Deken op zwembad geeft enorme besparing gas I' I" I 1 I" 1 r J I ■H Collecte voor gehandicaptensport KRUISWOORDPUZZEL Uitstekende opbrengst bazaar uit het handelsregister WAT IK ZEGGEN WOU..' Eenzaamheid Cursus over klassieke muziek „En nog vele jaren" in schouwburg van Den Helder 31 37 ÉssK VERVOLG VAN PAG. 1 Muziekschool Denksportmiddagen op scholen gestaakt Buitenlandse valuta pak even de fiets voor die boodschap dichtbij Raadsvergadering PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 VI Het is vrijwel zeker dat de Recreatiestichting binnenkort overgaat tot aanschaf van een installatie waarmee de totale wateroppervlakte van het zwembad Molenkoog kan worden afgedekt zodat afkoeling van het verwarmde water wordt tegengegaan. De besparing op aard gas die daarvan het gevolg is, is zo groot dat de lasten die met deze investering gepaard gaan, er voor een groot deel en op den duur hele maal door worden gedekt. Uit nauwkeurige studies, door een gespecialiseerd bureau, is gebleken dat op een besparing van 59,6% op het gasverbruik kan worden gerekend. Thans gebruikt het zwembad meer dan 100.000 m3 aardgas per jaar. In geld uitgedrukt beloopt de besparing 725.624,— per jaar, in het eerste jaar echter nog Z37.269, Met de aanschaf BRSVEN \AN LEZERS- BUfEN M OE REQWTC (Naar aanleiding van het artikel in de Texelse Courant van 6 november 1979: 'Alleenstaanden moeten uit hun schulp komen'). Alhoewel het streven van de Her vormde vrouwendienst iets zinvols voor alleenstaanden te willen organiseren in eerste instantie op mij overkwam als zijnde bemoeienis met een minderheids bevolkingsgroep waarbij ik mij afvroeg wat de reactie zou zijn wanneer de alleenstaande zich ongevraagd ging mengen in gezinsproblematiek geluk, ruzie, spanning, echtscheiding, etc. Het bleek mij bij nadere informatie dat het initiatief uit alleenstaanden zelf (via de Hervormde Vrouwendienst) is voortge komen. Graag wil ik enkele gedachten aan dit 'vraagstuk' toevoegen. Voor sociale problemen zoals boodschappen, was, kinderen etc. (zie artikel) en fysiologi sche structuurproblemen heeft Texel een uitstekende Sociale Dienst, een sociaal werker en de toekomstige op richting van het MAIC. Een anonieme telefoondienst zal voor vele mensen een zinvolle oplossing zijn, gezien de belemmering van het 'ieder een kent iedereen'. Uiteraard begeleid door deskundige achtergrond, luisteren e.d. kan hierdoor de drempelvrees naar sociale instellingen worden overwon nen. 'Uitgaan, goed voor u' zegt iemand in het artikel. Leer de mensen zichzelf amuseren, leer hen de diepte, de stilte van hun wezen in verborgen rijkdom peilen. Leer hen expressie, muziek, schilderen, dichten, handwerken, knut selen, planten verzorgen etc. in plaats van naar de vaak geestdodende tv te kijken. Al de resultaten van deze in stilte voltooide zaken bijvoorbeeld vier of zes keer per jaar exposeren, begeleid door prijzen, een gezamenlijke maaltijd, eigen ingestudeerde muziek en voordracht of organiseer een gezamenlijke bustocht of een ander uitwendig gebeuren. Leer de mensen die opnieuw alleen zijn (door scheiding of overlijden van partner) niet alleen stil te staan bij hetgeen zij verloren, maar laat ze zien dat zij van het leven hebben mogen genieten en de hoogtepunten van het leven kennen: liefde kennen, verloving, huwelijk, wel of geen eigen kinderen, de liefde en de zorg voor hen, en de hulp en zorg die zij van