Voetbalvooruitzicht EILANDCOMPETITIE LANGZAAM OP GANG „Bello" MliMIHIMi Schoonmoeder Mededelingen EHBO houdt begincursus Denksportclubs willen vorming schaakcircuit Schaakuftslagen Voethaëprogramma - 9 1IJDAG 21 SEPTEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 a Voetballiefhebbers uit Den Burg, S (osterend en De Cocksdorp treffen S ondagmiddag voor wat hun eerste Sllftallen aangaat thuiswedstriiden. 2 wel SVC als Oosterend en Texelse fB^ïS spelen namelijk op eigen ter- n. Tegenstanders zijn respectieve- t ALC (Abbekerk), WSW (Wijde s) en Schellinkhout. In Egmond aan Zee speelt Texel jgen Egmondia, in Schoorl speelt ZDH >gen S.V. Schoorl en in Petten speelt ;.V. De Koog tegen S.V. Petten. IVO/Z trekt zaterdagmiddag eveneens aar de overzijde van het Marsdiep oor de wedstrijd tegen Dirkshorn. Texel 1 heeft voor zondag a.s. één an de bij voorbaat sterkere ploegen uit Ie vierde klasse KNVB getroffen. Men iaat bij runner-up Egmond ongetwijfeld en zeer zware partij tegemoet. Het zal laarbij zaak zijn vooral de achterhoede loed in te schakelen omdat de aanval an Egmondia bekend staat om zijn nelheid. Een gelijk spel moet mogelijk ijn. Ook het tweede team kan in de uit wedstrijd tegen West Frisia 3 een punt eroveren. Het duel wordt in Enkhuizen lespeeld. Het toch nog steeds wat tegenval- nde derde elftal moet op eigen terrein igen Zeemacht 3 eindelijk eens tot een oede uitslag kunnen komen. Texel 4 is vrij en het vijfde moet thuis igen Oudesluis 4 de winst veilig unnen stellen. Na een vrij weekend komt Texelse loys 1 zondag in een thuiswedstrijd in ictie. Waarschijnlijk zal het niet te moeilijk worden wanneer men in igenschouw neemt dat tegenstander Ichellinkhout nog geen enkel winst- unt heeft behaald. Niettemin zal men r op Texel van alles aan doen om daar erandering in aan te brengen. Texelse loys kan deze tegenstander evenwel liet onderschatten Het tweede gaat naar Watervogels 3 n gezien de behaalde resultaten moet r minstens een gelijk spel inzitten. Als lie spelers weer blessurevrij zijn kan elfs op een overwinning worden gere end. Het derde elftal is zondagmiddag vrij. Het damesteam speelt zondag op igen veld tegen HOSV waartegen een elijk spel tot de meeste reële mogelijk- eden behoort. man niet naar om daar echt mee te zitten en zal het beschikbare spelers materiaal beslist weten aan te moedi gen om er het (aller)beste van te maken. Een kleine overwinning of een gelijk spel moet er daarom wel in kunnen zitten. SVK 2 speelt tegen het uit oudere spelers bestaande BKC 5 (Anna Pau- lowna) op eigen terrein. Met wat meer oog voor combinaties moeten ook deze Kogers winstpunten uit het vuur kun nen slepen. In Dirkshorn gaat SVO/Z 1 zaterdag tegen de plaatselijke voetbalvereniging ongetwijfeld beide winstpunten ophalen. Als de inzet even groot is als bij de laatste wedstrijden het geval was moet dat de Strenders weinig moeite kosten. Het tweede zaterdagteam begint steeds beter te draaien zodat de thuis wedstrijd tegen Wieringermeer 5 gewonnen kan worden. Minder goed liggen de papieren voor het derde team dat het in Den Helder tegen HCSC 8 vermoedelijk niet zal kunnen bolwerken. Oosterend 1 zal het zondag tegen WSW uit Wijdenes opnieuw erg moei lijk krijgen. Hopelijk slaagt men er in de punten op Texel te houden. Voor wat betreft de in Kleine