Discussie over abortus Ds Wolthaus: Abortus is moreel goed noch slecht WJ AGENDA AOT GAAT OVER OP ZÖNETARIEF sbd KRUISWOORDPUZZEL Buitenlandse valuta zon. maan en hoog water Meeste trajekten voordeliger Aanrijdingen als gevolg van mist Reconstructie berucht kruispunt begonnen VERVOLG VAN PAG.l - - VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 I H TEXELSE COURANT PAGINA 3 „Er wordt tegenwoordig zo makkelijk over abortus gepraat, maar het blijft toch moord". Eén van de opmerkingen van een al wat oudere vrouw die te horen was op de openbare forumavond over de problematiek rond het afbreken van (ongewenste) zwangerschappen, georganiseerd door de NVSH en het Vrouwenhuis Texel, woensdagavond j.l. in de aula van de Rijksscholengemeen schap. In het forum zaten Mijkje Uittenbo- gaard, dominee P. D. Wolthaus, huis arts R. R. Siebinga en Ruth van der Hilst, werkzaam bij Stimezo (Stichting Medisch Verantwoorde Zwanger- schaps-Onderbreking) te Alkmaar. Ge spreksleidster was Marijke van Ittersum. Ruth van der Hilst was een belangrijke spil in het forum. Allereerst gaf zij een inleiding over haar werk bij Stimezo. Deze vereniging van abortus-hulpverle ners en abortus (poli)klinieken helpt vrouwen die voor abortus in aanmerking komen, maar ook mensen met sexuele problemen. Vervolgens zette zij de procedure van de behandeling voor de mensen in de zaal uiteen en gaf ze een opsomming van de mensen die bij Stimezo voor een abortus-behandeling aankloppen. Vrouwenzaak De avond was voor iedereen toegan kelijk, voor zowel voor- als tegenstan ders en voor mannen en vrouwen. Van de ongeveer 50 aanwezigen in de aula van de Rijksscholengemeenschap, vormden de mannen overigens een duidelijke minderheid. Hun aantal was op één hand te tellen. Opvallend was hierbij dat zij ondanks hun minderheid vrij dominerend aan de discussie over dit onderwerp deelnamen. Dat werd niet altijd gewaardeerd. Vanuit de zaal hoor de je bij tijd en wijle dat abortus toch een typisch vrouwelijke zaak is, waar de man niets mee te maken heeft. Verantwoording Eén van de aanwezige mannen liet blijken erg geïnteresseerd te zijn in de wetgeving rond abortus-provocatus en vroeg zich af wie de verantwoording op zich neemt: de wet of degene die de verantwoording krijgt toebedeeld de vrouw zelf of de arts. Het forum antwoordde dat abortus nog steeds in het Wetboek van Straf recht zit. De arts die de behandeling uitvoert of meehelpt zo'n behandeling tot stand te brengen, kan nog steeds gestraft worden. Hij is de verantwoor delijke persoon. De meeste leden van het forum waren het eens met de stelling dat abortus uit het Wetboek van Strafrecht moet verdwijnen. Dominee P. D. Wolthaus voegde hier echter aan toe dat iemand die een vrouw onder druk zet een abortus te laten plegen wel vervolgd moet worden. Bovendien vond hij dat de verantwoording van de arts in het mëaiscne vlak ligt en die van de vrouw in het morele vlak. Grenzen vastleggen Huisarts R. R. Siebinga merkte op dat het plegen van abortus op dit moment wettelijk echt verboden is. „Des ondanks wordt het al meer dan tien jaar oogluikend toegestaan. In zo'n situatie is het toch noodzakelijk grenzen vast te leggen en in welke omstandigheden een abortus mag plaatsvinden", aldus Sie binga. In het forum was weinig waardering te vinden in het wetsvoorstel zoals dat nu op tafel ligt. Zo zijn de vijf dagen bedenktijd, de indieners van het voorstel in de procedure voor het wel of niet in iTTMRl 4 7. 13. 14 16. 17 19 21 22 23 25. 26. 28. 30. 32. 33. 36. 37. 39. 40. 42. 43. 45. 46. 48. 50. 51. 52. 54. 55. 57. 60. 62. 64. 65. 67. 69. 71. 73. 74. 75. 76. 