Hoorzitting Oost VOGELSHOW TROK VEEL BEKIJKS HERRIE Maffe HINDERT OVERGANGSRECHT WORDT .INSTANDHOUDINGSRECHT' Sint Nicolaas- aktie VERVOLG VAN PAG. 1 f9 DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 bezwaar tegen gemaakt dat zijn 11 appartementen maar gedeeltelijk als zodanig waren bestemd. „Afgezien van het feit dat dit niet juist is, verbaas ik mij er over dat in een tijd waarbij een exploitabel bedrijf staat of valt met voldoende uitbreidingsmogelijkheden, zo roekeloos door onze bestuurders wordt omgesprongen", aldus Van der Schoot. Bij de discussie in 'De Bijen korf' bleek dat slechts voor 9 van de 11 appartementen destijds bouwvergun ning is afgegeven (onder de vorige eigenaar). De commissie R.O. sprak uit dat de zaak in nader overleg zal worden geregeld. Tweede woningen In Oost bevinden zich 11 tweede woningen. Enkele eigenaars daarvan hadden ook bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan. Een van het was C. H. Mosterd uit Waalwijk die om redenen van practische aard niet tevreden was met de uitbreidingsmogelijkheid (in ver band met eventuele permanente bewo ning) die in het plan was aangegeven. Met zijn voorstel om de uitbreiding aan de andere kant van de woning mogelijk te maken, kon de commissie R.O. zonder meer akkoord gaan. Ook de heer E. van der Wees uit Velsen werd in het gelijk gesteld. Hij had geconstateerd dat zijn tweede woning Loswal 3 in het plan niet kon worden uitgebreid met een garage/botenhuis, hoewel het college hem in maart 1975 schriftelijk had toegezegd dat dit wel mogelijk zou worden gemaakt. De com missie constateerde dat een dergelijke toezegging gestand moet worden ge daan en het plan zal dus worden veranderd. sie het bezwaar van de heet Broker gegrond. De heer G. P. Plaatsman had bezwaar gemaakt tegen het niet als zodanig bestemmen van zijn zomerverblijven en appartementen. Volgens het bestem mingsplan zouden ze onder het 'over gangsrecht' vallen. Het voortbestaan en het gebruik worden daardoor niet be lemmerd, maar er wordt aldus wel te kennen gegeven dat dergelijke recrea tieve onderkomens in dit gebied eigen lijk niet thuishoren. Uitbreidingsmoge lijkheden zijn er dan ook niet. Maar voortbestaan en zelfs eventuele vervan ging is gewaarborgd en het college zal dat in een brief aan Plaatsman dan ook kenbaar maken. Het commissielid Dros wilde echter dat de recreatieve opstallen een duidelijke recreatiebestemming zou den krijgen. Ander woord Hij bereed zijn stokpaardje toen hij er op wees dat alleen al het woord 'overgangsrecht' niet erg geruststellend klinkt. Het gaat blijkbaar om een over gang van de ongewenste naar de gewenste situatie. Naar aanleiding van deze discussie besloot de commissie op voorstel van burgemeester Engelvaart het woord overgangsrecht te vervangen door 'instandhoudingsrecht'. De heer Van der Schoot vond het niet juist dat de recreatiebouw in Oost wordt teruggedrongen. „Hier komen de rust- zoekers die niet van Koger toestanden houden". RO-ambtenaar J. van Dijk zei dat Texel nu eenmaal heeft gekozen voor de concentratiegedachte; de re- Het stallen van boten op erven is in het hele buitengebied verboden en daarom ook in Oost. De discussie die daarop volgde bracht echter verandering in dat standpunt. Cor Ellen stelde voor een centraal en gezamenlijk te gebruiken terrein aan te wijzen als botenstalling; vroeger werd het land bij De Putten als zodanig gebruikt. De meeste commis sieleden en de aanwezige Oosters waren echter van mening dat iemand zijn boot bij huis moet kunnen stallen om er het oog op te kunnen houden. Eventueel zou aan het formaat van de te stallen boot een grens kunnen worden gesteld. Het ligt dan voor de hand om de zaak via vrijstelling te regelen. Dus: stalling is toegestaan met toestemming van B. en W. Afgesloten Naar aanleiding van deze discussie kwam aan het licht dat de Oosters inmiddels helemaal geen gelegenheid meer hebben om hun boot naar het wad terug te brengen, aangezien