(jroen '^wartrjexels in het hart-, VOORTAAN VEILIG FIETSEN LANGS OOSTERENDERWEG Schapen voor f1000,— per stuk naar Engeland De Waddenzee verandert van een zandzee in een slikzee" DrsVan Dis knipte het lint door PROVINCIEBESTUURDERS INFORMEERDEN OVER TOEKOMSTIG WADDENBELEID 70 jaar Modehuis Moerbeek S.ïvf Raadsvergadering om 19.15 uur Nog meer fretten op rooftocht Weer hasj opgevist Auto total loss Lichtmasten uitgetrapt Let op de banden HERFSTVAKANTIE VEEL DRUKKER DAN VORIG JAAR DINSDAG 16 OKTOBER 1979 93e JAARGANG NR. 9420 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon 1077701 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Dinsdagavond (heden) om 19.15 uur wordt een spoedeisende raadsvergade ring gehouden met als enig agenda punt de toelating van een nieuw benoemd raadslid als opvolger van de heer J. J. Westdorp. Na afloop van deze vergadering beginnen de sectie vergaderingen van de gemeenteraad ter voorbereiding van de begrotingsbehan deling. Opnieuw heeft een fret huisgehou den in een kippenhok. In de nacht van zaterdag op zondag werden bij de familie De Vries van ruitercentrum „Bornrif" bij De Koog vijf kippen dood gebeten. De TX 34 van B. Daalder uit Ooster end kreeg dinsdag een grote hoeveel heid hasj in de netten. De opvarenden verzamelden een viskist vol: 56 plakken. De hasj is het afgelopen week end bij de politie afgeleverd. In de nacht van zaterdag op zondag, werd de in de Herenstraat van Den Hoorn geparkeerde Renault R4 perso nenauto van J. Verkroost aangereden. De wagen werd tegen de gevel van de woning van de eigenaar gedrukt en daarbij onherstelbaar beschadigd. De aanrijding werd veroorzaakt door T. H. uit Lith met een Peugeot. De in laatst genoemde wagen zittende mej. C. M. W. uit De Waal liep een verwonding op aan de rechterhand In de nacht van zaterdag op zondag betrapte de patrouillerende politie op heterdaad enkele jongens die in de Wezentuin bezig waren een lichtmast te vernielen. Iets dergeljks gebeurde donderdagavond in de Ankerstraat te Oosterend. Ook hier kon de politie jongens in de kraag grijpen, die bezig waren een lichtmast onklaar te maken door ertegen te trappen. In verband met het begin van het „slipgevoelige" jaargetijde let de poli tie extra scherp op de staat waarin zich autobanden bevinden. Bij te weinig profiel wordt zonder pardon proces ver baal opgemaakt. R. G. uit Den Burg was de afgelopen week de eerste die een bon kreeg voor nalatigheid in deze. Het veelbesproken fietspad Den Burg-Oosterend is afgelo pen vrijdag officieel geopend op een zeer feestelijke manier. Gedeputeerde drs. J. van Dis knipte 's morgens om tien uur een groen-zwart lint door aan het fietspad halverwege de Waalderstraat in Den Burg. In de herfstregen stapten autoritei ten samen met een groot aantal leerlingen van de basis scholen van De Waal en Oosterend moedig op de fiets om een zegetocht naar Oosterend te maken. fietspad was een prachtige erepoort ge bouwd. Door het natte weer was de publieke belangstelling niet zo groot. Ondanks dat hing er een oezellig sfeer tje. Een geluidswagen met fanfare muziek hielp een handje mee. De heren Van Dis en Engelvaart reden als eerste onder de poort door, waarbij een tweede lint werd gebroken. Dit fietspad vormt een belangrijke schakel van het in uitvoering zijnde fietspadenplan Texel. De totale lengte van het aantal fietspaden op het eiland nadert met dit pad de honderd kilo meter. Met de op het ogenblik nog in uitvoering zijnde paden op de Bosrand- weg, Emmalaan-Elemert