Cjroen c£wartsJ~exeh in het harL, Commissie R.O. wijst bouw tussen De Ruyterstraat en Bolwerk niet af Maar Oudeschi wil er niets van weten Geluk..... Hoe zijn scholieren van Havo en Mavo terechtgekomen? idenktekëïl Texel Plannen voor „Buurtwinker in Den Burg Groen-Zwart Albert Heijn: Sluitings wandeltocht Geldkistje leeggestolen Enquête onder 100 oud-leerlingen Laat maar zitten T 93e JAARGANG NR. 9424 DINSDAG 30 OKTOBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Albert Heijn heeft het vaste voorne- ten om in Den Burg een zg. buurtwin- I te stichten. De onderneming is garstig op zoek naar een geschikte laats. Tot voor kort leek het vrijwel sker dat deze was gevonden in de Ifaalderstraat, maar volgens de afdeling nroerend goed van het concern is de ans dat de plannen hier worden verwe- snlijkt onlangs kleiner geworden en is et evengoed mogelijk dat op een ndere plaats wordt gebouwd. In tegenstelling tot wat de naam doet ermoeden is een buurtwinkel in de AH- irminilogie een volwaardige super- larkt die een compleet levensmiddelen- akket voert, inclusief vers vlees. Der- elijke zaken zijn echter minder om- angrijk dan de AH-supers die in grote ;eden zijn gevestigd. Op zondag 4 november houdt de l/andelsportvereniging de NHWB slui- ngswandeltocht, over 5, 10 of 15 f ometer. Er wordt deze keer gestart nuit camping De Koornaar. Grensweg Starten kan tussen 13.00 en 14.00 ur. Voorinschrijven is mogelijk tot n met vrijdag 2 november bij de olgende adressen: H. Ploeger, Beatrix- A an 66, Den Burg, telefoon (02220) 571 of C. A. de Grave, Grensweg 3, J en Burg, telefoon (02220) 3552. Het ischrijfgeld bij voorinschrijving be- i raagt voor junioren tot en met 15 jaar 2, voor senioren 72,50. Leden van IB wandelsportvereniging betalen 70,25 !sp. 70,50 minder. Ook kan worden Jfigeschreven aan de start, iedereen Ketaalt dan 71,— meer, inschrijven :gen organisatiekosten, waarbij de J andelaar na afloop geen herinnering i rijgt, is ook mogelijk, de kosten zijn dan 11,— resp. 71,50. De Commissie Ruimtelijke Ordening heeft het idee van het archi tectenbureau Texel, om huizen te bouwen op het haventerrein van Oudeschild en op de strook tussen Bolwerk en de De Ruyterstraat (nog) niet van de hand gewezen. B. en W. zullen het plan daarom nader laten bestuderen en er te zijner tijd op terugkomen. oude HBS-gebouw) wel kantoren wil toelaten. Blijkens aanvragen is aan kantoorgebouwen behoefte op Texel. Met de door het architectenbureau voorgestelde grotere woningdichtheid (35 in plaats van 25 woningen per hectare) ging het college niet akkoord. Opgemerkt werd dat de norm van 25 woningen per hectare slaat op het hele gebied van De Mars. Het is de 'bruto dichtheid'. Maar per woonbuurtje zullen veel hogere dichtheden gehaald wor den, tot 40 woningen per hectare. Gezien de opzet van het plan De Mars I hoofdzakelijk eengezinswoningen I wordt een gemiddelde bruto dichtheid van 25 woningen per hectare als reëel De 50-jarige J.I.H. uit Enschede, op Texel betrokken bij de dijkver zwaringswerkzaamheden, mag van geluk spreken na het ongeval dat hem vrijdag in de polder Het Noor den overkwam. H. kwam van de Zwinweg en verzuimde voorrang te geven aan een op de Schorrenweg rijdende vrachtauto van Daalder, bestuurd door de Texelaar J.E.J.S. Bij de botsing veranderde de Opel van H. in een onherkenbaar wrak [foto). De chauffeur Hep snijwon- den op in het gezicht waarvoor de dokter zeven hechtingen nodig had, maar was verder ongedeerd. Zoals bekend had het architectenbu reau dit plan geopperd in een bezwaar schrift tegen het structuurplan voor Texel. Daarin stond ook dat in het bestemmingsplan De Mars de woningen een grotere dichtheid moesten krijgen en dat diverse open plekken in en bij Den Burg zouden moeten worden vol gebouwd. B. en W. willen de raad voorstellen het bezwaar ongegrond te verklaren hoewel het stedebouwkundig bureau Hajema het idee voor het bouwen van 140 woningen tussen de De Ruyter straat en 50 tot 60 woningen op het haventerrein niet had verworpen en een nader onderzoek gewenst achtte. Dat laatste was dus ook de mening van de commissie ruimtelijke ordening. Het structuurplan hoeft er echter niet voor te worden aangepast. Actie De ideeën van het architectenbureau