Cjroen r^wartsjexels in het iMinder geld voor peuterspeelzalen a Ronde van Zuidema weer a/s vanouds Direktie „Renz" boos op gemeente Texel A/s u in het naseizoen op vakantie wilt, ,DE REIZENBOETIEK" GS: Eerst onderzoek afwachten Tweemaal alarm voor „Ida Mary" Opnieuw hasj Drenkeling op Hoornderslag Open dag St. Jan trok veel bezoek Plan „Lindeboom- Texel" Klanten „Kolenkit" voeren aktie voor nachtvergunning Jongelui slaags Ruim 6300 vreemde auto's op Texel ra e JAARGANG NR. 9400 TEXELSE DINSDAG 7 AUGUSTUS 1879 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld Er De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. B en W hebben de leden van de commissie Welzijnszaken ten weten niet akkoord te kunnen gaan met het advies van i subsidiecommissie om voor dit jaar de Texelse peuterspeel- len volgens hetzelfde systeem als in 1978 te subsidiëren. huurovereenkomsten afsluit, maar zegt dit in de praktijk welhaast ondoenlijk te vinden. Hierbij wordt als voorbeeld gegeven, Het college beroept zich hierbij op t wegvallen van de tot dusver or het rijk voorgeschreven ver- chting. Dit betekent dat de Overkoepeling peuterspeelzalen, die onlangs om subsidie van 726.090,— verzocht, plaats daarvan de beschikking krijgt er 719.072, Volgens de zelfde stel- Ijel ontvangt de niet bij de Overkoe- ling aangesloten peuterspeelzaal van ideschild in 1979 een bijdrage van 283,-. De belangrijkste reden van deze stap dat de gemeente dit jaar genood- ikt is alle exploitatiesubsidies aan ilturele verenigingen (waaronder de ches vallen) met 6,51 procent te men. Op de begroting van 1979 is imelijk een bedrag van 7106.600,— schikbaar, terwijl de gezamenlijke irenigingen om 7114.023,— gevraagd idden. Teveel ineens Wat betreft de peuterspeelzalen vindt !t college bovendien dat men ,,te iel ineens" wil. De Overkoepeling reft voorgesteld om naar gelang het komen van de ouders voortaan met rschillende (gedifferentieerde) neven te willen gaan werken. Daarbij uitgegaan van de bedragen 71,50, ,75 en 72,— met dien verstande dat subsidiecommissie elk van deze dragen met 25 cent verhoogd wil in. B en W achten dit momenteel on- iwenst te meer omdat dit in feite voor i speelzaal van De Koog (huidig tarief ,40) een verlaging betekent. Een tweede voorstel van de Overkoe- iling waarvoor het college de tijd niet ip acht, is een opvangsduur van drie pr per morgen of middag, terwijl ver- hillende crèches nu nog werken met in opvang van 2 of 2 V4 uur. Ondoenlijk Het college vindt dat bij het over wegen van een nieuwe subsidieregeling peuterspeelzalen ook de bisvestingskosten moeten worden Sjezien Men zegt begrip te hebben por het advies van de Werkgemeen- hap Kindercentra Nederland (WKN) Sijat de overheid bij het ter beschikking ellen van akkommodaties realistische De bemanning van de reddingboot >:jlda Mary" was in de afgelopen reek tweemaal in touw. In geen van eide gevallen behoefde men echter Kldingacties te ondernemen. Het eerste alarm vond vorige week Dndagochtend plaats, toen de op de ij ierlandse vuurtoren gestationeerde ustwacht ten zuiden van Vlieland twee chtkogels signaleerde. Op de plaats angekomen, vanwaar de noodseinen o goed als zeker moesten zijn afge- uurd, ontdekte de reddingbootbeman- ing een gestrande Nederlandse tjalk. )e bemanning daarvan beweerde venwel in het geheel geen lichtkogels e hebben afgevuurd, waarop de Ida /lary na een zoekaktie van ongeveer even uur huiswaarts keerde. Zaterdagochtend moest de redding- lootbemannmg opnieuw op pad, maar lehoefde deze keer niet uit te varen, ien ander vaartuig had een ter hoogte 'an het Krimslag in moeilijkheden ver- ierend bootje reeds op sleeptouw ge- ïomen en naar veiliger vaarwater ge- iracht. dat de Koger peuterspeelzaal ,,Olleke Bolleke" die de voormalige Koger kleu terschool ter beschikking kreeg, maar slechts 40 procent van de huisvestings kosten (ad. 75300, ontving. Een zelfde situatie voorziet men bij het samengaan van de peuterspeelzalen ,,Het Kwetternest" en ,,De Kukeltjes", die in het najaar de eerste fase van het zogenoemde ULO-plan gaan betrekken. Hierbij is de huurvergoeding begroot op 