St. Nico/aas enthousiast door jeugd begroet Veel variatie op Advendo-avond si Luteijn Uitvoering Amateurtje naar latere datum Minderjarige weggelopen VOS-cursus start in januari Burgemeester opent verzorgingstehuis VERVOLG VAN PAG. 1 Rectificatie Geen jeugdtrainin^ S.V. Texel Sportvissers Texel winnaar van „De Karper" PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER IS Drukte op de haven in Oudeschild. Veel opgewonden kindersnoet jes. Met opgetrokken neusjes en bijna dichtgeknepen ogen tuurden ze vol spanning naar de havenmond. Eindelijk kwam de kotter TX 88 binnen en was de eerste glimp van Sinterklaas te zien. De fanfare zette een Sint Nicolaasdeuntje in. De Goedheiligman was weer veilig op ons eiland aangekomen. Gelukkig maar. Schoenen kunnen in de komende weken weer worden gezet, Sinterklaasverhalen worden verslonden en liedjes opnieuw ingestudeerd. De kleintjes zijn er vol van. Op de kleuter scholen worden grote tekeningen ge maakt met allerlei Sinterklazen, zwarte Pieten, klompen, wortels en de gevrees de roe. Zonder veel moeite stapte de Spaanse bisschop zaterdag om ongeveer twee uur aan wal, samen met zijn twee opper- Pieten. De heer J. van der Meer van het bestuur van de Winkeliersvereniging Den Burg sprak de eerste woorden tot de Sint. Het was fris op de kade, maar Sint Nicolaas kreeg een warm onthaal van de vele kleutertjes, die de Sint het liefst allemaal persoonlijk een handje wilden geven. Jammer dat Sinterklaas maar twee handen heeft. De kinderen die voor aan het hek stonden hadden geluk. De rest moest het met de welwillende knikjes van de Sint en de alsmaar wuivende arm genoegen nemen. Dat vonden sommigen maar zo-zo. Maar de vrolijke muziek van het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK hield hen in een goede stemming. Ongeduldig Vrij plotseling was Sinterklaas ver dwenen uit het gezicht. Dat kwam omdat hij zo snel mogelijk in een taxi naar Den Burg werd gereden, waar de schimmel ter hoogte van 'Helios' op het Schilderend klaar stond. In verband met het overlijden van de heer K. Beijert, schoonvader van een der medespelenden, is de tweede uit voering van 't Amateurtje in De Waal vrijdagavond niet doorgegaan. Het bestuur is erin geslaagd allen, die plaatsen hadden gereserveerd tijdig te waarschuwen. De uitvoering zal nu worden gehouden op vrijdagavond 30 november, om 20.00 uur in ,,De Wiele waal". Omdat niet bekend is of de mensen die al hadden gereserveerd, in staat zijn ook deze avond te bezoe ken, zijn alle reserveringen vervallen. Wie zich van een plaatsje wil verzeke ren moet dus opnieuw bellen: nummer (02228) 303. De avond was overigens nog niet uitverkocht, zodat ook nieuwelingen" welkom zijn. De politie heeft gisteren een 17-jarige jongeman uit Steenwijk aangehouden. Hij was (overspannen) van huis wegge lopen en verbleef in de jeugdherberg Panorama. Hij viel op door zijn merk waardig gedrag en het feit dat hij totaal geen bagage bij zich had. Hij reed bo vendien rond op een onverzekerde brommer. Nadat hij in verband met dat laatste was aangehouden, bleek dat de ouders voor hem een verzoek tot op sporing, aanhouding en terugbrenging hadden laten uitgaan. De jongen werd overgedragen aan de parketpolitie te Alkmaar die de zaak verder afhandelde. Half januari begint op een nog nader te bepalen plaats in Den Burg een VOS-cursus (vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving), georganiseerd door het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel. De cursus staat