Sluis (nabij Anna Paulowna en Breezand) te spelen wedstrijd tegen BKC 4 mag het tweede zondagteam met een punten- deling al dik tevreden zijn. De confrontatie tussen Oosterend 3 en Oudesluis 3 eindigt waarschijnlijk ook in een gelijk spel. S.V. De Koog De terreindienst is deze week in han den van Richard Daalder en Adriaan Dijksen. Reserve is Theo Bonne. N.N. S.V. Oosterend In de kantine op het terrein aan de Vliestraat wordt op vrijdagavond 21 september te 20.30 uur een algemene ledenvergadering gehouden. J.R. Binnenkort start in dorpshuis 't Skü- tje te Oudeschild een door de plaat selijke EHBO-vereniging georgani seerde begincursus. Deze cursus duurt 16 weken en begint op don derdag 4 oktober. Docent is L. Bar nard. De deelnemers aan deze opleiding worden na afloop in staat gesteld het EHBO-eenheidsdiploma te behalen. Er wordt (eveneens op 4 oktober) ook begonnen aan een acht weken durende serie herhalingslessen. Het volgen daar van is noodzakelijk om het behaalde EHBO-diploma zijn geldigheid te laten bewaren. De lessen van de begincursus zijn van 19.00 tot 21.00 uur en die van de herhalingscursus van 21.00 tot 22.00 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven op de adressen De Ruyter- straat 71, telefoon (02220) 2496 en Heemskerckstraat 9, telefoon (02220) 3918. ZDH 1 brengt dit weekend een iezoek aan Schoorl, dat in de drie eerste ompetitiewedstrijden van dit seizoen vee punten vergaarde. Beide in de orm van gelijke spelen. Voor de loornders moet het na de zege van fgelopen zondag beslist mogelijk zijn m minstens één puntje mee terug naar exel te nemen. Flevo 4 is in de Wieringermeer de pponent van het tweede ZDH-team. DH 2 moet in staat zijn hier de zege innen te halen. Tegen het sterke Petten wacht het erste van S.V. De Koog zondagmid- ag een moeilijke wedstrijd. Er zal daar- ij opnieuw met veel invallers aange- eden moeten worden hetgeen coach arry Hermes weer talrijke hoofdbre- ens zal kosten. Hij is er evenwel de De tweede speelavond van de eilandcom petitie volleybal kende dinsdag een puntendeling voor nieuwkomer CVI tegen PWN, uitko mend in de derde klasse heren. De damesteams (tweede klasse) van Koffieshop en Question deelden even eens de punten en het in de eerste klasse uitkomende damesteam van Mo lenkoog won op overtuigende wijze van De Koogel. Dinsdagavond werd al spoedig na het begin van het duel tussen CVI en PWN duidelijk dat het CVI-zestal pas onlangs werd samengesteld. Weliswaar liet men tegen het meer geroutineerde PWN van tijd tot tijd goed spel zien maar als men onder druk kwam te staan werden talrijke fouten gemaakt. In de eerste set van de partij was CVI juist sterk genoeg om de voorsprong te behouden en won met 20-19. In de tweede set ging PWN er met iets meer kracht tegenaan. Hierdoor raakte bij CVI de lijn uit het spel en ze moesten toezien hoe PWN met een ruime voor sprong van 21-10 deze set won. Rusteloos Twee nieuwe teams uit de tweede klasse dames, Koffieshop en Question, namen het dinsdag tegen elkaar op. In de eerste set kon Question geen enkele rust in het spel krijgen. Ze konden weinig ballen opvangen, zodat Koffie- De in Den Burg en Oosterend ge vestigde Texelse denksportclubs wH- len een poging doen om tot de vor ming van een schaakcircuit te komen. Omdat gebleken is dat het eiland (voorlopig) te klein is om tot een afzon derlijke eilandcompetitie te komen wil men het daardoor toch mogelijk maken dat schakers elkaar op sportief gebied kunnen ontmoeten. De gezamenlijke partijen worden dan beurtelings (eens per maand op vrijdag) in Oosterend en (op maandag, woens dag of donderdag) in één van de andere dorpen gespeeld. In het circuit komen ongeveer 18 spelers waarvan 6 van de Dam- en Schaakclub Ooster end. Een dorp komt in aanmerking om als 'gastheer' te fungeren indien men 5 6 spelers kan leveren. De bijeenkomsten zijn dus bij elkaar genomen eens per veertien dagen. Indien er bij schaakclub En Passant ook zes liefhebbers worden gevonden (zij spelen dan drie maal per twee weken en steeds een uitwedstrijd) dan kan er van een schaakcircuit wor den gesproken. Mocht dit plan vol doende response hebben dan wil men in de toekomst eventueel toch tot een schaakeilandcompetitie komen. De deze week gespeelde onderlinge partijen bij schaakclub En Passant gaven de volgende resultaten te zien. A-poule: M. Vittali-W. Hoekman 1—0 G. van Es-J. Dros 1—0 J. Witte-H. Elzinga 1—0 K. J. den Haan-P. Bergman 1—0 B-poule: B. Witte-F. van Lare 1—0 A. Terpstra-P. Cornelissen 0—1 A. C. Bakker-H. van Daalen 1—0 H. de Ridder-F. van Tatenhove 0—1 M. Witte-F. Busch 1-0 C-poule: J. van Heerwaarden-M. Witte 0—1 C. Witte-P. Eelman 0 1 J. van Heerwaarden-C. Witte 1—0 A.s. zaterdag speelt En Passant 1 om 14.00 uur thuis tegen G.Z. De wedstrijd van En Passant 2 is een week uitge steld. We belangstelling voor deelneme aan dit schaakcircuit heeft kan contact opnemen met H. Everwijn te Ooster end, telefoon (02223) 851. Men dient daarbij voorts op te geven welke speel dag voor het betreffende dorp (maan dag, woensdag of donderdag) het meest geschikt is. shop dat af en toe aardig in drieën speelde de eerste set heel eenvoudig met 25-3 kon winnen. Dat Koffieshop er echter nog lang niet is, bewees de tweed set. In de aanvang maakte Koffieshop enkele missers, wat Question duidelijk een hart onder de riem stak. Het was nog steeds Koffie shop dat beter in drieën speelde, maar de rust was uit het team vandaan. Na een forse achterstand van 6-19 wist Koffieshop toch tot 12-19 nog terug te komen, maar het was al te laat. Question won de set met 21-12. Problemen Van het begin af kon De Koogel het dinsdag niet bolwerken tegen de dames van de Molenkoog. In deze eerste klasse wedstrijd speelde Molenkoog zowel aanvallend als verdedigend als vanouds. Het bouwde al snel een 10-3 voorsprong op, waarna De Koogel maar weinig meer in te brengen had. In de eerste set werd het uiteindelijk een 33-7 overwinning voor de Molenkoog. In de tweede set nam Molenkoog wat gas terug, waardoor De Koogel wat beter in het spel kon komen. Vooral verdedigend werden ze beter, waardoor men de aanvallen wat beter kon afstoppen. De aanval bleef echter zwak, zodat ze niet aan punten scoren toekwamen. En zo ging Molen koog opnieuw met de eer strijken, dit keer met 18-5. Onder de titel „Bello en de jacht op de blauwe diamant" draait zondag middag (15.00 uur) in het City theater een tekenfilm voor de jeugd. Zoals de titel al een beetje laat door schemeren is het een verhaal over een diamant die het hele leven van meneer Bierpul in zijn voordeel zal veranderen. Meneer Bierpul is een weduwnaar die met zijn dochter