jmm VOOR EERLIJK EIKEN „Pietje Bell" Te weinig personeel bij plantsoenendienst Taxiopstelling op haventerrein \vordt veranderd PILAINII2IIWS Rustiek eiken slaapkamer 140 x 200. Adviesprijs 1798.-. Alleen bij Westenbrink: Rustieke zware eiken tafel (175 x 80 cm)( Bijpassende rustiek massief eiken stoel met origineel biezen zit. Adviesprijs 298.-. Alleen bij Westenbrink: Schitterend eiken wandmeubel met geheel massief eiken front. 2.50 mtr breed. DONDERDAG KOOPAVOND IIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Alléén bij Westenbrink Pietje Bell als goochelaar. Met Dik Trom (C. Joh. Kievit) behoort Pietje Bell, de hoofdpersoon uit een aan tal door Chr. van Abkoude geschreven jeugdboeken, al sinds jaren tot het selecte groepje bijkans legendarische 'helden' waarvan iedereen de namen kent. Andere kinderboekfiguren die tot deze groep gerekend zouden mogen worden zijn ondermeer Arendsoog (J. en P. Nowee), Ciske de Rat (Piet Bakker), Kees de jongen (Theo Thijsse) en Adriaan en Olivier (Leonard Huizin- ga). Wat dat betreft hebben de Nederland se producenten van jeugdfilms dus nog heel wat voor de boeg. Deze week kan men in het City theater in woord en beeld getuige zijn van 'De avnturen van Pietje Bell' met uiteraard Pietje in de hoofdrol en zijn kornuiten Peentje en Engeltje aan zijn zijde. Het drietal heeft besloten een eigen circus op te richten en naast clowns- en goochelnummers heb je daar op zijn minst een aantal afgerichte dieren bij nodig. Bij gebrek daaraan wendt het illustere drietal zich tot ondermeer de kippen van een naburige boerderij. Ze lopen evenwel in de val want tijdens de kippejacht worden ze gesnapt door een veldwachter die hen oppakt en naar het bureau brengt. Daar leggen de vrienden hun situatie uit en de commissaris die de plannen van de jongens wel kan waar deren laat hen gaan. Nadat er nog een aantal moeilijkheden is opgelost kan de voorstelling beginnen en tot hun vreug de is het een groot succes. Pietje zelf treedt op als goochelaar. Doch een van zijn trucs pakt verkeerd uit en dat betekent het einde van het circus. Pietje en Engeltje staan er echter niet al te lang bij stil, want zij hebben een verlaten boot ontdekt en merken dat dit een opslagplaats van smokkelaars is. Voor dat zij echter de politie kunnen waar schuwen worden zij door de smokke laars gevangen genomen en opgeslo ten. Door een list kunnen zij ontsnappen en na een wilde achtervolging over meesteren ze de twee schurken die ze in triomftocht naar het politiebureau bren gen. 'Pietje Bell' draait zondagmiddag voor alle leeftijden en begint om 15.00 uur. De vrijdagnachtvoorstelling heet deze week 'Poesjes uit het paradijs'. Een pas gehuwde jonge vrouw vraagt na een feestje aan haar man zijn belevenissen als vrijgezel te vertellen. Hij stemt toe haar mee te nemen naar een besloten club waar hij voor zijn huwelijk regelma tig kwam. Wat het jonge vrouwtje daar ervaart maakt vurige hartstochten in haar los en gaat daarna steeds dollere dingen bedenken om aan haar gerief te komen. Toegang 18jaar. WIST U DAT... Westenbrink alle meubelen zélf importeert alle meubelen gratis worden thuisbezorgd 3 jaar garantie op konstruktie uw reisgeld wordt vergoed wij maandag 's middags geopend zijn gespreide betaling mogelijk is. MEUBELTOONZALEN TE BEVERWIJK HEEMSKERKERWEG 85 - TEL 02510-27682 ALKMAAR ZIJPERSTR 34 - INDUSTRIETERR HUISWAARD - TEL 072-114525 500 MTR V a, STATION - MAKKELIJK TE 8EREIKEN VIA SPOORBRUG