Cjroen <2wartj-Jexels in het harL, Metselaarsopleiding succesvol afgesloten st| „Van het kastje naar de muur gestuurd" MZW-Drolect lijdelijk in gebouw De Schakel VAN HET RAADHUIS P: Wie zag Ufo boven Texel? FNV-bestuur tot minister Kees de Noord nieuwe begeleider Mededelingen van B. en W. Van het raadhuis Botsing op berucht kruispunt 93e JAARGANG NR. 9414 TEXELSE DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (07720) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld Ef De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De „eigen" metselaarsopleiding van de Texelse aannemers is een succes geworden. De acht leerlingen die in maart van dit jaar aan deze omscholing begonnen, hebben doorgezet en be leefden donderdag het feestelijke moment dat op enigszins feestelijke wijze een punt achter de cursus werd gezet. schoorsteen en ramen, een karwei waarbij zeer vele kneepjes van het vak moesten worden toegepast. Zoals gebruikelijk bij dergelijke leerwerkstuk ken was geen echte specie gebruikt Zoals onze lezers zich zullen herin neren werd het initiatief voor de plaat selijke opleiding genomen omdat de bouw op Texel met een ernstig tekort aan metselaars kampt. Daarom moeten metselaars van het vasteland worden aangetrokken wat veel kostbare rompslomp met zich meebrengt. Op kosten van de baas De cursus werd gegeven in nauwe samenwerking met het plaatselijke ar beidsbureau en het Centrum voor Vak opleiding voor Volwassenen te Alk maar. Financiële medewerking van rijkswege voor de cursus werd mogelijk op grond van de Bijdrageregeling scholing in samenwerking tussen over heid en bedrijven" (SOB-regeling). Het grootste deel van de kosten kwam echter nog voor rekening van de diverse aannemers, die de om te scho len mensen 'leverden'. Zij bleven tijdens de cursus hun gewone loon ontvangen. Bij de cursus werd gewerkt met een opleidingspakket van het Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen ICWI te Alkmaar. De lessen werden gegeven door leerkrachten van de technische school in Den Burg en de heer M. Brouwer uit Oosterend fungeerde als praktijkbegeleider. Het lesprogramma voorzag in 15 dagen 8 uur) theorie, 38 dagen praktijk in cursusverband en voor de rest praktijk bij de eigen baas. Tijdens de cursus moesten de deelnemers enkele keren naar Alkmaar voor het afleggen van een practisch 'tentamen'. Door zich te laten omscholen heb ben de deelnemers een belangrijke bijdrage geleverd aan een beter aan sluiten van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Het ziet er naar uit dat zij voorlopig van werk zijn verzekerd want de werkgelegenheid in de bouw laat zich stabiel aanzien en vakbekwame metselaars zijn veel gevraagd. De officiële afsluiting van de oplei ding stond donderdag uit het afschouwen van de eindwerkstukken die door de leerlingen waren gebouwd op het terrein van het bedrijf van aan nemer C. H. F. Duin. Dat gebeurde door de heer A. H. Dingerdis van de Gewestelijke Arbeidsplaats te Alkmaar. Aanwezig waren ook directeur J. Baak van het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Helder, zijn collega A. Maasdam van het Arbeidsbureau Texel, C. van der Plas van het Gewest Noordholland- noord van de NVOB (Nederlandse Ver eniging van Ondernemers in het Bouw bedrijf) alsmede afgevaardigden van de Texelse afdeling van laatstgenoemde organisatie. Het geleverde eindwerk was een top gevel van een woning, voorzien van maar een mengsel van kalk en zand, waardoor de stenen opnieuw kunnen worden gebruikt. Dergelijke specie blijft dus zacht en begint te 'lopen' als het hard gaat regenen. Dat laatste was helaas gebeurd waardoor enkele werk stukken meer deden denken aan slecht gestucadoorde muren in plaats van fraai schoon metselwerk, maar het spreekt vanzelf dat dit geen punten kostte. De heer Dingerdis was zelfs bijzonder tevreden over de kwaliteit. Nieuwe cursussen De opleiding op Texel (een primeur die veel publiciteit kreeg) heeft inmid dels navolging gekregen. Ook in Den Helder, Schagen en Zaandam worden met rijkssteun omscholingscursussen gehouden. Texelse aannemers die leer lingen willen leveren voor deze oplei dingen, kunnen contact opnemen met het Arbeidsbureau. De heer Baak was in het bijzonder tevreden over de onder linge samenwerking