hen ontvangen. Arrangeer een grootmoeder- of groot vaderrol. Nodig hen uit in gezinnen. Grootouders spelen met zogenaamde kleinkinderen, doen klusjes etc. Geef hen de eer die hen toekomt, de beste kamer, maar op de eerste plaats de eerbied. Maar laat ook met de feestdagen de huisdeuren open staan. Wat betekent een kerstmaaltijd, een gezang aan huis, een kerstkrans van de kerk voor een alleenstaande? Allemaal gewetensvolle vervullingen, maar ze vinden plaats vóór de feestdagen. Daarna zijn doorgaans de deuren gesloten, opdat het gezin zijn Kerstfeest kan vieren. Want zo hoort het tochl Zo is het altijd geweest. Turken, negers en alleenstaanden kun je daar niet bij halen. Het zou de oude vertrouwde sfeer maar bederven. Wat bèn je als gast bij een kersteten tje als je in dat gezin geen grootouders- rol hebt kunnen spelen? Een 'oneigene' die zich vreemd voelt in een rest van de welwillendheid en 's avonds toch weer alleen thuis komt en daar de kat, hond of kanarie slapend vindt. Misschien een eenzaam muisje loopt je voor de voeten. Heeft iemand ooit het idee bedacht om met de feestdagen zijn pannetje op te nemen en op te bellen naar zijn pseudo- grootouder of alleenstaande: „Vindt u het goed als ik bij u het kerstmaal kom nuttigen?" Alleenstaanden, vooral we duwen en weduwnaren, stellen er ook prijs op zelf eens gastvrouw of gastheer te zijn en de oude sfeer te proeven van hoe het vroeger was. Deze voorstellen kwamen zomaar in mij op. Misschien heeft u er iets aan. Fokelien A. Bossert, Oost en montage van de (automatisch wer kende) afdekinstallatie is een bedrag van T179.000, gemoeid. De gemiddel de jaarlijkse kapitaalslasten daarvan zijn 728.794, Bovenstaande berekening is gebaseerd op de gasprijs in het komen de jaar. Het is onvermijdelijk dat de gasprijs op den duur verder omhoog gaat waardoor de exploitatie van het bad met vele duizenden guldens per jaar zal worden verlicht. Vooral als gevolg van de gemiddelde weersgesteldheid op Texel werpt zo'n isolatiedek veel vrucht af. Door de gemiddeld lage temperatuur in de zomer en de altijd aanwezige wind is de afkoeling van het water veel groter dan bij vergelijkbare zwembaden in het binnenland. In het bad Molenkoog is per jaar 121 m3 aardgas per vierkante meter water nodig. In een plaats als Nijkerk is dat slechts 62 m3, dus de helft! Elke week raken 500 mensen in Nederland gehandicapt. Onder die 500 mensen vallen lichamelijk, geestelijk en visueel gehandicapten. In ons land doen 15.000 gehandicapten aan sport. Dat zouden er minstens 80.000 moeten zijn. Onder meer door de Federatie Sport Gehandicapten in 1977 opgericht wordt er allerwege aan gewerkt om sport door gehandicapten te stimuleren. Daarvoor moeten echter de nodige sportakkommodaties, aangepast aan de gehandicapte sporter, gerealiseerd wor den. Om de hiervoor benodigde gelden in te zamelen organiseert het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten (opgericht in 1975) een landelijke collecte, die in de week van 12 - 18 november ook op Texel wordt gehouden. In het begin zullen de exploitatielasten van de installatie nog niet tegen het financiële voordeel van de besparing opwegen. Het gemeentebestuur is be reid dit verschil van rond 710.000,— in de vorm van een extra subsidie aan het zwembad beschikbaar te stellen, in het kader van een reeks maatregelen van allerlei aard om het energiegebruik in gemeentelijke en semi-gemeentelijke