en Den Hoorn- 't Horntje wordt zelfs de honderd kilo meter overschreden. Dat komt neer op één kilometer fietspad op drie kilometer autoweg. Landelijk is deze verhouding één op negen. Met de totstandkoming van dit fietspad is een einde gekomen aan de onveilige situatie voor fietsers en brommers op de Oosterenderweg Miezerig Alle genodigden verzamelden zich op het parkeerterrein naast garage Grisnigt in de Waalderstraat. Het was druilerig weer. De kinderen, gekleed in gele en oranje regenpakken maakten hier geen probleem van. De stemming was prima. Lint Gedeputeerde J. van Dis en enkele andere autoriteiten waren eveneens in regenkleding gestoken. De rest hoopte dat de nattigheid wel mee zou vallen. Na het doorknippen van het lint, waarbij Van Dis werd geassisteerd door Corine Plaatsman uit De Waal en Nico Jan Drijver uit Oosterend, stapte bur gemeester Engelvaart samen met de gedeputeerde als eerste op de fiets, gevolgd door de andere genodigden die gebruik maakten van huurfietsen. De schooljeugd sloot vervolgens aan. Op naar De Waal Erepoort Rustig „peddelend" bereikte de fiets- karavaan het dorp De Waal. Over het Driewielde kar Zonder ongelukken fietsten volwas senen en kinderen recht op Oosterend af Bij nadering van het eind van het fietspad stond er een obstakel op het pad Het bleek een ouderwetse drie- wielde kar te zijn, die door burgemees ter Engelvaart opzij moest worden ge trokken. Drs. Van Dis, de heer Wave rijn en vijf kinderen hielpen hem met dit karwei. Daarna gingen de kinderen naar de School met de Bijbel, waar ze een glaasje fris kregen. Omdat ze toch ver regend en nat waren, kregen ze de res- rende uren van deze morgen vrij. De genodigden fietsten door naar de Bijen korf. Vlotte uitvoering Het gezelschap (natte haren, slier ten op voorhoofden en doorweekte broeken) werd door burgemeester Engelvaart verwelkomd. Hij vond het fijn dat alle genodigden sportief op de fiets waren gesprongen: „tegenover de kinderen konden we het tenslotte niet maken om met de bus te komen". Gedeputeerde J. van Dis zei ver heugd te zijn dat het fietspad er nu echt was, en memoreerde hoe het tot stand is gekomen. „Men zegt wel eens dat overheidsmolens langzaam malen, maar dit keer is hier geen sprake van." Eind '76, begin '77 kwam duidelijk de wens en de behoefte van dit fietspad naar voren. Nu 1979 ligt het fietspad keurig langs de Waalder- en Ooster enderweg. Het getuigt van een vlotte uitvoering". Subsidie Al jarenlang wilde de bevolking van Oosterend en De Waal een fietspad naar Den Burg. Vooral voor de school gaande jeugd bleek de weg in toene mende mate onveilig. Het pad werd ac tueel bij de vaststelling van het ge meentelijke fietspadenplan in 1975. Voor de gemeente stond de aanleg van het fietspad bovenaan het prioriteiten lijstje, Duidelijk was echter dat de ge meente de 1,5 miljoen niet alleen kon opbrengen en dat was een heel pro bleem. Kwartaire weg Bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat kon men niet op een subsi dieaanvraag ingaan, omdat de Oosterenderweg een kwartaire weg is. Dit Ministerie heeft alleen subsidierege lingen voor secundaire en tertiaire we gen. Toch werd in januari 1977 een ver zoek voor subsidie bij Gedeputeerde Staten ingediend. Dit werd in juni van hetzelfde jaar afgewezen. „Wel kon den wij de gemeente Texel een advies (Lees verder op pagina 7) Gisterochtend om 6.00 uur werden op „Plassendaal" in Waal enburg schapen geladen in een vrachtauto van Slegtenhorst B.V. uit Oudeschild. Een