Procedure plan „De Mars" kan beginnen Gouden ere-speld voor mevr. Luberti-van Bergen Kadercursussen voor jeugdwerk van start Texel maakte kennis met tegenstander „ADVENDO" 25 JAAR „WAT IK ZEGGEN WOU.." Verkeersmiddag voor ouderen Helpt Oudeschild! natuurlijk! boodschappen doe je op de fiets PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 1979 BRCVTN VAN LEZERS BUTEN VERrWTWOORMLUKKEO OE RtOAKTt De voorbereidingen voor het bestemmingsplan De Mars zijn zover gevorderd, dat de eigenlijke procedure kan beginnen. Het ontwerpplan, waarmee de commissie ruimtelijke ordening zich donderdagavond voorlopig akkoord verklaarde, gaat nu weg voor het zg. artikel 8-overleg. Dat betekent dat maar liefst 47 instanties worden uitgenodigd er hun zegje over te doen. Daar bij zijn niet alleen landelijke instanties, maar in dit geval ook de Kasko-vereniging en de Woningbouwvereniging. Het plan heeft de laatste tijd geen sensationele wijzigingen ondergaan. Wel zijn waarborgen getroffen om een goede waterhuishouding in dit nogal laag gelegen gebied te waar borgen. Er komen in de Mars vrij omvangrijke waterpartijen, bedoeld als berging van hemelwater dat op een andere manier niet voldoende snel kan worden afgevoerd. In het verleden is wel eens de indruk gewekt, dat in De Mars spoedig zal kunnen worden gebouwd, maar het ziet er nu naar uit dat het nog zeer geruime tijd zal duren. Het Marsplan wordt nl. als zeer ingrijpend be schouwd en men wil op geen enkele manier op de eindbeslissing vooruit Mevrouw B. Luberti-van Bergen kreeg woensdagavond j.l. in het rust huis Sint Jan in Den Burg een gouden speld uitgereikt ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het zangkoor Advendo. De heer Hans Kievits. dirigent van het koor, speldde haar met genoe gen de speld op van de Bond van Zangkoren in Noordholland. ,,Alser iemand zo'n speld verdient, is mevrouw Luberti het wel", aldus Kie vits. Zij is bijna vanaf de oprichting van 'Advendo' in 1954 lid van deze vereni ging geweest. Hoewel ze destijds in De Koog bij het Hervormd kerkkoor zong, kwam ze al gauw bij 'Advendo'. „Totaal heeft mevrouw Luberti 77 jaar in koren gezongen, en dat is een enorme tijd", concludeerde de dirigent. Visite Het oorspronkelijk Koger zangkoor Advendo vierde op woensdag juist zijn 25ste verjaardag. Het initiatief een zang vereniging op te richten werd op een 'gezellige' manier genomen. In 1954 waren de dames Mantje, Daalder en Zwan bij elkaar op visite. Onder het genot van een kopje thee kregen de dames het idee een zangkoor op te richten 'voor iedereen': mannen en vrouwen, ongeacht hun gezindheid. Uiteindelijk zong het koor met een aantal dames en één heer. Later zijn de verhoudingen wat recht getrokken, toen er meer mannen mee zongen. Op het ogenblik telt 'Advendo' zo'n 25 leden. De feestavond ter ere van het 25-jarig bestaan vindt 17 november in 'De Kaaps-nol' in De Koog plaats. Zang, muziek en dans staan op deze avond centraal. Enthousiast Voor mevrouw Luberti, die elf okto ber 94 jaar is geworden, was het Mevr. Luberti (midden) ringt nog één keer In het koor. lopen. Als de zaak eind volgend jaar rond is, mag van geluk worden gespro ken. Grond kopen Desgevraagd zei wethouder Nauta in de RO-vergadering donderdag dat de verwerving van de benodigde grond naar wens verloopt, hoewel niet alle eigenaren het de gemeente makkelijk maken. Onteigening is pas mogelijk als het bestemmingsplan is vastgesteld door de gemeenteraad. De heer J. C. Dros sprak er zijn twijfel over uit of het in de praktijk mogelijk zal zijn de stukken bollengrond die in het plan vrij van bebouwing blijven, agrarisch te blijven exploiteren. optreden van het koor een fijne verras sing. In de eetzaal van het nieuwe 'Sint Jan', waar mevrouw Luberti nu woont, zong het koor speciaal voor haar enige vierstemmige liederen. Na de uitreiking van het eremetaal en het in ontvangst nemen van een grote bos bloemen, zong ze zelf enthousiast mee in het voor haar nog steeds vertrouwde koor. Met behulp van een stoel hield ze zich goed staande tussen de andere dames van het koor. Vorig najaar heeft mevrouw Luberti het zangkoor verlaten. Het weer werd toen zo