Graanoogst geeft goede opbrengsten Een goedlachse zonderling Herinneringen van Reijer Daalder f LAND f BOUW Sportprogramma Meersportenverenigtffi Jjv KlaverjascluD vergadert Volleybalprogramma ellandcompetltle i! Nog een vinoloog Familie- en handelsdrukwerk Tafeltennisclub komt op gang 9 IJ DAG 21 SEPTEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 6 3 mdat dit jaar betrekkelijk laat met de anoogst kon worden begonnen is e zeker veertien dagen later dan nor- al. in de week van 15 september lindigd. len van de oorzaken die daaraan ten ndslag lagen was het „late" voorjaar ardoor de granen later gezaaid kon- worden en er was dan ook niemand durfde dromen van hoge opbreng- n bij de granen omdat het groeisei- in wel eens te kort zou kunnen rden. Achteraf zijn de opbrengsten graan goed geworden wat te iken is voor een groot deel aan het ile donkere weer. De produktie om- ndigheden zijn er gunstig door beTn- ed. Het zo laat in het seizoen oogsten dcht wel met zich mee dat er veel lan nageJ-oogd moet worden wat :ra kosten met zich mee brengt. Zeer hoge opbrengsten /oor zover bekend hebben de ge ssen rogge en haver nog nooit zulke ge zaadopbrengsten gegeven als in 79. De hoogste opbrengsten bij de jge die er gehoord zijn lopen tot 6000 /zaad per ha. Meerdere percelen amen per ha tot een opbrengst die m boven de 5500 kg zaad lag. Dit is ongekend voor rogge opbreng- Ook het gewas haver heeft (ge- ddeld genomen) op Texel zeer goede brengsten gegeven. Zaadopbreng- in die rond de 7000 kg per ha zaad gen zijn zeer hoog. De zomergerst tam in een aantal gevallen ook tot brengsten die de 6000 kg zaad per ha alden. Maar gemiddeld genomen imt dit gewas nogal lager uit. Oor ken voor de lagere opbrengsten nnen zijn geen goede conditie van de and wat de bemesting betreft. Gron- in die te veel stikstof hebben gekregen iven geile gewassen met veel stro en lestal een te dichte stand. Ook de zuurgraad speelt een belangrijke rol bij de teelt van zomergerst. Dit gewas wil graag een grond met een hoger pH- getal dan die voor haver en rogge. De wintertarwe gaf in een aantal gevallen opbrengsten aan zaad die boven de 7500 kg per ha lagen. Maar de meeste percelen bleven bij ruim 6000 kg zaad per ha steken. De oppervlakte winter- gerst die er op Texel stond was gering maar het overgrote deel kwam toch tot een opbrengst die rond de 6000 kg zaad per ha lag. Zuigschade De indruk bestaat dat de schade van de bladluizen op de graanbladeren vrij aanzienlijk is geweest. In het afgelopen groeiseizoen kwamen er op de graan bladeren zeer grote aantallen bladluizen op de bladeren van de graanplant voor. Door het zuigen van deze dieren aan de planten is de groei belemmerd. Tevens scheiden deze luizen een stroopachtige stof op de bladeren af waarop gemak kelijk schimmels willen groeien. Het gevolg was dat de bladeren, die de motor vormen voor de produktie van de plant, te snel afstierven. Het uiteinde lijke resultaat is dan dat de opbrengst van het gewas lager is. Verkoopprijzen De prijzen van de granen blijven de laatste jaren ongeveer op hetzelfde peil. Afhankelijk van de graansoort ligt de prijs rond de 40 tot 42 cent per kilo bij een vochtgehalte van 17 De prijzen blijven achter bij de kostenontwikke lingen van de laatste jaren en de graan- teler zal het dan ook moeten hebben van hoge opbrengsten van zijn gewassen. Het is en blijft steeds noodzakelijk dat de groeiomstandigheden voor de gewas sen steeds zo gunstig mogelijk dienen te zijn. De grond dient in een optimale conditie te zijn voor de groei en de bemesting dient daar op afgestemd te worden. Bij de groei van de planten mag niets aan het toeval overgelaten te worden. Alle gewassen