niuUiViiümws „Nosferatu" Gasten 'Loodsmansduin' namen afscheid van familie A. Welboren Schoonmoeder „Dit is geen schouderklopje maar een karateslag" Paracentrum eerste bij springwedstrijd Bejaardentocht met verrassingen Bejaardentocht Oudeschild I 0INSDAG 28 AUGUSTUS 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 6 in een portretje van Lucy en besluit ratten losgelaten In hat centrum van Delft Hij besloot zijn dankwoord met de opmerking: Jullie hadden het niet moeten doen, maar ik ben toch gewel dig blij dat jullie dit festijn voor ons hebben georganiseerd". Vijf leden van het Paracentrum Texel hebben bij de zaterdag in Gro ningen gehouden precisiewedstrij- den de eerste prijs behaald. Ook in het persoonlijk klassement behaalde een lid van dit vijftal het beste resul taat. Ben Gerritsen miste het uitge legde doel op 1.33 meter. Het evenement vond plaats ter gele genheid van het jaarlijks terugkerende feest rond Gronings ontzet (25 augus tus). In verband daarmee werd zater dag na afloop van de springwedstrijden een internationale Hollandse ballonrace gehouden. Aan het springen werd door drie teams deelgenomen. Alle springers maakten twee doellandingen waarbij in totaal gemiste afstand werd genoteerd. Het Texelse Paracentrum scoorde met 48.50 meter het beste resultaat. Het Paracentrum PCN Hoogeveen werd tweede met 58.48 meter en de Noordnederlandse paraclub Eelde derde met 63.12 meter. De Texelse ploeg bestond uit Jan Brunt, Ben Gerritsen, Bert Keizer, Willem Stolwerk en Peter Opdebeek. De Oosterender bejaardentocht die dinsdagmiddag 11 september zal worden gehouden, krijgt enkele verrassende intermezzo's. De organi serende dorpscommissie van Oosterend is van mening dat ook op het voor ieder zo bekende Texel nog heel wat interessante zaken zijn waaraan men gewoonlijk voorbij gaat en die het bekij ken waard zijn. Vanzelfsprekend wordt bovendien onderweg enkele keren 'opgestoken' en wordt de tocht beslo ten met een gezamenlijke broodmaal tijd Deelnemers kunnen zich vóór 4 sep tember opgeven bij J. C. Roeper, Achtertune 2, telefoon (02223) 204 of KI. van Leeuwen, Peperstraat 3, tele foon (02223) 676. Als vanouds wordt weer gerekend op automobilisten die deze middag willen rijden. De jaarlijkse reis van de Oudeschilder bejaarden, zal dit jaar op woensdag 12 september plaatsvinden. Op die datum wordt om 7.30 uur vanaf dorpshuis 't Skiltje vertrokken voor een trip naar de Een griezelfilm van het zuiverste water met honderden ratten, wolken flarden die langs het firmament jagen en een monsterlijke figuur die zijn puntige schaduwen tegen ouderwetse gevels werpt is Nosferatu. Dit in Delft opgenomen gitzwarte Draculadrama speelt zich af in een Hollands binnen huis uit 1830 waar de duisternis van het verhaal schril tegen de helderheid van Delft afsteekt. Delft dat voor deze gelegenheid Wis- mar heet, is Delft niet meer in deze geschiedenis. Er is een verstilde markt, nauwe en kromme straatjes en de fraai gerestaureerde huizen aan de gracht doen vreemd aan omdat ze ditmaal gehuld zijn in een nevelachtige atmos feer. Het is een dompige vochtigheid die de straatkeien doet glimmen. Nosferatu is de figuur die zich in deze omgeving kiplekker voelt. De rol van deze 'geest' wordt vertolkt door de Duitse acteur Klaus Kinski die hiervoor geschapen lijkt te zijn en regisseur Wer ner Herzog daar alles verschaft wat deze zich had kunnen wensen. Het verhaal is als volgt: Jonathan