/M3CND4 Winterprogramma Vereniging voor bedrijfsvoorlichting La vie devant soi Goede opbrengst collecte Nierstichting KAMPIOENSCHAPPEN TAFELTENNIS VOOR SENIOREN Schietoefeningen Expositie Blok v.d. Velden zaterdag open VERVOLG VAN PAG. 1 FIETSPAD OOSTEREIMD QÖD OOOOOOOOOOQQ COLLECTE VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN DOMPER VOOR SVC HARDWERKEND SVO/Z VERLOOR Texelslag 2 onnodig verloren I JSDAG 16 OKTOBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De vereniging voor bedrijfsvoorlichting Texel" organiseert voor de komende «interperiode een aantal avonden met elkens een leerzaam en actueel agra- isch thema. Als gevolg van het ver- Iwijnen van „Tubantia" waar de bij enkomsten tot dusver werden gehou- heeft het bestuur naar een andere aal moeten uitzien. Die is gevonden in e vorm van ,,De Pelikaan" nabij De .oog, afslag 14 van de Pontweg. De anvang is telkens 20.00 uur. Het overkoepelend thema voor deze rinter luidt „Arbeid, inkomen en leef- aarheid in bedrijf en gezin". Het eerste eel van het winterprogramma ziet er Is volgt uit; oktober Inkomen en leefbaarheid, ïleider Ing. L. Salomons; 29 oktober ongveeen Inkomen, inleider Ing. J. G. 'eldt; 5 november Mechanisatie, inlei- er Ing. J. Kruizenga; 19 november lamherten en Zoogkoeien, inleider Dr. benen; 26 november Warmtebenut- ing uit melk, inleider Ing. C. Knijn; 3 ecember Veefokkerij, inleider C. de Vaal. Voor zover mogelijk zal de problema- ek van de schapenhouderij in de nderwerpen worden verwerkt. Alter- atieven voor de schapenhouderij zullen 'aarbij worden aangeboden.De deel- iamekosten bedragen /"25.00 voor zes ivonden; per avond wordt 7 5.00 per ersoon gevraagd. De volgende twee vonden gaan over akkerbouw: 10 ecember spreekt Ing. C. Zijdewind ver technische en economische aspec- Ligging schietterrein C 52°52,5' N- 4°42,8' E. In het tijdvak van 1 t/m 30 novem ber 1979 zullen, op werkdagen van 00 uur tot 17.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen wor den gehouden met lichte luchtdoel artillerie. De onveilige afstand is tot 14000 m. Op maandagmorgen en vrijdagmiddag wordt niet geschoten. ten en op 17 december Ing. B. van Dusseldorp over aardappelbewaring. H. Strukenboom spreekt op 19 december over de economie van het schapen melken. De jaarvergadering van de ver eniging wordt gehouden op 16 ianuari 1980. Op 13 februari wordt een boerde- rijentocht gehouden. EVTO-cursus Op 30 oktober start in „De Pelikaan" een ook door de vereniging georgani seerde cursus „Economische Vorming Toekomstige ondernemers. De cursus staat open voor jonge ondernemers die een Middelbaar Agrarische schoolgplei- ding hebben gehad en de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. De kosten bedra gen plm. 7400,00. In totaal komen er 18 Zaterdagmiddag a.s. om vijf uur wordt in het raadhuis de overzichts tentoonstelling van A. D. Blok v.d. Velden geopend. Dit gebeurt in aan wezigheid van de schilder en een aantal genodigden. Andere belangstellenden zijn echter ook welkom. De expositie, die een indruk geeft van het werk van Blok v.d. Velden in de afgelopen veertig jaar, blijft onge veer twee uur open. In de twee weken erna zal bezichtiging alleen mogelijk zijn op werkdagen van 9.00-12.00 en*van 14.00-17.00 uur. Ongeveer vijftig Texelaars hebben laten weten werk van Blok v.d. Velden voor deze tentoonstelling te willen uit lenen. De heer J. Zwan is gisteren met het ophalen begonnen. Vandaagis Blok v.d. Velden'op Texel gearriveerd om uit het aangeboden werk een keus te maken. De kans is groot dat het meren deel van hët aangeboden materiaal in de expositie kan worden opgenomen, want naast de gebruikelijke ruimte (de BB-kelder) zal ook de raadhuisgang mogen worden gebruikt voor het ophangen van de schilderijen. geven", aldus de heer Van Dis. „Er was namelijk nog een ander potje, waar misschien iets uitgehaald kon worden". En de gemeente kreeg een verwijzing naar een nieuwe subsidieregeling „Bijdrageregeling voor voorzieningen ten bate van het wegverkeer en openbaaar vervoer in en om steden". Eindelijk Inmiddels was de bevolking in aktie gekomen. Wethouder Nauta vermeld de in ziin .toespraak onder meer het feit dat wel regelmatig toeristische fiets paden tot stand kwamen, maar niet het veel dringender pad naar Oosterend. In samenwerking met de dorpscommissies van De Waal en Oosterend werden on gevallenstatistieken opgesteld en wer den verkeerstellingen gehouden, waar na in oktober 1977 opnieuw een subsi dieverzoek werd ingediend. Dit werd echter (als onaangename sinterklaas surprise) op 5 december afgewezen. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat gaf een nul op het request. Wel verwees hij de gemeente Texel naar een andere bruikbare subsidiepot bij het Ministerie van landbouw en Visseriij. Uiteindelijk zou deze verwij zing het gewenste resultaat opleveren. Sam sam Tijdens een onderhoud tussen Pro vinciale Staten en de dorpscommissies van De Waal en Oosterend op 8 fe bruari '78, kon gedeputeerde Van Dis meedelen dat de Dienst Landinrich ting veertig procent van de kosten voor haar rekening zou nemen. Zestig pro cent van de aanlegkosten moest door de gemeente en provincie worden op gebracht: allebei dus dertig procent. Eén dag later ging de gemeente met dit voorstel akkoord, In november 1978 was alles formeel rond. In februari '79 volgde de aanbesteding en ruim een half jaar later was het fietspad klaar Harde aktie Vooral wethouder Nauta bracht de aktie die door de bevolking is gevoerd om de totstandkoming van het fietspad te bewerkstelligen nog eens onder de aandacht. Mevrouw Boots-Jacobs gaf het start sein in september 1976 met een brief aan de gemeenteraad. Vervolgens waren er pleidooien van de Rijksscho lengemeenschap, de oudercommissie van de Redmer IJskaschool, ingezon den stukken-schrijvers van de Texelse Courant en de gezamenlijke standsor ganisaties. Op een vergadering van 19 april 1977 van de dorpscommissie Oos terend werd aangedrongen op „harde" akties. Na de demonstratie op het Bin nenhof in januari 1876 voor de dijkver- dagbijeenkomsten waarin de Economie van de landbouw een belangrijke plaats zal innemen. Het is de bedoeling dat de gegeven lesstof volledig aan zal sluiten bij de Texelse omstandigheden. Be langstellenden kunnen zich nog opge ven bij de heer L. Salomons, Heerhugo- waard, tel. 02207-10118 of bij de heer J. Koolhof, Den Burg, tel. 02220-2780. De op Texel gehouden collecte tot steun van de Nierstichting is succesvol verlopen. De totale opbrengst is 74.588,05. Specificatie van deze opbrengst: Den Burg 71.953,05; De Koog en omgeving 7482,62; Den Hoorn 7265,95; Oude- schild 7272,36; De Waal en omgeving 7199,17; De Cocksdorp 7270,91; 't Noorden 7148,07; Oosterend 7405,84; Eierland 7242,98; P.H. polder en 't Horntje 7142,12; De Westen en de Dennen 7204,98. Filmganger opent dit jaar de serie van 24 films op de donderdagavond met La vie devant soi van Moshe Mizrahi. Simone Signoret speelt in deze met een Oscar bekroonde film de hoofdrol van de joodse madame Rosa. Zij is een afgetakelde prostituéé, die hoging, wist de dorpscommissie dat dit een effectief middel kon zijn. Asfalttegels Een afvaardiging van de scholen De Waal en Oosterend bood de Gemeen teraad op 26 mei 1977 een petitie en symbolisch een paar eerste „asfalt tegels" voor de aanleg van het fiets pad aan. In juni van dat jaar verschenen langs de weg borden met enkele rake leuzen: „Wim, Jaap, Jook en Jan, doe er wat anl", „Is deze berm niet voor een fiets pad?", „3 x gemeten, fietspad opge- vrete!" en bij een óp zijn kant liggend VW-busje de vraag „Hoeveel nog?" met Oude Sunderklaas in dat jaar werd op het geharrewar rond dit fietspad ingespeeld. Pamfletten werden ver spreid, waarin op het levensgevaar lijke traject werd geattendeerd. Deze duidelijke benadering was het werk van de dorpscommissies van Oosterend en De Waal. Controle Directeur van het aannemingsbedrijf De Vries en Van de Wiel wees als volgende spreker op het feit, dat tot nu toe gesproken was over het fietspad tot het moment dat alles politiek klaar was. Voor zijn bedrijf, dat met de uitvoering van de aanleg van het fietspad belast was, begon nu in samenwerking met de Dienst Gemeentewerken, het werk pas. De heer J. C. Roeper, die de