LOOPPAD DEN HELDER MEUBELSHOWROOM - INDUSTRIEWEG 26 INDUSTRIETERR WESTOEVER - ACHTER HELI HAVEN - TEL 02230-34910 Om het onderhoudspeil aan de ixelse plantsoenen omhoog te sngen is het nodig bij de ge- entelijke plantsoenendienst in Ier geval drie extra vaste krach- aan te trekken. Niet alleen set de eigen dienst versterkt irden, 'De Bolder' zal ook meer jnsen in moeten zetten om het ;rk aan te kunnen. Mdus één van de slotconclusies uit i rapport aangaande de gemeentelij plantsoenendienst. Hierin wordt voorts geconcludeerd t er de laatste jaren een droevige jatie is ontstaan omdat het perso- elsbeleid niet inherent was met de jname van de plantsoenen. Gesteld irdt dat, waar mogelijk, het de 'goed- llende' bewoners wordt toegestaan aangrenzende gemeentelijke plant enen zelf te onderhouden maar „jam mer genoeg zijn deze mensen schaars voorhanden".. Overigens wordt het definitief over dragen van gemeentelijke plantsoen aan de bewoners, zoals dat enige tijd gele den tijdens de hoorzitting over het Marsplan aan de orde kwam, ten zeerste ontraden. Volgens het rapport zou dit een ernstige verbrokkeling in aanzien en kwaliteit van de wijken tot gevolg hebben. Ondanks alles vormt het plant soen nog altijd het gemeentelijke (zij het smoezelige) visitekaartje. Verband houdend met dit alles is de opmerking dat, door de maximale in spanning, die momenteel door zowel mensen als materieel moet worden geleverd, dit materieel aan de hoogste eisen dient te voldoen. Tijdige vervan ging van de apparatuur is daarom een eerste vereiste. Maar dit is de laatste tijd ook niet meer gebeurd. In het rapport, dat is opgesteld door de heer P. Bakker (opzichter plantsoe nendienst) wordt voorts een overzicht Het gemeentebestuur heeft dinsdag in overleg met Rijkswaterstaat i Rijkspolitie besloten definitief een eind te maken aan de huidige xi-opstelling op het veerhaventerrein. In plaats van naast elkaar illen de huurauto's zich voortaan in een zogenaamde 'slurfvorm oeten opstellen. De daarmee verband houdende reconstructiewerk- lamheden aan het wegdek worden zo spoedig mogelijk ter hand inomen. Dit deelde wethouder Gerard van der joi dinsdagavond mee tijdens de ndvraag van de raadsvergadering aarin de taxiproblematiek nogmaals >or het CDA-raadslid Piet Zegers aan i orde werd gesteld. Eerder had deze, samen met collega adslid J. C. Dros, per brief aan het allege gewezen op de onverkwikkelijke melen die zich ter plaatse herhaaldelijk jordeden. Van der Kooi gaf Zegers dinsdag jlmondig gelijk toen deze opmerkte at recente ontwikkelingen hebben aan- etoond dat er een onhoudbare situatie an het groeien is die op korte termijn edwongen dient te worden. Hij hoopte at de reconstructie de ontkiemende axi-oorlog' weldra zou kunnen verijde- De wethouder antwoordde de CDA- ïan op een andere vraag dat de emeente c.q. de politie aan andere nenigheden op het gebied van de éxelse taxi's weinig kan doen. Zegers was namelijk ter ore gekomen at een van de taxi-ondernemers ook in :ijn privéwagen (waarvoor geen taxi- 'ergunning is afgegeven) wel eens 'een rachtje' zou vervoeren. Dezelfde on- lernemer zou iets dergelijks ook 'uitha- n' met een busje. Volgens Van der Kooi was het niet mogelijk gebleken deze geruchten met bewijzen te staven. Hij verzekerde dat de politie zich in dergelijke gevallen wel eens op de hoogte had gesteld maar steeds te horen kreeg dat het in die gevallen het vervoer van vrienden of kennissen betrof die voor hun ritje