„Halloween" njmsKuws Eerste overwinning voor Jan Huydink 1(1 Sll Schoonmoeder Plantenkaste vernield Vakantieverhalen in ..De Kleine TeKeiaar" speciale kljk-koop- avond voor rolstoelgebruikers. Doorgereden na aanrijding Attente reactie na botsing Frans Kuip eerste in eindklassement Programma zaalvoetbal Wapenstok in beslag genomen Fietser aangereden op Nieuwlanderweg Aanrijding bij vliegveld HEMA. YSDAG 21 AUGUSTUS 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Regisseur John Carpenter en acteur nald Pleasence vormen de steunpila- van de film 'Halloween' (Vasten- and) die deze week op Texel onder de I 'De man van de maskers' zal irden vertoond. Carpenter wordt door velen gezien als illywoods nieuwste wonderkind. Hij is s dertig jaar maar heeft in de luttele en dat hij nu in de filmwereld bezig is n aantal opmerkelijke werkstukken tot ind gebracht. Hij schreef, regisseerde monteerde de films 'Dark Star', ssault on Precinct 13' en een drie uur rende film over Elvis Presley. Boven- n schreef hij het scenario van 'Eyes of ura Mars'. Het nu op het Texelse filmprogramma lande 'Halloween' is zijn succesvolste prent tot dusver. Het is een bloed- jllende thriller die voor minder dan 0.000 dollar (toch altijd nog tweeder miljoen gulden) werd gemaakt. Een langrijk gedeelte van dat geld is rmoedelijk in de zakken van de ofdrolspeler Donald Pleasence beland lar gezien het resultaat was het dat ht wel waard. Het verhaal gaat als Igt: De kinderen van Haddonfield, n klein stadje in lllinios vieren aan de oravond van Allerheiligen hun 'Hallo- Ben'. Met verlichte uitgeholde kale- ssen trekken ze onder het zingen van jes van deur tot deur om snoep en ld op te halen. Ook bangmakerij hoort deze Amerikaanse versie van het est van Sint Martinus. Op deze avond it de zes jaar oude Michael door een rlicht venster zijn zusje Judith in een lige omstrengeling met haar vriend sarna het tweetal stiekum naar de lapkamer verdwijnt. Kleine Michael pt daarop de keuken binnen, haalt n enorm slagersmes uit één van de Jen en gaat kalm naar boven. Voor in van zijn Halloween-masker ver- oordt hij vervolgens langzaam en ethodisch wreed zijn eigen zuster. Het filmverhaal maakt nu een sprongetje in de tijd. Michael is inmiddels opgegroeid tot een jongeman die geestelijk nog steeds niet helemaal in orde blijkt. Onder het oog van zijn vaste psychiater (Donald Pleasence) ontsnapt hij uit de inrichting waar hij nog steeds verpleegd wordt. Dan volgt de weg terug naar de misdaad uit het verleden en tot welke consequenties dat leidt is iets om liever geheim te houden. 'Halloween' draait van donderdag tot en met dinsdag. Toegang 16jaar. In de woensdagwesternserie draait deze week het bekende 'Django'. Aan de rand van een verlaten steengroeve bindt een handjevol ongure cowboys Een scène iet de film Halloween een jonge vrouw vast aan een houten stellage. Grinnikend heft één van hen zijn rijzweep. Een gringo (vreemdeling), de hoed diep over de ogen, sleept in zijn voetstappen een grof houten doodskist en stopt bij het horen van het gegil. De mannen staken hun geselingen als de vreemdeling naderbij komt en hen vraagt op te houden. Hun honend gelach wordt verbroken door enkele pistoolschoten. Behoedzaam stapt de gringo over de roerloze lichamen, snijdt het touw door en stelt zich voor: 'Django'. Hij wil zich op majoor Jackson wreken, de man die zijn geliefde heeft