(jvoen cZwarts Jexels in het hart-, Nationaal park heeft ook gevolg voor rest Texel Hoorzitting in De Koog leerzaam voor B en W ispecteur G. H. Geerlings bij opening districtskantoor: WETHOUDER: WKTPASSEN ZÉLF OP ONZE ZAKEN! STAATSBOSBEHEER Taxi beschadigd Duitser maakte moeilijkheden Auto de bomen in Auto opengebroken Vernielzucht e JAARGANG NR. 9416 DINSDAG 2 OKTOBER 1979 actie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, foon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Burg, telefoon (02220) 3423. ir advertenties, abonnementen etc. wende men zich Je uitgever Langeveld Er De Rooy B.V., tbus 11Den Burg, telefoon (022L20) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. DISTRICT TEXEL tonder dat iemand er een boos gezicht bij trok, kwam het aderdagochtend toch tot een confrontatie tussen gemeente- stuur en rijksoverheid over het onderwerp nationale parken, t gebeurde bij de officiële opening van het nieuwe districts- itoor van Staatsbosbeheer Texel aan de Molenstraat (een van het voormalige RHBS-gebouw). De inspecteur natuur- ioud van Staatsbosbeheer G. J. Geerlings verklaarde daar t het aanwijzen van de duinen van Texel tot nationaal park goede zaak zou zijn voor het eiland en hij voegde er aan t dat de beschermende maatregelen die met deze parkstatus nenhangen zich niet tot de duinen zouden beperken, maar t ook overig Texel ermee te maken zou krijgen. let wekken van begrip daarvoor imde hij een belangrijke taak van plaatselijke Staatsbosbeheer, is noodzakelijk dat allerlei, soms onstrijdige belangen op elkaar rden afgestemd, aldus de heer ladings, die er dan ook van uit ging een deel van deze vooriichtings- iviteit vanuit het nieuwe districts- itoor ontplooid zou moeten rden. De spreker had daarmee de Uppel in het hoenderhok gewor- en dat merkte hij gauw. Toen thouder Gerard van der Kooi aan woord kwam liet deze merken it enthousiast te zijn en zei vrien- ijk doch beslist: „Het standpunt I) het gemeentebestuur is dat wij wel op onze zaken kunnen isen". Jij verwees daarbij naar het itemmingsplan voor het buitenge- d dat tal van waarborgen bevat die gericht op instandhouding van een /arieerd en aantrekkelijk landschap, ewel het districtskantoor niet meer is een opgeknapte vleugel van een Jrmalig schoolgebouw, had Staats- ibeheer van de ingebruikneming een heel feest gemaakt. Van het iteland waren diverse autoriteiten (omen aangevoerd door Ir. L. Appel hoofdingenieur voor Landinrich- Grond- en Bosbeheer in de pro- cie Noordholland. In de voormalige alen die nu tot kantoorruimten zijn naakt was voor deze gelegenheid tentoonstelling ingericht over bos- uw en er was zelfs een diapresen- met geluid over de tachtigjarige ichiedenis van Staatsbosbeheer op nel. Verborgen sleutel De openingsdaad zelf werd uitge- Brd door mevrouw J. C. Mantje- >os, echtgenote van districtsambte- er M. Mantje uit De Koog. De sleutel larmee zij de deur openmaakte zat liter opgesloten in een stam dennen- at en die moest dus eerst met enkele forse hamerslagen worden gespleten door de heer C. J. Kalis. Uit de toelichting van Ir. Appelman werd duidelijk dat deze eer aan me vrouw Mantje te beurt viel omdat zij in de loop der jaren nogal wat beslomme ringen aan huis had gehad waar zich het districtskantoor met zijn toenemen de bedrijvigheid bevond. Uitgerekend was dat zij alleen al 40.000 koppen koffie had geschonken Begrip wekken Staatsbosbeheer heeft tot taak het natuurgebied in stand te houden zodat ook de generaties die na ons komen er genoegen aan