ge bouwen terug te dringen. Een cursus klassieke muziek begint vrijdagavond 20.00 uur in hotel Dijkstra aan de Nikadel in De Koog. Deze cursus bestaat uit een tiental lezingen over verschillende onderwer pen binnen het klassieke muziekgenre. Vrijdagavond wordt beknopt de muziek geschiedenis besproken van Barok tot heden. De cursus staat onder leiding van de heren F. Dijkstra (telefoon (02228) 357) en V. O. N. von Hagen (telefoon (02228) 556). Geïnteresseerden kunnen zich bij hen voor de cursus opgeven. In de schouwburg in Den Helder is a.s. maandag 12 november het toneel stuk 'En nog vele jaren' te zien, met medewerking van onder meer Ina van Faassen en Ton van Duinhoven. Er is op de afdeling culturele zaken (kamer 304) in het gemeentehuis nog één kaart verkrijgbaar. Mensen die al een kaart hebben maar verhinderd zijn dit toneelstuk te gaan zien, worden verzocht dit aan de afdeling culturele zaken dóór te geven, zodat een ander de lege plaats kan opvullen. 2 3 4 5 b 7 8 9 101 11 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 2b 27 29 30 32 35 36 40 45 *7 48 51 52 53 54 5b 56 58 Horizontaal: 1. ouderwetse kinderverzorgster 4. naaigerei 6. smal stuk hout 8. groente 9. houten gereedschap 11. strandmeer 13. reeds 14. meteen 16. deel van de dag (afk.) 18. spoel 20. plaats in Rusland 21. vogel 23. deel van Amerika (afk.) 25. gebruik in kleding 26. prachtig 28. kleur 30. smak 31. plaats in Drente 32. dwingeland 34. lange smalle kant van een 36. jongensnaam 37. schaap 39. godheid 41. beetje 44. mep 45. deel v. e. Franse ontkenning 46. sierlijk 50. voorzetsel 51 inhoudsmaat 53. sleepnet 55. water in Engeland 56. vervoermiddel 57. zangstem 58. zout water Verticaal: 2. kostbare stof 3. advies 4. weekdier 5. keukengerei 7 rivier in Spanje 8. manier van schrijven 9. voorschot 10. Neder-duits (afk.) 11. oude maat 12. lijfwacht 13. vogel 15. plaats in Duitsland 17. bijwoord 19. stel vaatwerk v. e. maaltijd 20. doel 22. lekkernij 23. bolgewas 24 jongensnaam 25. welriekende gomhars 27. op de wijze van 29. vorm van eten baksteen 32. naam 33. Engelse ontkenning 34. zangnoot 35. gevaarte 36. schrijfbehoefte 38. deel van het hoofd 40, vruchtennat 42. wintervoertuig 43. bewijs van verdriet 46. gast 47. bijwoord 48. Engels voorzetsel 49. deel van een huis 52. nieuwe wereldtaal 54. vlaktemaat «TTc \K- nenden. De bouw zal worden begeleid door een bouwcommissie, bestaande uit mevrouw J. Cadeé-Coenen (van de commissie van toezicht op de muziek school), de heren D. van Heenwaarden en E. Moojen (dorpscommissie), J. Visser en L. Uriot (namens het archi tectenbureau), L. Kaper (de mogelijke beheerder), L. Kemper (waarnemend directeur van de muziekschool) en G. Praamstra (ambtelijke begeleiding). Naar wens Met de verwezenlijking van het totale Ulo-plan gaat het tot dusver goed. De eerste fase (peuterspeelzalen) is klaar en in gebruik. Vrijdagmiddag a.s. zal dit onderdeel dat de naam „Spelenmaer" heeft gekregen, officieel in gebruik worden gesteld. Volop wordt thans gewerkt aan de tweede fase, het op knappen van het oude gedeelte van de voormalige Ulo. Voor beide fasen geldt dat de kosten binnen de raming zijn gebleven. Op dit moment heeft de bevolking een bedrag van 731.500,— bijeenge bracht voor het Ulo-plan. Dat bedrag wordt gevormd door de opbrengst van een veiling en een stickertjesactie. Ook zijn giften binnengekomen. Er ontbreekt nu nog 727.895, maar