Maria in een klein „Bado an da jacht op da Manui diamant huisje woont in een sprookjesachtige omgeving staat. De veranderingen in het leven van meneer Bierpul komen, zoals uit de film blijkt, evenwel niet zonder slag of stoot tot stand. Er moet een fikse strijd worden geleverd met de wrede zigeunerin die de naam La Zingara draagt. Als het er naar mate het verhaal vordert op gaat lijken dat de zigeunerin dit avontuur gaat winnen is er de wijze mevrouw Holle die alles tot een goed einde brengt. Het hondje Bello draagt daar het zijne toe bij. Maria Bierpul zal het verder wel rooien in het leven, want zij trouwt met een belangstellende knappe prins en ze leven nog lang en gelukkig, zoals dat gaat in sprookjesachtige avonturen. Toegang alle leeftijden. Zaterdag 22 september 1979: Afdeling Noordholland: Dirkshorn-Oosterend (Z), 14.30 uur Oosterend (Z) 2-W.Meer 5, 14.30 uur HCSC 8-Oosterend (Z) 3, 12.46 uur Junioren: Oosterend A1-De Koog Al, 12.45 uur De Koog B1-W.Vogels BI, 13.30 uur SVAP '74 B1-Oosterend B1, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Tex. Boys B1-Zeemacht BI, 13.30 uur Texel B2-ZAP B2, 14.45 uur Texel B1-HRC B3, 13.30 uur WGW B6-Tex. Boys B2, 14.30 uur BKC C1-Texel C1, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Oosterend C1- Schagen Cl, 14.45 uur SRC Cl-Tex. Boys C1, 14.30 uur vertrek boot 13.05 uur Texel C2-ZAP C3, 14.45 uur De Koog C1-Wiron C2, 14.45 uur Meisjes: Tex. Boys-HOSV, 13.30 uur Pupillen: Afdeling A: Cocksdorp A1-Texel Al, 14.30 uur Tex. Boys A1-De Koog A1, 15.00 uur Oosterend A1-ZDH A1, 13.30 uur Texel A2-Texel A4, 15.00 uur Texel A3-Tex. Boys A2, 14.00 uur Oosterend A2-De Koog A2, 12.30 uur Afdeling B: ZDH B1-Tex. Boys BI, 14.30 uur Oosterend B1-Texel 81, 12.00 uur Tex. Boys B2-Oosterend B2, 15.00 uur Texel B3-Texel B2, 13.00 uur Zondag 23 september 1979: 4de klasse A KNVB: Egmondia-Texel, 14.00 uur vertrek boot 12.05 uur Afdeling Noordholland: Cocksdorp-ALC, 14.00 uur Schoorl-ZDH, 14.00 uur vertrek boot 12.05 uur Petten-De Koog, 14.00 uur vertrek boot 12.35 uur Oosterend-WSW, 14.30 uur Tex. Boys-Schellinkhout, 14.30 uur Westfrisia 3-Texel 2, 14.30 uur Watervogels 3-Tex. Boys 2, 14.30 uur Texel 3-Zeemacht 3, 14.30 uur BKC 4-Oosterend 2, 14.00 uur vertrek boot 12.35 uur Flevo 4-ZDH 2, 14.00 uur vertrek boot 12.35 uur Oosterend 2-Oudesluis 3, 14.30 uur De Koog 2-BKC 5, 14.30 uur Helder 7-Cocksdorp 2, 14.30 uur Texel 5-Oudesluis 4, 14.30 ur HRC A2-Texel Al, 14.30 uur Tex. Boys AI-ZAP A2, 14.30 uur Hollandia T. A1-ZDH Al, 14.30 uur vertrek boot 12.35 uur Dames: Tex. Boys-HOSV, 12.30 uur Samen reizen: Zaterdag 22 september 1979: Vertrek van Texel boot 13.05 uur: Texel C1, O'end B1 en T. Boys Cl. Zondag 23 september 1979: Vertrek van Texel boot 12.05 uur: ZDH 1 en Texel 1. Vertrek van Texel boot 12.35 uur: ZDH 2 en Oosterend 2. De Koog 1 en ZDH A1 Bij niet doorgaan van een wed strijd bus afbestellen, telefoon (02240) 2421. II» WW FEUILLETON Door L. van Schooten. 