beleven. Dat was de kern van de toespraak van de heer F. B. v. d. Hoeven, inspecteur bosbouw van Staatsbosbeheer. Hij vertelde uit eigen ervaring te weten hoe heerlijk het is om je in vrije niet afgesloten duinen te vermaken. Maar bepaalde maatrege len zijn nu eenmaal onvermijdelijk want naarmate de mensen meer vrije tijd krijgen, vervroegd uittreden en langere vakanties hebben komen er steeds meer recreanten en neemt de druk op het natuurgebied toe. De kunst is zoveel mogelijk ruimte te bieden voor deze recreanten zonder dat de schoon heid van het gebied achteruit gaat. Het ligt voor de hand dat nogal eens kritiek wordt vernomen op dit beleid en de spreker vond het dan ook verheugend dat het geven van voorlichting door Staatsbosbeheer tegenwoordig als een volwaardige en belangrijke taak wordt beschouwd. ,,We moeten begrip en waardering wekken bij de bevolking en moeten daarom ons werk verklaren door inzicht te geven in plannen en beheer. Dit kantoor zal daartoe hopelijk bijdragen". Ook inspecteur Geerlings verwees naar de toenemende vrije tijd van de mens en baseerde daarop zijn mening dat de recreatieve ontwikkeling op Texel dóórgaat. Hij zei het als een uit daging te beschouwen voor het be- heersbeleid. De heer Kalis klooft met vaardige hand het houtblok, waarin zich de sleutel van het districtskantoor bevindt Van links naar rechts Ir. Appelman, de heer Kalis, mevrouw Kalis, mevrouw Kuik, mevrouw Van Groeni- gen-Hemelrijk, mevr. Mantje-Bloos en de heer Kuik. Hij erkende dat er een hevig span ningsveld kan zijn tussen belangen van natuur en recreatie, maar hij meende ook dat deze belangen bij een juiste aanpak elkaar kunnen versterken. Zelfs vond hij dat de aanwijzing van de Texelse duinen tot nationaal park de komst van nog veel meer mensen kan oproepen, zoals hij persoonlijk had ge constateerd bij dergelijke parken in Polen. Nu is de situatie op Texel welis waar anders omdat daar ook nu al veel toeristen komen, maar hij meende toch dat een waarschuwing op zijn plaats is en zag ook hier een belangrijke taak voor de mensen van Staatsbosbeheer. Spreker wees erop dat de ontwikkelin gen elders op het eiland zullen moeten worden afgestemd op de parkstatus van de duinen en dat vereist een goed samenspel tussen Staatsbosbeheer en de gemeente. ,,Als dat slaagt is dit kantoor een felicitatie waard". De heer Geerlings ging ook in op het vraagstuk van de nationale land schapsparken, die vooral in agrari sche kring veel stof heeft doen opwaaien. Spreker liet in het midden of Texel tot landschapspark zou moeten worden gemaakt maar hij vond dat op het eiland inmiddels is aangetoond dat het systeem dat in dergelijke parken moet worden toegepast, goed kan werken. Hij doelde daarbij op de beheersover eenkomsten bij het tuunwallenbe- houd en op het aanwijzen van het ganzenreservaat in De Eendracht. Vooral dat laatste beschouwde hij als een geslaagd experiment: de ganzen komen aan hun trekken, maar ook de boeren, want die hebben minder scha de. Overigens is nog weinig concreets te zeggen over de invoering van de landschapsparken. Dat wordt anders als de commissie Verhoeven over deze zaak eindadvies heeft uitgebracht. Over de Waddenzee tenslotte zei de heer Geerlings dat hard en serieus wordt ge werkt aan plannen om grote delen van de Waddenzee te maken tot be schermd natuurmonument. Wethouder Gerard van der Kooi liet met nadruk uitkomen dat de gemeente Texel zich terdege bewust is van de grote landschappelijke en natuurlijke waarde van het eiland. Dat blijkt uit