Gereformeerd centrum Oosterend te danken aan samenwerking VAN HET RAADHUIS „Herfstsonate" FILM Schoonmoeder 9on9«r d Avond voor alleenstaanden Koeien uitgebroken Mededelingen van B. en W. Blikschade OOOOOOOOOOQQ NSDAG 30 OKTOBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Sinds zaterdag beschikken de leden van de Gereformeerde kerk van osterend over een prachtig gebouw voor kerkeraadsvergaderingen, atechisaties, diaconievergaderingen, kindernevendiensten, bijeen- ankomsten van de mannen- en vrouwenverenigingen etc. Het vlakbij e kerk aan de Peperstraat staande gebouw was vroeger pastorie lominee Buskus heeft er nog in gewoond) maar werd de laatste jaren is woonhuis verhuurd. De kerk had echter dringend een verenigings- ebouw nodig en kreeg van de gemeente Texel toestemming om de astorie aan de woningvoorraad te onttrekken en te verbouwen. Dat was een kostbare aangelegenheid laar vooral dank zij de belangeloze edewerking en samenwerking van sle Gereformeerde Oosterenders werd it project (kosten tegen de twee ton) it een goed eind gebracht. Vrijwel de ele oppervlakte die de oorspronkelijke ioning bood (80 mJ) werd tot een rachtig ingerichte, gezellige zaalruimte smaakt. In een aanbouw bevinden zich e toiletten, keuken e.d. en is hier ook eentree. Zaterdagmiddag werd het gebouw in anwezigheid van een schare genodig- en door de commissie van beheer, ivens bouwcommissie, overgedragen en de kerk. Vrijwilligers De voorzitter van de commissie van eheer, de heer P. Riemens, bracht ank aan de velen die bij de totstand- oming betrokken zijn geweest. Hij oemde architect C. R. Alkema, hoofd- annemer Drijver, maar in het bijzonder e vele vrijwilligers die het sloop- en raafwerk hadden uitgevoerd en daar- ioor 20 tot 25 duizend gulden bespaar- en. De firma Tatenhoven zorgde er 'oor dat het puin steeds op tijd werd ifgevoerd. Fokko Mulder verzorgde het egelwerk, de firma Duinker legde de ilektriciteit aan, Bremer voerde het childerwerk uit en de fa. Oosterhof orgde voor de stoffering. Met grote waardering memoreerde Riemens ook iet belangrijke aandeel dat de dames ladden gehad bij de afwerking. Het schoonmaken van het gebouw werd in een dag en een avond gedaan en de jonge vrouwenvereniging had allerlei acties georganiseerd en was daardoor in staat geweest vloerbedekking en gordij nen te schenken. De dames van het verjaardagsfonds brachten de totale keukeninrichting bijeen. Het orgel werd geschonken door de heer J. Daalder (ome Hannes) en mevrouw T. Eelman (tante Trijn). Blij en dankbaar Ds. De Boer zei als voorzitter van de kerkeraad het kerkelijk centrum blij en dankbaar in ontvangst te nemen. Hij noemde het een sprekend voorbeeld van wat Oosterenders in eendrachtige samenwerking tot stand kunnen bren gen. Toen de plannen voor een eigen kerkelijk centrum werden gesmeed was men wat de kosten betreft aanvankelijk nogal optimistisch. Toen bleek dat de aanvankelijke begroting van 1 ton aan merkelijk zou worden overschreden leek het een waagstuk om toch door te gaan. Dominee De Boer zwaaide veel lof toe aan de heer Riemens die zich bij het vele vrijwilligerswerk als coördinator op wierp. „Dit gebouw is een bekroning van uw werk". De predikant verwachtte dat het nieuwe gebouw ook een rol zou spelen in de verdere toenaderingen van Gereformeerden en Hervormden. Verder werd het woord gevoerd door mevrouw Vlaming