Groen Twartxjexehin het Vier tennisbanen op terrein Kerckeland Vrijdag eerste uitzending van „Stedenspel" Ontwerp gemeentebegroting sluitend Groot aantal woningen gunstig voor financiële situatie rn2323mm 1 ToonSmidt T *7 moerbeek „Verkrachting" was verzinsel Welfare Texel houdt verkoping Ferrever-zaal weer beschikbaar Geslaagden Welfare-cursus MOERBEEK MEER DAN "V/IN BLOEI 93e JAARGANG NR. 9423 TEXELSE VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 102228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 71 1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Vrijdagavond (heden) wordt via Nederland 1 de eerste aflevering uitgezonden van NCRV's 'Stedenspel', aanvang 20.27 uur. Aan deze 'speelse competitie in denken en doen' (zoals de NCRV het spel aan duidt) doen veertien Nederlandse gemeenten mee, waaronder Texel. Op de eerste avond treden Kampen en Sint Oederode tegen eikaar in het strijdperk. Texel is pas in april volgend jaar aan de beurt, wat als voordeel heeft dat de Texelse deelnemers alle voorgaande uitzendin gen kunnen zien zodat zij weten wat er ongeveer van hen wordt ver wacht. aankomt. Maandag a.s. zullen de leer krachten bijeenkomen om de zaken verder uit te werken, mede aan de hand van de eerste televisie-uitzending waar van een video-opname beschikbaar is. De vakleerkrachten zullen de mogelijke deelnemers, zowel van de scholen als de verenigingen, rechtstreeks benaderen. Het bestuur van de Sportraad zal de verenigingen schriftelijk verzoeken om binnen de eigen gelederen uit te zien naar kandidaten. Zoals eerder gemeld wordt 't Steden spel rechtstreeks uitgezonden vanuit de Rijnhal in Arnhem en uit de raadhuizen van de betrokken gemeenten. Het NCRV-team dat bij de presentatie ven het Stedenspel is betrokken. Geheet links Judith Bosch, die in oprit als omroepster fungeert in het raadhuis in Den Burg. De Texelse Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt op woensdag 31 oktober de traditionele najaarsverkoop in het Rode Kruis-gebouw aan de Jon kerstraat. Te koop zijn onder andere: tafelkleden, schortjes, pitriet, sokken en kussens. Alle te koop aangeboden artikelen zijn gemaakt door patiënten en medewerkers van de Welfare-organisa tie. Klanten zijn 's middags welkom van 14.00 tot 17.00 uur. Eerder dan was verwacht is het schil derwerk in de Ferrever sportzaal klaar. De trainingsbijeenkomsten van tafeltennis en judo gaan daarom (in tegenstelling tot eerdere berichten) ge woon door. In het recreatiepark ,,'t Kerckeland" nabij De Koog zullen volgend seizoen vier nieuwe tennisbanen beschikbaar zijn voor zowel Texelaars als toeristen. Deze banen worden aangelegd op initia tief van drie particulieren: J. Kiltz, J. Drentje en J. Duinker en zullen volgend jaar maart in gebruik worden genomen. Het recreatiepark is door aanplant van bomen en struiken door de eigenaar (Staatsbosbeheer) voor bezoekers aan trekkelijk gemaakt. De drie heren, allen zelf grote tennis- liefhebbers, liepen al jaren met een dergelijk plan rond. In die tijd was in De Koog nog helemaal geen tennisbaan. De tennisbanen in Den Burg aan de Elemert waren vaak bezet. Bovendien wilden de gezinnen van de heren ook graag tennissen. Bezwaarlijk was daar om dat de banen in Den Burg alleen voor leden beschikbaar waren. Vooral voor de kinderen zou een baan dichter bij huis ideaal zijn. Eind 1975 staken zij de koppen bij elkaar en werd het plan geboren gezamenlijk een viertal banen aan te leggen. Dit kon het beste als onderneming: Tennispark Texel B.V. Alternatief Bij de gemeente werden de voorstel len goed ontvangen. In eerste instantie waren de banen achter de Nikadel gepland. Later bleek deze keus niet geschikt in verband met het RST- recreatieplan (144 appartementen, com pleet met zwembad en tennisbanen) dat ook bij de Nikadel