Harker (Bruno Ganz) die met zijn jonge vrouw Lucy (Isabelle Adjani), in het rustige stadje Wismar (Delft) woont, vertrekt naar het kasteel van Graaf Dracula in Transsylvanië met de opdracht een huis te verkopen. Voordat hij de laatste zware klim door de bergen onderneemt, overnacht hij in een herberg. De waard adviseert hem niet verder te gaan maar Jonathan zet tóch door en na een barre tocht arri veert hij bij de lugubere Graaf, die blijk baar alleen in het verlaten kasteel woont. De Graaf is zeer geïnteresseerd Broeker veiling en het Westfries museum in Hoorn. De kosten hiervan bedragen f 40,— per persoon en belangstellenden kunnen zich opgéven tot en met woensdag 5 september bij de dames M. Westdorp-Slegh, De Ruy- terstraat 95, Oudeschild, telefoon (02220) 3208 en Sj. Bakker-van Uden, De Ruyterstraat 90, Oudeschild, tele foon (02220) 3917. onmiddellijk het huis te kopen en naar Wismar te vertrekken. Jonathan is inmiddels al het slachtoffer geworden van de vampier en is door het vele bloed dat hij heeft verloren zo ver zwakt, dat hij veel later in Wismar aankomt. Intussen heeft de Graaf met zijn duizenden in lijkkisten vervoerde ratten een pestepidemie over het eens zo keurige stadje gebracht. De fantasie van de gruwellegende wordt letterlijk bloedserieus genomen. Op die manier zullen de ware liefhebbers van dit genre er ten volle van kunnen huiveren en genieten. Donderdag tot en met dinsdag, aan vang 20.00 uur, toegang 12 jaar. „Bite the bullet" is het relaas van een 1.000 kilometer lange paardenrace met hindernissen door het ruige land schap van het Amerikaanse westen. De race is door een groot nieuwsblad uitgeschreven en de uiteindelijke win naar wacht een vette prijzenpot. Elke deelnemer heeft zijn of haar eigen reden om er aan mee te doen. Gene Hackman speelt de rol van Sam Clayton, een cowboy en ex-cavalerie ruiter. Candine Bergen is een ex-prosti- tué, die via de race een vriendje uit gevangenschap wil bevrijden, James Coburn noemt zichzelf Luke Matthews en is een cynische fortuinjager. Mario Arteaga, speelt een rol als belangrijke Mexicaan met kiespijn. Op een bepaald moment smeedt Gene Hackman uit een kogel een soort kroon, die de Mexicaan over zijn pijnlijke kies kan schuiven. Hij moet dan op die kogel bijten ,,Bite the bullet" dus. Woensdag, aanvang 20.00 uur. Toegang 14 jaar. Voor de film Nosferatu werden honderden De heer A. Kikkert uit Amsterdam overhan digt Je heer en mevrouw Welboren enkele geschenken. vakanties doorbrengt. Alvorens de heer A. Welboren de gelegenheid kreeg een dankwoord te spreken werden hem en zijn echtge note een groot aantal geschenken aan geboden. Daarbij hadden ook de Middenstand vereniging van Den Hoorn en de fami-' lies Goënga en Ham en de heren Douwe Medema en Henny Kok zich niet onbetuigd gelaten. Naast een hoe veelheid bloemen en het bankstel wer den talrijke lekkernijen en levensmidde len aangeboden. Tevens ontving de fa milie Welboren een stofzuiger en een aantal logboeken waarin vele kampeer ders in de loop der jaren wetenswaar digheden en belevenissen hebben genoteerd. Fijn leven Aan het eind van de bijeenkomst toonde de heer Welboren op zijn beurt zijn grote waardering voor hetgeen men voor hem en zijn gezin op touw had gezet. Hierbij sprak hij onder andere de woorden: „Iedereen heeft het nu over het Loodsmansduin zon der Welboren maar voor ons wordt nu belangrijk wat Welboren zonder Loods mansduin zal