Steun de kollekte definitief doorgang Voor het weekend Diepgrondbewerking en draineren Graslandvernieuwing blijft noodzakelijk Je kunt en mag ernietomheen. Douwïondspian vindt tewo' Dansschool Siebe/ing Inschrijving LAND BOUW Veel bekijks bij rijtoer Sint Jan Sportmiddag op ZDH-veid Lesprogramma MST afdeling jazzgym Granaten gevonden en vernietigd ga 'ns fietsen met die nieuwe buren! IlllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllilllllUll van 1 en 2 september 1979 Artsen Kerkdiensten Zuigelingenbureau I Tandartsen Rijkspolitie Dierenartsen IMoodslachtingen vtfe kankerbestrijding PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1*79 Javastraat 92 - 94 - 96, telefoon (02230) 12681 Den Helder en Texel. op zaterdag 1 september a.s. in zaal „Casino" te Den Burg. Aanvang 14.30 uur. De schoot waar je ja vrienden In het raadhuis is sinds kort een maquette te bezichtigen van de 85 woningen in het zogenaamde „Artikel 11 gebied" in Den Burg/NW. Het is de bedoeling dat met de bouw volgend jaar wordt begonnen. Zoals bekend zal het aan de Beatrix- laan gelegen complex worden uitge voerd onder auspiciën van het Bouw- finds Nederlandse Gemeenten, als gevolg waarvan het in de wandeling met „Bouwfondsplan" wordt aangeduid. Alle in het kader van dit plan te bouwen huizen zijn koopwonin gen. Daarvan zijn circa 50 premiewo ningen. De overige 35 zijn dus wonin gen, die tot de zogenaamde „vrije sector" behoren. Onder uitstekende weersomstandig heden hebben zaterdagmiddag 30 be woners van rusthuis Sint Jan deelgeno men aan een rijtoer over het eiland die hen was aangeboden door „De Blijde Rijders". De stoet trok bij de start aan de Beatrixlaan erg veel belangstelling. Het evenement was georganiseerd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe rusthuis. De tien deelnemende rijtuigen volgden een route door Den Burg en het bos, waarbij in hotel De Pelikaan een koffiepauze werd gehou den. Via Randweg, Westerweg en Keesomlaan keerde men tegen 18.00 uur terug bij huize Sint Jan. Dat de rit geslaagd mocht worden geacht bleek na afloop wel uit een opmerking van de oudste deelnemer, de 99-jarige heer Suikerbuick, die vroeg of hij volgende week weer mee mocht. Omdat het gehele plan (qua totaal aantal woningen) niet strookte met het geldende bestemmingsplan, moest een „Art. 19-procedure" gevoerd worden. De termijn waarbinnen daartegen bezwaren ingediend konden worden is inmiddels verlopen. Er heeft zich echter geen enkele opponent gemeld, zodat het vrijwel zeker is dat het Bouwfonds plan zoals het nu ter tafel ligt binnen niet al te lange tijd van de grond komt. In vergelijking met de oorspronke lijke tekening is de maquette enigs zins gewijzigd. Een van de veranderin gen betreft de toegangen tot het zuide lijke gedeelte, die aanvankelijk „over- bouwd" zouden zijn. Omdat men deze overbouwingen nu heeft laten verval- r konden op deze plaatsen goedkopere huizentypes worden geprojecteerd. In het noordelijke gedeelte zijn deze over bouwingen wel gehandhaafd. De op beide binnenplaatsen gepro jecteerde garages kunnen apart van de woningen worden aangekocht. Som mige woningen hebben schuifmogelijk heden, waardoor de in- of aangebouw de garage eventueel als extra kamer in Op het terrein van ZDH in Den Hoorn wordt op zaterdag 1 september een sportmiddag gehouden, bestemd voor jongens van 6 tot en met 12 jaar, die wonen in Den Hoorn, de Prins Hendrik polder en 't Horntje. Het evenement begint om 14.00 uur en er worden in drie leeftijdsgroepen aan sport en spel ge daan. Voor elk van deze groepen zijn drie prijzen beschikbaar. De middag wordt besloten met een filmvoorstelling in deZDH-kantine. Het lesprogramma van de MST afde ling jazzgymnastiek gaat op dinsdag 4 september weer van start. Hiervoor is het volgende rooster samengesteld: Dinsdag: 18.00-19.00 u.: 8- en 9-jarigen (3e en 4de klas) 19.00-20.00 u.: 10- en 11 -jarigen (5de en 6de klas) Woensdag: 19.00-20.00 u.: meisjes 15 j. en ouder 20.00-21.00 u.: dames selectie 21.00-22.00 u.: dames selectie Donderdag: 10.00-11.00 u.: dames 18.00-19.00 u.: meisjes selectie 19.00-20.00 u.: meisjes 12, 13 en 14j. 20.00-21.00 u.: dames 1 21.00-22.00 u.: dames2 De mijnopruimingsdienst van de marine was deze week twee keer op Texel om een hoeveelheid in de duinen en op het strand gevonden granaten te vernietigen. Maandag werden op het strand bij paal 8 30 granaten met behulp van springstof onschadelijk ge- maak't. Het oorlogstuig was een week eerder gevonden. Dinsdag werden van verschillende plaatsen op Texel alweer nieuwe vondsten gemeld. Op bouw land van de familie Slot aan de Nieuw- landerweg werd een gave granaat aan getroffen met een dikte van 10 centi meter en een