vragen veel aandacht en ook alleen dan zal het mogelijk zijn om hoge opbrengsten te halen. J. Koolhof Zaterdag 22 september 1979: Tafeltennis: Turnlust 1-Tetak 1 Dito 8-Tetak 2 Ferrever sportzaal Tetak 3-Olympia/h 7 Tetak 1-Olympia/h 5 (jeugd) Volleybal „Ons Genoegen": 14.30 u.: (d) Tevoko 3-Noordkop 3 15.45 u.: (d) Tevoko 4-Smash '68 14.30 u.: (h) Tevoko 1-SVN 15.45 u.: (h) Tevoko 2-WSOV 1 Naar aanleiding van het artikel in de vorige krant over mevrouw Parlevliet uit Den Hoorn, die onlangs slaagde als vinoloog, werd ons gemeld dat zich op Texel nog iemand met dat diploma be vindt. Het is de heer Lex Oudshoorn die sinds 1 augustus op Texel woont en in dienst is van slijterij-wijnhandel De Wit in de Weverstraat te Den Burg. v/h Langevcld en De Rooy bv Den Burg. Texel „Eén van de opmerkelijkste figuren die ik in het vooroorlogse De ioog heb gekend was Sieme Luitse. Officieel heette hij Simon Klaas uitse. Hij was geboren op 17 juni 1857 en was een Koger van het uiverste water. Samen met zijn enige zuster iroonde hij pal tegenover ons aan de lorpsstraat waar het er toen vol- lagen anders uitzag dan vandaag de ég. Want van de huizen die er toen tonden zijn eigenlijk alleen het oude lervormde kerkje en het huisje er aast, destijds bewoond door Jaap Sidewind, nog in tact. Sieme, en trouwens zijn zuster ook wel een beetje, was een zonderling. Hij genoot bekendheid over het gehele eiland. Maar het was een goedlachse zonderling die geen vlieg kwaad deed. Sieme zorgde er dagelijks voor dat de gehele Dorpsstraat van alle rommel ver schoond bleef. Geen luciferhoutje, stukje zilverpapier, peukjes van sigaren of sigaretten liet hij liggen. Daarente gen was het in zijn slaapkamertje een geweldige rommelboel. Het stonk er verschrikkelijk. Op een dag zelfs zo erg dat de gemeente heeft ingegrepen om de zaak grondig schoon te maken. Toen bleek dat zelfs de wurmen uit zijn bed kropen. Das was geen wonder, want ik herinner me dat hij een keer van het strand was gekomen met een stuk zeehondenvlees onder zijn jas. Blijkbaar was hij toen weer 's in de war want hij bleek met kadaver en al in bed gekropen te zijn. Kenmerkend Sieme Luitse was vrijwel altijd eender gekleed. Je kon hem uittekenen in z'n weliswaar van oorsprong redelijk goede kleding, die meer dan eens versteld was. Vooral in zijn broek zaten op allerlei plaatsen lappen ander goed genaaid. De jas die hij droeg was helemaal kenmerkend. Dat was een wijduit- staand colbertjasje met een dubbelge- knoopt touw om zijn middel. Verder liep Sieme zoals dat toen gebrui kelijk was consequent op witte klompen en had hij een van een forse klep voorziene pet op. Compleet met een volle grijze baard was dat dé Sieme zoals iedereen hem kende. In deze uitmonstering liep hij, gewapend met een lange stok, dagelijks door de duinen maar meestal nog op het strand. Want de zee had zijn grote liefde. En wat er aanspoelde natuurlijk, al moet gezegd worden dat hij het meeste belang stelde in zaken die een ander rommel zou noemen. Wij kwamen als kwajongens nogal 's bij Sieme boven. Dan hadden we altijd lol in 'm want hij had allerlei dingen aan de zolderinq hangen. Daar waren emmertjes bij en schopjes, kortom veel zaken die hij op het strand had gevonden en in zijn dichtgebonden jas had meegesleept. Als wij dan vroegen of we 't hebben mochten, lachte hij altijd maar. Sieme vond maar zelden iets niet goed. In brand gestoken Eén van de vroegste voorvallen die ik met Sieme meemaakte is eigenlijk meteen een van de gruwelijkste. Dat was in de mobilisatie van 1914-'18 en ik zal een snotneus van een jaar of zeven, acht zijn geweest toen hij op een dag op 't hekje voor ons huis zat. Er waren in die dagen