onder leiding van Anneke Froen- tjes uit Dirkshorn en omvat 12 bijeen komsten 2 uur, steeds op een dins dagmiddag van 13.30-15.30 uur. Uitge breid wordt aandacht besteed aan de taak van de vrouw als partner, bij de opvoeding en als burger. Opgave is mogelijk bij mevrouw H. Prins-Vrouwe, Weverstraat 37, telefoon (02220) 2124. De kosten bedragen 745, Vrijdagmiddag 23 november opent burgemeester J. A. Engelvaart het nieuwe verzorgingstehuis Sint Jan. De plechtigheid, die alleen door geno digden wordt bijgewoond, wordt ge houden om 14.00 uur. Direkt daarna vertrekt het gezelschap naar het Havenrestaurant aan 't Horntje, waar het verdere officiële gedeelte zal plaats vinden. De kleuters stapten in bussen die ook richting Den Burg reden. Zij werden naar de Burgemeester De Koninghal gebracht. Ongeduldig wachtten ze daar de komst van Sint Nicolaas af. Hun aandacht werd afgeleid door een leuke voorstelling van de 'Vrije Poppenkast'. Ook waren in de De Koninghal al een paar zwarte Pieten die de poppenkast- speelster op een grappige manier assis teerden. Stoet Intussen reed Sinterklaas op zijn paard te midden van een grote stoet door de straten van Den Burg. Eerst kwam de drumband Margaretha Sin clair, daarna de ruitertjes van ponyclub De Kleppertjes, de landauer met de heer Piet van der Wulp en het bestuur van de Winkeliersvereniging Den Burg, die evenals voorgaande jaren de organisatie van de intocht in handen had en als laatste het fanfarekorps. Daar tussendoor liepen zwarte knechten van de Sint, die pepermoppen aan de toekijkende menigte uitdeelden. Vooral in het centrum was het lekker druk. Veel vaders met een kind op de schouders of een camera om de nek om de Sinterklaas-intocht 1979 op foto's vastte leggen. December-sfeer In Den Burg hangt voelbaar een echte december-sfeer. Ondanks de commer ciële bijsmaak die het Sint Nicolaasfeest toch wel heeft is het er gezellig vertoe ven. In verschillende etalages van win kels kijken kartonnen Sinten en Pieten de voorbijgangers lokkend aan: even stil staan en kijken. ,,Ja dat zou wel leuk zijn voor onze Jan, een leuk gedicht erbij. Met een grappige surprise vast een waardevol geschenk", hoorden we een wat oudere vrouw hardop denken. Welkom De rit door het dorp eindigde bij de Burgemeester De Koninghal, waar veel kleuters 'vol verwachting' op Sinter klaas wachtten. Toen de Sint nog maar net de eerste stap over de drempel van de zaal had gezet, galmde het 'Sinter klaasje kom maar binnen met je knecht' luid door de gymzaal. Op het podium stond een leunstoel voor de oude kindervriend klaar. Burgemeester J. Engelvaart heette Sint Nicolaas officieel welkom op ons eiland. Hij was blij de Sint weer in goede gezondheid te zien en informeerde belangstellend naar de zwarte Pieten. Hierbij bleek dat er dit jaar twee Pieten méér waren meegeko men dan vorig jaar, waarschijnlijk een gevolg van de arbeidstijdverkorting. Verlanglijstje Voor de burgemeester was het zater dagmiddag een goede gelegenheid zijn 'Gemeente-verlanglijstje' bekend te ma ken. Hij hoopte dat wanneer de Sint volgend jaar op Texel komt, ,,De Lindeboom-Texel" op de Groeneplaats en de muziekschool in de Oude Ulo klaar zullen zijn. De burgervader attendeerde Sinterklaas er op dat een (klein) deel van de Texelse jeugd wel eens bomen, heesters en lantaarnpalen vernielt. Daar was hij niet gelukkig mee. Ook hoopte de heer Engelvaart dat de kinderen veilig in het verkeer kunnen deelnemen: goed opletten en voorzichtig zijn is daarbij wel Bij de