lengte van veertig centi meter. Dezelfde dag werden op het strand bij paal 16 twee zg. markeer- ders gevonden; deze kunnen ook ge vaarlijk zijn. Nog geen uur later werd bij paal 22 een 40 mm granaat aangetrof fen. Dezelfde middag kwam een ploeg van de mijnopruimingsdienst om het spul te vernietigen. H Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 2 september 1979 De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 4 september om 14,00 uur. Woensdag 5 september geen bureau Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur i Doktor K. Eissen, Julianastraat 9, j Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen j 9.30 en 10.30 uur. j Spreekuur op zaterdag en zondag i van 11.30-12.00 uur en van 16.00- i 16.30 uur zonder afspraak. j Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon I (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag i apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00- I 17.30 uur. i Ambulance (in geval van onge- lukken met betekenend lichame- i lijk letsel) (02220) 2011. Over enkele dagen zal weer worden begonnen met diepgrondbewerking waarvoor tot dusver plusminus 70 hec tare is opgegeven. Dit totaal valt enigs zins tegen omdat in de Texelse polders nog veel meer gronden liggen die voor diepspitten in aanmerking komen. Er wordt daarom verondersteld dat de gunstige groeiomstandigheden van dit jaar (regelmatige regenval in de groei- maanden) de behoefte aan het diepspit ten hebben verminderd. Niet ieder jaar treft men dezelfde weersomstandig heden. In de meeste jaren moet toch rekening worden gehouden met een droogteperiode waarin de planten een hele tijd om water vragen. Om een goede verzekering te hebben dat de meeste akkerbouwgewassen in zo'n droog jaar niet behoeven te verdrogen is het diepspitten de aangewezen weg. Kostenfactor Met de voorfinanciering via Stichting Agrarisch Texel wordt de kostenfactor beperkt en mag het ook geen aanleiding meer geven om deze grondverbetering niet uit te voeren. De grondprijzen zijn de laatste jaren behoorlijk gestegen en hiermee zijn ook de kosten voor de gronden opgelopen. Iedere akkerbou wer zal dan ook proberen door de kostenstijgingen van de grond zijn op brengsten van zijn gewassen zo hoog mogelijk te krijgen. Het valt dan ook in de praktijk op dat er hoge opbrengsten van de gewassen gehaald kunnen wor den wanneer alle aandacht wordt besteed aan de conditie van de grond. Een grond zonder storende lagen kan ook op Texel hoge opbrengsten geven. De planten kunnen hierop ongestoord groeien. Draineren Tegelijk met het diepspitten zal er ook weer een begin worden gemaakt met het draineren. Een goede drainage is en blijft noodzakelijk voor een goede ont watering van de gronden. Door het bestuur van Stichting Agrarisch Texel zijn er dit jaar meerdere draineerbedrij- ven in Noordholland gevraagd een prijsopgaaf te doen voor een bepaalde oppervlakte. De firma Jimmink uit Ju- lianadorp kwam als goedkoopste per strekkende meter uit de bus. Hun prijs ligt behoorlijk onder die van de andere bedrijven die prijsopgaaf deden. Vol gens informaties blijkt ook het draineer- bedrijf van deze firma goed werk te leveren waardoor besloten is het drai- neerwerk in 1979 aan deze firma uit te besteden. Zowel voor het diepspitten als het draineren is het van groot belang dat dit zoveel mogelijk plaats vindt onder droge omstandigheden. Mochten er nu akkerbouwers, bloembollenteters en veehouders zijn die een bepaalde oppervlakte willen laten diepspitten en/of draineren dan kunnen zij dit opgeven bij de heer J. Witte, Muyweg 3, Eierland, telefoon (02225) 492 of J. Koolhof, Vloedlijn 23, Den Burg, telefoon (02220) 2780. den weer in grote aantallen in het nieuw ingezaaide perceel voor. Ook willen de jonge grasplanten bij het lely- frezen een tijd lang stil staan in hun groei doordat de beworteling te opper- s vlakkig blijft. De wortels staan dan op de ondergebrachte oude graszode en Groene Kruis kunnen daar moeilijk doorheen komen. Een aansluiting met de afgesneden ondergrond is onder droge omstandig heden voor de jonge tere wortels niet mogelijk. Wordt de grond natter en verteert de zode, dan gaat dit gras pas groeien. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Er zijn op Texel nog meerdere percelen grasland die opnieuw inge zaaid moeten worden, willen ze een optimale grasopbrengst geven. Hoewel dit grasland thans ook groen ziet is de opbouw van de grasmat van kwalitatief minder goede grassen. Kweekgras, zachte dravik en tuintjesgras zijn de hoofdgewas sen in dit grasland. Naast late op brengsten in kilogrammen-product geven deze graslanden ook kwalita tief lage voedingsopbrengsten. De dieren die dit gras of kuilgras krijgen te eten zullen lage melk- en vlees opbrengsten geven. Naast de kwalitatief slechte grassen staan in meerdere percelen grasland allerlei onkruiden zoals muur, paarde bloemen en niet te vergeten stekels. Ook de brandnetels zien we meer in het grasland voorkomen. Met een bestrij ding tegen lage kosten zijn deze onkrui den te bestrijden. Voor iedere melkvee- en schapenhouder is het toch gewenst dat zijn graslanden er steeds in goede staat bij liggen willen de opbrengsten zo hoog mogelijk zijn. Dit vooral omdat het productiemiddel grond steeds hogere kosten vraagt door de hoge grond- en pachtprijzen. Opnieuw inzaaien Bestaat de grasmat in hoofdzaak uit slechte grassen dan is er maar één mogelijkheid om er weer goede grassen op te krijgen: door de oude grasmat te scheuren. Bij veel kweekgras zal eerst een bestrijding van het kweekgras moeten plaatsvinden voordat het land zwart gemaakt wordt. Wordt dit niet gedaan dan zullen de goede grassen na opkomst vrij spoedig weer vertrokken zijn door het kweekgras dat vrij snel boven de grond komt. Belangrijk bij het opnieuw inzaaien is dat de grond in een goede bemestingstoestand is. Dus vol doende kalk, niet zuur, voldoende fosfaat en kali. Eveneens dient de ontwatering in orde te zijn. De voorkeur gaat nog steeds uit naar de methode, waarbij ploegen voor komt. Eerst de oude grasmat frezen, ploegen, cilveren en daarna inzaaien. Deze methode is niet het goedkoopst, maar wel het meest bedrijfszeker. Bij het inzaaien met de lelyfrees zien we te vaak teleurstellingen. Te gemakkelijk komen de slechte grassen en de onkrui- Graszoadmengsels De voorkeur gaat nog steeds uit naar een graszaadmengsel waarin naast de grassen ook klaver voorkomt. De mengsels B.G. 5 en B.G. 7 zijn er voor beelden van. Wordt geen klaver gezaaid, dan is een mengsel als B.G. 11 aan te bevelen. Ook kunnen enkel- voudige grasmengsels gezaaid worden zoals de B.G. 3. Bij het aankopen moet s ApOTf10GK steeds worden uitgegaan van gras- rassen die de hoogste beoordelings- cijfers hebben. Tevens dient het mengsel vrij te zijn van kweekgraszaad. Is snel na het scheuren een goede gras mat nodig, dan dient 40 kg zaaizaad per ha te worden gebruikt. Graslandverzorging Wanneer er nog voldoende goede grassen staan, maar komen er te veel onkruiden voor dan is een bespuiting tegen de onkruiden de aangewezen weg. Tegen lage kosten kunnen de onkruiden bestreden worden. Uiteraard moet hier nooit te lang mee worden gewacht omdat dan de goede grassen het steeds moeilijker krijgen om zich te handhaven tegen de onkruiden. Mocht het in één keer niet slagen om alle onkruiden te laten vertrekken, herhaal de bespuiting dan nog eens! De stekel is daar een duidelijk voorbeeld van, alleen met een herhaalde bestrijding is dit taaie onkruid voor het grootste deel uit het grasland te krijgen. Goed gras land is de basis voor een goede melk en vleesproductie met daarop volgend en goede kans op redelijk tot goed inkomen voor de melkvee- en schapen houder. De grond is veel te duur geworden om er een halve opbrengst van af te halen. J. Koolhof mil Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via. tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van der Hoe ven uit Oosterend (Friesland), diakonale kollekte. Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 10.00 uur de heer M. J. Pantekoek (Rotterdam). Maandcollecte kerkvoogdij. Den Hoorn 10 uur drs. Leppink uit Den Helder De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra bediening doop De Waal 11 uur ds. Hoekstra viering avondmaal kollekte werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. Wisman maandkollekte Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman kollekte voor medische zending en werelddiakonaat GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw 19.30 uur ds. Blaauw Oosterend 10.00 uur ds. De Boer Viering Heilig Avondmaal 19.30 uur ds. De Boer Viering Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Dinsdag 4 september Oosterend 19.00 uur ds. C. Voge laar uit Genemuiden. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. S Den Burg 11.00 uur ds. J. de Gelder van Damwoude (Fr.) 16.00 uur ds. J. de Gelder DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. v.d. Veer (Arnhem) Kinderoppas aanwezig. Na afloop koffiedrinken. Om 19.30 uur uitzending via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den 8urg 19.00 uur Evangelist De Vries, uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Koningin Wilhetmina Fonds voor de KWF, Centraal Bureau. Koninginneweg 28, 1075 CZ Amsterdam. Tel.: 020-726000. Giro 26 000. J r| ■•■a^aJA gebruik genomen kan worden. Mocht

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2