gebouwd zou wor den. De gemeente Texel kreeg het daarom moeilijk met haar eerder geno men beslissing. Nu ongeveer een jaar geleden stapten de heren Kiltz, Drentje en Duinker opnieuw naar de gemeente met een alternatief: 't Kerckeland. Staatsbosbe heer had een aantal jaren geleden een begin gemaakt met dit dagrecreatieter rein om onder meer de duinen in het zomerseizoen te ontlasten. Vier banen Staatsbosbeheer kon zich met de plannen verenigen. In het bestemmings plan voor dit gebied was tenslotte opgenomen dat op dit terrein een sport beoefend kon worden. Afgelopen maand hebben burgemeester en wet houders een bouwvergunning afgege ven voor de aanleg van vier banen op dit recreatieterrein aan de Schumakers- weg. Er komen twee gravel- en twee kunststofbanen. De gravelbanen wor den aangelegd door de firma Ubink uit Dalfsen. De Nederlandse Beton Maat schappij uit Den Haag voert de bouw van de twee kunststofbanen uit. Deze banen zijn sterker en zijn daarom vooral geschikt voor beginners in de tennis sport. Bovendien zijn ze ook in de winter bruikbaar in tegenstelling tot de gravel banen. Daarnaast zijn vier banen al gauw noodzakelijk voor het houden van toernooien. De bouw start in de eerste week van november. Bij goede weersomstandig heden zijn de eerste werkzaamheden daarna voltooid. In maart wordt de bovenlaag van de banen aangelegd en wordt het hekwerk om het terrein geplaatst. Exploitatie De bedoeling is dat mensen het hele jaar door op vaste uren de baan kunnen huren, zodat met jaarabonnementen ge werkt kan worden. Tennisliefhebbers weten dan zeker dat ze kunnen spelen en niet hoeven wachten tot de baan vrij is. Wanneer ze zelf geen gebruik kunnen maken van de baan, is er altijd wel een buurman of een andere kennis die deze sport wil beoefenen. Ook toeristen zijn welkom. Huurders krijgen zelf een sleutel, zodat er geen vaste beheerder van de banen nodig is. In de zomer is het wel wenselijk dat iemand toezicht houdt op de banen, bijvoorbeeld enkele studen ten die ook liefhebbers van de sport zijn en zonodig mensen kunnen helpen en adviseren. Een jaarabonnement zal zo'n 250 tot 275 gulden kosten. De huur van een baan per uur zal ongeveer 15 gulden bedragen. In Den Helder werd onlangs een Welfare-cursus afgesloten voor Welfa re-vrijwilligsters. Ook enige Texelse da mes namen met goed gevolg aan deze cursus deel. De dames Keesom-Karsten, Lap-van der Berg, Duinker-Mantje en Pansier-Koster mochten de Rode Kruis- speld in ontvangst nemen. TAX/- EN TROUWAUTOVERHUUR Wilhelminalaan 4-6 den Burg De verkrachting waarvan mel ding werd gemaakt in de krant van vrijdag j.l. blijkt een verzinsel van het 'slachtoffer' te zijn ge weest. Het 15-jarige meisje is vrij willig met twee jongens naar bed geweest en verzon het verhaal van de verkrachting om te berei ken dat zij door de politie naar haar vakantie-adres werd ge bracht. De politie nam haar verhaal aanvan kelijk ernstig (zodat het als zodanig ook in de krant kwam) en begon een tijdrovend en kostbaar onderzoek in samenwerking met de afdeling jeugd zaken van het district. Dat leidde er toe dat het moisje met het juiste verhaal voor de draad kwam. Bij het onderzoek, waarvoor Texelse politiemensen onder meer naar Urk en Amersfoort reisden, werd duidelijk dat het meisje op de betreffende dinsdag avond zonder dwang met twee jongens is meegegaan. Het drietal liet zich per taxi brengen naar het vakantieverblijf van de jongens. Ze ging daar met beiden volkomen vrijwillig naar bed en na dat avontuur werd ze buiten de deur ge werkt. Dat was diep in de nacht ergens in de polder. Bij het eerste huis dat ze tegenkwam belde het meisje aan en vertelde het verhaal van de verkrach ting, volgens eigen zeggen om te bereiken dat ze door de politie naar haar vakantie-adres werd gebracht. Dank zij tips