De Waldhoorn vierde zilveren jubileum De tappers van de Kotex tentoonstelling GESLAAGDE EXPOSITIE Waldhoorn? Revue rond geschiedenis dorpshuis DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „De Waldhoorn" in Den Hoorn, of eigenlijk het bestuur van „De Waldhoorn" werd 25 jaar geleden opgericht. Naar aanleiding van dit heugelijke feit was vrijdagavond in het Hoornder dorpshuis een speciale revue en een éénacter van toneelvereniging De Vriendenkring te zien, voorafgegaan door een gezellige receptie. Een officieel inleidend praatje van de voorzitter van het huidige bestuur van het dorpshuis kon op deze avond niet achterwege blijven. Jaap Lap memo reerde voor een volle zaal de geschiede nis van het dorpshuis. Donderdag was het precies 25 jaar geleden dat de notariële akte voor de oprichting van het dorpshuis getekend werd. De naam van dorpshuis De Wald hoorn (bedacht door mevrouw Bak ker van 'Spyk') is destijds gekozen uit 41 namen, en werd tijdens de opening van de voormalige schooi door de heer Fe/s, hoofd van het bureau Noordholland van het mini sterie van Maatschappelijk werk op 28 januari 1959onthuld. Omstreeks 1400 lag in zuid-Texel de Oude Hoorn. Toen dit dorp geplunderd en gesloopt was, werd meer landinwaarts het nieuwe Hoorn gesticht. Dit dorp werd opgebouwd vanaf het Klif en kreeg twee vertakkingen: een naar rechts de Lage Achterom en een naar links de Kerkstraat. 'Oplettende lezertjes'zullen hebben gemerkt dat deze vertakking de vorm van een waldhoorn heeft. Een andere verklaring geven de aan te planten bossen van het kampeerterrein Loodsmanduin en de Westermient. Het woord wald hoorn is hier afgeleid van woud hoorn en slaat op deze twee bossen die het Texelse Woud worden genoemd. Bovendien is de Waldhoorn een muziekinstrument en kan het daar om terugslaan op de repetities van DEK-fanfare in het gebouw. Ongeveer 27 jaar geleden waren kerkgenootschappen en verenigingen het er wel over eens dat er een dorpshuis moest komen. Er was behoef te aan een gymnastiekzaal en ook de fanfare Door Eigen Kracht wilde graag een betere repetitieruimte hebben. DEK oefende nog steeds in de lagere school. Tijdens de besprekingen ontstonden regelmatig 'hoekse en kabeljauwse twis ten', maar dominee Van Rhijn van de Hervormde kerk hield de touwtjes goed bij elkaar", vertelde voorzitter Lap. Op 28 januari 1959 werd 'De Wald hoorn' geopend. Het jaar daarop werd het mozaiek op de buitenmuur onthuld, een kunstwerk van de Fransman René Karrer. Mede dankzij de hulp van burgemeester De Koning kon deze verfraaiing voor 71.300,— worden aan gekocht. Tijdelijk 'De Waldhoorn' is in 1976 ingrijpend verbouwd. Er kwam een kleine zaal bij, de garderobe, toiletten en ramen wer den vernieuwd. Centrale verwarming werd aangelegd en het plafond werd verlaagd. Met financiële steun van de RST konden de kosten van de verbou wing worden gedragen. Een heropening volgde op 7 oktober 1967. Op het ogenblik wordt 'De Wald hoorn' rondom geschilderd. Een dubbe le beglazing is noodzakelijk om de hoge stookkosten enigszins tegen te gaan. Ook zei de heer Jaap Lap te hopen dat door het dubbele glas de geluidsoverlast wordt verminderd, met name tijdens de disco-avonden. „We staan er op dit moment als dorpshuis nog rooskleurig voor", ging hij verder, „maar het zal van tijdelijke aard zijn. Hoewel de bar- opbrengst veel winst oplevert, hebben we geen inkomsten die andere dorps huizen wel hebben, zoals een gymver eniging die het gebouw huurt. De verenigingen die nu wel van het dorps huis gebruik maken kunnen de exploita- stukje met de titel 'Kijkt u wel eens naar uzelf'. Harrv Schilling en Elmy Nieu- wenhuizen vertolkten zonder ook maar één woord te zeggen, de rol van een echtpaar dat een avondje uit ging naar 'De Waldhoorn'. Later zong Hendrik Kiljan, die dit jaar 80 wordt, een ouderwets bruiloftslied. Zonder moeite lukte het hem om de zaal enthousiast mee te laten zingen. Een door