alledaags tafereel zou dat zijn als het hier geen bijzonder transport betrof. De schapen maken deel uit van een hoogwaardige exportzending voor Engeland en zijn door de eigenaars voor dit doel verkocht voor maar liefst f1000,— per stuk. Op nog vier andere adressen werden schapen opgehaald voor deze order: bij C. Hin, C. Veeger, Jac. Roeper en R. Eelman. Ook andere schapenhouders in Nederland werken mee aan deze totaal 200 dieren (waarvan 170 van Texel) omvattende order. Om als leverancier in aanmerking te mogen komen, was méér nodig dan een simpel telefoontje. Engeland stelt veel prijs op het algemeen als zeer hoogwaardig erkende Texele fokmate- riaal, maar stelt zijn grenzen niet zo makkelijk open. De belangrijkste voor waarde tot toelating is dat de dieren vrij moeten zijn van zwoegerziekte, terwijl ook geen sprake mag zijn van tbc, leptosclerose, abortus en mond- en klauwzeer. Het onderzoek op de diver se ziekten begon al in de afgelopen winter. Van alle opgegeven dieren werden daartoe drie buisjes bloed afge nomen. Daarbij vielen veel schapen als onaanvaardbaar door de mand. Hieruit moet niet de konklusie worden getrok ken dat massa's schapen op Texel uiterlijk aan de zwoegerziekte lijden. Het gaat erom de dieren te weren die de ziekte zouden kunnen krijgen. Groot aantal In het recente verleden zijn al Texelse schapen voor fokdoeleinden naar Enge land verkocht, maar nooit in een zo groot aantal tegelijk. De transactie werd tot stand gebracht door de Inter nationale Vee Exportmij. uit Hoorn, op Texel vertegenwoordigd door veecom missionair Joh. C. Roeper. In de normale handel, waarbij dus niet de bij zondere eisen worden gesteld, zouden de schapen ongeveer een derde van de nu gemaakte prijs opbrengen. De be trokken schapenhouders beschouwen de uitverkiezing dus als een eervolle zaak. In Engeland bestaat toenemende vraag naar het Texelse schaap. Het Texelse Schapenstamboek aldaar telt ruim 200 leden. De verwachting bestaat dat de Engelse fokkers de Texelaars zullen gebruiken voor het tot stand brengen van kruisingen. De meeste Texelse schapenhouders zijn daarmee niet zo gelukkig, maar ze troosten zich met de gedachte dat er in dat geval spoedig nieuwe Texelaars nodig zijn, waardoor in de naaste toekomst meer van dergelijke transacties kunnen vol gen. Texel beleeft een bijzonder drukke kerstvakantie. Op het ogenblik bevinden zich op het eiland 600 vreende auto's méér dan vorig jaar op het vergelijkbare moment. Teso Beeft vrijdag tot 23.13 en zaterdag tot 22.30 uur doorgevaren. De wacht tijden liepen zaterdag uit tot vijf uur. De afgelopen twee weekends werden 400 auto's meer naar Texel vervoerd dan bij de herfstvakanties van vorig jaar. Het is waarschijnlijk dat het kweken van mosselen in de Waddenzee ingrijpende gevolgen heeft voor het overige leven in deze zee. Het vermogen van de schelpdieren om kleideeltjes te verzamelen en vast te houden heeft tot aevola dat de hoeveelheid slik in de Waddenzee de laatste jaren enorm is toegenomen. „De Waddenzee verandert van een zandzee in een slikzee", aldus de heer L. J. Weijdt tijdens de informatie avond over de interprovinciale structuurschets voor het waddenzeegebied, donderdag in de LTS-kantine. Weijdt in zijn kwaliteit van voorzitter van de vissersvereniging DETV Texel, was daar een van de vragenstellers. Hij bracht naar voren dat van de stand wel toeneemt klopt met dit Profiteer van onze grandioze f25.