Cjroen 'kwartsJexels in het karL, Raad aanvaardt Jarino in Lindeboom-exploitatie Propaganda voorgas is niet meer nodig 2800 aansluitingen binnenkort een feit Schoolbegeleidingsdienst werkt onbevredigend Jaarlijkse kosten voor Texel straks f130.000,— Zon. maan en hoog water Dros: Dit is een relatiegeschenk Windsurfclub houdt recreatieweekend Katjes in berm achtergelaten Snelheidszondaars RONDVRAAG RAADSVERGADERING Laatste directeur Zeevaartschool Texel overleden Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. 93e JAARGANG NR. 9413 TEXELSE VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Na een uur discussieren is de gemeenteraad dinsdagavond met vier stemmen tegen akkoord gegaan met de overdracht van hotel De Lindeboom-Texel aan de bouw- en exploitatie maatschappij Jarino B.V. te Roden. Tegenstemmers waren de heren P. A. Zegers (CDA), J. van Asselt (Texels Belang), H. Beumkes (Pakt) en J. C. Dros (onafhankelijk). Jarino zal ,,De Lindeboom-Texel" verbouwen op zodanige wijze dat vol ledig recht wordt gedaan aan de wen sen tot behoud van dit gebouw als be langrijk gemeenschapscentrum. Omdat nu ook de voormalige Eierveiling erbij wordt betrokken, wordt het uiteinde lijke complex zelfs nog belangrijk aan trekkelijker dan het zg. 'plan 8' waar mee de gemeenteraad al eerder akkoord ging. Juridische vorm Volgens het nieuwe plan zal een De Lindeboom Beheer B.V. in het leven worden geroepen. Het juridische eigen dom van de aandelen en daarmee de zeggenschap in deze vennootschap zal berusten bij een Stichting Administra tiekantoor. Het economische eigendom (recht op dividend, opbrengst bij ver koop van aandelen e.d.) komt geheel te berusten bij de RST en Jarino. In het bestuur van de Stichting Administratie kantoor zullen RST en Jarino evenveel invloed hebben. De ondergrond van De Lindeboom-Texel en Eierveiling blijven resp. worden eigendom van de RST die de de grond in erfpacht uitgeeft aan De Lindeboom Beheer B.V. tegen een erf pachtcanon van 732.500,— per jaar (10% van het geïnvesteerde vermo gen). Door deze juridische vorm wordt het exploitatierisico van de RST be perkt tot een bepaald bedrag (het ge storte aandelenkapitaal) en loopt de ge meente geen enkel risico. Het behoud van De Lindeboom-Texel alsmede de continuiteit van de exploitatie wordt veilig gesteld. De eerder toegekende gemeentelijke bijdrage van 71,1 miljoen blijft gehandhaafd. Met de erfpachts constructie wordt voorkomen dat deze subsidie verloren gaat in geval van faillissement. Enige redding Fridt Blanken (Pakt) liet de langduri ge en ingewikkelde voorgeschiedenis nog eens de revue passeren en consta teerde namens de meerderheid van zijn fractie dat het nu aan de orde zijnde plan de enige mogelijkheid is om De Lindeboom-Texel voor de Texelse ge meenschap te bewaren. De jongste ontwikkelingen zijn het vervolg van de bezwaren die Gedeputeerde Staten hadden tegen het vorige plan waarbij alleen de RST was betrokken. Blanken was geneigd G.S. dankbaar te zijn, want nu krijgt Texel voor hetzelfde geld een nog veel fraaier en bruikbaarder gebouw. Blanken zei terdege het ge vaar te beseffen van vermeniging van particulier (Jarino) en algemeen (RST) belang, temeer daar Jarino op Texel met nog meer objecten bezig is. Met name van de Recreatiestichting reken de hij daarom op de grootst mogelijke zorgvuldigheid. Koekoeksei Henk Beumkes was als enige van de Pakt-fractie principieel en fel tegen. Hij geloofde niet in een harmonisch sa mengaan van RST en Jarino bij het behartigen van De Lindeboom-Texel- plannen. „De een moet uit zijn op winst terwijl de ander het sociaal toe risme in het vaandel voert. U probeert in het vredige nest een koekoeksei binnen te halen. Jarino