77. Horizontaal: onderhuidse vetlaag staatsbedrijf (afk.) deel van een cirkel vreemde munt vent planeet voeg boom kloosterzuster jongensnaam heldere jongensnaam gesloten grote bijl bijwoord vervoerbedrijf (afk.) kledingstuk landbouwwerktuig wapen kledingstuk gast voorzetsel en omgekeerd (afk.) hemellichaam naaigerei ronddraaiend deel voegwoord kledingstuk stad der oudheid Duits persoonlijk voornaamw. visgerei dunne naschrift (afk.) deel van een gebouw dun visnet woestijn schaapkameel keurtroep duivel meisjesnaam verhaal Israël (afk:) luchtig verblijf Verticaal: 1. muziekstuk 2. bezienswaardigheid in Madrid 3. een en ander (afk.) 4. vogel 5. deel van een toren 6. breekbare 8. stapel 9. rondhout 10. rivier in Italië 11. voetbalvereniging 12. deel van het oog 15. Chinese maat 18. titel (afk 20. gewicht (afk.) 24. en anderen (afk.) 25 kleinigheid 27. griezel 29. schildersgerei 30. wandversiering 31. land in Europa 33. per expresse (afk.) 34. kansspel 35. dwaas 36. strandmeer 38. grillig 40. ik (Latijns) 41. al 44. vogel 47. Nederlandse Radio-Unie (afk.) 49. in orde (afk.) 53. gezicht 55. bontsoort 56. voorzetsel 58. plakken 59. putemmer 60. jong 61. bevestiging 62. vogel 63. laatst leden (afk.) 66. Spaanse uitroep 67 zee fEngels) 68. Heilige Schrift (afk.) 70. Friese jongensnaam 72. zoals de akten getuigen (Latijnse afk.) behandeling nemen van een abortus graag in een wet ziet verschijnen, bevoogdend en betuttelend. Onaanvaardbaar Voor Mijkje Uittenbogaard, een ander lid van het forum, is abortus een onaan vaardbare zaak, omdat het past in een maatschappij van geweld, oorlog, moord en bio-industrie. ,,lk ben tegen al deze dingen, dus ook tegen abortus", zei ze. „Los hiervan zie ik op dit moment een wetgeving die vrouwen betuttelt en bevoogt. Daar ben ik het niet mee eens. Degene die over een abortus moet beslissen is de vrouw zelf die in deze situatie verkeert, en niemand anders". Vanuit de zaal werd wat gekissebist over de eenvoud en het gemak waarmee tegenwoordig over abortussen wordt gesproken. Sommigen vonden het moord. Anderen vonden dat men in zo'n situatie de dingen reëel moet blijven zien. Het gaat toch om het leven van de vrouw zelf, om de consequenties die zij bij het krijgen van een kind moet aanvaarden. „Voor het kind zelf is het ook niet prettig als het ongewenst op de wereld komt", zegt een ander hierop aansluitend. Noodsituatie Ds. Wolthaus zorgde voor duide lijkheid. Aan een abortus zitten twee aspecten: enerzijds is abortus moord, anderzijds wil iedere vrouw baas in eigen buik zijn. „We moeten niet zo tegen deze tegenstelling aankijken. Abortus is moreel goed, noch moreel slecht te noemen. Maar er zijn eenmaal situaties waar een noodmaatregel een oplossing moet brengen". Welk criterium daarbij aangelegd moet worden is een moeilijke zaak. Niet voor niets is het in het parlement een slepende kwestie. Moet er bijvoorbeeld worden vastgesteld dat een zwanger schap tot 12 weken mag worden afge broken, of verleggen naar 18 weken. Wanneer spreek je van levensvatbaar heid van de vrucht en wie bepaalt dat? „De vrouw zelf", vindt de gesprekslei der van nettorum. Pil Later op de avond dwaalt men van het onderwerp af en wordt er over voor behoedsmiddelen en sexualiteit gepraat. Geconstateerd werd dat in feite geen deugdelijk anticonceptiemiddel bestaat. Aan ieder bestaand middel zijn gevaren en/of nadelen verbonden. Zes jaar geleden draaide de NVSH op scholen nog een soort propagandamiddel voor de pil. Dat zouden ze nu niet meer in hun hoofd halen. Maar wat dan? De oplossing werd gevonden in een andere manier van vrijen. „We moeten niet gefixeerd raken op een coïtus of orgas me", aldus Siebinga. De huisarts zit in een moeilijke situa tie. Kinderen van veertien jaar komen bij hem op het spreekuur voor de pil. „Je kunt toch niet weigeren, hoewel je weet dat deze vorm van anti-concepti scha delijke gevolgen voor zo'n meisje kan hebben". Ook ouders adviseren tegenwoordig vaak de pil voor hun dochters. Liever