Opvoeren van belastingen mag geen automatisme worden Grootse bridgefinale in Hotel „Nieuw Breda" Langzaam maarzeker artikel 12-gemeente Daan Schilling, Texe/s Belang: N.J.H. Texel wordt voor de vijlde keer opgericht Pakt-f ractie in algemene beschouwing: ww „WAT IK ZEGGEN WOU.." De gele kaart Geslaagde „snertrit" ,WAT KZEGGEN WOU.: Katholiciteit IJDAG 2 NOVEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 13 De gemeentebegroting 1980 en de daarmee verband houdende verhogingen van diverse belastingen, maken niet bepaald een schok kende indruk. Met name de voorgestelde percentuele verhogingen van toeristenbelasting, onroerend goed-belasting en andere plaatse lijke belastingen en heffingen zijn nogal gematigd. Maar aan het min of meer automatisch telkens weer optrekken van deze belastingen kleeft toch een gevaar. Schilling drong verder aan op een krachtig beleid om de woningbouw van de grond te krijgen en vestigde in het bijzonder de aandacht op de buitendor pen waar thans vrijwel geen bouwmo gelijkheden zijn. Schilling vroeg zich af wanneer het nu eindelijk komt tot oprichting van een LOM-school op Texel en evenals de andere raadsleden vroeg hij kritische aandacht voor het probleem van de schoolbegeleidingsdienst. Het is nodig dat de geboden SBD-hulp effectief is en dat de leerkrachten die van de SBD hulp krijgen daarover ook tevreden zijn. Zo niet, dan moet het geld dat de gemeente hieraan uitgeeft aan wat anders worden besteed. Daan Schilling van Texels Belang wees in zijn woensdagmiddag uitge sproken algemene beschouwing op het feit dat Texel naar verhouding veel kleine zelfstandigen telt waardoor het helemaal niet zo vanzelfsprekend is dat hun inkomsten omhoog gaan. Ook voor de mensen met de laagste inkomens en degenen die van een uitkering moeten leven, zijn de belastingverhogingen ver re van welkom en het is dus zaak dat de gemeenteraad daar critisch tegenover blijft staan. Schilling was redelijk tevreden over de voorgelegde ontwerp-begroting en vond (in tegenstelling tot het Pakt) dat het gevaar om artikel 12-gemeente te worden niet zo groot meer is. „Maar we moeten niet uit het oog verliezen dat er voor echte veranderingen en grote uitgaven in onze gemeente totaal geen geld is en ook niet vrijgemaakt kan worden". Schilling noemde als voor-, beelden het overdekte zwembad dat voorlopig voor Texel een onhaalbare kaart is terwijl zoiets in andere gemeen ten wel is gerealiseerd. Ook voor de investeringen die dringend moeten wor den gedaan op het gebied van de zg. slechtweervoorzieningen is geen enkele ruimte. Personeel Met de personeelssituatie in het raad huis heeft het in het afgelopen jaar lang niet goed gezeten. Als gevolg van ziekte en ongelukken zijn heel wat manuren verloren gegaan, om niet te spreken van het leed en de frustraties die daarmee zijn samengegaan. Er was sprake van grote overbelasting en het is te hopen dat daarin in het komende jaar verbete ring komt. I BKtVtH VAN LEZERS BUTEN VEAANTWOOROCLUKMEO *N OC REOWTC Het architectenbureau Texel (Alkema en Visser) verdient de gele kaart, enkel en alleen al om het woord 'nutteloze ruimte' tussen de dijk en huizen in de Texelse Courant van vrijdag 26 oktober j.l. Nee heren dit is geen nutteloze ruimte, maar heeft wel degelijk een decoratieve functie voor de houten voorschotten en geveltjes, die jullie notabene zelf getekend hebben. En gelooft u me, het is aan Schil nog nooit zo mooi geweest, om er nu honderd veertig woningen voor te zetten raakt dan ook kant nog wal. Er lopen (nog) meer mensen rond met plannen om hun huizen een wat meer karakteristiek aanzien te geven, maar met de plannen van de bovengenoemde heren kon het enthousiasme wel eens getempert wor den, dat is jammer. Begin volgend jaar houden we (Bak ker en Westerlaken) weer een film- en dia-avond in 't Skiltje met beelden van oud en nieuw Oudeschild, hierbij nodi gen wij jullie uit. Hopelijk is het dan nog niet te laat om de heren te overtuigen dat er om ons dorp nog ruimte genoeg is voor uitbreiding. En kunnen dan mis schien de rode kaart rustig in de achter zak houden. J. J. Bakker, Heemskerckstraat 9, Oudeschild Duinen