Groen c2ivarts^Jexels in het hart. Rioolzuivering feestelijk in bedrijf gesteld Problemen rond SBD naar oplossing? De Koog krijgt schaatsbaan Wanneer veranderen we onze mentaliteit ais vervuiler nu eens écht?" Morgen open dag j Politie controleert snelheid Weer cursus „Opkomen voor jezelf" „Op Eigen Wieken" showt 230 vogels TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR iWilhclminalaan 4-6 den Burg nadrukkelijk bij aan dat we de komende weken in goed overleg een definitieve oplossing hiervoor dienen te vinden". Burgemeester Engelvaart schrok niet terug voor nog meer kritiek. Hij betreur de het ook dat de advertentie die Uitwa- terende Sluizen in de Texelse Courant plaatste om de mogelijkheid aan te geven dat tegen het verlenen van de lozingsvergunning bezwaar kon worden gemaakt, zodanig vaag was, dat een gewone burger er niet uit kon afleiden waar om het precies ging. Dat is niet gewenst in deze tijd van democratise ring. Overigens gaf hij toe dat ook van gemeentelijke zijde wel eens onduidelijk heid wordt betracht. Zo had het college misschien beter moeten laten blijken het op prijs te stellen dat ook de ambtelijke adviseurs voor de ingebruikstelling zou den worden uitgenodigd. Hoe verl Bedoeld als aanleiding tot gewetens vol nadenken was een volgende kriti sche kanttekening van de burgemees ter. Hij zei dat het best leuk is dat Texel destijds als een der eersten met zuive ringsinstallaties aan het werk ging en dat het eiland nu ook vooraan ligt bij de defosfatering. Ook het plan van minister Ginjaar voor een heffing van tien cent per kg fosfaathoudend wasmiddel en de mo gelijkheid dat fosfaat in oppervlaktewa teren op den duur moet worden verwij derd door het wegbaggeren van het bodemslib vond hij interessant. ,,Maar hoever gaan we met al onze technische en bestturlijk-financiële mogelijkheden J Gewoonlijk is het terrein van de rioolzuiveringsinstallatie verboden gebied. Zaterdag a.s. zal het pu- bliek echter in de gelegenheid wor- I den gesteld onder deskundige lei- ding de hele installatie 'Everste- koog' te bezichtigen: van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Rondleidingen beginnen om 10.00, 11.00,14.00en 15.00uur. en heffingen? Wanneer veranderen we onze mentaliteit als vervuilers nu eens echt door zorgvuldig gebruik en levens wijze?" Spreker liet er echter geen twijfel over bestaan dat hij de taken van het Hoogheemraadschap in het belang achtte van de Texelse gemeenschap en zijn gasten. Als geschenk overhandigde hij het boek ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis. Dijkgraaf De Ruiter liet zich niet onbetoogd en gaf een soortge lijk cadeau terug: een boek over de ontdekkingen van de Vikingen. bekend werden, was Texel de eerste gemeente die zich als gegadigde meld de. Sindsdien was Pasveer herhaaldelijk en met genoegen op het eiland ge weest. Het had hem steeds verbaasd zoveel enthousiasme en medewerking te ontmoeten. Met name uitte hij zijn bewondering voor Piet Bakker die zich de vereiste kennis eigen maakte en zijn werk in de zuiveringsinstallatie met hart en ziel verrichtte. Door deze persoonlij ke contacten ontstond een speciale verbondenheid. ,,lk ben dan ook graag op de uitnodiging ingegaan. U hebt voor ons van deze dag een feestdag ge maakt". Bij een snelheidscontrole van de politie die afgelopen dinsdag op de Pontweg ter hoogte van Den Burg werd gehouden, bleek dat één automobilist de maximum snelheid van 70 kilometer per uur had overtreden. Hij reed 86 kilometer. 