Man gewond bij brand in vakantiehuisje CURSUS ZEEZEILEN VAN SPORTRAAD ASENDd 5» Bestemmingsplan Oost Zender in beslag genomen Programma zaalvoetbal Zondagsschool begint ■WW* *>85. VERVOLG VAN PAG. 1 De Slufter is weer geopend Snelheidszondaars Veel treffers bij bekerwedstrijden Derde seizoen amateursorkest „Musica Texla" Rijlessen op Texel Texelse ploeg won zwemmarathon Mededelingen Vechtpartij in woning PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 -* •■Jis Als gevolg van middelzware ver wondingen die hij opliep toen zijn strandhuisje op de camping Koger- strand afbrandde, moest de 78-jarige heer G. J. Enuma uit Groningen don derdagmiddag in het brandwonden centrum in zijn woonplaats worden opgenomen. Zijn echtgenote, die tijdens het ontstaan van de brand ook in het huisje was, liep geen letsel op. Omtrent het ontstaan van deze brand staat niets definitiefs vast. De techni sche recherche die in de geblakerde resten van het huisje een onderzoek heeft ingesteld acht een defect aan een gaskoelkast de meest waarschijnlijke oorzaak van de vuurzee. Het bejaarde echtpaar Enuma, dat het strandhuisje al sinds enkele tien tallen jaren in de zomermaanden be woont, heeft nog getracht een vijftal gasflessen uit de vuurzee weg te sle pen. De heer Enuma wist daarbij er twee naar een veiliger plaats over te brengen maar raakte daarbij zodanig gewond dat hij zijn pogingen moest staken. De resterende gasflessen ontploften toen leden van de vrijwillige brandweer juist aanstalten maakten om het vuur te lijf te gaan. De zich daarbij voordoende enorme klap was op een groot gedeelte van het eiland te horen. Daarbij werd een tiental omstanders door de luchtdruk tegen de grond ge slagen maar niemand raakte gewond. De Texelse brandweer die betrekke lijk vlot op de plaats des onheils arri veerde kon niet veel meer doen dan de vuurzee beperken. Veel struikgewas kon daardoor gespaard blijven maar niet voorkomen kon worden dat enkele tientallen meters door de vlammen waren vernield. Op één caravan na waren er geen andere zomerverblijven die schade opliepen. Deze beschadigde caravan kreeg bij de ontploffing van de Gezien de goede belangstelling voor oktober 13.30 - 16.30 uur en zondag 7 de eerste zeezeilcursus die deze zomer oktober 13.00-17.00 uur. Het brandende zomerhuisje kort na de aan komst van de brandweer. gasflessen een brandend stuk hout op het dak waardoor het begin van een nieuw brandje begon. Door snel optre den van brandweerlieden kon dit even wel in de kiem worden gesmoord. De materiële schade die als gevolg van het vuur werd geleden bedraagt enige tienduizenden guldens. •".I... Leden van de Texelse brandweer en de Rijkspolitie bij brokstukken flessen. oordeelde dat deze buurtschap vroeger maar al te zeer als een uithoek is be schouwd waar men zich niet zo veel om bekommerde. Daardoor is er al te veel verstorends ontstaan zoals diverse bungalows tussen monumentale huizen, aldus Helder. Het werd volgens hem nu wel hoog tijd dat er iets aan wordt gedaan want het is 'beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald'. Fridt Blanken zei dat hij zich de irritatie van de heren Dros en Van Asselt wel een beetje kon indenken. Volgens hem is er over Oost tot dusver onvoldoende 'gebrainstormd'. Hij vroeg zich af waar de grens ligt tussen het fungeren als adviescommissie en het bedrijven van planologie. Blanken begreep wel dat de gemeente moeite had met het pand Oost 91 (een garage), waarvan de sloop is voorge steld, maar hij vond sommige bunga- lowtjes die de laatste jaren in de buurt schap zijn verrezen helemaal 'knots- lelijk'. Wim Helder achtte de waardering van de bebouwing erg selectief. Een bouwwerk als de voormalige school van Oost vond hij ook lelijk maar dit gebouw was in het plan plotseling wel als functioneel gekarakteriseerd. Overi gens wilde Helder niet dat dit ook maar gesloopt moest worden. Het idee om een gedeelte van de bestrating weer in een klinkerweg te veranderen bevreem de hem omdat ,,de huidige asfaltweg immers uitstekend voldoet". Ter toelichting deelde de heer J. van Dijk van de afdeling Ruimtelijke Orde ning mee dat in de voorstellen concreet de mening van de samenstellers te berde is gebracht, maar