het bestemmingsplan buitengebied dat is gericht op voorkómen van ach teruitgang en zelfs op herstel van wat verloren is gegaan. Helm planten „Persoonlijk ben ik niet zo'n natuur mens", aldus de wethouder. „Maar ik ben graag in de vrije natuur en het totaal maakt op mij de indruk van een gaaf geheel, ook al weet ik dan niet precies wat er groeit en bloeit". Van der Kooi was het van harte eens met de stelling dat al dat moois aan de vol gende generatie moet worden door gegeven en daarom moet worden be schermd, maar, zo zei hij, dan moet er straks nog wel wat te beschermen zijn. Waarmee hij doelde op de verontrus tende kustafslag, die de meest recht streekse bedreiging voor het natuurge bied betekent. Noodgedwongen moet Rijkswaterstaat duinen landinwaarts schuiven om te voorkomen dat zij weg spoelen. Daardoor en door de verstui vingen wordt de waardevolle begroei ing in de vochtige duinvalleien bedol ven. Ook met het oog daarop is het zeer te betreuren dat Texel geen geld meer krijgt om het planten van helm (aanvullend werk) te bekostigen. Tot dusver was daar 's winters wel 60 man bij ingeschakeld. Van der Kooi: ,,lk ver wacht dat Staatsbosbeheer de ernst van dit probleem inziet en geld zal weten te vinden om dit werk toch te laten doorgaan". Als gemeentelijk ge schenk voor het nieuwe districtskan toor gaf de wethouder een recent schil derij van Blok v. d. Velden. Het was een duinlandschap. „Om te laten zien wét in de toekomst behouden moet worden". Rijkswaterstaat Als voorzitter van de Stichting Texels Museum en namens de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat sprak de heer C. P. Harting. De Stichting Texels Museum en Staatsbosbeheer werken in het Natuurrecreatiecentrum nauw sa men bij voorlichting en educatie op natuurgebied. Hij nodigde de heer Mantje uit om in het NRC een mooie wandfotó te komen uitzoeken voor het kantoor. Verder liet Harting uitkomen dat de samenwerking Staatsbosbeheer- Rijkswaterstaat op Texel al jaren voor treffelijk is. Juist omdat er vooral in het verleden niet veel andere mensen aan te pas kwamen, konden allerlei problemen door Mantje en Har ting snel worden geregeld. „Wij hebben ons over dingen gebogen, waar zich nu allerlei geleerden mee bezig houden". Ook Harting wees op de ver ontrustende achteruitgang van de kust en de noodzaak dat het stuivende duinzand wordt vastgelegd. „Jullie moeten ons helpen met helmplanten. Er moet veel meer gebeuren dan tot dusver". Districtsambtenaar M. Mantje ten slotte herinnerde zijn toehoorders er aan dat de bevoegdheden van Staats bosbeheer en Rijkswaterstaat nauwkeu rig zijn geregeld, wat onder andere inhoudt dat het niet de taak is van Staatsbosbeheer om in de duinstrook bij het strand helm te planten Verder sprak hij de wens uit dat de bevolking meer wordt betrokken bij het bepalen van de „natuurtoekomst" van Texel. Hij zag de zaal van het Natuur recreatiecentrum als de ideale gelegen heid voor dit „meepraten". In de nacht van zaterdag op zondag werd een taxi van de firma Grootjen beschadigd, waarschijnlijk als gevolg van een aanrijding. De wagen stond geparkeerd tegenover bar „Het Steigertje" te Oudeschild. In café „Capri" in De Koog kwam het zondagavond tot een vechtpar tijtje als gevolg van een Duitser, die zich hinderlijk gedroeg. Geholpen door andere bezoekers van het café zette de exploitant hem buiten de deur. De man was zeer gebelgd en wilde aangifte doen. Bij de politie in De Koog gedroeg hij zich echter zo onredelijk en autoritair dat men hem ook daar de