Cjrocn 'ZwartsJexels in het harL, RIN-onderzoek draait op volle toeren Fretten worden plaag op Texel Nieuw soort" handhaaft zich in vrije natuur moerbeek AFDELING „ESTUARIENE ECOLOGIE" OFFICIEEL VAN START DANSSCHOOL S/EBELING Diavertoning over zandsuppletie Munitie ontplofte in vuurtje.... Standby-regeling reserveboot Zware schade bij botsing MOERBEEK MEER IN BLOEI De gehuwdenclubs gaan beginnen! 9 3a JAARGANG NR. 9422 DINSDAG 23 OKTOBER 1979 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, en Burg, telefoon (02220) 3423. oor advertenties, abonnementen etc. wende men zich t de uitgever Langeveld De Rooy B.V., jstbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. I AA T^CS sas- De Texelse afdeling van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) «staat nu officieel. Het onderzoekcentrum in 't Horntje wordt door Ie wetenschappers aangeduid als de RIN-afdeling voor „estuariene cologie", wat betekent dat hier onderzoek wordt verricht naar ivensverschijnselen in kustwateren. In de praktijk is dat vrijwel uit- luitend de Waddenzee en het doel is gegevens te verzamelen die rorden toegepast bij het uitvaardigen van beheersmaatregelen voor lit natuurgebied. Hoewel het RIN op Texel al geruime jd functioneert, kreeg de start eerst onderdag j.l. een officieel tintje. Het las een overdrachtsplechtigheid want e gebouwen en installaties waarin het IN nu zit, waren eerst in gebruik bij de fdeling schelpdieronderzoek van het ijksinstituut voor Visserijonderzoek IIVO). Dat proefstation is opgeheven bleek zonder ingrijpende veranderin- en geschikt te zijn voor het RIN. ,,Een p maat gesneden gebouw", noemt IN-directeur prof. Wiggers de behui- ng. Overdracht Het RIVO valt onder het ministerie an Landbouw en Visserij, maar het RIN een aangelegenheid van Landbouw in Visserij maar ook van CRM. Die iverstap kun je in Nederland niet ómaar maken en moest dus worden leregeld. De overdrachtsplechtigheid an donderdag was daar de feestelijke fsluiting van. De overgang van RIVO aar RIN heeft destijds nogal wat nzekerheid veroorzaakt onder het per- oneel. De meeste medewerkers voel en zich lekker op Texel en vreesden dat et hen niet zou lukken hier aan het fêrk te blijven. Maar dat is meegeval- m. De meeste RIVO-medewerkers kon en door het RIN worden overgeno- len. De vaste wetenschappelijke staf an de Texelse afdeling bestaat uit W. Wolff, N. Dankers, K. Dijkema en C. Smit. Verder zijn er werkzaam de van het RIVO overgenomen medewerkers H. Schoonheden, G. Vleugel, A. Sleu tel, K. Zegers en M. Binsbergen. Tijde lijk (voor het uitvoeren van onderzoekin gen van beperkte duur) zijn J. de Vlas, Magda Bergman en P. Reijnders aan de afdeling verbonden. Profiteurs Voor de overdrachtsplechtigheid, ge volgd door borrel en lunch, was een zestigtal personen uitgenodigd: verte genwoordigers van gemeentebestuur, NIOZ, Staatsbosbeheer en van de be trokken ministeries. Zij kwamen bijeen in de grote werkplaats van waar prof. dr. A. Wiggers, algemeen directeur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, het woord voerde en daarbij de geschie denis en de betekenis van de Texelse RIN-vestiging uit de doeken deed. Hij liet daarbij uitkomen dat het RIN veel heeft te danken aan de positieve opstel ling van de „buren", het NIOZ. „We hebben ons vaak profiteurs ge voeld", waarmee prof. Wiggers op doelde op het feit dat de RIN-onderzoe- kers in eerste instantie niet over een eigen gebouw beschikten, maar bij het NIOZ waren gedetacheerd. Zoals ge zegd is het van het RIVO overgenomen gebouw tot dusver tamelijk geschikt gebleken voor de nieuwe activiteit, maar In een van de grote bassins van de voor malige experimentele mosse/verwaterplaats zwemmen nu zeehonden. mede aan de hand van de intussen opgedane ervaring zijn toch wel aanpas singen noodzakelijk gebleken. De van het RIVO overgenomen installaties zijn onnodig gecompliceerd en daardoor kostbaar in gebruik. Op de aanwezige instanties deed prof. Wiggers het be roep financiële medewerking te geven aan de verbouwplannen. Het is niet de eerste keer