zal zich vet vreten ten koste van de ander". Beum kes zei er niets voor te voelen zomaar een gemeenschappelijke bijdrage van 1,1 miljoen gulden aan een particulier te geven. Hij vreesde bovendien dat De Lindeboom-Texel in de toekomst een 'vakantiefabriek' zou blijken te zijn die veel bussen en ander verkeer het centrum van Den Burg intrekt. En daar kan de gemeente dan niet tegen optre den want zij heeft er belang bij dat De Lindeboom-Texel goed draait. „Verkeerstechnisch is het een paard van Troje". Beumkes was van mening dat de RST de verkeerde weg was in geslagen en vond dat De Lindeboom- Texel gewoon te koop moest worden aangeboden, waarbij ieder gelijke kansen zou moeten krijgen. De heer P. A. Zegers was ook tegen de voorgestelde aanpak. Zijn argumen ten had hij al eerder in de commissie vergadering naar voren gebracht en hij had geen aanleiding gezien om van mening te veranderen. Hij vond het met name spijtig voor Texelse bedrijven die voor De Lindeboom-Texel veel teken - en rekenwerk hebben verricht en er nu niet meer aan tepas komen. „Een overkants bedrijf stapt in een opge maakt De Lindeboom-Texel-bed". Gelein Jansen was op zijn aanvan kelijke bezwaren teruggekomen. Hij vond de nieuwe voorstellen aanmer kelijk beter dan de oude (méér zeker heid voor behoud) en ook het betrek ken van de Eierveiling bij het plan was voor hem zeer positief. Mede gezien de tijdnood achtte hij de nu ter tafel lig gende voorstellen de beste oplossing voor het De Lindeboom-Texel-pro- bleem. Veel bezwaar De heer J. C. Dros greep de gele genheid aan om zijn vele bezwaren tegen de voorstellen opnieuw en breed uit te meten. Hij herhaalde wat hij al had gezegd in de commissievergade ring en vroeg zich voorts af met wélke Jarino nu eigenlijk de overeenkomsten worden afgesloten. Want er zijn bij de Kamer van Koophandel meerdere be drijven onder deze naam ingeschreven, allemaal met dezelfde bestuurders. „Handige zakenmensen", aldus Dros, die verder slim inspeelde op de pro jectontwikkelaarsvrees door erop te wijzen dat Jarino in De Koog 80 bunga lows heeft gebouwd 740.000, en deze voor 7120.000,— per stuk van de hand heeft gedaan, aldus een winst makend van 4,8 miljoen. Jarino wil na tuurlijk graag en met medewerking van de overheid op Texel dergelijke zaken blijven doen. De nu geboden medewer king aan het De Lindeboom-Texel-pro- ject beschouwde hij dan ook als een „relatiegeschenk voor Texel". Dros vond dat de gemeente De Lindeboom- Texel gewoon moest overnemen van de RST (zoals contractueel is geregeld) en het gebouw daarna particulier moet verkopen. Het feit dat De Lindeboom Beheer nog moet worden opgericht bracht hem tot de opmerking: „Wij geven 1,1 miljoen aan een B.V. die er nog niet is. Dat kan toch niet?" Dros was het er niet mee eens dat de gemeente in de nieuwe constructie geen enkel risico loopt. Hij beschouw de de 5 ton die de RST er insteekt als gemeenschapsgeld. Zeer wantrouwend liet Dros zich uit over de voorgestelde juridische vorm bij de De Lindeboom- Texel-exploitatie. „Misleiding door moeilijke woorden". Zo had Dros meer bezwaren en vragen. Zelfs was hij niet bereid te geloven dat architect Alkema het nieuwe plan nog zou mogen ont werpen (zoals door het RST-bestuur was meegedeeld). „Jarino heeft een tekenkamer. Als ze er de tijd voor hebben doen ze het zelf". Dros zei dat de firma Drijver uit de krant heeft moe ten vernemen dat zij de bouw van De Lindeboom-Texel niet zou uitvoeren, na er maanden mee bezig te zijn geweest. Jan van Asselt van Texels Belang wekte aanvankelijk de indruk wel wat te voelen voor de nieuwe voorstellen. Hij sprak van een aanmerkelijke verbe tering in vergelijking met het oude plan, maar zag toch