75000, en zal de exploitatie van deze eerste fase (hoewel niet alleen toe te schrijven aan de peuterspeelzalen! nog afgezien van de kapitaalslasten een jaarlijks tekort van 717.000,— opleveren. De gemeente wil daarom in dergelijke situaties maximaal 73000,— per lokaal per jaar geïndexeerd toerekenen en het overige als indirekte subsidie beschouwen. Over dit onderwerp zal na de (voor woensdag geplande) bespreking door de commissie Welzijnszaken alleen nog door het bestuur van de Welzijnsstichting van gedachten worden gewisseld. Omdat het in dit geval geen kredietverhoging betreft, lijkt het B en W niet nodig dit punt in dit stadium bij de gemeenteraad aanhangig te maken. Opnieuw deden enkele Texelse kot ters aangifte van enkele hasjvangsten. Het spul is inmiddels aan de Alkmaar- se politie overgedragen en ter plaatse vernietigd. De TX 14 leverde 2 plakken en de TX 37 bij elkaar ongeveer 20 kg. De Duitse vakantieganger Herbert Jusupeit (37) moest donderdagmiddag met verdrinkingsverschijnselen naar het Helderse Parkzicht ziekenhuis worden overgebracht omdat omstanders hem bewusteloos uit het water hadden ge haald. Zijn toestand is op dit moment goed. Jusupeit was ter hoogte van het Hoornderslag door de kou bevangen op het strand aangetroffen. Door een pa trouillerende Landrover van de politie werd de man naar de op de openbare weg staande ambulance gevbracht die hem verder naar het ziekenhuis vervoer de. Ongeveer 1500 belangstellenden heb ben zaterdag van de gelegenheid ge bruik gemaakt het nieuwe complex van het R.K. rusthuis ,,St. Jan" aan de Beatrixlaan te bezoeken. Zoals wij reeds in de vorige krant meldden wordt het nieuwe St. Jan woensdag door de bewoners in gebruik genomen. In ver band met de op deze dag plaats hebbende verhuizing van het oude gebouw aan de Molenstraat naar de Beatrixlaan zal de Molenstraat geduren de die dag worden afgesloten voor alle verkeer dat niet rechtstreeks bij de ver huizingswerkzaamheden betrokken is. De bewoners van het gebouw, die ondertussen hun jaarlijkse uitstapje over het eiland maken, zullen woensdagavond om ongeveer 18.00 uur hun nieuwe woninkjes betrekken Met in het voorprogramma autopedraces voor kinderen en volwassenen, een zogenaamde „dikkebandenrace" en een heuse wielerwedstrijd voor niet-gelicenceerde amateurs is zaterdagavond de eerste editie gehouden van de hernieuwde Ronde van Zuidema, waarvoor zowel van de zijde der deelne mers als van het publiek grote belangstelling bestond. wordt het tijd om te boeken bij if Ongeveer 70 personen namen er aan deel. Ook het publiek toonde veel interesse en de langs het goed afgezette parcours verzamelde menigte moot uit minstens duizend personen hebben bestaan. De organisatie van dit uit het begin van de vijftiger jaren stammende wielergebeuren, dat dertien jaar geleden werd stopgezet, was in handen 'van de Cocksdorper Dorpscommissie in samenwerking met het bestuur van de Wielervereniging Texel. Ook de initiatiefnemer van de eerste „rondes" Kees Zuidema, gaf zaterdag in de Kik- kertstraat acte de presence, door het lossen van de verschillende startscho ten voor zijn rekening te nemen. Vooral het houden van de wedstrijd voor wielrenners, die niet in het bezit zijn van een officiële KNWU-licentie was een schot in de roos. De belang stelling hiervoor was met ruim veertig deelnemers aanzienlijk te noemen. De start werd zoals gebruikelijk ver richt door Zuidema, die deze maal een dubbelloops jachtgeweer ter hand moest nemen, omdat het beschikbare startpistool tijdens de voorwedstrijden defect raakte. Voel premies Naast hilariteit om deze gebeurtenis was er volop spanning in de belang rijkste wedstrijd van de avond, waarin vooral de leden van de Wielervereniging Texel zich bijzonder roerden. Met name Arie Huisman die twaalf van de ruim 50 beschikbaar, ge stelde premies in de wacht sleepte en Guus Barhorst deden herhaaldelijk uitlooppogingen. Deze werden echter allen tenietgedaan. Dat was in belang rijke mate het werk van de oudste deel nemer van het veld, de 42-jarige in Den Helder woonachtige Bauk de Jong. De gemiddelde snelheid die het peleton door