Opening Sint Jan Tip voor werkgelegenheid in „Texelsche Kringen" Texelaars in coöperatief verband aan de kustverdediging laten werken VERVOLG VAN PAG. 1 Arbeidsplaatsen en slaapplaatsen DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De werkgroep Regionale Welzijns planning in de kop van Noord Holland, wijst ook unaniem de zeven-procents norm af. De burgemeester wilde daar nog een schepje op doen, door te wijzen op de eilandpositie: Niet om meer rechten te claimen, maar simpelweg om op het effect te wijzen dat ontstaat als de bejaarden naar de vaste wal zouden moeten. De stap naar bejaardenhuis is al een aftelsom waar de ouderen mee te maken krijgen, maar als je door die zeven-procents-norm doorverwezen wordt naar een andere gemeente, is dat in dit geval onaanvaardbaar", aldus de burgemeester. Om terug te komen op de opening van Sint Jan bood hij namens het gemeentebestuur een schil derij aan van Corrie Gottschal uit De Koog. Hierbij was de symboliek van de afaebeelde drie weglopende zusters voor alle aanwezigen duidelijk. De burgemeester prees de enorme inzet van moeder-overste en de andere zus ters bij de verzorging van de vele bejaarde Texelaars. Doel Penningmeester M. Zijm bracht voor iedereen de vele problemen waarmee het bestuur tijdens de bouw mee wer den geconfronteerd. Tevens bedankte hij uitvoerig alle bedrijven en instanties die bij het werk betrokken waren. Directeur W. van Heerwaarden haakte nog eens in op de geschiedenis van het Sint Jan, naar aanleiding van de woor den van pastor Persoon 's morgens in het rusthuis zelf. „Er is veel veranderd", vertelde de directeur, „maar het doel is nog steeds hetzelfde gebleven: hulp geven aan armen en behoeftigen, hoe wel echt arme mensen er niet meer te vinden zijn." De bewoners betalen voor een maand verzorging 2150 gulden. Deze verpleegprijs staat in geen enkele verhouding meer tot het tientje dat in woners destijds per maand moesten af staan. Ook wees Van Heerwaarden op een frappant verschijnsel: bij het door nemen van de oude boeken van het Sint Jansbestuur kwam hij tot de ontdekking dat de namen van de voorvaderen van alle huidige bestuursleden er in werden vermeld. Felicitaties R. Hamer, bestuurslid van rusthuis De Gollard, haakte ook in op de zeven-pro centsnorm van het Rijk. In het belang Texelse werklozen zouden een productiecoöperatie kunnen stichten en zich kunnen bezig houden met het zeer arbeids intensieve verdedigen van de westelijke duinenrij tegen de invloeden van water en wind. Dit was een van de ideeën die werden geopperd op de vrijdag in het RSG- gebouw gehouden forumavond over werkgelegenheid, die werd georgani seerd door de FNV-afdeling Texel en het Texelse Mensen Zonder Werk project. Het voornemen om te traenten Oo werkeloosheid te bestrijden door het werk aan de kust als continuprojekt aan te pakken, was een initiatief van Cor Ellen en zal nader uitgewerkt binnenkort door de Pakt-fraktie in de gemeenteraad ter sprake worden gebracht. Dit werd meegedeeld door Daan Welboren die vrijdag in het forum zat. Uit de zaal kreeg het idee steun van Piet van Heerwaarden, die („Ik ben bezeten van de coöperatieve gedachtel") er de vorm van een coöperatie aan wilde geven. Om het werk te kunnen uitvoe ren wilde hij aanspraak maken op een deel van de miljarden die nu door de rijksoverheid worden uitgegeven om zwakke bedrijven te helpen en aldus de werkgelegenheid aldaar in stand te. houden. Bereidheid Over de bereidheid van de werklozen om deze vorm van niet passende arbeid uit te oefenen bestond verschil van mening in het forum. De heer J. C. Dros was daar niet gerust op, maar de heer A. Maasdam van het Arbeidsbureau Texel had er alle vertrouwen in en ver wees naar de goede ervaringen met werklozen die op vrijwillige basis bij het helmplanten werden ingezet. Er was voor dit werk altijd veel meer animo dan er mensen konden worden geplaatst. De forumavond, in de stijl van Haagsche Kringen, kan geslaagd worden ge noemd. Mede dankzij de enigszins ludieke manier van