— aktie T/m zaterdag 20 oktober a.s. iilvLthiis gewone visserij in de Waddenzee geen enkele bedreiging uitgaat, zodat het niet nodig is daaraan paal en perk te stellen, maar vergroting van de mosselproduktie vormt voor diezelfde visserij wel een probleem. Volgens Weijdt zijn de mosselen er de oorzaak van dat in de afgelopen twintig jaar vanaf de wal vrijwel geen platvis meer wordt gevangen. Want bij de wal bevindt zich het van de mosselen afkomstige slib en o.a. de schar is daarom naar de reste rende zandige gedeelten van de Waddenzee gevlucht. Dat de paling- verhaal, want palingen zijn juist op slib gesteld. Weijdt kreeg te horen dat de autori teiten reeds aandacht hebben voor dit probleem Of in de naaste toekomst door de provincie nog medewerking zal worden verleend aan uitbreiding van de mosselenteelt op de Waddenzee, zal mede afhangen van wetenschappelijk onderzoek naar de invloed van de mosselen op het totale levenspatroon in de Waddenzee. Dat was overigens maar één van de aspecten van de Waddenproblematiek, die op de vrij goed bezochte informatie avond aan de orde kwamen. Zoals eerder gemeld is de interprovinciale structuurschets een mogelijkheid om de ontwikkelingen in het waddengebied in de hand te houden, hoewel dit gebied nog met provinciaal en gemeentelijk is ingedeeld en er dus geen streek- en bestemmingsplannen voor kunnen worden gemaakt. Met de ontwerp- schets kunnen straks ontwikkelingen in de Waddenzee tegengehouden of bevorderd worden met als hoofddoel het instandhouden en herstellen als sa menhangend natuurgebied. Dat her stellen is van essentiële betekenis en het is een afwijking van de rijksnota over de Waddenzee, die alleen is gericht op behoud. Op de avond fungeerde als voorzit ter Drs. J. van Dis, lid van gedepu teerde staten van Noordholland. Hij werd geflankeerd door gedeputeerde Van der Knoop (belast met Ruimtelijke Ordening, de heer Van Agteren van de provinciale Planologische Dienst, de heer Wisse van de provinciale griffie en de heer H. Bruning, projectleider bij de interprovinciale werkgroep, die de struktuurschets heeft opgesteld en de procedure zal begeleiden. Inspraak De informatie-avond was niet de laatste gelegenheid voor de burgerij om inspraak te leveren. Dat kan schrifte lijk nog tot 26 november bij het pro- jektbureau of bij de provincie in Haar lem. In het voorjaar wordt aan recrean ten nog de gelegenheid gegeven hun bezwaren toe de lichten. De struc tuurschets wordt mede naar aanleiding daarvan aangepast en in zijn defini tieve vorm in september of oktober aan de provinciale staten van Noordholland, Groningen en Friesland ter vaststelling voorgelegd. Gedeputeerde Van der Knoop legde een en ander uit en vertelde dat de be schermende maatregelen voor de Wad denzee ook hun invloed zullen hebben op de randgebieden, dus o.a. de eilanden. Menselijke activiteiten aldaar moeten zo weinig mogelijk strijdig zijn met de hoofddoelstelling van de struc tuurschets, het natuurbehoud. Recreatie Zo zal het waddenlandschap niet door al te grote gebouwen verstoord mogen worden en zal de recreatie in de meest kwestbare delen van de Waddenzee aan banden worden gelegd. Wat dat laatste betreft wordt voorgesteld ankeren, wandelen en het laten droogvallen van schepen te ver bieden. Watersportactiviteiten en zelfs uitbreiding daarvan is nog wel mogelijk bij Texel en in het Eemsgebied. Ook de voorschriften met betrek king tot het aantal ligplaatsen en de toegestane verblijfsduur in de jacht havens langs de Waddenzee passen (Lees verder op pagina 2)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1