namens de (oudere) vrouwenvereniging Eunice. Zij gaf als geschenk een plant. De vereniging had Namens da Jonge vrouwenvereniging onthrd- /en Corrie Timmer en Jennie Duinker een wandkleedgemaakt ven bruine en witte Texelse schape wol. ook voor een wandkleed in de hal gezorgd. Namens de vereniging 'Rondom het woord' (voor jonge Gereformeerde vrouwen) sprak Marijke Visser. Zij liet Corrie Timmer en Jannie Duinker een wandkleed in de zaal onthullen, ge maakt van Texelse schapenwol. Woorden van bewondering en waar dering spraken tenslotte ds. Van Zijll Langhout van de Hervormde gemeente Oosterend en ds. Blaauw van de Gere formeerde kerk Den Burg. Op initiatief van de Hervormde Vrou wen Dienst uit Den Burg zal worden gepoogd regelmatig avonden voor al leenstaanden te organiseren. Het is de bedoeling op dergelijke avonden niet alleen gezelligheid te bieden maar ook informatie te geven die voor alleen staanden van nut kan zijn. Bij voldoende belangstelling zullen de deelnemers naar leeftijd worden ingedeeld. De eerste bijeenkomst wordt een informatie-avond, te houden op don derdag 1 november in „De Schakel" bij de Hervormde kerk. leder die om welke reden dan ook zonder partner door het leven gaat is welkom, ongeacht (ge- loofs)overtuiging. De deur staat don derdag vanaf 17.00 uur open. Er wordt dan koffie geschonken en om 18.00 uur begint een broodmaaltijd. De totale kosten per deelnemer bedragen f5, Upgave, unsiunend woensoag ji oiuu- ber om 12.00 uur bij een van de volgende personen: M. Grisnigt-de Koo- ker, Thijsselaan 70, telefoon 2354; E. Lap-de Waard, Burdetstraat 11, tele foon 3482; G. Kampstra, Schilderend 111, telefoon 3932; D. Kikkert-Terpstra, W. van Beierenstraat 6, telefoon 3894. Gisterochtend om half vier werd de politie gewaarschuwd omdat een vijftal pinken rondliep over de Pontweg tussen Akenbuurt en Rozendijk. Ze leverden gevaar op voor het verkeer. De politie dreef de dieren een weiland op. Massa bevolkingsonderzoek naar tuberculose en andere afwijkingen Maandag 5 november a.s. zal op nieuw worden gestart met een massa- onderzoek. Hoewel daar weinig van zal zijn te bemerken, wijzigt de opzet van het röntgenologisch borstonderzoek zich belangrijk. Het accent verlegt zich hoe langer hoe meer van de tuberculose naar de steeds vaker voorkomende andere afwijkingen, zoals: longtumor; andere, niet tuberculeuze longafwijkin gen; hart- en vaatafwijkingen en 'varia'- afwijkingen. Laatstgenoemde afwijkingen komen meer voor naarmate de leeftijd stijgt, maar dit geldt ook voor tuberculose. In de jongere leeftijdsgroepen spelen de niet-tuberculeuze afwijkingen geen rol van betekenis, terwijl de invloed van tuberculose in de leeftijdsgroep tot 35 jaar vrijwel nihil is geworden. Overeen komstig een advies van het Centraal College voor bevolkingsonderzoek is door het Centraal Bureau voor keurin gen te 's-Gravenhage besloten aan het bevolkingsonderzoek alleen nog perso nen van 35 jaar en ouder te laten deelnemen. Bij het onderzoek zal weer een grote röntgenauto worden gebruikt, die op de hieronder vermeld staande plaatsen in de gemeente standplaats zal innemen. De kosten bedragen per persoon f7,50. Personen geboren né 31 december 1944 zullen dus niet worden onderzocht. Ontkleden is niet nodig. Per minuut kan van 2 personen een foto worden ge maakt. Het onderzoek neemt dus maar een moment in beslag. De