's Middags werden vier overtreders van de maximum snelheid van 80 kilo meter op de Postweg bekeurd. De hoogst gemeten snelheid was hier 111 kilometer. De Koog krijgt een schaatsbaan in het recreatiepark 't Kerckeland aan de Schumakersweg. Door contacten van de dorpscommissie en enkele schaats liefhebbers met de heren J. Drentje. J. Duinker en J. Kiltz eigenaren van de In aanbouw zijnde tennisbanen kan bovenop deze banen een ijsbaan wor den gerealiseerd. De afmetingen van de vier banen bedragen 70 bij 35 meter. Deze winter kan echter de helft van dit oppervlak gebruikt worden, omdat twee tennisba nen nog twintig centimeter moeten worden opgehoogd. Het belangrijkste is dat de Koger jeugd de schaatsen voortaan in de buurt van hun huis kunnen onderbinden. Om de kosten van enkele noodzakelij ke voorzieningen te dekken wordt ge dacht over de oprichting van een Koger schaatsvereniging. De dorpscommissie heeft nog niets vastgesteld, maar wan neer het zover is hoopt de commissie op een grote belangstelling van dorpsgeno ten. Op 11 januari 1980 start weer een cursus „Opkomen voor jezelf", ge organiseerd door de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland. De cursus is bestemd voor alle mensen die het gevoel hebben onvoldoende voor zichzelf te kunnen opkomen. De cursisten komen tien keer wekelijks bijeen op de vrijdagmiddag van 14.00-16.00 uur op een nog nader te bepalen plaats in Den Burg. Voor nadere informatie en opgave kan men terecht bij Frank van Lare, een van de cursusleiders. Hij is bereikbaar op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrij dagochtend van 8.30-9.30 uur en op donderdagavond van 19.30-20.30 uur in de Oude ULO, ingang Wilhelminalaan, telefoon (02220) 4185. De kosten be dragen f30, per cursist, leder die zich opgeeft, heeft tevoren een kennisma kingsgesprek met de cursusleiders in de loop van december. Aanmelding voor de cursus is ook mogelijk bij het hoofdkantoor van de stichting, dagelijks van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur, telefoon (02230) 15834 of op de afdeling culturele zaken van het raadhuis, telefoon (02220) 3041. Ook oud-cursisten mogen mee doen. Van 23 tot en met 25 november houdt de vereniging van vogellief hebbers „Op Bgen Wieken" de jaar lijkse show in „De Witte Burcht" in de Molenstraat. Er worden meer vogels getoond <ian ooit tevoren: 230. Er zijn ongeveer 100 kleurkanaries, waaronder vogels met nieuwe kleuren, zoals groen opaal en ivoor. Bij de postuurkanaries zijn Borders de nieuw komers. Tropische vogels, vooral zebravinken, zijn zeer goed vertegen woordigd. Het aantal zelfgekweekte tropische vogels in kleiner dan vorig jaar omdat 1979 een slecht kweek- jaar is geweest, mogelijk een gevolg van de strenge en langdurige winter. De tentoonstelling, waar de leden en hun dames weer veel werk van hebben gemaakt, is vrij toegankelijk. De ope ningstijden: vrijdag van 20.00-22.00 uur; zaterdag van 10.00-22.00 uur en zondag van 10.00-17.00 uur. 93a JAARGANG NR. 9431 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /T1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. TEXELSE COURANT De volgende spreker was dijkgraaf Marius Roeper Pzn van het Waterschap Texel en ook hij had een geschenk meegebracht: een stemmingsvolle land schapsfoto van de poldermolen van Het Noorden met het boezemwater dat sinds de indijking van Het Noorden een belangrijke rol heeft gespeeld bij de waterhuishouding van Texel. De heer Pasveer kreeg uit handen van directeur Gast een boekwerk als ca deau. Pasveer vertelde hoe hij in 1954 in samenwerking met de gemeente Voor schoten zijn eerste zuiveringinstallatie opzette. Totale kosten f\ 1.000, Toen de resultaten van deze zuivering in 1957 Met het water voor de doctor. De heer Pasveer bekijkt met tevredenheid een water-, monster van de rioolzuiveringsinstallatie, die volgens het door hem in de jaren vijftig uitge vonden systeem is opgezet Op de achter grond dijkgraaf De Ruiter en burgemeester Engelvaart In zijn toespraak in de raadszaal noemde dijkgraaf De Ruiter het eiland Texel een 'bewerkelijk' gebied wat de afvalwaterzuivering betreft. Met waar dering maakte hij er nog eens melding van dat de noodzaak van afvalwater zuivering door de eilandelijke bestuur ders al in een zeer vroeg stadium werd ingezien. Toen men er elders in het land zelfs