slecht, zodat ze het moeilijk vond 's avonds naar de repetities te komen. ,,Aan alles komt een eind", vertelde ze later. Alt In het hele leven van mevrouw Luberti speelde zang een belangrijke rol. In haar geboorteplaats Den Haag zong ze vanaf haar zeventiende jaar in een koor. „Ik heb een lage vrouwenstem", vertelde ze, „dus was ik een alt, en dat ben ik altijd gebleven". In Den Haag heeft ze een zangopleiding genoten. In de eerste jaren na haar trouwen gaf ze zangles. Ook heeft ze als solozangeres op de planken gestaan. Het liefst zingt me vrouw Luberti liederen van Schubert. Ook op Texel hebben veel mensen haar altstem kunnen horen. Daarnaast heeft ze ook koren gedirigeerd. Als het Texels Christelijk Mannenkoor uit Oos terend zonder dirigent zat, stond me vrouw Luberti altijd klaar om deze belangrijke taak over te nemen. Ook zong 'Advendo' wel onder haar leiding. Mevrouw Luberti heeft in 1925 het 'Mierennest' in De Koog, samen met haar man, opgebouwd, een vakantie huis voor kinderen. Het stond hoog op de duinen aan het begin van de Ruijs- laan. Zelf woonde ze in huize Janneke, dat er voor stond. Vijftien jaar lang heeft ze het kindervakantiehuis gerund. Het werd oorlog en de bezetters braken het 'Mierennest' af. Sinds 26 mei 1959 is mevrouw Luberti draagster van de zilveren ere penning van de gemeente Texel. B en W houden vast aan het plan om de belangrijkste verbindingsweg tussen Oudeschild en de veerhaven over de Redoute te laten lopen, de vroegere Westdijksweg, die voor een gedeelte over de binnendijk van de Prins Hen drikpolder loopt. De wegaanleg zal door aanstorting van de bestaande dijk mogelijk worden gemaakt. Zonodig zal éénrichtingverkeer worden ingesteld. De commissieleden toonden zich niet blij met deze oplossing. De commissie heeft vorig jaar in meerderheid andere routes bepleit en het stedebouwkundig bureau heeft er zelfs een lijvig rapport over uitgebracht, waarbij keus uit diverse mogelijkheden met de resp. voor- en nadelen wertd geboden. De eindbeslissing zal overigens door de ge meenteraad moeten worden genomen, zodat de commissie hoopvol bleef. Overigens moet de technische uitvoer baarheid van het door B en W gewenste oplossing nog worden beke ken. Bomen Wie „zomaar" bomen wil planten op agrarisch terrein, heeft daarvoor een aanlegvergunning nodig. Dat geldt niet voor erf beplanting. B en W laten aanplant van bomen in het gewone buitengebied toe als sprake is van een vorm van bosbouw die als agrarische aktiviteit kan worden aangemerkt. On langs heeft het college een aanlegver gunning voor aanplant van bomen op grond van deze redenering geweigerd. Commissielid Koolhof: „Als iemand bomen wil planten om daaronder sneeuwklokjes te kunnen telen, wordt dan wél meegewerkt?" Wethouder Nauta antwoordde bevestigend, maar er wordt dan wel advies gevraagd bij de Landbouwconsulent. De Rabo-bank Texel houdt dinsdag 6 november een verkeersmiddag voor ouderen in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland en de Texelse bejaar- denbond Welzijn voor Ouderen. Deze informatiemiddag vindt in de Hollebol aan de Burgwal plaats van 14.00 tot 16.00 uur. Het verkeer en het daaraan verbon den verkeersreglement, wordt steeds ingewikkelder. Vooral oudere mensen die niet met het gewone verkeer zijn opgegroeid staan op straat soms voor gevaarlijke situaties. Ze weten vaak niet wie er voorrang heeft en blijven twijfel achtig langs de weg staan, wachtend op een 'heer in het verkeer'. Ook oudere mensen die zelf (misschien al jaren) in een auto rijden doen er goed aan dinsdagmiddag naar de Hollebol te gaan. De laatste jaren zijn bepaalde regels veranderd en borden vernieuwd. De heer N. Nagtegaal van de Texelse bejaardenbond reageerde positief op een bericht over een dergelijke verkeers middag in 'Bankpraet', een regelmatig veschijnend blad van de Rabo-bank- organisatie. Hij klopte bij de plaatselijke Rabo bank met het idee aan zoiets ook eens voor ouderen op het eiland te organiseren. Dit initiatief viel hier in goede aarde en er werd werk van gemaakt. De bank heeft een paar maanden moeten wachten omdat landelijk veel animo bestaat voor de activiteiten van Veilig Verkeer