oproepkaar ten zullen binnenkort per post worden verzonden. Zorgt u er wel voor om tijdig op de aangegeven plaats aanwezig te zijn en met gepast geld te betalen. Schema standplaatsen Maandag 5 november 14.00-17.00u.: Den Burg, gemeentehuis 18.30-21.00u.: Den Burg, gemeentehuis Dinsdag 6 november 13.30-17.00 u.: Den Burg, gemeentehuis 18.30-20.30u.: Den Burg, gemeentehuis Woensdag 7 november 13.30-17.00 u.: Den Burg, gemeentehuis 18.30-20.30u.: Den Burg, gemeentehuis Donderdag 8 november 09.00-10.00 u.: Den Burg, Gollard Stichting 10.30-11.30 u.: Den Burg, Jan Dirksz- oord 14.00-18.00u.: Den Burg, gemeentehuis Vrijdag 9 november 08.45-12.30 u.: Oosterend,DeBijenkorf Maandag 12 november 14.30-18.00 u.: De Cocksdorp, Eier- landsche Huis 19.00-20.00 u.: De Cocksdorp, Eier- landsche Huis Dinsdag 13 november 09.00-10.00 u.: Den Burg, Huize Irene 14.00-17.00 u.: De Koog, parkeerplaats Nikadel 19.00-20.00 u.: De Koog, parkeerplaats Nikadel Woensdag 14 november 13.30-15.15 u.: De Waal, dorpshuis 15.45-17.30 u.: Den Hoorn, o.l. school 18.30-20.30 u.: Den Hoorn, o.l. school Donderdag 15 november 09.00-10.00 u.: Den Burg, Huize St. Jan 14.00-17.00 u.: Oudeschild, o.l. school 19.00-20.00 u.: Oudeschild, o.l. school Vrijdag 16 november 09.00-10.30 u.: Den Burg, gemeente huis, gemeenteperso- neel Toen S.K. uit Oosterend en J. G. S. uit Amersfoort met hun auto tegelijkertijd de parkeerplaats bij De Slufter wilden verlaten en achteruit reden, raakten zij elkaar, waarbij plaatschade ontstond. 'Herfstsonate' van Ingmar Bergman draait donderdagavond om 20.00 uur in de Filmgangerserie. Bij deze film van Ingmar Bergman hebben critici wel eens parallellen getrokken tussen uitspraken van dochter Eva (Liv Ullman) en die van de kerk, die ook haar leden eerst gevoelens van schuld aanpraat om daarna in een genereus gebaar de mogelijkheden ven berouw en vergeving open te stellen. Eva, getrouwd met een enigszins weifelachtige dorpsdominee en opgenomen in het gezapige platte landsleven, ontvangt na vijf jaar haar moeder Charlotte in haar huis. Charlot te, voor wie Bergman de bekende actrice Ingrid Bergman koos, reist als concertpianiste de wereld rond. Herfstsonate suggereert een muziek stuk waarin twee mensen in een later stadium van hun leven met elkaar geconfronteerd worden in afwisselend tedere en bikkelharde, maar voortdu rend onthullende momenten. In het door haat vertekende debat vewijt Eva haar moeder, dat haar huidige verveloze leven te wijten is aan de verwaarlozing van haar opvoeding. Het is duidelijk dat Charlotte een egoïstische vrouw is en destijds een weinig warmte uitstralende moeder is geweest. Maar dat was ze ook geweest als ze zich niet ontpopt had als begenadigd pianiste en thuis in de kinderkamer was gebleven. De zo harte lijk gestelde uitnodiging aan haar moe der om te komen logeren, blijkt een door Eva verzonnen list om haar moeder te confronteren met haar verleden. Schijn baar loopt de film goed af, maar in ieder geval getuigt Eva's opzet ten opzichte van haar moeder van weinig christelijke naastenliefde, waardoor ze zich niet minder schuldig heeft gemaakt aan egoïstisch denken en handelen dan ze haar moeder heeft verweten. De film is fascinerend door de mobile sfeer waarin Bergman zo'n praatstuk weet te plaatsen en ruimte maakt voor een adembenemend woordenduel dat Liv Ullman en Ingrid Bergman kansen