Groen c2tvartsjexels in het hart-, LUJ Gemeenteraad Hikt met Lindeboom akkoord ■plan Oudeschild wil dubbel eeuwfeest groots vieren Meer druk nodig om Texelaars-abonnement er door te krijgen Ook G.S. positief? HAVEN BESTAAT 200 JAAR Diefstai uit auto Kamerleden 12 oktober naar Texel Plattelandsvrouwen Eierland vieren 20-jarig bestaan Gemeente verloor 731/2 mille door uitstel subsidie 92e JAARGANG NR. 9411 TEXELSE VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon [02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het ziet er naar uit dat de meerderheid van de gemeenteraad zal instemmen met de nieuwe voorstellen met betrekking tot hotel De Lindeboom-Texel. In de dinsdagavond gehouden gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor welzijn en financiën bleek althans geen overwegend verzet. Het stand punt van Gedeputeerde Staten wordt daarom met méér span ning tegemoet gezien. Het personeel ven hotel De Lindeboom-Texel vertolkte zijn verbitterde gevoelens door de vleg halfstok te hijsen. Zaterdag gaat het hotel voor minstens een jaar dicht Inmiddels Is echter duidelijk geworden dat de perspectieven op langere termijn niet zo somber zijn. Bij het aanwerven van personeel van het nieuwe „De Lindeboom-Texel" zal het thans ontslagen personeel een voorkeursbehandeling krijgen. Zoals bekend leed het vorige plan met hotel Texel schipbreuk omdat de provin cie zijn goedkeuring wilde laten afhan gen van een nader onderzoek naar de exploitatieverwachtingen, wat voor de Recreatiestichting reden was om de zaak te kappen. Zoals bekend ligt de situatie nu anders. Voorgesteld is dat hotel Texel wordt verkocht aan de bouw- en exploi tatiemaatschappij Jarino, dezelfde on derneming die onlangs de aangrenzen de gebouwen van de Eierveiling aan kocht. Jarino is bereid het totale com plex te verbouwen in de geest van de wensen van de gemeenteraad. Dank zij de Eierveiling kan er nu ook een behoor lijke toneelzaal bijkomen, zodat hel nieuwe plan nog aantrekkelijker wordl bij gelijkblijvende kosten voor de ge meente. Via de RST houdt de gemeente bij de exploitatie zelfs nog een vinger in de pap want er komt een exploitatie- B.V., waarin RST en Jarino ieder voor de helft deelnemen. Ongewenste ont wikkelingen kunnen daardoor altijd wor den tegengehouden. Provincie Het gemeentebestuur had de nieuwe voorstellen maandag besproken met gedeputeerde Korte. Wethouder Nauta zei over dit gesprek dat het college de plannen heeft toegelicht en dat de verdere procedure is doorgepraat. Uiter- Uit een auto die op het parkeerterrein bij hotel Dijkstra in De Koog stond ge parkeerd werden in de nacht van dinsdag op woensdag een radiocasset terecorder en enkele cassettebandjes ontvreemd. De dader(s) is de auto (eigendom van J.G.K. uit Reeuwijk) binnengedrongen door het tochtraam- pje te vernielen. Het merk van de cassetterecorder is Motorola J 500. Maandagavond 17 september viert de afdeling De Cocksdorp/Eieriand van de Bond van Plattelandsvrou wen het 20-jarig bestaan. Dat gebeurt in Het Eiertandsche Huis, waar voor deze gelegenheid de voor drachtskunstenares Nel Kars met haar programma „Ik, jij, zij" zal optreden. Het is tevens de eerste avond van het winterseizoen. De tweede avond is op 24 oktober. De heer C. P. Harting, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat, geeft dan een lezing over de kustver dediging van Texel. Op woensdag 21 november geeft mej. Gré de Lange van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité uit Den Haag een lezing over ,,De vrouw in de EEG". De adventsviering is op maandagavond 17 december; de volgende middag wordt een advents viering met de bejaarden gehouden. De jaarvergadering is maandag 21 januari. Op maandag 18 februari houdt mevrouw A. v.d. Eijk-Bierens uit Den Burg een lezing met diavertoning over Israël. Het winterprogramma wordt besloten op maandag 24 maart 1980 met een inleiding en discussie over „Gebruik en misbruik van medicijnen" met dokter R. R. Siebinga. Op vrijdag 12 oktober komen de kamerleden Duinker (PvdA), Roels (PvdA), Dijkman (CDA) en De Voogd (WD) naar Texel. Ze komen praten met vertegenwoordigers van gemeentebe stuur, FNV en TESO over verdere actie om te bereiken dat van regeringswege wordt meegewerkt aan het