middel van het iedereen wel bekende 'Katootje' werd het be stuur uitgebeeld. Door één persoon werden steeds twee bestuursleden uit gebeeld: 'van voren en van achteren'. Op het ogenblik bestaat het bestuur uit voorzitter J. Lap, penningmeester K. Lips, secretaresse mevrouw K. Hop man, de heren M. Witte, A. van Heerwaarden, W. Goënga en de dames M. Schoen, W. Slikke en R. Witte. Dodelijke liefdes Na de koffiepauze werd door 'De Vriendenkring' de eenacter 'De dodelij ke liefdes van tante Tina' opgevoerd. In dit verhaal ging het om de weduwe Tina Burgers, gespeeld door mevrouw Maar- tje Kikkert. De eenzame weduwe had een huwelijksadvertentie geplaatst om een man te zoeken waar ze weer eens lekker mee kon lachen. De van Engelse voorouders afkomstige vrijgezel Barlow alias Willem Kikkert, was de derde kandidaat. Tijdens zijn 'sollicitatiege sprek' bij mevrouw Burgers, ontdekte hij dat zijn twee voorgangers om het CW/I UWI VUII nul l/iNfMiruiMnNiui" Uiiyir beeid door do medewerkers van de revue- De „drukke" achtergrond is gemaakt door de pas opgerichte Jeugdsoos. leven waren gebracht, hoewel hij er aanvankelijk niet achter kon komen hoe dit gebeurde. Gluiperd Was buurvrouw Kuipers, gespeeld door Alie Boon of was bovenbuurman De Bruin de dader. Deze gluiperige gepensioneerde ambtenaar, vertolkt door Gommert Witvliet, behartigde de administratieve zaken van Tina Burgers. Zij zelf had geen tijd voor dit soort besognes. Met behulp van het dienster tje Treesje, Gerdie Grabowsky, kwam de stijve vrijgezel er achter dat deze gepensioneerde 'heer' verantwoordelijk was, voor het lijk dat in de kast was gestopt. De ontknoping was vrij een voudig, De Bruin bleek zijn slachtoffer met een giftige sherry te doden. Hij bood Barlow een glas aan, maar de goede man had het nog te druk met het naar binnen werken van jenever. Treesje had ook wel zin in een glaasje. Toen De Bruin haar dit nadrukkelijk verbood, werd zijn bedoeling duidelijk. Het decor was gemaakt door de leden van de pas opgerichte jeugdsoos. Janny Schuil was verantwoordelijk voor de kostuums. Tot twee uur 's nachts werd in 'De Waldhoorn' nog aan de glaasjes genipt. Een gezellig feest van Hoornders onder elkaar, waar de Boerenkapel een handje aan mee hielp. tiekosten nooit helemaal zelf opbren gen. Bovendien is in de statuten vastge legd dat we verenigingen stimuleren en ze niet door hoge kosten de nek omdraaien". Tenslotte was het voor de voorzitter van het dorpshuisbestuur een goede gelegenheid enkele dorpswensen naar voren te brengen, met name op het gebied van verkeersvoorzieningen. De hoek Klif-Rommelpot moet veiliger wor den. Een fietspad naar Den Burg staat ook nog steeds op het verlanglijstje van de Hoornders, evenals een eigen schaatsbaan. Stimulerend De heer G. Oskam, die namens de Welzijnsstichting Texel het podium be klom om de Hoornders met het jubileum van het dorpshuis te feliciteren, vertelde dat 'De Waldhoorn' voor de bouw van andere dorpshuizen in de provincie sti mulerend heeft gewerkt. Destijds was er bij het Provinciaal Bestuur nog geen subsidieregeling voor dorpshuizen. Me de door de aanvraag van 'De Wald hoorn' is een vaste regeling van kracht geworden. „Al die jaren door heeft het bestuur geen beroep gedaan op exploi tatie-subsidie. Wanneer de nood aan de man komt kan het bestuur rekenen op de steun van de Welzijnsstichting", verzekerde Oskam. Noorzakelijk? De heer F. Zwanenburg deed 'als één van de mensen die de eerste stoot gaven aan de oprichting van het dorps huis' zijn woordje. Hij vertelde dat het destijds vreemd was over een dorpshuis te praten. „Mensen vroegen zich regel matig af of dat nou wel nodig was en of we de kastelein in het dorp niet te kort deden enz. Toch hebben we met zijn allen een bedrag van 77.000, bij elkaar geschraapt, toendertijd een geweldig hoog bedrag. We wisten toen alles van elkaar, laten we Den Hoorn nu ook een klein beetje op Peyton Place