vermoord. Tegelijk heeft hij goud gero ken dat de Mexicanen uit een fort moeten wegslepen. Na een fikse reeks avonturen en even zovele lijken plus hulp van het machinegeweer, verborgen in de doodskist, vervolgt hij na afloop onbewogen zijn weg. Toegang 16 jaar. De op de camping Kogerstrand verblijvende toerist H. C. van T. uit Hoofddorp ontving zondagochtend een proces verbaal wegens het door rijden na een aanrijding. Hij had in de voorafgaande nacht op de Brink ter hoogte van de tennisbaan een rode Duitse Simca geramd. De dader werd opgespoord door een meelevende inwoner van De Koog, die nadat hij de beschadigingen aan de rechtervoorkant van de auto had ont dekt op onderzoek uitging. Bij de Simca trof hij schilfers felgele autolak aan en een BMW met die kleur bleek later op de parkeerplaats van de camp ing te staan. Ook deze auto was gedeukt, terwijl er resten van de rode lak werden aangetroffen die met de Simca overeenstemden. De dader verklaarde later tegenover de politie de botsing zondagochtend te hebben willen aangeven omdat ten tijde van het ongeval het bureau van De Koog gesloten was. Omdat in dit geval de politie eerder was, werd Van T. toch geverbaliseerd. Zondagochtend om ongeveer 2.00 uur gooiden vier tot dusver onbekend gebleven jongens met bakstenen zeven ruiten in van een plantenkasje in de tuin achter het huis van de familie S. Appel (Burdetstraat). Volgens een getuigen verklaring betrof het vier jongens die vervolgens in de richting van de Aankoopcentrale verdwenen. De schade bedraagt minstens f300, De familie Appel was niet verzekerd. De uit het Friese Gorredijk afkom stige heer L.O. veroorzaakte woens- daoavond in de Parnassiastraat een botsing, waarbij hij met zijn Citroen 2CV een Duitse Opel personenwagen aanreed. De Opel had daarbij onder meer deuken aan het linkervoorspatbord opgelopen. O. was vervolgens zo attent geweest om onder de ruitenwisser van de Opel een briefje met zijn adres achter te laten. Toen hij evenwel de volgende dag nog niets had gehoord, lichtte O. de politie in. Bij de eerste rit voor de najaarscom petitie die woensdagavond is gestart heeft Jan Huydink, de oudste actieve renner van de Wielersportvereniging Texel, zijn eerste overwinning behaald. In de eindsprint van de B-poule wist hij zijn acht opponenten voor te blijven. In de A-poule eindigde Hans Koorn als eerste, bij de jeugd tot 15 jaar Niels Collou en bij de jeugd tot 11 jaar Jef Schuur. Met zijn zege heeft veteraan Jan Huydink (44) duidelijk aangegeven dat de wielersport beslist niet uitsluitend een zaak is van jongeren maar dat men er ook op latere leeftijd successen mee kan behalen. De gehele zomercompeti tie ging de vorm van Huydink reeds vooruit maar dat er uiteindelijk toch nog een overwinning in zou zitten had niemand gedacht. Afgezien van de eindsprint was de strijd in de B-poule woensdagavond vrij vlak. Gerard van Es en bas Drinkwaard waren de actiefste renners en voerden het tempo voortdu rend op. De aanvallend rijdende Jan Huydink probeerde in de vierde ronde een solo te forceren maar hij moest een ronde later zijn pogingen staken. Bij het ingaan van de laatste ronde waren er nog acht kanshebbers voor de eerste plaats. Paul van Arnhem moest in de sprint genoegen nemen met de tweede plaats op slechts een half wiel van Jan Huydink. Aantrekkelijk In de A-poule bleven de renners de eerste vijf ronden bij