geen cent betaalden. Fout Overigens gaf de wethouder toe dat de gemeente aan het begin van dit jaar bij het afgeven van taxi-vergunningen een ambtelijke fout had gemaakt. Toen was namelijk 'automatisch' het gebrui kelijke aantal taxi-vergunningen op nieuw verstrekt maar was men voorbij gegaan aan het feit dat één van de chauffeurs inmiddels 65 jaar was gewor den. Indien de voorschriften goed wa ren opgevolgd had dit niet mogen gebeuren maar Van der Kooi was van oordeel dat de betreffende taxichauffeur nog steeds in een uitstekende gezond heid verkeerde hetgeen voor hem geen reden was de vergunning (halverwege het jaar) alsnog in te trekken. Op vragen van J. C. Dros in die richting antwoordde de wethouder dat volgens zijn inlichtingen alle taxi's mo menteel zijn voorzien van zogenoemde 'taxameters' waardoor de tarieven op het gehele eiland zijn gelijk getrokken. gegeven van de activiteiten die men zoal ontwikkelt. Dat zijn: het onderhouden van plantsoenen, sportvelden en be graafplaatsen; het onderhouden en ver zorgen van de beplanting rond de bejaardenwoningen (tehuizen) en bij de scholen; het aanleggen van nieuwe plantsoenen, sportvelden; de verzorging van de gemeentelijke taak tijdens de folklore en andere festiviteiten; het planten en onderhouden van straat- c.q. laanbomen en dq verzorging van de kwekerij en de plantenbakken. In totaal bedraagt de oppervlakte van de te onderhouden 'plantsoenen' (incl. sportvelden) 71 hectare, waarvan 32 hectare beplanting heeft en 39 ha uit gazon bestaat (opname 1-1-'79). Het onderhoud van de beplante plant soenen bestaat uit ondermeer het on- kruidvrijhouden, het inboeten van de beplanting en snoeiwerk. De gazons vergen hoofdzakelijk het maaien van het gras. Arbeidsintensief Naast het maaien van de sportvelden (12 stuks plus 5 trainingsvelden) worden deze jaarlijks opgeknapt en afhankelijk van de toestand gefreesd en doorge zaaid. Tevens moeten na het doorzaaien de velden besproeid worden met bere- geningsinstallaties, hetgeen eveneens vrij arbeidsintensief is. Door een beleids ombuiging bij de verhuur van de sport velden, waarbij de huur drastisch ver hoogd werd, heeft de dienst er onder meer het onderhoud aan de binnen- afrastering (speelveld) bijgekregen. De oppervlakte aan plantsoenen bij deze sportvelden bedraagt 5Vz hectare en gras 20 hectare. De gemeentelijke plant soenendienst verzorgt voorts de alge mene begraafplaats van Den Burg (Ko- gerstraat), het Russenkerkhof (Zuid- Haffel) en de algemene begraafplaats van Oosterend (Achtertune). Naast het 'plantsoen'-onderhoud wordt jaarlijks een aantal grafzerken schoongemaakt, hetgeen in het hoogseizoen ongeveer vier manweken vergt. Het delven van de graven behoort eveneens tot de taak van de plantsoenendienst. Bij 8 bejaardencentra en bij 10 scholen wordt eveneens het onderhoud aan de plantsoenen verzorgd. Vooral dit ge deelte van de werkzaamheden vergt een behoorlijk aantal mandagen, omdat men met een verspreide ligging en veel vernielingen (scholen) te maken heeft. De oppervlakten zijn overigens maar beperkt, respectievelijk voor plantsoen en gazon 1,4 hectare en 2,8 hectare. Vooral de laatste vijf jaar is de opper vlakte van de plantsoenen nogal ver groot. In vergelijking met 1973 zelfs met 24,9 hectare waarvan 17 hectare plant soenen en 7,9 hectare sportvelden, wat grotendeels door de eigen dienst werd aangelegd. Bomen Ten aanzien van het planten en onderhoud van diverse bomen wordt opgemerkt