aankomst op de haven handjes geven Muziek. Veel, hard en zacht, gezon gen en gespeeld. Muziek, muziek en nog eens muziek. Een vrolijke mop, een treurige wijs, een hoogstaand loflied of een uit het hart gegrepen spiritual. Alle hier genoemde en nog enkele andere vormen van muziek konden we zater dagavond beluisteren in do overvolle, oververhitte zaal van 'De Kaaps-nol' in De Koog. De Koger zangvereniging Advendo hield namelijk een van haar muzikale avonden. Niet zo maar een muzikale gebeurtenis, maar een zeer speciale, want de avond stond deze keer in het teken van het zilveren jubileum. Vijfentwintig jaar lang zingt De Koog al. Om dit heugelijke feit te vieren, was de zaal vrolijk versierd met slingers en ornamenten waarop de namen van de aan deze avond meewerkende muzikale instellingen te lezen stonden: de heer Visser was er, met het dameskoor Den Burg, het jongerenkoor The Gospel- train, Texels amateurorkest Musica Texla en de jazz-dansgroep onder lei ding van mevrouw I. Platte-Boon. Slaven Advendo opende de avond zelf met Ecce, quomodo moritur' van de Tsjech Jacob Hanoi, in een toespraakje zei de wethouder Fridt Blanken, dat de men sen zonder muziek 'slaven' zouden zijn. „Muziek is een elementair iets. Nóg belangrijker is het maken van muziek. Op een mondharmonica spelen is een hogere bezigheid dan luisteren naar Bach. Samen zingen in dorpsverband is zeer belangrijk voor de saamhorigheid binnen dat dorp", aldus de wethouder terwijl hij het jarige koor een extra subsidie verstrekte in een gesloten enveloppe. Van louter vreugde, zo leek het, barstte Advendo los in 'O, bone Jesu', een technisch zó moeilijk stuk, dat het voor het publiek jammer en voor de koorleden prettig was, dat het zo snel af was. Piano Na te zijn opgetreden verblijdde het dameskoor Den Burg het jubilerende Advendo met een geldelijke bijdrage. Het geld is bestemd voor het piano fonds. Gedanst werd er ook, zaterdag. Niet alleen bracht het blokfluitkwartet een aantal middeleeuwse dansen ten geho re, maar ook de jazzdansgroep van Ina Platte-Boon was present. Voor dat optreden moesten de lichten uit, maar om het publiek toch iets te laten zien, was voor een aantal spotjes gezorgd. Duidelijk bleek dat de dansgroep bijzon der onthand is, nu haar geluidsappara tuur uit de sporthal is ontvreemd. Ze moest zich nu behelpen met muziek van zeer slechte kwaliteit. Achter in de zaal had de goep een bedelnap opgesteld om geld in te zamelen voor nieuwe appara tuur. Zaterdag is eens te meer gebleken waarop spirituals eigenlijk negro-spiri- tuals heten. Blanken lijken soms geen spirituals of gospels te kunnen zingen. De poging die het jongerenkoor The Gospeltrain, onder leiding van Hans Kievits daartoe deed, was niettemin veelbelovend, maar de esprit die achter zo'n lied hoort ontbrak nog. Het beste lied dat deze groep ten gehore bracht was 'Somebody's knocking at your door'. Het amateurorkest Musica Texla, on der leiding van Dyo Wassink, had voor de pauze versterking gekregen van een kopergroep, om enkele 'echte orkest stukken' te kunnen spelen, maar na de pauze werd op eigen kracht opgetreden. Hierbij werd door de dirigent handig gebruik gemaakt van de faciliteiten die zo'n orkest biedt als met afwisselende stemmen wordt gespeeld. Spijskaart De tweede programma-helft verliep vrijwel identiek aan de eerste. Musica Texla, het dameskoor, het blokfluit kwartet, de jazz-dansgroepi The Gos peltrain en Advendo volgden elkaar snel en ordelijk op en brachten hun respec tievelijke