deur wees. Hij vervoegde zich vervolgens bij de politie in Den Burg waar het kontakt ook niet zo vruchtbaar verliep en hem te verstaan werd gegeven dat hij maandagochtend maar terug moest komen om zijn verhaal in een wat rustiger stemming af te steken. Daarvan heeft de man (de 30-jarige B.S.) blijkbaar afgezien, want hij is niet verschenen. De politie houdt het erop dat drank de hoofdrol heeft gespeeld in het conflict. Op de Calif omiëweg werd zondag een zwaar beschadigde Citroen Ami aangetroffen, die ken nelijk uit de boent was gevlogen en in de bomen was blijven steken. De chauffeur was niet meer in de buurt maar de politie spoorde hem op aan de hand van het kenteken. Het bleek D. K. uit Wervershoof te zijn, die verklaarde dat hij in de nacht van zaterdag op zondag voor een te genligger had moeten uitwijken en daarbij in de bocht bij hotel „Californië- niè" de macht over het stuur had verloren. Hij was ongedeerd gebleven en had het niet nodig gevonden de politie te waarschuwen. De auto was total loss. De heer J. v.d. Ploeg uit Sint Jacobi- parochie ontdekte donderdag dat zijn bij De Turkse Tent aan de Bosrandweg geparkeerde auto was opengebroken. Uit de wagen werden twee accu's, een aggregaat en een waterpomp wegge haald, samen ter waarde 72500, Auto-antennes zijn nog altijd een ge liefd objekt voor vernielzuchtigen. Een inwoner van Den Burg, die zijn Opel in de nacht van 25 en 26 september aan de Burdetstraat had geparkeerd, ontdekte dat de antenne was vernield. De volgende dag gebeurde hetzelfde met een andere auto, een Simca, ook aan de Burdetstraat. ,,Wij hebben geen auto en we verhuren ons huis ook niet. Daarom wil ik groen voor de deur en géén parkeerstrook". Dat was een van de tot nadenken stemmende opmerkingen die werden gemaakt tijdens de hoorzitting die de gemeente hield in „De Branding" in De Koog over de 'inrichting' van Watermunt, Duinroosstraat en een stukje Strijbosstraat. Er viel meer wijsheid en nieuws te beluisteren op deze avond. Zo schijnen het vooral slagers te zijn die het verkeer in De Koog onveilig maken (ze werden door een der aanwe zigen met naam en toenaam genoemd) en aan het toepassen van creosootpaal- tjes voor plantenbakken kleeft een ern stig nadeel: kinderen die ermee in aanraking komen worden later vooral geplaagd door hevige verbrandingsver schijnselen. Dit argument maakte een zo diepe indruk dat de aanvankelijke voorstanders van de milieuvriendelijk lijkende paaltjes toch maar hun voorkeur uitspraken voor beton. Of het worden plastic paaltjes want volgens een der deelnemers aan de discussie bestaan die tegenwoordig ook en dat was nieuws voor de gemeentelijke vertegenwoordi gers. Wethouder Gerard van der Kooi en zijn ambtelijk bijstandsteam werden donderdag heel wat wijzer en het staat wel vast dat aan het ter tafel liggende inrichringsplan voor genoemde straten al worden gesleuteld. Geanimeerd Zoals zo vaak tijdens dergelijke hoor zittingen ging het er geanimeerd toe. Geen wonder: het betrof eenvoudige zaken in de meest directe omgeving van de mensen en aan betrokkenheid man keerde het dus niet. Bovendien wil er tijdens zulke avonden wel eens een kwinkslag vallen, waartoe ook staaltjes van schromelijk overdrijven moeten worden gerekend zodat het eigenlijk jammer was dat niet meer dan de ca twintig belangstellenden naar „De Branding" waren gekomen De genoemde straten in dit nieuwe stuk van onze badplaats zijn thans van een voorlopig plaveisel voorzien. Nu de bouwactiviteit ten einde loopt wordt het tijd het