Cjroen c^wartsjexeh in het Westdorp verlaat gemeenteraad Jeugd genoot van Kinderboekenfeest Inrichting Ankerstraat werd bijna verworpen EEN WOONERF IS OOK NIET ALLES Scouting Texel zoekt kabouterleldsters TEVREDEN OVER AANBOD VAN ACTIVITEITEN vr/--- Ontsnapte fret doodt kippen Baldadigheid Gedwongen door slechte gezondheid Blanken vrijwel zeker opvolger als we thouder Donderdag informatie over waddenbeleid Snelheidscontrole Nieuwe directeur Middenstandsbank Tegenligger was onbekwaam 93e JAARGANG NR. 9418 DINSDAG 9 OKTOBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. J. J. Westdorp afscheid De heer J. Boon (Stuifweg, Het Noorden) betrapte in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad een fret, die bezig was een slachting aan te richten in het kippenhok. De aandacht werd getrokken door lawaai vanuit het hok. Toen Boon poolshoogte nam, waren reeds vier kuikens en een kip ge dood. De fret moest het avontuur met zijn leven bekopen: Boon sloeg het dier met een bezemsteel dood. Het komt de laatste tijd vaker voor dat fretten in vrijheid worden waargenomen. De dieren vormen een bedreiging voor pluimvee en andere kleine dieren. Aan gezien fretten op Texel niet in het wild voorkomen, moeten ze afkomstig zijn van jagers of anderen, die er slordig mee omspringen of er zich van ontdoen door de dieren los te laten. De afgelopen dagen kreeg de politie te maken met enkele opvallende staaltjes van vernielzucht sn baldadigheid. De heer A. J. van Hoogen uit De Koog kwam melden dat onbekenden over het dak van zijn bij de o.l. Luber- tischool geparkeerde Datsun personen auto hadden gelopen. Het dak van de nieuwe wagen vertoonde enkele forse deuken. Het moet zijn gebeurd in de nacht van donderdag op vrijdag. Onbekenden drongen door tot de binnenplaats achter de woning van mevrouw Dros, Bernhardlaan 121. Dat was mogelijk door over een 1.80 meter hoge schutting te klimmen. Op de binnenplaats werd het glas van de deur naar de garage stukgeslagen. De heer Bakker van de Pontweg moest zondag constateren dat drie ruiten van zijn bungalow aan de Cali- forniëweg waren kapot gegooid. Ook twee ruiten van een windscherm moesten het ontgelden. De daders sloegen hun slag toen de Duitse familie die het huisje had gehuurd niet thuis was. In de nacht van zaterdag op zondag werd schade toegebracht aan de slag boom bij de toegang van het PEN- bedrijf te Oudeschild. Mensen van het bedrijf zagen dat bij de ingang een auto stopte. Er stapten enkele mensen uit die een onderdeel van de slagboom wisten te vernielen. De daders waren al gevlogen voordat het personeel was toegesneld om in te grijpen. Voor de afdeling kabouters van Scou ting Texel bestaat grote belangstelling. Er komen zoveel aanmeldingen dat het mogelijk is een tweede kaboutergroep op te richten. Het probleem is echter dat de leiding daarvoor ontbreekt. Meisjes vanaf ca 18 jaar die iets voor dit werk voelen kunnen zich aanmelden bij de heer N. Slijderink, telefoon (02220) 3374. De leidsters zullen één keer per week een bijeenkomst moeten leiden. Het is mogelijk dat belangstellenden tevoren vrijblijvend met het werk kennis maken. Gedwongen door zijn verslechterende gezondheidstoestand heeft de heer J. J. Westdorp (59) uit De Cocksdorp bedankt als raadslid en wethouder/ Hij trekt zich tevens terug als bestuur der van alle organen, waarin hij uit hoofde van zijn gemeente lijke bemoeiingen zitting heeft. Als raadslid zal Westdorp worden opgevolgd door de heer S. de Waard uit Den Burg. Hij komt volgens de afspraken die het Pakt bij de verkiezingen heeft gemaakt in aanmerking en hij liet ons inmiddels weten niet te zullen bedanken. Verder is het vrijwel zeker dat het zittende raadslid Fridt Blanken uit Den Burg de nieuwe Pakt-wethouder wordt. Weliswaar zal hij als zodanig moeten worden gekozen door de raad, maar het staat vast dat de raad zal vasthou den aan een „afspiegelingscollege" zodat het Pakt er in vertegenwoordigd moet zijn. De andere Pakt-raadsleden willen of