Cjrocn kwartsJexeh in het harL. Toch woningbouw lussen Pontweg en Bealrlxlaon ■KEI RAAD AKKOORD MET MUZIEKSCHOOL Veerhaven-Oudeschild via andere route Sint Nicoiaas komt zaterdag op Texel Uitvoering vierde fase blijft onzeker HUIZEN TUSSEN BOL WERK EN DE RUYTERSTRAA T VOORGOED VAN DE BAAN Zon, maan en hoog water fcr-j-r- - Slippartijen op Schilderweg Zitmiddag Kamer van Koophandel 93e JAARGANG NR. 9429 TEXELSE VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De gemeenteraad heeft dinsdagavond besloten toch woningen te bouwen op het terrein bij Den Burg dat begrensd wordt door Kees omlaan, Beatrixlaan, Elemert en Pontweg. Dat gebeurde door het accepteren van een wijziging van het structuurplan voor Texel, op voorstel van Ate Rienstra van het CDA. In het ontwerp-structuurplan was uit gesproken dat het genoemde terrein vrij van bebouwing moest blijven in verband met landschappelijke overwegingen. Uitbreiding van Den Burg zou uitslui tend moeten worden gezocht in het Marsplan. Dit uitgangspunt is de laatste tijd nogal in discussie geweest. In laatste instantie werd dit voornemen aangevallen door het Architectenbureau Texel. Volgens het bezwaarschrift dat dit bureau tegen het structuurplan in diende, zou het beter zijn om eerst alle open terrein in en vlakbij Den Burg te bebouwen en het Marsplan minder groot op te zetten. Het amandement van Rienstra was er dinsdagavond niet zómaar door. Aan vankelijk had de wijziging de instem ming van het overgrote deel van de gemeenteraad, maar tijdens de discus sie bracht de CDA-man een verandering aan waardoor de noordelijke grens van het bedoelde gebied tot de Gasthuis straat werd verlegd. Het te bebouwen terrein werd daardoor tweemaal zo groot en er viel nu veel bloembollen- grond in. In verband met dat laatste stemden Jan van Asselt, Daan Schilling en J. C. Dros tegen. De motie werd dus wel aangenomen, maar er ontstonden grote moeilijkheden toen de tegenstanders lieten weten het hele structuurplan nu onaanvaardbaar te vinden en er daarom tegen zouden stemmen. Het zag er toen naar uit dat het structuurplan door de meerderheid van de raad zou worden verworpen, want het Pakt had al laten weten tegen het plan te zijn, omdat daarin ook de 190 pae dubbeldekker staat vermeld als oplossing van het vervoersprobleem. Maar voor die consequentie schrok iedereen terug. Texel heeft heeft al lang genoeg op zijn structuurplan moeten wachten. Omdat burgemeester Engel vaart de indruk wekte dat het onmoge lijk was dat het oorspronkelijke 'gema tigde' amandement van Rienstra (dat wel aanvaardbaar was voor de Texels Belang-fractie en Dros) opnieuw een kans te geven, ontstond nogal wat verwarring. De vergadering werd ge schorst voor college- en fractieberaad, waarin duidelijk werd dat het wèl mogelijk was dat het oorspronkelijke amandement Rienstra (dus met de Keesomlaan als noordelijke grens van het te bebouwen gebied) in stemming te brengen. Dat gebeurde en nu was alleen wethouder Gerard van der Kooi tegen. Hoge dichtheid Volgens het CDA-amandement wordt in het te bebouwen gebied de voorkeur gegeven aan een relatief hoge bebou wingsdichtheid en een lage goothoogte. Het aanzien van Den Burg vanaf de Pontweg mag niet worden geschaad. Daarom wordt rijtjesbouw afgewezen. Verder moet bij het plannen van de bouwplaats rekening worden gehouden met de bepalingen van de wet Geluids hinder. Het VVD-raadslid Klaas Barendregt liet tijdens de discussie weten niet bij voorbaat bezwaar te hebben tegen woningbouw in het gebied ten noorden van de Keesomlaan. Hij achtte bollen- grond van grote waarde maar het belang dat Dros. Schilling en Van Asselt eraan hechtten vond hij overdreven. ..Woningbouw gaat altijd ten koste van agrarisch gebied. Dat is een kwestie van afwegen waarbij je het bebouwen van bollengrond