Groen c/\varts jexels in het harL, i lemeente wil Oost meer bescherming bieden Duitse jongeman in arrest na steekpartij Schuur hoeve „zeewijk" volledig verbrand Twee auto's total loss bij botsing Nieuw bedrijventerreintje bij Oosterend Geweldpleging langs Pontweg een bezorger. Opnieuw hasj Inbraak in Vispaleis Dubbele botsing op parkeerplaats Automobilist schepte fiets Vernielingen met boodschap Simca bestuurder gezocht DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 2e JAARGANG NR. 9404 Voor het rondbrengen ven de Texelse Courant in het gebied Waalderweg-Ooeterenderweg zoeken wij Het gaat om ca. 40 kranten, die op dinsdag- en donderdagmiddag na 15.00 uur in onze drukkerij moeten worden afgehaald. Welke scholier of andere geïnteres seerde voelt iets voor dit karweitje? Nadere informatie bij drukkerij Texelse Courant, Parkstraat 10, tel. (02220)2741. edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, Jefoon (07728) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon (02220) 3543. itgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. Hoewel de buurtschap Oost in de zin van de Monumentenwet niet s beschermd dorpsgezicht is aangewezen heeft de gemeente niette- in gekozen voor een zwaardere bescherming dan bij 'normale' >rpen het geval is. Aldus een gedeelte uit het onlangs gebrachte bestemmingsplan Oost larover de commissie van advies en stand inzake de ruimtelijke ordening nderdagavond van gedachten zal wis- len. Gelijktijdig met het genoemde be- mmingsplan zal de commissie zich Tiiigen over het bestemmingsplan be- ijventerrein Oosterend waarvoor een rceel grond aan de noord-oost kant n het dorp is aangewezen. Dit voorlo- 3 aan vijf bedrijven plaats biedende rceel wordt begrensd door de Kotter- aat, de Bijenkorfweg en de Konings- sg- De opstellers van de plannen hebben ;h blijkens het aantal pagina's dat er n werd gewijd evenwel het meest tvoerig met de buurtschap Oost bezig- luden. Een opmerking als „Het speci- ke karakter van de buurtschap Oost oet zowel uit cultuurhistorische als uit idschappelijk en architectonisch oog- int als bijzonder waardevol worden tschouwd" in de toelichting, zal daar et vreemd aan zijn. Vanuit deze visie komt men tot het andpunt dat in dit geval een verdere tbreiding van het aantal woningen igewenst is, wat in overeenstemming met het kleine kernenbeleid van ovincie en rijk. Gesteld wordt dat in ize buurtschap een relatief groot aan- panden als monument is aangewe- in en uit dien hoofde reeds bescher- ing geniet. Mede daarom biedt dit Bstemmingsplan practisch geen bouw- iogelijkheden voor woningen. Op rond van dezelfde overwegingen zijn )k geen mogelijkheden voor een ver- sre recreatieve ontwikkeling opgeno- ien. Wanverhouding De gemeente is van oordeel dat Oost 3 dit moment een wanverhouding kent j het aantal permanent bewoonde en et aantal tweede woningen. In concre- cijfers is dit namelijk 33 en 11 ofwel 1 veede woning op iedere vier wonin- en. Men heeft gekozen voor het tgangspunt dat Oost een woonfunctie eeft en dat deze binnen de bestaande ebouwing versterkt moet worden. In Èrband hiermee is daarom bepaald dat lie woningen permanent bewoond mo- en worden. Het gebruik als tweede 'oning valt hierdoor onder de over- angsregelingen. Als stimulans voor het evorderen van de woonfunctie geldt de epaling dat alleen woningen die per- lanent bewoning hebben uitgebreid togen worden. Gezien de grootte van e woningen is er volgens de gemeente een aanleiding uitbreidingsplannen oor tweede woningen op te nemen. In erband daarmee zijn ook de uitbrei- ingsmogelijkheden voor permanent be loonde tweede woningen kritisch be ien. Opdat de begrenzing van de bouw mogelijkheden niet te absoluut wordt is bepaald dat eventueel de achtergevel rooilijn bij permanent