Vijfde zwemvierdaagse in zwembad Molenkoog Zandsuppletie in volle gang Drukte mindert snei Warmte en blaren bij 9de rondje om Texel ffUéglt Televisie maakte opnamen Eerste Texelse toertocht kende geen uitvallers AANTAL VREEMDE AUTO'S NU 4221 VERVOLG VAN PAG.l Bestemmingsplan Mededelingen „WAT !KZEGGEN WOU.." Dépendance Beatrixschool PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 De heer C. P. Harting van Rijkswaterstaat Texel in gesprek met verslaggeefster Marijn de Koning van het NOS-joumaai. Maandagochtend is door het in Utrecht gevestigde bedrijf Van Oord een definitief begin ge maakt met het zandsuppletiewerk tussen de Eierlandse vuurtoren en de Slufter ter verdediging van de daar gelegen duinen. Met het volledige werk is een totaalbe drag van 12% miljoen gulden ge moeid. Ter gelegenheid van de start van deze grootscheepse operatie waarbij onge veer 3 miljoen kubieke meter zand vanuit het Eierlandse Gat naar het Noordzeestrand zal worden overge bracht werden maandag televisie-opna mes gemaakt. Daarvan werden gisteravond in het NOS-journaal beelden uitgezonden ter wijl uit het overige materiaal een keuze zal worden gemaakt voor een item in het programma Van Gewest tot Gewest. In de afgelopen twee weken is in hoog tempo het voorbereidende werk gedaan waarbij dag en nacht is doorge werkt. Daarbij werd ondermeer een 600 meter lange zinker gelegd die de verbin ding vormt tussen de vaste wal en een in het Eierlandse Gat liggende zandzuiger. Bovendien werd rond de kop van het eiland een 1.500 meter lange walleiding geplaatst die het zand naar het gewen ste punt vervoerd. Met het vorderen van het werk zal deze laatste leiding van tijd tot tijd worden verlengd tot ongeveer 6 kilometer. Het resterende pijpmateriaal zal binnenkort vanuit de Oostzee naar Texel worden overgebracht. Zuiger Om de werkzaamheden in het Eier landse Gat te vergemakkelijken zal op korte termijn een tweede zinker van ongeveer 1.000 meter lengte parallel aan de eerste zinker worden geplaatst. Dit heeft tot doel om het zandtransport van de zuiger te vergemakkelijken. Deze De zondagmiddag gehouden eer ste toertocht over Texel, die was georganiseerd door de toerafdeling van de Wielervereniging heeft 160 deelnemers getrokken. Zowel materieel als fysiek heeft dit evenement geen onoverkomelijke moeilijkheden opgeleverd. Er waren slechts enkele lekke banden en geen enkele deelnemer stapte voortijdig in de bezemwagen. De meeste animo ging uit naar de tocht over 30 km, waarvoor ongeveer honderd fietsers zich hadden laten in schrijven. Deze tocht voerde de bij sporthal Ons Genoegen gestarte deel nemers door de omgeving van Den Burg naar De Waal, Den Hoorn, 't Horntje en Oudeschild. Voor de tocht over 60 km zette men koers naar Oudeschild, Oosterend, De Cocksdorp, De Koog, Den Hoorn en Den Burg. Gezien de reacties van de enthou siaste deelnemers zijn de organisa toren nu reeds vast van plan er een jaarlijks evenement van te maken. zuiger is vorige week donderdag bij hoog water vanuit Den Helder naar het Eierlandse Gat vervoerd waarbij men tamelijk veeT problemen moest overwin nen om de in dit gebied liggende zand banken te passeren. Daartoe moest de zeventig meter lange en 15 meter brede zuiger van zijn ballast worden ontdaan. De toen bereikte diepgang (3% meter) was juist voldoende om op de plaats van bestemming te komen. Deze in 1977 oorspronkelijk speciaal voor werkzaamheden in Honduras ge bouwde zuiger heeft een vermogen van 8.000 pk. Het verbruik per etmaal is ongeveer 1.500 liter gasolie. De tanks van het gevaarte kunnen in totaal circa 400.000 