niet bij voorbaat moet uit sluiten", aldus de redenering van Ba rendregt, die zelf bollenkweker is. De redenering van Dros, Schilling en Van Asselt was evenwel dat de bollen teelt op Texel naar verhouding zeer arbeidsintensief is en derhalve van grote Sint Nicoiaas komt zaterdag a.s. na een jaar weer op Texel. De traditionele intocht wordt evenals voorgaande jaren georganiseerd door de Winkeliersvereni ging Den Burg. Met de TX 88 arriveert de kindervriend met zijn zwarte Pieten om twee uur in de Zuiderhaven van Oudeschild. Op het haventerrein wordt Sinterklaas verwelkomd door het bestuur van de Winkeliersvereniging en door de kinde ren van de kleuterscholen uit De Koog, Oudeschild en de Maris Stella school uit Den Burg. De kleuters worden in bussen naar de haven gebracht en ze stappen pas uit als de kotter van de Sint in zicht is, om onnodig blauwbekken te voor komen. Op de kade wordt het geheel opgeluisterd door het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK (o.l.v. de heer P. van der Wulp). Daarna stapt Sinterklaas met zijn twee knechten in een taxi om zo snel mogelijk naar Den Burg te rijden. Op het Schilderend, ter hoogte van 'Helios', TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR WilM«lm inalaan 4-6 don Burg staat zijn paard klaar. Met de intocht van Sint Nicoiaas in Den Burg werken mee: de drumband Margaretha Sinclair, de ruiters van Ponyclub De Kloppertjes, -het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK en de zwarte Pieten van de Sint. Het bestuur van de Winkeliersvereniging rijdt in een lan dauer mee. Route De route is als volgt: vanaf het Schil derend gaat de stoet door de Wever straat, Stenenplaats, Hogerstraat, Gast huisstraat, Beatrixlaan ter hoogte van het nieuwe bejaardenhuis Sint Jan, Boogerd, W. van Beierenstraat, Jonker straat, De Zes, Lijnbaan, Hollewal, Gasthuisstraat, Hogerstraat, Binnen- burg, Groeneplaats, Parkstraat, Wever straat, Keesomlaan en via de Elemert naar de Burgemeester De Koninghal. Welkom In de Burgemeester De Koninghal zal burgemeester J. Engelvaart de Sint en zijn leger zwarte Pieten om ongeveer 15.45uur officieel welkom heten. De heer J. van der Meer van het- bestuur van de Winkeliersvereniging houdt ook een korte toespraak. Vervolgens komt de Goedheiligman zelf aan het woord. De kleuters krijgen na afloop om ongeveer 16.45 uur van de Pieten allemaal een mandarijn bij de uitgang. betekenis is voor de werkgelegenheid. Om die reden is geen enkele aantasting van het areaal bollengrond aanvaard baar. Redoute Ook een andere door het CDA voor gestelde wijziging van het structuurplan werd door de raad aangenomen. Die betrof de verbinding tussen de veerha ven en Oudeschild. Het college had voorgesteld deze belangrijke verkeers- route te laten lopen vis de Redoute (vroeger Westdijksweg), een standpunt dat al eerder is aangevochten omdat deze smalle dijkweg daardoor zijn karak ter verliest. In het CDA-amandement werd voorgesteld in ieder geval ook de mogelijkheid open te houden voor een verbinding via de Rede (dus langs de zeedijk van de P.H.-polder) en de Amaliaweg. Hoogstens zou de Redoute gebruikt mogen worden voor éénrichtingsver keer met het verkeer in de andere richting over Rede en Amaliaweg. Het amandement werd aangenomen met de stemmen van Jan van Asselt, Daan Schilling, Gerard van der Kooi en Klaas Barendregt tegen. Nuttige inspraak Tegen het ontwerp structuurplan zijn in laatste instantie maar weinig be zwaarschriften ingediend. Volgens bur gemeester Engelvaart was dat te danken aan de uitgebreide mogelijkheden voor inspraak die in vroegere stadia zijn geboden. De bevolking is vanaf het prilste begin bij de plannenmakerij be trokken geweest. De lange tijd die ermee gemoeid is geweest heeft wel als nadeel dat ver schillende gegevens