nogal wat soldaten op Texel en er sjouwde zo'n groep rond in de Dorpsstraat terwijl Sieme rustig met een sigaartje tussen zijn vingers zat te peinzen. Wij liepen dichtbij huis in de buurt rond, ook kijken naar die solda ten natuurlijk. Maar wat gebeurde er. Eén van die mannen wilde een grap uithalen en terwijl z'n maats hem afleidden probeerde hij van achter de jas van Sieme in brand te steken Het was maar goed dat wij het bijtijds zagen want je moet er niet aan denken wat er gebeurd was als wij niet hadden ingegrepen. Toen we een steekvlam zagen hebben we het vuur 'als de duvel' uitgeslagen. Ik word nog kwaad als ik er aan denk. Hij zou levend verbrand zijn. Dat moet je meemaken. Ik geloof dat dat één van de redenen was dat Sieme mij ontzettend graag mocht, zolang hij nog leefde. Want hij is pas kort vóór de tweede wereld oorlog gestorven. Over de tachtig jaar was hij toen. Later hebben we wel eens gezegd, het is eigenlijk maar gelukkig dat Sieme dood is want het was in de oorlogstijd vast verkeerd met hem afgelopen. De Duitsers hadden hem zeker voor zijn raap geschoten want hij trok zich nergens iets van aan of het nu verboden was of niet. Sieme liep overal. In de aardappels Hij was dan wel het grootste deel van zijn leven een zonderling maar toch schijnt hij zo aanvankelijk niet geweest te zijn. Mijn vader, die ook verbazend goed met Sieme op kon schieten, heeft eens verteld dat hij de eerste twintig jaar van zijn leven eigenlijk niets bijzon ders mankeerde. Sieme heeft dus heel gewoon op de lagere school gezeten en kon goed lezen en schrijven. Hij is ook in dienst geweest maar toen hij daarna Onder leiding van MST-trainer Peter de Hoogh startte onlangs in sportzaal De Ferrever de leden van tafeltennis vereniging Tetak aan het nieuwe win terseizoen. Deze week (22 september) wordt bovendien een begin gemaakt met de eerste competitiewedstrijden waarin men dit jaar met vier teams start. Het vorig jaar in de vijfde klasse kampioen geworden Tetak 1 speelt nu in de vierde klasse terwijl Tetak 2 en Tetak 3 zich in de vijfde klasse mogen gaan bewijzen. Het gevormde jeugdteam komt uit in de vierde klasse van de juniorenafdeling. Beide eerste teams spelen zaterdag uit wedstrijden. Tetak 3 komt in de Ferre- verzaal in de slag tegen het uit Enkhui zen afkomstige Olympia/'t Haventje 7. Ook de Texelse junioren spelen tegen deze vereniging. Zij ontmoeten (op eigen terrein) het vijfde juniorenteam van deze Enkhuizense vereniging. Beide wedstrijden beginnen om 14.15 uur. De traininstijden van de MST-tafeltennis- vereniging zijn als volgt; maandag: 18.30-20.30 uur jeugd t/m 17 jaar. 20.30-22.30 uur senioren. Vrijdag: 20.00-21.00 uur jeugd t/m 17 jaar. 21.00-23.00 uur senioren. Ter gelegenheid van de opening van de wintercompetitie houdt de klaverjas- club De Zwaan donderdagavond 27 september een vergadering in de gelijk namige zaal. Het is belangrijk dat alle leden aanwezig zijn want er wordt ge sproken over het competitieverloop en er moet een huishoudelijk reglement worden vastgesteld. Ter afsluiting van de wekelijkse zomerdrives wordt maan dagavond 1 oktober nog één open drive gehouden, deze keer met extra prijzen ineens in zijn strot en zou hij bijkans stikken. Warrige verhalen Hij kwam vaak pas laat in de avond thuis met veel geraas en gestommel. Zijn jas en zijn klompen zaten dan vol met allerlei spullen die hij onderweg had gevonden. Het gebeurde wel dat ik nog op was en in de winkel rondliep. Als ik dan zei: „Sieme, wat ben je weer laat?" dan kwamen er warrige verhalen over din gen die hij die dag zoal mee had ge maakt. „Ooooh Reij", zei Sieme dan op zijn speciale manier, „jaaa, ik was nog 'an De Cocksdorp en