presenteren en het feit dat zeer langdradige betogen on mogelijk waren (want dan viel de muziek in), was het voor alle betrokkenen een onderhoudend gebeuren en waren soms aardige discussies te beluisteren. Kees de Noord van het Mensen zonder Werk-projekt stelde het forum voor aan het publiek: Burgemeester Engelvaart (voorzitter), J. C. Dros, H, Beumkes, J. Nauta, J, van Asselt, N. C. Barendregt, D. Welboren en J. Hennink. Als vraag baak waren de heren Bischof van de Economisch Technologische Dienst van de provincie toegevoegd, evenals direc teur Maasdam van het Arbeidsbureau en FNV-districtsbestuurder Stevens. De muziek werd verzorgd door Monkey's Revival. Gedaan Allereerst kregen de forumleden gele genheid om te vertellen wat zij, hun fractie of groepering zoal hadden ge daan aan de bevordering van de werk gelegenheid op Texel. J.C. Dros vertel de dat hij steeds elk initiatief had ge steund dat was gericht op behoud of vergroting van de plaatselijke werkgele genheid, zoals de komst van een droog dok naar Texel, en het stichten van een scheepsbouwbedrijf aan de Spinbaan. Verder heeft hij zitting in tal van organisaties die vaak nauwe binindingen hebben met het bedrijfsleven en waarin hij ook het nodige had gedaan. Jan van Asselt zei dat de zorg van Texels Belang voor de werkgelegenheid onder andere tot uitdrukking was gekomen door het verzet tegen het bestemmingsplan voor het buitengebied. Overdreven Door de volgens hem „overdreven zware" bescherming van de natuur en landschap die in dit plan zijn neergelegd heeft Texel een ongunstig klimaat ge kregen voor bedrijfsvestiging. Texels Belang streeft verder naar het stichten van industrieterrein in alle dorpen van Texel en het tevoren bekend maken van het geluidsniveau dat daar geprodlu- ceerd mag worden, zonder in conflict te Het aantal arbeidsplaatsen op Texel hangt onder meer af van het aantal toeristische bedden dat op het eiland kan worden toegelaten. Een wethouder die zich zowel met de recreatie als met de werkgele- genheid bezig houdt, kun je moeilijk kwalijk nemen dat hij de woorden arbeidsplaatsen en slaapplaatsen verwisselt. Toch werd door sommi- i ge bezoekers van de forumavond die vrijdag in het RSG-gebouw werd gehouden, even bedenkelijk gekeken toen Nauta het scheppen van werkgelegenheid aanduidde als het bieden van slaapplaatsen. Toch een Freudiaanse verspreking? dregt (WD) zag het verzet van zijn fraktie tegen de beheerslandbouw als bevordering van de werkgelegenheid. Want in de WD-visie gaat niets boven de vrije, ondernemingsgewijze produk- tie hij het streven naar uitbreiding van activiteit en de daarmee verband hou dende werkgelegenheid. Voor de werk gelegenheid is het ook belangrijk dat het toeristenseizoen breder wordt en dat kan alleen bij kwaliteitsverbetering van akkomodatie en attracties. J. Hennink van D'66 stelde vast dat de gemeente raad maar weinig aan de werkgelegen heid kan doen. Ook hij was van mening dat de mensen die dat wel kunnen, zoveel mogelijk vrijgelaten moeten wor den. Daan Welboren had moeite met de vraagstelling: „We worden in de verde diging gedrukt" Hij zei dat zijn fractie (Pakt) zich in het bijzonder inspant voor een betere vedeling van de arbeid, steun aan kleine bedrijven e.d. Voor de gemeenteraad is het moeilijk om iets concreets te bewerkstelligen; dat is een zaak van landelijke politiek. Voor het Pakt is het wel essentieel dat er een andere visie op werk en werkgelegen heid moet komen. Voorwaarden scheppen Jook Nauta (CDA) zei dat de ge meenteraad weinig meer kan doen dan het scheppen van zo gunstig mogelijke voorwaarden voor bedrijfsvestiging. Het gaat er daarbij om af te wegen wat economisch wenselijk en maatschappe lijk aanvaardbaar is. Dat komt onder meer tot uitdrukking in de bestem mingsplannen en in het scheppen van een prettig winkelklimaat. Nauta is wet houder die o.a. werkgelegenheids vraagstukken in zijn portefuille heeft; hij is bovendien voorzitter van de onlangs opnieuw aktief geworden commissie werkgelegenheid die zich onder