van de Texelse aannemers die deze opleiding mogelijk heeft gemaakt. Ze stapten heen over de vrees dat een eenmaal grotendeels op hun kosten opgeleide metselaar spoedig door een collega zou worden weggekocht. Wat dat betreft zijn er overigens geen garanties, hoogstens een morele plicht van de zijde van de werk nemers om de huidige baas nog geruime tijd trouw te blijven. Voorzitter Wim Koorn van de Texelse NVOB- afdeling deed op de cursisten een beroep in die richting. De heer Dingerdis liet na afloop van de 'afschouw' in ,,De Raadskelder" weten, dat alle cursisten een 'voldoen de' voor hun werk hadden gekregen, In het bijzonder bracht hij lof aan de deel nemers P. Smits en G. H. Segerink die bij de aanvang van de cursus nog geen enkele metselervaring hadden en het daarom ook flink moeilijk hebben gehad. Zeer veel waardering werd geuit aan het adres van praktijkbegeleider M. Brouwer uit Oosterend. Zijn vakkennis, gemoedelijkheid en vaderlijke opstelling tegenover de veel jongere cursisten maakten de cursus tot een succes. Waarschuwend besloot Dingerdis zijn toespraak tot de cursisten: „Denk niet dat je nu al een all round metselaar bent. Maar je hebt nu wel de kans om te tonen dat je een goed metselaar kunt wórden!". Ook aannemer C. H. F. Duin sprak woorden van waardering en tevreden heid. Wim Koorn van de NVOB-Texel verblijdde de heer Brouwer met een ingelijste kleurenfoto van Oosterend. De cursisten die wegens het met vrucht Tijdens de afschouw. volgen van de cursus binnenkort de „Verklaring" van het Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen krijgen, zijn: J. G. Legierse, G. Legier- se, J. Hogewoning, J. Halsema,. P. Smits, G. H. Segerink, F. Witte en J. Eelman. De heer C. v. d. Plas (NVOB Noord holland-noord) prees hun mentaliteit. „Jullie hebben het goede voorbeeld gegeven door je te laten omscholen voor een beroep waar vraag naar is, aldus meewerkend aan de oplossing van een nationaal probleem". Aan de bewoners van de Water munt en de Duinroosstraat te De Koog en die van de Ankerstraat te Oosterend. Voelt u zich aangesproken? Noteert u dan: 27 september a.s. in „De Bran ding" aan de Boodtlaan, en op 3 oktober a.s. in „Strends End" aan de Achtertune hoorzitting over de inrich ting van uw straat. Het is duidelijk welke bewoners wéér worden ver wacht, al is overigens iedereen welkom. De ideeën en wensen van de direct aanwonenden zullen echter wel de eerste aandacht krijgen. De hoorzit tingen staan onder voorzitterschap van de wethouder van der Kooi, geflan keerd door enige ambtenaren.Tot ziens dus. Aanvang 20.00 uur. Zaterdagavond om half twaalf nam de heer G. H. Schuttevaer uit Ha- zerswoude een geheimzinnig licht verschijnsel boven Texel waar. Een ovale vlek ter grootte van het Zeven gesternte (drie keer de doorsnee van de maan) bewoog zich met hoge snelheid van zuidwest naar noordoost. De heer Schuttevaer, zelf geïnteres seerd in verschijnselen van hemel en dampkring, zag de lichtvlek vanuit de tuin van zijn vakantieverblijf in de Vogelmient te De Koog. Hij heeft con tact opgenomen met de Texelse vereni ging voor weer- en sterrekunde waar men graag wil nagaan of nog meer mensen op Texel op de genoemde tijd iets bijzonders hebben gezien. Wie iets te melden heeft kan contact opnemen met de heer Schuttevaer, Kamerstraat 7a in De Koog (hij blijft tot vrijdag op Texel) telefoon (02228) 214 of de heer J. Vlaming van de Texelse vereniging voor weer- en sterrekunde, telefoon (02220) 3193. Het FNV Texel heeft schriftelijk bij minister Tuynman gerea geerd op de weigering van de subsidie voor het goedkope veer- abonnement voor Texelaars. Het FNV-bestuur schrijft 'met ver bijstering' van de inhoud van de beschikking te hebben kennis genomen en zegt de argumenten van de bewindsman niet over tuigend te vinden, gezien de eerder gedane uitspraken die een meer positieve indruk maakten. Zo liet de minister in het gesprek met het bestuur op 13 december vorig jaar nog blijken dat TESO met hem een gesprek zou moeten opnemen dan wel een subsidie zou moeten aanvragen waarna verder zou worden bekeken wat mogelijk was. Nu echter wordt de subsidie zonder verder overleg afgewe zen. In zijn afwijzende beschikking (ge richt tot TESO) merkte de minister onder