zijn". Hij zei op de cam ping altijd een bijzonder fijn leven gehad te hebben, hoewel er 'achter de schermen' wel eens gekankerd was als de familie voor allerhande wissewasjes tot laat in de nacht door de kampeer ders uit de slaap werd gehouden. De heer Welboren vroeg tenslotte extra aandacht voor alles wat zijn echt genote in al die tijd voor hem had betekend sinds hij als 'nette jongen voor loop- en schrijfwerk' haar in de boekwinkel van haar vader had ontmoet. Op uitbundige wijze hebben gasten n oud-gasten van de camping Loods- unsduin zaterdagmiddag aandacht esteed aan het afscheid van de fami- e A. Welboren. Enkele honderden okantiegangers waren daartoe naar e kantine gekomen waar men de cheidende beheerder en zijn echtge- ote een groot aantal cadeaus pnbood en hen rijkelijk in de bloe- etjes zette. Bij de overhandigde geschenken be- bnd zich ondermeer een kostbaar rén bankstel waarvoor in het afgelo- en seizoen onder de vele vrienden en snnissen van de familie geld was igezameld. In zijn dankwoord bracht i heer Welboren zijn ontroering over pze geste tot uiting met de opmer- ng: „Dit is geen schouderklopje laar een karateslag". iDe familie Welboren kwam in 1959 deze meest zuidelijke camping van t eiland. De heer Welboren stapte armee van boekhandel ,,'t Boekhuis" Irér naar de recreatie. Hij werd pyolger van de heer C. Ruitenbeek die hds 1954 beheerder van Loodsmans- ufn was geweest. Het was de tijd van idvinderijachtige vakanties waarbij op Et kampeerterrein nog uitsluitend lëltertentjes stonden en er een kleine Irttine was waar men bij mevrouw felboren niet alleen voor 'koek en >pie' maar ook voor bijvoorbeeld Etroleum terecht kon. Groot zomers dorp Daar vooral aan herinnerend deed Iterdagmiddag de heer P, van Manen in boekje over het verleden open. Hij memoreerde talrijke aardige bijzonder heden die zich bij het leven op een camping voordoen maar verzuimde niet ook trieste zaken te noemen. De heer Van Manen, zomers als controleur op de camping werkzaam, schetste de heer Welboren als zomerse burgemees ter van een groot dorp waarin de laatste jaren tijdelijk soms zo'n 4.000 mensen verbleven. Hij prees daarbij zijn tact, inzicht en beleid om het de vakan tiegangers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Van Manen noemde de vele verdiensten van de familie Welboren waardoor de camping een geheel 'eigen' gezicht kreeg waar velen nu al vele jaren lang de plezierigste weken van het jaar doorbrengen. Van Manen rondde zijn toespraakje onder de klanken van 'Strangers on the shore' af met de opmerking dat de familie Wel boren door hun optreden de sympathie van duizenden hebben vergaard. Julie hebben zeer veel voor deze camping betekend en verdomd, we zullen jullie missen", aldus Van Manen. Boeket Door mevrouw A. Groothedde werd vervolgens zowel het leven van de familie Welboren als het leven op de camping in alfabetische vorm onder woorden gebracht. Eén onderdeel daaruit vormde de overhandiging van een boeket bloemen door de Amster damse familie A. Kikkert-Hakkenberg die in 1954 door de toenmalige burge meester C. De Koning als eerste kampeerders op Loodsmansduin werden verwelkomd. Zij behoren nog steeds tot de vaste kern van kampeer ders die hier vrijwel alle jaren hun FEUILLETON Door L. van Schooten. 