Sprekende over het werkgelegen heidsprobleem en de weigering van de rijksoverheid om geld voor aanvullend werk uit te trekken, vestigde de Texels Belang-man de aandacht op het achter stallige onderhoud van de duinen. Hij zag dat als een economisch gevaar want de duinen zullen nu verstuiven en hij verwachtte dat de recreatie daarvan dan de schuld zal krijgen zodat het voor bepaalde instanties een argument wordt om de toeristenstroom in te dammen. „Wéér een aanval op de Texelse eco nomie!" Spreker vond het dan ook nodig dat het college in Den Haag het alsnog beschikbaar stellen van geldmid delen voor aanvullend werk in de duinen gaat bepleiten. Schilling zei met belangstelling uit te zien naar initiatieven van de 'industrie commissie' en beklaagde zich over de moeilijkheden die gepaard gaan met de nieuwbouw van agrarische opstallen. Noodzakelijke procedures duren onver antwoord lang. Ook doelde hij op de zware eisen die soms worden gesteld om een hinderwetvergunning te krijgen waardoor soms zelfs sluiting van het bedrijf dreigt, met alle gevolgen voor de werkgelegenheid. Blok Ook het andere Texels Belang-raads- lid Jan van Asselt hield een algemene beschouwing. Hij begon deze met het uitspreken van zijn waardering voor „een van de grootste promotors" waar mee hij doelde op kunstschilder Blok van der Velden. „Hij heeft Texel op een geweldige wijze vertolkt in zijn schilde rijen, die tot over onze grenzen velen aan het gouden boltje herinneren. Voor ons eiland is het werk van Blok van der Velden van onschatbare waarde. Krim Van Asselt drong aan op snelle besluitvorming ten aanzien van het recreatieplan De Krim. Dat is gewenst om het toerisme op Texel op een hoog peil te houden. Ook moet zo snel mogelijk met de aanleg van het Krimbos worden begonnen en hij vroeg zich af waarop de verkaveling van landbouw gronden in Texels noordpunt thans nog wacht. Bij geruchte had hij vernomen dat met agrariër De Graaf aan de Krimweg overeenstemming is bereikt over overname van grond. Hij betreurde het dat het nogal eens voorkomt dat raadsleden over dergelijke zaken van de buitenwacht horen en dus niet tijdig op Ml Bridgeclub Groot Slam heeft zaterdag i.l. een grootse finale gehouden in hotel Nieuw Breda te Eierland. Alle gasten- paren die de afgelopen zomer deel namen aan de open drives in hotel De Lindeboom-Texel en ëen eerste of een tweede plaats bereikten verkregen het recht op plaatsing in de grote finale die in de herfst zou worden georganiseerd. De opkomst was dit jaar zeer groot. Er waren 40 paren waarvan 17 Texelse. De paren waren ingedeeld naar speelsterkte in drie lijnen. Voor elke lijn gelijke prijzen. De eerste drie waren geldprijzen en tevens was er voor iedereen een prijs in natura. De eerste prijs in de A-lijn ging naar de heren Neelis Stokman, tweede prijs Akkie van de Kerkhof Cor Blonk, derde prijs echtpaar Dondey. In de B-lijn: eerste prijs echtpaar Ens, tweede prijs mevrouw Neelis Martien de hoogte worden gesteld. Hij zou het waarderen als de raad in een vroeg stadium vertrouwelijk zou worden geïn formeerd over principe-overeenkom sten. RST Van Asselt vroeg zich af of de Recreatiestichting wel in staat is de plannen uit te voeren in het zg. artikel 11-gebied van De Koog. Het gaat hier onder meer om overdekte recreatieve voorzieningen en tot dusver is weinig voortgang te bespeuren. „Zou het niet wenselijk zijn de opdracht terug te nemen. Tot op heden is in geen enkele commissie iets getoond waaruit ik toch niet mag opmaken dat er niets is gebeurd. Laat mén het gepresteerde tonenl" Van Asselt zei dat duidelijkheid moet worden verschaft aan de aangren zende camping 'Om de Noord' over de ontwikkelingen in het artikel 11-gebied. „In welke richting gaat de uitbreiding of aanpassing? We kunnen andere onder nemers toch niet de dupe laten worden van de besluiteloosheid van de RST?" Klimaat Spreker wees voorts op de noodzaak dat het college in deze moeilijker wor dende tijden een goed ondernemerskli maat schept. Bestaande bedrijven moe ten zich kunnen handhaven of uitbrei den en nieuwe vestigingen moeten Jan van Asselt Daan Schilling worden bevorderd. De continuïteit