Groen r£wartsJ~exelsin het harL, Ing. M. Mantje ridder in Orde van Oranje Nassau Ir. D. Luteijn: vechten tegen teruggang van inkomens agrariërs Ter gelegenheid van 40-jarig jubileum i Wijziging openstelling postkantoor De Koog Havenrestaurant „Texel" Kreatieve avond Lezing grafische historie Texel Groentezaak Van der Meer sluif deuren Vanaf vandaag weer geopend Kachel had kuren 93e JAARGANG NR. 9430 DINSDAG 2U NOVEMBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423, Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De heer M. Mantje, districtsambtenaar bosbouw en natuur behoud te De Koog, is door de Koningin benoemd tót Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem vrij dagmiddag opgespeld door de heer J. Verkoren, directeur van Staatsbosbeheer tijdens een receptie ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van Mantje. De onderscheiding viel hem niet alleen ten deel wegens getoonde bekwaamheid, ijver en plichtsbetrachting, maar ook wegens de vele maatschappe lijke aktiviteiten die Mantje naast zijn beroepswerkzaamheden ontplooide, diverse plaatsen, waaronder Den Haag, slaagde in 1943 voor het diploma A, werd betrokken bij de bebossing van de Noordoostpolder, na twee jaar tot ad- spirant-boswachter benoemd en in 1946 tot boswachter. Mantje keerde in 1953 op Texel terug als bosbouwkun dig ambtenaar. Reorganisatie bij het Staatsbosbeheer bracht hem in 1966 de rang: districtsambtenaar bosbouw later werd daar nog natuurbehoud" aan toegevoegd. De heer Verkoren maakte verder melding van Mantjes lid maatschap van de plaatselijke redding- commissie, de Oranjevereniging, later Dorpscommissie, de stichting Texels Museum, de Rotaryclub en zijn betrek kingen met het biologisch dynamisch bedrijf Sint Donatus en de Johannes- stichting. Het een en ander was voor hare majesteit reden geweest om i Mantje tot Ridder te benoemen. De in hotel „Opduin" gehouden receptie werd bijgewoond door een zo groot aantal personen, dat onvol doende zitplaatsen beschikbaar waren. Als ceremoniemeester fungeerde Ir. L. Appelman, hoofdingenieur- direkteur voor landinrichting, grond en bosbeheer. Hij maakte er melding van dat de familie Mantje de wens te kennen had gegeven dat de receptie op „Texelse" wijze zou worden gehouden, maar het was toch niet mogelijk geweest enig officieel vertoon te vermijden. Alleen al de aanwezigheid van de landelijke topman van Staatsbosbeheer illustreerde dat het jubileum van Mantje niet als een routineaangele genheid van ondergeschikt belang werd beschouwd. Directeur Verkoren zei dat een 40- jarig jubileum op zichzelf al iets zeld zaams aan het worden is. Want de opleiding duurt tegenwoordig langer en het moment van uittreden valt vroeger. Directeur Verkoren feliciteert ing. Mantje met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. overleg moeten gebeuren en er ligt dus nog een hele taak voor u I" De volgende spreker was Mantjes direkte chef Ir. Swellengrebel, die liet uitkomen dat de jubilaris grote steun ondervindt van zijn vrouw. Beiden ope reren als team binnen de Texelse samenleving. Autoritair? Directeur Van der Zweep van de Kon. Noord- en Zuidhollandse redding maatschappij noemde Mantje een wel overwogen maar snelle beslisser, een eigenschap die van pas is gekomen in de twintig jaar dat hij lid is van de plaatselijke commissie, waarvan de laatste vijftien jaar als voorzitter. „Door sommigen wordt je autoritair gevon den, maar een beetje autoriteit, geba seerd op kennis van zaken, wordt tegenwoordig maar al te vaak gemist. Er wordt te veel gepraat en te weinig gedaan". De heer Van der Zweep bood een fraai beeldje aan als geschenk. Namens het personeel van de bos- wachterij Texel werd het woord ge voed door Jaap van Groenigen. Hij schetste de stimulerende invloed, die de heer Mantje heeft gehad op bepaalde ontwikkelingen op Texel, zoals het aanwijzen van het Hogeberggebied tot landschapsreser vaat en een deel van De