hebben inmiddels in Oudeschild grote beroering gewekt. Vrij algemeen is men daar tegen het plan voor de huizen op het genoemde terrein voornamelijk om dat daardoor het zicht op de fraaie gevels van de De Ruijterstraat verloren zou gaan. Het zijn dan ook vooral de bewoners van deze panden die in het geweer zijn gekomen. Er is een actie groep 'Behoud Dorpsgezicht Oude schild' in het leven geroepen, die inmiddels contact met de burgemeester heeft gezocht. Een van de open plekken van Den Burg waar het architectenbureau wo ningen gebouwd wil zien, is het terrein tussen Beatrixlaan en Pontweg. De meerderheid van de commissie ruimtelij ke ordening heeft zich daarvoor in het verleden ook uitgesproken, maar B. en W. zijn er tegen omdat zij veel waarde hechten aan het landschap ter plaatse. In de donderdagavond gehouden ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening deelde waarnemend voorzitter J. Nauta mee dat het college op een deel van dit terrein (ten westen van het dat ook deze niet als een bedreiging van de duinen kan worden gezien. Jachthaven De bezwaren tegen het aantal lig plaatsen in de jachthaven worden even min gedeeld. Het gemeentelijk beleid is niet strijdig met het beleid van provincie en regering. Juist in het westelijke deel van de Waddenzee wordt groei van de watersport nog mogelijk geacht. In de RO-vergadering van donderdag werd nog meegedeeld dat van de geprojecteerde ligplaatsen er 250 voor boten van Texelaars bestemd zullen zjn en 250 voor passanten. Tlians telt de jachthaven 160 plaatsen. De bedoeling is dat de jachthaven binnen niet al te lange tijd wordt verplaatst naar het terrein dat thans nog dient voor zand en klei-opslag ten behoeve van de dijk- verzwaringswerken. De hiiefige plaats waar straks ook nog het droogdok bij komt te liggen, is minder geschikt. Vooral omdat uitbreiding van de recrea tievaart in de westelijke Waddenzee op hoger bestuursniveau geen bezwaar ontmoet heeft het gemeentebestuur goede hoop dat de aanleg van de nieuwe jachthaven niet op bezwaren zal stuiten. Bij het bepalen van de meest gewen- beschouwd en het college wil er dan capaciteit van de jachthaven heef, ook niet op terugkomen. Waddenvereniging Tegen het structuurplan was ook bezwaar binnengekomen van de Lande lijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. Daarin werd onder meer gepleit voor het handhaven van het huidige aantal inwoners van De Koog. Er zou dus geen verdere nieuwbouw moeten worden toegestaan. Argument van de Waddenvereniging was dat het naburige duingebied niet mag worden overbelast. Ook toonde de Waddenver eniging zich bezorgd over de groei van het aantal ligplaatsen in de jachthaven van Oudeschild. Het structuurplan maakt 550 ligplaatsen mogelijk; de Waddenvereniging vindt de helft daar van aanvaardbaar in verband met het overheidsbeleid om de recreatie-activi teit op de Waddenzee op het huidige niveau te houden. B. en W. hebben beide bezwaren van de hand gewezen. Volgens het college moet de Waddenvereniging de zaak verkeerd hebben bekeken. De geplande woningbouw in De Koog komt aan de oostkant van het bestaande dorp, ver van de duinen. Verder is de bevolkings groei van De Koog zo gering (van 700 nu tot 750 tegen het eind van deze eeuw) de gemeente een voor buitenstaanders zeer theoretisch klinkend uitgangspunt gehanteerd: rekening is gehouden met het aantal jachten dat maximaal in het bevaarbare deel van de westelijke Wad denzee aanwezig kan zijn zonder elkaar te 'hinderen'. Commissielid Fridt Blanken was van mening dat de ontwikkeling van de economische situatie in ons land in de praktijk wel veel meer bepalend zou zijn voor de groei of afname van het aantal boten. Wethouder Nauta wees er op dat de akkommodatie die het IJsselmeer biedt onderhand volledig is benut, zodat ook met een zekere overloop rekening moet worden gehouden. Schapenhouderij De Waddenvereniging vindt het be langrijk voor het Texelse landschap dat de schapenhouderij in stand blijft. De voortuitzichten zijn wat dat betreft niet zo gunstig. Als gevolg van het wegval len van de beperkingen in het vrije handelsverkeer tussen EEG-landen zul len de prijzen voor lamsvlees (thans rond 79,— per kg) drastisch zakken, mogelijk tot het niveau