Cjroen <r2wartsJ'exels in het L Blanken wethouder met algemene stemmen 2 f Stok achter deur voor schoolbegeleiding Diepgaand onderzoek noodzaak Hulde voor J. J. Westdorp Deel gemeentelijke bijdrage vastgehouden Zware pompoenen WmmrM':-, Vernielingen in clubhuis Nieuw feuilleton 93a JAARGANG NR. 9425 TEXELSE VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (022^20) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het Pakt-raadslid Fridt Blanken is woensdagmiddag met alle vijftien stemmen tot wethouder gekozen, als opvolger van de heer J. J. Westdorp, die om gezondheidsredenen tussentijds moest bedanken. Verschillende leden van het college en de raad grepen de gelegenheid aan om hulde te brengen aan de heer Westdorp voor de wijze waarop hij zich jarenlang voor de gemeenschap heeft ingezet. Da benoeming van Blanken was geen verrassing. Omdat de gemeen teraad het principe huldigt dat het college van B en W een afspiegeling moet zijn van de verhoudingen in de gemeenteraad en omdat Blanken het enige Pakt-raadslid was dat in staat was de functie op zich te nemen, stond zijn benoeming al bij voorbaat vast. Toch was kritiek te beluisteren op de gang van zaken die aan de verkiezing vooraf was gegaan. Daan Schilling van Texels Belang en het onafhankelijke raadslid J. C. Dros beklaagden zich er over, dat de kleine partijen helemaal niet bij het overleg over deze aangele genheid betrokken waren geweest. ,,Van een democratische groepering als het Pakt hadden wij anders verwacht", aldus Schilling. Van Pakt-zijde werd deze schoonheidsfout erkend. Als Of het een record is, weten we niet, maar de twee pompoenen waarmee Harry Bakker van Martha's Hoeve uit Den Hoorn op deze foto staat, zijn van een indrukwekkende omvang. De zwaarste weegt 61 kilogram en heeft een omtrek van 2.05 meter. Het andere exemplaar is 'slechts' 52 kg. De 25-jarige Hoornder kweekte de pompoenen in zijn tuin achter de boer derij aan de Diek. Ze zijn niet van een bijzondere soort, maar de afgelopen zomer wel bijzonder goed verzorgd. Toch is het resultaat opmerkelijk, vooral als in aanmerking wordt genomen dat de weersomstandigheden helemaal niet gunstig zijn geweest. Harry Bakker verdient zijn dagelijks brood in de bollen en beoefent het tuinieren als hobby, waarbij hij zich in het bijzonder tot experimenteren voelt aangetrokken. Kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt hij niet, wel stalmest van goede kwaliteit. Het onkruid krijgt geen kans omdat de bodem wordt afgedekt met organisch materiaal dat tevens onderkomen biedt aan allerlei organismen waarmee de planten ook hun voordeel doen. Bij het zaaien van gewassen wordt rekening gehouden met de zaaidata, zoals deze op de kalender van Maria Thun worden aangegeven ten dienste van de biolo gisch dynamische land- en tuinbouw. De mensen die denken dat de foto graaf een truc heeft uitgehaald kunnen de pompoenen met eigen ogen gaan bekijken, want ze liggen voorlopig te kijk in het voortuintje van Martha's Hoeve, Diek 52. verweer voerde Daan Welboren echter aan dat noodgedwongen was gehan deld. Het is nog maar zeer kort geleden dat de heer Westdorp het besluit nam om zijn functie neer te leggen en door een samenloop van omstandigheden (waaronder ziekte van enkele betrokke nen) kon de kandidatuur van Blanken vrijdag j.l. pas officieel worden en was er geen tijd meer voor overleg met alle raadsleden. Eed De bijeenkomst van woensdagmiddag begon met de beëdi ging van het nieuwe raadslid S. de Waard. Burgemeester Engelvaart zei het niet als een nadeel te beschouwen dat De Waard een tijd