muziek ten gehoren. De musici en zangers waren duidelijk minder ner veus en gespannen dan voor de pauze. Er werd met meer vuur en met minder inspanning gespeeld, gezongen en ge danst. Aan het eind van ieder optreden werden de medewerkenden in persoon van hun leider of dirigent versierd met een bos bloemen als geschenk van het jubilerende koor. Advendo besloot de avond, zoals ze die ook begonnen was. Hiertoe bracht het koor twee Nederlandstalige liederen, waarvan het eerste 'De spijskaart' hu moristisch en eetlustopwekkend was. Dit lied was namelijk een opsomming van een menu, zoals zelfs hotel De Lindeboom-Texel in haar betere dagen niet heeft gekend. Dirigent Hans Kievits vroeg te voren excuus aan de slanke- lijnclub, want het was nu niet bepaald een vermageringslied. Voor de croquet- tenverkoop was het wellicht beter ge weest als deze vrolijke noten voor de pauze te horen waren gebracht. Loflied De avond werd besloten met een loflied op Texel, op tekst van Huib Fenijn. Misschien was dit iets te moeilijk om aan het slot van een dergelijke inspannende avond te zingen, maar het koor bracht het er goed af. Tenslotte was de secretaresse van de Bond van Zangkoren in Noordholland aan het woord, die het jubilerende koor in de bloemen zette en zich afvroeg wanneer Advendo nog eens aan de 'overkant'komt zingen. W.B. een vereiste. De heer J. van der Meer van het bestuur van de Winkeliersvereniging wel echte boter zouden hebben gege ten. Hij zou liever zien dat wat zou worden gedaan aan de zuivelimport uit Nieuw Zeeland en wilde maatregelen die de margarineconsumptie minder aan trekkelijk maakt. Het verhaal dat echte boter minder goed voor de gezondheid zou zijn dan margarine berust niet op onwaarheid. Schapenvlees Vooral voor Texel is het EEG-beleid ten aanzien van het schapenvlees van belang. Geaccepteerd moet worden dat het goedkope Engelse vlees op de Franse markt komt, waardoor het twee maal zo dure Texelse schapenvlees mogelijk drastisch in prijs zal moeten dalen om nog verkocht te kunnen worden. Met dat laatste zou het wel eens kunnen meevallen, zo legde Luteijn uit, waarbij hij erop weer dat het Engelse schapenvlees onder andere zijn goedkoopte heeft te danken aan toesla gen. Die toeslagen zullen dus moeten verdwijnen om een zuivere situatie te krijgen. Verder zal er een marktregeling moeten komen om de prijs te garande ren. Luteijn sloot daarom niet uit dat het zou lukken de schapenvleesprijzen te handhaven op acht tot negen gulden per kilo. Sprekende over de kansen voor Texelse boeren om tot hogere inkomens te komen, wees Luteijn op de pootaard- appelen- en bloembollenteelt die hier nog voor intensivering en uitbreiding vatbaar is. Wat meer productie van rundvlees in plaats van melk leek hem ook wenselijk. Beheersovereenkomsten Spreker verklaarde niet enthousiast te zijn over 'beheerslandbouw', dus het werken met beheersovereenkomsten tussen overheid en landbouw voor de instandhouding van natuur en land schap. Als maatregel die voor langere tijd en op grote schaal zou moeten worden toegepast, vond hij de beheers overeenkomsten in ieder geval verwer pelijk, omdat het uitgaat van de gedach te dat een niet-veranderend landschap alleen maar aantrekkelijk is. Moderne agrarische productie en een aantrekke lijk landschap kunnen best samengaan. Het kunstmatig tegenhouden van ont wikkeling betekent in zeker opzicht 'doodmaken' van zowel natuur als land bouw. Spreker wilde ook nog zijn gramschap kwijt over de maatschappelijke ontwik