andere op: „Uit eerdere Uwer zijds verstrekte gegevens kan naar mijn mening nl. worden afgeleid dat een dergelijke tariefsherziening desgewenst in het kader van de normale, sluitende exploitatie van de veerdienst zou kun nen worden gerealiseerd, dit onverlet de bevoegdheid van mijn ambtgenoot van Ec. zaken m.b.t. goedkeuring van de tarieven". De FNV-reactie verder: „Dit heeft dus betrekking op Uw eerder afwijzend schrijven d.d. 26-7- '78, kenmerk HW/WUW 50398, waarin een tariefsverhoging van 6% voor niet- Texelaars wordt voorgesteld. In het reeds eerder genoemde gesprek van 13-12-'78, hebben wij u attent gemaakt op 2 x 10% tariefsverhoging voor niet- Texelaars boven de trendmatige verho ging waarop u reageerde met de op merking: „Daar zal ik eens naar infor meren. dit past niet in ons beleid, het principe wordt hierdoor aangetast. Nu suggereert u om op bovengenoemde verhoging nogmaals 6% te leggen die zeer waarschijnlijk door uw ambtgenoot van Ec. Zaken zal worden afgewezen en dan zijn we weer geen stap verder gekomen, maar worden wel van het kastje naar de muur gestuurd, wat mis schien ook de bedoeling is. Wij als Texelaars blijven bij de mening dat we op dit punt bijzonder achtergesteld worden bij andere bevolkingsgroepen die in gelijksoortige situaties verkeren. Wij hopen dan ook dat u alsnog aan leiding zult kunnen vinden een gesprek met TESO te openen om in gezamenlijk overleg wegen te zoeken om het door ons geëiste jaarabonnement 715,— per persoon boven de tien jaar en 77,50 voor kinderen van vier tot tien jaar te realiseren. Tenslotte maken wij ernstig bezwaar tegen het gelijktijdig behande len van onze eis en het verzoek van het Prov. Bestuur van Noordholland om via een subsidie uitbreiding van de dienst regeling der N.V. TESO mogelijk te maken, daar dit twee totaal verschil lende zaken zijn". Uitgebreide materiële schade ont stond zaterdagochtend bij een aanrij ding op het kruispunt Waalderstraat- Burgerhoutstraat in Den Burg, waar zich de afgelopen jaren herhaaldelijk ongelukken hebben voorgedaan. Deze keer verzuimde een automobilist uit Landsmeer die op de Waalderstraat in de richting van het centrum reed, voor rang te geven aan een uit de Burger- houtstraat komende taxi bestuurd door Th. Grootjen uit 't Horntje. De Austin Princess van de man uit Landsmeer werd ernstig gehavend aan de zijkant; de taxi liep aan de voorkant schade op. Het in het toekomstige dorpshuis Den Burg gevestigde Men- sen-zonder-werk-project verhuist op 1 oktober tijdelijk naar de zolderverdieping van gebouw De Schakel aan de Binnenburg. Met uitzondering van dinsdagen zal deze vestiging op door-de- weekse dagen dagelijks geopend zijn. De verhuizing vindt plaats in ver band met het verbouwingswerk aan het dorpshuis waarvan fase 2 naar wordt verwacht medio februari vol tooid zal zijn. Inmiddels hebben het MZW-project en de momenteel eenmaal per maand in gebouw De Hollebol (Burgwal) bijeenkomende WAO-groep ook in ander opzicht een belangrijke wijziging ondergaan. Het betreft de indienst treding van de 29-jarige Kees de Noord die onlangs door de Welzijnsstichting tot begeleider van beide groepen werd benoemd. Hij heeft zijn werkzaamhe den op 10 september ter hand geno men. Opnieuw tijdelijk De oorspronkelijk uit het Groningse Wildervank afkomstige Kees de Noord is in het bezit van het MBO-diploma cultureel werk. Hij werkte tot voor kort als vrijwilliger in Arnhem bij het werk- lozenproject TAAK waar hij als zodanig een collega was van zijn Texelse voor ganger Heinz Schiller. Deze heeft zijn werkverband op Texel in januari nood gedwongen moeten afbreken omdat de hogere overheid niet langer subsidie wilde verstrekken maar er vanuit ging dat het project door wrijwilligerswerk zou kunnen blijven draaien. Spoedig bleek echter dat alleen de WAO-groep daarvoor over voldoende enthousiasme beschikte. Nadat de overheid de sub sidiekraan voor de projectleider had dichtgedraaid zijn de andere activiteiten daarom op een laag pitje komen te staan. Op aandrang van zowel ge meente als Welzijnsstichting heeft het ministerie van CRM deze zomer toege zegd opnieuw voor de periode van vier maanden een begeleider te willen betalen. Evenals dat bij Heinz Schiller het geval was heeft men bij de aan