag- en vrijdagmorgen van 10.15 tot 11.45 uur. Vanaf maandag 20 augustus 1979 zijn de spreekuurtijden weer als vanouds. De politie heeft vrijdag opnieuw enkele hasjvangsten van Texelse kotters in ontvangst mogen nemen. Het waren ditmaal de kotters TX 34 en TX 94, die elk drie plakken halverwege Texel en Engeland uit zee hadden gevist. Trekkers moesten ef en aan rijden om de tot aan de assen in de prut stekende cross wegens weg te slepen. f 'W 7T» Tijdens patrouillewerkzaamheden op de Pontweg betrapte de tijdelijk op het eiland gestationeerde verkeerspolitie zaterdagochtend kort na negen uur een Texelse automobilist wegens het rijden met een snelheid van 140 km. Het betrof de in Den Burg woonachtige H. L. Hij mocht na een achtervolging een proces verbaal in ontvangst nemen. De tienjarige Marcus K. raakte zon dagmiddag gewond toen hij zonder op of om te kijken fietsend de kruising Hoofdweg, Slufterweg overstak. De jongen werd halverwege geschept door de uit zuidelijke richting naderende automobilist F. S. uit het Gelderse Neede. Bij het ongeval, dat kort na het middaguur gebeurde, heeft de jeugdige fietser vermoedelijk een lichte hersen schudding opgelopen. Hij is voor observatie in het Parkzicht-ziekenhuis opgenomen. De fiets raakte totaal ver nield en de auto had lichte lakschade. De woensdagochtend in jeugdher berg Eyercoogh levenloos op bed aangetroffen parachutist Jürgen Michael Nusser uit het Duitse Fran- kenthal blijkt een natuurlijke dood gestorven te zijn. Dit heeft een in Rijswijk uitgevoerde sektie uitge wezen. De 24-jarige Nusser was op Texel in verband met een cursus parachute springen, waarvoor hij daags voor zijn overlijden de eerste twee sprongen had gemaakt. Zijn lichaam is inmiddels naar Duitsland overgebracht. Het is vrijwel zeker, dat tenminste een van de horecabedrijven in Den Burg ook een nachtvergunning zal krijgen. Dit is gewenst, omdat nu vrij veel mensen 's nachts naar de nachtcafé's in de burtendorpen gaan, wat een zeer ongewenste en zelfs gevaarlijke situatie wordt gevonden. Vier horeca-ondernemers uit Den Burg hebben aanvragen voor een nachtvergunning ingediend. Daarvan is er niet een toegestaan (twee werden afgewezen, één werd aangehouden en over een vierde aanvraag is nog geen beslissing genomen. Een van de argu menten van de burgemeester was het uitgangspunt om voorlopig niet meer dan vijf vergunningen toe te kennen. De gemeenteraad heeft de burgemees ter gemachtigd „vijf zes" vergunnin gen te geven, zodat er zonder een nieuw besluit van de gemeenteraad nog een zou kunnen worden toege kend. In beroep Tegen de afwijzing zijn inmiddels twee horeca-ondernemers uit Den Burg in beroep gegaan. Tegen het toekennen van een nachtvergunning in een van de andere dorpen is een bezwaar binnengekomen van omwo nenden, die last hebben van het lawaai. De commissie beroepschriften zal zich op 3 augustus in besloten vergadering over deze bezwaren buigen en aan de burgemeester advies uitbrengen. Ook de commissie algemene zaken praat over de nachtvergunningen en wel tijdens een besloten bespreking na afloop van de openbare vergadering die vanmiddag in het raadhuis werd gehouden. De burgemeester zal zijn eindbeslissing mede van het resultaat van deze twee vergaderingen laten afhangen. Zaterdagavond a.s. herleeft in De Cocksdorp de beroemde wielerronde van Zuidema. Nadat het jaren in verband met organisatorische problemen niet meer mogelijk is geweest, hebben