kunnen geen wethouder worden, mogelijk met uitzondering van de bejaarde heer S. de Waard, maar die lijkt voor de meerderheid van de raad minder aantrekkelijk dan Blanken. Fridt Blanken kan de wethoudersfunc tie met zijn beroep (leraar aan de tech nische school) combineren door het „inleveren" van een aantal lesuren. Blanken was tot dusver voorzitter van de Pakt-fractie. Wie als zodanig zijn opvolger wordt is nog niet bekend, maar het is het meest waarschijnlijk dat Daan Welboren daartoe zal worden geroepen De heer J. J. Westdorp kwam 'n september 1958 in de Texelse raad. Sinds 3 september 1974 is hij wethou der. Tot zijn portefeuille horen onder meer sociale en culturele zaken. Verder heeft hij onder meer zitting in de besturen van de Recreatiestichting en de stichting Samen Eén. Naar verluidt zal de heer Westdorp, die het met zijn besluit om te stoppen bijzonder moei lijk heeft gehad, de Texelse politiek zonder enig officieel vertoon verlaten. Donderdag a.s. wordt in de Burge meester De Koning-hal een informa tieavond gehouden over de onlangs uitgebrachte interprovinciale struc tuurschets voor het Waddenzee gebied. Op deze voor ieder toegan kelijke avond zullen diverse provin ciale autoriteiten aanwezig zijn en het woord voeren, waaronder de gedeputeerden Van der Knoop en Van Dis. Zoals bekend is het provinciaal beleid gericht op behoud en herstel van de Waddenzee als samenhangend natuur gebied. Dat heeft gevolgen voor men selijke activiteiten in en bij de Wadden zee. Op de avond zal de inhoud van de interprovinciale structuurschets worden toegelicht en zullen vragen worden be antwoord. Tot 26 november a.s. kun nen de ontwerpplannen voor het Wad denzeegebied worden ingezien op het raadhuis. Wie bezwaar wil maken of op een andere manier wil reageren moet schrijven aan Projectbureau Wadden zee. Oostergrachtswal 39, 8921 AA Leeuwarden. Wie meer wil weten over de gang van zaken rond de structuur schets kan zich wenden tot het bureau Voorlichting Noordholland, Dreef 3, Haarlem, tel. (023) 169933. De politie gaat door met het regel matig houden van snelheidscontroles. Vrijdag werd gecontroleerd in de Dorpsstraat te De Koog, waar maximaal 50 km mag worden gereden. Zeven overtreders werden bekeurd; de snelste liet 80 km noteren, 's Middags werd gecontroleerd op de Pontweg ter hoogte van Den Burg, waar de hoogst toelaatbare snelheid 70 km is. Hier werd negen maal proces verbaal opge maakt met 114 km als hoogste score. F. Blanken nieuwe wethouder De kinderen, die zaterdag op het kinderboekenfeest in het RSG-gebouw waren, wisten inderdaad niet wat ze zagen, zoals het thema van de kinderboekenweek al veronderstelde. De werkgroep „Tweede kinderboekenfeest", die het feest organi seerde, heeft met succes haar best gedaan de jonge bezoekers een verrassende dag te bezorgen. De verschillende activiteiten liepen gesmeerd. Niemand heeft zich verveeld. S. de Waard nieuw raadslid De werkgroep is ingesprongen op het landelijke thema van de kinderboekenweek: Je weet niet wat je ziet....Deze slagzin werd aangevuld met: Je weet niet wat je hoort, voelt, schrijft, speelt en leest. Achterliggende gedachte is dat kinderen moeten leren zich af te vragen of de echte werkelijkheid datgene is, wat ze in eerste instantie waarnemen. Eigenlijk is het altijd „opletten gebla zen". Ook de speciale kinderboeken- weekuitgave „De klepel of de klok" (geschreven door Mies Bouhuys) haakt hier duidelijk op in. Van alles Meneer Boek (Ton Kroezen), de cen trale figuur op het feest, leidde de kinderen 's morgens handig op dit thema in: op het podium in de hal las hij aandachtig een boek. Opeens stond hij zenuwachtig op, omdat hij zijn verhaal niet verder durfde te lezen. Het was zó spannend, vertelde hij. „Dat is nou juist het fijne van boeken. Je kunt in een boek verre reizen maken, genie ten van de natuur, meehuilen met de hoofdpersoon. In een boek kun je aller lei dingen meemaken. Er gaat een wereld voor je openl Je weet niet wat ie ziet....", legde