dat in het nieuwe RIN-centrum iets plechtigs ge beurt. Twee maanden geleden kwam staatssecretaris Wallis de Vries van CRM naar Texel om in de voormalige mosselbassins zeehonden te water te laten. Het RIN heeft van het Natuur- recreatiecentrum 10 zeehonden overge nomen om daarmee onmisbare proeven op laboratoriumschaal te kunnen doen. Prof. Wiggers beloofde dat met de beesten in ieder geval geen 'kwalijke experimenten' zullen worden uitge haald. Dierbeschermers hoeven zich geen zorgen te maken. Dr. W. Wolff gaf de toehoorders een indruk van het werk dat in de Texelse RIN-vestiging wordt verricht. Hij vertel de dat hier toegepast wetenschappelijk onderzoek wordt gedaan, in tegenstel ling tot wat bij het NIOZ gebeurt. Daar verricht men zuiver wetenschappelijk onderzoek, waarbij het gaat om het opdoen van kennis zonder dat een instantie van buiten daar om heeft gevraagd. Op de resultaten van het RIN-onderzoek in het Waddengebied wordt echter door anderen gewacht. Het meest bekend is het zeehonden- onderzoek dat een antwoord moet geven op de vraag wat de oorzaak van de sterke achteruitgang is. Wolff noem de voorts het onderzoek dat de Texelse RIN-vestiging uitvoert in het kwelder- gebied van de Dollard, gericht op de biologische relatie tussen dit gebied met de Waddenzee. Het zou mogelijk zijn dat de kwelders in de praktijk werken als 'zuiveringsinstallaties' voor de overige Waddenzee zodat ze dus in stand moe ten blijven als de bestaande biologische verhoudingen gehandhaafd zouden moeten worden. Ook het effect van de kokkelvisserij op het wadleven wordt bestudeerd. Het opvissen van deze schelpdieren kan gevolgen hebben voor vogels en platvis. Dat kunnen negatieve gevolgen zijn maar ook positieve (omdat de oude schelpen verdwijnen zodat er jonge voor in plaats komen). Bij dit onderzoek, maar ook bij andere naspeu ringen, werkt het RIVO met andere instanties samen, zoals NIOZ en Rijks waterstaat. Olie Magda Bergman verricht vanuit de (Lees verder op pagina 3] In de filmzaal van het Natuurrecreatie- centrum wordt momenteel een diaserie vertoond die is gewijd aan het zand- suppletiewerk bij De Cocksdorp. De dia's, gemaakt door Peter Smit, zijn bijzonder instructief. Niet alleen wordt getoond hoe het opspuiten van het nieuwe strand in zijn werk gaat, maar ook waarom deze kostbare maatregel nodig was. Bij de vertoning is ook een kleine tentoonstelling ingericht onder andere van voorwerpen die door de zandzuiger uit de bodem zijn gehaald. De diaserie duurt ongeveer achttien minuten. Het publiek kan de projectie zelf starten, maar er is de afgelopen weken zoveel belangstelling voor, dat de apparatuur continu in werking is. Een sterk voorbeeld van onvoorzich tigheid met munitie was donderdagmid dag te beleven op het strand Wester slag. Twee jongens stookten daar een vuurtje waar ze een zg. markeerder ingooiden. Het ding ontplofte en het was te danken aan de gunstige wind richting dat de jongens niet door bran dende fosfor werden geraakt. Het toeval wilde dat de patrouilleren de politie juist passeerde toen de ont ploffing zich voordeed. Als gevolg van de klap werd een grote hoeveelheid zand omhoog geblazen. Nog geruime tijd bleven de neervallende fosforresten branden. De jongens die het vuurtje hadden gestookt en de markeerder er in hadden geworpen, waren de 16-jarige Kees D. uit Boskoop en de 15-jarige Gert de J. uit Leiden. TESO heeft voor de periode van heden tot 18 november de volgende regeling getroffen met betrekking tot het inzetten van de reserveboot ('Texel- stroom') bij grote drukte. Op maanda gen zal de tweede boot tussen 8.00 en 16.00 uur onmiddellijk worden ingezet zodra twintig of meer auto's moeten wachten. Op vrijdagen zal de tweede boot na 14.00 uur worden ingezet zodra wachttijden (dreigen) te ontstaan en hetzelfde geldt voor de zondagmidda gen. Op de overige dagen zal de tweede boot in het geheel niet kunnen worden ingezet, in verband met vrij ingrijpende onderhoudswerkzaamheden. Het tel kens moeten onderbreken daarvan leidt tot onverantwoord oponthoud. Een van de