Nederland. Onder meer worden naar aanleiding van een serie dia's vragen beantwoord met betrekking tot allerlei facetten van het verkeer. De Rabo bank stelt prijsjes beschikbaar en zorgt voor gratis consumpties. Het bestuur van de sectie jeugd- en jongerenwerk van de Welzijnsstichting Texel heeft besloten voor het komend winterseizoen een aantal kadercursus sen te organiseren op het gebied van jeugd- en jongerenwerk. Het bestuur van de sectie hoopt met dit cursusaanbod een bijdrage te leveren aan de oplossing van het in de gemeen telijke jeugdwerknota genoemde pro bleem van kadertekort, kaderwerving en kadertraining. In deze Jeugdwerknota, die in maart van dit jaar verscheen, wordt geconcludeerd dat op het eiland niet voldoende vrijwilligers aanwezig zijn, die de vraag naar jeugd- en jonge renwerk op een deskundige manier kunnen begeleiden. Gebrek aan inzicht Uit de interviews die de samenstellers van dit rapport met de leiding van alle jeugdverenigingen op het eiland maak ten, bleek dat weinig wordt nagedacht over de problematiek van de Texelse jeugd. „Dit ligt enerzijds aan de gemoe delijke mentaliteit van de Texelaar (als er iets in december gebeurt, is hij het door gaans in januari weer vergeten). Ander zijds kan een gebrek aan inzicht bij het huidige kader als oorzaak van het weinig nadenken worden genoemd. Uiteraard houden de Texelse jeugdwerkers en begeleiders zich wel met algemene problemen bezig, zoals generatiekloof en maatschappijvisie. Maar men is zich niet zozeer bewust van de specifiek Texelse jeugdproblemen. Dit gebrek aan inzicht zouden wij als belangrijkste knelpunt willen zien", aldus de samen stellers van het rapport. Gat In dit verband achtte het Jeugdwerk Overleg Texel het noodzakelijk dat een gerichte kadertraining voor Texelse vrij willigers op het eiland plaats kan vinden. „Het komt nu nog voor dat een echtpaar van jongs af aan de leiding van een jeugdgroep heeft gehad en hier eigenlijk al lang mee had willen stop pen", staat in de nota. Vooral voor jongeren van 14 tot 16 jaar blijkt in het activiteitenaanbod voor de jeugd een gat te vallen. De Stichting Witte Burcht is vooral voor de iets ouderen 'te kinderachtig'. Want in De Witte Burcht worden activiteiten geor ganiseerd voor jeugd tot 15 jaar. Op papier kunnen jongeren van 15 jaar en ouder terecht bij de Stichting Open Jeugdwerk, die in de Oude Ulo geves tigd is. Toch blijkt deze overstap voor de jeugd niet altijd voor de hand te liggen. Op eigen houtje worden clubjes opge zet, waarvan „De Sharks" er een is. Cursussen Het bestuur van de Sectie Jeugd- en Jongerenwerk van de Welzijnsstichting heeft in eerste instantie de navolgende cursussen georganiseerd. De kosten voor de deelnemers zullen minimaal en eventueel nihil zijn. Voor inlichtingen en opgave kan iedereen zich wenden tot de jeugdwerkbegeleider Jan Kramer, op het raadhuis, telefoon (02220) 3041, toestel 130. 1. Kadercursus jeugdorganisaties. De cursus start zo spoedig mogelijk na aan melding. De duur van de cursus is 8 avonden en is bedoeld voor besturen, werkgroepen en belangstellenden jeugd- en jongerenwerk. Aan de orde komen: doel van de organisatie, voor waarden om dat doel te realiseren, in stellingsstructuur, functie bestuur en bestuursleden, controle op doelstelling en beoordeling van programma's, enz Er zal gewerkt worden aan de hand van informatie van de diverse organisaties, eigen stencilmateriaal. De plaats waar de cursus gegeven wordt is afhankelijk van de woonplaats van de deelnemers. 2. Kadercursus jeugdwerk. Deze cur sus start niet eerder dan in 1980. De duur van de cursus is 6 7 avonden en is opgezet voor vrijwillig of adspirant-vrij- willig kader. Aan de orde komen: basis begrippen van groepswerk; te onder scheiden kenmerken van leeftijdsgroe pen, programmamogelijkheden bij di verse groepen, technieken als spel en handvaardigheid. 