20. Er kwam een frons op Jitskes torhoofd. Gek, haar eerste impuls was tweest naar haar moeder te gaan om lar het nieuws te vertellen. En het was tet eens in haar opgekomen ook Berts Oeder haar geheim mee te delen. Dat yam nog welmaar tegelijk be- eép ze dat dit voor Bert niet leuk was. st was zijn kind en het was zijn céder. ,;Nee zei ze zacht en een beetje ischaamd. „Ze komt zo direct beneden, zullen fchet haar samen vertellen?" „Best" zei Bert opgewekt, maar het L hem toch even dwars, dat Jitske >Üerdebolder naar haar eigen moeder as gegaan met het grote nieuws, en itzijn moeder nog van niets wist. Hij laakte zich zorg om de verhouding ssen zijn moeder en Jits, en dit was jij nieuw symptoom Maria van Hoornwijck toonde zich blij Tast, toen Bert haar vertelde, dat ze Ppelijk over enige tijd grootmoeder zou zijn. „Ik hoop zo dat het een jongen is" zei ze, „jij bent de stamhouder, Bert". „Nou" lachte Bert „als het een schat van een meid is, zoals haar moeder, dan zal ik er net zo blij mee zijn". Die avond was er een prettige, vriendelijke stemming. Jitske in de overvloed van haar geluk, was lief en attent voor haar schoonmoeder. Maar die stemming bleef niet. Jitske kreeg een moeilijke tijd. Dik wijls was ze 's morgens zo neerslachtig en voelde ze zich zo onwel, dat ze maar met moeite haar werk deed. Bert merkte het wel. Ze kon scherp, onbillijk, snau werig zijn. En vlak daarna had ze dan weer spijt, huilde dikke tranen en smeekte Bert om het haar toch niet kwalijk te nemen. Bert wist niet hoe hij het met haar had, tot moeder Polder man, aan wie hij eens heel voorzichtig zijn nood klaagde, hem geruststelde. Jitske was in een onevenwichtige perio de, voelde zich lichamelijk soms hele maal niet best, en hij moest maar geduldig zijn en haar niet zo serieus nemen. En een paar dagen later, toen Jitske op de koffie was, vermaande ze haar dochter, zonder over Berts bezoek te spreken, zich er zo goed mogelijk doorheen te slaan. „Luister es Jits" zei ze „het is natuurlijk altijd weer iets geweldigs en voor jou is het een gebeurtenis, maariedere minuut wordt er een kindje geboren. Het is een heel natuurlijke zaak en de wereld draait gewoon door. Je moet je niet alleen maar op jezelf concentreren, andere mensen hebben je ook in déze tijd nodig". Jitske beloofde en verdween vol goede voornemens naar huis. „Ik heb maar groenten voor je geno men" zie haar schoonmoeder „want de groenteman is al geweest". Met andere woorden, dacht Jitske bitter, jij loopt er maar weer uit en ik moet jouw boodschappen doen. Op hetzelfde moment wist ze dat ze onre delijk was, maar haar goede stemming was weg. „Wat hebt u genomen?" „Worteltjes maar „Alweer worteltjesdie hebben we eergisteren ook al gegeten". „Kind, dat wist ik toch niet". „Noe, vooruit dan maar „Zorg dan dat je thuis bent als je leverancier aan de deur komt" merkte Maria op „dan kun je zelf je keus doen. Ik denk jou een plezier te doen, en ik krijg nog een lang gezicht op de koop toe". Jitske wist zichzelf tijdig te remmen. In de stemming waarin ze nu was, zou deze kleinigheid tot een fikse ruzie kunnen uitgroeien, en ze bedacht op eens wat ze haar moeder had beloofd. Ze zweeg en liep de keuken uit. Maria in geen al te beste stemming achter latend. Haar schoondochter was de laatste tijd verre van makkelijk, dacht ze. Misschien was dat te wijten aan haar zwangerschap, maar daar moest ze zich dan maar eens over heen zetten. Ze moest zich niet verbeelden dat de wereld om haar draaide. Bert merkte wel, toen hij thuiskwam, dat de temperatuur niet ver boven het nulpunt was, en