in de onderneming en de werkgelegenheid zouden daarmee zijn gebaat, in het bijzonder in een afgesloten gebied zoals Texel. Van Asselt sprak er zijn verbazing over uit dat de commissie voor Recrea tie en Natuurbehoud dit jaar nog maar één keer bijeen is geweest, en dat terwijl op Texel toch veel op het gebied van natuur en recreatie aan de hand is. Verder raadde hij het college aan spoe dig voor aanvulling van mankracht op de afdeling ruimtelijke ordening te zor gen. Het is de laatste tijd herhaaldelijk voorgekomen dat bestemmingsplannen niet op tijd gereed kwamen, zodat voorbereidingsbesluiten die op deze plannen betrekking hadden, hun geldig heid verloren waardoor ongewenste situaties werden uitgelokt. Alvorens een voorbereidingsbesluit te nemen moet eerst worden nagegaan of het mogelijk is het bestemmingsplan binnen een jaar klaar te hebben, Van Asselt zei dat zijn fractie grote waarde hecht aan het fietspad Den Hoorn-Den Burg. Er moet eerder aan worden begonnen dan blij kens het investeringsplan de bedoeling is. Ook met de aanpassingen (in het belang van verkeersveiligheid en ver keersafwikkeling) van de Pontweg moet spoed worden betracht. Van Asselt wilde verder weten hoe de breedte van de dijkwegen zal worden (daarover bestaat verschil van mening met natuur beschermers) en informeerde ook naar de stand van zaken met betrekking tot de verkeerssituatie op het Klif in Den Hoorn. Spreker wees op de soms overdadige wegverlichting, die strijdig is met het streven naar energiebespa ring. De verkeersveiligheid moet echter in het oog worden gehouden. Op kruis punten, waar nu niets staat, moeten wel lichtmasten komen. Tenslotte atten deerde hij op het belang van de aanpas sing van de Redoute om geschikt te worden als verkeersweg Oudeschild- veerhaven. Het industrieterrein Oude schild is klaar maar een behoorlijke verbinding is er nog niet. In De Rovershut aan de Ploegelander- weg wordt zaterdagochtend a.s. om 10.00 uur de Texelse afdeling opgericht van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN). De oprichtingsver gadering mag door iedere belangstellen de worden bijgewoond. De bijeenkomst duurt tot ongeveer 11.00 uur. Daarna begint een weekend, waaraan alleen door Texelse en over- kantse NJN-ers kan worden meege daan. Het programma vermeldt onder meer excursies en een lezing over de Waddenzee. Het is de vijfde keer dat op Texel een NJN-afdeling wordt opgericht. De vori ge afdelingen hadden geen lang leven omdat veel leden voor studie naar het vasteland vertrokken. Gehoopt wordt dat zich deze keer zoveel mensen zullen aansluiten dat de afdeling minder ge voelig wordt voor dergelijke 'bloedar moede'. De 'Snertrit' van de Blijde Rijders is een succesvol gebeuren geworden. 14 aanspanningen meldden zich aan de start: eenspannen, tweespannen en Jan Kiljan met z'n vierspan: totaal 20 paar den, 2 pony's en ruim 80 personen. Na een prachtige rit over een stuk van het oude Texel en door de Dennen over paden waar menig deelnemer nooit eerder was geweest arriveerde de stoet bij de familie P. Blom waar voor mens en dier een gastvrij onthaal wachtte. De stallen waren gereed voor de paarden en er was genoeg snert voor de 85 aanwezigen. Het was prachtig weer om te rijden: droog, zonnig en weinig wind, maar de temperatuur maakte toch dat de snert zich uitstekend liet smaken. Na de snert waren er twee verrassingen: eerst het fruit als 'toetje' van de familie Van der Meer en toen als extra binnenwarmertje voor de terugreis een 'neutje' van Henk Spigt van 'De Zwaan'. BREVEN t*N LEZERS - BUTTEN VEAANTWOOROEJJJKHEO **N D€ Pt OA* TE We leven op Texel, wat betreft de al of niet godsdienstige inzichten, met een zeer gemengde bevolking. Ik ben opge groeid in een goed Katholiek gezin. Ons werd echter wel bijgebracht, om men sen, die er anders over dachten dan wij, toch te respecteren. De statuten van de oudervereniging van de Sint Jozefschool worden mo menteel herzien. Er staat in, dat de vereniging de algemeen Katholieke be ginselen zal nastreven. Bij de behande ling ontstaat er een discussie, als er om een toevoeging gevraagd wordt, dat de leden van de oudervereniging