hij uit. Daarna konden de kinderen hun gang gaan en zich vermaken op een manier die ze zelf prefereerden. „Als ik een hoofdstuk niet mooi vind, sla ik het gewoon over. Maar ik lees een kinderboek ook wel eens voor de tweede keer. Dan was dat verhaal iuist extra mooi. En soms is het verhaal zo flauw, dan stop ik er mee". Dat was één van de opmerkingen die in de praatgroep over kinderboeken in één van de lokalen. Zes verschillende groepen kinderen gaven antwoorden op vragen. Hierbij bleek dat sommige kinderen verbluffend veel wisten te ver tellen over boeken en hun schrijvers. Zowel traditionele kinderliteratuur, als moderne, eigentijdse verhalen worden met evenveel plezier gelezen. De meeste kinderen maken tussen jon gens- of meisjesboeken geen onderscheid meer. Naast lieve, spannende, verdrietige en stomme boeken worden strips gelezen om „eens lekker te lachen". Maar dan wel goeie strips. In een van de praatgroe pen vond een meisje de Tina stripver halen afschuwelijk: „altijd zit er een of ander jochie een meisje achterna, niks an". Angst Ook bleek in de praatgroep dat veel kinderen geen angst kennen, wanneer ze een boekhandel of bibliotheek bin nen stappen. Toch begrijpen ze wel waarom er een drempelvrees kan be staan. „Een boekwinkel is niet hetzelfde als een winkel van de bakker. (Lees verder op pagina 2) De heer J. Verboom (44) van het NMB-kantoor in Amersfoort is per 1 november a.s. benoemd tot directeur van het NMB-bijkantoor in Den Burg. Hij is opvolger van de heer S. Kooij (57) die deze functie om gezondheidsrede nen moet neerleggen, maar voorlopig nog als adviseur aan het bijkantoor blijft verbonden. Zolang het NMB-kantoor in Den Burg bestaat is de heer Kooij er aan verbon den geweest. De activiteiten van de NMB op Texel begonnen in 1952 met twee zitdagen per week. In 1955 werd een permanent kantoor gevestigd in de woning van de heer J. C. Rab. Ter gelegenheid van het afscheid van de heer Kooij zal donderdag 1 november een receptie worden gehouden in het Havenrestaurant op 't Horntje van 16.30 -18.30 uur. Op de Ruijslaan werd zaterdag avond de 24-jarige automobilist W. J. M. Schoo aangereden door een tegenligger, die waarschijnlijk als gevolg van drank op de verkeerde weghelft terecht was gekomen. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade; de dader zette zijn reis voort en kon pas later door de politie worden gehoord. De in de richting van Den Burg rijdende Schoo zag de andere wegge bruiker slingerend naderen en op een gegeven moment naar links gaan. Schoo week uit, maar kon een aanrijding niet vermijden. De dader was K. uit De Koog. Bij het onderzoek bleek dat hij niet was verzekerd. ,,lk snap niet dat al die mensen hun auto zo oppoetsen als ze er toch niet naar willen kijken!", aldus een verzuchting van wethouder Gerard van der Kooi, donderdag tijdens de hoorzitting die in „Strends End" werd gehouden over de inrichting van Ankerstraat en Wulkpad in Oosterend. Hij en zijn ambtenaren stonden voor een flinke groep uiterst critische, maar bereidwillig meedenkende bewoners die het over één ding roerend eens waren: geen geparkeerde auto's voor onze deur. meerderheid toch wel geloven dat de aantrekkelijkheid van de Ankerstraat op een andere manier moet worden be werkstelligd. Dat was een probleem want de auto's moeten toch èrgens staan. Gelukkig kwamen er vele voorstellen die het overwegen waard waren en de discussie verliep dan ook in prima stemming. Het werd één keer spannend. Dat was toen de aanwezigen in ruime meerderheid de grondslagen van het hele inrichtingsplan aanvochten door te eisen dat de Anker straat tot woonerf zou worden gemaakt. Het scheelde een haartje of de wethou der en zijn staf waren met de plannen voortijdig naar Den Burg afgereisd, want het alsnog aanwijzen tot woonerf van deze buurt zou betekenen dat er een heel ander plan moest komen. Maar de Oosterenders, soepel als ze zijn, lieten zich snel door de wethouder bepraten. Hij legde uit dat de doorgaan de