de nieuwe dijk is afgerasterd. Burgemeester Engel vaart toonde zich daar onaangenaam verbaasd over en vond het redelijk dat daarvoor een regeling zou worden ge troffen in de vorm van bijv. een helling met oversteekplaats. Het waterschap zou hierover moeten worden benaderd. De klacht over de afwezigheid van uitbreidingsmogelijkheden van de hui zen van Oost bleek niet helemaal te recht. Er is een mogelijkheid om bij vrijstelling 12 tot 14 m2 bij te bouwen. De heer P. C. Kooger (Vierhuizen) verzette zich tegen het verbod om grasland op het centrale terrein te scheuren. „Moet men in een vrij land als Nederland een ambtenaar laten beslis- zen over inkomsten van medeburgers, in dit geval de boeren?". De schrijver Bij de derde en laatste trekking van de Sint Nicolaas-actie van de Winkeliers vereniging Den Burg kwamen de vol gende lotnummers in aanmerking voor een prijs. De hoofdprijs van 71000,— viel dit keer op nummer 158.342, de tweede prijs van 7500,— gaat naar de bezitter van lot nummer 14.358 en de derde prijs en vierde prijs van beide 7250, vielen op de nummers 60.895 en 154.408 De prijzen kunnen worden afgehaald bij de Reizenboetiek in de Weverstraat. De overige prijzen vielen op de volgende nummers: 174.647, 126.419, 4.111, 176.405, 196.701, 109.925, 167.926, 63.057, 82.448, 6.662, 74.301, 84.719, 159.582,32.715,21.371, 72.026, 149.467, 98.676, 130.774, 1.315, 32.001, 127.514, 138.034, 30.306, 15.716, 127.897, 79.686, 131.695, 159.837, 76.022, 152.150, 90.184, 207.499, 5.585. De vogeltentoonstelling die de vereni ging Op Eigen Wieken het afgelopen weekend hield in 'De Witte Burcht', heeft veel belangstelling getrokken. Vooral zondagmiddag was het voortdu rend gezellig druk; tegelijkertijd waren steeds wel veertig tot vijftig mensen aanwezig. Het was de elfde keer dat de vereni ging zo'n expositie hield. Er waren deze keer 33 inzenders. Ook over de mede werking van middenstanders die prijzen beschikbaar stelden had het bestuur niet te klagen. Algemeen kampioen van de tentoon stelling werd een bonte zebravink, ingezonden door de heer H. Wit uit Den Burg. De heer Wit kreeg vrijdagavond tijdens de openingsplechtigheid uit han den van voorzitter J. van Dorp de wisselbokaal; vorig jaar werd deze uitge reikt aan de heer J. G. Smit. Jeugd Het bestuur hecht er veel waarde aan dat in het bijzonder de jeugd wordt gestimuleerd in de vogelhobby. Er was daarom ook een kampioenschap voor vogels van jeugdige inzenders. Deze prijs, ook een wisseltrofee, ging naar Maarten Dijker uit Den Burg met een oranjewe ver. Tijdens de opening werd dank ge bracht aan de velen die belangeloos aan de show hadden meegewerkt, in het bijzonder de dames van de leden die voor de bloemenversiering hadden ge zorgd en de heer A. Moor die het typewerk voor de catalogus had ver richt. Ook de gastvrijheid van het echtpaar Gieles van 'De Witte Burcht' werd gememoreerd evenals de vrijgevig heid van de ondernemers die prijzen hadden beschikbaar gesteld. Veel eigen kweek De stijgende lijn in de kwaliteit van het geëxposeerde materiaal zet nog steeds door. Ondanks het feit dat het kweek- seizoen voor tropische vogels niet erg gelukkig is geweest, was op de show veel eigen kweek te zien. Aan kwaliteits vogels die zelf zijn gekweekt wordt een veel hogere waardering gehecht dan aan 'kant en klaar' gekochte dieren. In vergelijking met vorig jaar waren op de tentoonstelling belangrijk meer kanaries te zien, doch minder tropische vogels. Op de foto poseren Maarten Dijker (links) en H. Wit met hun wisselprijzen bij hun kampioensinzendingen. geven. Maar hij beloofde dat Van der Vis spoedig nader zal horen. Mevrouw Bossert verzocht lichtmas ten te plaatsen op een donker wegge deelte in de buurt van haar woning in Oost. De burgemeester zei dat de gemeente toevallig bezig is met het inventariseren van de straatverlichting, en dat met het verzoek rekening zal worden gehouden. Krassekeet Burgemeester Engelvaart kwam zelf ook