goedkope veer- abonnement voor Texelaars. /BHi TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR Wilti«lmlnalaan a-A dan Burg Zoals bekend heeft minister Tuyn- man de door TESO voor dit doel ge vraagde subsidie van de hand gewezen of aangehouden (dat is niet helemaal duidelijk). De Texelse actiegroep vindt de door de minister aangevoerde argu menten weinig logisch en in ieder geval niet steekhoudend, maar vreest dat de zaak blijvend op de lange baan komt als niet meer druk wordt uitgeoefend. Daarbij is spoed geboden want de jaar lijkse subsidie van omstreeks een half miljoen gulden zou moeten worden opgenomen in de binnenkort uit te brengen begroting van Verkeer en Waterstaat. De kamerleden Roels en De Voogd hebben zich al eerder met de kwestie gezig gehouden, samen met Eversdijk van het CDA. Eversdijk is nu als zoda nig opgevolgd door de heer S. Dijkman uit Berkhout, omdat eerstgenoemde onlangs secretaris is geworden van de CDA-kamerfractie en daarom geen tijd meer heeft. Het PvdA-kamerlid Duinker is geïnteresseerd in de kwestie omdat hij het fractielid is dat zich in het bijzon der bezig houdt met aangelegenheden die de kop van Noordholland en Texel betreffen. Hij stamt bovendien uit een Texelse familie. Breed front Getracht zal worden bij de bespre king op 12 oktober (aanvang 14.30 uur in het raadhuis) ook mensen van Pro vinciale Staten te betrekken. „Het is een rechtstreekse reactie op de afwijzing van de minister. We willen nu op een breed front politieke druk uitoefenen in Den Haag. De druk die het FNV alleen teweeg brengt is blijk baar niet groot genoeg want er wordt om ons heengelopen", aldus een woordvoerder van het actiecomité. Er komt overigens ook nog een officieel schriftelijk antwoord op de brief van de minister. Vreemd Het heeft alom bevreemding gewekt dat de minister zijn afwijzende houding motiveert door te wijzen op een ver zoek van het provinciaal bestuur om het financieel mogelijk te maken dat de Texelse veerdienst ook in de winter een halfuurdienst onderhoudt en dat gedu rende het hele jaar ook 's avonds laat wordt gevaren. De minister zegt de mogelijkheid tot inwilliging van dit ver zoek te willen bekijken in samenhang met het verzoek om financiële mede werking voor het Texelaarsabonnement. Maar een feit is dat de wenselijkheid van een halfuursdienst gedurende het hele. jaar alsmede extra late diensten onder de Texelaars niet of nauwelijks leeft. Het is een initiatief van Staten leden die blijkbaar menen dat de Texelse bevolking zich bij de huidige dienstregeling geïsoleerd of achterge steld voelt. Voor het jaarabonnement van 715,— (kinderen tussen 4 en 10 jaar 77,50) hebben de Texelaars veel meer belangstelling. En wat het PvdA betreft mag de minister aan het verzoek van de provincie wel voorbijgaan. aard had de gedeputeerde nog geen oordeel gegeven, maar de houding van de heer Korte was ook niet verontrus tend kritisch geweest. „We hebben bestuurlijk meedenken bespeurd", aldus Nauta. Ook nu stelde J. C. Dros zich negatief op tegen de plannen. Hij was voor het behoud van het complex maar vond het niet juist om de zaak aan Jarino over te doen. Hij veronderstelde dat er veel meer particuliere ondernemers zijn die aan de gemeentelijke voorwaarden wil len voldoen en het complex willen kopen met een toegift van 1,1 miljoen gemeentelijke subsidie. Hij bleef daarom van mening dat het hotel gewoon te koop moest worden aangeboden, zodat ook anderen dan Jarino een kans zouden hebben. Verder herinnerde Dros eraan dat Gedeputeerde Staten het vorige door de gemeenteraad aangenomen plan niet hebben afgekeurd, maar dat zij hun beslissing hebben opgeschort. Maar dat was een misvatting, want de „Onthou ding van goedkeuring" is later wel degelijk gekomen omdat de RST en niets voor voelde het door de provincie verlangde onderzoek te laten uitvoeren. Door het uitblijven van goedkeuring werd het raadsbesluit automatisch on geldig, zodat de raad de handen vrij heeft om een nieuwe beslissing te Geen vertrouwen? Dros vond dat het wel te denken geeft dat de RST het onderzoek niet heeft gewild. „Ze hadden zeker niet veel ver trouwen in hun eigen visie", aldus Dros. De gemeente heeft een verlies van ruim 73.5 mille geleden doordat de in 1975 door