inmiddels alweer zijn verouderd. Ate Rienstra van het CDA pleitte er daarom voor om het plan minstens een keer per jaar kritisch te bekijken en zonodig aan te passen. Dat zou kunnen in het kader van de begrotingsbehan deling. „Prognoses van nu kunnen over een paar jaar heel anders zijn uitgepakt. Bijsturen moet mogelijk blijven". Verder bracht Rienstra naar voren dat Texel als een afzonderlijke eenheid moet worden beschouwd bij het kernenbeleid. Vol gens de provinciale visie zou alleen Den Burg nog mogen groeien, terwijl de gemeente ólle dorpen nog een redelijke groeimogelijkheid zou willen bieden met het oog op het instandhouden van het voorzieningenpeil. Een eigen kernenbe leid dus. Daan Schilling sprak er zijn voldoe ning over uit dat in het structuurplan de bollengrond op Texel onaangetast wordt gelaten. Ook het jongste ontwerp voor het Marsplan is in die zin aange past, maar Schilling wilde wel weten welke garanties de gemeente kan geven dat het bollenbedrijf van Smit aan de Marsweg ook in de toekomst kan doordraaien. Veerdienst De heer S. de Waard vertolkte de afwijzende gevoelens van de Pakt-frac- tie jegens de passage in het structuur plan over de 190 pae dubbeldekker als middel om het vervoersprobleem op te lossen. De Waard zei dat het hoogst twijfelachtig is of het bovendek van het in aanbouw zijnde schip ooit in gebruik genomen zal worden, maar dat dek heeft wel minstens vier miljoen gulden extra gekost en de kapitaalslasten van dat bedrag zullen toch in de tarieven tot uitdrukking komen. De gemeenteraad heft weliswaar de dubbeldekker toege staan onder bepaalde voorwaarden, maar volgens De Waard heeft de gemeenteraad niet de macht om het naleven van deze voorwaarden af te dwingen. De Pakt-fractie is het eens met de veerdienstvisie zoals die in het provinciale streekplan is vermeld (enkel dekker). De Waard kondigde aan dat zijn fractie tegen het hele streekplan zal stemmen in verband met de veerdienst passage. Alleen op deze wijze zou het zeer grote en principiële bezwaar dat hiertegen bestaat tot uitdrukking ko men. Het zou ook mogelijk zijn vóór het streekplan te stemmen met uitzondering van het gedeelte over de veerdienst, maar de voorkeur werd toch aan het eerste gegeven. Later bleek dat de fractie op dat punt niet geheel eenstem mig was, want wethouder Blanken stemde vóór het streekplan met de na drukkelijke vermelding dat daarmee niets werd afgedaan van zijn bezwaren tegen het veerdienststandpunt dat in het plan is neergelegd. Daan Welboren maakte van de gele genheid gebruik om zich solidair te ver klaren met de Oudeschilders die in actie zijn gekomen tegen het plan om huizen te bouwen tussen de De Ruyterstraat en het Bolwerk. Hij vond overigens wel dat de opposanten wat al te fel van leer waren getrokken, want op zichzelf vond hij het een goede zaak dat het architectenbureau meedenkt over de ruimtelijke ontwikkelingsmogelijkheden op Texel. Burgemeester J. Engelvaart zegde onmiddellijk toe dat het structuurplan jaarlijks zal worden bijgesteld, als dat nodig is. Hij had nogal wat bezwaren tegen het voorstel van Rienstra om de Redoute te ontzien bij het aanwijzen van de verkeersroute Oudeschild-veerha- ven. Het maken van éénrichtingsverkeer (Lees verder op pagina 2) Als gevolg van een glad wegdek op de Schilderweg vloog gistermorgen om 9.00 uur F.S. uit Oudeschild uit de bocht ter hoogte van de zuivelfabriek De Eendracht. De bestuurder kwam met zijn Fiat 128 in de rechterberm terecht waarbij een lantaarnpaal werd vernield. De fiat werd zwaar beschadigd. Even later reed A.G.E. uit Den Burg, eveneens uit de richting van Oude schild, over de Schilderweg. Nabij de hoek van de Schansweg slipte de bestuurster in haar BMW en reed via de berm de voortuin in van Schansweg 1. Hierbij werd een tuinwal geraakt en een PTT-kast. Haar auto werd rondom beschadigd. De zon komt 18 november op om 8.04 uur en gaat onder om 16.45 uur; 21 november op om 8.09 uur en onder om 16.42 uur. Maan: 19 nov. N.M., 26 nov. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 16 november 5.37 en 18.26 Zaterdag 17 november 6.37 en 19.14 Zondag 18 november 7.25en 19.56 Maandag 19 november 8.06 en 20.34 Dinsdag 20 november 8.45 en 21.10 Woensdag 21 november 9.21 en 21.44 Donderdag 22 november 9.55 en 22.23 Vrijdag 23 november 10.28 en 23.01 Zaterdag 24 november 11.03 en 23.40 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 20 november 1979, 13.30-16.30 uur Restaurant Landsend, Den Helder. Met de heer J. C. Dros als tegenstemmer, is de gemeenteraad dinsdagavond akkoord gegaan met de bouw van de muziekschool als derde fase van het Ulo-plan ten koste van ruim een miljoen gulden. Tijdens de bespreking werd duidelijk dat de raad zich hiermee op geen enkele manier wil verplichten om ook de vierde fase van dit project uit te voeren. De noodzaak daarvan zal te zijner tijd worden bekeken. Belangrijk in dit verband zijn de mogelijkheden die door „De Linde- boom-Texel" worden geboden. Het is best denkbaar dat in dit gebouw veel van de activiteiten kunnen plaatsvinden die nu nog in de vierde Ulo-fase worden gedacht. Het bouwen van die fase zou dan niet zo urgent meer zijn. Dinsdag werd zelfs het voorstel ge daan om het geld dat nu nog voor de vierde fase is gereserveerd terug te storten in de algemene middelen zodat het voor wat anders kan worden ge bruikt. Zo ver wilde het college echter niet gaan omdat daarmee zou worden duidelijk gemaakt dat men al besloten heeft van de laatste fase af te zien. De discussie over de noodzaak daarvan moet open blijven. Overigens staat bij voorbaat vast dat dit resterende bedrag (omstreeks veertig mille) lang niet voldoende is voor de vierde fase. In de raadsvergadering werd zelfs verondersteld dat dit restant wellicht nodig zal zijn om financiële tegenvallers tijdens de bouw van de derde fase te kunnen compenseren. Het hele voor het Ulo-project beschikbare bedrag van 1,4 miljoen gulden zal dan door drie in plaats van vier fasen zijn opgeslokt. Maximum? Is het ooit de bedoeling geweest het hele Ulo-plan voor die 1,4 miljoen uit te voeren? Daarover bestond dinsdag avond onenigheid. Klaas Barendregt van de WD zei dat hij het nooit anders had begrepen en hij was derhalve van mening dat thans sprake is van een forse overschrijving van de begroting. Anderen waren echter van mening dat het nooit zo hard is gesteld. De 1,4 miljoen werd voor de Ulo uitgetrokken, maar of het hele project daarvoor zou kunnen worden uitgevoerd, is nooit uitgesproken. Het geld is alleen maar voor dit doel gereserveerd. Te laag salaris De dorpscommissie Den Burg had op het laatste moment een brief naar de raad gestuurd met het verzoek de exploitatiebegroting voor het complex te wijzigen. In die begroting was nl. een salarispost van f30.000,— voor het beheer van het complex opgenomen en dat was volgens de commissie veel te weinig. Voorgesteld werd dit bedrag te verdubbelen. Wethouder Blanken zei het alleszins redelijk te vinden dat de post flink wordt opgetrokken, want het gaat hier om een complex met een inhoud van 4.375 m3. Voor het beheren en schoonmaken daarvan komt heel wat kijken. Of het werkelijk zestig mille zal worden, staat overigens nog niet vast, maar het is verstandig in ieder geval voldoende te ramen. Klaas Barendregt deed het voorstel om toch voorzichtig te zijn met het uittrekken van veel geld voor een beheerder en eerst eens na te gaan of een deel van het werk (bijv. het schoon maken) niet kan gebeuren door perso neel van de sporthal dat volgens hem tijd over heeft. Die suggestie werd echter als onpractisch van de hand