daar vroegen ze me op de koffie". Dat betekende dus dat hij bij nacht en ontij nog dat hele stuk langs het strand had gelopen. En dat met allerlei houtjes en latjes die hij aan het strand vond in z'n klompen. Ongelofelijk, maar Sieme was niet kapot te krijgen. Hij kwam ook vaak bij mijn schoon ouders. Die woonden bij de eendenkooi ten noorden van het dorp. Daar kreeg Reijer Daalder werd geboren in De Koog op 28 februari 1907 en heeft sindsdien vrijwel zijn gehele leven in zijn geboorte dorp gewoond. Hij is de zoon van één van de strandvonders die het dorp rond de eeuwwisse ling en gedurende de eerste tien tallen jaren van de twintigste eeuw had. Al was zijn leven dan op enkele korte periodes na uitslui tend aan De Koog gebonden, toch leidde Daalder een avon tuurlijk leven. Hij was getuige van tientallen scheepsstrandin- gen, ontmoette markante perso nen en maakte de crisisjaren en beide wereldoorlogen mee. Aanvankelijk was Reijer Daal der elektricien, werkte in de twintiger jaren aan het strand en in de duinen, jaagde, stroopte en verdiende in de jaren dertig zijn brood als rijwielhersteller. In die jaren kwam Daalder ook bij de kustwacht. Toen de economie weer wat aantrok werd hij krui denier in De Koog en grond vestte daarmee de huidige Daal ders stvarmarkt in de Dorps straat. Ut zijn mond tekendon wij enkele verhalen op, wij de eerste hierbij af drukken. Red. Voor dinsdagavond 25 september worden in het kader van de eiland competitie volleybal de volgende wedstrijden gespeeld. Ze vinden zoals gebruikelijk plaats in sporthal Ons Genoegen. In verband met een geringe verkor ting van de speelduur (tweemaal één minuut) worden zowel teams als scheidsrechters verzocht ruim op tijd aanwezig te zijn. Veld A, heren: 18.30 u.: De Rog-Bakkers Ijzerhandel Fam. Witte 19.05 u.: Fam Witte-Reizenboetiek Hema 19.45 u.: Graaf Spuiterij-Hema Timmers Bak. 20.35 u.: JKM-Timmers bakkerij Graaf spuiterij 21.05 u LBO-RSG Teso 21.45 u.: Teso-Smash'68 G. Slock 22.25 u.: Gr. Slock-Texelstroom Smash '68 Veld B, heren: 18.30 u.: Dros' bakkerij-BGZ Slagerij Kossen 19.05 u.: PWN-Slagerij Kossen BGZ 19.45 u.: Memo-RSG 2 PWN 20.25 u.: Verpleeghuis-Pado Moerbeek Veld B, dames: 21.05 u.: Molenkoog-Mod. Beekman Expert 21.45 u.: Expert-Garage Kikkert Molenkoog 22.25 u.: Gr. Slock-'t Cafeetje Garage Kikkert Veld C, danes: 18.30 u.: Koffieshop-Vopoda SRV De Rog 19.05 u.: De Rog-B A elektra Vopoda SRV 19.45 u.: Garage Dros-Question B A elektra 20.25 u. Antiekhuisje-Hema Stienenpikkers 21.05 u.: Memo-Stienenpikkers Hema 21.45 u.: Bremakker-Manege Zoetelief Rabo 22.25 u.: Rabo-TX 88 Bremakker Sieme ook nogal eens wat te eten, een paar sneden brood of zo. Als hij zijn koffie op had gooide hij het kopje zo in de bleek neer en ging en ging dan lachende weer weg. Het was een dood goeie jongen. Sieme was ook dol op tabak en sige- ren. Die kreeg hij dan ook wel van mijn vader. Je moest echter wel uitkijken dat hij de rookwaar niet in zijn mond stopte. Want pruimen mocht Sieme ook graag doen. leder sigarette- of sigarepeukje dat hij op straat vond ging naar binnen, als er maar tabak in zat. Het deerde hem niet of het nog brand de. Hij siste het zo naar binnen. Alles zat dan in zo'n grote pruim achter zijn kiezen. Het was vaak een bult zo groot als een appel. Sieme Luitse in de omgeving waar hij het liefst was: het strand. weer thuis kwam was het al spoedig mis met hem. Vader zei dat hij met de week afweziger werd. Samen met zijn twee broers werkte Sieme nog wel op het land van de familie in de aardap pels. Dat land lag in het centrum van het dorp, waar nu de Ruyslaan langs loopt. Maar plotseling gaf hij overal de brui aan en ging aan de zwalk. Hij