nog niet aan dacht, waren op Texel al rioolzuiveringen in werking. De dijk graaf zei bijzonder vereerd te zijn met de aanwezigheid van de bejaarde Ir. Dr. Pasveer. Hij is de TNO-medewerker die te boek staat als uitvinder van het naar hem genoemde zuiveringssysteem dat tot grote voldoening tegenwoordig in binnen- en buitenland algemeen wordt Fosfaat De nieuwe rioolzuivering is vooral interessant wegens zijn 'derde trap', de verwijdering van fosfaat. Ir. Gast zei echter dat er niet op gerekend hoeft te worden dat alle zuiveringen in de provincie van dergelijke apparatuur zal worden voorzien. Het is nl. lang niet altijd zinvol. Alvorens het besluit voor Texel viel, is een studie gemaakt van de fosfaatbalans van het oppervlaktewater. Daarbij werd duidelijk dat de kwaliteit van het oppervlaktewater nog aanmer kelijk beter zou worden na defosfate ring. Spreker legde vervolgens de wer king van de rioolzuivering uit. Na afloop van de plechtigheid in hotel Het ziet er naar uit dat de problemen die zijn gerezen rond het func tioneren van de schoolbegeleidingsdienst op Texel in minnelijk over leg zullen worden opgelost. Zoals bekend heeft de gemeenteraad onlangs voor een stok achter de deur gezorgd door een motie aan te nemen waardoor het geld dat de gemeente aan de schoolbegeleidingsdienst bijdraagt, met ingang van het nieuwe schooljaar De plechtigheid op het terrein aan de Pontweg had een bondig karakter, want de organisatoren konden uiteraard niet van tevoren weten dat de weersom standigheden zo gunstig zouden zijn. De toespraken werden daarom tevoren afgestoken in de raadszaal van het raadhuis en na afloop tijdens het eten in hotel Juliana in De Koog. Zonder gemeenteraad Een grote schare genodigden was getuige van het een en ander. De groep, die twee autobussen nodig had om zich naar de verschillende locaties te ver plaatsen, bestond uit onder meer het bestuur van het Hoogheemraadschap, het voltallige bestuur van het Water schap Texel, technische en andere medewerkers. De Texelse gemeente raad was niet uitgenodigd en ook de ambtelijke adviseurs die aan de tot standkoming van de zuiveringsinstallatie hadden meegewerkt waren er niet bij. Burgemeester Engelvaart slaagde er tijdens het diner in op vriendelijke wijze duidelijk te maken dat zoiets geen pas geeft. Pasveer toegepast: de pasveersloot. De heer Pasveer voelt zich nog altijd met Texel verbonden want dat was de eerste gemeente waar 'zijn' rioolzuivering op praktijkschaal werd toegepast. Voldaan was dijkgraaf De Ruiter er ook over dat de bouw van de zuivering kon worden overgelaten aan een plaatselijke aanne mer: de firma Drijver. De centrale ver warming in het hoofdgebouw werd aangelegd door de firma Schoo. Directeur Ir. M. K. A. Gast van het Hoogheemraadschap gaf vervolgens uitleg om duidelijk te maken hoe de rioolzuivering op Texel tegenwoordig functioneert in vergelijking met vroeger. Ook hij prees de vooruitstrevendheid waarmee de gemeente destijds zelf de zuivering ter hand nam. „Wij hopen dit werk met nog grotere voortvarendheid te zullen voortzetten". De heer Gast benadrukte dat niet alleen het Hoog heemraadschap en de gemeente de zuiveringstechnische werken op het eiland hebben aangelegd, maar dat ook particulieren hun (kostbare) steentje hebben bijgedragen. Als voorbeelden noemde hij de persleiding tussen 'Bos en Duin' en de riolering van Gerritsland, de persleiding die van camping De Krim naar de Waddenzee loopt. Fouten Goede, geoliede samenwerking tus sen de functionarissen van de drie geledingen van de basislaag is van het grootste belang. Dat gaat over het algemeen prima, maar er worden ook wel eens fouten gemaakt, waarbij spre ker zinspeelde op het feit dat de gemeente onlangs bij de aanleg van bepaalde werken zich ten onrechte op het terrein van het Waterschap heeft begeven. Hij zei ook te weten dat Texel bepaald niet blij was toen de provincie destijds besloot het