elkaar. Hierna werd er voortdurend gedemarreerd door Arie Huisman, Kees Riemens en Guus Bar- horst, wat een aantrekkelijk schouwspel te zien gaf. Slachtoffers van dit spel waren Simon Appel, Jan Buis en Jos STRANDLOOPSERIE PAAL 28 Door bovendien de laatste van de serie strandlopen bij het Krimslag op zijn naam te brengen is Frans Kuip woens dagavond ook winnaar geworden van het algemeen klassement waarvoor de drie beste tijden in aanmerking komen. Kuip scoorde 87.14 min. waarmee hij Arie de Ridder (87.14 min.) nog juist de baas bleef. In de algemene rangschikking werd dit tweetal gevolgd door de Duitser Werner Lueck (90.17 min.), Rien Brou wer (91.01 min.), Niek Welboren (91.23 min.) en Daan Welboren (97.23 min.). De woensdagavond gehouden zeven de en laatste wedstrijd van dit zomer seizoen vond onder uitstekende weers omstandigheden plaats hetgeen in be hoorlijk goede tijden resulteerde. De kortere afstand (4 km) werd door de jeugd (70 deelnemers) met een gemid delde snelheid van circa 14 km/ph afgelegd. Bij de 8 km loop gingen de beste lopers met een snelheid van 16 km/ph over het Strand. Er kon woensdagavond het volgende dagklassement worden opgemaakt: 4 km: 1. Jan Hin 15.52 min., 2. Fried- helm Schultz 15.52 min., 3. Nico Kikkert 16.32 min., 4. Mark Bakelaar 16.57 min., 5. Eddy Barhorst 17.28 min., 6. L. van der Vis 17.37 min. 8 km: 1. Frans Kuip 29.14 min., 2. Niek Welboren 29.18 min., 3. Rien Brouwer 30.25 min., 4. Auke Brouwer 31.18 min., 5. Gerard Zoetelief 31.42 min. Huisman die moesten lossen. Een paar keer leek een uitlooppoging definitief te zijn, vooral toen Kees Riemens met Arie Huisman vier ronden voor het einde aan de haal was gegaan. Een lekke band van Kees Riemens deed de ontsnapping mislukken. Hans Koorn zou uiteindelijk voor Peter Tromp de sterkste sprinter blijken. Bij de jeugd vond in verband met het aantal deelnemers en leeftijdsverschillen een nieuwe indeling plaats. Bij de jeugd tot 15jaar bleven de 4 gestarte coureurs bij elkaar en beloerden elkaar voortdu rend, waardoor het tempo stil viel. In de eindsprint won Niels Collou voor Nico Evers en Hans van der Slikke. In de strijd bij de jeugd tot 11 jaar behaalde Jef Schuur de overwinning door Robert Visser te verslaan. Dit tweetal had zich eerst moeten ontdoen van Jacco Vinke, die zijn eerste wed strijd reed. Na de eerste ronde moest Jacco Vinke lossen, maar zag later kans aan te sluiten. In de laatste ronde raakte hij opnieuw achterop en kwam 21 seconden na het tweetal over de streep. Uitslagen A-poule, 39 km: 1. Hans Koorn 60.45 min. (gem. 38,6 km/u), 2. Peter Tromp, 3. Arie Huisman, 4. Guus Barhorst, 5. Gerard Koorn, 6. Kees Riemens, 7. Jan Buis op 38 sec., 8. Simon Appel z.t., 9. Jos Huisman op 45 sec. B-poule, 31 km: 1. Jan Huydink 52.23 min. (35,8 km/u), 2. Paul van Arnhem, 3. Edo Kooiman, 4. Rob Kooiman, 5. Albert Winter, 6. Gerard van Es, 7. Bas Drinkwaard, 8. Ronald van Boven (allen z.t. als Huydink). Jeugd tot 15 jaar, 13 km: 1. Niels Collou 25.48 min. (30,3 km/u), 2. Nico Evers, 3. Hans van der Slikke, 4. Ronny Kamminga z.t. Jeugd tot 11 jaar, 7,8 km: 1. Jef Schuur 15.42 min. (30,1 km/u), 2. Robert Visser z.t., 3. Jacco Vinke 16.03 min., 4. Paul Witte 17.48 min. Woensdag 22 augustus 1979: 18.30 u.: FC Slufterhoek-Oosterend 3 19.20 u.: Dubbeldik3-JKM2 20.15 u.: Oosterend 2-D.T.Smul 21.05 u.: Vet. DeKoog-Rab2 22.00 u.: Texel vet. 2-FC De