Eendracht tot rotganzenreservaat. Van Groenigen legde er de nadruk op dat het regule rende optreden van Staatsbosbeheer in bossen en duinen niet altijd met begrip wordt begroet, maar het is nu een maal noodzakelijk om de natuurlijke rijkdommen voor latere generaties te bewaren. Ook moet in aanmerking worden genomen dat Staatsbosbeheer veel service aan recreanten biedt op plaatsen waar dat wèl kan. Vrijheid Spreker liet zich ook waarderend uit over de grote vrijheid die Mantje aan zijn medewerkers gunt, maar vond het jammer dat hij zich in beslag laat nemen door allerlei „hogere" beslom meringen en er nog maar zelden gele genheid voor heeft om „in het veld" te verschijnen en aldaar kontakt te hebben met zijn medewerkers. Mantje is wel eens de „koning van Texel" genoemd. Mede naar aanleiding daar- van hadden, de. medewerkers-een origi neel cadeau gemaakt: een soort Texels ganzenbord, een „Texels koningsspel". Maar er was ook gezorgd voor een schitterend boeket, helemaal samengesteld uit takken, bessen e.d. uit het Texelse bos. De nog verrassend vitale Jan P. Strijbos (92) uit Heemstede, kwam zijn felicitaties op originele wijze aanbieden: door het vertellen van een oude Texelse sage, waarin geluiden van aller lei vogels een belangrijke rol speelden. De sprekersrij werd besloten door Ada Harmsen, voorzitter van de Noordhollandse personeelsvereni ging van Staatsbosbeheer die als geschenk van personeel, kennissen en vrienden een reis voor twee per sonen naar de Donaudelta aanbood, ter waarde van 72581,—. In zijn dankwoord zei Mantje onder de indruk te zijn van de grote belang stelling die hem bij het jubileum ten deel was gevallen. In het bijzonder waardeerde hij de komst van de Duitse secretaris van de Europese Bosbouw- bond, die een afstand van 800 kilo meter had afgelegd om de receptie mee te maken. Mantje maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens te laten uitkomen dat hij het verheffen van de Texelse duinen tot nationaal park van essentieel belang vindt. De angst voor de gevolgen ervan vond hij overdreven, wilde er graag met alle betrokkenen over discussiëren, maar zei de uiteinde lijke uitvoering van dat voornemen als de kroon op zijn carrière te zullen be schouwen. Donderdagavond a.s., aanvang half acht houdt de afd. Texel van de platte landsvrouwen een kreatieve avond in de kantine van de L.T.S. Het is de bedoeling om onder leiding van eigen leden diverse technieken van handarbeid onder de knie te krijgen zoals kantklossen, werken met stro, een klein bloemstukje maken, touw knopen, kerstkaarten maken, weven, spinnen, papier knippen en misschien zelfs het beoefenen van Hindeloper schilderkunst. Deze bijeenkomst is een extra avond en staat dus niet in het onder de leden verspreide programma vermeld. Er wordt op een goede opkomst gerekend. De heer P. Liefhebber houdt woensdag 21 november een lezing over de grafische historie van Texel om 20.00 uur in de Schakel naast de Hervormde kerk. P. Liefhebber uit Den Helder is op Texel bekend als één van de schrijvers van „De avonturen van Dirk Kooger", het boek over de belevenissen van een Texelse zeeman, dat in de afgelopen zomer verscheen. Deze avond is geor ganiseerd door het Nutsdepartement Texel, maar is ook voor niet-leden toe gankelijk. Entree bedraagt twee gulden per persoon. De heer J. van der Meer heeft be sloten de deuren van zijn groenten- en fruithandel san de Binnenburg per 1 december a.s. te sluiten. Met ingang van die datum wordt de win kel eigendom van de gebroeders Huizinga, die er een horeca-bestem ming aan willen geven, maar daar voor nog geen vastomlijnde plannen hebben. Nog maar acht maanden geleden liet Van der Meer het interieur van zijn winkel ingrijpend verbouwen en gaf aan zijn groenten- en fruithandel een specialistisch karakter. De zakelijke resultaten van deze aanpak zijn echter tegengevallen. Omdat Van der Meer in de toekomst ook weinig vertrouwen heeft (op korte