met een idee voor de Oosters: „Zijn er al initiatieven voor de herbouw van de Krassekeet?" Dat bleek niet het geval te zijn, maar het idee sloeg wel aan. Volgens de burgemeester is er wel een stukje grond waar de keet kan worden neergezet. Een andere vragensteller had in het bestemmingsplan gelezen dat de garage Oost 92 nogal misstaat in het dorps beeld en daarom eigenlijk zou moeten verdwijnen. Het werd vreemd gevonden dat de plannenmakers dit gebouw niet goed vinden maar wel akkoord gaan met de blijvende aanwezigheid van de voormalige school, die toch moeilijk karakteristiek kan worden genoemd. De vragensteller zei dat de eigenaar niet van zins is het gebouw te slopen, maar het prima vindt als de gemeente er op eigen kosten een 'puntkap' opzet De burgemeester zei dat de gemeente niets aan een ongewenst maar niet illegaal gebouw kan doen als de eigenaar niet meewerkt. In theorie zou onteigening mogelijk zijn, maar dat vond de heer Engelvaart een zo onsympathiek middel dat hij daaraan in dit geval niet eens wilde denken. Oud-Ooster Wessl Post vroeg aan dacht voor de slechte staat waarin zich diverse tuinwallen in Oost bevinden. Daar zou met overheidssteun iets aan moeten worden gedaan. Industrieterrein Naar verwachting zal volgend jaar worden begonnen met de aanleg van het nieuwe industrieterrein te Ooster end. Op een vraag van Cor Ellen zei de burgemeester dat het indelingsplan dat onlangs werd gemaakt, niet aanvaard- Een deel ven het centrale terrein van Oost wordt ingenomen door volkstuintjes, die wat de commissie ruimtelijke ordening betreft, mogen blijven. baar was voor een van de gegadigden, waardoor de zaak weer in discussie is. Als overeenstemming wordt bereikt zal het crediet voor het bouwrijp maken in december of januari door de raad kunnen worden verstrekt. Effluent Naar aanleiding van een vraag van de heer J. Koolhof liet de burgemeester nog eens duidelijk weten dat het ge meentebestuur niet akkoord gaat met het lozen van gezuiverd water (afkom stig van de RZI 'Everstekoog') in de Jan Ayesloot, zodat het straks door de nieuwe woonwijk De Mars stroomt. Er is daarom bezwaar ingediend bij de pro vincie, wat niet wegneemt dat het streven erop is gericht de kwestie door overleg met betrokkenen tot oplossing te brengen. creatiebouw zoveel mogelijk beperken tot enkele gebieden op Texel zodat de rust op de rest van het eiland min of meer is gegarandeerd. Kees en Lia Dijkema (Oost 66) hadden in hun bezwaarschrift geïnformeerd wat nu eigenlijk de overeenkomsten en verschillen zijn tussen een 'beschermd dorpsgezicht', 'zwaardere bescher ming dan bij normale dorpen' en de 'normale bescherming'. De schrijvers hadden er ook bezwaar tegen gemaakt dat in de bij het plan horende 'kappen- kaart' was aangegeven dat de platte aanbouw van hun woning een schuine kap zou moeten krijgen. „Er ontstaat dan een bouwkundig en in estetisch opzicht zeer merkwaardige constructie. Bovendien, wie gaat dat betalen?". Het vervangen van de asfaltverharding van de- weg werd als ondoelmatig en verspilling van geld veroordeeld. Boten Ook werd geprotesteerd tegen het verbod om bij de woningen in Oost een boot op te slaan. In het bijzonder in Oost is zo'n verbod ongewenst. De bewoners hebben nu eenmaal de mogelijkheid om 's zomers een bescheiden boot op het wad te ankeren, maar 's winters moeten de boten binnendijks worden gestald. De aanblik van de boten is in Oost niet storend, integendeel de binding met het wad bepaalt in belangrijke mate het karakter van het dorp. Tenslotte noem de het echtpaar Dijkema het onjuist dat de meeste huizen in Oost volgens het ontwerpplan geen uitbreidingsmogelijk heden hebben. Naar aanleiding van dit bezwaar schrift werd meegedeeld dat een 'be schermd dorpsgezicht' alleen door de minister van CRM kan worden aange wezen en vrij vergaande conservering inhoudt. Niet alleen de kapvormen, maar ook de gevelvormen en zelfs de kleuren van de toegepaste materialen liggen