CRM toegezegde subsidie pas eind 1979 of begin 1980 ter beschik- kinf zal komen. Deze 773.575,— vormt het totaal van vier leningen die tussen 1976 en 1979 moesten worden afge sloten om de beloofde 7250.000,— te kunnen bijpassen. Sporthal Ons Genoegen aan de Em- malaan in Den Burg, werd in 1975 voltooid en op 1 september van dat jaar in gebruik genomen. Sindsdien is aan getoond dat het gebouw in een grote behoefte voorzag. Door de toeloop kan aan verscheidene verenigingen momen teel geen plaats worden geboden, zodat deze zijn uitgeweken naar de nabijgele gen burgem. De Koninghal en de Ferre- verzaal. Ook is in de afgelopen jaren wel gebruik gemaakt van het gymna stieklokaal van de Rijksscholengemeen schap. Ondanks voortdurende aandrang van de gemeente om met de toegezegde gelden over de brug te komen, heeft het CRM ministerie pas een maand geleden laten weten definitief toe te stemmen, en het kwart miljoen te zullen overma ken. De subsidie is ondertussen nood gedwongen door de gemeente gefinan cierd door de limiet van de rekening- courant-overeenkomst tussen de ge meente en de Welzijnsstichting met dit bedrag te verhogen. Omdat diverse bouwkosten (met name architectskosten) in 1976 zijn betaald, heeft men de rente van de lening op 1 januari 1976 laten ingaan. Als rente is het gemiddelde percentage genomen van hetgeen de gemeente over het rekeningcourant-krediet bere kent. Deze bedroegen in de afgelopen vier jaar respectievelijk 7,6 procent (719.000,-), 5,68 procent (714.200,-), 6.92 procent (717.300, en 9.23 pro cent (723.075,-). Hem werd door Fridt Blanken te ver staan gegeven dat niet zozeer de angst voor de resultaten van het onderzoek de RST tot afhaken hebben gebracht, maar de vertraging die eruit zou voortvloeien. Bovendien was door het RST-perso- neel, met name de directeur al veel meer tijd in het hotel Texel-projekt gestoken dan verantwoord was, zodat het RST- bedrijf er zelf onder heeft geleden. Het bestuur vond het onderhand welletjes. Blanken was overigens nog niet gerust over de houding van GS tegenover de nieuwe plannen. Want hij sloot niet uit dat GS ook nu om een onderzoek naar de exploitatieverwachtingen zullen vra gen alvorens akkoord te gaan. Wethou der Nauta verwachtte dat niet. De zaak is nu wezenlijk anders; het is duidelijk waar de risico's liggen. Hij vond het ook positief dat de inspectie van de belas tingen juist die dag had laten weten met de juridische vorm die aan de Linde- boom-exploitatie zal worden gegeven, akkoord te gaan en dat het projekt voor de hoogste WIR-premie in aanmerking komt. Burgemeester Engelvaart herinnerde eraan, dat Gedeputeerde Staten zich bij hun goedkeuringsbeleid laten leiden door de vraag of een bepaald raadsbe sluit strijdig is met de wet en of de uit voering ervan de gemeentelijke draag kracht te boven gaat. Op beide vragen moet het antwoord ontkennend zijnWat het laatste betreft: de gevolgen van de hotel Texel-plannen zijn in de gemeente begroting voor 1980 verwerkt en deze begroting is desondanks sluitend en ver toont zelfs een voordelig saldo. De heer P. A. Zegers kon nog steeds niet blij zijn met de Lindeboom-voorstel len. Het deelnemen van de RST (als instrument van de gemeente) in horeca- exploitatie vond hij ongewenst. Hij had liever gezien dat er helemaal geen RST- of gemeentelijke bemoeienis aan te pas komt en dat het complex dus een totaal- particuliere aangelegenheid moet wor den. Ten aanzien van De Lindeboom is ooit eens gesteld dat alle gemeenschaps voorzieningen, die hier niet zouden kun nen worden gerealiseerd, automatisch in de oude Ulo worden verwezenlijkt. Nu De Lindeboom met een grote toneel zaal wordt uitgebreid, zou een dergelijke voorziening in de oude Ulo dus niet nodig zijn. De burgemeester antwoord de dat het niet de bedoeling is een grote toneelzaal in de oude Ulo te maken, wel een gehoorzaal ten dienste van de mu ziekschool. Hoewel uiteindelijk vier van de zes aanwezige raadsleden zich positief over de Lindeboom-plannen uitspraken en door de heer Zegers werd meegedeeld dat ook het CDA-raadslid Gelein Jansen geen bezwaar meer had, bleek tijdens de discussie toch meerdere malen dat niet iedereen vertrouwen heeft in de bedoelingen van de Recreatiestichting. Daan Schilling