de pil dan een zwanger kind, is vaak de gedachtengang. Pijpersdijk enkele weken dicht Het door de vele ongelukken beruchte kruispunt Nieuwlanderweg-Pijpersdijk- De Staart in Waalenburg wordt momen teel gereconstrueerd. Gezien vanuit de richting De Koog wordt de Pijpersdijk bij het kruispunt veertig meter verlegd, waardoor het niet meer mogelijk is rechtdoor te rijden. Om het werk te kunnen uitvoeren heeft de gemeente grond geruild met Natuurmonumenten. Een stuk grond nabij De Waal is aan Natuurmonumen ten overgedragen. Een andere mogelijk heid was er niet, want Natuurmonu menten verkoopt in principe geen grond. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de gehele Pijpersdijk van een nieuwe afdeklaag te voorzien. De werkzaamheden zullen ongeveer drie weken vergen. In verband daarmee is de Pijpersdijk vanaf heden voor het verkeer gesloten. Donderdag 1 november In „De Schakel" wordt een bijeenkomst van alleenstaanden van alle leeftijden gehouden. Om 17.00 uur koffiedrinken en om 18.00 uur broodmaaltijd. In dorpshuis De Wielewaal te De Waal houdt de Hervormde vrouwenvereni ging een bazaar van 15.00- 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. Vrijdag 2 november De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel houden samen met het R.K. Vrouwengilde een avond in de Burge meester De Koninghal. De toneelgroep 'Toverlink' uit Berkhout brengt het stuk 'Een draad in het donker' van Hella Haase. Naast leden van beide verenigin gen zijn ook introducees welkom, echter tegen betaling van f5,— p.p. De jeugdclub 't Molenbos heeft in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp een filmavond, aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Wielewaal houdt de Hervormde vrouwenvereniging van De Waal een bazaar. Van 15.00 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. Zaterdag 3 november In 'De Rovershut' aan de Ploegelander- weg wordt om 10.00 uur de afdeling Texel van de NJN opgericht. Om 20.00 uur start op het Wezenland de 'snertrit' van de MAB-club Texel. In dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild is 's avonds vanaf 20.00 uur een herfstdisco- bal voor de jeugd van het voortgezet onderwijs t/m 15 jaar. Zondag 4 november De wandelsportvereniging houdt de sluitingswandeltocht; start tussen 13.00 en 14.00 uur bij camping De Koornaar aan de Grensweg. Maandag 5 november Om 20.30 uur begint in 'De Schakel' een bijeenkomst van het Vrouwenhuis: 't Mooie Meidenspel. Dinsdag 6 november De Rabo-bank houdt in 'De Hollebol' een verkeersmiddag voor ouderen: 14.00 uur. Mevrouw Woelinga uit Hoorn geeft voor de federatie van Doopsgezinde zusterkringen een lezing over de achter gronden van sprookjes en bijbelverha len. In „De Schakel" wordt een bijeenkomst gehouden van de vereniging van ouders van gehandicapten. Thema: sociaal-pe dagogische dienst en gezinsvervangen de tehuizen. Westduitse marken 100 7109,75 Belgische francs 100 7 6,58 Franse francs 100 7 46,25 Zweedse kronen 100 7 45,50 Zwitserse francs 100 7118,75 Deense kronen 100 7 36,00 Amerikaanse dollars 1 7 1,96 Engelse ponden 1 7 4,09 Oostenrijkse schillingen 100 7 15,28 Italiaanse lires 10.000 7 22,50 Spaanse peseta's 100 7 2,86 De zon komt 4 november op om 7.39 uur en gaat onder om 17.07 uur; 7 novem ber op om 7.45 en onder om 17.2 uur. Maan: 4 nov. V.M., 11 nov. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 2 nov. 6.52 en 19.07 Zaterdag 3 nov. 7.54 en 20.07 Zondag 4 nov. 8.45 en 20.58 Maandag 5 nov. 9.30 en 21.41 Dinsdag 6 nov. 10.09 en 22.18 Woensdag 7 nov. 10.46 en 22.53 Donderdag 8 nov. 11.20 en 23.21 Vrijdag 9 nov. 11.53 en 23.49 Zaterdag 10 nov. en 12.23 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Ingaand maandag 5 november a.s. wordt een totaal nieuw tarief systeem van kracht bij de Autobus Onderneming Texel. Er wordt dan overgeschakeld op het zg. zonetarief in navolging van andere auto busondernemingen in het land. Daardoor zullen de meeste busritten iets goedkoper worden. Wie een busrit maakt betaalt een bedrag dat afhankelijk is van het aantal zones waar de bus tijdens de gewenste rit doorheen rijdt. Texel is ingedeeld in vijf zones. Wie de onlangs door de AOT huis-aan-huis op Texel bezorgde winter- dienstregeling raadpleegt kan op het kaartje zien waar deze zones liggen en aldus makkelijk uitrekenen wat een bepaalde rit kost (de wegen van de zones zijn in verschillende kleuren aan gegeven). Een rit die door veel zones loopt, kost naar verhouding weinig. Het prijsvoor deel zit dan ook voornamelijk in de langere ritten. Wie van De Koog naar het Natuurrecreatiecentrum gaat, blijft in één zone en dat kost dan 71, Het traject De Koog-Den Burg beslaat twee zones en dat kost 71,35. Met een rit Den Burg-veerhaven zijn drie zones ge moeid: 71,60. Ook Den Helder Ook Den Helder valt onder het nieuwe zonesysteem. Wie van Den Burg naar bijvoorbeeld ziekenhuis Lidwina of een andere Helderse bestemming wil, be taalt voor vier zones en dat kost dan 71,90. Het op Texel gekochte kaartje geldt dus ook voor de bus in Den Helder en het ritje aldaar kost dan slechts 30 cent. Nog een paafr voorbeelden: Den Burg- Oudeschild (één zone) 71, Den Burg- Oosterend (2 zones) 71,35, De Cocks- dorp-Den Burg (3 zones) 71,60, De Cocksdorp-veerhaven (5 zones) 72,20, De Cocksdorp-NS station Den Helder (6 zones) 72,50 (kost thans nog 72,75 71, Leidraad voor het bepalen van de prijs van andere ritten: voor elke zone Aantal zones 1 Enkele reis tien-rittenkaart maandabonnement volw. gered. volw. gered. volw. pers. t/m 18jaar 1 1,00 0,50 7,50 3,75 23,00 18,00 2 1,35 0,70 9,50 4,75 30,00 23,00 3 1,60 0,80 11,50 5,75 40,00 32,00 4 1,90 1,00 15,00 7,50 50,00 40,00 5 2,20 1,10 17,50 8,75 60,00 47,00 6 2,50 1.25 20,00 10,00 70,00 55,00 boven de eerste komt er ongeveer 30 cent bij. Wel is als regel gesteld dat men niet langer dan een uur per een of twee zones in de bus mag zitten en maximaal twee uur bij drie tot en met zes zones. Wie na een of twee zones uitstapt en een paar uur later verder wil reizen, moet weer een nieuw kaartje kopen en dan vervalt dus het prijsvoordeel. Geen weekabonnementen Ingaand 5 november zal de AOT de weekabonnementen laten vervallen. 'Grootgebruikers' kunnen dan het beste een tienrittenkaart nemen (77,50 voor de eerste zone voor volwassenen en 73,75 voor Pas 65 en kinderen van 4 tot en met 9 jaar). Ook een maandabonne ment (tegen gereduceerd tarief voor personen tot en met 18 jaar) kan voordelig zijn. Ook mensen die in groepsverband reizen kunnen een tien rittenkaart nemen. Op deze wijze betaalt bijvoorbeeld een groep voetballers per persoon 72,30 voor een retour veerha ven-Den Burg (was 73, Om het nieuwe tariefsysteem te kunnen toepas sen is in alle AOT-bussen de kaartjes- apparatuur vervangen. Het spreekt van zelf dat de chauffeurs bereid zijn hun passagiers te adviseren bij het kiezen van de meest voordelige oplossing. Tarieven Hieronder het tariefsoverzicht zoals dat per 5 november van kracht wordt. Om te weten met hoeveel zones men te maken krijgt, moet het kaartje er bijge nomen worden dat onlangs huis-aan- huis is bezorgd. Wie het niet meer heeft kan een exemplaar afhalen bij de AOT aan het Wezenland in Den Burg. Elke kleurwisseling op de route betekent een nieuwe zone. Gereduceerd is: kinderen van 4 t/m 9 jaar en Pas 65. niet zonder meer opnieuw met de dienst in zee te gaan. Klaas Baren- dregt van de WD merkte op dat er in ieder geval een slechte relatie is tussen de Texelse scholen en de SBD. Hij vindt dat het vertrouwen hersteld moet worden. „Met een enquête wordt geen dialoog opgebouwd". Daan Schilling verwoordde de grote