ook inder daad de Katholiciteit van de school nastreven. Deze discussie wordt afge vlakt min of meer door het feit, dat sedert enige jaren ook kinderen uit anders denkende gezinnen worden aan genomen. Deze ouders worden er ech ter wel uitdrukkelijk op gewezen, dat er in het onderwijs een Katholiek opvoe dende sfeer verweven zit en dat dit consequenties meebrengt. Ouders, die toch dit onderwijs voor hun kinderen kiezen, zullen er ook wel het respect voor kunnen opbrengen. Als echter een kind uit de eerste klas verkondigt: „Ik ga niet naar de kerk, het doet me niets". Of een jaar later: „De bijbel, dat is grote onzin", dan hoor ik daar uitlatingen van ouders in. Als ouders menen niets meer aan hun Katholieke geloof te moeten doen, maar, om wat voor redenen dan ook, hun kinderen wel een gedeeltelijk Ka tholieke opvoeding op de school willen meegeven, zullen ook deze ouders toch respect hiervoor moeten opbrengen. Ik zal een voorbeeld geven. Er komen wel eens kinderen bij ons mee-eten. Het ene kind zegt: „Wij bidden niet voor het eten, want dat is onzin". Mijn kind reageert door zo idioot mogelijk te bidden. Een ander zegt: „Ik kan niet bidden, bij ons thuis doen we dat niet". Nu reageert het door zo netjes mogelijk te bidden. Ik wil hiermee zeggen, dat het opvoedende element, dat ouders hun kinderen meegeven, indirect door werkt op andere kinderen. En hier ligt het kritieke punt. Is dit afkrakend of opbouwend? Willen wij als ouder meewerken aan de Katholiciteit van de school? Daar in het leven dit probleem op heel veel vlakken doorwerkt, vraag ik, kunnen wij respect voor de ander opbrengen? M. A. v. d. Berg-Witte Steeds meer taken van de hogere overheid moeten door de gemeenten worden behartigd. De kosten die daaraan voor de ge meenten zijn verbonden, worden niet volledig door het rijk vergoed omdat de uitkering uit het gemeentefonds achterblijft bij de alge mene kostenontwikkeling. Om de begroting toch sluitend te krijgen zal de gemeente zich genoodzaakt zien de plaatselijke belastingen steeds weer te verhogen. Namens de Pakt-fractie constateerde Daan Welboren in zijn algemene beschou wing van woensdagmiddag dat een gemeente als Texel op die manier langzaan maar zeker in de richting van een artikel 12-gemeente schuift. Een artikel 12-ge meente is een gemeente die niet in staat is de begroting sluitend te krijgen en daar voor een extra uitkering van het rijk krijgt, maar dan ook onder strenge financiële curatele staat. Horsman, derde prijs echtpaar Bakker. In de C-lijn: eerste prijs Dirk Huibers Ada Smits, tweede prijs Liny van de Wetering Karei van Empel, derde prijs dames Brouwer. Wissel beker Bovendien werd de wisselbeker voor het hoogst geplaatste Texelse paar dit keer gewonnen door Liny van de Wete ring met Karei van Empel. De wintercompetitie draait ook weer op volle toeren. Deze winter wordt gespeeld in de Raadskelder. De compe titie wordt in 4 maal 6 wedstrijden gespeeld. Na iedere zes wedstrijden vindt promotie en degradatie plaats van resp. het bovenste en onderste paar uit de twee lijnen. Gepromoveerd van B naar A zijn de heren Blom en Duin en gedegradeerd van A naar B is het echtpaar Van Hoogen. De behandeling van de gemeentebe groting door de raad is dit jaar anders geweest dan tot dusver. Voorafgaand aan de eigenlijke begrotingsvergadering heeft de raad, in secties verdeeld, de begroting al in besloten sfeer bespro ken. In de Pakt-beschouwing werd deze aanpak een winstpunt genoemd, maar een bedenkelijk kantje eraan werd ook gesignaleerd: „Er zal scherp op moeten worden gelet dat de openbaarheid hier door niet wordt geschaad". De leden van de Pakt-fractie hebben de indruk dat de gang van zaken in het raadhuis minder doeltreffend is dan zou moeten. „Hergroepering van de afdelin gen" werd als remedie genoemd. Voorlichter „Wij nodigen het college uit om in 1980 te komen met een concreet voor stel voor de aanstelling van een ge meentelijk voorlichter", aldus Welbo ren, die de verwachting uitsprak dat de dienstverlening aan de bevolking door zo'n functionaris sterk zal worden ver beterd. „Er is helaas bij een groot deel nog steeds drempelvrees. Ook