kwaliteitsbeheer van het Texelse oppervlaktewater niet over te laten aan gemeente of waterschap, maar aan het overkantse Hoogheem raadschap. Op een gegeven moment waren de taken wel afgebakend en de bevoegdheden geregeld, maar een ech te relatie moest nog groeien. In die relatie gaat het ook wel eens mis. Daarbij doelde de burgemeester op het feit dat de gemeente zich ondanks de overlegsituatie genoodzaakt heeft gezien bezwaar aan te tekenen tegen het voornemen om het gezuiverde water van Everstekoog in de Jan Ayesloot te lozen, zodat het door de toekomstige woonwijk De Mars loopt. Hij betreurde die ontwikkeling. „Maar ik teken er De hoofden van de Texelse basis scholen alsmede vertegenwoordigers van het kleuteronderwijs hebben dins dag in Midden-Eierland vergaderd. Zij kwamen daarbij tot de conclusie dat de klachten die zijn geuit over de samen werking en de resultaten met de school begeleidingsdienst grotendeels zijn ach terhaald. De klachten hadden voorna melijk betrekking op het onregelmatig werken van de praktijkmedewerker maar sinds de zomervakantie gaat dat veel beter. De onderwijzers spraken zich daarom uit voor verdere samenwerking met de SBD, hoewel zij het functione ren van deze dienst kritisch willen blijven volgen. Namens het kleuteronderwijs werd naar voren gebracht dat wel wordt vastgehouden aan de eis dat een prak tijkmedewerkster voor het kleuteronder wijs moet worden aangesteld. Als voor lopige oplossing is het Texelse kleuter onderwijs akkoord gegaan met een stagelopende praktijkmedewerker lager onderwijs. Vertegenwoordigers van de gemeente Texel (waaronder wethouder Blanken) hebben de resultaten van het overleg de volgende dag besproken met de SBD in Den Helder. Motie Met een druk op de-knop heeft burgemeester Engelvaart woensdagochtend de vernieuwde en uitgebreide rioolzuive ringsinstallatie 'Everstekoog' officieel in gebruik gesteld. Als gevolg van de handeling begonnen de beluchters in de oxidatie- sloten te werken en gingen lichtjes van verschillende kleuren branden op een grote landkaart van Noordholland, om aldus aan te geven waar het Noogheemraadschap Uitwaterende Slui zen in de provincie al zuiveringen heeft aangelegd en waar dat nog moet gebeuren. Als tweede officiële handeling onthulde de burgemeester een fraaie wand plaat in de hal van het hoofdgebouw op het zuiveringsterrein met een tekst die de herinnering aan deze belangrijke dag levend houdt. wordt bevroren. Deze motie heeft bij de schoolbegeleidingsdienst verontwaardi ging gewekt. B. en W. zullen nu een brief schrijven aan de schoolbegeleidingsdienst waarin zij hun voldoening uitspreken over de inmiddels verbeterde relatie tussen de SBD en het Texelse onderwijs. Deze verbetering kan de basis vormen voor de voortzetting van een bevredigende sa menwerking. Gesteld wordt dat de dialoog met de onderwijskrachten en de andere bij het onderwijs betrokkenen periodiek moet worden voortgazet vol gens hanteerbare afspraken. B. en W. laten doorschemeren dat zij de raad zullen voorstellen de motie in te trekken nadat in de praktijk is gebleken dat de thans geconstateerde tendensen tot blijvende verbetering hebben geleid. Een belangrijk feit is dat door de SBD onlangs twee nieuwe praktijkmedewer kers zijn aangesteld. Deze moeten zich nog inwerken. De toestand kan daarom het best in januari of februari worden beoordeeld. Juliana bracht dijkgraaf De Ruiter een dronk uit op twee instanties waarmee zeer vruchtbaar was samengewerkt: de gemeente en het Waterschap Texel. Uitgebreid voerde burgemeester En gelvaart het woord. Sprekende over de bestuurslagen, zei de burgemeester dat de basislaag op Texel niet alleen wordt gevormd door waterschap en gemeente maar ook door het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen dat met het kwa liteitsbeheer van het oppervlaktewater is belast. De openings daad.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1