vast. In het geval Oost is echter sprake van een normaal bestemmings plan waarbij alleen de richting van de kappen is voorgeschreven zodat de 'massa' van de woningen beperkt blijft. vond het ook betreurenswaardig dat de inwoners van Oost, die dank zij het toerisme wat bijverdienen en daardoor hun woningen kunnen verbouwen, nu worden geconfronteerd met een plan dat uit is op terugdringen van het toerisme. „Door het toerisme leeft Texel, óók Oost". Verder begreep Koo ger niet waarom de groentetuintjes in het centrale terrein, volgens de plannen makers zo misstaan. Ook vond hij het merkwaardig dat nog maar zeer onlangs de weg langs Oost is verbreed en geasfalteerd terwijl de gemeente toch streeft naar terugbrengen van het dorp in zijn oude staat. Bijdrageregeling Een bouwvakker in de zaal kwam met de tip om geld van de toeristenbelasting te gebruiken als vergoeding voor de mensen die hun huis in Oost willen verbouwen en daarbij extra kosten moeten maken om aan de gemeentelijke eisen te voldoen. Commissielid Baren- dregt voelde daarvoor en dacht aan een soort bijdrageregeling, zoals die ook geldt voor het (oude) buitengebied van Texel. Dit werd echter van de hand gewezen. Het voorschrift dat een huis al dan niet moet zijn voorzien van een kap, komt in elk bestemmingsplan voor. In het geval Oost is alleen de richting van de kappen bepaald en dat kan geen reden zijn voor vergoedingen. Andere vragen Ook mensen die geen bezwaar had den ingediend mochten wat zeggen. De heer J. van der Vis Azn. (Jan van Toon) verdacht het gemeentebestuur ervan met twee maten te meten. Hij wees op een boerderij aan de Oosterweg waarbij het college geen woning heeft willen toestaan, terwijl in een volgens Van der Vis soortgelijk geval aan de Oosteren- derweg zelfs twee woningen zijn toege laten. De burgemeester kende het geval niet en kon er dus geen verklaring voor Een boot op het erf misstaat niet in Oost, in tegendeel. Een niet al te groot, liefst houten vaartuig doet het juist bijzonder goed en be nadrukt de relatie met het wad. Uitsterfregeling Het beleid van de gemeente Texel is al geruime tijd gericht op het terugdringen van het aantal tweede woningen op het eiland. Als gevolg daarvan wordt sinds de vaststelling van het bestemmings plan buitengebied de regel gehanteerd dat een oorspronkelijk tweede woning die als permanente woning in gebruik genomen wordt, niet meer opnieuw als tweede woning in gebruik mag worden genomen. Het recht vervalt als de woning een jaar permanent bewoond is geweest. Deze regel zal ook moeten gelden voor de tweede woningen van Oost. De heer Heinz Broker uit Mülheim had daar bezwaar tegen gemaakt. Hij heeft het pand Oost 14 als tweede woning in gebruik maar is voornemens er perma nent te gaan wonen als hij met pensioen gaat. Maar hij wil dat zijn kinderen er op den duur weer als tweede woning gebruik van kunnen maken. „In de Duitse grondwet wordt de onkwets baarheid van het eigendom gegaran deerd en ik geloof dat de Nederlandse wet hetzelfde inhoudt"', aldus Broker in zijn bezwaarschrift. Schrijver voelde zich ook financieel benadeeld omdat een tweede woning veel duurder kan worden verkocht dan een permanent bewoond huis. Commissielid J. C. Dros vond de voor tweede woningen gehanteerde 'uitsterf regeling' niet juist, omdat de tweede woningen in de Orchismient in De Koog wel 'eeuwig' als tweede woning in gebruik mogen blijven, ook als ze een tijd permanent zijn bewoond geweest. De burgemeester legde uit dat de vergelijking niet opgaat, omdat in het geval De Koog van een bijzondere situatie sprake was. Het recht van tweede woning was daar in het bestem mingsplan vastgelegd en de eigenaars hebben destijds ook meer voor de grond moeten betalen. Het recht van gebruik als tweede woning is vastgelegd in het koopcontract van de grond. Dros nam met deze verklaring echter geen genoe gen en achtte als enige van de commis-

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5