bewoonde wonin gen met twee meter kan worden ver schoven. Dakvormen Men heeft bij de samenstelling van dit bestemmingsplan geprobeerd de plaats en de vorm van de huidige bebouwing vast te leggen Dit is gedaan door het opnemen van afzonderlijke bebou- wingsvlakken en een stringentere rege ling van goothoogten en dakhellingen. De dakvormen zijn vastgelegd op afzon derlijke 'kappenkaarten' (bestaande toe stand en toestand bij wijziging). „Een eventuele verbouwing of uitbreiding moet bij wijziging in overeenstemming met de kappenkaarttoestand zijn", al dus het plan. De bebouwing binnen het plangebied Oost is in het algemeen door bestem ming op de plankaart opgenomen. Voor zomerwoningen zijn in de overgangsre geling bijzondere bepalingen. Alleen de zogenoemde recreatieve opstallen „veelal voormalig agrarische opstallen die gaandeweg als recreatief verblijf in gebruik zijn genomen en derhalve als oneigenlijke bebouwing kunnen worden aangemerkt" vallen onder de over gangsregeling. Een uitzondering hierop vormt vol gens het plan het huisje Oost 91 dat „door zijn uiterlijk een storend element vormt". Het is de bedoeling de sloop van dit gebouw aan te moedigen. Dit wil men doen via een schadevergoeding of via aankoop door de gemeente. Tuinen Een van de karakteristieke elementen van de buurtschap is volgens de opstel lers van het plan de openheid van dit gebied. Dit geldt in het bijzonder voor het weitje in het centrum van Oost. Om deze openheid te waarborgen krijgt dit middengebied een agrarische bestem ming zonder bebouwingsmogelijkhe den. Om het karakter van het midden gebied te versterken wil men dat de volkstuinen en de bijbehorende beplan ting ter plaatse verdwijnen. Voorgesteld wordt de betreffende gronden (via overleg met de belanghebbenden) even tueel aan te kopen en/of de tuinen naar elders te verplaatsen. Waar dat zal zijn wordt niet vermeld. Het plan wil bovendien de beplanting vor de panden Loswal 2 - 22 in herover weging nemen. Aanlegvergunningen Met het oog op de landschappelijke, cultuurhistorische en natuurlijke waarde van in het bijzonder het middengebied van Oost wil de gemeente een systeem van aanlegvergunningen invoeren. Dit zou dan moeten gelden voor het rooien van beplantingen, het aanleggen enz. van verhardingen en het scheuren van Een 16-jarige jongeman uit Bremen verd in de nacht van donderdag op rijdag door de politie in hechtenis lenomen nadat hij met een stiletto een indere Duitse jongen ernstig en een luits meisje licht had verwond. Beiden noesten met een extra boot naar het 'arkzicht ziekenhuis worden vervoerd vaar de jongen direct is geopereerd, ieide slachtoffers maken het naar om- itandigheden wel. Alle betrokkenen behoorden tot een iroepje van acht jongens en meisjes die lezamenlijk op Texel hun vakantie loorbrachten. Na een bezoek aan enke- i horecagelegenheden in de Dorps traat in De koog had één van de ingens ruzie met een meisje gekregen vaarbij klappen vielen. Een andere het grasland. Het inplanten van gronden zal hier worden verboden. Ook voor de bestemmingweg is in het plan een aanlegvergunningensysteem opgenomen. Aanbevolen wordt het as falt van de weg die tussen de Oosterweg en de Loswal door de oostelijke bebou wing loopt door straatklinkers te vervan gen. Men heeft aanvankelijk ook over wogen deze regel op de erven binnen en aangrenzend aan het middengebied toe te passen, maar heeft daar van af gezien omdat dit een te grote ingreep in de particuliere sfeer zou betekenen. Wel vindt men het wenselijk dat eigenaren en gebruikers bij de inrichting van hun erven rekening houden met de doelstel lingen van dit plan. Indien nodig zal dit door een actief gemeentebeleid bevor derd worden. (Lees verder op pagina 2) Bii een botsing op de kruising Ploegelanderweg, Gerritslanderdijkje