toen Jitske nauwelijks iets at zei hij „Kind, eet tochl" „Ik moet geen worteltjes". „Waarom heb je ze dan genomen?" „Je moeder heeft ze genomen". Hij vroeg niet verder, wilde zich maar liever niet verdiepen in ruzietjes tussen Jits en zijn moeder. Maar het ergerde hem toch. Wat drommel, konden die twee vrouwen in dat grote huis niet eens in vrede leven? Hij wist wel dat zijn moeder niet makkelijk was, maar de laatste weken was Jits ook bepaald geen engel. Hij was er helemaal niet zeker van, dat de schuld bij moeder Maria lag, en daarom deed hij er het zwijgen toe. Gelukkig kwam er een bliksemafleider in de gedaante van oom Piet, die nu Peter heette. De hele familie ging hem afhalen van de boot in Rotterdam, alleen Jitske bleef thuis, die kon er niet tegen in een auto te zitten op zo'n warme dag. Vader Polderman en zijn broer ston den voor het eerst na zovele jaren tegenover elkaar op de zonnige kade, en ze hielden eikaars hand vast en ze zagen elkaar aan en ze hadden het allebei erg te kwaad maar wilden het niet weten. „Zo old boy" zei Peter. „Ons Pietje", glimlachte zijn broer dat was de naam waarmee hun moeder hem vroeger liefkoosde. „Maartje, meid, wat ben je nog knap gebleven na al die jarenl En zijn dat de dochters? Wat 'n lieve meiden. Dat is Pier natuurlijk en is dat je vrouw, jong? Waar is Jitske?" Hem werd door allen tegelijk uitge legd waarom Jitske er niet was. „Zo nou, dan blijf ik hier, tot ik oom geworden ben, daar kun je zeker van zijnl Jongens, jongenswat geweldig dat ik jullie allemaal weer zie. En zo'n mooie dag vandaagl Nou ik zal even m'n bagage afwerken en als dat gebeurd is, dan gaan we hier in Rotter dam eerst es lekker met z'n allen eten, dan wennen we vast een beetje aan mekaar". „Zou dat nodig zijn?" vroeg Maartje lachend. Ze vond Piet nog niets veran derd, dezelfde hartelijke, gezellige vent. Zijn haar was sterk vergrijsd en er waren diepe rimpels in zijn gebruind gezicht. Hij had het niet makkelijk gehad in het begin, daar in het nieuwe land. En de langdurige ziekte van zijn vrouw en haar sterven hadden hem diep aangegrepen. Maar nu was hij alleen maar blij om alles wat hem nog gelaten was in dit leven, en het was veel, en het was goed. Een attente restaurateur, die het gezelschap ontving, begreep dat ze wel onder mekaar wilden zijn en liet dekken in een apart zaaltje, waar de maaltijd zeer lang duurde en uitermate gezellig verliep. Er werden foto's uitgewisseld en er werden verhalen verteld. Die avond kwam Jitske en klaagde, dat oom Piet haar bijna platdrukte. Bert kon meteen uitstekend overweg met de Hollandse Amerikaan en vroeg hem honderd-uit. „Een pienter ventje, die man van jou", zei Peter waarderend tot zijn nicht. En Jitske, blij om al deze gezelligheid in het vertrouwde, ouderlijke huis, straal de. Bert keek verliefd naar haar wat was ze knap zo. En hij vergaf haar op slag alle onbillijke prikkelbaarheid. „Dezer dagen", beloofde Peter Pol-' derman, „kom ik jullie es opzoeken in jullie eigen huis". De volgende dag echter was Jitskes stralende stemming over. Ze was met hoofdpijn opgestaan en de gedachte aan eten maken maakte haar misselijk. Maria, die door de gang liep om haar vuilnisemmer buiten te zetten, zag het wel en vroeg: „Zal ik de jouwe ook maar buiten zetten?" „Da's goed, ja" zei Jitske lusteloos. De vorige keer had ze het vergeten. Nu puilde het afval er uit. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5