die naar aanleiding van het bericht in de krant binnenkwamen, kon de politie de twee jongens opsporen. Hun versie van het verhaal bleek uiteindelijk de juiste te zijn. Het meisje kwam uit een gezin waar van enig harmonieus familieverband geen sprake was en maakte een weinig stabiele indruk. Bij het onderzoek werd ook duidelijk dat het meisje op de bewuste avond nooit in café De Beere- kuil in De Koog is geweest; ze heeft dat verteld om de politie op een dwaalspoor te brengen. Op Texel zijn de voorbereidingen overigens al geruime tijd in volle gang. Een groot aantal van de betrokkenen zijn de vorige maand in het raadhuis bijeen geweest om spijkers met koppen te slaan. De eerste activiteit is gericht geweest op het vinden van een flink aantal 'wijze mannen en vrouwen' die in staat moeten zijn moeilijke vragen op allerlei gebied te beantwoorden. Tal van experts op het terrein van historie, lichte muziek, klassieke muziek, politiek, litte ratuur, natuur/milieu, film-theater, we tenschap/techniek, beeldende kunst en sport hebben zich reeds aangemeld of zijn door anderen 'aangegeven'. Maar er moeten ook lichamelijke prestaties worden geleverd in het ste denspel. De vakleerkrachten voor licha melijke opvoeding hebben hun mede werking toegezegd bij het werven en trainen van de Texelaars, die zich moeten waarmaken in de onderdelen waarbij het op kracht en behendigheid 22 telefoonlijnen Wat de organisatie op Texel betreft kan worden gemeld dat op de dag van de uitzending over 22 telefoonlijnen kan worden beschikt: 10 van het raadhuis, 7 van het VW-kantoor en 5 van het Polderhuis. De VW stelt bovendien de telex beschikbaar. De te vormen raad van adviseurs (wijze mannen en vrou wen) beschikt aldus over voldoende communicatiemiddelen voor het raad plegen van het publiek bij het beant woorden van de vragen. Voorzitter van de raad is de burgemeester of zijn plaatsvervanger. De heer E. J. Pijlman neemt de organisatie van het stadhuis- gebeuren op zich. In de Rijnhal in Arnhem zijn algemeen leider P. Arens- man aanwezig alsmede 'captain' G. Praamstra. De presentatie vanuit het Texelse raadhuis geschiedt door Judith Bosch. De VW zorgt voor score-assis- tentie. De financiële situatie van de gemeente Texel is in hoge mate afhan kelijk van het rijksbeleid. De hoogte van de uitkering die Texel jaarlijks uit het gemeentefonds ontvangt (de belangrijkste inkomstenbron) verandert bijna ieder jaar als gevolg van ministeriële maatregelen. Een voor Texel gunstige verandering is dat ingaand 1980 alle gemeenten een basisbedrag van f12,50 per woning zullen krijgen. Daar staat tegenover dat de tot dusver gehanteerde schaalbedragen per inwoner zullen worden verlaagd, maar voor Texel pakt dat gunstig uit omdat op het eiland naar verhouding veel woningen staan. Het levert 770.000,— extra op. Denk om onze grandioze aktie t/m 27 oktober. 7 gulden artikelen 7% korting meubelhandel en interieurverzorging b.v. Hogerstraat 8-1 tel 02220-2572 móér dan 2000 m2 koopkansen In de begroting die dinsdag 31 okto ber aan de raad ter vaststelling zal worden aangeboden is met dit voor deeltje echter nog geen rekening gehou den omdat deze wijziging door de wetgever nog bekrachtigd moet wor den. Er zit dus nog wat in het vat. Blijkens de aanbiedingsbrief die B. en W. bij de begroting hebben gemaakt, zijn er ook tegenvallers wat de uitkering uit het gemeentefonds betreft. Evenals vorig jaar toen Bestek '81 begon door te werken is de uitkering ook nu met slechts 2,35% verhoogd. Tot en met 1978 was het stijgingspercentage 3,5. Verder zal de compensatie voor de prijs stijgingen zijn gebaseerd op een stijging van slechts 2,35%. Deze compensatie was voer 1978 nog 4%. De compensa ties zijn dus niet toereikend en dat betekent voor de gemeente een inkom stenderving van maar liefst 