biedt de rollen van hun leven te spelen. De eenvoud van de film komt het meest nabij aan het op de tv verschenen 'Scenes uit een huwelijk' en 'Face to face' FEUILLETON Door L. van Schooten. HX «X HK= 33. „Ik wou dat jij eens met hem iprak". „Ik hèb hem gesproken". Ze schokte op, ongelovig. „Hij is bij me geweest. Deze man gaat niet over ijs van één nacht. We hebben een hele tijd met elkaar gepraat". „Wat vind je van hem, Eef?" „Hij is oké". Ze zweeg. Die drie woorden uit de mond van haar zwager Evertdat was wel summa cum laudede allerhoogste lof. „Vind je dat?" „Ja. En hij houdt heel veel van jou. Daarom kwam hij bij mij". „Eef", en haar stem was warm, .jongen, als ik jóu niet had gehad in deze jaren". „Ik zal je nog iets anders zeggen, Maria. Als je het werkelijk gaat doen, na alles wél overwogen te hebben", ze trok even met haar mond, dat was Evert ten voeten uit, de man die alles altijd precies overwoog, „dan zou ik het zeer op prijs stellen, aetuige^ij jullie huwelijkte mogen zijn".\ Toen stond ze op en deed wat ze nog nooit had gedaan. Ze sloeg haar armen om hem heen en gaf hem een zoen. Hij knipperde met de ogen. „Nou meisje", zei hij. „Getuige", zei ze, „dat is best man, in 't Engels. Dat slaat heel goed op jou. Eef. In al m'n zorgen heb ik altijd op jou vertrouwdik hoop dat je me niet vergeet, als ik misschien toch nog weer eens gelukkige jaren ga beleven". Maria aarzelde, toen ze de eeuwen oude trouwkamer van het stadhuis binnentrad. Ze droeg een eenvoudig, donker mantelkostuum. Peter was in een donkerblauw colbert, dat hem, vond ze, heel goed stond. Ze werd overweldigd door herinneringen. Deze zaal was ze als jong bruidje in 't wit binnengegaan, en naast haar liep toen Coen in z'n jacquet, heel nerveus. Maar er was méér, dat haar deed aarzelen. Al die mensen. De kleine trouwzaal was propvol. Allemaal bekende gezichten. Daar wa ren de Besoijens, de directie van Bert z'n kantoor, daar waren oude vrienden, collega's van Coenen daartussen nog vele anderen, die ze geschokt herkende. Waren er nog zóveel, die van dit gebeuren getuige wilden zijn, die haar, Maria van Hoornwyck, straks Maria Polderman, hun belangstelling toonden? Achter haar schoven ze in de banken, Polderman en zijn vrouw Maartje, Bert en Jitske, Pier en Mart, de tweelingen. Ze keek opzij naar Evert, die getuigen zou en naar de zilvergrijze kop van de gepensioneerde gemeentesecretaris, meneer De Braauw, die haar had opgebeld om te vragen of hij, die eens Coens chef geweest was en hen inder tijd had getrouwd, nu ook getuige mocht zijn. Het had haar innig goed gedaan vergeten was Coen niet en vergeten was zij niet. Peter vond het prachtig. Toen kreeg ze opnieuw een schok. Het was de burgemeester zelf, die daar binnen trad als ambtenaar van de burgerlijke standhij had dit niet aan een van zijn ambtenaren overgelaten. Maria werd warm van binnen. Als in een droom hoorde ze de woorden. „Maria Jansen, weduwe van Coenraad van HoornwyckPeter Polderman, weduwnaar van Annetje de Graaftot uw wettige man Met bevende hand zette ze haar handtekening. Het was gebeurd. En alsof ze toeschouwster was bij deze plechtigheid, zo kalm, zo beheerst, ging ze weer zitten, schikte ze bloemen op haar schoot en luisterde naar de toespraak een formaliteit. Maar de burgemeester mocht met een zekere formaliteit beginnen, al spoedig won zijn stem aan