ergerde zich duidelijk aan deze ongemotiveerde anti-houding en betreurde het dat sommige raads- en commissieleden telkens weer een gele genheid aangrijpen om de RST te hekelen of verdacht te maken. Schilling zei ervan overtuigd te zijn dat de Recreatiestichting de economie van Texel alleen maar goed heeft gedaan zonder dat een der bestuursleden daar enig persoonlijk belang bij heeft gehad. Goede projectontwikkelaar De bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino heeft een gunstige reputatie. Op Texel heeft men met deze onderneming alleen maar goede ervaringen opgedaan en bij navraag bij andere gemeenten bleek dat ook elders het vertrouwen nooit is beschaamd. Daan Welboren zei met blijdschap van deze feiten kennis te hebben genomen, na toch wel een beetje ongerust te zijn geweest. De aanduiding „projectontwikkelaar" roept nu eenmaal ongunstige gevoelens op. Welboren was wel bang dat de RST- bemoeiingen met hotel De Lindeboom- Texel ten koste zou gaan van de kwaliteit van de RST-campings. De kwaliteit kan er nu nog mee door, maar de voorzieningen zijn naar hedendaagse normen zeker niet meer optimaal. Dat bleek uit de onlangs uitgebrachte ANWB-waardering die één punt lager was dan vroeger. Toegegeven werd dat de gang van zaken rond hotel De Lindeboom-Texel inderdaad belastend voor de RST-organisatie is geweest. Mede daardoor is de laatste tijd te weinig in de terreinen geïnvesteerd. Nauta: „De kwaliteit van de RST- terreinen is zeker niet minder dan die van de andere Texelse campings maar de RST-campings zijn geen visitekaartje meer, waaraan andere bedrijven zich kunnen optrekken". KI. Barendregt van de WD gaf er de voorkeur aan dat de RST zich helemaal niet meer met hotel De Lindeboom- Texel bemoeit. Van hem mocht het een totale Jarino-aangelegenheid worden. Hij vreesde dat de RST teveel van zijn fondsen in hotel De Lindeboom-Texel zal steken, wat schadelijk is voor de rest van het RST-bedrijf. De gemeente heeft de RST hotel De Lindeboom-Texel destijds laten kopen omdat gewone particuliere bedrijven daartoe niet in staat waren. J.C. Dros zei dat de zaken anders zijn komen te liggen nu de gemeente er een subsidie van meer dan een miljoen bij doet. Als het aldus te koop was aangeboden zouden er ongetwijfeld particulieren zijn ge weest die er zin in hadden. Dat blijkt wel, want Jarino stapt er graag in. Andere bedrijven hadden echter ook een kans moeten hebben. (Lees verder op pagina 2) De haven van Oudeschild bestaat in 1980 200 jaar en om dat heugelijke feit niet ongemerkt voorbij te laten gaan is inmiddels de Stichting Havenfestivitei ten Oudeschild opgericht. Op vrijdag 14 september belegt het stichtingsbestuur een openbare bijeen komst in dorpshuis 't Skiltje waarop men in samenspraak met de overige dorpsbewoners wil gaan bespreken wat de huidige plannen zijn en wat daar eventueel aan kan worden toegevoegd. Inmiddels heeft de gehele bevolking van Oudeschild een stencil in de bus ge kregen waarop het voorlopige stich tingsbestuur de huidige stand van zaken globaal heeft weergegeven. Men heeft ondermeer een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden voor een vloot- show door de Marine, een demonstra tieoefening van het Amfibisch Oefen kamp de MOK, een vlootshow van de visserij, en vlootshows van oude botters en oude schepen. Dat laatste hoopt men te kunnen combineren met de ma nifestatie Sail '80 die volgend jaar in Amsteredam wordt gehouden. Verdere mogelijke programmapunten zijn: een optocht van diverse bedrijven met rij dend materieel, dorpsversiering (met prijzen) en een grote tent op het haven terrein met binnenactiviteiten zoals mu ziek, dans, artiesten en exposities van oude ansichten, foto's, oude scheepsar tikelen etc. Ook denkt men aan spelakti- viteiten voor de jeugd, een historisch spel en sportactiviteiten zoals catama ranrace, voetbalwedstrijd, roeiwedstrijd en een surfwedstrijd. De dagen waarop het „dubbele eeuwfeest" van de haven gehouden zal worden staan nog niet exact vast. Men denkt momenteel aan de periode don derdag 31 juli t/m zondag 3 augustus of van vrijdag 1 augustus t/m dinsdag 5 augustus. De vrijdagavond te houden vergade ring in 't Skiltje begint om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1