definitieve wegdek aan te brengen en voor beplanting en andere versiering te zorgen. De tijd is voorbij dat uitsluitend in het raadhuis werd uitgemaakt wat goed en mooi was voor de mensen. Vandaar deze inspraak avond. Het is de bedoeling de Watermunt tot woonerf te maken, met alle daaraan verbonden beperkingen voor gemotori seerd verkeer. Maar ook in de andere straten zal het de slagers en andere snelle rijders niet makkelijk worden gemaakt; daar komen drempels of andere voorzieningen die tot kalmte manen, zoals bloembakken links en rechts waardoor een bochtig verloop ontstaat. Dat laatste was echter niet bij ieder gerooid: „Nee, niet van die malle bloembakken zoals in de Boogerd in Den Burg". Op een gegeven moment leek een misstap van de gemeente aan het licht te komen. Een van de bewo ners van de Duinroosstraat vernam met schrik van ambtenaar E. Momberg („Dat is de maker van al dat schoons", zei wethouder Van der Kooi) dat het de bedoeling is de Duinroosstraat te laten doorlopen naar een toekomstige nieuwe woonwijk. En dat terwijl wethouder J. Nauta in het verleden zou hebben beloofd dat daar geen sprake van zou zijn, dus dat de Duinroosstraat doodlo pend zou blijven. „Daar hebben we met de aankoop van onze woning rekening mee gehouden", zei een rust- minnende bewoner onthutst. De wet houder beloofde het te zullen 'bekijken'. Parkplatz Over de plaatsen waar geparkeerd moet kunnen worden werd vrij hevig heen en weer gepraat. Het bleek dat het niet alleen gaat om de auto's van de bewoners maar ook van hun zomergas ten die steeds met 'Duitsers' werden aangeduid. Geen antwoord kon worden gegeven op de vraag van iemand die wilde weten of er een „snoeiplicht" bestaat. Dat hield verband met de al te welig groeiende rozestruiken langs de tegelpaden. De takken reiken zover over de tegels dat vrijwel geen ruimte voor lo pen overblijft. Een krantenbezorger zei de doornige ellende herhaaldelijk aan den lijve te moeten ondervinden. En toen toch eenmaal werd gepraat over plan tenbakken en rozen, kwam er kritiek los op het bloemenassortiment waarvoor de gemeentelijke plantsoenendienst door gaans kiest. Iemand die het weten kon beval een kweekvorm van de welbeken de duinroos als waardig alternatief aan en een ander liet weten beslist geen afrikaantjes te willen maar wel „kruid achtige plantjes". Praten over zulke kleine details vond de wethouder echter te ver gaan. De mening van de omwo nenden werd wèl nadrukkelijk op prijs gesteld bij de vraag of een bijna ingesloten terreintje in deze buurt tot speelterrein of parkeerplaats moet wor den gemaakt. Tot parkeerplaats maken heeft het voordeel dat een aantal auto's uit het straatbeeld kan wegblijven, temeer daar in deze wijk van De Koog vrijwel geen kinderen worden geboren (dat werd tenminste beweerd) zodat aan kinderspeelplaatsen weinig behoefte is. Maar er gingen nog meer stemmen op om het terreintje toch maar autovrij te houden omdat het starten, aan- en afrijden van de auto's hinderlijk zou zijn voor de bewoners van de er vlakbij staande huizen. Bovendien hebben en kele aanwonenden territoriale verlan gens en willen een stuk van het terrein kopen om aan hun achtertuin toe te voegen. De wethouder beloofde dat het ge meentebestuur de aan- en opmerkingen serieus zal bestuderen en zal trachten het plan aan te passen. De herziene versie van het inrichtingsplan zal te zijner tijd in het raadhuis en misschien zelfs wel in Daalders supermarkt worden ten toongesteld.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1