kelingen in het algemeen. Hij hekelde het kleine verschil tussen salarissen en sociale uitkeringen, waardoor de prikkel om te werken verdwijnt en de veel te hoge druk van de collectieve lasten. Hij stelde dat de trekkers van sociale uitke ringen niet de 'zwakken' zijn in de maatschappij maar de kleine zelfstandi gen, die door een andere fiscale benade ring zouden moeten worden geholpen. Luteijn vond het zeer teleurstellend dat sprak de wens uit dat de Sinterklaas avond voor iedereen een fijn feest zal worden, en daardoor een prettige herin- het kabinet Van Agt dat probleem nog niet op deze wijze heeft aangepakt. Hij waarschuwde dat het moment snel nadert waarop het geduld van deze groep opraakt. Vragen Verschillende aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik om na de pauze vragen te stellen. Landbouwvoor- lichter Koolhof informeerde, verwijzend naar Texel waar een deel van de agrarische grond voor natuurdoeleinden dreigt te worden bestemd, wat de minimale oppervlakte is voor een renda bel landbouwbedrijf. Luteijn kon daar uiteraard geen exact antwoord op ge ven, maar hij wilde wel bevestigen dat het gewenst is de bestaande oppervlak te in stand te houden. Frans Bakker was het niet eens met de kritiek die Luteijn had geleverd op de kerstboter-actie. Volgens Bakker was het een goede manier om een publiek dat er anders niet aan zou beginnen, echte boter te leren eten. Dat laatste wilde de spreker wel erkennen, maar met de kerstboter-actie is een zo groot bedrag gemoeid dat daarvoor effectie vere dingen gedaan zouden kunnen worden. Wilhelm Bakker uit Den Hoorn had vernomen dat Unilever (producent van o.a. margarine) de acties van de Hart stichting heeft gefinancierd, waarin werd gewaarschuwd tegen het eten van vetten zoals die in echte boter voorko- Eigen sojaboon Naar aanleiding van andere vragen zei Ir. Luteijn dat het produceren van grondstoffen voor veevoederproductie en voor de industrie tot een voor bouw- boeren hoopvolle ontwikkeling kan lei den. Het zelf telen van een 'Europese sojaboon' is aantrekkelijk. Dat is niet in het belang van de derde wereld, waar de soja nu nog wordt gekocht, maar Luteijn vond dat de boeren zich door doe gedachte niet moesten laten af schrikken. Integendeel hij vond het goed dat continenten in dit soort zaken niet van elkaar afhankelijk zijn. Ontwik kelingshulp moet er op gericht zijn dat landen leren zichzelf te helpen. Verder vond de spreker dat de Mar kerwaard moet worden drooggemaakt. „Liever vandaag dan morgen". Met het aldaar beschikbaar komende landbouw gebied kunnen heel wat knelpuntsitua ties elders in het land worden opgelost. Volgens hem was dat ook voor de watersport van belang, want de rand meren die bij de inpoldering overblijven zijn bruikbaar voor bezitters van kleine boten. „Gebrek aan grote plassen, waar alleen grote schepen, die alleen door burgemeesters (van grote steden) kun nen worden aangeschaft, hebben wij niet". De heer J. P. Herwijer vertolkte de gevoelens van de zaal door over alles wat door Luteijn naar voren was ge bracht te zeggen: „Wij zijn het allemaal met u eens. Zet uw keiharde beleid alstublieft voort. Anders ontstaat grote ontevredenheid onder de boeren. Maar houdt de situatie in de hand". Luteijn nering kan achterlaten. De winkeli van Den Burg proberen hier aan met helpen: een groot assortiment cade: is in iedere zaak aanwezig. Eindelijk mochten de kinderen deze toespraken het stemgeluid v Sinterklaas zelf horen. Sint Nicola hoopte dat iedereen