nog zoveel bezwaren dat hij de zaak van de hand wees. Positief KI. Barendregt van de WD was posi tief. Hij noemde Jarino een goede part ner die hem wel vertrouwen inboe zemde. Met name de clausule dat Jarino alles moet inleveren in geval van faillissement had hem dat gevoel gegeven. Ook sprak Barendregt zijn vertrouwen uit in de exploitatie. Met spijt constateerde burgemeester Engelvaart dat sommige raadsleden veel vragen hadden gesteld die in de commissievergaderingen thuishoorden. Hij herhaalde de antwoorden die al eerder op dezelfde vragen waren gegeven, maar ging niet op alles in. Hij benadrukte dat er geen enkele reden is om te twijfelen aan de be doelingen van Jarino. Wethouder Nauta bevestigde dat laatste door uit te leggen dat Jarino (die de overheid als belangrijkste opdrachtgever heeft) zich niet kan permitteren spelletjes te spelen. De gemeentelijke subsidie van 1,1 miljoen wordt overigens gegeven aan de RST waardoor deze in staat is De Lindeboom-Texel voor een gulden over te dragen aan Jarino. De juridische vorm voor het geheel is bedacht door een landelijk goed bekend staand accountantsbureau en ook daarin kan men vertrouwen hebben. Toen Dros desondanks bleef door vragen, kreeg hij bijna ruzie met de voorzitter. De burgemeester: „U moet niet vervelend worden". Van het provinciaal bestuur hadden B. en W. een rapport ontvangen over planning van voorziningen voor gehan dicapten in Noordholland. Desgevraagd kreeg Daan Welboren te horen dat dit rapport geen gevolgen heeft voor het Maartenhuis in De Koog. Naar aanleiding daarvan liet wethou der Nauta weten dat de Recreatiestich ting zijn plannen met het Maartenhuis heeft opgeschort, onder meer omdat het RST-bestuur eerst wil afwachten hoe het uiteindelijk met De Lindeboom- Texel (waarvoor goedkeuring van G.S. nodig is) afloopt. Want hier speelt ongeveer dezelfde problematiek. Uitstel De raad stelde de benoeming van het hoofd van de Beatrixschool uit tot de volgende vergadering. B. en W. hadden nl. de heer A. C. Plaats man uit De Waal als enige kandidaat voorgedragen en daarmee namen meerdere raadsleden geen genoe gen. Op voorstel van de heer P. A. Zegers werd het punt van de agenda afgevoerd. Zegers: „Er moet een voordracht van minstens twee personen komen. Nu kun je alleen maar vóór of blanco stemmen". De burgemeester liet weten wel een tweede kandidaat achter de hand te hebben maar deze was niet op de voordracht gezet omdat zijn geschiktheid voor de functie niet was onderzocht. Dat zal nu wel gebeuren. Op het strandje bij Dijkmanshuizen organiseert de Windsurfclub Texel dit weekeinde een recreatief programma waaraan door alle leeftijden kan worden deelgenomen. Er zullen zowel binnen (in een tent) als buiten activiteiten worden ontplooid. Op zaterdag wordt begonnen om 12.00 uur en op zondag om 10.00 uur. Het programma is op beide dagen om ongeveer 17.00 uur afgelopen. Men zal zich op het thema windsurfen ondermeer bezig gaan houden met enkele races waaronder een peddelrace, een korte en een lange baan wedstrijd, een handicaprace voor twee persoenen en schatgraven voor de jeugd. Zater dagavond wordt in de tent een barbe cueavond gehouden. Dinsdagavond werd gezien dat een jongeman op een bromfiets zich op de Westerweg ter hoogte van „Scholle- boe" ontdeed van twee katten. De beestjes (naar schatting ruim drie maanden oud) werden zonder meer in de berm gegooid. Door iemand uit de buurt die het voorval had waargenomen werden ze bij het dierenpension Ellen gebracht, waar eventuele liefhebbers ze kunnen afhalen. Het is niet meer nodig dat de gemeente of de Firma De Liefde propaganda maakt voor aansluiting op het aardgasnet. Vooral als gevolg van de strenge winter is