zie je bij veel mensen het gevoel van machte loosheid en onvrede veelal ten onrechte ten aanzien van het ge meentelijk apparaat. Wij accepteren niet dat de benoeming van deze dringend gewenste voorlichter van jaar tot jaar wordt uitgesteld". Welboren pleitte voorts voor het opstellen van een totaalplan voor ener giebesparing. Hij wilde dat de organisa toren van braderieën e.d. zouden wor den aangesproken voor reinigingskos- ten in verband met de enorme rommel die na afloop van deze evenementen op straat achterblijft. „Het mag geen auto matisme zijn dat de gemeente opdraait voor de gevolgen van de commerciële activiteiten van enkelen". Preventie Het Pakt wil dat het gemeentebestuur geld uittrekt voor een voorlichtingscam pagne over voeding. Veel kinderen eten onverstandig en lopen daardoor de kans later aan welvaartskwalen te lijden. In het bijzonder de ouders moeten worden benaderd over dit probleem. De hoogte van het bedrag dat voor de voorlichting wordt uitgetrokken zou kunnen worden bepaald in overleg met het ministerie van Volksgezondheid. Verwijzend naar de resultaten van het woningbehoefte-onderzoek zei Welbo ren dat de grote woningnood kan worden opgelost door de bouw van woningwetwoningen. Alle inspanning Daan Welboren moet erop zijn gericht zo snel mogelijk te bouwen in het Marsplan en Oude schild. De spreker herinnerde eraan dat zijn fractie herhaaldelijk heeft aange drongen op betere controle van de woningbouw. „De toekomstige wo ningbouw op vrij grote schaal moet dagelijks door bouw- en woningtoezicht worden begeleid". Volgens het Pakt is de noodsituatie in de sociale woning bouw mede veroorzaakt door het uitblij ven van rechtsgeldige bestemmings plannen. „De achterstand van de plan ning bij de afdeling ruimtelijke ordening neemt steeds bedenkelijker vormen aan. Het afgelopen jaar zijn nauwelijks plan nen van enige omvang aan de orde geweest. Sommige nog geldende plan nen zijn 25 jaar oud". Onderwijs Als gevolg van het kleiner wordende aantal leerlingen op de basisscholen zullen klaslokalen leeg blijven staan. De rijksvergoeding voor lokalen blijft echter nog drie jaar doorgaan, zodat nogal wat geld beschikbaar komt. Het Pakt wil dat geld besteden aan inhoudelijke verbete ring van het onderwijs, in het bijzonder aan individuele hulp van het kind. Ook het Pakt is zeer ontevreden over het functioneren van de schoolbegelei dingsdienst en wil dat de werkwijze wordt onderzocht en zonodig herzien. Welboren vroeg de gemeentelijke bij drage alleen voor het thans lopende schooljaar ter beschikking van de SBD te stellen. In augustus zou de betaling dus moeten stoppen zodat de totale gemeentelijke uitgaaf in 1980 niet 120.000,— maar f80.000, wordt. 'De Lindeboom-Texel' Het Pakt wil dat de bevolking wordt betrokken bij het stichten van een zaal voor culturele doeleinden in het te renoveren hotel De Lindeboom-Texel. Ruime inspraakmogelijkheden zou het college als voorwaarde kunnen verbin den aan het enorme bedrag dat de gemeente voor behoud van 'De Linde boom-Texel' uittrekt. Sprekend over de centrale werkplaats De Bolder zei Wetboren dat het Pakt het zeer betreurt dat zoveel publiciteit is gegoven aan 'problemen met enkele werknemers'. Openbaarheid heeft in deze geen enkele functie en kan slechts negatief werken voor de relaties en werkverhoudingen, zo zei hij. Ook het Pakt maakt zich zorgen over de geringe kans dat Texelse Mavo-gedi plomeerden werk vinden, maar ziet weinig mogelijkheden om daar plaatse lijk wat aan te doen. De situatie dient wel aanleiding te zijn voor betere voor lichting aan kinderen die de basisschool verlaten. Over het feit dat de Rijksoverheid dit jaar geen geld uittrekt voor aanvullend werk, is het Pakt slecht te spreken. „Een moeilijk te verteren situatie die het directe gevolg is van Bestek '81, een economisch plan waarvoor wij weinig waardering kunnen opbrengen". Met betrekking tot de visserij verd tenslotte opgemerkt dat de herindeling van de haven met kracht ter hand moet worden genomen. Voor de vissers is het een onhoudbare toestand, dat de kade ruimte zo beperkt is.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 13