meer bezig houdt met het bestuderen van mogelijkheden tot vestiging van mos selindustrie. Schriftelijk De heer J. de Beurs (directeur van Keijser Co, het bedrijf dat in verband met hinderwetproblemen met sluiting wordt bedreigd) kwam drie schriftelijke vragen indienen die het forum mocht beantwoorden („Maar het hóeft niet, dus ik maak het u gemakkelijk"). Minder vrijblijvend waren de vragen die Piet van Heerwaarden lanceerde. De forumleden konden kiezen uit drie door hem voor gestelde definities van werkloosheid: a. is werkloosheid een uitvinding van werkschuwe mensen; b. is werkloos heid een onafwendbare natuurramp; c. is werkloosheid een ziektebeeld van een onrechtvaardige kapitalistische maatschappij. Nauta en Van Asselt vonden geen van de definities juist en weigerden antwoord te geven. Welbo ren wees deze manier van vragen met verontwaardiging van de hand maar voelde voor een combinatie van a en c, en Hennink zag de werkloosheid als een natuurramp. Hij beschouwde het menselijk doen en handelen als een natuurgebeuren. Het produceren met machines waardoor menselijke arbeid overbodig wordt, hoort daar ook bij. Dros wekte verbazing door voor ant woord c te kiezen. „Maar dan zonder het woord 'kapitalistische'!". De vragensteller zelf koos, voor het complete antwoord c. Van Heenvaar den zei een socialistische maatschappij als dé oplossing van het probleem te zien. Klaas Barendregt van de WD zag dat uiteraard anders en betreurde de negatieve kijk die Van Heerwaarden op de economie heeft. De heer Maasdam gaf een uiteenzetting over de verschil lende soorten van werkloosheid waar mee we in deze maatschappij te maken hebben. Er is 'normale' werkloosheid die kan worden onderscheiden in seizoens werkloosheid, wrijvingswerkloosheid en werkloosheid onder mensen die ongeschikt zijn voor het verrichten van werk. Tot de abnormale vormen van werkloosheid worden structuurwerk loosheid en conjunctuurwerkloosheid gerekend. Omdat werkloosheid in sommige gevallen inderdaad onaf wendbaar is, was Maasdam geneigd voor antwoord b te kiezen. FNV-districtsbestuurder Stevens legde uit dat het voor een vakbeweging voor de hand liggend is om zich in het werkloosheidsprobleem te verdiepen, ook al houdt zij zich in de eerste plaats bezig met het behartigen van de belan gen van mensen die wel werken. Een weinig in kostbare wintervoorzienin- gen. Hij vond dat Texel als vakantie- gebeied moet worden aangeboden zoals het nu is. In de winter mag het dan koud en zonloos zijn, er zijn genoeg andere geneugten. Van de heer Haarsma kwam de suggestie om een zwembad te stich ten bij Oudeschild, waarbij gebruik kan worden gemaakt van het afgewerkte warme koelwater van de Texelstroom- centrale. KI. Barendregt was van me ning dat de gemeenschap de kosten moet vergoeden die gepaard gaan met verplaatsing van bedrijven in verband met hinderproblemen. Daan Welboren wees op de toenemende interesse voor alternatieve landbouwprodukten. Texel leent zich bij uitstek voor kleinschalige, arbeidsintensieve alternatieve land bouw. Landbouw stabiel Een troost bij het praten over vermin derende werkgelegenheid in de be staande sectoren is, dat de ontwikkeling in de landbouw inmiddels stabiel is geworden. In het struktuurplan wordt de verwachting uitgesproken dat hier nog 100 arbeidsplaatsen zullen verdwij nen, maar zover zal het niet komern. Er is zelfs weer enige groei, zo deelde ETD-man Bischof mee. Hans Oosterhof beklaagde er zich over dat het MZW- projekt (waarbij hij nauw betrokken is) voorstellen inzake verruiming van werk gelegenheid heeft gedaan bij het ge meentebestuur. Maar daar waren de tips nauwelijks serieus genomen en de MZW-mensen hadden te horen gekre gen dat ze zich maar moesten beperken tot hun hoofdtaak: de opvang van werklozen. Het omzetten van hotels in apparte menten die vervolgens worden ver kocht, is ongunstig voor de werkgele genheid. Mede om die reden verzet de gemeente er zich tegen, voor zover dat mogelijk is. Geëxploiteerde recreatie appartementen leveren vijf