de belangstelling van de Texelaars voor aardgas zodanig toegenomen, dat thans nog slechts 300 aansluitingen zijn te maken alvorens het door de ge meente gegarandeerde aantal van 2.800 wordt bereikt Aldus deelde wethouder Jook Nauta mee in de rondvraag van de dinsdag avond gehouden raadsvergadering op een desbetreffende vraag van Gelein Jansen van het CDA. Jansen had nog veel meer vragen op zijn lijstje staan. Hij was aan de hand van notulen en versla gen nagegaan wat in de afgelopen De CDA-fractie in de gemeenteraad is ongerust over het functioneren van de schoolbegeleidingsdienst. Er wordt aan ge twijfeld of het geld dat de gemeente Texel jaarlijks aan deze dienst bijdraagt wel efficiënt wordt besteed. De heer P. A. Ze gers bracht in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering naar voren dat de schoolbegeleidingsdienst spoedig ter discussie moet worden gesteld, waarbij onder andere de vraag moet worden beantwoord of de SBD wel werkt volgens de afspraken die in het begin zijn gemaakt. TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR Wilh*lmlnalaan4-6 dan Burg Dat het de laatste tijd niet goed zat bij de SBD staat wel vast. De schoolbege leidingsdienst heeft ook zelf laten blijken niet tevreden te zijn. Er was sprake van slechte werkverhoudingen tussen de directeur en de andere medewerkers. Als gevolg daarvan was er een groot personeelsverloop en dat moet voor het functioneren van de dienst bijzonder schadelijk zijn geweest. De directeur is inmiddels op non-actief gesteld. Burgemeester Engelvaart zei dat de twijfel over het goed werken van de schoolbegeleidingsdienst ook bij de an dere fracties en bij het onderwijs leeft. Op Texel is met name critiek geuit op de wijze waarop de SBD zich met de kleu terscholen bezig houdt, zelfs zodanig dat de leiding van de kleuterscholen geen heil meer ziet in de bemoeiingen van de SBD. Nog duurder Zich rekenschap geven van het func tioneren van de SBD wordt ook opge roepen door het feit dat de dienst het komende jaar met grote kostenstijgin gen te maken krijgt, waar geen vergro ting van het dienstbetoon tegenover staat. Het staat al vast dat per inwoner een extra bijdrage van 71,05 moet wor den bijgedragen, wat betekent dat de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage op 7130.000,— komt. Zoals bekend is de schoolbegeleidingsdienst een Helderse aangelegenheid, waarbij tal van ge meenten in de omgeving zijn aangeslo ten. De burgemeester beloofde op deze ernstige kwestie binnenkort uitvoerig schriftelijk te zullen terugkomen. Er komt ook een speciale vergadering met de Texelse adviescommissie. Fridt Blanken vond het „onachtzaam" dat de gemeenteraad niet op de hoogte was gesteld van de directeurswisseling bij de schoolbegeleidingsdienst. De burge meester verklaarde het door te wijzen op de vakantie van de ambtenaar die deze zaken behartigt. Bij snelheidscontrole op de Pontweg nabij Den Burg en in de Dorpsstraat te De Koog werden maandag negen auto mobilisten bekeurd wegens te hard rijden. Vijf daarvan vielen op de Pont- weg en vier in de Dorpsstraat. De zon komt 23 september op om 6.27 uur en gaat onder om 18.38 uur; 26 september op om 6.31 uur en onder om 18.31 uur. Maan: 21 sept. N.M., 29sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 9.42 en 22.19 10.20 en 22.51 10.52 en 23.17 11.16 en 23.42 11.41 en 0.06 en 12.06 0.32 en 12.32 1.01 en 13.01 1.33 en 13.35 Vrijdag 21 sept. Zaterdag 22 sept. Zondag 23 sept. Maandag 24 sept. Dinsdag 25 sept. Woensdag 26 sept. Donderdag 27 sept. Vrijdag 28 sept. Zaterdag 29 sept. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. anderhalf jaar zoal door het college is toegezegd en in het vooruitzicht gesteld en was daarbij op nogal wat zaken gestuit die waren blijven liggen. Roulerende kunst Zo had hij nooit meer wat gehoord over het plan om de kunstwerken die in het bezit van de gemeente zijn op een of andere manier op Texel te laten roule ren, waardoor meer mensen ervan kunnen genieten. Ook zouden van kunstwerken dia's worden gemaakt, die dan op de scholen zouden kunnen wor den gebruikt. De burgemeester kon er geen antwoord op geven want het is een aan gelegenheid die wethouder J.Westdorp behartigt en die is thans ziek. Maar hij wilde wel uitzoeken hoe het er mee stond. Op andere vragen van Jansen zei de heer Engelvaart dat nog een uitgewerkte regeling moet worden gemaakt over het functioneren van de raadscommissies, in het bijzonder wat betreft het onder meer door D'66 bepleite lidmaatschap van niet-raadsle- den. „De afdeling algemene zaken is ermee doende". Ook de gemeentebe groting voor 1980 voorziet nog niet in het aanwerven van een gemeentelijke voorlichtingsambtenaar, aldus het ant woord op een andere Jansen-vraag. Het college houdt in dat opzicht de boot een beetje af maar heeft wel degelijk oog voor de noodzaak tot verbetering van informatie over gemeentelijke zaken. Daarom is al eerder beloofd dat dit onderwerp dit najaar zal worden be sproken door de commissie algemene zaken. Helaas Het door Jansen vernomen gerucht dat de komende winter geen geld beschikbaar zal zijn voor het laten uit voeren van aanvullend werk. berust helaas op waarheid. Burgemeester En gelvaart zei dat een afvaardiging van het college bij de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening was geweest en daar had vernomen dat op dat gebied een ander beleid wordt gevoerd. Het aanvullend werk op Texel bestaat meestal uit onderhoudswerk in duin en bos. De nieuwe visie is dat aan dit werk geen geld van het ministerie van sociale zaken behoort te worden uitgegeven, maar dat Landbouw of CRM ervoor moet opdraaien. Die sombere boodschap moet al in het vroege voorjaar aan het Staatsbosbeheer ter kennis zijn ge bracht, maar het college wist officieel van niets. De burgemeester wond er geen doekjes om dat hij deze ontwikke ling betreurde. Het bieden van arbeid aan de Texelse seizoenwerklozen (er kunnen vijftig tot zestig gezinnen bij betrokken zijn) is altijd als een zeer posi tieve zaak beschouwd en het ziet ernaar uit dat daar voorlopig niets meer van terecht komt. In de gemeenteraad is wel eens gevraagd om zodanige verkeersvoorzie- ningen in Den Helder, dat het verkeer naar de Texelse boot er vlotter door kan verlopen. Op de twee belangrijkste kruispunten in Den Helder moet nu soms zo lang worden gewacht om aan het andere verkeer voorrang te geven, dat de boot wordt gemist. Uit het ant woord van de burgemeester was af te leiden dat de gemeente Texel hierover wel kontakt heeft gehad met Den Helder, maar dat men daar niet bereid of in staat is aan deze Texelse wens tegemoet te komen. Een andere vraag van Jansen kon worden beantwoord door de heer G.A.Oskam die als waar nemend gemeentesecretaris achter de (Lees verder op pagina 2) Op 15 september is in zijn woon plaats Vlissingen de 90-jarige heer Pleter Vijn overleden. De heer Vijn was de laatste directeur van de in 1932 opgeheven Zeevaartschool in Den Burg. Eerder was hij als leraar aan deze school verbonden. Van Texel vertrok de heer Vijn destijds naar Vlissingen waar hij directeur werd van de Hogere De Ruijter Zeevaartschool aldaar. De heer Vijn was officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij was weduwnaar van Naantje Wuis, afkomstig van Texel. De crematie heeft in stilte plaatsge vonden. De as zal op Texel worden bijgezet. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1