dat de bewo ners nog alle recht hebben er het hunne over te zeggen. Ook de burgemeester was van oordeel dat men in geen geval aan de voorstellen vast zit. ,,We hebben hier te maken met een open en eerlijk stuk waarover gepraat moet worden", aldus de heer Engelvaart. Grasland scheuren Het donderdagavond afwezige com missielid J. Koolhof had per brief laten weten moeite te hebben met een ver bod op het scheuren van grasland in het centrum van Oost. Volgens hem was het juist beter voor de grasmat dit van tijd tot tijd te scheuren, er een jaartje een ander product (bijvoorbeeld aardappelen) te laten groeien en dan weer in te zaaien. Wim Helder pleitte er voor hier dezelfde regels als in het Hogeberggebied toe te passen. Daar is dit namelijk ook toegestaan. Het voorstel om de volkstuintjes, die zich nu in het centrale gedeelte van de buurtschap bevinden, te laten verdwij nen had onder de Oosters nogal wat beroering gewekt. Volgens mevrouw F. Bossert is het eigenlijk onmogelijk wat dat betreft één algemene regel te maken. De ene tuin is de andere niet en sommige tuinen zien er veel beter uit. Maar zouden die dan ook moeten verdwijnen? vroeg hij zich af. Haar voorstel was om ter plaatse wat meer tuinwallen aan te leggen zodat de tuin tjes niet al te zeer in het^gezicht liggen en het karakteristieke van het dorp toch bewaard blijft. Op een door Fridt Blanken gestelde vraag over een eventuele compensa tie van de op te ruimen volkstuintjes werd geantwoord dat daar nog geen zicht op is. Blanken vond dit een essentieel punt waarbij hij doelde op de gebondenheid van de mensen aan de gronden.. Volgens hem haal je, door zoiets 'via een stukje papier te regelen' dingen als gehechtheid overhoop en daar was hij geen voorstander van. De discussie werd tenslotte door burgemeester Engelvaart afgerond met de belofte dat alle Oosters bin nenkort het gehele plan compleet met kaarten in de bus krijgen. IVIen zou daarna in de gelegenheid wor den gesteld er op een hoorzitting zijn zegje over te doen. De politie nam zaterdag een draag bare 27 Mc zender in beslag. Het ver boden apparaat werd aangetroffen in de Volkswagenbus van B. de V. uit De Cocksdorp, Het natuurgebied De Slufter is deze week weer voor bezoek open gegaan nadat het evenals vorig jaar aanzienlijk langer afgesloten was geweest. Als reden hiervan werd door Staatsbos beheer het steeds langduriger verblijf van jonge eidereenden in dit gebied genoemd. De Slufter zal tegen het nieuwe broedseizoen weer worden gesloten. door de Texelse Sportraad werd georga niseerd zijn ook voor dit najaar twee van dergelijke opleidingen op het program ma gezet. Ze worden gehouden van 22 september tot en met 6 oktober vanaf het clubschip Wrijfhout in de haven van Oudeschild. Omdat het hier om aanvangscursus- sen gaat voor mensen die de grondsla gen van het zeilen onder de knie willen krijgen heeft men ze „drempelcursus sen" genoemd. Per cursus kunnen 8 personen deelnemen ofwel 16 adspirant' zeezeilers in totaal. Er wordt gevaren in een zeilboot van het type Seahorse met een lengte van 6.10 meter. De nieuwe aanvangscursussen die eind september beginnen bestaan elk uit tien praktijkuren, verdeeld over twee weekends. De acht deelnemers per cursus zullen worden verdeeld in twee instructiegroepen. De minimum leeftijd is 14 jaar terwijl als eis wordt gesteld dat men redelijk moet kunnen zwemmen. Tijdens de lessen kan men, eveneens uit veiligheidsoverwegingen, gebruik ma ken van zeilpakken en zwemvesten. De cursus kost 775,— per persoon. Het programma luidt: 1e cursus: Groep 1 (4 personen) zaterdag 22 september 9.00 - 12.00 uur, zondag 23 september 9.00 - 12.00 uur en zaterdag 29 september 8.30 - 12.30 uur. Groep 2 (4 personen) zaterdag 22 september 13.30 - 16.30 uur, zondag 23 september 13.30 - 16.30 uur en zaterdag 29 september 13.00 -17.00 uur. 2e cursus: Groep 1 (4 personen) zondag 30 september 9.00 - 12.00 uur, zaterdag 6 oktober 9.00 - 12.00 uur en zondag 7 okteber 8.30 -12.30 uur. Groep 2 (4 personen) zondag 30 september 13.30 - 16.30 uur, zaterdag 6 Zowel 's morgens als 's middags hield de politie donderdag snelheids controles in de Dorpsstraat van De Koog. De actie leverde 16 bekeuringen