belangrijkste werkzaamheden be staat uit het reviseren van beide diesel motoren waarmee tweemaal 14 dagen is gemoeid. De defecte generator van de „Texelstroom" is inmiddels gerepareerd en herplaatst. Toen de Duitse vakantieganger I.R. met zijn Renault 4 zaterdagochtend op de Pontweg reed, op weg naar de jeugdherberg Panorama, merkte hij in de buurt van Zuid-Haffel dat hij verkeerd was gereden. Zonder op het overige verkeer te letten draaide hij op de weg om, op het moment dat F. P. Koorn hem met zijn Renault 16 achterop reed. Een poging van Koorn om de aanrijding te voorkomen mislukte. Beide wagens werden zwaar beschadigd; de inzitten den kwamen met de schrik vrij. Denk om onze grandioze aktie t/m 27 oktober. meubelhandel en interieurverzorging b.v. Hogerstraat 8-14 tel 02220-2572 méér dan 2000 m2 koopkansen De fauna van Texel is sinds enkele jaren verrijkt met een nieuwe diersoort: de fret. Dit marterachtige roofdier, dat voornamelijk leeft van konijnen, breidt zich de laatste tijd zo snel uit, dat het op een plaag begint te lijken. In de duinen, bossen, maar nu ook in het agrari sche cultuurgebied moeten er heel wat rondzwerven. Javastraat 92 - 94 - 96, Den Helder, telefoon 02230 - 12681 Op woensdag 24 oktober: Beginners aanvang 20.45 uur Gevorderden aanvang 22.00 uur Op donderdag 25 oktober: Beginners aanvang 20.45 uur Oude Dansen aanvang 22.00 uur Aanmelden voor deze clubs is nog beperkt mogelijk I Dat is een bron van zorg voor menige pluimveehouder want steeds talrijker worden de berichten over fretten die kippenhokken binnendringen en daar een ware slachting aanrichten. De fret ten zijn ook actief in vogelbroedgebie den waar nogal wat jonge meeuwen slachtoffer zijn geworden. Vogelliefheb bers slaat de schrik om het hart bij de gedachte dat fretten met evenveel ge mak lepelaars of andere zeldzame vogel soorten zouden kunnen aanvallen. Zelfs zijn op Texel al gevallen bekend van fretten die huizen binnenkwamen. Alleen al in het afgelopen jaar hebben de Texelse jagers en jachtopzieners 80 tot 100 fretten in kooien gevangen en gedood. Maar dat moet maar een klein deel zijn van de totale Texelse fretten- bevolking. Nieuw soort? Veel mensen denken dat de fretten afkomstig zijn van jagers en stropers die onzorgvuldig met hun (tamme) jacht- fretten omspringen, zodat ze verwilde ren en blijven rondzwerven. Dat komt inderdaad wel eens voor, maar de thans aanwezige grote aantallen kunnen daar nooit van afkomstig zijn. Bij de jacht worden al sinds mensenheugenis, ook op Texel, fretten gebruikt. Voor zover is na te gaan, hebben zoekgeraakte dieren zich nooit in de vrije natuur gehand haafd of voortgeplant. Blijkbaar zijn de levensvoorwaarden in de Nederlandse natuur niet gunstig. Maar de fretten die nu in steeds grotere aantallen worden gesignaleerd planten zich wel degelijk voort. En dat gaat met een flinke snelheid: een worp van acht tot tien jongen is voor een fret niets bijzonders. Bril op Het heeft er dus alle schijn van dat we niet te doen hebben met de gewone fret maar met een iets ander soort, een (gekweekte?) variëteit. Het dier ziet er dan ook iets anders uit. De gewone fret, die luistert naar de wetenschappelijke naam Putorius Furo, is licht egaal-bruin van kleur, wat natuurlijk niet geldt voor de albino's, die meestal door de jagers worden gebruikt en die dus wit zijn en rode ogen hebben. De soort waar het nu om gaat heeft echter donkere staart en poten. Het haar rond de ogen is ook donker. Het dier heeft als het ware een bril op en wordt door de Texelse jagers dan ook 'brillefret' genoemd. De brillefretten werden een jaar of [Lees verder op pagina 3) Deze brillefretposeerde voor onze foto graaf voordat hij de gaskamer inging. Dat de fretten vooral de laatste tijd diep het binnen land van Texel indringen en daar een bedrei ging vormen voor pluimvee, is misschien het gevolg van de strenge winter, waardoor het aantal konijnen op Texel sterk is verminderd. Min of meer gedwongen zoeken de fretten dan andere prooien.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1