stelling van Kees de Noord geen verdere toezegging gedaan. Maar om dit project eindelijk goed te doen verlo pen is het zaak dat men (CRM) ditmaal wel tijdig een besluit neemt. Vervelende situatie De slepende situatie wordt door alle Texelse betrokkenen als bijzonder ver velend ervaren en ook Kees de Noord is er allerminst gelukkig mee. Niettemin heeft de nieuwe begeleider zich met veel verve op de hem toevertrouwde materie gestort. Hij heeft inmiddels een werkplan opgesteld dat binnenkort door de begeleidingscommissie zal wor den besproken. Daarin komt overduide lijk naar voren dat door de tijdelijkheid van de aanstelling een aantal zaken duidelijk in de knel komt. Zo kan men activiteiten als cursussen, advieswerk en bijvoorbeeld een eigen krant voor lopig wel vergeten. Volgens Kees de Noord vallen hieronder ook de activitei ten in het gebied van de werkgelegen heid. JHij denkt daarbij bijvoorbeeld aan zaken als een klussenbus, land- en tuinbobwactiviteiten en een ambachte lijke werkplaats met onder andere spin nen, weven, pottenbakken, herstel van kapotte spullen zoals speelgoed etc. Begeleider Kees de Noord Voor cursussen kan men zich ook wen den tot de binnenkort te starten creati- viteitscursussen waarbij voor werklozen en WAO-ers de mogelijkheid bestaat om daaraan gratis mee te doen. Inlichtingen daaromtrent verschaft de afdeling culturele zaken op het ge meentehuis. Banenmarkt Om in de komende maanden in ieder geval iets te kunnen doen denkt Kees de Noord voorlopig aan enkele een malige activiteiten, zoals een bezoek aan de banenmarkt die op 31 oktober in Alkmaar wordt gehouden. Indien mogelijk wil hij in overleg met het Arbeidsbureau ook iets dergelijks op Texel gaan organiseren. Voorts valt volgens de nieuwe begeleider te denken aan creatieve en recreatieve activiteiten, informatiemiddagen over onderwerpen als vrijwilligerswerk, uit kerende instanties, kleinschalige werk gelegenheid enzovoort. Wat betreft eventuele langlopende activiteiten wil Kees de Noord vooral cursussen opzetten van waaruit andere activiteiten zouden kunnen groeien. Daaronder vallen bijvoorbeeld cursus sen op het gebied van publiciteit, wetskennis, economie, werkgelegen heid en eventueel leren solliciteren, ver gader- en gesprekstechniek. Ondanks de onzekerheid omtrent de in 1980 te verstrekken subsidiegelden vindt Kees de Noord het van essentieel belang om met de deze zomer ingestel de commissie werkgelegenheid contact op te nemen. Het is volgens hem nog de vraag of de alternatieve werkgele genheid ook onder de verantwoorde lijkheid valt van deze commissie (onder voorzitterschap van wethouder J. C. M. Nauta). Gezien het bericht dat het ministerie van Sociale Zaken geen geld meer zou willen verstrekken voor aan vullend werk op Texel, ligt volgens Kees de Noord zeker de weg open om met een aantal alternatieven te komen. Korte termijn werk De nieuwe begeleider heeft de indruk dat er een aantal werkzaamheden is dat op korte termijn moet worden verricht om het project nu eventueel na 1 januari 1980 goed te doen verlopen. Daarbij behoren ondermeer de contac ten met het arbeidsbureau, de uitke rende instanties, het provinciaal advies bureau en andere vergelijkbare projec ten. Ook wil Kees de Noord zich gaan bezighouden met het verzamelen van gegevens omtrent de stand van zaken rond de schoolverlaters en het voorbe reiden van een schoolverlatersproject. Verder het bevorderen van de verhui zing van het inleveradres van het GAK naar de huisvesting van het MZW- project, het geven van voorlichting aan actieven en niet-actieven over de gehele werkloosheidsproblematiek (d.m.v. publicaties en folders) en het bevorderen van een mentaliteitsveran dering ten aanzien van werken en niet- werken. Zonder de pretentie te hebben alle voorgestelde plannen in de hem toege meten korte tijd te kunnen uitvoeren wil Kees de Noord in ieder geval zoveel mogelijk van de grond helpen. Hij heeft inmiddels al te kennen gegeven, indien mogelijk, graag op Texel te willen blijven. Gebouw De Schakel is m.i.v. maan dag 1 oktober dagelijks (behalve dins dag) geopend van 9.00 tot 17.00 uur en telefonisch te bereiken onder nummer (02220) 3574. Het postbusnummer is 143.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1