al deze premiesprints en terug- haalacties ontwikkelde, liep op tot bijna veertig kilometer per uur. De snelste ronde die werd geklokt was er één van 42 km/u. (1350 meter). Omdat er naast het officiële prijzengeld zaterdagavond door verscheidene middenstanders en particulieren een groot aantal premies beschikbaar was, konden er in elk van de 25 af te leggen rondes premies worden uitgedeeld, hetgeen de spanning er goed in hield. Onder deze premieregen waren er tien van de Wielervereniging Texel speciaal voor de achterblijvende renners, die in enkele groepjes achter de hoofdmacht aanreden. Pechvogel De grootste pechvogel van de avond werd Guus Barhörst, die tijdens een uitlooppoging in de twaalfde ronde door een lekke voorband ten val kwam. Hij liep hierbij een forse schaafwond aan zijn rechterarm op en scheurde zijn shirt. Hoewel ook het versnellingsappa raat van zijn fiets enigszins defect raakte, wist hij toch tamelijk snel de strijd te hervatten maar was kansloos geworden omdat het jagende peleton hem inmiddels op vrijwel een ronde had gezet. Verdere valpartijen deden zich zaterdagavond niet voor. Wel ontstond gedurende de laatste ronde wat verwarring onder de deelnemers. Dat kwam toen commentator Piet Zijm hen meedeelde dat de gedubbelde renners het parcours moesten verlaten, hetgeen het merendeel als „niet gehoord" bleek te beschouwen en vrolijk verder reed. Het Jagende peloton ter hoogte van de eind streep in tie KJkkertstraat. De eindsprint van deze ruim dertig kilometers tellende wedstrijd werd gewonnen door Hans Koorn uit Den Burg met op de tweede plaats de op eigen terrein rijdende Peter Tromp (De Cocksdorp). De Helderse renner Rein Slikker (DOK) werd als derde geklasseerd. Zoon Bij de eerder op de avond gehou den „dikke-banden-race" slaagde Hans Zuidema (zoon van Kees Zuidema) er in de laatste van het zestal af te leggen rondes in, de tot dan toe leidende Ronald Hooijberg te passeren. Hooij- berg had daarvoor voortdurend ver aan de leiding gereden, maar kreeg na tien kilometer klaarblijkelijk met „de man met de hamer" te maken. Op de derde plaats eindigde de in kleding van de jaren twintig uitgedoste Wim Witte. De autopedrace die het programma van de Zuidema-race openden werden bij de jeugd tot en met 14 jaar gewon nen door Ronald van Boven. Als tweede en derde finishten Albert en Eddy Vughts. De seniorenprijs bij de autopeds ging naar Frits Kooi. Menno Pont en Dirk Eelman volgden hem met geringe ach terstand. Directeur A. N. van der Vegt van circus „Renz" is boos op het gemeentebestuur van Texel. Hij beticht B en W van het toelaten van oneerlijke concurrentie. mogelijk te voorkomen. Circus Renz had op Texel 12 dagen willen blijven, maar dat werd door de gemeente geweigerd met als argument dat dan geen optreden meer mogelijk was voor de acrobatengroep Les Aranis. Langer dan vijf dagen mocht niet. Reden voor de ontstemming is dat de gemeente niet heeft willen optreden tegen een klein concurrerend circus, dat gelijk met Renz op Texel actief is geweest. Dat was het Franse circus „Europe", dat met een eenvoudige en kortdurende show op „Loodsmanduin" en „Dennenoord" optrad. Niet eerlijk De directie van circus Renz wijst erop dat het Franse circus onaangekon digd en zonder vergunning naar Texel is gekomen en daar de verdiensten van circus Renz flink heeft afgeroomd. Het oneerlijke schuilt hierin dat Renz veel geld heeft moeten geven voor een staanplaats en een speelvergunning alsmede voor de brandweer die op voorschrift van de gemeente bij alle voorstellingen aanwezig moet zijn. De Fransen hebben zich daar allemaal aan kunnen onttrekken. Directeur Van der Vegt en zijn broer die als bedrijfsleider aan het circus is verbonden, hebben getracht het gemeentebestuur ertoe te brengen tegen het Franse circus op te treden, echter vergeefs. Bovendien was het kwaad op dat moment al geschied. Riskant Als dergelijke dingen ook in de toekomst mogelijk blijven, wordt de komst van een circus naar Texel nog riskanter dan het al is. Het is trouwens strijdig met het beleid van de gemeente in deze. Men tracht bij het uitgeven van vergunningen