liter bevatten. Flexibele leiding De voor een bedrag van 27 miljoen gulden gebouwde zuiger wordt door middel van een drijvende flexibele leiding verbonden met de zuiger die het zand verder transporteert. Het gevaarte is voorzien van een tweetal verplaatsbare poten die het mogelijk maken om per keer een vak van ongeveer 60 vierkante meter naar zand 'af te grazen'. In verband met het 'stormseizoen' dat jaarlijks medio november begint hoopt met het volledige werk eind oktober gereed te hebben. De datum waarop de Firma Van Oord zich heeft vastgelegd is 2 november. De totale bevolking van Oost bedroeg per 1 juni 1978 93 personen waarvan 48 mannen en 45 vrouwen. Het toekomsti ge aantal bewoners wordt volgens het plan naast andere factoren in belangrijke mate bepaald door het beleid dat het gemeentebestuur ten aanzien van deze buurtschap voorstaat. Dit is er op gericht het historische karakter te hand haven en komt tot uiting in de volgende doelstellingen: „Handhaving en zo mo gelijk verbetering van de bestaande bebouwing, geen verdere uitbreiding van de bebouwing en stabilisering en zo mogelijk terugdringen van de recreatie ve activiteiten". De bevolkingsomvang moet zich daarom binnen de bestaande bebou wing ontwikkelen. Men voegt er aan toe dat binnen het plangebied Oost momen teel 32 woningen tot de woningvoorraad behoren plus 11 tweede woningen. Met een inwonertal van honderd betekent dit een gemiddelde van ongeveer 3 perso nen per woning. Bedrijventerrein Oosterend In de toelichting op het bestemmings plan bedrijventerrein Oosterend wordt gezegd dat de noodzaak tot verplaatsing van een transportbedrijf aan de Achter tune de directe aanleiding vormde. Dit bedrijf, gelegen in de nabijheid van het beschermde dorpsgezicht van Ooster end, heeft ter plaatse geen uitbreidings mogelijkheden. Verder vormen zowel de bereikbaarheid als de parkeermogelijk- heden voor vrachtauto's een probleem. Het is volgens de gemeente de bedoeling op het geplande terrein voor lopig aan ongeveer 5 bedrijven plaats te bieden. Naast het genoemde transport bedrijf hebben zich hiervoor een tweetal S.V. De Koog Voor het eerste elftal van S.V. De Koog staan in het kader van de Texel- cup deze week drie wedstrijden op het programma. Woensdagavond speelt de ploeg een thuiswedstrijd tegen Texel 2 en op vrijdagavond een tweede thuiswedstrijd tegen Oosterend 1In Den Hoorn wordt zondagavond tegen ZDH 1 gespeeld. Al deze ontmoetingen beginnen om 19.00 uur. De A junioren spelen zaterdag in Oosterend een oefenwedstrijd tegen Oosterend Al, begonnen wordt om 16.00 uur. De ploeg vertrekt om 15.15 uur uit De Koog (Capri). Gezamenlijk met de A junioren wordt Volgende week wordt in het zwem bad Molenkoog voor de vijfde achter eenvolgende maal meegedaan aan de Nationale Zwemvierdaagse die onder auspiciën van de KNZB plaatsvindt. Hierbij moet gedurende vier dagen per dag een vaste afstand worden gezwommen. Dat kan de gehele week behalve op woensdag. De juiste data waarvoor Molenkoog voor deelname aan dit jaarlijks terugkerende zwem- evenement de deuren openzet zijn maandag 27 augustus, dinsdag 28 augustus, donderdag 30 augustus en vrijdag 31 augustus. De tijden zijn van 10.00 tot 12.00 uur (algemeen), van 18.00 tot 19.00 uur (namen beginnend met de letter At/m K) en van 19.00 tot 20.00 uur (letters Z t/m Z). Animo Vooral de laatste vier, vijf jaren is de animo voor deze zwemvierdaagse ge stegen. De eerste aflevering ervan vond in 1970 plaats in Deventer waarna het snel door een aanzienlijk aantal andere plaatsen werd overgenomen. De bena ming 'Nationale Zwemvierdaagse' werd