in het bos raakten vrijdagavond een Opel Kadett en een Citroen bestel auto zwaar beschadigd. Eén van de betrokkenen raakte door de glas scherven lichtgewond. De ander kwam met de schrik vrij. De betrokken bestuurders waren de Hilversummer A.O. en de Texelaar H. B. uit Den Burg. De oorzaak van het ongeluk was een voorrangsfout, waarbij heeft meegespeeld dat de situa tie ter plaatse niet erg overzichtelijk is. Beide auto's moeten een flinke snelheid gehad hebben gezien het feit, dat na afloop de Opel van de Hilversummer op de zijkant tussen de bomen lag en de Citroen van B. na een salto op het dak was blijven staan. Door de kotter TX 5 werden vrijdag twee plakken hasj bij de politie afge leverd. De hasj was aangetroffen hal verwege Texel en de Engelse oost kust. In het Koger filiaal van het Vispaleis werd vrijdagnacht een inbraak gepleegd waarbij onbekenden twee kratten bier meenamen. Om binnen te komen had men de sluithaak van een raam ge broken. DADER NOG SPOORLOOS Op de parkeerplaats tegenover de R.K. kerk van De Cocksdorp liepen donderdagochtend twee personen auto's schade op toen een onbekend gebleven automobilist één van de wa gens ramde. De schade was behoorlijk. Volgens sporen op het wegdek reed de dader in een gele personenauto die eerder geplamuurd moet zijn. Bij de botsing werd in eerste instantie de Ford Taunus van de heer M. de Ruiter uit Zuid Scharwoude geraakt. Deze auto werd zowel rechts- als linksachter ge deukt. Door de botsing werd de Ford tegen de Renault 5 van G. Kingma uit Assen gedrukt die daardoor schade aan beide achterspatborden en een achter licht opliep. In verband met dit ongeval zoekt de politie naar getuigen. jongen was er daarop tussen gespron gen om de vechtenden uit elkaar te halen, waarna de rust voorlopig terug keerde omdat de vechtersbaas de benen nam. Enkele minuten later verscheen deze evenwel opnieuw toen het groepje enkele struiken passeerde waarachter hij zich verscholen had. Met een stiletto in de hand stak hij in blinde woede in op zowel het meisje als de jongen die een eind aan het handgemeen had gemaakt. De laatste werd daarbij met het mes in de buikstreek getroffen waarbij naast de buikwand ook een gedeelte van de darmen werd geraakt. Het meisje kreeg een flinke vleeswond in haar arm. De mogelijkheid bestaat dat de dader poging tot moord met voorbedachte rade ten laste zal worden gelegd. Een vuurzee waarvan de vlammen tot halverwege Den Burg duidelijk zichtbaar waren heeft donderdagmiddag de nabij 't Horntje gelegen boerenschuur van hoeve Zeewijk volledig in de as gelegd. De vermoedelijke schade bedraagt 154 2 ton. Naast het eigenlijke van omstreeks de eeuwwisseling daterende gebouw (met rieten dak) ging bij deze brand een aantal landbouwwerktuigen (ongeveer 30 m2 nieuw hout) en een hoeveel opgeslagen meubilair verloren. Een naast de schuur geplaatste caravan kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Het is onduidelijk wat de oorzaak van deze brand geweest kan zijn. Toen de vuurhaard kort voor 13.00 uur ontstond was er namelijk niemand ter plaatse. Wat wel vaststaat is dat de eigenaar van het gebouw 's morgens bezig is geweest met het afbranden van verf van de grote wagendeuren. Hij is evenwel kort na het middaguur naar Den Burg gegaan ter wijl rond 12.30 uur ook de vakantiegan gers die de pal naast de schuur staande caravan bewoonden vertrokken. Zij heb ben later verklaard niets van een even tueel begin van brand te hebben be merkt. Windstil De brandweer was bijzonder snel ter plaatse maar kon niet meer voorkomen dat de schuur in nauwelijks een uur tot de grond toe afbrandde. Het was daarbij een gelukkig toeval dat er vrijwel geen wind stond. De rondom de boerderij staande bomensingel en de naburige huizen hadden