van het schapen vlees uit Engeland en Ierland: 74,50 per kg. De Waddenvereniging voorziet daarom het verdwijnen van de schapen als 'stoffering' van het landschap en verwacht dat de boeren hun heil zullen zoeken in bio-industrie en intensieve melkveehouderij met de daarmee sa menhangende groei van het aantal ligboxenstallen en andere weinig karak teristieke bebouwing. De Waddenver eniging heeft een bijzondere studie gemaakt van het schapenhouderijpro bleem met de bedoeling ideeën te kunnen aandragen voor het behoud van deze bedrijfstak. Binnenkort laat de vereniging een nota verschijnen 'De schapenhouderij op het eiland Texel' door dra. J. Boom waarin de resultaten van deze studie zijn neergelegd. Commissielid J. Koolhof zei dinsdag avond van menig te zijn dat het verdwij nen van de schapen wel zou loslopen. De heer N. C. Barendregt wilde het graag aan de boeren zelf overlaten om alternatieven voor de bestaande vorm van schapenhouderij te zoeken. De heer J. C. Dros zei dat de mensen die graag de schapen in het landschap willen houden, zelf als lefhebberij maar scha pen moeten aanschaffen En nu het toch ging over wijzigingen in de structuur van de Texelse land bouw, werd er op gewezen dat veel op Texel geteelde pootaardappelen op het vasteland worden gesorteerd. Als dat op Texel zou gebeuren zou dat bijdra gen aan de werkgelegenheid. De heer Koolhof vond dat geen enkele vorm van agrarische bedrijvigheid moest worden tegengegaan en benadrukte de moge lijkheden van de bollenteelt. Nu al wordt in deze sector een hoog bruto inkomen behaald. Desgevraagd kreeg Ate Rienstra te horen dat het gemeentebestuur zich niet geroepen voelt om de bio-industrie op Texel te belemmeren. In het huidige bestemmingsplan zijn mogelijkheden voor bio-industrie binnen de agrarische bouwblokken en dat blijft zo. Zaterdag werd in de drukkerij van de Texelse Courant aan de Warmoesstraat in Den Burg ontdekt, dat de inhoud van een geldkistje was gestolen. Het geld, omstreeks 7450, was afkomstig van kontante betalingen van advertenties. Het kistje zat niet op slot en de drukkerij is niet voortdurend af gesloten geweest. r^'SS.: Vandaag is een schriftelijke en quête begonnen onder oud-leeriin- gen van Mavo 3, Mavo 4 en Havo van de Rijksscholengemeenschap. Het gaat om de ongeveer 100 leeriin- gen van het schooljaar 1978-"79 en het is de bedoeling om aan de hand van de antwoorden vast te stellen wat zij met hun diploma hebben ge daan, waar zij zijn terecht gekomen en of zij tevreden zijn. De enquête resultaten kunnen van nut zijn voor de instanties, die zich met het Texelse werkgelegenheidsvraagstuk bezig houden. De enquête wordt gehouden door het Gewestelijk Arbeidsbureau, de kies vereniging Texels Belang en de school decanen A. Studulski (Mavo) en Dr. W. A. K. H. Boere (Havo/Atheneum). Omdat het om een betrekkelijk klein aantal ondervraagden gaat, is het belangrijk dat alle ondervraagden het formulier invullen. Alleen dan zijn de resultaten betrouwbaar en maatge vend. Het formulier kan in een retour envelop waarop geen postzegel hoeft te worden geplakt, worden teruggezon den. In een begeleidend schrijven aan de oud-leerlingen wordt erop gewezen dat het persé niet gaat om het ver krijgen van gegevens die betrekking hebben op de persoonlijk situatie. De organisatoren willen slechts een totaal Nog maar net was de Nederlandse bevolking aan de gedachte gewend dat de Texelse bevolking bestaat uit een stelletje kruideniers en vakantiehuisjes melkers die de toeristen veel laten betalen en hen lang laten wachten of er worden in de Tweede Kamer vragen gesteld waaruit te proeven valt dat diezelfde Texelaars pro-Russisch zijn. Dat is heel zielig, want die afwijking wordt door de Nederlandse overheid niet gewaardeerd en de Texelaars gaan daar zeer onder gebukt. Het wordt daarom hoog tijd dat de Staat eens een aardig gebaar maakt en een mooi beeld op het eiland zet a/s waardering voor de steun die de Texelaars hebben gegeven aan de tegenstanders van het nazi regime. Onzin? Ja, voor u en ons wel, maar andere Nederlanders zullen waar schijnlijk geloven dat de eilandbewoners er psychisch belast bijlopen en nodig eens een schouderklopje moeten heb ben want het heeft in tientallen kranten