Mok Zaaldienst: De Zwaan Donderdag 23 augustus 1979: 18.30 u.: Gempo-Texelse Boys2 19.20 u.: Kikkert/Topido-Question2 20.15 u.: Rabo-Paal 9 21.05u.: Ver. Schilders-Oosterend5 22.00 u.: Nioz2-Badhotel Zaaldienst: JKM 1 Vrijdag 24 augustus 1979 21.00 u.: Texel vet. 1-Kompas 21.55u.: Datsun 1-Datsun2 Zaaldienst: Dubbeldik 1 Alle wedstrijden worden gespeeld in het kader van de P. L. Duinker-trofee. Een politiepatrouille nam vrijdag avond bij een routinecontrole de wapen stok in beslag die de Duitse vakantie ganger Ludwig L. uit Hamburg naast zich in zijn Mercedes had liggen. De man ontving bovendien proces verbaal wegens verboden wapenbezit. Woensdag 22 augustus In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn vertoont vogelwachter C. Kok dia's en houdt een toelichting over het Texelse natuurgebeuren. Aan vang 20.00 uur. Toegang f2,50 en f 1,— (t/m 13 jaar). Op en om de Groeneplaats in Den Burg vindt de laatste folkloremiddag plaats, 's Avonds om ongeveer 20.00 uur be gint een afsluitende drumbandshow. Ter hoogte van het Russenkerkhof (Zuid-Haffel) wordt om 19.00 uur door leden van de Wielersportvereni ging Texel gestart voor een criterium over 40 km. Donderdag 23 augustus In het raadhuis begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. Besproken worden ondermeer de bestemmings plannen Oost en Bedrijventerrein Oosterend. In de Nederlands Hervormde kerk van Den Hoorn worden van 14.00 tot 16.00 uur rondleidingen gegeven. Er is tevens gelegenheid tot het beklim men van de toren. Nabij de camping De Driehoek werd maandag een 73-jarige Duitse predikant aangereden toen hij met zijn fiets de Nieuwlanderweg overstak en geen Voor rang verleende aan een passerende auto. De Duitser liep slechts geringe verwondingen op maar de betrokken wagen (de Renault personenauto van de Texelaar S.) werd behoorlijk vernield. De schade wordt voorlopig geschat op f2.500,-. Donderdagochtend om ongeveer 7.45 uur botste ter hoogte van het vliegveld Eierland de Duitse autobestuurder Lud wig L. uit Neurenberg op een tankwa gen die plotseling was gestopt. De personenauto liep materiële schade aan de voorzijde op. Wat de oorzaak van het ongeluk is kon niet precies worden bepaald maar vermoed wordt dat L. werd afgeleid door een neerkomende parachutist. In de eerstvolgende editie van 'De Kleine Texelaar', de kinderboekenkrant die maandelijks op de Texelse scholen wordt verspreid zal aandacht worden besteed aan de inmiddels afgelopen vakanties. De kinderen kunnen hiervoor zelf verhalen schrijven en tekeningen maken over de dingen die ze hebben beleefd. Om de krant in de eerste week van september te laten verschijnen moeten de bijdragen zo spoedig moge lijk (tot 1 september) worden ingeleverd bij of opgestuurd naar de Openbare Bibliotheek, Drijverstraat, Den Burg. Aanstaande donderdag 23 aug. van 19.00 - 21.00 uur FEUILLETON Door L. vari Schooten. 