26. „Wilt u nog een kopje koffie?" roeg Maria huiselijk. Nu, dat wilde hij nog wel. Hij zat hier est op zijn gemak, ontdekte hij met nige verwondering. Wat hem betreft ïpcht Jitske gerust nog wat wegblij- èn. Het gevoel van niet-welkom-zijn lias wel helemaal verdwenen, integen- leel, hij kreeg de indruk dat zijn lastvrouw zijn bezoek op prijs stelde. „Mevrouw" zei hij „ik kwam natuur- |t bij m'n nicht op de koffie. maar u ijioet echt niet denken, dat ik het niet ifettig vind, dat ik ze nu bij u krijg. En les heus niet alleen om de koffie". Maria wist niet wat ze daarop ant- Foorden moest, maar het deed haar ch goed. ,,'t Is misschien wel goed" ging hij 'bort „dat Jits er niet was nu zie ik i eens in uw eigen omgeving. Daar leer e eigenlijk de mensen pas kennen" En toen praatten ze opeens allebei uit tun eigen ervaring, hun eigen leed. Hij Jver de harde tijd toen zijn vrouw gestorven was en het leven weinig zin sn doel meer scheen te hebben zij over de eenzame jaren, waarin ze alleen had geleefd voor haar kind. „Ja" zuchtte hij „ik had tenminste nog mijn werk, en daar stort je je dan maar in. Maar je vraagt je af: waarvoor? Toen heb ik de hele boel verkocht en ben naar Holland gegaan. Daar heb ik geen spijt van". „En wat gaat u daarna doen?" „Dat weet ik nog niet. Daar moet ik eerst eens met mezelf over in 't reine komen. Ik leef hier eigenlijk als een vorst. Aan de Onderdamseweg heb ik een eigen kamer, ik kan gaan en staan waar ik wil, m'n broer en ik, dat was altijd al koek en ei, Maartje is een schat van een vrouw en de tweeling zo'n paar dochters had ik ook nog willen hebben. Bij Pier verwachten ze een kleine, bij Jitske gaat het gauw gebeu ren, hopen we. Daar wil ik allemaal bij zijn. Het is wel niet mijn eigen gezin, maar ik hoor er toch bij. En mis schienmisschien krijg ik hier een aanwijzing, hoe ik verder m'n leven zal inrichten. Hetzij dat ik hier blijf, hetzij dat ik terug ga. Maar ik weet, dat ik van de tijd dat ik hier ben, geen spijt zal hebben". Beneden klonk gemorrel van een huissleutel in de deur en even later Jitskes heldere stem: „Hier ben ik weer hoorl Hebt u visite, moeder?" „Ja" riep Maria terug „je oom Peter. Jij was er niet en toen heb ik me maar over hem ontfermd". Zo opgewekt klonk haar stem, Jitske begreep hoe eenzaam Maria vaak was, en hoe genoeglijk het voor haar moest zijn gezelschap te hebben, nu eens niet van altijd-maar-dames. Ze kwam moeilijk de trap op. „Ha, oom Peter blijft u eten?" „Kindje, dat was ik niet van plan. Ik wou een kopje koffie halen, en gelukkig was je moeder thuis. Ze schenkt ze minstens zo goed als jij". „Beter", wist Jitske. „Nou, dat wou ik niet zeggen, maar ik zal je toch niet tegenspreken" lachte Peter. „Nee kind, ik wil vanmiddag naar een proefbedrijf gaan kijken, dus ik blijf niet. Maar ik had wel willen vragen, of jullie zin hebt morgen mee naar de Hoge Veluwe te gaan. Ik wou daar wel eens rondkijken en dat museum zien met al die Van Goghs". Jitskes gezicht betrok. „Ik zou erg graag willen, maar weet u, oom, ik ga liever niet meer zo'n hele dag ver van huis. U begrijpt me wel ik zit niet prettig meer zo lang in een auto, en u wilt daar ook wel wat lopen, denk ik „Maar meid „Nee echt, hoe graag ik ook zou willen. Zo'n kort toertje, dat gaat wel. Maar niet een hele dag". Peter keek teleurgesteld. Opeens pakte Jits hem bij zijn arm. „Weet u wat u doet?" zei ze, „u gaat morgen heerlijk naar de Hoge Veluwe, en dan vraagt u of moeder meegaat. Die is dol op schilderijen en ze kan wel geen wandelingen maken, maar ze strompelt toch al aardig". „Welja" zei maria „bij mij, zonder mij en over mij „Nu ja" haastte Jitske „u moet natuurlijk