burgemeester is geweest en ging ervan uit dat hij bereid en in staat zou zijn op constructieve wijze met de andere raadsleden samen te werken. Hij feliciteerde Blanken met zijn benoeming tot wethouder en hoopte dat hij snel zou zijn ingewerkt. De wethoudersfunctie is zeker niet licht te noemen, vooral niet als deze in combinatie met een gewone dagtaak moet worden vervuld". Afscheid Van de gelegenheid werd door ver schillende leden van het college en de raad gebruik gemaakt om hun dank en bewondering te uiten jegens de (niet aanwezige) oud-wethouder Westdorp. De burgemeester: ,,Het werk had zijn grote liefde, interesse en inzet. De inzet was wellicht zelfs tè groot". En gelvaart zij ,,Wes" te hebben leren kennen als een vriend die solidair was en sympathiek. Texel zal hem moeten missen, maar het besluit om er mee te stoppen is toch wijs geweest. Niet alleen met het oog op het functioneren van het college, waar drie wethouders noodzakelijk zijn, maar ook in zijn eigen belang. Want nu heeft hij een betere kans op herstel". De burgemeester gaf een overzicht van de vele functies die Westdorp naast zijn wethouderschap (sinds 1974) en raadslid (sinds 1958) heeft bekleed. Hij was onder meer betrokken bij de schoolartsendienst, AOT, college van Bijstand, Recreatie stichting, de plaatselijke commissie voor georganiseerd overleg, WSW- commissie, stichting Samen Eén, Welzijnsstichting enz. Engelvaart ver onderstelde dat aan dit alles nu zo plotseling een eind is gekomen, dat Westdorp het gevoel moet hebben voor een grote leegte te staan. Hij heeft elk officieel vertoon bij zijn afscheid van de hand gewezen om de daarmee gepaard gaande emotie te kunnen ont lopen. De burgemeester veronderstelde evenwel dat het Wes goed zou doen als hij af en toe eens door iemand zou worden opgezocht. Het college zal ervoor zorgen dat hem een passend afscheidsgeschenk wordt gebracht. Wethouder Jook Nauta, die vijf jaar met Westdorp heeft samengewerkt, sprak van een overrompeling", Hij schetste Westdorp als iemand, waarmee hij op basis van wederzijds vertrouwen de best mogelijke verstand houding had, die zeer bewogen was en zich met name gevoelig toonde voor de sociale nood waarmee hij uit hoofde van zijn functie bijna dagelijks werd ge confronteerd. Het besluit om ermee op te houden is misschien wel het zwaar ste besluit in zijn leven geweest. Hij had de lopende periode graag willen volmaken. De nieuwe wethouder Blanken merk te in zijn maiden speech op dat ver trouwen geven en vertrouwen krijgen een wezenlijk deel is van het bestaan. ,,Je kunt beter tien keer teveel vertrou wen geven dan één keer te weinig, wat natuurlijk niet betekent dat je als een blind paard overal moet inlopen". Import Blanken herinnerde eraan dat hij op 22 augustus 1965 voor het eerst voet op Texelse bodem zette. Dat na 14 jaar een import Texelaar op deze bestuurlijke post kon komen was voor hem eens te meer het bewijs dat er sprake is van groot vertrouwen. Want op Texel maakt dat wel degelijk iets uit. De nieuwe wethouder zei de functie als een uitda ging te zien. ,,lk wil graag bouwen in critische waakzaamheid. Of ik het aan kan zal moeten blijken, maar ik zal mijn best doen". Hij zag het als zijn taak mee te helpen aan het scheppen van voor waarden waaronder ieder individu zich zonder angst en in vrijheid kan ont plooien. Verder wees hij erop dat het geen kunst is om te besturen volgens de letter van de wet. Dat geeft niet zoveel risico, maar beter en moeilijker is het besturen naar de geest van de wet. De regels moeten ten dienste staan van de mensen niet omgekeerd. Hij