warmte. Hij herinnerde er aan hoe ook zij door haar huwelijk tot „de grote familie van het raadhuis" had behoord en was blijven behoren, ook toen haar leven eenzaam werd, hoe ze zich verdienste lijk gemaakt had op velerlei terrein. Hoe ze nu een nieuwe en grote taak aanvaar den ging en hoe verheugd hij was dat hij persoonlijk bij dit begin tegenwoordig mocht zijn. Toen richtte hij zich tot Peter. „U haalt" zei hij een van de beste burgeressen van onze stad weg. Dat pleit voor u. U bent uit Amerika terug gekomen en u hebt een Hollandse vrouw gevonden. U beiden hebt verdriet en moeite gekend. Het is mijn hartelijke wens, dat op deze dag de zon opnieuw voor u mag gaan schijnen en dat u zoals tot nog toe, ook voor anderen een licht moogtzijn". Ze maakten geen drukte. Na afloop van de plechtigheid was er in de burgerzaal gelegenheid hen te felicite ren. Peter drukte vele handen van mensen die hij nog nooit gezien had, maar die hem allemaal verzekerden dat hij een gelukkig man was. Hij keek naar Maria. Wat was ze bleek, maar wat stond haar dat goed. Zijn borst zwol van trots. Ze zou er nooit, nooit spijt van hebben, dat ze het met hem had aange durfd. Ze was een geweldige vrouw dat had hij al de eerste keer gezien. Tegenover Maria stond Dirk Polder man en ze legde haar hand in zijn vereelte, harde knuist. „Ik moet er nog aan wennen om Maria tegen je te zeggen", zei hij, „maar als ik naar het gezicht van m'n broer Piet kijk en ik denk er aan dat het allemaal door jou komt, dan ben ik reuze6lij dat jij m'n schoonzuster ge worden bent". Maria slikte. Hoe had ze altijd op deze mensen neergezien I Maartje Polderman kon de woorden niet vinden. „We weten allebei precies wat we denken", glimlachte Maria, „en ik hoop dat we allebei even gelukkig zijn hier mee". „Ik wel", zei Maartje kordaat en gaf haar nieuwe schoonzus een zoen. Bert sloeg allebei z'n armen om z'n moeder heen en wat hij haar in het oor fluisterde, hoorde niemand. Maar Maria kon alleen maar knikken. „Ja jon genja lieve jongen En toen stond daar Jitske. Hiermee is het begonnen, dacht Maria. Dit meisje was niet goed genoeg voor Bert. Haar familie was niet goed genoeg voor een Van Hoornwyck. Nu heb ik van de naam Van Hoorn wyck afstand gedaan en ben in haar familie opgenomen. Als een flits ging alles aan haar geestesoog voorbij: Jitskes eerste be zoek, Jitskes gezicht boven haar, toen ze kermend onderaan de trap lag Jitske bij het bedje van Ria „Nou ben je m'n moederen m'n tante allebei", zei Jits en ze lachte, maar er stonden tranen in haar ogen. „En nu moet ik tweemaal zoveel van je houen. En dat doe ik ook. Ja, dat dóe ik ook. Moeder, vergeet je ons niet? Denk er om, de naam Van Hoornwyck blijft op de deur staan". M'n moeder en m'n tantegéén schoonmoeder, dacht Maria. Ze was schoonmoeder af I Naast Peter zat ze in de auto die hen naar het Ahrdal zou brengen, waar ze hun „wittebroodsweken" gingen door brengen. Hij startte de motor. Allemaal stonden ze buiten, wuivend. Nog eenmaal zag Maria al die gezichten. Dirk Polderman en Maartje, Pier en Mart, Jitske en Bert, stralend. Evert, strak, verdrietig bij na Ze was niet alléén. Peter keek haar van terzijde aan. „Gaat u mee, mevrouw?" vroeg hij schertsend, maar voor zijn ogen sloeg ze de hare neer. „Let maar op je stuur", zei Maria Polderman. EINDE

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9