anders ook groot gevaar gelopen. Omdat het weldra duidelijk was dat de schuur als verloren moest worden beschouwd richtte de brand weer al spoedig de meeste aandacht op het vrijstaande woonhuis. Dit bevond zich een tiental meters van de vlammen zee en kon door nat houden volledig gespaard blijven. Het huis is momenteel in verband met verbouwingswerkzaam heden onbewoond. Do a/s eon fakkel brandende hoeve Zeewijk kort nadat de Texelse brandweer was gearri veerd. Hoewel de schade aanzienlijk was is door het optreden van de brandweer en particulieren erger voorkomen. Terwijl de schuur reeds in lichterlaaie stond kon de kostbare caravan door de heer C. van Etten uit Den Burg naar een veiliger grasveldje worden gesleept. Daarbij vie len ondermeer een televisie en een radio, die in de afgesloten wagen stonden, aan stukken maar daar werd donderdag door de eigenaar niet moei lijk over gedaan. De brandweer slaagde er donderdag in de brand, die grote belangstelling trok, na ongeveer anderhalf uur onder de knie te krijgen. Het nablussen duurde tit 15.15 uur. In de volledig verwoeste schuur bevond zich ook een Jeep- naast meubilair hout en landbouwwerktijgen Ter hoogte van de afrit naar de kar- tingbaan raakten zondagmiddag de 25-jarige mevrouw I. Oudendag- Kaczor en haar nog geen jaar oude dochtertje Tamara licht gewond bij een botsing met een achteropko mende auto. De fietsende vrouw en haar kind werden geschept toen zij komend van de kartingbaan linksaf wilden slaan in de richting van de Pontweg. Beiden kwamen op het wegdek terecht, waarbij het kind een bloeduitstorting op het achterhoofd en de viouw een flinke schaafwond op haar rug opliep. Het ongeval gebeurde toen de Duitse automobilist P.H. uit Keulen een andere auto wilde inhalen, die tussen hem en het fietsende tweetal reed. Omdat zijn uitzicht door deze auto werd belemmerd, zag hij de fiets te laat. De auto van H., een Ford Capri, liep bij het ongeluk enkele deuken aan de rechter voorbumper op. De fiets werd gedeeltelijk vernield. PANTALONS EN LAARZEN MEEGENOMEN Een tweetal Haagse jongelui werd zaterdagochtend langs de Pontweg gemolesteerd en gedwongen zich van hun pantalons en laarzen te ont doen, waarna één van hen in een sloot werd gegooid. De gebeurtenis vond plaats nabij Akenbuurt De daders, die in een groene Ford reden, werden later in Den Burg opge spoord omdat de Hagenaars het nummer hadden genoteerd. Tegenover de politie konden de daders geen duidelijke reden voor hun gedrag op geven. Dat waren Edwin v.d. N. en Erik M. uit Amsterdam, Hans V. en Gerrit V. uit Den Burg. De auto werd be stuurd door Joost C. uit Den Burg, maar deze laatste zou niet bij de klop partij betrokken zijn geweest. De in de Willem van Beierenstraat woonachtige J. Hoogewoning consta teerde vrijdagochtend dat een onbeken de op twee plaatsen deuken in zijn personenauto had getrapt. Hij had echter met viltstift een boodschap ach tergelaten, maar daar had de politie, bij wie de eigenaar het voorval kwam melden, niet veel aan. De deuk op het rechter voorspatbord had de dader voorzien van de mededeling „Die deuk heb ik gedaan" terwijl bij de deuken op het rechter achterscherm de opmerking „Deze twee ook" was geschreven. De schade bedraagt in ieder geval 7300, De politie zoekt naar de bestuurder van een blauwe Simca, die volgens getuigen de dader is van een aanrijding met een Opel Kadett, die vrijdagnacht om ongeveer 1.05 uur plaatsvond in de Mulderstraat te Oosterend. Hierbij liep de half op het trottoir langs de kant van de weg geparkeerde Opel voor enkele honderden guldens schade aan de rechter voorzijde op. De Simca personenauto, die de botsing veroorzaakt zou hebben, had op het dak een opvallende witte zeilplank.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1