op. De hoogst genoteerde snelheid was 91 kilometer. Ter plaatse is maximaal 50 km toegestaan. l.,n Ui De eerste ronde om de P.L. Duin- ker-trofee heeft een aanzienlijke doelpuntenproductie tot gevolg gehad. De zaalvoetballers speelden bij elkaar twaalf wedstrijden en trof fen daarin 79 keer doel. Ruimschoots boven het gemiddelde (7) zat het team van De Mok dat zich met een score van 10—1 (tegen Texel veteranen 2) het productiefst toonde. Kikkert/Topido 1 won met grote cijfers. Tegen Question 2 werd de eind stand 7—2. Desondanks waren er weinig verrassende uitslagen. De twee die daarvoor in aanmerking kwamen waren het gelijke spel van Datsun 1 en Datsun 2 en ook de 3—0 zege van Texelse Boys op een wat tegenvallend Gempo. Van de nieuwe ploegen wist alleen Oosterend 5 een overwinning te behalen. Het versloeg de Verenigde Schilders met 3—1. De uitslagenlijst is als volgt: FC Slufterhoek-Oosterend 3 0—6 Dubbeldik 3-JKM 2 3-6 Oosterend 2-D.T.Smul 3—3 Vet. De Koog-Rab 2 0—5 Texel vet. 2-Mok 1 10 Gempo-Tex. Boys 2 0—3 Kikkert/Topido 1-Question 2 7—2 Ver. Schilders-Oosterend 5 1—3 Nioz 2-Badhotel 0—5 Texel vet. 1-Kompas 1—6 Datsun 1-Datsun 2 5—5 Rabo-Paal 9 3 1 Woensdag 29 augustus: 18.30 u.: De Spyker-Oosterend 4 19.20 u.: Kikkert/Topido 2-Oosterend 3 20.15 u.: JKM 1-FC Vergiet 21.05u.: Oosterend 1-JKM 2 22.00 u.: Dubbeldik 1-Dubbeldik 2 Zaaldienst: A Et O 2000 Donderdag 30 augustus: 18.30 u.: Alkema bv-De Koogel jun. 19.00 u.: Citroen-Ratronics 1 jun. 19.30 u.: JKM 3-Gempo 20.20 u.: A Et O 2000-Question 1 21.15 u.: Mok-Tex. Boys 2 22.05 u.: Rabo-Paal 9 Zaaldienst: Oosterend 1. Vrijdag 31 augustus: 21.10 u.: Amro-Dubbeldik 3 22.00 u.: De Zwaan-Datsun 1 Zaaldienst: Question 1. De aanvangstijden op vrijdag zijn iets veranderd. De eerste wedstrijd begint om 21.10 uur (was 21.00 uur). De tweede wedstrijd begint om 22.00 uur (was 21.55 uur). De zaaldienst dient om 21.00 uur aanwezig te zijo. Wie hier iets voor voelt kan zich aanmelden bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis in Den Burg, telefoon (02220) 3041. Men wordt ver zocht dan ook op te geven of het gaat om de eerste of de tweede cursus en aan welke groep men de voorkeur geeft. De inschrijving voor de eerste cursus sluit op 14 september en voor de tweede cursus op 21 september. Het, met uitzondering van dirigent Dyo Wassink volledig uit amateurs be staande orkest Musica Texla, begint zijn nieuwe winterseizoen op dinsdag 28 augustus. De wekelijkse bijeenkom sten zullen daarna elke dinsdag voor lopig plaats vinden in het muzieklokaal van de Rijksscholengemeenschap aan de Emmalaan in Den Burg. De tijden zijn van 20.00 tot 22.00 uur. ledereen die er iets voor voelt om met dit orkest mee te spelen kan zich tijdens deze repetite aanmelden. Men kan voor inlichtingen en opga- ves ook contact opnemen met een van de volgende leden: mevr. A. G. Luijs- terburg, Boodtlaan 46, De Koog, tele foon (02228) 213; mevrouw A. Terp stra, Beatrixlaan 52, Den Burg, tele foon (02220) 2682; mevrouw M. Paup- tit, Thijsselaan 91, Den Burg, telefoon (02220) 3357 of bij de dirigent Dyo Wassink, Vloedlijn 31, Den Burg, tele foon (02220) 4109. ondernemers-akti viteiten De in Den Helder gevestigde auto rijschool Willemen overweegt binnen kort met praktijklessen op Texel te starten. Het gaat daarbij uitsluitend om de eerste 8 10 lessen waarin de kandidaten instructie krijgen in de be heersing van de auto. Dergelijke lessen kunnen volgens de eigenaar van deze rijschool uitstekend op de vele 'stille weggetjes' die het eiland kent, gehou den worden. Doordat de kosten voor de veerboot voor de betreffende kandi daten vervallen kost het hen ook min der geld en tijd. De lessen zullen bij voldoende belangstelling uitsluitend op zaterdagen gehouden worden. In ver band met het rijexamen dat in Den Helder afgenomen wordt vinden de res terende lessen wel in Den Helder plaats. In het Drentse plaatsje Diever heeft een uit zes zwemmers en zwemsters bestaande afvaardiging van ZPC TX *71 de eerste prijs ge wonnen bij een 12 uur durende nach telijke zwemmarathon. De Texelse ploeg zwom in dit tijds bestek precies veertig kilometer en liet daarmee naaste concurrent De Calt- horne uit Diever twee kilometer