18. Maria van Hoornwijck dacht daar in, toen ze vanuit haar bovenkamer Dorde hoe Jitske met dezelfde groente- Der beneden in de hal van gedachten isselde. Ze moest toegeven, familiaar 'as ze niet, ze bleef mevrouw. Maar igen héér kon de groenteman toch rtellen, dat het met de tomaten mis it van 't jaar en of er genoeg sla op de ping was, want hij wist dat de jonge mevrouw Van Hoornwijck ,,uit het vak" kvam. En inderdaad zijn beste lullen waren voor Jitske ,,die niks niet rozig was". Zoiets zou zij, Maria, nooit ebben kunnen doen. De groenteman as voor haar een leverancier, die haar estelling uitvoerde en daarvoor zijn eld kreeg. Hem op een bitter koude ag in de keuken halen om een hete kop hocola te drinken. dat was in héér oofd nooit opgekomen. En ze vond ok eigenlijk, dat het geen pas gaf voor an bewoonster van het Singel-huis. at had ze ook, heel voorzichtig, tegen ert geuit, maar die had daarnaar geen Iren. ,,Jits weet wel wat ze doet", zei hij, en daartegen viel niet te praten. Jitske was erg in haar schik met het nieuwe-oude huis, ja, maar een onweer staanbaar verlangen nam vaak bezit van haar naar de gezellige huiskamer aan de Onderdamseweg en naar vader en moeder. Want al zei ze ook „moeder" tegen Maria van Hoornwijck, ze wist maar al te goed dat het een inhoudloze vorm was. Deze twee waren elkaar nimmer nader gekomen. En al had Maria verschillende vooroordelen moeten la ten schieten, ze kon er niet aan wennen dat het Jitske was die de eerste en de grootste plaats had in het hart van haar zoon. Ze had het zich anders gedacht. Ze had gehoopt op een schoondochter die zou zijn zoals zij het wenste, die het met haar denkbeelden eens was en tegen haar zou opzien. Of zo'n ideaal ooit te vinden was, had ze zich nooit afgevraagd ze had zich nooit zo sterk gerealiseerd als thans, dat wan neer haar zoon trouwde, zij op de achtergrond kwam. Maar nu had dat alles een nog scherper relief gekregen, omdat Bert al in de keus van zijn vrouw zo dwars tegen zijn moeder was ingegaan. Daarom klemde Maria zich vast aan de gedachte dat, als Bert maar een andere vrouw gekregen had, het allemaal anders zou zijn. Al woonde Maria apart, het sprak vanzelf dat zij niet heel de dag op haar kamers bleef. Dat was te gek. twee vrouwen die in 't zelfde huis woonden en zich nauwelijks met elkaar bemoei den. Als Jitske 's morgens de koffie klaar had, kwam Maria beneden koffie drinken. Heel vaak aten ze gedrieën, Jitske wilde niet dat haar schoonmoeder in haar eentje zou zitten eten. Ze begreep ook de eenzaamheid van de oudere vrouw en wilde haar daarin tegemoetkomenmaar ze stuitte op een reserve, die haar dat dikwijls heel moeilijk maakte. En wat haar langzamerhand begon te irriteren was, dat Maria haar de indruk gaf, dat zij, de moeder, beter wist wat goed was voor haar zoon dan Jitske. Het zat 'm vaak in kleinigheden. Jitske had, met een warm hoofd, de appeltaart uit de oven gehaald die ze voor het eerst gebakken had. Ze moest toegeven: hij was niet helemaal zoals ze 'm had willen hebben. Ze moest van de week maar es bij moeder aanrijden, die zou haar de fijne kneepjes wel vertellen. Maar het was haar eerste appeltaart en haar hart zei haar, dat Bert er meer van zou genieten dan van het fijnste banket bakkersspulomdat zij hem zélf gebakken had. Die zondag, aan de koffie, daalde moeder Maria statig de trap af, op haar uitgestrekte hand een mooie oude por seleinen schaal balancerend, waarop een goudgeel gebakken boterkoek haar specialiteit. Berts lievelingslekkernij", kondigde ze trots aan. Jitske verstijfde een ogenblik. Zou ze écht niet geweten hebben dat zij, Jitske, die appeltaart gebakken had? De geur hing door het hele huis. En tegelijk dacht ze: Zou het niet beter geweest zijn wanneer ik even héér raad gevraagd had inplaats van het op eigen houtje en niet helemaal goed te doen? Ze stond in de keuken en staarde op haar eigen