gewezen. Geen paniek Daan Welboren vond de paniek waar in de dorpscommissie kennelijk was geraakt over het mogelijke afstel van fase vier, ongerechtvaardigd. Hij zei er op te rekenen dat de vierde fase te zijner tijd welwillend zal worden bekeken. De heer J. C. Dros zei met het dorpshuisplan voor Den Burg akkoord te kunnen gaan als de aanpak dezelfde zou zijn als in de andere dorpen op Texel. Hij ging er dus niet mee akkoord, want een verschil is bijvoorbeeld dat de gemeente het eventuele exploitatiete kort helemaal voor zijn rekening neemt. Dros zette verder wat vraagtekens bij de derde fase. De kosten die met het uitbrengen van akoestische en con structie-adviezen gepaard gaan, zijn nog niet bekend. Voorts constateerde hij dat de bijdrage van de bevolking van Den Burg nog lang niet op tafel is. Wat dat betreft was hij niet erg optimistisch. In het begin zijn de mensen nog wel enthousiast maar als het project vordert is de bereidheid tot offeren meestal niet zo groot meer. Dros had zich bij het bekijken van de exploitatiebegroting verbaasd over het bedrag van /9.000, dat voor stookkosten is uitgetrokken. Hij meende aan de hand van stookkos- tencijfers van andere vergelijkbare ge bouwen te kunnen zeggen dat dit veel te optimistisch is geraamd. 'Slordig' Daan Schilling van Texels Belang vond dat de dorpscommissie 'slordig' was geweest bij het maken van de exploitatiebegroting. Anders zou er nooit een bedrag van slechts dertig mille voor de beheerder zijn opgezet. Dat er nu 'even gauw' het dubbele van werd gemaakt, wekte bij hem ook niet veel vertrouwen. Wat het laatste betreft merkte wethouder Blanken op dat het initiatief om de salarispost flink op te trekken, van hem was uitgegaan. Ook Schilling legde er de nadruk op dat de raad de handen moest vrijhouden bij het beslissen over de laatste fase. „We zouden steeds per fase beslissen. Er is nooit wat anders afgesproken. De dorpscommissie hoeft zich dus helemaal niet op te winden". De heer P. A. Zegers van het CDA zei altijd tegen het Ulo-plan te zijn geweest juist omdat in de praktijk wel verband tussen de fasen zou blijken te bestaan. Het is mooie theorie om te bepalen dat je na elke fase zou kunnen stoppen, maar in de praktijk ligt dat wel even anders. Zegers was nog steeds niet erg overtuigd van de noodzaak van de dorpshuisbouw en ergerde er zich aan dat zo makkelijk met het geld van de gemeenschap wordt omgesprongen. Het verzoek van de dorpscommissie om de salarispost voor de beheerder te verdubbelen f|ad voor hem de deur dicht gedaan, maar afgezien daarvan was hij toch al vpn mening dat de plannen in financieel opzicht slecht waren gepresenteerd. Zegers zei de noodzaak van het Ulo-plan nooit te hebben ingezien. Alleen de muziek school vond hij een onmisbare voorzie ning en dat was dan ook de enige reden dat hij vóór de derde fase stemde. Lof Wethouder Blanken had veel lof voor de aanpak en inspanning van de dorps commissie. Het is een grote verdienste dat het project zo kort na het principe besluit al zover is gevorderd. Blanken zei zelf wel eens bedenkingen te hebben gehad tegen het opknappen van het Ulo-gebouw („Ik zou er liever de bull dozer hebben ingezet") maar hij dacht daar nu heel anders over. „Het wordt een geweldige aanwinst voor Den Burg". Over de bijdrage van de bevol king was Blanken niet zo ongerust. In tegenstelling tot Dros verwachtte hij dat de bereidheid juist zou toenemen als de bouw vordert en de mensen met eigen ogen kunnen zien hoe mooi het wordt. Gelein Jansen van het CDA hield er i ernstig rekening mee dat van de vierde fase niets terecht zou komen en stelde i voor het nog resterende geld in de algemene middelen te storten. Op aan raden van de heer S. de Waard kwam het echter zover niet.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1