termijn krijgt Den Burg er nog twee supermarkts bij) besloot hij te stoppen, mede omdat in kringen van eigen familie, personeel of collega's geen interesse voor opvolging bleek te bestaan. De gevolgen van de sluiting voor het personeel lijken niet al te ernstig. Peter van Heerwaarden, die 21 jaar bij Van der Meer heeft gewerkt, stapte al geruime tijd geleden op om een nieuw bestaan in assurantiën te beginnen. Ruud Gieles die 14 jaar lang tot de medewerkers behoorde wil terug naar zijn oorspronkelijke technische beroep en is op zoek naar werk. Van der Meer zelf kijkt ook uit naar een andere job. De inventaris van de winkel is nog te koop. Recentelijk heeft Van der Meer het woonhuis en de eetzaal achter het „Hollandia"-pand in de Dorpsstraat in De Koog verkocht aan Frits Langeveld van „De Toekomst". Deze zal er een personeelsverblijf van maken. De ver wachting is dat de verkoop van het Koopcentrum"" aan de Dorpsstraat binnenkort ook een feit zal zijn. Dit gebouw is al geruime tijd buiten gebruik. Er is een bouwvergunning voor appartementen voor afgegeven. Ingaand 3 december wordt de win- teropenstelling van het postkantoor te De Koog met een uur vervroegd. De openstellingsuren zijn dan als volgt: 09.30-12.00 en 16.30-18.00 uur. Carrière het kort de in 1920 op Spreker memoreerde in carrière van Mantje, die Texel werd geboren en al vanaf de eerste dag in 1938 toen hij bij de Staat in dienst was getreden waardering op riep De beginperiode als volontair bracht Mantje ook op Texel door, waar toen boswachter Epe de scepter zwaai de in de boswachterij. Mantje hield zich bezig met allerlei werkzaamheden, variërend van het meten van de inhoud van een te slechte duintop tot het vlechten van betonijzer en het verzamelen van insecten voor een ento moloog. In juli 1939 eindigde de stage en ging Mantje naar de Wieringermeer. Uit een aanbevelingsbrief van boswach ter Epe uit die tijd: „Indien Mantje op de ingeslagen weg voortgaat, ben ik er van overtuigd dat hij een uitstekend ambtenaar kan worden". De jonge SBB-ambtenaar werkte vervolgens in (02226) 310 Park Burgemeester J. Engelvaart zei er in het bijzonder voldaan over te zijn dat de maatschappelijke aktiviteiten van Mantje mede-aanleiding voor de onderscheiding zijn geweest. De burge meester roerde wat problemen aan waaruit bleek dat gemeente en staats bosbeheer vaak en op belangrijke ter reinen met elkaar te maken hebben. Nogal delicaat is de discussie over de parkstatus van de Texelse duinen, waar Mantje een voorstander van is en daar bij niet bepaald enthousiast wordt tege moet getreden door de landbouw. „Ik verwacht dat van die plannen wel iets zal doorgaan. Maar het zal wel in goed Gisterochtend ontstond een begin van brand in het gebouw van de Aan koopcentrale aan de Waalderstraat in Den Burg. Er deed zich een manke ment voor met de brander van de olie- stookinstallatie, waarmee graan wordt gedroogd. Als gevolg daarvan kwam uit het ventilatorgedeelte van de bran der een steekvlam tevoorschijn. Het lukte niet deze direkt met een poedere blusser te doven, zodat de brandweer werd gewaarschuwd. Toen deze arri veerde waren de vlammen al gedoofd. De oorzaak van ongewenste verschijn sel zal nog worden onderzocht. Een lagere belastingdruk, het houden van vleeskoeien naast melk koeien, het kweken van grondstoffen die voor de energievoorziening en de veevoederproductie van belang zijn en door het voeren van fellere acties opvoeren van de prijzen van agrarische producten. Dat zijn volgens Ir. D. Luteijn, voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité, de mogelijkheden voor de Nederlandse boeren om ook in de toekomst een redelijk inkomen te hebben. Luteijn sprak op uitnodiging van de plaatselijke standsorganisaties in hotel De Pelikaan. De belangstelling voor de lezing van de agrarische voorman, die door zijn 'gespierde taal' al een zekere faam heeft verworven, was enorm. De zaal was tot en met de laatste