ging langs het strand wandelen en de Sieme van vroeger was Sieme niet meer en zou het ook nooit meer worden On danks die vreemdigheid is het altijd een doodgoeie jongen geweest. En, wat je misschien wel zou verwachten, aan de drank was hij beslist niet. Sieme at van alles. Wat hij maar aan het strand vond en wat eetbaar was ging naar binnen. Uien bijvoorbeeld. Hij stonk er altijd naar want die dingen spoelden toen legio aan en die at hij dan rauw op. Uit het vuistje, zoals wij een appel eten. Toch is Sieme daar erg oud mee geworden Omdat hij zelf niet in staat was eten klaar te maken en zijn zuster in het Badhotel dagelijks de kost verdiende kreeg hij ook van de andere Texelaars wel wat te eten. Zo kreeg hij wel eens wat van mijn vader, een appel of een stuk koek. Hij kreeg die dan altijd in partjes, want als je Sieme een hele ontbijtkoek zou geven dan ging dat Een foto uit de twintiger /oren woarop Sieme bij een tuunwel aan de Dorpsstraat Op de achtergrond is de binnenste duinenrij zichtbaar. Soms, ondanks dat vreemde gedoe was Sieme toch erg helder van geest. De bijbel kende hij bijvoorbeeld van A tot Z. Hij zat iedere zondag in de kerk en je kon hem er van alles over vragen. Sieme dreunde het dan zo voor je op. Maar ineens was hij dan weer weg met zijn gedachten. Dan stapte hij van het bijbelboek Genesis over naar Den Hoorn en liep via De Cocksdorp naar De Koog terug. Er waren periodes dat zijn herinne-: ring hem bepaald niet in de steek liet. Daar hebben verscheidene mensen nog lastige momenten door ondervonden. Zo was er een man die in die voor-; oorlogse jaren vrijwel iedere zomer in het Badhotel logeerde. Hij heette De Bazel. Sieme kende hem wel en wist ook drommels goed welk gezelschap meneer had. Toen het Sieme opviel dat het alweer een andere vriendin was liet hij dat best blijken. Dat ging zo van: „Heee, je zou toch zeggen, vorig jaar was je met een heel ander wijf". Sieme had veel vaste kreten op zijn repertoire en trok soms de meest vreemde vergelijkingen. Onder die eerste groep viel bijvoorbeeld: „Rooien en valen, dat benne donderstralen" en „Rood haar en elzenhout, dat is zelden op goede grond gebouwd". Toen hij een keer rondliep met een kluif die hij aan het strand gevonden had en de mensen hem vroegen hoe hij daaraan kwam, zei Sieme: „Jaaa, zo'n ding heet kluif want ze hebben in Amsterdam toch de Kloveniersburg wal!" kortom de logica van Sieme. Voor schut Eén keer heeft Sieme onze school meester, meester Weenink, knap voor schut gezet. Die man was beslist erg goed voor hem maar hij mocht Sieme graag plagen. Dat kon hij niet laten en toen het op een keer weer eens zo ver was werd Sieme echt boos. Meester- Weenink was vegetariër en gaf hem altijd appels en ander fruit. Toen hij er te veel een spelletje van maakte voordat Sieme eindelijk zijn appel kreeg werd het hem te dol. En waar wij bijstonden kreeg meester van Sieme een ongenadige lik met de stok op zijn kont. Hij moet dat nog dagenlang ge voeld hebben. „Hè, hè", zei Sieme, „daar zal je van opfrissen". Sieme Luitse is ondanks zijn vreemde manier van leven toch erg oud gewor den. Hij moet een ijzersterk gestel heb ben gehad want anders haal je zo de tach tig niet. Toch at en dronk hij de gekste dingen. Eenmaal is Sieme bewusteloos op het strand gevonden. Toen had hij iets gedronken uit een flesje met kajaputolie dat hij op de vloedlijn vond en dat was hem slecht bevallen. Maar toch, hij knapte weer helemaal op en had er later zo te zien geen last meer van. In het laatste van de dertiger jaren is Sieme Luitse tenslotte overleden, op natuurlijke wijze nog wel. ledereen vond het jammer

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5