Ankerstraat zich helemaal niet leent als woonerf. Daar werd weliswaar te genin gebracht dat de doorgaande Wilsterstraat in Den Burg ook een woonerf is, maar uiteindelijk wilde de Kuilen De vereersrust in de straat zal worden bevorderd door drempels of kuilen. In deze buurt wordt sterk de behoefte gevoeld aan speelgelegenheid voor kin deren. Daarom werd het betreurd dat een stuk groen tot parkeerplaats zal worden gemaakt. Maar dat ging weer in tegen de belangen van degenen die in de straat geen parkeerplaatsen willen hebben, althans niet voor de eigen woning. De parkeerplaatsen die in de straat zijn geprojecteerd hebben overi gens een betrekkelijke betekenis. Omdat er geen parkeerverbod is mogen de wagens ook op andere plaatsen staan. Geen officiële parkeerplaats houdt dus niet de garantie in dat men geen auto's voor de deur krijgt. Parkeerplaatsen zijn vooral nodig bij de huizen die niet van een garage met oprit zijn voorzien. Het parkeren bood veel stof tot discussie. Er vielen ettelijke, soms uiteenlopende vi sies op het probleem te beluisteren. Het idee om het parkeren in de straat zoveel mogelijk te verbieden en in plaats daarvan een achteraf gelegen parkeer terrein aan te leggen, werd bestreden met het argument dat dit extra verkeers beweging zou veroorzaken: mensen die rondrijden om een parkeerplaats te vinden. De verschillende suggesties zul len in de gemeentelijke verkeerscommis- sie worden bekeken op uitvoerbaarheid, zo werd beloofd. Kuilen of bobbels Tegen 'kuilen' als middel om de snelheid uit het verkeer te halen, bleken de aanwezigen overwegend bezwaar te hebben. „Ik heb slechte ervaringen met de kuilen van de gemeente", riep iemand. De meerderheid sprak zich daarom uit voor 'bobbels'. Maar te grote bobbels mocht ook niet. Daarbij werd verwezen naar de grote bulten die in het wegdek in een nieuwe wijk in Den Burg zijn gemaakt. „Als ik naar mijn broer in de Zeebries op de koffie ga, word ik al misselijk vóór ik er benl". Een politieman toonde er zich verdrie tig over dat de kinderen uit de buurt weinig speelgelegenheid hebben als het verkeer in de straat niet meer aan banden wordt gelegd. Hij wilde de Ankerstraat daarom tot woonerf ge maakt zien, waar de kinderen rustig zouden kunnen spelen zonder zich iets van de auto's aan te trekken. Dat was het begin van een interessant onderdeel van de discussie want er waren ook mensen die helemaal niet zo blij waren met de woonerven op Texel. Een vrouw zei dat men de kinderen geen dienst bewijst door ze bij de auto's weg te houden zodat ze er niet kunnen wen nen. „Ze moeten leren met het verkeer om te gaan". Er werd ook gepraat over details van de straatinrichting. Een rozeperkje werd te rechthoekig gevonden: het moest speelser. En er moest ook worden gezorgd voor verzamelplaatsen voor vuilniszakken. Op het verzoek om op een van de groenere stukken een speéltuintje voor kinderen te maken, werd positief gerea geerd. De gemeente kan de „één derde regeling" toepassen, wat betekent dat de bewoners voor tweederde van de kosten opdraaien. Slecht riool Een belangrijke opmerking hield kritiek in op de kwaliteit van het riool dat thans in de straat ligt. De gemeentelijke kolkenzuiger is hier een vertrouwde verschijning omdat herhaaldelijk ver stoppingen moeten worden verholpen. Het riool schijnt te laag te liggen. Ook hiervoor werd aandacht beloofd. Een ander verzoek was of de sloot in de directe omgeving (gevaarlijk en smerig) kan worden gedempt. Dat kon niet, zo legde de gemeentelijke rioleringspecia list uit, want de sloot is juist gemaakt om wateroverlast te verhelpen. Schoonma ken kan natuurlijk wel. Dat geldt ook voor de sloot in het Koppes bos. Het is de bedoeling de werkzaamheden in de Ankerstraat uiterlijk in het komende voorjaar uit te voeren. Tevoren krijgen de bewoners in De Bijenkorf nog inzage van het definitieve plan, zodat ze kunnen nagaan welk effect hun aan- en opmerkingen hebben gehad.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1