de dorpscom missie heeft er alle vertrouwen in dat het zal lukken ook dat geld bijeen te brengen. Die 'eigen bijdrage' heeft betrekking op de eerste twee fasen. Voor de derde fase (muziekschool) hoeft geen bevol- kingsbijdrage te komen. De gemeenteraad zal nu worden voorgesteld het bedrag van ruim een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de muziekschool en verder de dorpscommissie een gemeentelijke bij drage in het exploitatietekort van de eerstedriefasen tegaranderen ter hoogte van de geraamde tekorten tot een maximumbedrag van 791.927, De vierde, nog onzekere fase, komt later aan de orde. In deze fase (in de vorm van een vleugel aan de voorkant van het gebouw, vlakbij de al gereali seerde peuterspeelzaal) zal een prak tijklokaal voor het cursuswerk van de creativiteitscommissie worden onderge bracht, een algemene vergaderruimte, alsmede definitieve ruimte voor het maatschappelijk werk en een ruimte voor het houden van spreekuur ten behoeve van FNV, NVSH e.d. Mis schien komt hier ook een speel-o-theek (uitleeninrichting voor kinderspeelgoed) en het Maatschappelijk Advies- en Informatiecentrum. Ondeugdelijk In de vergadering van de commissie voor welzijnszaken maakte vooral de heer N. C. Barendregt bezwaar. Hij constateerde dat de planning kennelijk niet heeft gedeugd. Anders zou er wel meer geld zijn overgebleven voor de vierde fase. De voorzitter, wethouder Fridt Blanken, zei dat nooit is gesteld dat de vier samen niet duurder dan 1,8 miljoen zouden mogen worden. Er is destijds zonder meer 1,8 miljoen gere serveerd voor het Ulo-plan maar of het daarvoor ook zou kunnen worden uitge voerd zou pas later blijken. Daan Welboren wees erop dat de fasen in volgorde van prioriteit worden afgewerkt. Van de laatste fase zou je kunnen afzien. Daan Schilling voelde blijkbaar voor dat laatste. Hij vroeg zich af of het nodig is gemeenschapsgeld te steken in voorzieningen voor FNV en NVSH. Hij wilde alle vrijheid houden om tegen de vierde fase 'nee' te zeggen. Gelein Jansen had zijn twijfels. „Ik ben benieuwd of we werkelijk vrij zijn als we voor de beslissing staan". Hij sloot niet uit dat op dit moment al op allerlei manieren rekening is gehouden met de laatste fase en dat je er straks niet meer omheen kunt. ue denksportmiddagen die regelma tig op diverse basisscholen werden georganiseerd door de dam- en schaak club zijn gestopt. De reden is dat de belangstelling hiervoor niet groot ge noeg meer was. De laatste denksport middag werd gehouden in de school van Den Hoorn. Westduitse marken 100 7109,50 Belgische francs 100 7 6,58 Franse francs 100 7 46,25 Zweedse kronen 100 7 45,25 Zwitserse francs 100 7119,50 Deense kronen 100 7 36,00 Amerikaanse dollars 1 7 1,95 Engelse ponden 1 7 4,03 Oostenrijkse schillingen 100 7 15,30 Italiaanse lires 10.000 7 22,50 Spaane peseta's 100 7 2,85 Aan da renovatie van het oude ULOsjeöoifw t'rechtswordt met man en macht gewerkt. Links de peuterspeelzaal. De bazaar die door de Hervormde vrouwenvereniging van De Waal werd gehouden heeft weer een zeer hoog bedrag opgebracht: 75.307,75. Het geld komt ten goede aan de kerk. De organisatie verzocht ons dank te willen overbrengen aan allen die op een of andere manier aan het welslagen heb ben meegewerkt. Er moeten nog twee prijzen van de verloting worden afgehaald: een tas (rose 98) en een kussen (groen 81). Dat kan op het adres Hogereind 13 of Hogereind 