gestaan en het is voor de radio geweest. beeld. De naam hoeft dan ook niet te worden ingevuld. Niemand hoeft bang te zijn dat hij naar aanleiding van de gegevens die hij prijsgeeft later nog eens door iemand of door een instantie wordt benaderd. Wie aan de enquête heeft meegewerkt, krijgt later wel de uitslag toegestuurd. Problemen? De leerlingen van Mavo en Havo zijn als onderzoeksgroep gekozen, omdat de indruk bestaat dat vooral hier de problemen liggen. Voor de meeste leer lingen van deze groep is Mavo of Havo eindonderwijs, terwijl vrijwel alle Athe neumleerlingen doorstuderen, zodat het probleem van de werkgelegenheid zich hierbij (nog) niet voordoet. In de slechts 9 vragen tellende enquête wordt geïnformeerd naar de aard van het diploma, de eventuele hui dige werkkring en of op Texel dan wel op het vasteland wordt gewerkt. Verder wordt gevraagd of de oud leerling tevreden is met het werk dat hij nu doet, of hij verder is gaan leren en zo ja of dat noodgedwongen gebeurde omdat er geen werk was. Tenslotte kan worden ingevuld in hoeverre ten tijde van het slagen voor het diploma de wens leefde om op Texel aan de slag te gaan dan wel op het vasteland. DEN HAAG De PvdA- fmerleden Voogd en Van hijn willen dat er een ge denkteken op Texel komt. Op deze manier zou de rege ring volgens de kamerleden I alsnog van haar waardering kunnen laten blijken over de steun van de Texelse bevolking aan de opstand van de Geor- giërs tegen de Duitse bezetters tegen het eind van de Tweede I Wereldoorlog. In schriftelijke ynttfeftb&an pre- f mier Van Agt en Van I Thijn er op dat veel "WUblaars nog f altijd „psychische last" onder vinden van het feit dat hun steun aan de „tegenstanders van het nazi- I regime" - het laten onderduiken van I Georgiërs in april '45 - na de oorlog niet is erkend Integendeel is hen juist van overheidswege „soms zelfs op pijnlijke wijze" hun pre/ I Russische gezindheid voor d voeten geworpen, menen de Kam^ leden Om alsnog de waardering vj de regering tot uiting te brenj, doen de PvdA-ers de suggestie^ een Nederlands kunstenai ^opdracht te geven een „kunst' maken dat de steun van de aan de Georgische ori beeldt. Het is niet de eerste keer dat rijks- of provinciebestuurders uitmaken wat Texelaars willen, voelen of denken en daarbij de plank misslaan Voelt u zich dan ook zo geïrriteerd? Het zou mis schien geen gek idee zijn om premier Van Agt een briefje te schrijven. Dat zou aldus kunnen luiden: Excellentie, we hebben er met schrik kennis van geno men dat wij psychisch zijn belast omdat we nooit zijn beloond voor het bieden van hulp aan in nood verkerende mede mensen. Door sommige van uw parle mentsleden wordt beweerd dat de Ne derlandse regering ons op pijnlijke wijze een pro-Russische gezindheid voor de voeten heeft geworpen. Ons is geen psychologisch bevolkingsonderzoek be kend waaruit genoemde belasting zou zijn gebleken. Evenmin zijn wij ons ervan bewust pro-Russisch te zijn en dóérom mensen in doodsnood in huis te hebben gehaald. Het zal u bekend zijn dat het bedrijven van medemenselijk heid ook mogelijk is zonder het met het politieke systeem van de betrokkenen eens te zijn en dat is maar goed ook. We hebben er daarom behoefte aan te zeggen dat ook Texelaars het helpen van mensen in nood vanzelfsprekend vinden, zelfs als de bedreigde mensen die situatie zelf hebben uitgelokt. Daar om past hier geen beeld als beloning voor deze houding, maar het past ook niet om de Texelaars die destijds niet de moed hebben gehad Georgiërs binnen te halen, daarvoor verwijten te maken. Texelaars zijn van nature gastvrij. Al eeuwen zijn zij zeer tegemoetkomend en tolerant jegens andersdenkenden ook als het om niet-betalende gasten gaat zoals de Georgiërs. Voor die mentaliteit hebben wij nooit een beeld willen hebben en u moet dan ook niet op de suggestie van uw parlement ingaan. U zou hen wel kunnen meedelen dat zij zich beter op de hoogte moeten stellen en niet alleen afgaan op een suggestie die in een TV-documentaire wordt ge wekt. Als zij de Texelaars een dienst willen bewijzen zijn er wel andere mogelijkheden, waarover het gemeente bestuur u gaarne wil inlichten. Laat dat beeld maar zitten

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1