feestelijke opening had georganiseerd, was vol lof over het rijwielpad. Hij was blij dat het vandaag regende, zodat het asfalt van het fietspad meteen op deug delijkheid gecontroleerd kon worden. Energie Ook was Cor Ellen aanwezig, „niet zozeer als raadslid, maar als lid van de Eerste Nederlandse Wielrijders Bond". Hij haakte in op een uitspraak van de heer Van Dis, die zei dat de kinderen op de fiets hun energie beter kwijt konden dan wanneer, ze in de bus naar school rijden. Cor Ellen constateerde dat veel kleintjes tegenwóordig met de auto naar de school worden gebracht. Hij vroeg zich af of deze kinderen straks werkelijk de energie kunnen op brengen nu op de fiets te stappen. De heer M. Roeper Pzn, dijkgraaf van het Waterschap Texel benadrukte tenslotte dat het fietspad er is om veel vuldig gebruik van te maken en noemde het pad één van de doelmatig ste rijwielpaden op het eiland. Als laatste dankte burgemeester Engelvaart alle aanwezigen voor de in zet die ze gegeven hadden bij het ver wezenlijken van dit fietspad. Mevrouw Van Dis werd in de bloemetjes gezet. De heer Van Dis kreeg als dank voor zijn verdienstelijk werk het boek ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis. Simone Signoret els hoerenmadam Zoals heel wat keren in haar schitte rende carrière, lijkt het of Signoret zo'n rol voor de eeuwigheid speelt. Ze stuurt haar figuur langs verscheidene afgronden van het oeverloze melo drama, maar brengt het verloop van de vertelling dan plotseling tot ongekende hoogtes. Deze film draait op donderdag 18 oktober om 20.00 uur in het City-thea ter, In de hal kunt u voor 77,50 73,75 met CJP) lid worden van Filmganger. Leden van Filmganger hebben een korting op 24 films van 72, per voor stelling en krijgen een overzicht thuis met informatie over de films die film ganger draait. Dinsdag 16 oktober Om 19.15 uur komt de gemeenteraad in een kortdurende spoedzitting bijeen voor de toelating van een opvolger van het raadslid Westdorp. Het echtpaar Kok-Pool verzorgt in de Landbouwschool voor de Vrouwen bond NW een dia-avond over de Texelse vogels; 20.00 uur. In de N.H. kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een orgelconcert. Woensdag 17 oktober In de Dorpsstraat van De Koog wordt van 9.00-17.00 uur een vlooienmarkt gehouden, waaraan door kinderen van heel Texel kan worden meegedaan. De afdeling Texel van het katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht een voordrachtsavond, verzorgd door Rue Kaebisch; 20.00 uur. Donderdag 18 oktober In de N.H. kerk van Den Hoorn worden tussen 14.00 en 16.00 uur rondleidin gen gegeven; tevens gelegenheid om de toren te beklimmen. Om 14.00 uur start bij De Schuilhut aan de Parnassiastraat In De Koog een ker- kentocht langs de Noordroute. Deelne mers maken gebruik van de eigen auto. De Verzamelaarsvereniging houdt vanaf 20.00 uur ruilbeurs in De Raadskelder. VASTE DATA Elke maandagavond vanaf 20.00 uur worden in De Raadskelder bridge drives gehouden. In gebouw De Schakel (Binnenburg) komt het Texelse Vrouwenhuis iede re maandagavond om 20.00 uur bij een. Voor inlichtingen kan men te recht bij Liz Gedikink, Weverstraat 57a, Den Burg of Mijkje Uittenbo- gaard, tel. (02223) 902. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengym- nastiek gegeven. Iedere maandagavond om 20.00 uur wordt in gebouw De Schakel' (Bin nenburg) bijeenkomst gehouden van het Texelse Vrouwenhuis. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 1?.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19 00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17 00 en 19 00 tot 21.00 uur. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaar ten. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Ernstige gasptoringen (defekte hoofdlei ding e.d.) kunnen dag en nacht worden doorgegeven aan het Gasbe drijf Tiel, teletoon (03440) 14741. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Op woensdag- en donderdagochtend yan 10.00-12.00 uur houdt Nico Nagte- gaal spreekuur voor ouderen in „De Hollebol", Burgwal 32. Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend arti kelen uit de derde wereld verkocht voor de Stichting Ontwikkelings Sa menwerking (SOS) van 14.