19. Nieuwe inschrijvingen: „Schelpdiervisserij Texel B.V.", de Houtmanstraat 7, Oudeschild. Visserij op schelpdieren. Maatschappelijk kapi taal 7120.000, Geplaatst/gestort 745.000, Per 8 juni 1979 directeur D. A. Schagen (alleen bevoegd). Firma A. Ellen en zonen, Kotterstraat 8, Oosterend. Visserijbedrijf. Vennoot schap A. Ellen sr., A. Ellen jr., M. Ellen en J. A. Ellen (beperkende bepalingen). Slagerij Piet Vlaar (eigenaar). Dorps straat 3, De Koog (hervatting). Dinsdagavond 13 november, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen. 2. a. Voorziening in diverse vakatures in verband met ontslag J. J. Westdorp. 2. b. Benoeming van een hoofd aan de openbare Iqgere school De Bruinvis te Oudeschild. De voordracht wordt nog nader bekend gemaakt. 3. Wijziging ambtenarenreglement en vaststelling uitkeringsverordening ver vroegd uittreden. 4. Procedure gemeentelijke indeling Waddenzee. 5. Verdaging van de beslissing van een beroepschrift van de heer J. van Tete- ringen tegen de weigering van een bouwvergunning. 6. Nemen voorbereidingsbesluiten: a. voor een gedeelte van Oudeschild bouwplan W. J. M. Boom, P. van der Star, J. Eelman. b. voor een gedeelte van De Waal - bouwplan M. Brons. 6. A. Nemen van een voorbereidings- besluit in verband met verplaatsing r.z.i. De Cocksdorp. 7. Vaststelling structuurplan Texel. 8. a. Behandeling evaluatierapport cursusactiviteiten educatief plan Texel 1978/1979. b. Programma-activiteiten seizoen 1979/1980. c. Behandeling subsidieverzoeken vormings- en ontwikkelingswerk Texel seizoen 1979/1980. 9. Vaststelling procedureverordening welzijnsplanning. 10. Beslissing derde fase Ulo-plan. 11. Goedkeuring jaarreking 1978 van de stichting Openbare Bibliotheek Texel. 12. Instandhouding van de openbare lagere school voor gewoon lager onder wijs te De Cocksdorp. 13. Instandhouding van de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Midden-Eierland. 14. Instandhouding van de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Oosterend. 15. Voorlopige vaststelling van de werkelijke uitgaven van het gewoon lager onderwijs over het jaar 1978. 16. Voorlopige vaststelling van de werkelijke uitgaven van het buitenge woon lager onderwijs over het jaar 1978. 17. Vaststelling van de bedragen der gemeentelijke vergoedingen voor het bijzonder gewoon lager onderwijs over het jaar 1978. 18. Bepaling van het maximaal toe laatbare krediet voor 1980 op grond van met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeente aangegane rekening-cou rant-overeenkomst. 19. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank Texel W.A. voor 1980. 20. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. voor het jaar 1980. 21. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1980. 22. Vaststelling van een instructie voor de sub-kassiers. 23. Overdracht gasconcessie van B.V. v.h. Fa. W. de Liefde aan B.V. Gasbedrijf Texel. 24. a. Aankoop van gronden van de provincie Noordholland aan het Wezen land; b. Verkoop van gronden aan de heer C. J. Graaf' c. Omzetten van erfpachtsovereen komsten in koopovereenkomst met de heer C. J. Graaf. 25. Wijziging van de gemeentebegro ting voor het jaar 1978. 26. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1979. 27. Wijziging van de gemeentebegro ting voor het jaar 1979. 28. Wijziging van de gemeentebegro ting voor het jaar 1980.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2