baksel. Nee, dat zag er niet zo prima uit als de boterkoek van haar schoonmoeder. In een balorige bui besloot ze opeens: Ik kom er helemaal niet mee voor de dag. Ik eet 'em van de week zélf wel op. Ik zal er Bert maandag wel een stuk van geven, dan zeg ik wel dat-ie mislukt is. Maar wat ze zich in gedachten voor genomen had, Berts prijzende woorden voor haar bakkunst met (later) de nodige plagerijen vanwege de onvol maaktheid, zijn trots op haar omdat ze zo in alles de echte huisvrouw wilde zijn, daar kwam nu niets van terecht. Bert, volkomen onwetend van de mislukte verrassing, loofde zijn moeders boter koek, inderdaad een lekkernij waaraan hij zijn hart verpand had. „Nou jij nog, Jits" zei hij plagend. „Je kunt het recept wel van mij krijgen", zei Maria, vergenoegd om haar triomf, vriendelijk. „Wat was jij gisteren aan 't bakken?" vroeg ze. Zie je wel, dacht Jits, ze wist het wèl. Ze zit gewoon met me te concurrerenl „Ik probeerde een appeltaart, maar hij is mislukt", zei ze vlak. „Ja meisje", plaagde Bert, „je zult nog heel wat moeten leren wil je koek kunnen bakken zoals mama". Anders had ze zich hier niets van aangetrokken, nu stak het haar en tijdens het koffieuur was ze stug. „Zeg", vroeg Bert, die iets van de koelkastsfeer gewaar begon te worden, „wat krijgen we voor heerlijks vanmid dag?" „Aardappelen, groenten en vlees", antwoordde ze. „Ja, nou weet ik nog niks". „Wacht maar af". „Je krijgt asperges", verklapte Maria glimlachend, „ik heb zelf gezien dat Jits ze van de groenteboer nam". „Hal" zei Bert verlekkerd met een hongerig-dankbare blik naar zijn vrouw. „Ja, asperges", vertelde Maria geani meerd, „daar is-ie dol op. Hè Bert. Asperges met kalfstong en room sausdat zijn dan eigenlijk asperge punten", verduidelijkte ze, „maar het is minstens zo lekker als slier-asperges". Jitske, die slier-asperges voor het middagmaal had, knikte. Haar plezier was er af. Ze voelde zich opeens de overbodige derde, nu moeder en zoon zo heerlijke smulherinneringen zaten op te halen. Het was alsof ze door alles heen Maria's stem hoorde. „Zo goed als Bert het bij zijn moeder had, zal hij het bij jou nooit krijgen". En toen ze die middag aan tafel zaten, zei Maria: „Als jullie nou volgende week eten zal ik ze eens op mijn manier klaarmaken, hè Bert?" Bert, die als hij lekker aan 't eten was, ook alleen maar op eten was ingesteld, zei: „Ik lust ze iedere zondag wel". „Dan eet je tenminste volgende week lekker", stelde Jitske koel vast. Hij keek haar bevreemd aan. Wat had Jits? „Alsof ik nü niet lekker eet", zei hij en inderdaad, hij deed het maal alle eer aan. Moeder maakte altijd veel meer werk van het eten dan Jitske, die zat altijd met schoteltjes en garneringen te werken, had er ook alle tijd voor. Jits zei ronduit dat ze niet van plan was de hele dag in de keuken te staan, dat ze liever een boek las in die tijd. En ze had hem toch ook nog nooit „zwijnendraf" voor gezet? Alleen deed ze het allemaal een beetje moderner, ze werkte met de snelkookpan, ze had een zwak voor rauwkost. „Dat houdt je gezond en je wordt niet dik", zei ze. Voor dessert had ze ananas met slagroom. „Makkelijk toch tegenwoordig" zei Maria, „ananas uit blik, slagroom uit het flesje en klaar is Kees". Het klonk volkomen neutraal, maar Jitske voelde het als een aanmerking, in de stemming waarin ze verkeerde. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5