in 1975 toegevoegd, hetzelfde jaar ove rigens dat Texel ook voor de eerste maal deelnam. Toen was het Molenkoog-bad een van de 160 deelnemende baden. Momenteel bedraagt dat aantal 471 terwijl het aantal deelnemers in diezelfde periode steeg van 90.000 naar 320.228. Gezien de vorig jaar getoonde belang stelling verwacht men bij zwembad Molenkoog dat er dit jaar ongeveer 500 Texelse deelnemers (en deelneemsters) zullen zijn. Programma Het is bij de zwemvierdaagse gebrui kelijk dat gelijktijdig een aantal 'randgebeurens' plaatsvindt. In zwem bad Molenkoog heeft men daartoe het volgende programma in elkaar gezet. Dat om 18.00 uur begint en duurt tot ongeveer 20.00 uur. Op maandag 27 augustus is er in de eerste plaats een balonnenwedstrijd. Er zal dan van iedere deelnemer een ballon worden opgelaten. Om alles ordelijk te doen verlopen worden hiervoor de aannemingsbedrijven, een installatiebe drijf en een tegelzetter aangemeld. Verder is er ook belangstelling getoond voor de bouw van enige nettenschuren ten behoeve van de visserij. Ligging Het noordoostelijk van de huidige bebouwing gelegen plangebied ligt naast een riooolwaterzuiveringsinstalla- tie. Noordelijk ervan bevinden zich enige recreatieterreinen (De Toes en De Noordel) en agrarisch gebied met land schappelijke, cultuurhistorische en na tuurlijke waarden. De uitbreiding wordt aangesloten op het hier reeds aangeleg de bedrijventerrein. Voor deze ontslui ting is het noodzakelijk de windsingel tussen het bedrijventerrein en de zuive ringsinstallatie te doorkruisen. De Bijen- korfweg is gezien zijn profiel minder geschikt geacht voor ontsluiting van het terrein. Wat betreft toekomstige ontwikkelin gen ontstaat (indien de plaatselijke behoefte hieraan is aangetoond) hier voor het bedrijventerrein nieuwe uitbrei dingsmogelijkheden indien de rioolwa terzuivering zou verdwijnen. Beplanting In verband met de aanwezigheid van landschappelijke waarden in het gebied noordelijk van Oosterend en het gezicht van het terrein op de Koningsweg zal hier een 'verantwoorde beplanting' wor den neergezet. Dit wordt des te meer noodzakelijk gevonden omdat bij nog verdere uitbreiding de singel langs de nu geprojecteerde ontsluitingsweg zal moeten vervallen. Gezien de aard van de activiteiten en het feit dat het terrein aan de rand van het dorp nabij een 'gevoelig gebied' ligt, zijn de goothoogtes in dit plan beperkt gehouden. Bij hoogtes van meer dan 3.50 meter is een kap geëist. De bouw van dienstwoningen is alleen op de grotere percelen mogelijk ge maakt. op dindsdagavond om 19.00 uur door de senioren getraind. J.v.B. S.V. Cocksdorp De seniorentraining van SVC vindt plaats op dinsdag- en vrijdagavond en begint om 19.45 uur. Woensdagavond begint om 19.00 uur een oefenwedstrijd tussen SVC en Texelse Boys. Op het sportveld van SVC beginnen deze week eveneens de trainingen voor de junioren en de pupillen. Donderdag avond komen om 18.30 uur de C1 junioren bijeen en vrijdagavond begint om 18.30 uur de training van de pupillen A1 en Cl. Nieuwe leden kunnen zich bij de bestuursleden opgeven tijdens de pupil- lentraining. F.S. jongste en de oudste deelnemer uitge nodigd. Op dinsdag 28 augustus wordt een demonstratie windsurfen gegeven en donderdagavond 29 augustus komt de brandweer voor een wedstrijd spuit- voetbal. De zwemvierdaagse wordt vrij dagavond besloten met een demonstra tie parachutespringen en een optreden van de dixielandgroep Monkey's Revi val. Voorts is er iedere dag een kleine kermis, georganiseerd door Zwem- en Poloclub TX '71 rond het bad. De dagelijks af te leggen afstanden bij deze zwemvierdaagse zijn: minimum 500 meter en maximum 1.000 meter. Voor de jeugd beneden 11 jaar gelden: minimum 250 meter en maximum 500 meter. De deelnamekosten bedragen 74,— plus het toegangsgeld voor het bad. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen aan de kassa. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij het organiserende badpersoneel. Zoals gebruikelijk trok deze monster wandeling, waarbij men via het Texelse strand naar de Eierlandse vuurtoren liep en vervolgens over de Waddenzeedijk weer naar de Veerhaven ging. deelne mers uit alle hoeken van Nederland. Naast wandelaars uit Noord- en Zuid holland signaleerde men deelnemers uit ondermeer Goes, Delfzijl en Venlo. De verste deelnemer was een Duitser die speciaal voor deze gelegenheid uit het Zwarte Woud was overgekomen I Mede door de uitstekende weersom standigheden die zaterdag heersten kon dit door de Texelse wandelsportvereni ging Het Gouden Boltje georganiseerde evenement opnieuw bijzonder geslaagd genoemd worden. Het aantal deelne mers lag iets hoger dan vorig jaar waarbij opvallend was dat minstens een derde voor de eerste maal deelnam. Er deden 33 Texelaars aan de tocht mee. Vier Nederlanders waren zaterdag voor de negende maal present. Dat waren C. P. Diederich (Lunteren), A. van Dommelen (De Cocksdorp) en H. v. d. Berg en R. Kuil (beiden uit Den Helder). Het aantal vakantiegangers op Texel is in de afgelopen week snel gedaald. Uit door TESO verstrekte cijfers valt op te maken dat er zondagavond 4.221 vreemde auto's op het eiland waren. Ten opzichte van vorig jaar is dat een daling van ruim 1.700. Vorig jaar telde men in het vierde weekend van augustus 4.664 vreemde auto's. Vooral op vrijdag 17 augustus heeft een groot aantal vakantiegangers Texel verlaten, hetgeen voornamelijk veroor zaakt werd door het eind van de Nederlandse schoolvakanties. Daardoor liepen de wachttijden op het eiland tot 3 4 uur op. De laatste boot vanaf de veerhaven vertrok om 23.15 uur. Zon dagavond moest tot hetzelfde tijdstip worden doorgevaren omdat het aanbod pas laat in de middag op gang kwam. Ook toen werden wachttijden van rond de drie uur gemeld. Geleidelijk Voor wat betreft zaterdag verliepen de vaarten normaal en behoefden geen extra diensten gevaren te worden. Er werd gependeld tussen 9.30 en 17.30 uur. Omdat het aanbod van zowel Texel als Den Helder nogal geleidelijk kwam behoefde geen van de automobilisten langer dan anderhalf uur te wachten. Opvallend was zaterdag overigens wel dat het aantal bezitters van tweede huisjes zich in behoorlijke getale naar het eiland begaven. Daardoor stonden op een gegeven moment zo'n 60 auto's in de voorrangsrij. Cijfers De door TESO verstrekte exacte over- zetcijfers zagen er in de afgelopen twee weekends als volgt uit: Donderdag 9 augustus: naar Texel 921, van Texel 1.343, saldo 5.960 vreemde auto's. Vrijdag 10 augustus: naar Texel 1.360, van Texel 1.572, saldo 5.754. Het aantal uitvallers bleef met 11 tot ongeveer tien procent beperkt, hetgeen ook tijdens de voorgaande acht afleve ringen een gebruikelijk gemiddelde was. Hoewel sommigen vooral tijdens het lopen van het traject De Cocksdorp-Ou- deschild last hadden van de warmte vormde dat in slechts weinig gevallen een reden tot opgave. Dat waren de bijkans spreekwoordelijke blaren die veelal werden veroorzaakt door het dragen van verkeerd schoeisel. In som mige gevallen bleek ook ongeoefend heid een belangrijke drijfveer om er voortijdig mee op te houden. De eerste slachtoffers vielen reeds ter hoogte van De Koog maar het merendeel der uitvallers