onzekerheid die zich van de raad meester maakt als het aankomt op het beoordelen van de werkwijze van de SBD. Veel klachten worden bij geruch ten vernomen en zijn niet allemaal hard te maken. Schilling was daarom ge neigd enig vertrouwen te hebben in het oordeel van Blanken, die in deze materie goed thuis is. De heer P. A. Zegers van het CDA deed verslag van slechte ervaringen met de SDB die hij persoonlijk had opgedaan. „Je kunt niet op de praktijkmedewerkers reke nen. Ze komen soms zomaar niet opdagen. De individuele hulp aan kin deren komt veel te laat na de aanmel ding op gang. Het duurt soms maanden en dan is het kostbaarste deel van het schooljaar vaak al verstreken". In eigen hand Het was Zegers opgevallen dat de vormen van onderwijshulp die de ge meente in eigen beheer heeft (zoals de logopedie) wél prima functioneren. Hetzelfde geldt voor de schooltandver- zorging. Een eigen Texelse school begeleidingsdienst zou daarom een aantrekkelijke gedachte zijn, maar het is onwaarschijnlijk dat dit in de praktijk mogelijk is. Maar het is misschien wel denkbaar om bepaalde vormen van hulpverlening die nu in SBD-verband worden genoten, in eigen hand te nemen. Daar is dan meer greep op en er gaat minder kostbare tijd met heen en weer reizen verloren. Zegers was nog niet enthousiast over het Pakt- voorstel om een deel van de gemeente lijke bijdrage te bevriezen, maar voelde wel voor het houden van een grondig gesprek met de SBD en voor „kei harde afspraken". Burgemeester Engelvaart zei dat beoordelen van de toestand extra moeilijk is omdat in het Texelse onder wijs geen eenstemmigheid bestaat over het functioneren van de dienst. De een zegt: alle lof, ga er mee door, maar de ander zegt: stoppen want het is wegge gooid geld. En de Schoolbegeleidings dienst beweert dat alleen Texel zo moeilijk doet. Uiteindelijk was de raad het er over eens, dat de motie Welbo- ren maar het beste kon worden aan genomen om snel een eind te maken aan de impasse-achtige toestand, waar in de schoolbegeleidingskwestie is ge raakt. Het bedrag dat nu is bevroren, zal pas worden „ontdooid" als de ge meenteraad daartoe te zijner tijd opdracht geeft. Het laatste woord over de SBD is dus nog niet gezegd. Als gevolg van de mist vonden dinsdag j.l, een drietal aanrijdingen plaats. Hierbij ontstond flinke schade, maar van persoonlijk letsel was geen sprake. 's Morgens om 10.15 uur reed W.D. uit Oosterend met zijn Mercedes vracht wagen achter op de personenwagen van mevrouw J.K.-E. De bestuurster reed op de IJsdijk richting Oosterend. In de dikke mist zocht ze een inrit. Toen ze dacht dat ze er bijna was, minderde ze vaart. W.D. zag de langzaam rijdende Datsun te laat. De bestuurder had zich op de afstand tussen zijn vrachtwagen en de personenwagen verkeken. Botsing op Hoofdweg Niet veel later, om 11.05 uur, vond een aanrijding plaats ter hoogte van Hoofdweg 65. P. de G. uit De Cocks dorp reed met zijn Volvo op de Hoofd weg, richting Oorsprongweg. Hij stopte langs de rechter berm, om links de inrit in te rijden. Juist toen hij de weg overstak botste mej. S.S., eveneens uit De Cocksdorp, met haar Opel rekord bovenop de Volvo. Zij kwam uit tegen gestelde richting op de Hoofdweg. De linkerflank van de Opel lag helemaal in elkaar en ook de Volvo van P. de G. liep flinke schade op. Geparkeerde ventwagen Ook om 12.00 uur was het nog behoorlijk mistig toen H.v.d.B. uit De Cocksdorp met een Renault 4 bovenop een geparkeerde wagen op de Vuurto- renweg reed. Het bleek de ventauto van bakkerij 't Gouwe Boltje uit Oosterend te zijn. De bestuurder, F.B., had de auto ter hoogte van Vuurtorenweg 2 langs de kant van de weg gezet. De wagen van 't Gouwe Boltje had vrijwel geen schade. De Renault 4 liep aanzienlijke schade op.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 3