de dorpscommissie en de Wieler vereniging Texel het evenement nieuw leven ingeblazen. Ingeschreven kan worden tot 18.00 uur. Het wielerfestijn zal bestaan uit een dikke banden-race, die om 19.00 uur begint en waaraan kan worden meegedaan door mensen die beschik ken over een gewone fiets of een tour- fiets. Er wordt gereden over acht ronden: inschrijfgeld 73, Direct daarna volgt een autopedrace over twee ronden, aanvang 19.45 uur; in schrijfgeld 73, leder, die in het bezit is van een autoped, kan meedoen, leder die in het bezit is van een autoped, kan meedoen. Na een muzikaal optreden van het Koninklijk Texels Fanfare/DEK (om 20.00 uur) volgt om 20.45 uur de eigen lijke Zuidema-ronde. Aan de race wordt meegedaan door de Wielervereniging Texel en leden van een bevriende ver eniging, totaal 40 renners. Ook mogen wielervakantiegangers van het eiland inschrijven. Inschrijfgeld 710, Hoofd bescherming is verplicht; deelnemers doen mee voor eigen risico. Gereden wordt over 25 ronden van elk 1450 meter. Er wordt 75,— startgeld be taald. Start en finish zijn in de Kikkert - straat bij hotel De Hoop; hier kan ook worden ingeschreven. Premies Jurering geschiedt door twee leden van de wielervereniging Texel en enkele bekende Cocksdorpers. Als tourmiss fungeert Ank Hooijschuur, die de winnaars op de gebruikelijke wijze zal huldigen. Het staat nu al vast dat de deelnemers aan de race op zeer vele premies van bedrijven en particulieren kunnen rekenen, zodat de moeite van zowel de kopman als van de volgende renners in ieder geval beloond zal worden. Wie nog premies beschikbaar wil stellen, dienst deze ruimschoots voor de aanvang van de wedstrijden aan te bieden bij mevrouw A. Saal-de Vries, Klimpstraat 20, telefoon (02222) 542. De prijsuitreiking is om 22.00 uur in Het Eierlandsche Huis. Na afloop gratis toegankelijk „Zuidema-bal". Het hele gebeuren staat onder oppertoezicht van de chef d'equipe Kees Zuidema, de stichter van dit wielerevenement. Toeschouwers zijn bij de Ronde van Zuidema van harte welkom. Ze hebben gratis toegang. Ter bestrijding van de kosten zullen wel rosetjes worden verkocht 71, Om alles glad te laten verlopen worden nog enkele krachten gezocht voor afzetting en controle. Afgesloten Dorpsbewoners en gasten moeten er rekening mee houden dat tussen 16.30 en 22.00 uur de uitgaande wegen van De Cocksdorp zullen zijn afgezet. De AOT-bus zal in die tijd het dorp zelf niet kunnen aandoen. Passagiers, die het dorp per bus willen verlaten, worden verzocht gebruik te maken van de haltes aan de Vuurtorenweg. Begin De Ronde van Zuidema werd dertien jaar geleden voor het laatst gehou den. Tot dat moment was het een jaar lijkse traditie geweest, die begon in 1954, toen Kees Zuidema op het idee kwam om zijn verjaardag (6 augustus) op een bijzondere wijze te vieren. Zui dema was zeer geboeid door de Tour de France, wat hem op het idee bracht om ook in zijn dorp een groot wieler festijn te organiseren. Het werd een ge slaagd en ludiek evenement, waaraan werd deelgenomen door ongeveer 100 mensen. Het meest spannend was toen de wedstrijd voor gewone fietsen over tien ronden (25 km), die gewonnen werd door Leo Garritsen; tweede werd M. Boon. In de categorie sportfietsen werden H. van Sijp en C. Wetsteen resp. eerste en tweede. Het volgende jaar werd Garritsen ook winnaar, tweede werd de toen 34-jarige Wim de Boer.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1