plaats bezet. Door het motto dat aan de lezing was gegeven, was de indruk gewekt dat Luteijn uitsluitend zou praten over de perspectieven voor de Texelse land bouw in de tachtiger jaren. Zijn betoog had echter een veel algemener karakter en ging slechts voor een klein deel over de Texelse toekomstsituatie. Dat nam niet weg dat de aanwezige boeren geboeid luisterden en zich wel aange sproken voelden. Meer actie Dat gold zeker ook voor zijn mening dat de boeren bij het bepleiten van hun belangen krachtiger en eensgezind naar buiten moeten treden. Netjes vragen en beleefd afwachten is niet genoeg. Er moet wat meer actie bijkomen, maar dan wel onder leiding van de organisa ties die daartoe geroepen zijn. Als voorbeeld wees Luteijn op de handels wijze van de vakbonden. Daar wordt op het ogenblik gevraagd om één of twee procent inkomensverbetering; de boe ren hebben voorlopig te strijden tegen een dreigende inkomstenverléging van zo'n20%l. Wat de landbouw betreft zitten we in een kritische overgangsfase. De schaal vergroting die de gang van zaken in de afgelopen twintig jaar bepaalde, loopt ten einde. Ook voor Texel geldt dat het aantal bedrijven vrijwel niet meer af neemt. Op het eiland zullen dus onge veer 400 bedrijven blijven waarop totaal 700 mensen werken. Dat komt neer op 20 ha land per bedrijf wat ook het gemiddelde is voor Nederland. De be schikbare oppervlakte grond blijft per boer dus hetzelfde, de mogelijkheden om op deze oppervlakte tot nog grotere productie te komen naderen hun eind, maar de kosten nemen toe. Het is duidelijk dat de boereninkomens wor den bedreigd, tenzij er een ander prijs beleid komt. Kostendekkende prijzen is het minste dat de boeren mogen verlan gen; de consument zal bereid moeten zijn dieper in de buidel te tasten. Op het ogenblik krijgt de boer niet het volle pond voor zijn inzet. Subsidié Vaak wordt beweerd dat de boeren enorm veel subsidiegeld opslokken maar volgens de heer Luteijn is dat een onrechtvaardige benadering. In feite wordt het publiek gesubsidieerd door de boeren omdat het producten krijgt tegen een ongezond lage prijs. Op korte termijn kunnen de boeren wat aan het probleem doen door de kosten op hun bedrijf te drukken. Niet alle investerin gen die thans worden gedaan zijn verstandig. Samenwerking bij het ge bruik van dure landbouwwerktuigen noemde Luteijn als mogelijkheid en ook waarschuwde hij tegen de wanverhou ding die op de melkveehouderij dreigt te ontstaan tussen de hoeveelheid kracht voer en de geproduceerde hoeveelheid melk. Het snel duurder wordende krachtvoer levert op een gegeven mo ment zijn rendement in de vorm van méér melk niet meer op. Spreker ging uitvoerig in op het probleem van de overschotten aan agrarische producten in de EEG. Met het verwerken daarvan zijn miljarden gemoeid, maar de spreker was van mening dat het niet-agrarische publiek de ernst van deze situatie overtrekt. Overschotten Er wordt niet zo héél veel meer geproduceerd dan nodig is. De kosten l O. LUTEIJN krachtige houding van de overschotten komen neer op 7100, per inwoner per jaar. Dat is niet zo vreselijk, vooral als in aanmerking wordt genomen dat daar het op zichzelf heugelijke feit tegenover staat dat er altijd genoeg producten zijn en van goede kwaliteit. Niettemin is het van het grootste belang dat de melkoverschot ten worden ingedamd. Als de melkpro ductie in evenwicht zou worden ge bracht, zouden de boeren 4 - 5 cent per liter meer ontvangen. Nederland wordt in hoge mate mede-verantwoordelijk geacht voor de grote productie. Als in de andere EEG-landen in de melkvee houderij even efficiënt zou worden gewerkt, zouden de overschotten nog enorm veel groter zijn. Van de 'kerstboter'-actie om de zui- velberg wat lager te maken was de spreker niet enthousiast. De boter wordt volgens hem voor het overgrote deel gekocht door mensen die anders ook (Lees verder op pagina 2)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1