concurrentie zoveel Matig gedraaid De eerste twee dagen (met Bassie en Adriaan) heeft circus Renz uitstekend gedraaid in De Koog. De tent was helemaal uitverkocht. In de dagen daarna ging het veel slechter. Volgens directeur Van der Vegt en zijn broer zat 'm dat niet alleen in de uittocht van toeristen die toen begon en in het goede strandweer van zondag, maar vooral in de activiteiten van het Franse circus, dat zijn tent elke dag op een andere camping neerzette. Desgevraagd verklaarde men op het gemeentehuis dat Circus Renz volledig in zijn recht stond toen men tegen deze gang van zaken bezwaar maakte. On danks het feit dat het Franse circus op particulier terrein optrad had men daar wel een vergunning voor nodig. Nadat „Europe" vrijdag en zaterdag optredens had verzorgd op de camp ings „Loodsmansduin" en „Dennen oord" is daarom op gezag van loco burgemeester Westdorp zondagmiddag door de politie ingegrepen. Het Franse circus had toen zijn tenten opgeslagen op het terrein van vakantiecentrum „Sluftervallei". Het voor zondagavond geplande optreden daar werd afgelast. Gedeputeerde Staten van Noord- holland hebben het gemeente bestuur officieel verzocht hangende een onderzoek naar de levensvat baarheid van het plan „De Linde- boom-Texel" de ingediende begro tingswijziging te schrappen tot na het bekend worden van het resul taat. Hiermee wil men voorkomen, dat deze automatisch zou worden goedgekeurd, waarna GS de wijziging weer zou moeten afkeu ren. Er wordt door GS aan herinnerd dat de provincie op 3 juli aan het gemeen tebestuur heeft verzocht de zaak voor te leggen aan het produktiviteitscen- trum van het bedrijfsschap Horeca te Den Haag. In totaal ongeveer 150 oud nacht bezoekers en sympathisanten van „De Kolenkit" in Den Burg hebben het college per brief laten weten het zeer te betreuren dat dit café tot dusver geen nachtvergunning heeft gekregen. De groep zegt er niets voor te voelen, daardoor zijn vertier voortaan gedwongen in een ander café te moeten zoeken. De aktievoerders zijn voor het overgrote deel mensen die ten tijde van de oude regeling (vrije sluitingsuren in het weekeinde) regelmatig „De Kolen kit" bezochten nadat de andere café's gesloten waren. In de brief wordt het gemeentebestuur gevraagd kenbaar te maken welke argumenten men heeft gebruikt om het ene café wel, en het andere geen nachtvergunning te geven. Men wijst er op dat tijdens de bespre kingen die aan het opstellen van de nieuwe verordening vooraf gingen werd gesteld, dat deze in overeenstemming moest zijn met de wensen van het pu bliek. „Onze wens is dat ook „De Kolenkit" een nachtvergunning krijgt", aldus de groep. In de nacht van donderdag op vrijdag raakten twee groepjes jongelui met elkaar op de vuist op de Witteweg bij Den Hoorn. Twee jongens uit Katwijk werden zonder duidelijke reden aange vallen door enkele jongens uit Amers foort. Er vielen harde klappen maar de gevolgen waren niet ernstig, afgezien van wat schade aan kleding. De jongens uit Amersfoort verbleven op camping Loodsmansduin waar ze inmiddels zijn weggestuurd. Het aantal vreemde auto's op Texel is na een aanzienlijke daling halverwege de week (ongeveer 1.100 minder dan vorig jaar) in het afgelopen weekend weer betrekkelijk toegenomen. Zondagavond was het totaal weer gestegen tot 6.333. In vergelijking met vorig jaar toen er in de eerste week van augustus 6.886 vreemde auto's werden geteld blijft evenwel achterstand bestaan. Met uit zondering van zaterdag toen er 648 auto's meer naar het eiland kwamen dan er weggingen was het aantal vertrek kende vakantiegangers groter. De con crete getallen zagen er als volgt uit: vrijdag van Texel 1.826 en naar Texel 1.468; zaterdag van Texel 1.325 en naar Texel 1.973; zondag van Texel 1.238 en naar Texel 1.145. Alleen zaterdag wer den aan de Helderse kant van het Marsdierp wachttijden geconstateerd. Deze bedroegen in de meest extreme gevallen ongeveer drie uur. De Vakbondsgroep Horeca van de Voedingsbond FNV komt naar Texel. Op 16 en 17 augustus. Nu al nieuwsgierig? Bel dan (0201 160239.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1