zag het als een ideaal om de mensen niet te zeggen hoe het moet, maar hen moge lijkheden voor te kunnen houden waar uit zij zelf kiezen. Blanken zei de afgelopen weken veel sympathieke re acties te hebben vernomen op zijn kandidatuur, ook van mensen die poli tiek ver van hem verwijderd zijn. In het bijzonder had hem de bezorgdheid getroffen van de mensen die bang zijn dat hij teveel hooi op de vork zou nemen. Onbekenden hebben vernielingen aangericht in het clubhuis van de jeugd groep The Sharks (het voormalige kleedgebouwtje van Texelse Boys aan de Westerweg tegenover Scholleboe). Leden van de club ontdekten woens dagmiddag dat een raam was stuk geslagen. Binnen bleken grammofoon platen, tv-toestel, kleding en meubilair te zijn vernield. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. De jeugdgroep maakt sinds het begin van dit jaar gebruik van het voormalige Boys-gebouw met toestemming van de gemeente. De groep moest het oor spronkelijke onderkomen aan de Gast huisstraat verlaten, omdat dit werd gesloopt. Pogingen om The Sharks onder te brengen bij het Open Jeugd werk zijn mislukt. Fridt Blanken neemt zijn plaats aan de collegetafel In. i Ook Blanken uitte zijn bewondering voor zijn voorganger Westdorp. „Hij doorgrondde de essentie van de dingen snel. Ik heb veel van hem geleerd. Het is verdrietig dat hij heeft moeten stoppen, maar ik hoop dat hij nu in een situatie is gekomen, waarin hij weer kan op bloeien. Ik heb wel vertrouwen In zijn geestelijke spankracht". Blanken deelde tenslotte mee dat Daan Welboren voortaan leider en woordvoerder van de Pakt-fractie zal zijn. Hartelijke en welgemeende woorden aan het adres van Westdorp werden ook uitgesproken door Daan Schilling van Texels Belang. „Het was hem met de paplepel ingegeven. Hij was barstensvol zorg en naasteliefde voor zijn mede mens. Ik durf te stellen dat we van een man van zijn formaat geen tweede op Texel kunnen vinden". Bij die woorden sloot zich de heer Barendregt van de WD aan. Het nieuwe raadslid S. de Waard zei zich te realiseren dat het een trieste oorzaak is die hem in de gemeenteraad had gebracht. Hij zei ook te beseffen niet tot de jongeren te behoren en menigeen had hem dan ook afgeraden eraan te beginnen. Maar hij had zin in het raadswerk en zag geen reden om te bedanken, nadat de dokter had vastge steld dat zijn gezondheid net zo best was als die van een 25 - of 40-jarige. Nu de perikelen in huize Hoorn- wijck voorbij zijn en alle ruzies bijgelegd, wordt het tijd voor een nieuw vervolgverhaal. Ditmaal viel onze keus op het verhaal 'SUIKER OOM' van Tom Lodewijk. Hoofd persoon in dit ingewikkelde familie relaas is Simon Kolberg Oom Si mon), die, na dertig jaar in Brazilië suiker geteeld te hebben, bij zijn familie in Nederland terugkeert. Alle familieleden van oom Simon, het eenvoudige onderwijzersgezin van Pieter en Anneke de Jong, de 'op stand' levende Thea en Herman Weezenaar en de succesvolle za kenman Ben Kroonstruiver, hopen op een deel van het fortuin dat oom in de suiker bijeengegaard heeft. Het is voor de hele familie dan ook een schok als het allemaal anders loopt en heel wat plannen in duigen dreigen te vallen. Gelukkig komt alles door een vrijgezel en een kraamverzorgster weer redelijkop zijn pootjes terecht. Wij wensen u veel leesgenot. Redactie Texelse Courant De gemeenteraad heeft woensdagavond besloten een deel van het geld dat in 1980 aan de schoolbegeleidingsdienst (SBD) zou worden uitgegeven, te bevriezen. Dit gebeurde door het met al gemene stemmen aannemen van een motie van het Pakt, waarin werd gesteld