laten lijken. Daarin speelt het dorpshuis een belang rijke rol", aldus F. Zwanenburg. Daarna dankte de voorzitter van DEK, J. Kiljan, het bestuur voor de uitsteken de samenwerking. Na deze toespraken was het tijd voor ontspanning. De meisjes van DEK trom melden er flink op los en zwaaiden de majorettes enthousiast met hun stok ken. Even later verscheen een conferencier geheel in zwarte kleding maar met een spierwit geverfd gezicht. Het bleek de kersverse beheerder van 'De Wald hoorn', Cor van Heerwaarden, te zijn. Samen met Harry Schilling, Charlotte Lolier, Elmy Nieuwenhuizen en Thea Steenvoort had hij een meesterlijke revue in elkaar gezet rond de geschie denis van het dorpshuis. Als conferen cier praatte Cor de verschillende onder delen van de revue aan elkaar op een vlotte, bijna gladde manier. Allereerst las toneelknecht Harry een gedicht voor, waarin verschillende gebeurtenis sen op rijm nog eens werden belicht. Hij wist niet zo goed wat hij met de achter gebleven garderobe en gevonden voor werpen moest doen en besloot enkele dingen mee naar huis te nemen. Revue Ook de bejaarden van de soos hadden een belangrijk aandeel in de revue. Met verschillende coupletten leidden zij steeds weer een andere sketch in: „Al zo'n 25 jaarenz. Eén toneelstukje ging over de geluidsoverlast veroorzaakt door een disco-avond in het dorpshuis, een ander over het slechte biljart dat momenteel in het dorpshuis staat. Zeer goed gebracht werd het pantomime- De Kleindiersportvereniging Kotex ziet terug op een geslaagde tentoonstelling. Op de expositie, die werd gehouden in de schuur van Kager aan de Wilhelminalaan, waren 323 inzendingen te zien, 30 meer dan vorig jaar. De belangstelling van het publiek was bevredigend. Het gaat de kleindiersportvereniging redelijk voor de wind. Het ledental (70) is stabiel en het enthousiasme waarmee de uiteenlopende diersoorten worden gehouden en/of gekweekt is algemeen. Het wordt wel betreurd dat niet een groter aantal jongeren lid is van 'Kotex'. Het staat vast dat de dierensport van grote opvoedkundige waarde is ook, en in het bijzonder, voor jonge kinderen. Hoewel 'Kotex' blij is telkens weer van de schuur van Kager gebruik te kunnen maken, wordt het toch wel discriminerend gevonden dat niet in een 'echte' zaal mag worden geëxposeerd. Graag zou het bestuur de volgende ten toonstelling inrichten in een van de sportzalen, bijv. De Ferreverzaal aan de Elemert, maar tot dusver is dat op bezwaren gestuit. Gevreesd wordt nl. voor vervuiling van de zaal en het is ook bezwaarlijk dat de vereniging de ruimte een volle week in gebruik heeft, de tijd voor inrichten en keuren meegerekend. Niettemin is van de zijde van de Welzijnsstichting beloofd dat zal wor den nagegaan of aan deze bezwaren een mouw kan worden gepast. De tentoonstelling werd vrijdagavond geopend door voorzitter J. Veltkamp. Bij die gelegenheid werden twee trouwe Kotex-mensen tot erelid benoemd. Het waren de heren M. Heijmans en H. Snoek. Als respectievelijk secretaris en voorzitter hebben beiden de vereniging gedurende vele jaren belangeloos hun diensten bewezen. Het Kotex-bestuur is zeer tevreden over de resultaten die de keuringen voor deze tentoonstelling hebben opgele verd. In tegenstelling tot de traditie geven wij deze keer geen uitgebreide opsomming van prijswinnaars, maar volstaan met een zestal foto's van dieren die ereprijzen hebben gehad. Japanse nachtegaal van J. Veltkamp uit Den Burgmooiste zelfgekweekte vogel van de ten toonstelling. Lakevelder hoen van P. de Witte uit Oudeschild: mooiste grote hoen van de tenttronstelling. Tot fraaiste watervogel van de tentoonstelling werd deze Carolina eend van C. Daalder uit Oost uitgeroepen. Deze ModenaduH van C. Bruin uit Oudeschild was de mooiste duif van de expositie. De Witte Wener van M. Bake/aar uit Den Burg: mooiste konijn van de tentoonstelling.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5