keer zoveel arbeidsplaatsen op dan appartementen die worden verkocht, aldus Nauta. die wel inzag dat het met winst verkopen voor de betrokken ondernemer vaak veel aantrekkelijker en eenvoudiger is. Hier ligt daarom een duidelijke over heidstaak. Welboren pleitte voor het in erfpacht uitgeven van industriegrond als middel om de werkgelegenheid te vergroten. Hij kondigde uitgewerkte voorstellen in die richting aan. Het inleveren van uren en het ontwikkelen van werkgelegen heid in de dienstverlenende 'zachte' sector was voor de heer Boerhorst aanleiding om erop te wijzen dat dit tot scheve verhoudingen leidt. Hoe kun je het aantal uren in de veehouderij ver minderen? En wie moeten het geld opbrengen om de arbeidskosten in de te ontwikkelen zachte sector betalen? In teressant was tenslotte de mededeling van de heer Bischof dat zijn dienst mo menteel werkt aan een schematisch overzicht van de Texelse bedrijfsstruk- tuur. Daaruit zal blijken in welke secto ren nog mogelijkheden voor onderne mers liggen. van de bejaarden vond hij dat er bij de bepaling van de capaciteit van een bejaardentehuis in de toekomst niet gekeken moet worden naar de leeftijd van de bewoners, maar naar de functie van zo'n instituut. Hij bood namens het Gollard-bestuur een barometer aan en hoopte dat de sfeer in Sint Jan altijd 'bestendig' zou zijn. Pastor P. Kolkman wees op de inzet en de bereidheid van de zusters en het andere personeel, die op alle uren van de dag voor de inwoners klaar staan. Hij bood namens het R.K. kerkbestuur en de Texelse afdeling Charitas een gescnenkbon aan. Mevrouw T. Krijnen-Bais feliciteerde het bestuur namens Het Verpleeghuis en schonk een spinnewiel met een bruine schapenvacht. De voorzitter van de Bejaardenbond afdelingen Den Burg en De Waal, Jurr. Beumkes, sprak ook over de rijksnorm inzake de zeven-procentsregeling. Voor al wanneer de mensen zo lang mogelijk thuis blijven, hoopte hij op een goede samenwerking tussen de bond en de tehuizen. Hij bood het bestuur een enveloppe met inhoud aan. Dat deed ook de heer A. van Beek, namens de VEM en Oele. Hoofd van de Sint Jozefschool en de overbuurman van Sint Jan, de heer P. Luyckx, bood een foto-album aan, en de heer Daalder gaf een kleurenfoto van de rondrit die de bejaarden op 25 augustus hadden gemaakt met 'De Blijde Rijders'. W. van Heerwaarden vertelde tussen de toespraken van de verschillende sprekers anecdotes, om het geheel wat levendig te houden. Ze hadden allemaal betrekking op de bouw of geschiedenis van het Sint Jan rusthuis. In het slotwoord van voorzitter G. Bakker opnieuw dankbetuigingen aan allen die bij de totstandkoming van het nieuwe gebouw betrokken waren. Na mens de architect en de aannemers had Sint Jan een complete video-installatie gekregen, inclusief een platenspeler met cassette-deck. Van alle andere bedrijven een geluidsprojector (VEM, Oele en CVI). Tijdens deze feestdag heeft 'De Licht boei' nieuwe opnamen gemaakt, die een mooi vervolg vormen van de al eerder aangeboden video-band. deel van de werkloosheid is te wijten aan de niet rationale verdeling van de arbeid. Dat het particulier initiatief dit probleem tot oplossing zou kunnen brengen geloofde hij niet. Het systeem waarin wij thans leven staat niet toe dat het werk wordt gestuurd naar plaatsen waar het nodig is. Een van de schriftelijke vragen van de heer De Beurs luidde: draagt de over heid financieel bij als een bedrijf in verband met hinderwetproblemen moet worden verplaatst? Welboren: Ga naar het raadhuis, dan hoort u het. Dubbeldekker De heer Wendrich zag het in gebruik nemen van de nieuwe veerboot met beide dekken als een bevordering van de werkgelegenheid. Want Texel heeft nu nog de naam dat het moeilijk is om er te komen weaens de lange wachttijden, waardoor potentiële toeristen wegblij ven. Wethouder Nauta bevestigde dat en zei dat de gemeente bezig is met afrondende studies inzake de gevolgen van de dubbeldekker. Na afloop daarvan zal de gemeente zeker druk uitoefenen om de dubbele aanleginrichting