sneuvelde toch op de kilome terslange Waddenzeedijk. Dat na dit moeilijkste deel geen deelnemers meer voortijdig in de begeleidende 'bezemwa gen' stapten kwam door het feit dat kort na het passeren van Oudeschild 't Horntje reeds in zicht kwam. Menige wandelaar die in deze laatste fase problemen begon te krijgen kreeg daar door weer voldoende wilskracht om de finish toch te bereiken. Toch nog Zaterdag 11 augustus: naar Texel 1.662, van Texel 1.417, saldo 5.990 (vorig jaar 5.971). Zondag 12 augustus: naar Texel 1.018, van Texel 1.639, saldo 5.434. Vrijdag 17 augustus: naar Texel 1.375, van Texel 1.687, saldo 4.780. Zaterdag 18 augustus: naar Texel 1.511, van Texel 1.481, saldo 5.010 (vorig jaar 5.489). Zondag 19 augustus: naar Texel 927, van Texel 1.716, saldo 4.221 (vorig jaar 4.664). MVCN «M LLZERS - BUT EX VOUMTWOOriDtUJü«0 C* REMAT* Het is dus zover, opheffing van het ,,imbecielen"-klasje. We hebben het kunnen lezen in de krant van vrijdag j.l. Het kopje boven het artikel liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het feit van de sluiting was te ver wachten, en is vooral voor de betrokken personen al vervelend genoeg, maar beslist erg ongelukkig vind ik de woord keus die de redactie van de Texelse Courant gemeend heeft moeten te gebruiken. Mijns, inziens hadden de woorden: klasje voor „zwakbegaafde" of verstandelijk gehandicapte" kinde ren minder kwetsend en beter op z'n plaats geweest. Of waarom niet gewoon opheffing „dependance" Beatrix school? J. Bergman-Huisman, Oudeschild NASCHRIFT: U heeft gelijk, al moeten wij tot onze verdediging aanvoeren dat door tijdge brek gedwongen de (ook door u nu voorgestelde) correctie niet meer aan gebracht kon worden. Onze excuses. Red. Een drietal deelnemers van het Rondje van Texel nabij de Eierlandse vuurtoren. redelijk fit kwamen de laatste deelne mers om 19.30 uur in het Havenrestau rant hun verdiende medailles afhalen. Begeleiding Zoals gebruikelijk was aan de begelei ding van de wandelaars weer veel aandacht besteed. Voor het traject over het Noordzeestrand was voortdurend een jeep van Rijkswaterstaat paraat waar men, indien noodzakelijk, ook voor eerste hulp terecht kon. De deelnemers ontvingen uit handen van de organise rende wandelsportvereniging bij Pavil joen Paal 17 een gratis kopje koffie en nabij hotel Prins Hendrik werden beker tjes met frisdrank en appels uitgereikt. Controles of men wel werkelijk de verste punten wandelend bereikte wa ren er eigenlijk niet. Er werd meer gelet op het feit of de deelnemers wel in voldoende conditie waren om het 'Rondje' verder voort te zetten. De vaste punten die men daarvoor had ingericht bevonden zich bij paal 17, de Eierlandse vuurtoren, hotel Prins Hendrik en Oude schild. Daarnaast werd vooral tussen De Cocksdorp en Oudeschild herhaaldelijk per auto gecontroleerd of er geen problemen waren en om de wandelaars een hart onder de riem te steken. Dat was overigens niet noodzakelijk bij de twee snelste wandelaars die zich reeds om 15.00 uur (na acht uur) bij het Havenrestaurant meldden. De medische begeleiding werd dit jaar verzorgd door leden van het Helderse Rode Kruis omdat de afdeling Texel het door omstandigheden moest laten af weten. Na afloop van het negende officiële rondje om Texel hebben zaterdag 105 van de 116 's ochtends gestartte wandelaars de begeer de medaille in ontvangst mogen nemen. Dat gebeurde in het Haven restaurant waar de deelnemers aan deze 65 km tellende tocht na gemiddeld tien uur wandelen door familie en kennissen met bloemen ontvangen werden.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2