net zo'n mi verlanglijstje als de burgemeester vc hem zou opstellen: keurig geschrevt - zodat hij de verlangens goed zou kt nen lezen. De Goedheiligman haakte op de opmerking van de ljurgemees die betrekking had op de positie van meestal fietsende kinderen in het v keer. Hij liet de aanwezige kinder beloven dat ze nooit zonder licht in I donker zullen fietsen. Sinterklaas was verrast over de ni we ontwikkeling van „De Lindeboo Texel". Hij vond het fijn voor gemeente, zo'n groots plan, maar t de andere kant ook wel een bet jammer. De oude „De Lindeboo Texel" was tenslotte al die jaren logeeradres op het eiland geweest. Ondanks de kou had de Sint van rondrit genoten, vertelde hij, maar was hem opgevallen dat overal i viltstiften werd geschreven en gekri Dat vond hij niet leuk. Huid Tevens werd van deze gelegenh gebruik gemaakt om Piet van der W te huldigen als waarnemend dirigent het Koninklijk Texels Fanfarekori: DEK. Van de burgemeester kreeg hij i bos bloemen. Even later stond stralend naast Sinterklaas. Duidelijk v echter dat veel kinderen dit gebaar zo goed begrepen. Voordat Sinterklaas naar de kinde in de andere dorpen ging, zongen kleintjes op zijn verzoek nog een p liedjes. Bij de uitgang kreeg ieden d nog een mandarijn toegestopt. De peltjes van oranje werden door enk zwarte Pieten uitgedeeld. Daarna g iedereen vlug naar huis om voor naar bed gaan vol overtuiging de eer schoen te zetten en de verjaardag Sint Nicolaas af te wachten. beloofde zijn best te doen en merkte dat een beetje gerommel vanuit achterban hem wel zou uitkomen, minister mag best een beetje bli worden van wat wij doen; het sch tegenwoordig niet anders te kunnen je je doel wilt bereiken". Vanuit de z - werd voorgesteld om alvast maar e protestmars naar Den Haag of Brus t te organiseren. Zo hard wilde Lutr niet van stapel lopen. „Je moet on n vredenheid niet organiseren. Maar als ontevredenheid is, moet dat wel kunn r. blijken". Er is een foutje geslopen in het arti over de opening van peuterspeelz „Spelemaer". Els Postma is voor ster van de Overkoepeling op Texel Marja de Winter is voorzitster van voorlopig bestuur van de peuterspf zaal in Den Burg. Uit een citaat bl dat zij de peuterspeelzaal in de eer plaats voor de opvoeding van het lo belangrijk vindt. Dat was niet hj maal juist. De peuterspeelzaal is er de kinderen „gewoon lekker" te lal spelen. De jeugdtraining van S.V. Texel g woensdag a.s. niet door in verba met de voetbalwedstrijd DDR-Ned land. Sportvissersclub Texel is afgelop - zondag winnaar geworden van de u wisselingswedstrijd met H.S.V. De K - per uit Bergen. Veertien Texelse vissers deden met wedstrijd mee. Door het slechte w( - waren de vissers van beide clubs 1 noodzaakt de wedstrijd te verplaats naar de Afsluitdijk. Nadat de in totaal deelnemers twee uur in de regen ha - den gevist, was de uitslag van de eeR tien deelnemers als volgt: N. Jongej kwam als eerste met 156 cm vis uit bus, tweede was R. Eelman met centimeter, derde M. Stevens met centimeter, vierde B. Vroegop met centimeter, P. Verhagen en M. J. v der Zwaag waren vijfde en zesde met centimeter, zevende was L. Blauwbo met 75 centimeter, achtste H. de Ha met 74 centimeter, negende H. van o Steen met 61 centimeter en als tien eindigde F. Bos met 59 centimeter. 'De Karper' viste in totaal 681 ceif meter en werd daarmee tweede in da wedstrijd. Texel haalde 693 centimet vis naar boven, met een gemiddelde vi t 49,5 centimeter.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2