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdagochtend wordt van 9.00 tot 10.00 uur in sportzaal „De Ferre- ver" o.l.v. Han Brusselaar huisvrou- wengymnastiek gegeven. Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden de evangelisten Jan en Paula Brouwer bijbelstudiebijeenkomsten die voor ieder vrij toegankelijk zijn: elke donder dagavond aanvang 20.00 uur. zich grootmoederlijk heeft ontfermd over een aantal verwaarloosde hoere- kinderen. Ze verkeert in zorgelijke om standigheden. Er zitten allerlei rassen in haar „klasje", maar de scherpste te genstelling is die tussen een joods en een arabisch knaapje. Wanneer de in triges van pooiers tot gevolg hebben, dat ze geen geld meer van diverse moeders ontvangt, houdt ze alleen de 14-jarige Momo als haar lievelingetje over. Met zijn vroegrijpe wijsheid vormt hij een ideaal klankbord voor haar wisselende stemmingen. Pontificaal gekleed nestelt Rosa zich op een terras aan een van de grote boulevards en laat zich verwennen terwijl haar oogappel Momo de kost bij elkaar jat, gelijk het schoffie uit de films van Chaplin. Ondanks alles blijft madame Rosa een onverwoestbaar „joie de vivre" uit stralen, maar ze verwijlt steeds vaker in het verleden en door haar hoofd spo ken regelmatig angstbeelden uit dat verleden. De Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten wordt van 22 tot en met 27 oktober gehouden. Tijdens deze week zullen collectanten ook op Texel een bijdrage voor deze ge handicapten vragen. Van de opbrengst in het rayon Den Helder, waar Texel onder valt, wordt 45 procent besteed aan diverse doeleinden in de regio. Vorig jaar bereikte de lan delijke collecte de indrukwekkende op brengst van ruim vier miljoen. Steeds opnieuw dienen zich nieuwe mogelijk heden aan om geestelijk gehandicapten in onze samenleving te integreren en thuis te brengen. Duidelijk is dat dit extra geld vraagt: voor vakanties, mu- ziekgroepjes, wandelclubs, yoga, fiet sen, kerst- en Sint Nicolaasfeesten, ouderparticipatie, voorlichting enz. Slagzin ,,Zij horen er bij", is de slagzin van de nationale collecte. De organisatoren wijzen er op dat de collecte gewoon met collectebussen wordt gehouden. Er worden geen artikelen aan de deur ver kocht De Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten heeft niets te maken met deze zogenaamde liefdadigheids- handel. Er is ook een postgironummer, waarop bijdragen kunnen worden over gemaakt: 1122222, te name van Natio nale Collecte Geestelijk Gehandicapten, te Utrecht. De wedstrijd SVC tegen Kreileroord mondde uit in een verliespartij voor De Cocksdorp 1-6. SVC startte in deze wedstrijd goed en hield Kreileroord in de eerste tien minuten goed op eigen helft. Dat resul teerde na een kwartier in een goede combinatie Piet Jan Stolk naar Frans Stark: 1-0. Kreileroord schrok wakker en gaf wat gas bij. Dat bracht na twintig minuten 1-1 op het scorebord. Dit was een domper voor SVC want er werd uit een duidelijke buitenspel situatie ge scoord. Scheidsrechter bekende eerlijk dat hij dit niet zag, maar het had geen zin de klok terug te draaien. Kreileroord scoorde nu na enkele minuten wel een gave tweede treffer waarna de rust met 1-2 gehaald werd. Blessure Met de rust kwamen twee frisse SVC'ers in de wei door blessures die verder spelen onmogelijk maakte. Het effect was nihil omdat de totale basis conditie van SVC 1 ver achter blijft bij andere ploegen. Zo kon Kreileroord al spoedig zijn voorsprong uitbouwen, 3-1, 4-1. Scheidsrechter Seegers kneep aan de hand van de stand wel eens één oogje dicht, zodat de bal niet op de stip hoefde, bij enkele ongelukkige overtre dingen van SVC. De wedstrijd werd ongelijk doordat twee SVC'ers gebles seerd uitvielen. Met 9 tegen 11 kostte het Kreileroord geen moeite om met 1-6 te eindigen. Een begrijpelijke uitslag als de gemiddelde trainingsopkomst het aantal 6 niet eens kan halen. Oosterend Z heeft zaterdag geen kans gezien om koploper DPSV van de koppositie te stoten. Bij winst zou Oosterend DPSV passeren, maar het elftal verloor met 1-0. De