dat de SBD niet aan de verwachtingen heeft beantwoord sinds zij voor het Texelse basisonderwijs werkzaam is. Of de SBD op Texel verder mag gaan, zal moeten afhangen van de resultaten van een diepgaand onderzoek. Om een betere gang van zaken te stimuleren wordt alleen nog geld voor het lopende schooljaar beschikbaar gesteld (7/12 van het totale bedrag dat voor 1980 was uitgetrokken) wat betekent dat ongeveer f50.000,— wordt vastgehouden. De gemeenteraad discussieerde uit voerig over de schoolbegeleidingsdienst als onderdeel van de behandeling van de gemeentebegroting. Het was niet de eerste keer. Herhaaldelijk zijn de vele kachten over het functioneren van deze dienst in de raad en daarbuiten onder werp van gesprek geweest. Tot dusver heeft dat niet geleid tot een hoopvolle nieuwe situatie, zodat de gemeente raad woensdag wel bereid was de kwestie op een wat hardere wijze aan te pakken. Niet rechtstreeks De gemeente Texel heeft geen recht streekse invloed op het doen en laten van de schoolbegeleidingsdienst. De dienst valt onder verantwoordelijkheid van de gemeente Den Helder. Texel is een van de gemeenten die van de SBD dienstbetoon „koopt". Zowel in kringen van onderwijs als daarbuiten (ouders) bestaat de indruk dat het grootste deel van de gemeentelijke uit gaaf daarvoor (voor 1980 is er meer dan f120.000, mee gemoeid) als wegge gooid geld kan worden beschouwd. Het Pakt-voorstel om een deel van het geld te bevriezen en aldus een beter functioneren af te dwingen was al aan de orde gesteld in de besloten sectie vergaderingen die de gemeenteraad aan de begroting had gewijd. B en W hebben de schoolbegeleidingsdienst in de gelegenheid gesteld te reageren op kritische vragen en de antwoorden aan de gemeenteraad toegestuurd. Slechte relatie Sommige schoolhoofden zien geen praktisch nut van het SBD-werk. De SBD reageerde daarop door te stellen dat het wel meer voorkomt dat in sommige scholen onrust ontstaat als de praktijkmedewerkers van de SBD daar aktief worden. „Confrontatie met iets nieuws roept velerlei reacties op. Van wezenlijk belang is dat de praktijkmede werkers tot goede relatie komen met leerkrachten. Soms komt de relatie in het geheel niet tot stand". Met name bij het kleuteronderwijs heeft de SBD veel ergernis gewekt. De SBD had besloten de begeleiding van de kleuterscholen over te laten aan praktijkmedewerkers, maar de Texelse kleuterleidsters stelden als voorwaarde dat deze medewerkers eerst beter moesten worden geschoold. Twee leden van de Adviesraad Texel van de Schoolbegeleidingsdienst hadden fun damentele kritiek op de werkwijze bij het geven van persoonlijke hulp aan kinderen. „Er valt nauwelijks systeem in te ontdekken en het ontbreekt geheel aan regelmaat en continuïteit. Dat laatste achtte men overigens van toepassing op het gehele SBD-werk. Als verweer had de SBD aangevoerd dat op Texel naar verhouding een groot aantal kinderen voor individuele hulp is aangemeld. Vrijwel alle kinderen wer den onderzocht, maar het werd niet uitgesloten dat de kwaliteit van de hulpverlening minder is geweest als ge volg van de massale aanmelding. „De directeur heeft om alle betrokkenen zo veel mogelijk tegemoet te komen, duidelijk te veel hooi op de vork geno men". Zwak Fridt Blanken nog even in zijn oude rol als Pakt-woordvoerder, noemde de verdediging van de SBD zwak. De ernst van de zaak is nogal gebagatelli seerd. In ieder geval bleef overeind dat de werkwijze van de SBD weinig syste matisch is en dat er alle reden is om (Lees verder op pagina 3)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1