7125.000, De ontwerpbegroting zoals deze aan de raad wordt voorgelegd, vermeldt een batig saldo van 7186.644, een bedrag dat is gevoegd bij de post onvoorziene uitgaven waardoor die post totaal 7267.894,— beloopt. Dat batige saldo is slechts voorlopig omdat daarop nog correcties zullen worden toegepast. Bij het opmaken van de begroting is zoals gebruikelijk bij het ramen van kapitaals- lasten uitgegaan van investeringen die al door gedeputeerde staten zijn goedge keurd. Het staat wel vast dat er nog wat investeringen bijkomen waarvan de las ten ook op de begroting 1980 komen te drukken. Hotel De Lindeboom-Texel Een uitzondering is gemaakt voor de inversteringssubsidies die de gemeente heeft toegekend voor ,.De Lindeboom- Texel" en dorpshuis De Oude Ulo. De lasten daarvan staan wel op de begro ting. De investeringen die later nog moeten worden verrekend betreffen: uitbreiding van de CVO-kleuter- en lagere school, aankoop meubilair voor het raadhuis, aanschaf reddingsset voor de brand weer, voorzieningen aan de Sint Jozef school, aanschaf ambulance, voorzie ningen aan de kleuterschool van Oude- schild, het vervaardigen van een struc tuurplan, vervanging van bedrijfsmidde len voor de financiële administratie, bermverbetering van de Oosterweg, verbetering van het kruispunt Oosteren- derweg-Koningsweg, verbetering van de sportvelden in Den Burg, vervanging van de zonwering in de Beatrixschool, aankoop van een legesmachine, aan schaf van borden voor de School met de Bijbel en het afwikkelingskrediet voor hotel De Lindeboom-Texel. Verder zul len de kosten van het herbestratings- programma moeten worden opgeno men, vervanging van de vuilniswagen, aanbrengen van laanbomen in diverse dorpen, vervanging van vrachtwagens, terreinverharding bij gemeentewerken, aankoop van vuilnislaadkisten, subsi diëring van investeringen door vereni gingen e.d. en de aanschaf van bedrijfs middelen door de sociale werkplaats. De lasten van genoemde voorzieningen belopen tenminste (enkele posten zijn nog niet geraamd) 7194.386, Dat gaat van de reserve af zodat een overschot van 773.508,— resteert. Maar als de raad akkoord gaat met de voorstellen om de plaatselijke belastin gen en heffingen te verhogen, komt daar weer 7183.625,— bij waardoor de reserve in de begroting 7257.133,— wordt. Rekening moet voorts worden gehouden met de kapitaalslasten van 23 als urgent beschouwde investeringen uit het investeringsprogramma waarmee 7133.207,— is gemoeid. De raad krijgt een wensenlijstje voor uitgaven op de gewone diens voor gelegd. Daarbij zijn een krediet voor het stimuleren van ontwikkelingswerk van 76.250, als gevolg van een desbetref fende door de raad aangenomen motie, de netto exploitatielast van de derde fase van de Ulo-verbetering (muziek school), een nog te ramen activiteiten krediet voor het jeugdwerk, een krediet van 77.000,— voor het vieren van het 35-jarig bevrijdingsfeest en een aanvul ling van 712.000,— aan subsidies voor het verenigingsleven. B. en W. achten het voorts wenselijk het bedrag dat beschikbaar wordt ge steld voor de zg. bijdrageregeling met 725.000,— te verhogen. Ook op het ministerie van CRM zal een beroep worden gedaan het voor dit fonds te leveren aandeel te vergroten. Onderwijs De vergoeding die het rijk aan Texel zal verstrekken voor het openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijs pakt het komend jaar vrij gunstig uit. Er wordt nl. gewerkt volgens een ander systeem. De uitkering zal worden geba seerd op het aantal klas/vaklokalen en gemeenschapsruimten. Het bedrag dat nog ten laste van de gemeente komt beloopt 7724.662, Ëen vergelijkbaar bedrag (7752.673, zal de gemeente zelf moeten uitgeven voor de wegen. Dat is ruim 35 mille (Lees verder op pagina 9)|

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1