Oosterend ploeg had zich goed voorbereid op het nog ongeslagen DPSV, maar kwam tegen dit goedspelende DPSV toch nog iets routine te kort. Keihard schot Vooral in de eerste helft zag het er voor de SVO ploeg goed uit. De spelers werkten hard en geconcentreerd. Toch ontstonden vrijwel geen kansen, omdat net als Oosterend ook DPSV behoudend van start ging. De middenvelders van beide ploegen moesten meteen terug bij balverlies. Oosterend kwam een kwar tier voor tijd tot een goed uitgespeelde kans, maar het geluk ontbrak ook DPSV kwam tot één goede kans, een keihard schot gleed door op het natte veld, maar de goedkeepende Rob Haak was paraat. De stand bleef tot de rust 0-0. T reffer In de tweede helft kwamen beide ploegen goed gemotiveerd op het veld terug en vochten ze om elke meter. Het was DPSV dat scoorde. Uit een corner werd de bal op de lat geschoten, de terugketsende bal werd er ineens inge- knald 1-0. Hierna ontstonden enkele kansen die echter door goed keepen van Rob Haak en geconcentreerd voetballen van de verdediging onschadelijk werden gemaakt. Hoewel Oosterend in het laatste kwartier van de strijd z'n mid denveld en voorhoede versterkte en DPSV in het nauw drukte, slaagde de voetballers er niet in een gelijk spel te behalen. De thuiswedstrijd van het tweede team van de Badmintonclub tegen Zeemacht 10, Hap uit op een over winning voor Zeemacht: 3—5. Ondanks dit was het een enerveren de wedstrijd. Bij de dames enkel speelde Saskia Ponds een goede eerste wedstrijd, die ze op het nippertje ver loor. Bij de andere dames enkel wer den geen winstpunten gemaakt. Guus Venstra behaalde bij de heren enkel winst in de eerste wedstrijd. Zijn stand was 1 —3. Vervolgens werden de dubbels gespeeld, waarbij de dames dubbel won en de heren dubbel met een stand van 2—4 verloor. De mix leverde voor Texel 2 gelijk spel op. Het team Guus Veenstra en Tinie Visser won de wedstrijd: 3—4. Het team Kees Zijm en Thea Veeger moest drie sets spelen. De standen waren hierbij: 4-15, 15-13, 10-15, zodat de wed strijd toch naar Zeemacht 10 ging. De volgende wedstrijd voor Texel slag 2 wordt op 3 november tegen Turnlust 1 gespeeld. De Texelse tafeltenniskampioen schappen voor senioren worden op zondag 18 november a.s. in sporthal De Ferrever gehouden. Evenals vorig jaar organiseert tafeltennisvereniging Tetak dit evenement voor alle Texelaars, mits hun leeftijd minstens 17 jkaar is. Het vorige jaar is dit tournooi een groot succes geworden met maar liefst 36 deelnemers! Daar de deelnemers (sters) toen heel tevreden waren nemen de organisatoren aan dat het aantal inschrijvingen aanzienlijk hoger zal lig gen dan het vorig jaar. Het is de bedoeling alle deelnemers in poules in te delen. Door middel van het poule-afval- systeem zal worden uitgemaakt wie zich uiteindelijk Texels kampioen(e) 1979 mag noemen. Er wordt een apart dames- en herenkampioenschap ge speeld. Er zullen evenals vorig jaar weer fraaie prijzen beschikbaar worden ge steld, waaronder voor zowel dames als heren een wisselbeker. De wedstrijden beginnen 's morgens om 10.00 uur en zullen ongeveer om 17.00 uur zijn beëindigd. Dit laatste is uiteraard sterk afhankelijk van het aantal inschrijvin gen. Schrifterlijk Het inschrijfgeld bedraagt 7 3,50 per persoon en er kan worden ingeschreven op de trainingsavonden van Tetak. Deze zijn op maandag van 18.30-22.30 uur en op vrijdag van 20.00-23.00 uur in sport hal De Ferrever te Den Burg. In De Ferrever hangt een inschrijfformulier, waarop U zich kunt inschrijven. In schrijving kan alleen schriftelijk geschie den. Het inschrijfgeld moet meteen bij inschrijving worden voldaan. Tijdig Om de hele organisatie tijdig in kannen en kruiken te hebben, wordt belangstellenden aangereden zich op te geven vóór 4 november a.s. in De Ferrever. Dit ook om eventuele teleur stellingen te voorkomen, want in sport hal De Ferrever is het aantal inschrij vingen beperkt wegens de beschikbare ruimte. Voor verdere inlichtingen kun nen geïinteresseerden zich wenden tot F.P. Koom, Grensweg 388 te Den Burg (tel. 02220-2931).

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7