3. Cursus programmering, planning en publiciteit. Deze cursus start even eens in 1980. De duur van de cursus is 4 avonden, ledereen, die iets met pro grammering te maken heeft kan hieraan deelnemen. Aan de orde komen: prak tijkervaringen deelnemers, een aantal theorieën, modellen uit andere situaties, Het doel is inzicht te krijgen in het opzetten en het uitvoeren van proram- ma's; het leren plannen van program ma's; en omdat zonder deelnemers geen programma uitgevoerd kan wor den, de noodzakelijke publiciteit. De schrik sloeg ons om het hart, dit kan geen menens zijn. Een Texels architectenbureau heeft een tijdbom gelegd onder een van de mooiste dorpen van ons eiland. Volgens deze heren is het wenselijk om rond de haven nieuwbouw te zetten en terloops ook nog even de De Ruyterstraat te degene reren tot een oud steegje in een nieuw bouwwijk. Er moeten woningen komen op goed kope grond, RAMI, tegen de dijk dus. Een pracht vissershaven misvormen tot een bijna ingesloten stuk water, een soort Botex dus, die Den Helder al 'rijk' is. Een uniek straatje waarin de bewo ners hun vaak oude huizen hebben weten op te knappen tot vaak ware monumentjes. Heren u moet toch echt eens achter uw tekentafels vandaan komen om een wandeling te maken over onze dijk en eens écht te kijken naar al dit moois en niet door de gaatjes in de door u te verwachten girokaarten. En als u dan toch gaat wandelen, vraag dan aan B. en W. of zij u willen vergezellen, neem uw fototoestel mee en maak een paar plaatjes nu het nog kan zonder deze te verpesten met een voorgrond van nieuwbouw. Het kan u toch geen ernst zijn al dit moois te vernielen zoals op Texel al zoveel is vernield ten bate van de nieuwbouw. Wat zou u zeggen van de Groeneplaats? Welke gemeente kan er trots zijn op zo'n verminking van zijn eigen historie, of moet Oudeschild het volgende litteken worden in Texels toch al zo geschonden velletje? De bouw grond is reeds in gemeenschapshanden, is één van uw argumenten maar moet diezelfde gemeenschap zijn eigen bezit, waar vaak met zoveel liefde aan is geknutseld, laten verpesten door zo'n 'goedkoop' plan? Heren gebruik uw verstand en laat dit idee waaien, waaien met de bries die over ons nu nog mooie dorp waait. Actiegroep 'Behoud Dorpsgezicht Oudeschild' Een van Texel afkomstige delegatie, aangevoerd door burge meester Engelvaart, was vrijdag in de Rijnhal te Arnhem bij de eerste uitzending van het IMCRV-programma „Stedenspel". De Texelaars ontmoetten er een af vaardiging uit Harmeien (tegenstander van Texel in april), die ook van de ge legenheid gebruik maakte om de sfeer ter plaatse te proeven. Op de foto van links naar rechts: algemeen leider P. Arensman met zijn collega en de „captain" uit Harmeien, burgemeester Engelvaart, wethouder Scherpenzeel uit Harmeien en de Texelse captain G. Praamstra. Moeilijke vragen Wat de eerste uitzending aan de toe komstige deelnemers leerde, was dat de theoretische vragen die aan de „wijze mannen en vrouwen" worden gesteld bijzonder moeilijk zijn, zodat het van het grootste belang is dat deze deskpndigen in voortdurend kontakt staan met hun „achterban". De orga nisatie van de verbinding moet in april zodanig zijn dat als ook maar één per soon op Texel het juiste antwoord op een bepaalde vraag weet, dit binnen enkele minuten in het raadhuis wordt doorgegeven. Voor het behalen van punten is de Socrates-figuur (die geen kontakt mag hebben met anderen) naar verhouding van nog veel meer belang. Aan deze eerste uitzending haperde overigens nogal wat. Bepaalde onder delen waren veel te langdradig en de NCRV zal dan ook zeker maatregelen nemen om er meer vaart in te brengen en er voor zorgen dat het programma niet langer duurt dan anderhalf uur in plaats van bijna twee uur zoals vrijdag avond j.l. training van de Texelaars die zullen meedoen aan de onderdelen, waarbij het aankomt op kracht en behendig heid. Het heeft geen zin om daar nu al mee te beginnen, zodat besloten is half januari van start te gaan. Tevoren zal uiteraard iedereen die zin heeft om mee te doen worden genoteerd. Opgave is mogelijk bij de heer H. Keijser, Vloed lijn 41, telefoon (02220) 3873. Hij is lid van een uit vier personen bestaande commissie, waarin verder zitting heb ben: Ria Keijser, Gert Pansier en Martin Land. Sport Gisteravond zijn in het raadhuis de gymnastiekleraren bijeen geweest om te praten over de werving, selectie en

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2