achter zich. De derde plaats was voor een Steenwijkse ploeg. Aan deze zwemmarathon, die voor de eerste maal was georganiseerd, werd door 90 zwemmers en zwemsters meegedaan. Ze legden in totaal een af stand af van 339 km. De deelnemers waren onderverdeeld in elf groepen die buiten de Texelse ploeg uitsluitend uit inwoners van de provincie Friesland, Groningen en Drente bestond. Het evenement begon vrijdagavond om 20.00 uur en werd zaterdagochtend om 8.00 uur met de prijsuitreiking besloten. Daarbij werd de eerste wisselbeker uit gereikt aan het zestal Mariëtte Smit, Petra van der Vis, Petra Bakker, Jan Hopman, Fred van Heerwaarden en Joke Tuinema. S.V. De Koog De trainingstijden van S.V. De Koog zijn als volgt vastgesteld. De B-pupillen trainen deze week op woensdag samen met de A2 pupillen. Ze beginnen om 14.30 uur. Vanaf volgende week wordt dat voor de B-pupillen op woensdag vanaf 15.30 uur. De A1 pupillen en C junioren trainen gezamenlijk op woensdag om 18.30 uur. De B-junioren trainen op donderdagavond om 19.30 uur en de A-junioren gezamenlijk met de senioren op dinsdag- en vrijdag avond (19.00 uur). De elftal-samenstellingen staan in het kastje vermeld. Kijk hier naar i.v.m. trainingstijden. De A-junioren spelen a.s. vrijdag weer een oefenwedstrijd tegen Ooster end Al. Het vertrek uit De Koog is om 18.15 uur. J.v.B. In de nacht van zaterdag op zondag deed zich in de wo ning Herenstraat 59 in Den Hoorn een handgemeen voor, waarbij rake klappen vielen. De politie werd erbij gehaald en aangifte wegens mishande ling werd ingediend door de 21-jarige Erwin v. d. Kerkhof en A. A. Houwo. De vechtpartij was een uitvloeisel van reeds geruime tijd bestaande span ningen. De benedenverdieping van het huis (eigendom van de heer Hopster van „Bos en Duin") wordt bewoond door de familie Van de Kerkhof-Kikkert terwijl de meeste kamers van de boven verdieping worden gebruikt door perso neelsleden van „Bos en Duin". Laatst genoemden komen en gaan op onregelmatige tijd, maken muziek op een elektrische gitaar en beschikken over een agressieve hond die mevrouw Van de Kerkhof al enkele keren heeft gebeten. In de genoemde nacht kwam het tot een treffen tussen de familie Van de Kerkhof en de bewoners van de bovenverdieping. Bij de vechtenden voegden zich ook de te hulp geroepen eigenaar van het huis en enkele metge zellen. Zondag a.s. begint weer de Her vormde zondagsschool van Den Burg. Kinderen vanaf 4 jaar zijn om 10.00 uur welkom in De Schakel naast de Her vormde kerk. Dinsdag 28 augustus In zwembad Molenkoog wordt de zwemvierdaagse gehouden: van 10.00 - 12.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur. In hotel De Zwaan begint om 20.00 uur een ledenvergadering van Schaak club En Passant. Woensdag 29 augustus Vogelwachter C. Kok houdt in „De Waldhoorn" te Den Hoorn een dia lezing over vogels en planten in Texelse natuurgebieden; 20.00 uur. De Wielervereniging houdt op het par cours Zuid-Haffel een criterium over 38 km; aanvang 19.00 uur. Via Hilversum 2 wordt van 12.16 - 12.26 uur een vraaggesprek uitgezon den met oud-Texelaar Andri Binsber- gen over „De Vogelwet en de op sporingsambtenaar". Donderdag 30 augustus In zwembad Molenkoog wordt de zwemvierdaagse gehouden, van 10.00 - 12.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur. VASTE DATA Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden de evangelisten Jan en Paula Brouwer bijbelstudiebijeenkomsten die voor ieder vrij toegankelijk zijn: elke donder dagavond aanvang 20.00 uur. Elke donderdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en, kaar ten. Iedere dinsdag om 19.00 uur start bij de Texelse Autocentrale aan het Schil derend een trainingstoertocht op de fiets, georganiseerd door de Wieler vereniging. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be- reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 - 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de WV kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café-eethuis Catharina- hoeve. De buskosten ziin 76,75 per persoon (kinderen 73,25). De trips gaan alleen door als er voldoende be langstelling is (minimaal 30 perso nen).

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2