gereali seerd te krijgen. Welboren verklaarde zich tegen. De dubbeldekker is niet goed voor Texel. J. Hennink achtte de werkgelegenheid beter gediend met het in de vaart brengen van meerdere kleine boten. Want daarvoor is meer personeel nodig. Een tweede schriftelijke vraag van De Beurs deed een meningsverschil aan het licht komen tussen wethouder Nauta en de heer Bischof van de ETD. De heer De Beurs had nl. gevraagd of de hinder wetsnormen (aantal toegestane deci bels) afhankelijk zijn van gebruiksre gels in het plan. Nauta zei dat de hinderwetsnormen niets te maken heb ben met de planologie, maar Bischof zei dat ze er juist alles mee te maken hebben. In een goed bestemmingsplan zullen op een terrein dat voor industrie vestiging is bestemd, andere normen gelden dan in een woonwijk of natuur gebied. Volgens voorzitter Engelvaart school waarheid in beide antwoorden. Op een industrieterrein zoals dat is aangelegt in Oudeschild zal een bedrijf meer lawaai mogen maken dan in een dorp. Het hangt dus af van de feitelijk aanwezige omgeving. Vrouwen Het is in het balng van de emancipatie dat ook vrouwen de mogelijkheid krijgen om deel te nemen aan het arbeids proces. Als vrouwen zich echter op de arbeidsmarkt aanbieden, verhoogt dat het werkeloosheidsprobleem. Mevrouw Wendrich gaf als haar mening dat een vrouw ook thuis kan emanciperen en daar in haar taak voor het gezin meer tot haar recht komt. Naar aanleiding daar van vertelde directeur Maasdam dat het beleid van het Arbeidsbureau niette min sterk is gericht op het aan het werk helpen van juist vrouwen. Grotere bureau's hebben zelfs een speciale af deling voor werkzoekende vrouwen, maar ook op Texel werd extra geld en moeite gestoken in het helpen van juist deze categorie. Maasdam wilde dat laatste aan de hand van een voorbeeld toelichten, maar de tijd was verstreken en de muziek viel in. Grondoorzaak Na de pauze deed I. de Vries uit Den Burg een poging om de discussie te brengen naar grondoorzaken van de werkloosheid. Hij gaf de richting direkt aan: de ongecontroleerde vrije, onder nemingsgewijze produktie. „We praten hier alleen over de gevolgen". Bij handopsteken liet de zaal echter blijken meer te voelen een meer op de Texelse situatie gerichte benadering. Klaas Ba rendregt wou echter wel kwijt dat moet moet worden toegegeven dat de werk loosheid een gevolg is van de open economie zoals wij die kennen. Bij een gesloten economie (zoals in het Oost blok) wordt de arbeid over alle werkers verdeeld en is er dus volledige werkge legenheid. Maar als dat hier zou gebeu ren zouden de produktiekosten zodanig toenemen dat de produkten niet meer zouden worden gekocht. i Ter sprake kwam de uit het struc tuurplan blijkende noodzaak om voor het jaar 2000 op Texel te zorgen voor zo'n 700 extra arbeidsplaatsen. Nauta legde uit dat de 300 banen vanzelf beschikbaar komen als direkt gevolg van de bevolkingsgroei. Het recreatiebasis plan voorziet verder in de groei van het aantal toeristische bedden tot 47.000 (8.000 meer dan nu) en dat levert ook Gezicht op hot forum vanuit do zaal. Aan de tafel knks het panel van deskundigen. 300 arbeidsplaatsen op. Er zal dus nog voor zo'n 150 banen gezorgd moeten worden, 20 per jaar. De werkgroep Werkgelegenheid houdt zich daar in het bijzonder mee bezig. De gedachten gaan uit naar mosselindustrie, vlees/ visverwerking en werk in het sociaal- medische vlak. De verwachtingen mo gen niet overdreven zijn, want in het gunstigste geval kan de gemeente alleen maar de vestigingsvoorwaarden aan trekkelijk maken. Het hangt uiteindelijk af van de bereidwilligheid van het bedrijfsleven. Zwembad Zo ging de discussie geanimeerd verder. Nog enkele grepen: de heer Dros achtte, in tegenstelling tot anderen die het probleem tot dusver onderzocht hebben, de aanleg van een overdekt zwembad financieel mogelijk. Hierdoor wordt Texel aantrekkelijk buiten het zomerseizoen, wat in het belang is van de werkgelegenheid. Welboren zag

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9