zelf willen". Weer maakte zich datzelfde gevoel van Maria meester, dat haar bevangen had toen Peter Polderman voor de deur stond. Kon ze dat doenzo maar met hèm, een hele dag in de auto op stap? Wat zouden de mensenmaar opeens remde ze die gedachtengang af. Hadden de mensen zich ooit met haar bemoeid? Moest zij niet eenzaam haar eigen leven leven? Waarom zou ze niet doen waar ze zelf zin in had? Maar had ze er zin in? „Anders moet ik alléén" pleitte Peter „want ik ga beslist. Als 't hier mooi weer is moet je 't waarnemen. U zoudt mij wel een groot genoegen doen, mevrouwen ik zal voorzichtig rijden". Jitske glimlachte toen ze oom Peter zo in de trant van 'k zal een-zoete- jongen-zijn hoorde beloven. Maris zag die glimlach en opeens verstrakte haar gezicht, haar argwaan stak op. Wat had Jitske te glimlachen? Was het soms een gevoel van triomf. dat zij, Maria van Hoornwyck die (dat wist Jitske heel goed) niet zo bijster gesteld was op Berts huwelijk met de tuindersdochter, thans met een „boer", broer van dezelfde tuinder, uit toeren zou gaan? Haar stem klonk anders toen ze zei: „Nee, ik denk toch maar niet dat ik het doe". Peter Polderman hoorde de verande ring en zag haar opmerkzaam aan. Wat was er opeens gebeurd, dat die stem nu zo ijzig klonk? Hij wist meteen dat hij niet verder moest aandringen. ,,'t Is misschien toch nog wel wat vermoeiend", vergoelijkte hij en stond op. „Kom mensen, ik moet weer es weg". „Ja, u zult 't wel druk hebben" lachte Jitske. Hij ging er niet op in, nam afscheid en enkele ogenblikken later sloeg beneden de deur dicht. Maria van Hoornwyck had haar eigen gedachten over dat snelle afscheid. Maar hij moest zich vooral niet verbeelden, die oom van Jitske Polder man, dat hij met zijn Buick en zijn dollars nu opeens de gelijke van een Van Hoornwyck geworden was. Ze was helemaal vergeten, Maria van Hoorn wyck, dat ze vroeger óók alleen maar „Marietje Jansen" geweest was HOOFDSTUK 11 Dooi in de lucht Bert had de kaartjes rondgestuurd. Er was een klein rose strikje aan bevestigd geweest, Want. het was een doch ter. Achteraf vertelde hij dat hij alleen maar zo hard om een zoon geschreeuwd had, omdat hij in stilte hoopte dat het een dochter zou zijn. En de zuster zei dat het een pracht van een dochter was, dat hij er geweldig trots op kon zijn. Dat was hij dan ook, en nog meer op Jitske, die nu de moederglorie proefde en in haar kraam bed heerlijk werd verwend. Ook voor Maria. Want die was even heel bleek gewor den, toen Bert haar had verteld, dat Jitske de naam voor hun dochtertje gekozen had. En toen was ze, moeilijk lopend nog altijd, naar beneden gegaan en had, voor het eerst, Jitske zo maar, spontaan en hartelijk, een zoen gege ven. „Je bent een lieve meid" zei ze. En Jitske, die een hele strijd had moeten strijden voor ze besloot, dit gebaar tegenover haar schoonmoeder te maken, was plots heel blij dat ze dit had gedaan. Haar eigen moeder had wijs geknikt. „Goed gedaan, kind". En moeder Maria was zo gek met het kind. Ze was niet bij de wieg vandaan te slaan. Jitske zag nu opeens een heel andere kant van haar wezen, al,haar reserve, al haar koele trots verdween als ze de malle woordjes zei die altijd tegen babies worden gezegd, en waarop ze wijselijk niet reageren. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7