dat na een periode van 'rooien' die (uit verkeersbelangen) in de vijftiger jaren plaatsvond de inzichten in deze materie zodanig veranderd zijn dat momenteel waar mogelijk bomen worden neergezet. Een goede verzor gende begeleiding daarvan is onont beerlijk, maar vergt volgens het rapport nogal wat tijd, waardoor dit momenteel zeer te wensen overlaat. Het totale bomenbestand van de plantsoenen dienst bedraagt momenteel (1-1-'79) 3.300 stuks. Naast het onderhoud van deze bomen is, door het opdringen van de iepziekte veel tijd nodig om deze ziekte te bestrijden. Aan het eind van deze opsomming wordt meegedeeld dat de eigen kwekerij van de plantsoenen dienst momenteel intensief gebruikt wordt voor het stekken en doorkweken van te licht plantenmateriaal. Jaarlijks worden ongeveer 30.000 éénjarige zo merbloemen bestemd voor plantenbak ken en bloemperken gezaaid en opge kweekt. Personeelstekort Het personeelsbestand bij de ge meentelijke plantsoenendienst blijkt on danks de uitbreiding van de werkzaam heden de laatste jaren nauwelijks geste gen. Waren er op 31 december 1973 twee opzichters en negen medewerkers, op 1 januari 1979 bedroeg dit: een tech nisch ambtenaar, een opzichter, negen medewerkers buitendienst en twee man (een leerjongen-scholier en een ziekte geval) in de kwekerij. Naast de 'eigen' dienst wordt een gedeelte van de voornamelijk in Den Burg gelegen plantsoenen (ongeveer 11,6 hectare) onderhouden door men sen van sociale werkplaats De Bolder. De beschikbare medewerkers zijn als volgt over de verschillende dorpen ver deeld: Den Burg 2, Oosterend 1, De Koog/De Cocksdorp 2 en Oudeschild 1 De dorpen Den Hoorn en De Waal hebben geen vaste mensen zodat het onderhoud door het overige personeel moet gebeuren. Rest nog één mede werker die bij ziektegevallen en vakan ties als invaller fungeert en waar nodig assistentie verleent. De onderverdeling van het te bewerken groen luidt als volgt: Den Burg 16 ha plantsoen en 17 ha gras; Oosterend 2,2 ha plantsoen en 4,7 ha gras; De Koog 3,3 ha plantsoen en 5,7 ha gras; De Cocksdorp 4,4 ha plantsoen en 3,7 ha gras, Oudeschild en Russenbegraafplaats 3,2 ha plantsoen en 3,9 ha gras, Den Hoorn 2,2 ha plant soen en 3,2 ha gras en De Waal 0,6 ha plantsoen en 0,9 ha gras. Het machinebestand van de gemeen telijke plantsoenendienst is sinds 31 december 1973 gelijk gebleven. Onder de norm Samenvattend zegt het rapport (daar bij verwijzend naar een officieel onder zoek) dat de Texelse plantsoenendienst qua personeelsbezetting ruimschoots onder de landelijke gehanteerde norm zit. Voor normaal plantsoenonderhoud (geen sportvelden) is deze 3,3 ha per persoon. Voor sportvelden (incl. plant- singels) ligt deze norm op 5,5 ha per persoon. Op Texel zijn de oppervlakten van plantsoenen en sportvelden resp. 45 Vi ha en 2554 ha. Omdat daarvan 11,6 ha door 'De Bolder' wordt onderhouden resteert 33,9 ha. Hiervoor zouden vol gens de genoemde normen tien mensen (33,9 3,3) beschikbaar moeten zijn. Er zijn er evenwel zeven die dus, per persoon 4,8 ha onderhouden. Voor de sportvelden zouden volgens deze stelregel vijf mensen (25,5 5,5) be schikbaar moeten zijn. Omdat er vier zijn dus, ook hier één man te kort. Tijdens de openbare vergadering van de commissie openbare werken die op dinsdag 21 augustus om 15.30 uur in het raadhuis wordt gehouden zal het rap port van de gemeentelijke plantsoenen dienst aan de orde komen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5